webtrees - en to ar translation catalogue (3910 entries)

en:  but the details are unknown
ar:  ولكن التفاصيل غير معروفة

en:  in
ar:  في

en:  per gender
ar:  لكل جنس

en:  per time period
ar:  لكل فترة زمنية

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ar: %1$s %2$s لديها %3$s رابط إلى %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
ar: %1$s بفارق %2$s أجيال علواً

en: %1$s %2$s times removed descending
ar: %1$s بفارق %2$s أجيال نزولاً

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
ar: %1$s هو عدد الكيلوبايت بينما %2$s هو عدد الثواني العشرية.

en: %1$s does not exist.
ar: %1$s غير موجود.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
ar: %1$s غير موجود. هل قصدت %2$s؟

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
ar: %1$s لا يوجد لديه رابط إلى %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
ar[0]: تم استخراج ملف واحد %1$s في %2$s ثانية.
ar[1]: تم استخراج ملف واحد %1$s في %2$s ثانية.
ar[2]: تم استخراج ملفين %1$s في %2$s ثانية.
ar[3]: تم استخراج %1$s ملفات في %2$s ثانية.
ar[4]: تم استخراج %1$s ملفات في %2$s ثانية.
ar[5]: تم استخراج %1$s ملفات في %2$s ثانية.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
ar[0]: الذين تم عرضهم %1$s فرداً من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال .
ar[1]: الذين تم عرضهم %1$s فرداً من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال .
ar[2]: الذين تم عرضهم %1$s فرداً من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال .
ar[3]: الذين تم عرضهم %1$s أفراد من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال.
ar[4]: الذين تم عرضهم %1$s فرداً من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال.
ar[5]: الذين تم عرضهم %1$s فرداً من المجموع المعتاد %2$s من %3$s أجيال.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
ar[0]: هناك %1$s فرداً ليس له إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.
ar[1]: هناك %1$s فرداً ليس له إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.
ar[2]: هناك %1$s فردان ليس لهما إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.
ar[3]: هناك %1$s أفراد ليس لهم إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.
ar[4]: هناك %1$s فرداً ليس لهم إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.
ar[5]: هناك %1$s فرداً ليس لهم إحداثيات مكان الميلاد: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
ar: %1$s هو %2$s ولكن %3$s هو المتوقع.

en: %1$s × %2$s pixels
ar: %1$s × %2$s نقطة

en: %1$s’s %2$s
ar: %2$s %1$s

en: %H:%i:%s
ar: %h:%i:%s%A

en: %s BCE
ar: %s قبل الحقبة العامة

en: %s KB
ar: %s كيلوبت

en: %s and her ancestors
ar: %s وأسلافها

en: %s and his ancestors
ar: %s وأسلافه

en: %s and the individuals that reference it.
ar: %s و الأفراد المشيرون إلى ذلك.

en: %s and their children
ar: %s وأولادهم

en: %s and their descendants
ar: %s ونسلهم

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
ar[0]: %s مستخدم مجهولا مسجل دخولاً
ar[1]: %s مستخدما مجهولا مسجل دخولاً
ar[2]: %s مستخدمان مجهولان مسجلان دخولاً
ar[3]: %s مستخدمين  مجهولين مسجلين دخولاً
ar[4]: %s مستخدما  مجهولا مسجلين دخولاً
ar[5]: %s مستخدما  مجهولا مسجل دخولاً

en: %s child | %s children
ar[0]: %s ولد
ar[1]: ولداً واحداً %s
ar[2]: ولدان %s
ar[3]: %s أولاد
ar[4]: %s ولداً
ar[5]: %s ولداً

en: %s day | %s days
ar[0]: %s أيام
ar[1]: يوماً واحداً %s
ar[2]: يومان %s
ar[3]: %s أيام
ar[4]: %s يوماً
ar[5]: %s يوماً

en: %s day ago | %s days ago
ar[0]: قبل أقل من يوم
ar[1]: قبل يوماً واحداً %s
ar[2]: قبل يومين %s
ar[3]: قبل %s أيام
ar[4]: قبل %s يوماً
ar[5]: قبل %s يوماً

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
ar[0]: تم تحديث بيانات %s أسرة.
ar[1]: تم تحديث بيانات %s أسرة.
ar[2]: تم تحديث بيانات %s أسرة.
ar[3]: تم تحديث بيانات %s أسرة.
ar[4]: تم تحديث بيانات %s أسر.
ar[5]: تم تحديث بيانات %s أسر.

en: %s family tree | %s family trees
ar[0]: هناك %s مشجر للعائلة
ar[1]: هناك %s مشجر للعائلة
ar[2]: هناك %s مشجرات  للعائلة
ar[3]: هناك %s مشجرات للعائلة
ar[4]: هناك %s مشجر للعوائل
ar[5]: هناك %s مشجراً  للعوائل

en: %s grandchild | %s grandchildren
ar[0]: %s حفيد
ar[1]: %s حفيد
ar[2]: %s حفيدان
ar[3]: %s أحفاد
ar[4]: %s حفيداً
ar[5]: %s حفيداً

en: %s hour ago | %s hours ago
ar[0]: قبل %s ساعة
ar[1]: قبل %s ساعة
ar[2]: قبل %s ساعة
ar[3]: قبل %s ساعات
ar[4]: قبل %s ساعة
ar[5]: قبل %s ساعة

en: %s individual | %s individuals
ar[0]: %s فرداً
ar[1]: %s فرداً
ar[2]: %s فرداً
ar[3]: %s أفراد
ar[4]: %s فرداً
ar[5]: %s فرداً

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
ar[0]: لم يتم تحديث أحد.
ar[1]: تم تحديث فرداً واحداً.
ar[2]: تم تحديث فردان.
ar[3]: تم تحديث %s أفراد.
ar[4]: تم تحديث %s فرداً.
ar[5]: تم تحديث %s فرداً.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
ar[0]: %s لا يوجد من له خصوصية.
ar[1]: %s فرد واحد له خصوصية.
ar[2]: %s فردان لهما خصوصية.
ar[3]: %s أفراد لهم خصوصية.
ar[4]: %s فرداً لهم خصوصية.
ar[5]: %s فرداً لهم خصوصية.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
ar[0]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث فيما بين %s و %s
ar[1]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث فيما بين %s و %s
ar[2]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث فيما بين %s و %s
ar[3]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث فيما بين %s و %s
ar[4]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث فيما بين %s و %s
ar[5]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث فيما بين %s و %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
ar[0]: يوجد %s فردا لديهم أحداث في %s
ar[1]: يوجد %s فردا لديهم أحداث في %s
ar[2]: يوجد %s فردا لديهم أحداث في %s
ar[3]: يوجد %s فردا لديهم أحداث في %s
ar[4]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث في %s
ar[5]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث في %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
ar[0]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث في %s بين %s و %s
ar[1]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث في %s بين %s و %s
ar[2]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث في %s بين %s و %s
ar[3]: يوجد %s فرداً لديهم أحداث في %s بين %s و %s
ar[4]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث في %s بين %s و %s
ar[5]: يوجد %s أفراد لديهم أحداث في %s بين %s و %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ar: %s معطل على هذا الخادم ولا يمكنك تثبيت webtrees حتى يتم تفعيله. يمكن طلب تفعيله من قبل مدير النظام.

en: %s message | %s messages
ar[0]: %s لا يوجد رسائل
ar[1]: توجد رسالة واحدة %s
ar[2]: توجد رسالتان %s
ar[3]: توجد %s رسائل
ar[4]: توجد %s رسالة
ar[5]: توجد %s رسالة

en: %s minute ago | %s minutes ago
ar[0]: قبل %s دقيقة
ar[1]: قبل %s دقيقة
ar[2]: قبل %s دقيقة
ar[3]: قبل %s دقائق
ar[4]: قبل %s دقيقة
ar[5]: قبل %s دقيقة

en: %s month | %s months
ar[0]: %s شهراً
ar[1]: %s شهراً
ar[2]: %s شهراً
ar[3]: %s أشهر
ar[4]: %s شهراً
ar[5]: %s شهراً

en: %s month ago | %s months ago
ar[0]: قبل %s شهراً
ar[1]: قبل %s شهراً
ar[2]: قبل %s شهراً
ar[3]: قبل %s أشهر
ar[4]: قبل %s شهراً
ar[5]: قبل %s شهراً

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
ar[0]: توجد %s ملاحظة تم تحديثها.
ar[1]: توجد ملاحظة %s واحدة تم تحديثها.
ar[2]: توجد ملاحظتين %s تمت تحديثها.
ar[3]: توجد %s ملاحظة تم تحديثها.
ar[4]: توجد %s ملاحظات تم تحديثها.
ar[5]: توجد %s ملاحظات تم تحديثها.

en: %s once removed ascending
ar: %s بفارق جيل واحد علواً

en: %s once removed descending
ar: %s بفارق جيل واحد نزولاً

en: %s second ago | %s seconds ago
ar[0]: قبل %s ثانية
ar[1]: قبل %s ثانية
ar[2]: قبل %s ثانية
ar[3]: قبل %s ثوان
ar[4]: قبل %s ثانية
ar[5]: قبل %s ثانية

en: %s sent you the following message.
ar: قام %s بإرسال الرسالة التالية إلى حساب مستخدمك لدى webtrees.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
ar[0]: %s لا يوجد أي مستخدماً مسجلاً
ar[1]: مستخدماً مسجلاً واحداً %s
ar[2]: مستخدمين %s مسجلين
ar[3]: %s مستخدمين مسجلين
ar[4]: %s مستخدماً مسجلاً
ar[5]: %s مستخدماً مسجلاً

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
ar[0]: تم تحديث %s مصدر.
ar[1]: تم تحديث مصدر واحد %s.
ar[2]: تم تحديث %s مصدرين.
ar[3]: تم تحديث %s مصدر.
ar[4]: تم تحديث %s مصادر.
ar[5]: تم تحديث %s مصادر.

en: %s three times removed ascending
ar: %s بفارق ثلاثة أجيال علواً

en: %s three times removed descending
ar: %s بفارق ثلاثة أجيال نزولاً

en: %s twice removed ascending
ar: %s بفارق جيلين علواً

en: %s twice removed descending
ar: %s بفارق جيلين نزولاً

en: %s week | %s weeks
ar[0]: %s أسبوعاً
ar[1]: %s أسبوعاً
ar[2]: %s أسبوعاً
ar[3]: %s أسابيع
ar[4]: %s أسبوعاً
ar[5]: %s أسبوعاً

en: %s year | %s years
ar[0]: %s عاماً
ar[1]: %s عاماً
ar[2]: %s عاماً
ar[3]: %s أعوام
ar[4]: %s عاماً
ar[5]: %s عاماً

en: %s year ago | %s years ago
ar[0]: قبل %s عاماً
ar[1]: قبل %s عاماً
ar[2]: قبل %s عاماً
ar[3]: قبل %s أعوام
ar[4]: قبل %s عاماً
ar[5]: قبل %s عاماً

en: %s year anniversary
ar: ذكرى السنة الـ %s

en: %s × cousin
ar: حفيد %s لسلف مشترك

en: %s&nbsp;BCE
ar: %s&nbsp;ق.م

en: %s&nbsp;CE
ar: %s&nbsp;م

en: %s+
ar: +%s

en: %s, her ancestors and their families
ar: %s وأسلافها بعوائلهم

en: %s, her parents and siblings
ar: %s ووالديها وإخوتها

en: %s, her spouses and children
ar: %s وأزواجها وأولادهم

en: %s, her spouses and descendants
ar: %s وأزواجها وأحفادهم

en: %s, his ancestors and their families
ar: %s وأسلافه بعوائلهم

en: %s, his parents and siblings
ar: %s ووالديه وإخوته

en: %s, his spouses and children
ar: %s وأزواجه وأولادهم

en: %s, his spouses and descendants
ar: %s وأزواجه وأحفادهم

en: &lt;select&gt;
ar: &lt;إختيار&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد ولد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت ولد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ar: إبن ولد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد بنت أخ

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت بنت أخ

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ar: إبن بنت أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ar: ولد حفيد %s لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ar: بنت حفيد %s لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ar: إبن حفيد %s لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ar: ولد حفيد خامس لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ar: بنت حفيد خامس لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ar: إبن حفيد خامس لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ar: بنت حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ar: إبن حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ar: حفيدة حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ar: حفيد حفيد أخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ar: ولد حفيد رابع لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ar: بنت حفيد رابع لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ar: إبن حفيد رابع لأخ

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد إبن أخ

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت إبن أخ

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ar: إبن إبن أخ

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد ولد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت ولد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ar: إبن ولد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد بنت أخت

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت بنت أخت

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ar: إبن بنت أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ar: ولد حفيد %s لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ar: بنت حفيد %s لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ar: إبن حفيد %s لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ar: ولد حفيد خامس لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ar: بنت حفيد خامس لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ar: إبن حفيد خامس لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ar: بنت حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ar: إبن حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ar: حفيدة حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ar: حفيد حفيد أخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ar: ولد حفيد رابع لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ar: بنت حفيد رابع لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ar: إبن حفيد رابع لأخت

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد إبن أخت

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت إبن أخت

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ar: إبن إبن أخت

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد ولد أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت ولد أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ar: إبن ولد أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد بنت أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت بنت أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ar: إبن بنت أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد إبن أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت إبن أخ

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ar: إبن إبن أخ

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
ar: إبن حفيد %s لأخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
ar: ولد حفيد %s لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
ar: بنت حفيد %s لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
ar: إبن حفيد رابع لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
ar: ولد حفيد رابع لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
ar: بنت حفيد رابع لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
ar: إبن حفيد خامس لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
ar: ولد حفيد خامس لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
ar: بنت حفيد خامس لأخ/لأخت

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
ar: حفيد حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
ar: حفيد حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
ar: إبن حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
ar: ولد حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
ar: بنت حفيد أخ/أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد ولد أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت ولد أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ar: إبن ولد أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد بنت أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت بنت أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ar: إبن بنت أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد إبن أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت إبن أخت

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ar: إبن إبن أخت

en: (aged %s)
ar: (العمر %s)

en: (aged less than %s)
ar: (العمر أقل من %s)

en: (aged more than %s)
ar: (العمر أكثر من %s)

en: (filtered from %s total entries)
ar: (منتقى من إجمالي %s مادة)

en: (in childhood)
ar: (عند الطفولة)

en: (in infancy)
ar: (عند الرضاعة)

en: (stillborn)
ar: (عند الولادة)

en: ,
ar: ،

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
ar: <b> ملاحظة هامة: </b> لا يستطيع معالج النقل المساعدة في نقل عناصر الوسائط المتعددة . وستتطلب منك إعداد و نقلها أو نسخها بشكل مستقل بعد انتهاء عمل معالج النقل .

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
ar: <b>لطفاً الإنتباه:</b> الإطلاع على معلومات الأحياء ذات الخصوصية محصور فقط لأفراد العائلة. سيتم الطلب منك بالتعريف بقرابتك للعائلة قبل إستطاعتك الإطلاع عليها. والإطلاع على معلومات المتوفين متاح ولكن أحياناً يتضمنه هذا الحصر لبعض المتوفين فعلاً لأنه لم يتم التثبت من وفاتهم.<br>قبل الإستفسار أو التساؤل لطفاً التأكد من هوية الفرد المستفسر عنه، وإذا كان لديك بعض التعديلات أو الإضافات على المشجر فلطفاً إرفاق مصادر ومراجع ذلك.

en: <default theme>
ar: <المظهر الإفتراضي>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
ar: <div class="largeError">تنوية:</div><div class="error">بتقديمك لهذا الطلب، أنت توافق ضمناً على:<ul><li>الحفاظ على خصوصية المعلومات في الموقع التي تتسم بالخصوصية في تراث وتقافة الأسرة والمجتمع المسلم والعربي.</li><li>عدم إستخدام أي من المعلومات في الموقع لإلحاق الضرر به أو بأفراد الأسرة فيه أو بالمستخدمين له بأي طريقة كانت.</li><li>عدم العبث بمحتويات الموقع بأي شكل من الأشكال ولأي سبب كان.</li><li>عدم تحميل مواد غير لائقة أو روابط لها من أي نوع كانت إلى الموقع.</li><li>المساهمة في التحقق من صحة المعلومات في الموقع والإضافة إليه خاصة فيما يخصك مباشرة.</li><li>تعريف نفسك وصلتك بالأسرة بإدراجك ما تعرفه من نسبك من ناحية الأب والأم في خانة التعقيب أسفل الصفحة.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
ar: مخطط يظهر العلاقة بين فردين.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
ar: مخطط يظهر أسلاف وأحفاد الفرد على شكل كتاب للعائلة.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
ar: مخطط لأسلاف الفرد علي شكل مشجر مضغوط.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ar: مخطط لأسلاف الفرد، منسق بشكل مشجر.

en: A chart of an individual’s ancestors.
ar: مخطط لأسلاف الفرد.

en: A chart of an individual’s descendants.
ar: مخطط لأحفاد الفرد.

en: A chart of individuals’ lifespans.
ar: مخطط لأعمار الأفراد.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
ar: النسب قد يحدد بعدة علاقات مختلفة بإختلاف المجتمعات والتقاليد. ويمكن أن يكون بالولادة (بيولوجي) أو بعلاقة شرعية أو قانونية أو تقليدية. وما لم يحدد نوع النسب سيعتمد النسب بالولادة هو المفترض.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
ar: من الأخطاء الشائعة أن يوجد عدة روابط لنفس السجل ، على سبيل المثال ربط نفس الولد أكثر من مرة في سجل أسرة.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
ar: يمكن لخادم قاعدة البيانات خزن عدة قواعد منفصلة. يجب إختيار قاعدة موجودة (غالباً منشأة مسبقاً من قبل مدير الخادم) أو إنشاء قاعدة جديدة (إذا كانت صلاحية الحساب في خادم قاعدة البيانات تتيح ذلك).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
ar: رسم بياني بشكل مروحة لأسلاف الفرد .

en: A file on the server
ar: ملف على الخادم

en: A file on your computer
ar: ملف على جهازك

en: A greeting message and useful links for a user.
ar: رسالة ترحيب بالمستخدم وروابط لوظائف متعددة.

en: A greeting message for site visitors.
ar: رسالة ترحيب لزائري الموقع.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
ar: قائمة بالتعديلات المغلقة التي تتطلب موافقة المراقب وتنويه بالبريد.

en: A list of frequently asked questions and answers.
ar: قائمة بالأسئلة الأكثر شيوعاً والإجابات.

en: A list of records that have been updated recently.
ar: قائمة سجلات محدثة مؤخراً.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
ar: قائمة مهام وأنشطة مرتبطة بمشجرالأسرة.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ar: قائمة بالذكريات السنوية الدينية للوفيات والتي يحل موعدها قريباً.

en: A list of the anniversaries that occur today.
ar: قائمة بالذكريات السنوية التي موعدها اليوم.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
ar: قائمة بالذكريات السنوية للوفيات والتي يحل موعدها قريباً.

en: A list of the most popular given names.
ar: قائمة بأكثر الأسماء الأولى شيوعاً.

en: A list of the most popular surnames.
ar: قائمة بأكثر أسماء عائلات شيوعاً.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ar: قائمة بالصفحات الأكثر مشاهدة.

en: A list of users and visitors who are currently online.
ar: قائمة بالمستخدمين والزائرين المتواجدين في الموقع حالياً.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
ar: كائن الوسائط هو سجل في المشجر يحتوي على معلومات عن ملف الوسائط. هذه المعلومات قد تحتوي على عنوان، تنويه بحقوق النشر، نص، قيود للخصوصية وغير ذلك. ملف الوسائط مثل الصور أو الأفلام يمكن تخزينه في نفس خادم الموقع هذا أو أي خادم آخر نائي.

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
ar: لقد تم إنشاء كلمة مرور جديدة وأرسلت إلى %s. يمكن تغييرها بعد تسجيل الدخول.

en: A new password has been requested for your username.
ar: لقد تم طلب كلمة دخول جديدة لإسم المستخدم خاصتك.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
ar: مستخدم جديد (%1$s) طلب إنشاء حساب بإسم (%2$s) وصادق على عنوان البريد الإلكتروني (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
ar: يوجد تحديث جديد لنظام ويب تريز متوفر حالياً للتحميل.

en: A private area to record notes or keep a journal.
ar: مساحة خاصة لتدوين الذكريات والملاحظات.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
ar: مستخدم محتمل سجل مع webtrees في %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ar: تقرير عن أسلاف الفرد بشكل مشجر.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
ar: تقرير عن أسلاف الفرد بنمط سردي.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
ar: تقرير لإدراج أنسال الفرد بنمط سردي.

en: A report of an individual’s details.
ar: تقرير عن تفاصيل معلومات فرد.

en: A report of facts which are supported by a given source.
ar: تقرير عن الحقائق التي لها مراجع من مصدر محدد.

en: A report of family members and their details.
ar: تقرير عن أفراد الأسرة ومعلوماتهم.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
ar: تقرير عن الأفراد الذين توفوا في زمان أو مكان محدد.

en: A report of individuals who had a given occupation.
ar: تقرير عن الأفراد أصحاب الوظائف.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ar: تقرير عن الأفراد الذين ولدوا في زمان أو مكان محدد.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
ar: تقرير عن الأفراد المدفونين في مكان محدد.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
ar: تقرير عن الأفراد الذين تزوجوا في زمان أو مكان محدد.

en: A report of recent and pending changes.
ar: تقرير عن التعديلات الحديثة والمعلقة.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
ar: تقرير عن الأسر التي لها قرابة مباشرة بفرد.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
ar: تقرير عن قرابات الفرد.

en: A report of the information provided by a source.
ar: تقرير عن معلومات مصدر.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
ar: تقرير عن المعلومات المفقودة لفرد وأقربائه.

en: A report of vital records for a given date or place.
ar: تقرير عن سجلات حيوية في زمان أو مكان محدد.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
ar: تعتبر الأدوار هي مجموعة من الصلاحيات التي تسمح بالإطلاع على البيانات أو تغييرها وتهيئة الإعدادات وما إلى ذلك. تحدد هذه الصلاحيات لكل دور التي بدورها تعطى للمستخدمين. بالإمكان إعطاء صلاحيات مختلفة للأدوار بحسب كل مشجر على حدى كما يمكن تحديد أدوار مختلفة للمستخدمين في كل مشجر على حدى.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
ar: لائحة جانبية لإظهار قائمة بكل الأسر في المشجر.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
ar: لائحة جانبية تدرج أبجدياً جميع الأفراد في المشجر.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
ar: لائحة جانبية تظهر أقرباء الفرد.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
ar: لائحة جانبية لإظهار معلومات الفرد الغير متعلقة بالنسب.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
ar: لائحة جانبية تظهر أنسال الفرد.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
ar: جدول يتم فيه إظهار الإقرباء للفرد.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ar: جدول لإظهار معلومات وأحداث متعلقة بفرد.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ar: جدول يتم فيه إظهار كائنات الوسائط المرتبطة بفرد.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
ar: جدول يتم فيه إظهار الملاحظات المرتبطة بفرد.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
ar: جدول يتم فيه إظهار المصادر المرتبطة بفرد.

en: A timeline displaying individual events.
ar: جدول زمني يظهر الأحداث الخاصة بالأفراد.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
ar: لن يتمكن المستخدم من تسجيل الدخول إلا بعد أن تكون خيارات "البريد الإلكتروني مصادق" و "مقبول من المدير" مؤشراً عليها.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
ar: العلامة المائية هي عبارة تمت إضافتها إلى صورة لردع الآخرين من نسخ بدون إذن .

en: A.M.
ar: ص.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ar: ALPHABET_lower=ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويآةىی

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ar: ALPHABET_upper=ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويآةىی

en: API key
ar: مفتاح API

en: Aba, Nigeria
ar: أبا، نيجريا

en: Abbreviate place names
ar: إختصار أسماء الأمكان

en: Abbreviation
ar: إختصار

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ar: أبريل

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ar: أغسطس

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ar: ديسمبر

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ar: فبراير

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ar: يناير

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ar: يوليو

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ar: يونيو

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ar: مارس

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ar: مايو

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ar: نوفمبر

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ar: أكتوبر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
ar: آبا

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
ar: آذر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
ar: بهم

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
ar: دى

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
ar: إسف

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
ar: فرو

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
ar: خُرد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
ar: مهر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
ar: مُرد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
ar: ارد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
ar: شهر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
ar: تير

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ar: سبتمبر

en: Accept
ar: قبول

en: Accept all changes
ar: قبول كافة التعديلات

en: Access level
ar: مستوى النفاذ

en: Access to family trees
ar: إعدادات النفاذ إلى المشجر

en: Account approval and email verification
ar: الموافقة على الحساب ومصادقة البريد الإلكتروني

en: Accra, Ghana
ar: أكرا، غانا

en: Add
ar: إضافة

en: Add %s to the clippings cart
ar: إضافة %s الى السلة

en: Add a blank row
ar: إضافة صف فارغ

en: Add a brother or sister
ar: إضافة أخ/أخت جديدة

en: Add a child
ar: إضافة مولود جديد

en: Add a child to create a one-parent family
ar: إضافة مولود لإنشاء أسرة من أحد الوالدين فقط

en: Add a child to this family
ar: إضافة مولود لهذه الأسرة

en: Add a fact
ar: إضافة معلومة

en: Add a father
ar: إضافة أب جديد

en: Add a favorite
ar: إضافة مفضلة جديد

en: Add a geographic location
ar: إضافة موقع جغرافي جديد

en: Add a husband
ar: إضافة زوج جديد

en: Add a husband to this family
ar: إضافة زوج لهذه الأسرة

en: Add a husband using an existing individual
ar: إضافة زوج من الأفراد الموجودين

en: Add a journal entry
ar: إضافة نص ذكرى خاصة جديدة

en: Add a media object
ar: إضافة كائن وسائط جديد

en: Add a mother
ar: إضافة أم جديدة

en: Add a name
ar: إضافة إسم جديد

en: Add a news article
ar: إضافة مواد إخبارية

en: Add a note
ar: إضافة ملاحظة جديدة

en: Add a restriction
ar: إضافه قيد جديد

en: Add a scrollbar when block contents grow
ar: إضافة شريط تمرير عندما تكثر محتويات الكتلة

en: Add a shared note
ar: إضافة ملاحظة مشتركة جديدة

en: Add a son or daughter
ar: إضافة إبن/بنت جديدة

en: Add a source citation
ar: إضافة إقتباس جديد من مصدر

en: Add a spouse
ar: إضافة زوج/زوجة جديدة

en: Add a story
ar: إضافة رواية

en: Add a user
ar: إضافة مستخدم جديد

en: Add a wife
ar: إضافة زوجة جديدة

en: Add a wife to this family
ar: إضافة زوجة لهذه الأسرة

en: Add a wife using an existing individual
ar: إضافة زوجة من الأفراد الموجودين

en: Add an FAQ
ar: إضافة نص سؤال شائع

en: Add an associate
ar: إضافة فرد ذي علاقة

en: Add another individual to the chart
ar: إضافة فرد آخر إلى المخطط

en: Add from clipboard
ar: إضافة من الحافظة

en: Add individuals
ar: إضافة أفراد

en: Add links
ar: إضافة روابط

en: Add marriage details
ar: إضافة تفاصيل الزواج

en: Add missing death records
ar: إضافة سجلات وفاة مفقودة

en: Add missing married names
ar: إضافة أسماء مابعد الزواج المفقودة

en: Add more fields
ar: إضافة حقل آخر

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
ar: إضافة قصص سردية للأفراد في المشجر.

en: Add spaces where long lines were wrapped
ar: إضافة مسافات في مواضع لف السطور الطويلة

en: Add the GEDCOM media path to filenames
ar: إضافة مسار وسائط GEDCOM إلى أسماء الملفات

en: Add to TITLE header tag
ar: إضافة إلى علامة الترويسة TITLE

en: Add to favorites
ar: إضافة إلى المفضلات

en: Add to the clippings cart
ar: إضافة إلى سلة القصاصات

en: Add unique identifiers
ar: إضافة معرفات فريدة

en: Add unlinked records
ar: إضافة سجلات غير مرتبطة

en: Add watermarks to thumbnails
ar: إضافة علامات مائية في الصور المصغرة

en: Add your own text and graphics.
ar: إضافة نصوص وصور مستقلة بطريقة متطورة.

en: Add/edit a journal/news entry
ar: إضافة/تعديل نص ذكرى شخصية

en: Address
ar: عنوان

en: Address line 1
ar: سطر ثاني للعنوان

en: Address line 2
ar: سطر ثالث للعنوان

en: Adelaide, Australia
ar: أديلايد، استراليا

en: Administrator
ar: مدير

en: Administrator account
ar: حساب المدير

en: Administrator comments on user
ar: ملاحظات المدير على المستخدم

en: Administrators
ar: مدراء

en: Adopted by both parents
ar: تبناه كلا الوالدين

en: Adopted by father
ar: تبناه أب

en: Adopted by mother
ar: تبنته أم

en: Adoption
ar: تبني

en: Adoption of a brother
ar: تبني شقيق

en: Adoption of a child
ar: تبني ولد

en: Adoption of a daughter
ar: تبني بنت

en: Adoption of a grandchild
ar: تبني حفيد

en: Adoption of a granddaughter
ar: تبني حفيدة

en: Adoption of a grandson
ar: تبني حفيد

en: Adoption of a half-brother
ar: تبني أخ

en: Adoption of a half-sibling
ar: تبني أخ أو أخت غير شقيقين

en: Adoption of a half-sister
ar: تبني أخت

en: Adoption of a sibling
ar: تبني أخ أو أخت

en: Adoption of a sister
ar: تبني شقيقة

en: Adoption of a son
ar: تبني إبن

en: Adult christening
ar: تنصير بالغ

en: Advanced fact preferences
ar: إعدادات متقدمة للأسماء

en: Advanced name facts
ar: إختيارات متطورة للإسم

en: Advanced place name facts
ar: إختيارات متطورة لإسم المكان

en: Advanced search
ar: بحث متقدم

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Africa
ar: إفريقيا

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
ar: بإمكانك تحميل ملف الجيدكوم بعد إنشاء المشجر.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
ar: بعد تسجيل الدخول قم باختيار «حسابي في الموقع» من قائمة «صفحتي» حيث بإمكانك تغيير كلمة المرور.

en: Age
ar: العمر

en: Age at birth of child
ar: العمر عند إنجاب مولود

en: Age at which to assume an individual is dead
ar: العمر الذي يعتبر فيه الفرد متوفي

en: Age between husband and wife
ar: فارق العمر في حالة الزوج أكبر من الزوجة

en: Age between siblings
ar: فارق العمر بين أخوين

en: Age between wife and husband
ar: فارق العمر في حالة الزوجة أكبر من الزوج

en: Age difference
ar: فارق العمر

en: Age in year of first marriage
ar: العمر عند الزواج الأول

en: Age in year of marriage
ar: العمر عند الزواج

en: Age of parents next to child’s birthdate
ar: عمر الوالدين بمحاذة عمر الفرد

en: Age related to birth year
ar: العمر حسب عام الولادة

en: Age related to death year
ar: العمر حسب عام الوفاة

en: Agency
ar: وكالة

en: Aland Islands
ar: جزر آلاند

en: Albania
ar: البانيا

en: Album
ar: الألبوم

en: Albuquerque, New Mexico, United States
ar: البوكيرك، نيو مكسيكو

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Alias
ar: لقب

en: Alive
ar: على قيد الحياة

en: All
ar: الجميع

en: All changes in PhpGedView must be accepted
ar: يجب قبول جميع التغييرات في PhpGedView

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
ar: جميع مستخدمي PhpGedView يجب أن يكون لديهم عنوان بريد إلكتروني فريد

en: All facts and events
ar: كافة الحقائق والأحداث

en: All family facts
ar: جميع الحقائق العائلية

en: All fields must be completed.
ar: يجب إتمام جميع الحقول.

en: All files have read and write permission.
ar: كافة الملفات لديها صلاحية القراءة والكتابة.

en: All individual facts
ar: جميع الحقائق الفردية

en: All individuals
ar: جميع الأفراد

en: All records
ar: جميع السجلات

en: All repository facts
ar: جميع حقائق المستودع

en: All source facts
ar: جميع حقائق المصادر

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
ar: تمكين وحدات تحرير النصوص لإستخدام محرر نصوص متطور بدلاُ من استخدام رموز HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
ar: تمكين المستخدمين من رؤية سجلات GEDCOM الأساسية

en: Allow users to select their own theme
ar: تمكين المستخدمين من إختيار مظهر مخصص

en: Allow visitors to request a new user account
ar: السماح للزوار بطلب إنشاء حساب جديد

en: Also known as
ar: إسم آخر يعرف به

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
ar: بالإمكان عرض نص أي سؤال شائع  في مشجر عائلة محددة، أو في جميعها.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
ar: يجب الحصول على موافقة مدير انظام وتحديد الصلاحيات قبل السماح للمستخدم بالدخول على النظام.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
ar: بديل عن جدول ”وسائط“ ومتصفح صور متطور.

en: An alternative way to display charts.
ar: طريقة بديلة لإظهار المخططات.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
ar: طريقة بديلة لإدخال نسخ التعداد وربطها بالأفراد.

en: An alternative way to select a new theme.
ar: طريقة بديلة لإختيار مظهر آخر.

en: An alternative way to sign in and sign out.
ar: طريقة بديلة لتسجيل الدخول والخروج.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
ar: الفرد ذو العلاقة هو فرد آخر له إرتباط بهذا الحدث أو المعلومة مثل شاهد أو رجل دين.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
ar: الفرد ذو العلاقة هو فرد آخر له إرتباط بهذا الفرد مثل صديق أو موظف.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
ar: قائمة لتعديل الأفراد والأسر والمصادر وغيرها.

en: An error occurred when unzipping the file.
ar: حدث خطأ عند فك ضغط الملف.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
ar: رسم بياني بشكل الساعة الرملية يعرض أسلاف وأحفاد الفرد.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
ar: مشجر تفاعلي يظهر الأسلاف والأنسال للفرد.

en: An unexpected database error occurred.
ar: لقد نتج خطأ غير متوقع في قاعدة البيانات.

en: Ancestors
ar: أسلاف

en: Ancestors interest
ar: مصلحة الأسلاف

en: Ancestors of
ar: أسلاف

en: Ancestors of %s
ar: أسلاف %s

en: Ancestral file number
ar: رقم ملف الأسلاف

en: Anchorage, Alaska, United States
ar: أنكوراج، ألاسكا

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Anniversary
ar: ذكرى سنوية

en: Anniversary calendar
ar: تقويم الذكرى السنوية

en: Annulment
ar: فسخ الزواج

en: Answer
ar: إجابة

en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Anyone with a user account can access this website.
ar: بأمكان أي مستخدم الدخول للموقع.

en: Apia, Samoa
ar: أبيا، ساموا

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
ar: تطبيق التصحيحات التلقائية لبيانات المشجر.

en: Apply privacy settings
ar: تطبيق إعدادات الخصوصية

en: Apply these preferences to all family trees
ar: تطبيق هذه التفضيلات على جميع مشجرات العائلة

en: Apply these preferences to new family trees
ar: تطبيق هذه التفضيلات على المشجرات الجديدة

en: Approval of account at %s
ar: قبول الحساب في %s

en: Approved
ar: مقبول

en: Approved by administrator
ar: مقبول من المدير

en: Aqua Marine
ar: ماء البحر

en: Are you sure you want to delete this fact?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه المعلومة؟

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه الرسالة نهائياً؟ لن تستطيع القيام باسترجاعها لاحقاً.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف ”%s“؟

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
ar: هل تريد رفض جميع التعديلات المقترحة لهذا المشجر؟

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
ar: هل  تريد إزالة الروابط؟

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا العنصر من قائمة المفضلات؟

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
ar: إضافة إلى إمكانية إستخدام HTML للتنسيق، يمكن إستخدام حقول من قاعدة البيانات ويتم تحديث محتواها تلقائياً. هذه الحقول المتاحة معلمة بـ <b>#</b> . فمثلاً <b>#totalFamilies#</b> سيظهر عدد الأسر في المشجر. ويمكن تطبيق CSS classes للتحكم في المظهر.

en: Ash
ar: رمادي

en: Asia
ar: آسيا

en: Associate
ar: فرد ذو علاقة

en: Associate events with this source
ar: ربط أحداث بهذا المصدر

en: Associates
ar: علاقات

en: Asuncion, Paraguay
ar: أسونسيون، باراغواي

en: At sea
ar: في البحر

en: Atlanta, Georgia, United States
ar: أتلانتا، جورجيا

en: Attendant
ar: حاضر

en: Attending
ar: يحضر

en: Audio
ar: سمعي

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Author
ar: مؤلِف

en: Author of last change
ar: إسم من قام بآخر تغيير

en: Automatically accept changes made by this user
ar: قبول التعديلات المقترحة من قبل هذا المستخدم بشكل تلقائي

en: Automatically expand notes
ar: إظهار الملاحظات تلقائياً

en: Automatically expand sources
ar: إظهار المصادر تلقائياً

en: Available blocks
ar: الكتل المتاحة

en: Average age
ar: متوسط العمر

en: Average age at death
ar: متوسط العمر عند الوفاة

en: Average age in century of marriage
ar: متوسط العمر حسب قرن الزواج

en: Average age related to death century
ar: متوسط العمر حسب قرن الوفاة

en: Average number of children per family
ar: متوسط عدد الأولاد في الأسرة

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
ar: تجنب استخدام الفراغات والرموز. قد يكون اسم العائلة خيارا جيدا .

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azores
ar: الأزور

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Baptism
ar: معمودية

en: Baptism of a brother
ar: معمودية شقيق

en: Baptism of a child
ar: معمودية ولد

en: Baptism of a daughter
ar: معمودية بنت

en: Baptism of a grandchild
ar: معمودية حفيد

en: Baptism of a granddaughter
ar: معمودية حفيدة

en: Baptism of a grandson
ar: معمودية حفيد

en: Baptism of a half-brother
ar: معمودية أخ

en: Baptism of a half-sibling
ar: معمودية أخ أو أخت غير شقيقين

en: Baptism of a half-sister
ar: معمودية أخت غير شقيقة

en: Baptism of a sibling
ar: معمودية أخ أو أخت

en: Baptism of a sister
ar: معمودية شقيقة

en: Baptism of a son
ar: معمودية إبن

en: Bar mitzvah
ar: إحتفال البلوغ

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Bat mitzvah
ar: إحتفال البلوغ

en: Batch update
ar: تحديث على دفعات

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
ar: باتون روج، لويزيانا

en: Bearing
ar: الوجهة

en: Begins with
ar: يبدأ بـ

en: Belarus
ar: بيلاروس

en: Belgian Chocolate
ar: شكولاتة بلجيكية

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bern, Switzerland
ar: برن، سويسرا

en: Best man
ar: وصيف

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bibliography
ar: ترجمة

en: Billings, Montana, United States
ar: بيلينجز، مونتانا

en: Binary data object
ar: كائن بيانات ثنائي

en: Bing Maps™
ar: خرائط Bing

en: Birmingham, Alabama, United States
ar: برمنغهام، الاباما

en: Birth
ar: الميلاد

en: Birth by country
ar: الولادات حسب البلد

en: Birth date range end
ar: نهاية نطاق تأريخ الميلاد

en: Birth date range start
ar: بداية نطاق تأريخ الميلاد

en: Birth of a brother
ar: ولادة شقيق

en: Birth of a child
ar: ولادة ولد

en: Birth of a daughter
ar: ولادة بنت

en: Birth of a grandchild
ar: ولادة حفبد

en: Birth of a granddaughter
ar: ولادة حفيدة

en: Birth of a grandson
ar: ولادة حفيد

en: Birth of a half-brother
ar: ولادة أخ

en: Birth of a half-sibling
ar: ولادة أخ أو أخت غير شقيقين

en: Birth of a half-sister
ar: ولادة أخت

en: Birth of a sibling
ar: ولادة أخ أو أخت

en: Birth of a sister
ar: ولادة شقيقة

en: Birth of a son
ar: ولادة إبن

en: Birth places
ar: مواقع الولادة

en: Birthplace contains
ar: مكان الميلاد فيه

en: Births
ar: الولادات

en: Births by century
ar: ولادات حسب القرن

en: Bismarck, North Dakota, United States
ar: بسمارك، داكوتا الشمالية

en: Blessing
ar: مباركة

en: Block
ar: كتلة

en: Blocks
ar: كتل

en: Blue Lagoon
ar: أزرق ضحل

en: Blue Marine
ar: أزرق بحري

en: Body
ar: النص

en: Bogota, Colombia
ar: بوغوتا، كولومبيا

en: Boise, Idaho, United States
ar: بويز، أيداهو

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Book
ar: كتاب

en: Booklet
ar: كتيب

en: Born in the covenant
ar: ولد في العهد

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Boston, Massachusetts, United States
ar: بوسطن، ماساتشوستس

en: Both alive
ar: كلاهما على قيد الحياة

en: Both dead
ar: كلاهما متوفيان

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bountiful, Utah, United States
ar: باونتيفل، يوتا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Branches
ar: فروع

en: Branches of the %s family
ar: فروع أسرة %s

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Bridesmaid
ar: وصيفة

en: Brigham City, Utah, United States
ar: برقيهام سيتي، يوتا، الولايات المتحدة

en: Brisbane, Australia
ar: بريسبان، استراليا

en: Brit milah
ar: ختان

en: Brit milah of a brother
ar: ختان شقيق

en: Brit milah of a grandson
ar: ختان حفيد

en: Brit milah of a half-brother
ar: ختان أخ

en: Brit milah of a son
ar: ختان إبن

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجين البريطانية

en: Brother
ar: أخ

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

en: Buenos Aires, Argentina
ar: بوينس آيرس، الأرجنتين

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burial
ar: دفن

en: Burial of a brother
ar: دفن شقيق

en: Burial of a child
ar: دفن ولد

en: Burial of a daughter
ar: دفن بنت

en: Burial of a father
ar: دفن أب

en: Burial of a grandchild
ar: دفن حفيد

en: Burial of a granddaughter
ar: دفن حفيدة

en: Burial of a grandfather
ar: دفن جد

en: Burial of a grandmother
ar: دفن جدة

en: Burial of a grandparent
ar: دفن جد

en: Burial of a grandson
ar: دفن حفيد

en: Burial of a half-brother
ar: دفن أخ

en: Burial of a half-sibling
ar: دفن أخ أو أخت غير شقيقين

en: Burial of a half-sister
ar: دفن أخت

en: Burial of a husband
ar: دفن زوج

en: Burial of a maternal grandfather
ar: دفن جد لأم

en: Burial of a maternal grandmother
ar: دفن جدة لأم

en: Burial of a maternal grandparent
ar: دفن جد لأم

en: Burial of a mother
ar: دفن أم

en: Burial of a parent
ar: دفن أب

en: Burial of a paternal grandfather
ar: دفن جد لأب

en: Burial of a paternal grandmother
ar: دفن جدة لأم

en: Burial of a paternal grandparent
ar: دفن جد لأب

en: Burial of a sibling
ar: دفن أخ أو أخت

en: Burial of a sister
ar: دفن شقيقة

en: Burial of a son
ar: دفن إبن

en: Burial of a spouse
ar: دفن زوج

en: Burial of a wife
ar: دفن زوجة

en: Burial place contains
ar: مكان الدفن يحتوي على

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Buyer
ar: مشتري

en: By default, SMTP works on port 25.
ar: إفتراضياً، ملقم البريد SMTP يستخدم منفذ 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
ar: الوضع الإفتراضي يظهر الأماكن المستخدمة في المشجرفقط، هذا الخيار يتيح إظهار غيرها من الأماكن معها إن وجدت.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
ar[0]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثانية.
ar[1]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثانية.
ar[2]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثانية.
ar[3]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثوان.
ar[4]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثانية.
ar[5]: الخادم يتيح زمن تنفيذ %s ثوان.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
ar: إفتراضياً، خادم الموقع يتيح إستخدام %s من الذاكرة للتشغيل.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
ar: العاشر

[ctx: CENTURY]
en: 11th
ar: الـ11

[ctx: CENTURY]
en: 12th
ar: الـ12

[ctx: CENTURY]
en: 13th
ar: الـ13

[ctx: CENTURY]
en: 14th
ar: الـ14

[ctx: CENTURY]
en: 15th
ar: الـ15

[ctx: CENTURY]
en: 16th
ar: الـ16

[ctx: CENTURY]
en: 17th
ar: الـ17

[ctx: CENTURY]
en: 18th
ar: الـ18

[ctx: CENTURY]
en: 19th
ar: الـ19

[ctx: CENTURY]
en: 1st
ar: الـ1

[ctx: CENTURY]
en: 20th
ar: الـ20

[ctx: CENTURY]
en: 21st
ar: الـ21

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
ar: الـ2

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
ar: الـ3

[ctx: CENTURY]
en: 4th
ar: الـ4

[ctx: CENTURY]
en: 5th
ar: الـ5

[ctx: CENTURY]
en: 6th
ar: الـ6

[ctx: CENTURY]
en: 7th
ar: الـ7

[ctx: CENTURY]
en: 8th
ar: الـ8

[ctx: CENTURY]
en: 9th
ar: الـ9

en: CKEditor™
ar: محرر نصوص مطور

en: Calculating…
ar: جاري الحساب…

en: Calendar
ar: تقويم

en: Calendar conversion
ar: تحويل التقويم

en: Calgary, Alberta, Canada
ar: كاقاري، ألبيرتا، كندا

en: Call number
ar: رقم الإتصال

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Campinas, Brazil
ar: كامبيناس، البرازيل

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Caracas, Venezuela
ar: كاراكاس، فنزويلا

en: Card
ar: بطاقة

en: Cardston, Alberta, Canada
ar: كاردستون، ألبرتا، كندا

en: Case insensitive
ar: حالة الأحرف غير معتبرة

en: Caste
ar: الطائفة

en: Categories
ar: الفئات

en: Cause
ar: السبب

en: Cause of death
ar: سبب الوفاة

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
ar: إنتباه! قد تستغرق العملية وقت طويل يستلزم الصبر.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
ar: احذر:  قد لا تعمل الوحدات القديمة، أو أنها قد تمنع webtrees من العمل .

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
ar: احذر :  قد لا تعمل الأنماط القديمة ، أو أنها قد تمنع webtrees من العمل .

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Cebu City, Philippines
ar: مدينة سيبو ، الفلبين

en: Cemeteries
ar: المقابر

en: Cemetery
ar: المقبرة

en: Census
ar: تعداد

en: Census assistant
ar: مساند التعداد

en: Census date
ar: تأريخ التعداد

en: Census place
ar: مكان التعداد

en: Census transcript
ar: نص التعداد

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Certificate
ar: شهادة

en: Chad
ar: تشاد

en: Change
ar: تغيير

en: Change family members
ar: تغيير أفراد الأسرة

en: Change flag
ar: تغيير العلم

en: Change the blocks on this user’s “My page”
ar: تغيير الكتل المتواجدة على " صفحتي " لهذا المستخدم

en: Change the “Home page” blocks
ar: تغيير الكتل المتواجدة على " الصفحة الرئيسية "

en: Change the “My page” blocks
ar: تغيير الكتل المتواجدة على "صفحتي"

en: Changed on %1$s
ar: تم التغيير في %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
ar: عُدل في %1$s من %2$s

en: Changes
ar: التعديلات

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
ar[0]: التعديلات التي حصلت في الـ %s أيام السابقة
ar[1]: التعديلات التي حصلت في الـ %s أيام السابقة
ar[2]: التعديلات التي حصلت في الـ %s أيام السابقة
ar[3]: التعديلات التي حصلت في الـ %s أيام السابقة
ar[4]: التعديلات التي حصلت في الـ %s يوماً السابقة
ar[5]: التعديلات التي حصلت في الـ %s يوم السابقة

en: Changes log
ar: سِجل التعديلات

en: Character set
ar: طاقم الأحرف

en: Chart
ar: مخطط

en: Chart preferences
ar: إعدادات الرسم البياني

en: Chart type
ar: نوع الرسم البياني

en: Charts
ar: مخططات

en: Check file permissions…
ar: جاري التحقق من أذونات الملف …

en: Check for custom modules…
ar: جاري التحقق من الوحدات المخصصة…

en: Check for custom themes…
ar: جاري التحقق من الأنماط المخصصة…

en: Check for errors
ar: تحقق من الأخطاء

en: Check for pending changes…
ar: التحقق من وجود تعديلات معلقة…

en: Check the access rights on this folder.
ar: تأكد من صلاحيات النفوذ في هذا المجلد.

en: Check the settings and try again.
ar: يلزم مراجعة الإعدادت ثم إعادة المحاولة.

en: Checking server capacity
ar: إختبار سعة الخادم

en: Checking server configuration
ar: إختبار تهيئة الخادم

en: Chicago, Illinois, United States
ar: شيكاغو، إلينوي

en: Child
ar: مولود

en: Child of
ar: ولد

en: Child of %s
ar: ولد %s

en: Children
ar: أولاد

en: Children in family
ar: الأولاد في الأسرة

en: Children of
ar: أولاد

en: Children take a patronym instead of a surname.
ar: يكتسب الأولاد إسم أحد الآباء كإسم للعائلة عوضاً عن إسم العائلة الأصلي.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
ar: الأولاد يحملون إسمي عائلة الوالدين كإسم للعائلة.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
ar: الأولاد يحملون إسمي عائلة الوالدين كإسم للعائلة.

en: Children take their father’s surname.
ar: يكتسب الأولاد إسم عائلة آبائهم.

en: Children take their mother’s surname.
ar: يكتسب الأولاد إسم عائلة أمهاتهم.

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Choose a report to run
ar: إختر تقرير لإظهاره

en: Choose relatives
ar: إختر الأقرباء

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
ar: إختيار الصورة المصغرة المراد تحميلها. ومع أن الصور المصغرة يمكن إنشائها تلقائياً توجد حالات يفضل فيها إستخدام صورة بديلة معينة خاصة للوسائط التي لا تحتوي على صورة في متنها.

en: Choose user defined welcome text typed below
ar: كما هو في نص رسالة الترحيب الخصصة في الأسفل

en: Choose:
ar: إختيار:

en: Christening
ar: تنصير

en: Christening of a brother
ar: تعميد أخ

en: Christening of a child
ar: تعميد ولد

en: Christening of a daughter
ar: تعميد إبنة

en: Christening of a grandchild
ar: تعميد حفيد

en: Christening of a granddaughter
ar: تعميد حفيدة

en: Christening of a grandson
ar: تعميد حفيد

en: Christening of a half-brother
ar: تعميد أخ غير شقيق

en: Christening of a half-sibling
ar: تعميد أخ أو أخت غير شقيقين

en: Christening of a half-sister
ar: تعميد أخت غير شقيقة

en: Christening of a sibling
ar: تعميد أخ أو أخت

en: Christening of a sister
ar: تعميد أخت

en: Christening of a son
ar: تعميد أبن

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Circumciser
ar: مزين

en: Citation details
ar: تفاصيل الإقتباس

en: Citizenship
ar: المواطنة

en: City
ar: مدينة

en: Ciudad Juarez, Mexico
ar: سيوداد خواريز، المكسيك

en: Civil marriage
ar: زواج مدني

en: Civil registrar
ar: كاتب سجل مدني

en: Clean up data folder
ar: إزالة ملفات مجلد البيانات

en: Cleared but not yet completed
ar: تم التطهير لكن غير مكتمل

en: Clippings cart
ar: سلة المقتطفات

en: Coat of arms
ar: وسام

en: Cochabamba, Bolivia
ar: كوتشابامبا، بوليفيا

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Coffee and Cream
ar: قهوة مع حليب

en: Cold Day
ar: يوم بارد

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colonia Juarez, Mexico
ar: كولونيا خواريز، المكسيك

en: Columbia River, Washington, United States
ar: نكولومبيا ريفر، واشنطن

en: Columbia, South Carolina, United States
ar: كولومبيا، ساوث كارولينا

en: Columbus, Ohio, United States
ar: كولومبوس، اوهايو

en: Columns per page
ar: عدد الأعمدة في الصفحة

en: Comment
ar: تعليق

en: Comments
ar: تعقيب

en: Common law marriage
ar: زواج غير شرعي

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ar: تواصل مباشرة مع المستخدمين الآخرين بإستخدام الرسائل الخاصة.

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Compact tree
ar: مشجر مضغوط

en: Compact tree of %s
ar: مشجر مضغوط لـ: %s

en: Completed before 1970; date not available
ar: مكتمل قبل 1970؛ التأريخ غير موجود

en: Completed; date unknown
ar: مكتمل؛ التأريخ غير معروف

en: Compress the GEDCOM file
ar: ضغط الملف GEDCOM

en: Concatenation
ar: سلسلة

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Confirmation
ar: تثبيت كنسي

en: Connection to database server
ar: إتصال بخادم قاعدة بيانات

en: Contact information
ar: معلومات التواصل

en: Contact method
ar: طريقة التواصل

en: Contains
ar: فيه

en: Content
ar: المحتوى

en: Continued
ar: مستأنف

en: Control panel
ar: لوحة التحكم

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ar: تحويل من UTF-8 إلى ISO-8859-1

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Cookies
ar: ملفات تعريف الارتباط أو سجل الكوكيز

en: Copenhagen, Denmark
ar: كوبنهاغن، الدنمارك

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
ar: نسخ جميع السجلات من %1$s إلى%2$s.

en: Copy files…
ar: نسخ الملفات…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
ar: نسخ هذه الملفات إلي المجلد %s، واستبدال الملفات التي تحمل نفس الاسم.

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Cordoba, Argentina
ar: قرطبة ، الأرجنتين

en: Corporation
ar: شركة

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
ar: سجلات الإسم صحيحة بهيئة 'الإسم /إسم العائلة/' أو 'الإسم /إسم العائلة'، كما هي واردة في برامج المشجرات الأقدم.

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cote d’Ivoire
ar: كوت ديفوار

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
ar: لم يتم التمكن من التحقق من المعلومات التي أدخلت. لطفاً إعادة المحاولة أو التواصل مع المدير.

en: Count
ar: عدد

en: Countries
ar: بلدان

en: Country
ar: بلد

en: Counts
ar: تعداد

en: County
ar: مقاطعة

en: Create
ar: إنشاء

en: Create a family tree
ar: إنشاء مشجر عائلي جديد

en: Create a media object
ar: إنشاء ملف وسائط جديد

en: Create a repository
ar: إنشاء مستودع

en: Create a shared note
ar: إنشاء ملاحظة مشتركة جديدة

en: Create a shared note using the census assistant
ar: إنشاء ملاحظة مشتركة جديدية بإستخدام مساعد

en: Create a source
ar: إنشاء مصدر جديد

en: Create a website access rule
ar: إنشاء قاعدة وصول إلى الموقع

en: Create an individual
ar: إضافه فرد جديد

en: Create your own chart
ar: إنشاء رسمك المخصص

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
ar: إنشاء، تحديث و حذف مشجر العائلة لكل ملف GEDCOM في المجلد.

en: Cremation
ar: إحراق

en: Cremation of a brother
ar: إحراق شقيق

en: Cremation of a child
ar: إحراق ولد

en: Cremation of a daughter
ar: إحراق بنت

en: Cremation of a father
ar: إحراق أب

en: Cremation of a grand-parent
ar: إحراق جد

en: Cremation of a grandchild
ar: إحراق حفيد

en: Cremation of a granddaughter
ar: إحراق حفيدة

en: Cremation of a grandfather
ar: إحراق جد

en: Cremation of a grandmother
ar: إحراق جدة

en: Cremation of a grandson
ar: إحراق حفيد

en: Cremation of a half-brother
ar: إحراق أخ

en: Cremation of a half-sibling
ar: إحراق أخ أو أخت غير شقيقين

en: Cremation of a half-sister
ar: إحراق أخت

en: Cremation of a husband
ar: إحراق زوج

en: Cremation of a maternal grandfather
ar: إحراق جد لأم

en: Cremation of a maternal grandmother
ar: إحراق جدة لأم

en: Cremation of a mother
ar: إحراق أم

en: Cremation of a parent
ar: إحراق والد

en: Cremation of a paternal grandfather
ar: إحراق جد لأب

en: Cremation of a paternal grandmother
ar: إحراق جدة لأب

en: Cremation of a sibling
ar: إحراق أخ أو أخت

en: Cremation of a sister
ar: إحراق شقيقة

en: Cremation of a son
ar: إحراق إبن

en: Cremation of a spouse
ar: إحراق زوج

en: Cremation of a wife
ar: إحراق زوجة

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Curitiba, Brazil
ar: كوريتيبا ، البرازيل

en: Current
ar: الحالي

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom event
ar: حدث مخصص

en: Custom fact
ar: حقيقة مخصصة

en: Custom module
ar: وحدة مخصصة

en: Custom tags
ar: علامات مخصصة

en: Custom theme
ar: نمط مخصص

en: Custom welcome text
ar: نص رسالة الترحيب المخصصة

en: Customize this page
ar: تخصيص هذه الصفحة

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: الجمهورية التشيكية

en: DNA markers
ar: صبغات وراثية

en: Daitch-Mokotoff
ar: الشخص  Daitch-Mokotoff

en: Dallas, Texas, United States
ar: دالاس، تكساس

en: Dashboard
ar: لوحة القيادة

en: Data
ar: بيانات

en: Data folder
ar: مجلد البيانات

en: Database and table names
ar: أسماء قاعدة البيانات والجداول

en: Database connection
ar: إتصال قاعدة البيانات

en: Database name
ar: إسم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database user account
ar: حساب مستخدم قاعدة البيانات

en: Date
ar: التأريخ

en: Date differences
ar: فوارق العمر

en: Date of LDS baptism
ar: تأريخ معمودية LDS

en: Date of LDS child sealing
ar: تأريخ إحكام ولد LDS

en: Date of LDS endowment
ar: تأريخ الوقف

en: Date of LDS spouse sealing
ar: تأريخ إحكام زوج LDS

en: Date of adoption
ar: تأريخ التبني

en: Date of baptism
ar: تأريخ المعمودية

en: Date of bar mitzvah
ar: تأريخ إحتفال البلوغ

en: Date of bat mitzvah
ar: تأريخ إحتفال البلوغ

en: Date of birth
ar: تأريخ الميلاد

en: Date of blessing
ar: تأريخ المباركة

en: Date of brit milah
ar: تأريخ الختان

en: Date of burial
ar: تأريخ الدفن

en: Date of christening
ar: تأريخ التنصير

en: Date of confirmation
ar: تأريخ التثبيت الكنسي

en: Date of cremation
ar: تأريخ الإحراق

en: Date of death
ar: تأريخ الوفاة

en: Date of divorce
ar: تأريخ الطلاق

en: Date of emigration
ar: تأريخ الهجرة من

en: Date of engagement
ar: تأريخ الخطوبة

en: Date of entry in original source
ar: تأريخ الإدخال في المصدر الأصلي

en: Date of event
ar: نأريخ الحدث

en: Date of first communion
ar: تأريخ التناول الأول

en: Date of immigration
ar: تأريخ الهجرة إلى

en: Date of last change
ar: تأريخ آخر تغيير

en: Date of marriage
ar: تأريخ الزواج

en: Date of marriage banns
ar: تأريخ إبطال النكاح

en: Date of naturalization
ar: تأريخ التجنس

en: Date of ordination
ar: تأريخ الترسيم

en: Date of residence
ar: تاريخ الإقامة

en: Date period
ar: الفترة الزمنية

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
ar: تستخدم الفترة الزمنية للدلالة على أن معلومة ما مثل الوظيفة إستمرت لفترة زمنية معينة.

en: Date range
ar: المدى الزمني

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
ar: يستخدم المدى الزمني للدلالة على أن حدث ما وقع في زمان غير محدد ولكنه في مدى زمني معين.

en: Date registered
ar: تأريخ التسجيل

en: Date sent
ar: تأريخ الإرسال

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
ar: لن يتم تحويل التواريخ ما لم تكن ملائمة مع التقويم المختار التحويل إليه. فمثلاً التواريخ بين %1$s و %2$s فقط يمكن تحويلها إلى التقويم الفرنسي وكذلك التواريخ ما بعد %3$s بالنسبة للتقويم الميلادي الجريوجوري.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
ar: يتم تخزين التواريخ باستخدام الإختصارات الإنجليزية والكلمات الرئيسية. الإختصارات المعروضة متاحة كبدائل لذلك.

en: Daughter
ar: بنت

en: Daughter of %s
ar: بنت %s

en: Day
ar: يوم

en: Day not set
ar: اليوم غير محدد

en: Day:
ar: اليوم:

en: Dead
ar: متوفي

en: Death
ar: الوفاة

en: Death by country
ar: وفيات حسب البلد

en: Death date range end
ar: نهاية نطاق تأريخ الوفاة

en: Death date range start
ar: بداية نطاق تأريخ الوفاة

en: Death of a brother
ar: وفاة شقيق

en: Death of a child
ar: وفاة ولد

en: Death of a daughter
ar: وفاة بنت

en: Death of a father
ar: وفاة أب

en: Death of a grand-parent
ar: وفاة جد

en: Death of a grandchild
ar: وفاة حفيد

en: Death of a granddaughter
ar: وفاة حفيدة

en: Death of a grandfather
ar: وفاة جد

en: Death of a grandmother
ar: وفاة جدة

en: Death of a grandson
ar: وفاة حفيد

en: Death of a half-brother
ar: وفاة أخ

en: Death of a half-sibling
ar: وفاة أخ أو أخت غير شقيقين

en: Death of a half-sister
ar: وفاة أخت

en: Death of a husband
ar: وفاة زوج

en: Death of a maternal grandfather
ar: وفاة جد-لأم

en: Death of a maternal grandmother
ar: وفاة جدة-لأم

en: Death of a mother
ar: وفاة الأم

en: Death of a parent
ar: وفاة أحد الوالدين

en: Death of a paternal grandfather
ar: وفاة جد-لأب

en: Death of a paternal grandmother
ar: وفاة جدة-لأب

en: Death of a sibling
ar: وفاة أخ أو أخت

en: Death of a sister
ar: وفاة شقيقة

en: Death of a son
ar: وفاة ابن

en: Death of a spouse
ar: وفاة أحد الزوجين

en: Death of a wife
ar: وفاة زوجة

en: Death of one spouse
ar: وفاة أحد الزوجين

en: Death place contains
ar: مكان الوفاة يحتوي على

en: Death places
ar: مواقع الوفاة

en: Deaths
ar: الوفيات

en: Deaths by century
ar: وفيات حسب القرن

en: Decade of birth
ar: القرن الذي تم فيه الميلاد

en: Decade of death
ar: القرن الذي تمت فيه الوفاة

en: Decade of marriage
ar: القرن الذي تم فيه الميلاد

en: Decidi
ar: عاشر

en: Default
ar: إفتراضي

en: Default chart
ar: المخطط الإفتراضي

en: Default family tree
ar: المشجر الإفتراضي

en: Default individual
ar: الفرد الإفتراضي

en: Default map type
ar: نوع الخريطة الإفتراضية

en: Default pedigree chart layout
ar: التنسيق الإفتراضي لمخطط الأسلاف

en: Default pedigree generations
ar: العدد الإفتراضي لأجيال الأسلاف

en: Default theme
ar: المظهر الإفتراضي

en: Degree
ar: الدرجة العلمية

en: Delete
ar: حذف

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ar: حذف جميع البيانات الجغرافية القائمة قبل توريد الملف.

en: Delete inactive users
ar: حذف المستخدمين الخاملين

en: Delete selected messages
ar: حذف الرسائل المختارة

en: Delete temporary files…
ar: حذف الملفات المؤقتة…

en: Delete the preferences for this module.
ar: حذف تفضيلات الخاصة بهذه الوحدة .

en: Delete this name
ar: حذف الإسم

en: Delete your account
ar: حذف حسابك

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
ar: حذف الأسرة يفك الربط بين أفرادها فقط دون حذف سجلاتهم. هل أنت منأكد من رغبتك في حذف هذه الأسرة؟

en: Democratic Republic of the Congo
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Denver, Colorado, United States
ar: دنفر، كولورادو

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
ar: اعتمادا على إعدادات الخادم الخاص بك،  قد تكون الترقية تلقائيا ممكنة.

en: Descendant generations
ar: أجيال الأنسال

en: Descendants
ar: أنسال

en: Descendants interest
ar: مصلحة الأنسال

en: Descendants of
ar: أنسال

en: Descendants of %s
ar: أنسال %s

en: Description
ar: وصف

en: Description META tag
ar: محتوى العلامة الوصفية

en: Description unavailable
ar: الوصف غير متوفر

en: Destination
ar: الوجهة

en: Details
ar: تفاصيل

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
ar: سيتم إرسال تفاصيل المستخدم الجديد إلى المسؤول عن الأنساب لمشجر العائلة هذه.

en: Detroit, Michigan, United States
ar: ديترويت، ميشيغان

en: Died as a child: exempt
ar: توفي طفلاً: مستثنى

en: Died as an infant: exempt
ar: توفي رضيع: مستثنى

en: Differences
ar: إختلافات

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
ar: عادة يفضل إدخال التواريخ حسب التقويم الفعلي لها ومن ثم تحديد التحويل إلى تقويم آخر، وبالإمكان إستخدام خاصية التحويل لتقويمين مختلفين في آن واحد.

en: Direct line ancestors
ar: أسلاف مباشرين

en: Direct line ancestors and their families
ar: أسلاف مباشرين مع أسرهم

en: Disable these modules
ar: تعطيل هذه الوحدات

en: Disable these themes
ar: تعطيل هذه الأنماط

en: Display %s
ar: إدراج %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
ar: إظهار وإدارة الصفحات المفضلة للمشجر.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
ar: إظهار وإدارة الصفحات المفضلة للمستخدم.

en: Divorce
ar: طلاق

en: Divorce filed
ar: تسجيل طلاق

en: Divorces by century
ar: عدد حالات طلاق بالقرن

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Do not change to keep original filename.
ar: تترك الخانة فارغة لإستخدام الإسم الأصلي.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
ar: عدم إنشاء مكان جديد، فقط توريد الإحداثيات لمواقع الأماكان القائمة.

en: Do not seal, previous sealing canceled
ar: لا تحكم، إحكام سابق ملغى

en: Do not seal: unauthorized
ar: لا تحكم: غير مصرح

en: Document
ar: وثيقة

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Download
ar: تنزيل

en: Download %s…
ar: تحميل %s…

en: Download file
ar: تنزيل ملف

en: Download geographic data
ar: تنزيل البيانات الجغرافية

en: Draper, Utah, United States
ar: درابر ، يوتا ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Duodi
ar: ثاني

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
ar: عنوان البريد الإلكتروني هذا قد تم إستخدامه من قبل مستخدم آخر.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
ar: إسم المستخدم هذا قد تم إستخدامه من قبل. لطفاً إختيار إسم مستخدم آخر.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
ar: يقوم كل مصدر بتسجيل أحداث معينة لفترة زمنية محددة ونطاق القضاء. على سبيل المثال تعداد السكان سجلات التعداد و كنيسة سجل سجلات الولادة والزواج و المناسبات الموت.<br><br> قم بتحديد الأحداث التي يتم تسجيلها من هذا المصدر من قائمة الأحداث الموفرة. وينبغي أن يحدد التاريخ في شكل نطاق مثل <i> من 1900 إلى 1910</i> .

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
ar: لكل سجل مستخدم خيار قبول التغييرات تلقائياً، ويعني ذلك أن أي تغييرات ستقبل وتحفظ مباشرة دون مراجعة، وعادة هذا يكون إعداد المدير لنفسه.

en: Earliest birth
ar: أقدم ولادة

en: Earliest birth year
ar: أقدم سنة لولادة

en: Earliest death
ar: أقدم وفاة

en: Earliest death year
ar: أقدم سنة لوفاة

en: Earliest divorce
ar: أقدم طلاق

en: Earliest marriage
ar: أقدم زواج

en: Ecuador
ar: الأكوادور

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit a website access rule
ar: تعديل قاعدة وصول للموقع

en: Edit preferences
ar: تحرير الخيارات

en: Edit the FAQ
ar: تحرير نص سؤال شائع

en: Edit the details
ar: تعديل التفاصيل

en: Edit the gender
ar: تعديل الجنس

en: Edit the media object
ar: تعديل كائن وسائط

en: Edit the name
ar: تعديل الإسم

en: Edit the note
ar: تعديل مذكرة

en: Edit the raw GEDCOM
ar: تعديل سجل GEDCOM الأساسي

en: Edit the repository
ar: تعديل مستودع

en: Edit the shared note
ar: تعديل ملاحظة جديدية

en: Edit the source
ar: تعديل المصدر

en: Edit the story
ar: تعديل الرواية

en: Edit the user
ar: تحرير المستخدم

en: Edit this individual and replace their details with your own.
ar: تعديل معلومات هذا الفرد وإستبدالها بتفاصيل أخرى.

en: Editor
ar: محرر

en: Edmonton, Alberta, Canada
ar: ادمونتون، ألبرتا، كندا

en: Education
ar: تعليم

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Electronic
ar: إلكتروني

en: Elevation
ar: الإرتفاع

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المستخدم كعنوان للمرسل عندما ترسل webtrees رسائل آلية للمدير أو المستخدمين.

en: Email verified
ar: البريد الإلكتروني مصادق

en: Embedded variable
ar: المتغير المدمج

en: Emigration
ar: هجرة من

en: Employee
ar: موظف

en: Employer
ar: رب العمل

en: Empty the clippings cart
ar: سلة فارغة

en: Enabled
ar: مفعل

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
ar: تفعيل هذا الخيار سيجبر الزائرين على تسجيل الدخول للإطلاع على المشجرات وبياناتها.

en: End IP address
ar: معرف الإنترنت الرقمي النهائي

en: End year
ar: سنة النهاية

en: Ending range of change dates
ar: نهاية نطاق تأريخ التعديل

en: Endowment House
ar: مبنى طقوس العبادة

en: Engagement
ar: خطوبة

en: England
ar: إنجلترا

en: Enter an individual, family, or source ID
ar: أدخل المعرف الخاص بالفرد أو الأسرة أو المصدر

en: Enter an optional note about this favorite
ar: أدخل ملاحظات إضافية عن هذه المفضلة

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
ar: أدخل أو إبحث عن المعرف الخاص بفرد أو بأسرة أو بمصدر الذي تود ربط عنصر الوسائط هذا به.

en: Entire record
ar: كامل السجل

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
ar: خطاء: تحويل ملف GEDCOM من ترميز %s إلى ترميز UTF-8 غير ممكن حالياً.

en: Estimated dates for birth and death
ar: تأريخ تقديري للميلاد والوفاة

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Europe
ar: أوروبا

en: Event
ar: حدث

en: Events
ar: أحداث

en: Events in countries
ar: الأحداث في البلدان

en: Events of close relatives
ar: أحداث متعلقة بالأقارب

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
ar: الجميع لديهم هذه الصلاحية بما في ذلك الزائرين للموقع ومحركات البحث.

en: Exact
ar: مطابق لـ

en: Exact date
ar: تأريخ مطابق

en: Exact text
ar: نص مطابق

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
ar: إستبعاد الأفراد الذين أسماهم ما بعد الزواج هي ”%s“

en: Exclude subfolders
ar: إستبعاد المجلدات الفرعية

en: Excluded from this submission
ar: إستبعاد من هذا الخضوع

en: Explain why you are requesting an account.
ar: وضح لماذا تود طلب حساب.

en: Export
ar: تصدير

en: Export a GEDCOM file
ar: تصدير ملف جيدكوم

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
ar: تصدير جميع شجرات العوائل لمل جيدكوم…

en: Export preferences
ar: تصدير الخيارات

en: Extend privacy to dead individuals
ar: تطبيق خيارات الخصوصية على المتوفي

en: External files
ar: الملفات الخارجية

en: External media files have a URL instead of a filename.
ar: ملفات الوسائط الخارجية لها رابط URL بدلاً من إسم الملف.

en: Extra information
ar: معلومات اضافية

en: Eye color
ar: لون العيون

en: F.A.B.
ar: النمط F.A.B.

en: FAQ
ar: الأسئلة الأكثر شيوعاً

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
ar: الأسئلة الأكثر شيوعاً هي قائمة بأسئلة وإجاباتها مما يتيح شرح كيفية إستخدام الموقع وقوانينه للزائرين.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
ar: حفيدة %s لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
ar: تبناها كلا الوالدين

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
ar: تبناها أب

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
ar: تبنتها أم

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
ar: إسم آخر تعرف به

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
ar: حاضرة

[ctx: FEMALE]
en: Attending
ar: تحضر

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
ar: مشترية

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
ar: كاتبة سجل مدني

[ctx: FEMALE]
en: Employee
ar: موظفة

[ctx: FEMALE]
en: Employer
ar: ربة العمل

[ctx: FEMALE]
en: Friend
ar: صديقة

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
ar: وصية

[ctx: FEMALE]
en: Informant
ar: مبلغة

[ctx: FEMALE]
en: Interred
ar: مدفونة

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
ar: نزيلة

[ctx: FEMALE]
en: Never married
ar: لم تتزوج

[ctx: FEMALE]
en: Not married
ar: غير متزوجة

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
ar: ممرضة

[ctx: FEMALE]
en: Owner
ar: مالكة

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
ar: ضابطة سجلات

[ctx: FEMALE]
en: Seller
ar: بائعة

[ctx: FEMALE]
en: Servant
ar: خادمة

[ctx: FEMALE]
en: Slave
ar: جارية

[ctx: FEMALE]
en: Ward
ar: موصى بها

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
ar: إسم التبني

[ctx: FEMALE]
en: also known as
ar: تعرف أيضاً بـ

[ctx: FEMALE]
en: birth name
ar: الإسم عند الميلاد

[ctx: FEMALE]
en: change of name
ar: تعديل إسم

[ctx: FEMALE]
en: died
ar: تُوفيت

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
ar: حفيدة ثامنة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
ar: حفيدة حادية عشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: estate name
ar: اسم العقار

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
ar: رفيقة سابقة

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
ar: حفيدة خامسة عشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
ar: %s خامسة

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
ar: حفيدة خامسة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: first %s
ar: %s أولى

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
ar: حفيدة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
ar: حفيدة رابعة عشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
ar: %s رابعة

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
ar: حفيدة رابعة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
ar: إسم الإستيطان

[ctx: FEMALE]
en: married
ar: متزوجة

[ctx: FEMALE]
en: married name
ar: إسمها ما بعد الزواج

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
ar: حفيدة تاسعة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: partner
ar: خليلة

[ctx: FEMALE]
en: religious name
ar: الإسم الديني

[ctx: FEMALE]
en: second %s
ar: %s ثانية

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
ar: حفيدة ثانية لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
ar: حفيدة سابعة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
ar: حفيدة سادسة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
ar: حفيدة عاشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: third %s
ar: %s ثالثة

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
ar: حفيدة ثالثة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
ar: حفيدة ثالثة عشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
ar: حفيدة ثانية عشرة لسلف مشترك

[ctx: FEMALE]
en: was born
ar: وُلدت

en: Fact
ar: معلومة

en: Fact 1
ar: معلومة 1

en: Fact 10
ar: معلومة 10

en: Fact 11
ar: معلومة 11

en: Fact 12
ar: معلومة 12

en: Fact 13
ar: معلومة 13

en: Fact 2
ar: معلومة 2

en: Fact 3
ar: معلومة 3

en: Fact 4
ar: معلومة 4

en: Fact 5
ar: معلومة 5

en: Fact 6
ar: معلومة 6

en: Fact 7
ar: معلومة 7

en: Fact 8
ar: معلومة 8

en: Fact 9
ar: معلومة 9

en: Fact icons
ar: رموز المعلومات

en: Fact or event
ar: معلومة أو حدث

en: Facts and events
ar: معلومات وأحداث

en: Facts for family records
ar: معلومات سجلات الأسر

en: Facts for individual records
ar: معلومات للسجلات الفردية

en: Facts for new families
ar: معلومات للأسر الجديدة

en: Facts for new individuals
ar: معلومات للأفراد الجدد

en: Facts for repository records
ar: معلومات سجلات المستودع

en: Facts for source records
ar: معلومات سجلات المصادر

en: Falkland Islands
ar: جزر فولكلاند

en: Families
ar: أسر

en: Families with sources
ar: أسر لمعلوماتها مصادر

en: Family
ar: أسرة

en: Family as a child
ar: الأسرة

en: Family as a spouse
ar: الأسرة

en: Family book
ar: كتاب العائلة

en: Family book of %s
ar: كتاب العائلة لـ: %s

en: Family file
ar: ملف الأسرة

en: Family group information
ar: معلومات الأسرة

en: Family list
ar: قائمة الأسر

en: Family navigator
ar: مستكشف الأسرة

en: Family news and site announcements.
ar: أخبار متعلقة بالعائلة والموقع.

en: Family of %s
ar: أسرة %s

en: Family tree
ar: مشجر العائلة

en: Family tree clippings cart
ar: سلة مقتطفات المشجر

en: Family tree title
ar: مسمى مشجر العائلة

en: Family trees
ar: مشجرات

en: Family with %s
ar: الأسرة مع %s

en: Family with adoptive parents
ar: أسرة بالتبني

en: Family with foster parents
ar: أسرة بالكفالة

en: Family with husband
ar: الأسرة مع الزوج

en: Family with parents
ar: الوالدين والأشقاء

en: Family with rada parents
ar: أسرة بالرضاع

en: Family with sealing parents
ar: أسرة بوالدين محكمين

en: Family with spouse
ar: الأسرة مع الزوج/الزوجة

en: Family with the most children
ar: الأسرة الأكثر أولاداً

en: Family with wife
ar: الأسرة مع الزوجة

en: Fan chart
ar: مخطط دائري

en: Fan chart of %s
ar: مخطط دائري لـ: %s

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Father
ar: أب

en: Father: %s
ar: الأب: %s

en: Father’s age
ar: عمر الأب

en: Father’s family with %s
ar: أسرة الأب مع %s

en: Father’s family with an unknown individual
ar: أسرة الأب مع فرد مجهول

en: Favorites
ar: المفضلات

en: Fax
ar: فاكس

en: Female
ar: أنثى

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
ar: تبني

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
ar: ولادة

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
ar: كفالة

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
ar: إحكام

en: Females
ar: إناث

en: Fiji
ar: فيجي

en: File size
ar: حجم الملف

en: File successfully uploaded
ar: تم تحميل الملف بنجاح

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Filename on server
ar: إسم الملف في الخادم

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
ar: أسماء الملفات لا يمكن أن تحوي على الحرف “%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
ar: لا يسمح بالامتداد “%s” لأسماء الملفات.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
ar: تم العثور على ملفات قديمة من تطبيق webtrees سابق. يجب إزالتها لضمان وضع آمن.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
ar: الملفات المؤشر عليها بـ %s لايمكن إزالتها لأنها من متطلبات التشغيل.

en: Filter
ar: إنتقاء

en: Find a fact or event
ar: بحث عن معلومة أو حدث

en: Find a family
ar: بحث عن أسرة

en: Find a media object
ar: بحث عن وسيط

en: Find a place
ar: بحث عن مكان

en: Find a repository
ar: بحث عن مستودع

en: Find a shared note
ar: بحث عن ملاحظة مشتركة

en: Find a source
ar: بحث عن مصدر

en: Find a special character
ar: بحث عن حرف معين

en: Find all possible relationships
ar: البحث عن جميع العلاقات الممكنة

en: Find an individual
ar: بحث عن فرد

en: Find any relationship
ar: بحث عن أي علاقة

en: Find duplicates
ar: البحث عن التكرارات

en: Find other relationships
ar: البحث عن علاقات أخرى

en: Find relationships via ancestors
ar: البحث عن علاقة عبر الأسلاف

en: Find the closest relationships
ar: البحث عن أقرب علاقة

en: Find unrelated individuals
ar: البحث عن الافراد الذين ليس لهم علاقة

en: Finland
ar: فنلندا

en: First communion
ar: التناول الأول

en: First event
ar: الحدث الأول

en: First record
ar: أول سجل

en: Fix name slashes and spaces
ar: إصلاح الخطوط المائلة والفراغات في الأسماء

en: Flag
ar: العلم

en: Flanders
ar: فلاندرز

en: Folder
ar: المجلد

en: Folder name on server
ar: إسم المجلد في الخادم

en: Follow this link to verify your email address.
ar: أنقر على الرابط التالي لتأكيد عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Font
ar: بنط الخط

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
ar: على سبيل المثال، إذا كان ملف GEDCOM يحتوي على %1$s وكان webtrees يتوقع أن يجد %2$s  في المجلد، في هذه الحالة عليك حذف %3$s .

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
ar: مثلاً عند تحديد مدى المسار بـ 2، سيتمكن الفرد من الإطلاع على أحفاده، وأعمامه وأخواله وعماته وخالاته وأبناء الأزواج وهكذا أي فرد يبعد عنه بفرد واحد في القرابة. فلهذا فإن المستوى 2 لا يتيح الإطلاع على أبناء العم لأن البعد عنهما في القرابة هو 3 (أب، عم، إبن عم).

en: For help with genealogy questions contact %s.
ar: للإستفسارات المتعلقة بالأنساب، يمكن التواصل مع%s.

en: For technical support and information contact %s.
ar: للدعم الفني أو الإستفسارات يمكن التواصل مع%s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
ar: للدعم الفني أو الإستفسارات المتعلقة بالأنساب يمكن التواصل مع %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
ar: للمواقع المحتوية على أكثر من مشجر عائلة واحدة، سوف يتيح هذا الخيارإظهار قائمة من المشجرات في القائمة الرئيسية، صفحات البحث ، الخ.

en: Forgot password?
ar: نسيت كلمة السر؟

en: Format
ar: صيغة

en: Format text and notes
ar: تنسيق النص و الملاحظات

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
ar: فورت لوتيرديل، فلوريدا، الولايات المتحدة

en: Foster child
ar: كفالة

en: Foster father
ar: أب كافل

en: Foster mother
ar: أم كافلة

en: France
ar: فرنسا

en: Frankfurt am Main, Germany
ar: فرانكفورت، ألمانيا

en: Freiburg, Germany
ar: فرايبورغ، ألمانيا

en: French
ar: فرنسي

en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الفرنسية الجنوبية

en: Frequently asked questions
ar: الأسئلة الأكثر شيوعاً

en: Fresno, California, United States
ar: فريسنو، كاليفورنيا

en: Fri
ar: الجمعة

en: Friday
ar: الجمعة

en: Friend
ar: صديق

en: From
ar: من

en: Fukuoka, Japan
ar: فوكوكا، اليابان

en: Funeral
ar: جنازة

en: GEDCOM errors
ar: أخطاء GEDCOM

en: GEDCOM file
ar: ملف GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
ar: آبان

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
ar: أدار

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
ar: أدار الأول

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
ar: أدار الثاني

[ctx: GENITIVE]
en: April
ar: أبريل

[ctx: GENITIVE]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: GENITIVE]
en: Av
ar: آب

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
ar: آذر

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
ar: بهمن

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
ar: برومير

[ctx: GENITIVE]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
ar: دى

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ar: ذو الحجة

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ar: ذو القعدة

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
ar: إيلول

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
ar: إسفند

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
ar: فروردين

[ctx: GENITIVE]
en: February
ar: فبراير

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
ar: فلوريال

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
ar: فريمير

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
ar: فركتيدور

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
ar: جيرمينال

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
ar: حِشوان

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
ar: إيار

[ctx: GENITIVE]
en: January
ar: يناير

[ctx: GENITIVE]
en: July
ar: يوليو

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
ar: جمادى الأول

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
ar: جمادى الثاني

[ctx: GENITIVE]
en: June
ar: يونيو

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
ar: خُرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
ar: كِسلو

[ctx: GENITIVE]
en: March
ar: مارس

[ctx: GENITIVE]
en: May
ar: مايو

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
ar: مِهر

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
ar: ميسيدور

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
ar: مُرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
ar: محرّم

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
ar: نيسان

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
ar: نيفوا

[ctx: GENITIVE]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: GENITIVE]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
ar: ارديبهشت

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
ar: بلوفوا

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
ar: براريال

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ar: ربيع الأول

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
ar: ربيع الثانى

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
ar: رجب

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
ar: رمضان

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
ar: صفر

[ctx: GENITIVE]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
ar: شهريور

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
ar: شوّال

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
ar: شعبان

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
ar: شباط

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
ar: سيوان

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
ar: تموز

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
ar: طِيبيت

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
ar: ثيرميدور

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
ar: تير

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
ar: تشرين

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
ar: فاندمير

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
ar: فينتوا

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
ar: أيام مكملة

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gender
ar: الجنس

en: Gender icon on charts
ar: رمز الجنس في المخططات

en: Genealogy contact
ar: المفوض بالتواصل للمشجرات

en: Genealogy data
ar: بيانات الأنساب

en: General
ar: عام

en: General search
ar: بحث عام

en: Generate sitemap files for search engines.
ar: إنشاء ملفات خريطة للموقع لإستخدامات محركات البحث.

en: Generated by %s
ar: أنشيء بواسطة %s

en: Generation
ar: جيل

en: Generation
ar: جيل

en: Generations
ar: أجيال

en: Generations of ancestors
ar: أجيال الأسلاف

en: Geographic area
ar: المنطقة الجغرافية

en: Geographic data
ar: بيانات جغرافية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: المانيا

en: Get an API key from Google.
ar: الحصول على مفتاح API من جوجل .

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gila Valley, Arizona, United States
ar: جيلا فالي، أريزونا ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Gilbert, Arizona, United States
ar: قيلبيرت، أريزونا، الولايات المتحدة

en: Given name
ar: الإسم الأول

en: Given names
ar: الاِسم الأول

en: Godchild
ar: ولد مكفول

en: Goddaughter
ar: مكفولة

en: Godfather
ar: وصي

en: Godmother
ar: كفيلة

en: Godparent
ar: كفيل

en: Godson
ar: مكفول

en: Google Maps™
ar: خرائط ™Google

en: Google Maps™ preferences
ar: تفضيلات خرائط Google

en: Google Street View™
ar: منظر من الشارع

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
ar: تسمح جوجل بعدد قليل من الطلبات المجهولة المصدر لخدمة الخرائط في اليوم الواحد. إذا كنت بحاجة إلى أكثر من ذلك ، سوف تحتاج إلى حساب Google و مفتاح API .

en: Graduation
ar: تخرج

en: Grandparents
ar: الجدان

en: Greatest age at death
ar: أكبر عمر عند الوفاة

en: Greatest age between siblings
ar: أكبر فارق عمر بين أخوين

en: Greece
ar: اليونان

en: Green Beam
ar: أخضر مشع

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Gregorian
ar: ميلادي جريجوري

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadalajara, Mexico
ar: غوادالاخارا، المكسيك

en: Guadeloupe
ar: جواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guardian
ar: وصي

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guatemala City, Guatemala
ar: غواتيمالا سيتي، غواتيمالا

en: Guayaquil, Ecuador
ar: غواياكيل، إكوادور

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: HTML
ar: نص HTML

en: Hair color
ar: لون الشعر

en: Haiti
ar: هايتي

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
ar: هاليفاكس، نوفا سكوتيا، كندا

en: Hamilton, New Zealand
ar: هاملتون، نيوزيلندا

en: Hartford, Connecticut, United States
ar: هارتفورد، كونيتيكت

en: He
ar: هو

en: He died
ar: تُوفي

en: He married
ar: تزوج

en: He resided at
ar: أقام في

en: He was born
ar: وُلد

en: He was buried
ar: دُفن

en: He was christened
ar: نُصر

en: He was cremated
ar: أُحرق

en: Head of household
ar: رب البيت

en: Header
ar: ترويسة

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Hebrew
ar: عبري

en: Hebrew name
ar: الإسم بالعبرية

en: Height
ar: الطول

en: Hello %s…
ar: مرحباً %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
ar: مرحباً يا %s …<br>شكراً على التسجل.

en: Hello administrator…
ar: مرحباً يا مدير …

en: Help
ar: مساعدة

en: Helsinki, Finland
ar: هلسنكي، فنلندا

en: Her occupation was
ar: وظيفتها كانت

en: Hermosillo, Mexico
ar: هيرموسيلو، المكسيك

en: Hide from everyone
ar: إخفاء من الجميع

en: Highest population
ar: الأكثر تعداداً

en: Highlighted image
ar: صورة مفضلة

en: Hijri
ar: هجري

en: His occupation was
ar: وظيفته كانت

en: Historical facts
ar: معلومات تأريخية

en: Hit counters
ar: عدد المشاهدات

en: Holocaust
ar: الهولوكست

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hourglass chart
ar: مخطط أسلاف وأنسال

en: Hourglass chart of %s
ar: مخطط أسلاف وأنسال %s

en: Household
ar: بيت

en: Houston, Texas, United States
ar: هيوستن، تكساس

en: How much recursion to use when searching for relationships
ar: مدى العودية المستخدم عند البحث عن علاقات

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Husband
ar: زوج

en: Husband’s age
ar: عمر الزوج

en: Hybrid
ar: خريطة مصورة

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
ar: آبان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
ar: آدار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
ar: آدار الأول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
ar: آدار الثاني

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ar: أبريل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
ar: آب

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
ar: آذر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
ar: بهمن

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
ar: برومير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
ar: دى

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
ar: ذو الحجة

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
ar: ذو القعدة

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
ar: أيلول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
ar: إسفند

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
ar: فروردين

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ar: فبراير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
ar: فلوريال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
ar: فريمير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
ar: فركتيدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
ar: جيرمينال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
ar: حِشوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
ar: إيار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ar: يناير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ar: يوليو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
ar: جمادى الأول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
ar: جمادى الثاني

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ar: يونيو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
ar: خُرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
ar: كِسلو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ar: مارس

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ar: مايو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
ar: مِهر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
ar: ميسيدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
ar: مُرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
ar: محرّم

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
ar: نيسان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
ar: نيفوا

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
ar: ارديبهشت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
ar: بلوفوا

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
ar: براريال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
ar: ربيع الأول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
ar: ربيع الثانى

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
ar: رجب

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
ar: رمضان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
ar: صفر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
ar: شهريور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
ar: شوّال

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
ar: شعبان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
ar: شباط

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
ar: سيوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
ar: تموز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
ar: طيبيت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
ar: ثيرميدور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
ar: تير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
ar: تشرين

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
ar: فاندمير

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
ar: فينتوا

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
ar: أيام مكملة

en: IP address
ar: معرف الإنترنت الرقمي

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Icon
ar: رمز

en: Idaho Falls, Idaho, United States
ar: ايداهو فولز، أيداهو

en: Identification number
ar: رقم تعريف

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
ar: عند زيارة الموقع دون تحديد لغة مفضلة في متصفح الإنترنت للزائر، أو كانت اللغة المحددة غير مدعومة سيتم إستخدام اللغة المختارة هنا. عادة هذا الإعداد ينطبق على محركات البحث.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
ar: إذا قام المدير بإنشاء حساب مستخدم جديد، فلن ترسل رسالة المصادقة للمستخدم فلذلك يجب المصادقة يدوياً.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
ar: في حال عدم وجود إسم للعائلة فيكتب الإسم دون أي خطوط مائلة: <%s>عنترة بن شداد<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
ar: عند الحاجة لإستخدام إسمي عائلة للفرد فيمكن ذلك بإحاطة كل منهما بخطين مائلين:<%s>عنترة بن شداد/العبسي/ /المضري/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
ar: إذا كان الفرد معروفاً بكنية وليست جزءاً من إسمه فيلزم إحاطتها بمزدوجين:<%s>عنترة &quot;أبي الفوارس&quot; بن شداد/العبسي/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
ar: إذا كان الفرد غير معروف بإسمه أو أن له إسم مركب فيمكن تحديد الإسم الذي يرغب في إستخدامه بإلصاق علامة النجمة بعده:<%s>عنترة* الفلحاء بن شداد/العبسي/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
ar: عند عدم معرفة إسم العائلة أو عدم الرغبة في إستخدامه يحاط موقعه بخطين مائلين: <%s>عنترة بن شداد//<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
ar: إذا كان للفرد أي أحداث سوى الوفاة أو الدفن أو الحرق لها تأريخ لاحق لهذا التأريخ سوف يعتبر الفرد ما زال على قيد الحياة.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
ar: يمكن لمشجرين عائلة مختلفين إستخدام مجلد واحد مشترك لملفات الوسائط بحيث يمكن ذالك إستخدام نفس الملفات لأي من المشجرين.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
ar: في حال عدم تمكن الزوار من رؤية مشجر العائلة لن يتمكنوا من تقديم طلب لتسجيل حساب في الموقع. وفي تلك الحالة سيستوجب عليك إضافة حساباً لهم.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
ar: في حالة وجود مخاوف من تحميل مواد غير لائقة، يمكن حصر صلاحية تحميل الوسائط للمشرفين فقط.

en: If you are the website administrator, you should check that:
ar: إن كنت مدير الموقع فعليك تفحص التالي:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
ar: في حالة عدم التمكن من تجاوز هذه المشكلة، يمكن التواصل في منتدى <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
ar: في حال تم إنشاء ملف الجيدكوم باستخدام برنامج يقوم بحذف الفراغات فيستوجب اختيار هذا الخيار لإعادة الفراغات المطلوبة.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
ar: إذا لم تتقدم بطلب حساب فلطفاً إهمال هذه الرسالة.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ar: إذا كان هناك عدد كبير من المواقع الغير مستخدمة فإن إنشاء القائمة سيتغرق وقتاً أطول.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
ar: عند وجود عدد كبير من ملفات الوسائط، يمكن ترتيبها داخل مجلدات ومجلدات فرعيه.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
ar: إن كان هناك كائنات وسائط موجودة في webtrees وتم تعديل المشجر خارج النظام ببرنامج يزيل كائنات الوسائط من المشجر، فيجب التأشير على المربع ليتم دمج كائنات الوسائط الموجودة مع المشجر الجديد.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
ar: عند إخفاء الكتل الفارغة، لن يتم التمكن من تغيير تهيئتها إلا بعد أن يعاد إظهارها بوضع مادة فيها.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
ar: أذا قمت باختيار مجلد اخر، فعليك نقل جميع الملفات (باستثناء config.ini.php, index.php, .htaccess ) من المجلد الحالي إلى لمجلد الجديد.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
ar: إذا تم إختيار مجلد جديد، فيلزم نقل ملفات الوسائط المتعددة من المجلد الحالي إلي المجلد الجديد.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
ar: اذا قمت بإظهار الأفراد الأحياء للزوار، سيتم تجاهل جميع القيود الأخرى على الخصوصية. لا تتيح ذلك إلا في حال كانت كل بيانات المشجر الخاصة بك عامة .

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
ar: إذا تخطى الإستخدام هذه الحدود ربما تظهر مشاكل في التصفح وإنقطاعات.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
ar: إذا كنت تستخدم احدى خدمات التتبع و التحليل التالية، بإمكان webtrees إضافة رموز تتبع تلقائيا .

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
ar: إذا كانت صلاحية رفع حدود الذاكرة وزمن إستخدام المعالج المركزي متاحة فيمكن إعداد ذلك من صفحة الإدارة في webtrees. وإلا يلزم طلب إعداد ذلك من قبل مدير الخادم.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
ar: إذا كان يمكن الوصل للموقع عبر أكثر من عنوان مثل، <b>http://www.example.com/webtrees/</b> و <b>http://webtrees.example.com/</b>، فيمكن هنا إدخال العنوان المفضل بحيث يتم إعادة توجيه الآخر إليه.

en: Image dimensions
ar: أبعاد حجم الصورة

en: Images without watermarks
ar: صور لا تحتوي على علامة مائية

en: Immigration
ar: هجرة إلى

en: Import
ar: توريد

en: Import a GEDCOM file
ar: توريد ملف GEDCOM

en: Import all places from a family tree
ar: توريد جميع الأماكن من مشجر

en: Import preferences
ar: توريد الخصائص

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
ar: في مشجر العائلة، يحتوي كل سجل على رقم مرجعي داخلي (يسمى " XREF " ) مثل " F123 " أو " R14 " .

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
ar: في الكثير من المجتمعات يكتب الإسم باللغة الأم وكذلك بالأحرف اللاتينية كالإنجليزية مثلاً.<br><br>فإذا تم إدخال الإسم باللغة الأم كالعربية مثلاً فيمكن إستخدام هذا الحقل لكتابته بلغة أخرى وستظهر كلا الكتابتان في القوائم والمخططات.<br><br>ويمكن إستخدام أي لغة مرغوبة لإدخال إسم ولو بأحرف غير لاتينية.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
ar: في الكثير من المجتمعات يكتب الإسم باللغة الأم وكذلك بالأحرف اللاتينية كالإنجليزية مثلاً.<br><br>فإذا تم إدخال الإسم بلغة غير الأم فيمكن إستخدام هذا الحقل لكتابته باللغة الأم وستظهر كلا الكتابتان في القوائم والمخططات.<br><br>ويمكن إستخدام أي لغة مرغوبة لإدخال إسم ولو بأحرف غير لاتينية.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
ar: في بعض التقاويم يعتبر وقت دخول اليوم عند الغروب وفي الأخرى عند منتصف الليل. التحويل لا يأخذ هذا بعين الإعتبار فلذلك تواريخ الأحداث التي تقع ما بين الغروب ومنتصف الليل سيكون فيها فارق يوماً عند التحويل في ما بين هذه التقاويم.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
ar: في بعض البلدان قوانين خصوصية المعلومات لاتنطبق على من هم عل قيد الحياة فقط بل تطبق على من توفي حديثاً. هذا الخيار يتيح تحديد الفترة الزمنية لتطبيق الخصوصية على من ولد أو توفي خلالها. إذا تركت فارغة فلن تستخدم.

en: In this month…
ar: في هذا الشهر …

en: In this year…
ar: في هذه السنة …

en: Include fully matched places
ar: تضمين الأماكن المتطابقة

en: Include individuals with “%s” as a married name
ar: تضمين الأفراد الذين أسمائهم ما بعد الزواج هي ”%s“

en: Include media (automatically zips files)
ar: تضمين الوسائط (ضغط الملفات تلقائياً)

en: Include subfolders
ar: تضمين المجلدات الفرعية

en: Include the individual’s immediate family
ar: تضمين الأسرة المباشرة للشخص

en: India
ar: الهند

en: Indianapolis, Indiana, United States
ar: إنديانابوليس، إنديانا، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Individual
ar: فرد

en: Individual 1
ar: الفرد الأول

en: Individual 2
ar: الفرد الثاني

en: Individual distribution
ar: توزيع الأفراد

en: Individual distribution chart
ar: مخطط توزيع الأفراد

en: Individual list
ar: قائمة الأفراد

en: Individual pages
ar: صفحات مفردة

en: Individual record
ar: سجل فردي

en: Individual who lived the longest
ar: الفرد الأطول عمراً

en: Individuals
ar: أفراد

en: Individuals with sources
ar: أفراد لمعلوماتهم مصادر

en: Individuals with surname %s
ar: أفراد يبدأ إسم عائلتهم بـ %s

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Infant
ar: رضيع

en: Informant
ar: مبلغ

en: Installation folder
ar: مجلد التنصيب

en: Interactive tree
ar: مشجر تفاعلي

en: Interactive tree of %s
ar: مشجر تفاعلي لـ: %s

en: Internal messaging
ar: تراسل داخلي

en: Internal messaging with emails
ar: تراسل داخلي مع رسالة إلكترونية

en: Interred
ar: مدفون

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
ar: ملف GEDCOM غير صحيح، لم يتم العثور على سجل ترويسة.

en: Invalid GEDCOM format
ar: صيغة GEDCOM غير سليمة

en: Invalid date
ar: تأريخ غير صحيح

en: Iran
ar: إيران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: إيرلندا

en: Isle of Man
ar: آيل أوف مان

en: Israel
ar: إسرائيل

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
ar: قد يستغرق التحديث عدة دقائق، إنتظر قليلاً.

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jalali
ar: جلالي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jewish
ar: عبري

en: Johannesburg, South Africa
ar: جوهانسبرغ، جنوب أفريقيا

en: John /DOE/
ar: عنترة /العبسي/

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jordan River, Utah, United States
ar: جوردن ريفير، يوتا

en: Journal
ar: صحيفة ذكرياتي الخاصة

en: Julian
ar: ميلادي يولياني

en: Kansas City, Missouri, United States
ar: كانساس سيتي بولاية ميسوري ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Keep
ar: إبقاء

en: Keep link in list
ar: إبقاءالرابط في القائمة

en: Keep media objects
ar: الحفاظ على كائنات الوسائط

en: Keep the existing “last change” information
ar: الحفاظ على معلومات آخر تغيير

en: Kenya
ar: كينيا

en: Keyword examples
ar: قيم متغيرات البرنامج

en: Kiev, Ukraine
ar: كييف، أوكرانيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kona, Hawaii, United States
ar: كونا، هاواي

en: Korea
ar: كوريا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: LDS baptism
ar: معمودية LDS

en: LDS child sealing
ar: إحكام ولد LDS

en: LDS confirmation
ar: تثبيت LDS

en: LDS endowment
ar: وقف

en: LDS ordinance codes in chart boxes
ar: رموز مراسم LDS في خانات المخططات

en: LDS spouse sealing
ar: إحكام زوج LDS

en: LDS temple
ar: معبد قديسي اليوم الأخير

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
ar: آبان

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
ar: أدار

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
ar: أدار الأول

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
ar: أدار الثاني

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ar: أبريل

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
ar: آب

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
ar: آذر

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
ar: بهمن

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
ar: برومير

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
ar: دى

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ar: ذو الحجة

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ar: ذو القعدة

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
ar: أيلول

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
ar: إسفند

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
ar: فروردين

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ar: فبراير

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
ar: فلوريال

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
ar: فريمير

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
ar: فركتيدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
ar: جيرمينال

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
ar: حِشوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
ar: إيار

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ar: يناير

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ar: يوليو

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
ar: جمادى الأول

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
ar: جمادى الثاني

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ar: يونيو

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
ar: ارديبهشت

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
ar: كِسلو

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ar: مارس

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ar: مايو

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
ar: مِهر

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
ar: ميسيدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
ar: تير

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
ar: محرّم

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
ar: نيسان

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
ar: نيفوا

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
ar: فروردين

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
ar: بلوفوا

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
ar: براريال

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ar: ربيع الأول

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ar: ربيع الثانى

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
ar: رجب

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
ar: رمضان

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
ar: صفر

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
ar: شهريور

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
ar: شوّال

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
ar: شعبان

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
ar: شباط

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
ar: سيوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
ar: تموز

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
ar: طيبيت

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
ar: ثيرميدور

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
ar: خُرداد

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
ar: تشرين

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
ar: فاندمير

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
ar: فينتوا

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
ar: أيام مكملة

en: Laie, Hawaii, United States
ar: لائي، هاواي

en: Landscape
ar: بالعرض

en: Language
ar: اللغة

en: Languages
ar: اللغات

en: Laos
ar: لاوس

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
ar: مشجر كبير (50000 فرد) : 64-128م.ب. ، 40-80 ثانية

en: Largest families
ar: أكبر أسر

en: Largest number of grandchildren
ar: أكبر عدد من الأحفاد

en: Las Vegas, Nevada, United States
ar: لاس فيغاس، نيفادا

en: Last change
ar: آخر تغيير

en: Last email reminder was sent
ar: رسالة التذكير السابقة تم إرسالها

en: Last event
ar: الحدث الأخير

en: Last signed in
ar: آخر تسجيل دخول

en: Latest birth
ar: آخر ولادة

en: Latest birth year
ar: آخر سنة حدثت فيها ولادة

en: Latest death
ar: آخر وفاة

en: Latest death year
ar: آخر سنة حدثت فيها وفاة

en: Latest divorce
ar: أحدث طلاق

en: Latest marriage
ar: آخر زواج

en: Latitude
ar: خط عرض

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Layout
ar: تنسيق

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
ar: تترك الخانة فارغة لإبقاء كلمة المرور الحالية.

en: Leave this blank to use the default value.
ar: عند ترك هذا فارغاً، سيتم إستخدام القيمة الإفتراضية.

en: Leaves
ar: أطراف المشجر

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Legatee
ar: موصى له

en: Length of marriage
ar: مدة الزواج

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Level
ar: مستوى

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lifespan
ar: مدة العمر

en: Lifespans
ar: أعمار

en: Lima, Peru
ar: ليما، بيرو

en: Link the user account to an individual.
ar: ربط حساب المستخدم مع أحد أفراد المشجر.

en: Link this individual to an existing family as a child
ar: ربط هذا الفرد كولد لأسرة قائمة

en: Link this media object to a family
ar: ربط هذا الكائن بعائلة

en: Link this media object to a source
ar: ربط هذا الكائن بمصدر

en: Link this media object to an individual
ar: ربط هذا الكائن بفرد

en: Link this user to an individual in the family tree.
ar: ربط هذا المستخدم مع أحد أفراد مشجر العائلة.

en: Link to an existing media object
ar: ربط إلى كائن وسائط قائم

en: Linked database ID
ar: المعرف الخاص بقاعدة البيانات المرتبط

en: Links
ar: روابط

en: List
ar: قائمة

en: Lists
ar: قوائم

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Living
ar: على قيد الحياة

en: Living individuals
ar: الأحياء

en: Loading…
ar: يتم الآن التحميل …

en: Local files
ar: الملفات المحلية

en: Location
ar: الموقع

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ar: لم يتم التمكن من إزالة الموقع لأنه يحتوي على مواقع أخرى في مستويات أدنى

en: Lodger
ar: نزيل

en: Logan, Utah, United States
ar: لوغان، ويوتا

en: London, England
ar: لندن، انجلترا

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
ar: القوائم الطويلة للأفراد الذين لهم نفس إسم العائلة يمكن تقسيمها إلى قوائم فرعية إعتماداً على الحرف الأول من الإسم الأول.<br><br>هذا الخيار يحدد متى يتم التقسيم. يمكن تعطيل التقسيم بوضع 0.

en: Longest marriage
ar: الزواج الأطول مدة

en: Longitude
ar: خط طول

en: Los Angeles, California, United States
ar: لوس انجليس، كاليفورنيا

en: Lost password request
ar: طلب كلمة المرور المفقودة

en: Louisville, Kentucky, United States
ar: لويزفيل، كنتاكي

en: Lowest population
ar: الأقل تعداداً

en: Lubbock, Texas, United States
ar: لوبوك، تكساس

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
ar: حفيد %s لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
ar: تبناه كلا الوالدين

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
ar: تبناه أب

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
ar: تبنته أم

[ctx: MALE]
en: Also known as
ar: إسم آخر يعرف به

[ctx: MALE]
en: Attendant
ar: حاضر

[ctx: MALE]
en: Attending
ar: يحضر

[ctx: MALE]
en: Buyer
ar: مشتري

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
ar: كاتب سجل مدني

[ctx: MALE]
en: Employee
ar: موظف

[ctx: MALE]
en: Employer
ar: رب العمل

[ctx: MALE]
en: Friend
ar: صديق

[ctx: MALE]
en: Guardian
ar: وصي

[ctx: MALE]
en: Informant
ar: مبلغ

[ctx: MALE]
en: Interred
ar: مدفون

[ctx: MALE]
en: Lodger
ar: نزيل

[ctx: MALE]
en: Never married
ar: لم يتزوج

[ctx: MALE]
en: Not married
ar: غير متزوج

[ctx: MALE]
en: Nurse
ar: ممرض

[ctx: MALE]
en: Owner
ar: مالك

[ctx: MALE]
en: Registry officer
ar: ضابط سجلات

[ctx: MALE]
en: Seller
ar: بائع

[ctx: MALE]
en: Servant
ar: خادم

[ctx: MALE]
en: Slave
ar: عبد

[ctx: MALE]
en: Ward
ar: موصى به

[ctx: MALE]
en: adopted name
ar: إسم التبني

[ctx: MALE]
en: also known as
ar: يعرف أيضاً بـ

[ctx: MALE]
en: birth name
ar: الإسم عند الميلاد

[ctx: MALE]
en: change of name
ar: تعديل إسم

[ctx: MALE]
en: died
ar: تُوفي

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
ar: حفيد ثامن لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
ar: حفيد حادي عشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: estate name
ar: اسم العقار

[ctx: MALE]
en: ex-partner
ar: رفيق سابق

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
ar: حفيد خامس عشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: fifth %s
ar: %s خامس

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
ar: حفيد خامس لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: first %s
ar: %s أول

[ctx: MALE]
en: first cousin
ar: حفيد لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
ar: حفيد رابع عشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: fourth %s
ar: %s رابع

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
ar: حفيد رابع لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: immigration name
ar: إسم الإستيطان

[ctx: MALE]
en: married
ar: متزوج

[ctx: MALE]
en: married name
ar: إسمه ما بعد الزواج

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
ar: حفيد تاسع لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: partner
ar: خليل

[ctx: MALE]
en: religious name
ar: الإسم الديني

[ctx: MALE]
en: second %s
ar: %s ثاني

[ctx: MALE]
en: second cousin
ar: حفيد ثاني لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
ar: حفيد سابع لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
ar: حفيد سادس لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
ar: حفيد عاشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: third %s
ar: %s ثالث

[ctx: MALE]
en: third cousin
ar: حفيد ثالث لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
ar: حفيد ثالث عشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
ar: حفيد ثاني عشر لسلف مشترك

[ctx: MALE]
en: was born
ar: وُلد

en: Macau
ar: ماكاو

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Madrid, Spain
ar: مدريد، اسبانيا

en: Magazine
ar: مجلة

en: Mailing name
ar: إسم للتراسل

en: Mailto link
ar: رابط إرسل إلى

en: Main section blocks
ar: كتل القسم الرئيسي

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Male
ar: ذكر

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
ar: تبني

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
ar: ولادة

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
ar: كفالة

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
ar: إحكام

en: Males
ar: ذكور

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manage family trees
ar: إدارة شجرات العوائل

en: Manage media
ar: إدارة الوسائط

en: Manage the links
ar: إدارة الروابط

en: Manager
ar: مشرف

en: Managers
ar: مشرفين

en: Manaus, Brazil
ar: ماناوس ، البرازيل

en: Manhattan, New York, United States
ar: مانهاتن، نيو يورك، الولايات المتحدة

en: Manila, Philippines
ar: مانيلا، الفلبين

en: Manti, Utah, United States
ar: مانتي، يوتا

en: Manuscript
ar: مخطوطة

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
ar: الكثير من برامج المشجرات تنشيء ملفات GEDCOM بعلامات خاصة، webtrees يتعامل مع الكثير منها. وهذا الخيار يتيحللمستخدم تحديد كيف يتم التعامل مع العلامات غير المعروفة إما بالتجاهل أو إصدار تنبيه.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
ar: تتطلب العديد من خوادم البريد بأن يتم تعريف الخادم المرسل بشكل صحيح، وذلك باستخدام اسم نطاق صالح.

en: Map
ar: خريطة

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
ar: ماركداون هو نظام بسيط لرموز التنسيق، وتستخدم على المواقع مثل ويكيبيديا . يقوم بخلق العناوين و العناوين الفرعية ، غامق ومائل النص ، والقوائم ، والجداول، الخ.

en: Marriage
ar: زواج

en: Marriage banns
ar: إبطال نكاح

en: Marriage beginning status
ar: وضع الزواج الأولي

en: Marriage bond
ar: ضمان زواج

en: Marriage by country
ar: الزيجات حسب البلد

en: Marriage contract
ar: عقد زواج

en: Marriage date range end
ar: نهاية نطاق تأريخ الزواج

en: Marriage date range start
ar: بداية نطاق تأريخ الزواج

en: Marriage ending status
ar: وضع الزواج النهائي

en: Marriage intention
ar: نية زواج

en: Marriage license
ar: تصريح زواج

en: Marriage of a brother
ar: زواج شقيق

en: Marriage of a child
ar: زواج ولد

en: Marriage of a daughter
ar: زواج بنت

en: Marriage of a father
ar: زواج أب

en: Marriage of a grandchild
ar: زواج حفيد

en: Marriage of a granddaughter
ar: زواج حفيدة

en: Marriage of a grandson
ar: زواج حفيد

en: Marriage of a half-brother
ar: زواج أخ

en: Marriage of a half-sibling
ar: زواج أخ أو أخت غير شقيقين

en: Marriage of a half-sister
ar: زواج أخت

en: Marriage of a mother
ar: زواج أم

en: Marriage of a parent
ar: زواج والد

en: Marriage of a sibling
ar: زواج أخ أو أخت

en: Marriage of a sister
ar: زواج شقيقة

en: Marriage of a son
ar: زواج إبن

en: Marriage of parents
ar: زواج والدين

en: Marriage place contains
ar: مكان الزواج فيه

en: Marriage places
ar: أماكن الزيجات

en: Marriage settlement
ar: وعد زواج

en: Marriage status
ar: وضع الزواج

en: Marriage type unknown
ar: نوع الزواج غير معروف

en: Marriages
ar: الزيجات

en: Marriages by century
ar: عددالزيجات بالقرن

en: Married name
ar: الإسم ما بعد الزواج

en: Married surname
ar: إسم العائلة بعد الزواج

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Masquerade as this user
ar: تقمص المستخدم

en: Match both upper and lower case letters.
ar: أشر على هذه الخانة لمطابقة الأحرف الكبيرة والصغيرة.

en: Match calendar
ar: مطابقة التقويم

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
ar: مطابقة النص كما هو، ولو ورد في وسط كلمة.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
ar: مطابقة النص كما هو، ما لم يرد في وسط كلمة.

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Maximum descendancy generations
ar: أدنى جيل للأنسال

en: Maximum number of surnames on individual list
ar: أقصى عدد لأسماء الأسر في قائمة الأفراد

en: Maximum pedigree generations
ar: أعلى جيل للأسلاف

en: Maximum upload size:
ar: أقصى حجم لملف يسمح بتحميله:

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Medford, Oregon, United States
ar: مدفورد، أوريغون

en: Media
ar: وسائط

en: Media contains
ar: الوسائط تحتوي على

en: Media file
ar: ملف وسائط

en: Media file to upload
ar: تحميل ملف الوسائط

en: Media filenames will be prefixed by %s.
ar: سوف تصبح أسماء الملفات مسبوقة بـ %s.

en: Media files
ar: ملفات الوسائط

en: Media folder
ar: مجلد الوسائط

en: Media folders
ar: مجلدات الوسائط

en: Media object
ar: كائن وسائط

en: Media objects
ar: وسائط

en: Media objects found
ar: عدد كائنات الوسائط الموجودة

en: Media objects per page
ar: عدد كائنات الوسائط في الصفحة

en: Media type
ar: نوع الوسائط

en: Medical
ar: طبي

en: Medical condition
ar: الوضع الطبي

en: Mediterranio
ar: شرق أوسطي

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
ar: مشجر متوسط (5000 فرد) : 32-64م.ب. ، 20-40 ثانية

en: Melbourne, Australia
ar: ملبورن، استراليا

en: Member
ar: عضو

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة المستخدمة

en: Memphis, Tennessee, United States
ar: ممفيس، تينيسي

en: Menu
ar: قائمة

en: Menus
ar: قوائم

en: Mercury
ar: زئبقي

en: Merge
ar: دمج

en: Merge family trees
ar: دمج مشجرات العوائل

en: Merge records
ar: دمج السجلات

en: Merida, Mexico
ar: ميريدا، المكسيك

en: Mesa, Arizona, United States
ar: ميسا، أريزونا

en: Message
ar: رسالة

en: Messages
ar: رسائل

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Mexico City, Mexico
ar: مكسيكو سيتي، المكسيك

en: Microfiche
ar: مايكروفش

en: Microfilm
ar: مايكرفلم

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Middle East
ar: الشرق الأوسط

en: Midnight
ar: منتصف الليل

en: Military
ar: عسكري

en: Military service
ar: خدمة عسكرية

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
ar: المستوى الأعلى والأدنى للتكبير والتصغير في خرائط Google. 1 يعني خريطة كاملة بينما 15 يعني منزل. المستى 15 متوفر في بعض المواقع فقط.

en: Missing data
ar: بيانات مفقودة

en: Moderate pending changes
ar: إشراف على التعديلات المعلقة

en: Moderator
ar: مراقب

en: Moderators
ar: المراقبون

en: Module
ar: مكون

en: Module administration
ar: إدارة المكونات

en: Modules
ar: وحدات

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Mon
ar: الإثنين

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monday
ar: الأثنين

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Monterrey, Mexico
ar: مونتيري، المكسيك

en: Montevideo, Uruguay
ar: مونتيفيديو، أوروغواي

en: Month
ar: شهر

en: Month of birth
ar: شهر الميلاد

en: Month of birth of first child in a relation
ar: شهر الميلاد لأول مولود لزوجين

en: Month of death
ar: شهر الوفاة

en: Month of first marriage
ar: شهر أول زواج

en: Month of marriage
ar: شهر الزواج

en: Month:
ar: الشهر:

en: Monticello, Utah, United States
ar: مونتايسلو، يوتا

en: Montreal, Quebec, Canada
ar: مونتريال، كيبيك، كندا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: More news articles
ar: المزيد من المقالات الإخبارية

en: Morocco
ar: المغرب

en: Most SMTP servers require a password.
ar: غالب خوادم SMTP تتطلب كلمة مرور.

en: Most common surnames
ar: أسماء عائلة الأكثر شيوعاً

en: Most servers do not use secure connections.
ar: غالب الخوادم لا تستخدم إتصال آمن.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
ar: غالب المواقع مهيئة لإستخدام localhost. وهذا يفيد بأن قاعدة البيانات تعمل من نفس جهاز خادم الموقع.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
ar: غالب المواقع تستخدم 3306 كقيمة إفتراضية.

en: Most viewed pages
ar: الصفحات الأكثر مشاهدة

en: Mother
ar: أم

en: Mother: %s
ar: الأم: %s

en: Mother’s age
ar: عمر الأم

en: Mother’s family with %s
ar: أسرة الأم مع %s

en: Mother’s family with an unknown individual
ar: أسرة الأم مع فرد مجهول

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
ar: جبل تمبانقوس، يوتا

en: Move down
ar: إلى الأسفل

en: Move left
ar: إلى اليسار

en: Move right
ar: إلى اليمين

en: Move up
ar: إلى الأعلى

en: Mozambique
ar: موزامبيق

en: Multiple marriages
ar: زيجات متعددة

en: My account
ar: حسابي في الموقع

en: My family tree
ar: مشجر عائلتي

en: My individual record
ar: سجلي في المشجر

en: My page
ar: صفحتي

en: My pages
ar: صفحاتي

en: My pedigree
ar: مشجر نسبي

en: MySQL gave the error: %s
ar: قاعدة بيانات ماي آس كيو آل أعطت الخطأ: %s

en: MySQL variables
ar: متغيرات MySQL

en: Myanmar
ar: ميانمار

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
ar: آبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
ar: أدار

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
ar: أدار الأول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
ar: أدار الثاني

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ar: أبريل

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
ar: آب

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
ar: آذر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
ar: بهمن

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
ar: برومير

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
ar: دى

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ar: ذو الحجة

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ar: ذو القعدة

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
ar: إيلول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
ar: إسفند

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
ar: فروردين

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ar: فبراير

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
ar: فلوريال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
ar: فريمير

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
ar: فركتيدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
ar: جيرمينال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
ar: حِشوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
ar: إيار

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ar: يناير

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ar: يوليو

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
ar: جمادى الأول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
ar: جمادى الثاني

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ar: يونيو

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
ar: خُرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
ar: كِسلو

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ar: مارس

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ar: مايو

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
ar: مِهر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
ar: ميسيدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
ar: مُرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
ar: محرّم

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
ar: نيسان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
ar: نيفوا

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
ar: ارديبهشت

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
ar: بلوفوا

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
ar: براريال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ar: ربيع الأول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ar: ربيع الثانى

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
ar: رجب

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
ar: رمضان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
ar: صفر

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
ar: شهريور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
ar: شوّال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
ar: شعبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
ar: شباط

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
ar: سيوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
ar: تموز

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
ar: طِيبيت

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
ar: ثيرميدور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
ar: تير

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
ar: تشرين

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
ar: فاندميير

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
ar: فينتوا

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
ar: أيام مكملة

en: Name
ar: الإسم

en: Name contains
ar: الإسم يحتوي على

en: Name in Hebrew
ar: الإسم بالعبرية

en: Name prefix
ar: قبل الإسم

en: Name suffix
ar: بعد الإسم

en: Names
ar: أسماء

en: Namesake
ar: تسمية على

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nanny
ar: مربية

en: Narrative description
ar: وصف سردي

en: Nashville, Tennessee, United States
ar: ناشفيل، تنيسي

en: Nationality
ar: جنسية

en: Naturalization
ar: تجنس

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
ar: ناوفو، إلينوي (جديد)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
ar: ناوفو، إلينوي (الأصلي)

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Never
ar: مطلقاً

en: Never married
ar: لم يتزوج

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New York, New York, United States
ar: نيويورك، نيويورك

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: New data
ar: بيانات حديثة

en: New registration at %s
ar: تسجيل جديد في %s

en: New user at %s
ar: مستخدم جديد في %s

en: Newport Beach, California, United States
ar: نيوبورت بيتش، كاليفورنيا

en: News
ar: أخبار

en: Newspaper
ar: صحيفة أخبار

en: Next email reminder will be sent after
ar: رسالة التذكير التالية سيتم إرسالها بعد

en: Next image
ar: الصورة التالية

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Nickname
ar: كنية

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: No
ar: كلا

en: No GEDCOM file was received.
ar: لم يتم استلام أي ملف GEDCOM .

en: No GEDCOM files found.
ar: لم يتم العثور على أي ملف GEDCOM .

en: No ancestors in the database.
ar: لا يوجد أسلاف في قاعدة البيانات.

en: No calendar conversion
ar: بدون تحويل

en: No children
ar: بدون أولاد

en: No contact
ar: لا أرغب بالتواصل

en: No custom modules are enabled.
ar: لا توجد أية وحدات مخصصة مفعلة.

en: No custom themes are enabled.
ar: لا توجد أي أنماط مخصصة مفعلة.

en: No duplicates have been found.
ar: لم يتم العثور على أي تكرارات.

en: No errors have been found.
ar: لم توجد أية أخطاء.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
ar[0]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s أيام القادمة.
ar[1]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s أيام القادمة.
ar[2]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s أيام القادمة.
ar[3]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s أيام القادمة.
ar[4]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s يوماً القادمة.
ar[5]: لا يوجد أي أحداث في الـ %s يوم القادم.

en: No events exist for today.
ar: لا يوجد أي أحداث في اليوم الحالي.

en: No events exist for tomorrow.
ar: لا يوجد أي أحداث في الغد.

en: No events for living individuals exist for today.
ar: لا يوجد أي أحداث في اليوم الحالي لمن هم على قيد الحياة.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
ar: لا يوجد أي أحداث في الغد لمن هم على قيد الحياة.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
ar[0]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في الأيام %s المقبلة.
ar[1]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في اليوم %s المقبل.
ar[2]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في اليومين %s المقبلة.
ar[3]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في الأيام %s المقبلة.
ar[4]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في الأيام %s المقبلة.
ar[5]: لا توجد أحداث خاصة بالأشخاص الأحياء في الأيام %s المقبلة.

en: No facts exist for this family.
ar: لا توجد معلومات لهذه الأسرة.

en: No file was received. Please try again.
ar: لم يتم إستلام ملف، لطفاً محاولة الرفع مرة أخرى.

en: No link between the two individuals could be found.
ar: لم يعثر على رابط بين الفردين.

en: No map data exists for this individual
ar: لا يوجد معلومات خريطة لهذا الفرد

en: No matching facts found
ar: لم يتم العثور معلومات مطابقة

en: No media file was provided.
ar: لم يتم إصافة أي ملف وسائط.

en: No news articles have been submitted.
ar: لم يتم إستلام موضوعات إخبارية.

en: No places found
ar: لم يتم العثور على أماكن

en: No places have been found.
ar: لم يتم العثور على أماكن.

en: No predefined text
ar: لا يوجد نص محدد مسبقاً

en: No records to display
ar: لايوجد سجلات لإظهارها

en: No results found.
ar: لم يتم العثور على نتائج.

en: No signed-in and no anonymous users
ar: لا مستخدمين مسجلين ولا مجهولين

en: No temple - living ordinance
ar: طقوس الأحياء بدون معبد

en: No upgrade information is available.
ar: لا تتوفر معلومات متعلقة بالترقية.

en: Nobody at all
ar: لا أحد

en: Nocturnal
ar: ليلي

en: None
ar: لا شيء

en: Nonidi
ar: تاسع

en: Noon
ar: ظهراً

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
ar: تتطلب أي تغييرات تطرأ على المشجر بالعادة الحصول على موافقة المراقب قبل إعتمادها. ولكن يتيح هذا الخيار إمكانية إعتمادها مباشرة دون الحاجة لموافقة المراقب.

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Ireland
ar: إيرلندا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Not a valid individual, family, or source ID
ar: معرف خاص بفرد أو بأسرة أو بمصدر غير صحيح

en: Not approved by an administrator
ar: غير مصادق من المدير

en: Not living
ar: متوفي

en: Not married
ar: غير متزوج

en: Not verified by the user
ar: غير مصادق من المستخدم

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
ar: للعلم بأنه إذا كان لأي حساب مستخدم رابط إلى سجل فيمكن للمستخدم دائماً الإطلاع على السجل.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
ar: المسارات البعيدة تتطلب وقتاً كبيراً لحسابها مما يبطيء عمل الموقع.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Nothing found to cleanup
ar: لا يوجد ما يمكن إزالته

en: Nothing found.
ar: لم يتم العثور على أي شيء.

en: Nuku’Alofa, Tonga
ar: نوكوالوفا، تونغا

en: Number of children
ar: عدد الأولاد

en: Number of days to show
ar: عدد الأيام المراد إظهارها

en: Number of families without children
ar: عدد الأسر التي لم تنجب

en: Number of generations
ar: عدد الأجيال

en: Number of given names
ar: عدد الأسماء

en: Number of marriages
ar: عدد الزيجات

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
ar: المدة بالأشهر منذ آخر دخول لكي يعتبر المستخدم خامل:

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Number of surnames
ar: عدد العوائل

en: Nurse
ar: ممرض

en: Oakland, California, United States
ar: أوكلاند، كاليفورنيا

en: Oaxaca, Mexico
ar: أواكساكا، المكسيك

en: Occupation
ar: وظيفة

en: Occupations
ar: وظائف

en: Occupied Palestinian Territory
ar: الأراضي الفلسطينية المحتلة

en: Octidi
ar: ثامن

en: Ogden, Utah, United States
ar: أوجدن، يوتا

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
ar: أوكلاهوما سيتي، أوكلاهوما

en: Old data
ar: بيانات قديمة

en: Old files found
ar: تم العثور على ملفات قديمة

en: Oldest at bottom
ar: الأكبر في الأسفل

en: Oldest at top
ar: الأكبر في الأعلى

en: Oldest father
ar: أكبر أب

en: Oldest female
ar: أكبر أنثى

en: Oldest living individuals
ar: أكبر الأحياء

en: Oldest male
ar: أكبر ذكر

en: Oldest mother
ar: أكبر أم

en: Olivia
ar: زيتوني

en: Oman
ar: عُمان

en: On this day
ar: في مثل هذا اليوم

en: On this day…
ar: في هذا اليوم …

en: Only managers can edit
ar: المشرفين فقط بإمكانهم التعديل

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
ar: خادم الموقع لم يتمكن من الإتصال بخادم قاعدة البيانات. يمكن <a href="index.php">إعادة المحاولة</a> بعد قليل أو التواصل مع مدير الموقع.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
ar: عذرا! webtrees غير قادر على إنشاء ملفات في هذا المجلد.

en: OpenStreetMap™
ar: خريطة الشارع المفتوح ™

en: Optional prefixes and suffixes
ar: بواديء ولواحق إختيارية

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
ar: جبل أقوره، يوتا، الولايات المتحدة

en: Order
ar: الترتيب

en: Ordinance
ar: مرسوم

en: Ordination
ar: ترسيم

en: Orientation
ar: تنسيق

en: Orlando, Florida, United States
ar: أورلاندو، فلوريدا

en: Other
ar: أخرى

en: Other facts to show in charts
ar: معلومات أخرى لإظهارها في المخطط

en: Other folder… please type in
ar: مجلد آخر … لطفاً أدخال

en: Other preferences
ar: إعدادات أخرى

en: Others
ar: أخرى

en: Overwrite existing coordinates.
ar: إستبدال كتابة الإحداثيات القائمة.

en: Own charts
ar: مخططات مختارة

en: Owner
ar: مالك

en: P.M.
ar: م.

en: PHP blocked the file because of its extension.
ar: PHP منعت الملف بالتمديد.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ar: إمتداد PHP “%1$s” غير مفعل. وبدون تفعيله المزايا التالية لن تعمل: %2$s. لطفاً الطلب من مدير الموقع تفعيل ذلك.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ar: إمتداد PHP “%s” غير مفعل. ولا يمكن تنصيب webtrees دون تفعيله. لطفاً الطلب من مدير الموقع تفعيل ذلك.

en: PHP failed to write to disk.
ar: لم تتمكن PHP من الكتابة على القرص.

en: PHP information
ar: معلومات PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ar: إعداد PHP “%1$s” غير مفعل. وبدون تفعيله المزايا التالية لن تعمل: %2$s. لطفاً الطلب من مدير الموقع تفعيل ذلك.

en: PHP time limit
ar: حد زمن تنفيذ PHP

en: Page
ar: صفحة

en: Page %s of %s
ar: صفحة %s من %s

en: Page size
ar: مقاس الصفحة

en: Painting
ar: رسم

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palette
ar: ألوان

en: Palmyra, New York, United States
ar: بالميرا، نيويورك

en: Panama
ar: بَنَما

en: Panama City, Panama
ar: مدينة بنما ، بنما

en: Papeete, Tahiti
ar: بابيتي، تاهيتي

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Parents
ar: الوالدان

en: Parents and siblings
ar: الوالدين والإخوة

en: Parent’s age
ar: عمر الوالدين

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
ar: كلمة المرور يجب أن لا تقل عن 6 أحرف وحالة الأحرف معتبرة فيها.<br>وهذا يعني أن كلمة “secret” <u>ليست</u> كما “SECRET”.

en: Passwords must contain at least 6 characters.
ar: يجب أن لا تقل كلمة المرور عن 6 أحرف.

en: Payson, Utah, United States
ar: بايسون ، يوتا ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Pedigree
ar: نسب

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
ar: تبني

[ctx: Pedigree]
en: Birth
ar: ولادة

[ctx: Pedigree]
en: Foster
ar: كفالة

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
ar: إحكام

en: Pedigree chart
ar: مخطط نسب

en: Pedigree map
ar: خارطة أماكن ولادات الأسلاف

en: Pedigree map of %s
ar: خارطة أماكن ولادات أسلاف %s

en: Pedigree of %s
ar: نسب %s

en: Pedigree tree of %s
ar: مشجر نسب %s

en: Pending changes
ar: التعديلات المعلقة

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
ar: التعديلات المعلقة لا تظهر إلا في حال كون الحساب له صلاحية كافية. فلذلك عند تسجيل الخروج لا يمكن الإطلاع عليها بطبيعة الحال. وكذلك لن تظهر هذه التعديلات قبل إعتمادها.

en: Permanent number
ar: رقم دائم

en: Permanently delete these records?
ar: حذف هذه السجلات نهائياً؟

en: Perth, Australia
ar: بيرث، استراليا

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phoenix, Arizona, United States
ar: فيونيكس، أريزونا، الولايات المتحدة

en: Phone
ar: هاتف

en: Phonetic
ar: لفظي

en: Phonetic algorithm
ar: المنهاج اللفظي

en: Phonetic name
ar: إسم لفظي

en: Phonetic place
ar: إسم مكان لفظاً

en: Phonetic search
ar: بحث لفظي

en: Phonetic title
ar: لقب لفظي

en: Photo
ar: صورة

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
ar: قد تكون  PhpGedView مثبتة في احدى هذه المجلدات :

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
ar: يجب أن تكون نسخة PhpGedView 4.2.3 أو نسخة تطوير إلى %s#

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
ar: يجب على PhpGedView إستخدام نفس قاعدة البيانات مثل webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
ar: مساعدة آلية للتحويل من PhpGedView إلى webtrees

en: Pink Plastic
ar: زهري بلاستيكي

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Place
ar: مكان

en: Place check
ar: تحقق من المكان

en: Place contains
ar: المكان يحتوي على

en: Place hierarchy
ar: تسلسل الأماكن الهرمي

en: Place in Hebrew
ar: الإسم بالعبرية

en: Place list
ar: قائمة الأماكن

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
ar: غالباً ما تكون أسماء الأماكن طويلة لتناسب إدراجها في المخططات والقوائم. يمكن إختصارها بإظهار بعض أقسامها مثل <i>القرية،المقاطعة</i> أو <i>الولاية، البلاد</i>.

en: Place of LDS baptism
ar: مكان معمودية LDS

en: Place of LDS child sealing
ar: مكان إحكام ولد LDS

en: Place of LDS endowment
ar: مكان الوقف

en: Place of LDS spouse sealing
ar: مكان إحكام زوج LDS

en: Place of adoption
ar: مكان التبني

en: Place of baptism
ar: مكان المعمودية

en: Place of bar mitzvah
ar: مكان إحتفال البلوغ

en: Place of bat mitzvah
ar: مكان إحتفال البلوغ

en: Place of birth
ar: مكان الميلاد

en: Place of blessing
ar: مكان المباركة

en: Place of brit milah
ar: مكان الختان

en: Place of burial
ar: مكان الدفن

en: Place of christening
ar: مكان التنصير

en: Place of confirmation
ar: مكان التثبيت الكنسي

en: Place of cremation
ar: مكان الإحراق

en: Place of death
ar: مكان الوفاة

en: Place of emigration
ar: مكان الهجرة من

en: Place of engagement
ar: مكان الخطوبة

en: Place of event
ar: مكان الحدث

en: Place of first communion
ar: مكان التناول الأول

en: Place of immigration
ar: مكان الهجرة إلى

en: Place of marriage
ar: مكان الزواج

en: Place of marriage banns
ar: مكان إبطال النكاح

en: Place of naturalization
ar: مكان التجنس

en: Place of ordination
ar: مكان الترسيم

en: Place of residence
ar: مكان الإقامة

en: Place the website offline, by creating the file %s…
ar: قم بإيقاف الموقع، من خلال خلق الملف %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
ar: قم بتشغيل الموقع، من خلال حذف الملف %s…

en: Places
ar: المواقع

en: Places found
ar: أماكن تم العثور عليها

en: Places in %s
ar: أماكن في %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
ar: يجب إدخال الأماكن وفقا لمعايير علم الأنساب. في علم الأنساب، تكتب الأماكن بالترتيب التالي: أكثرالمعلومات تحديداً للمكان أولا فالأقل تحديداً ثم الأقل تحديداً من ذلك باستخدام الفواصل لفصل المستويات النختلفة للموقع. <br><br> على سبيل المثال، تكتب مدينة سولت لايك سيتي بالشكل التالي "سولت لايك سيتي، مقاطعة سولت ليك، ولاية يوتا، الولايات المتحدة الأمريكية ".<br><br> إذا كان مستوى المكان غير معروف، يجب ترك مسافة بين الفواصل. لنفترض، في المثال أعلاه، بأنك لا تعرف مقاطعة لسولت لايك سيتي. في هذه الحالة تكتب بالشكل التالي: "سولت لايك سيتي، ولاية يوتا، الولايات المتحدة الأمريكية". بإمكانك استخدام رابط <b>البحث عن مكان </b> لمساعدتك في العثور على أماكن موجودة في قاعدة البيانات.

en: Play
ar: تشغيل

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
ar: لطفاً إدخال الإسم الأول أو إسم العائلة أو المكان إضافةً إلى السنة

en: Please enter a message subject.
ar: لطفاً نحديد موضوع الرسالة.

en: Please enter a valid email address.
ar: لطفاً إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: Please enter more than one character.
ar: لطفاً إدخال أكثر من حرف واحد.

en: Please enter some message text before sending.
ar: لطفاً كتابة نص قبل إرسال الرسالة.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
ar: لطفاً تزويد عنوان بريد إلكتروني للرد بواسطته، ولن يستخدم هذا العنوان لأي غرض آخر.

en: Poland
ar: بولندا

en: Port number
ar: رقم المنفذ

en: Portland, Oregon, United States
ar: بورتلاند، أوريغون

en: Porto Alegre, Brazil
ar: بورتو أليغري، البرازيل

en: Portrait
ar: بالطول

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
ar: يفيد بأن المدير هو من يقرر بشأن طلب حساب مستخدم

en: Predefined text that states all users can request a user account
ar: يفيد بأن الجميع يستطيع طلب حساب مستخدم

en: Predefined text that states only family members can request a user account
ar: يفيد بأن من ينتمي للأسرة فقط هو من يستطيع طلب حساب مستخدم

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
ar: توجد تفضيلات للوحدة %s، ولكن هذه الوحدة لم تعد موجودة .

en: Preferred contact method
ar: وسيلة التواصل المفضلة

en: Prefixes
ar: بواديء

en: Presentation style
ar: أسلوب العرض

en: President’s Office
ar: مكتب الرئيس

en: Preston, England
ar: بريستون، انكلترا

en: Priest
ar: كاهن

en: Primidi
ar: أول

en: Print basic events when blank
ar: تضمين الأحداث التي لا يوجد عنها معلومات

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy restrictions
ar: تطبيقات الخصوصية

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
ar: تطبيقات الخصوصية للسجلات التي لا تحتوي على علامة خصوصية GEDCOM

en: Private
ar: (معلومة مخفية)

en: Probate
ar: مصادقة وصية

en: Property
ar: ممتلكات

en: Provo City Center, Utah, United States
ar: مركز مدينة بروفو بولاية يوتا ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Provo, Utah, United States
ar: بروفو، يوتا

en: Publication
ar: منشور

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Quality of data
ar: مصداقية البيانت

en: Quartidi
ar: رابع

en: Question
ar: سؤال

en: Quetzaltenango, Guatemala
ar: كويتزالتنانغو ، غواتيمالا

en: Quick family facts
ar: معلومات أسرية موجزة

en: Quick individual facts
ar: معلومات فردية موجزة

en: Quick repository facts
ar: معلومات مستودعات مختزلة

en: Quick source facts
ar: معلومات مصادر مختزلة

en: Quintidi
ar: خامس

en: RE:
ar: رد:

en: README documentation
ar: إقرأني أولاً

en: Rabbi
ar: حاخام

en: Rada
ar: رضاع

en: Raleigh, North Carolina, United States
ar: رالي، نورث كارولينا

en: Random images from the current family tree.
ar: إختيار عشوائي للصور من المشجر الحالي.

en: Re-order children
ar: إعادة ترتيب الأولاد

en: Re-order families
ar: إعادة ترتيب العائلات

en: Re-order media
ar: إعادة ترتيب الوسائط

en: Real name
ar: الإسم الحقيقي

en: Recent changes
ar: التعديلات الحديثة

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
ar: لآخر مائة عام

en: Recife, Brazil
ar: ريسيفي، البرازيل

en: Record
ar: سجل

en: Record ID number
ar: رقم معرف خاص بسجل

en: Record file number
ar: رقم ملف سجل

en: Records
ar: سجــــلات

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
ar: السجلات ليست من نفس النوع، لا يمكن دمجها.

en: Redlands, California, United States
ar: ريدلاندز، كاليفورنيا

en: Reference number
ar: رقم مرجع

en: Regina, Saskatchewan, Canada
ar: ريجينا، ساسكاتشيوان، كندا

en: Registered partnership
ar: شراكة مسجلة

en: Registry officer
ar: ضابط سجلات

en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
ar: استخدام التعابير العادية كآلية مطابقة النمط المتقدمة .

en: Reject
ar: رفض

en: Reject all changes
ar: رفض كافة التعديلات

en: Related families
ar: أسر ذات قرابة

en: Related individuals
ar: أفراد ذو قرابة

en: Relationship
ar: نوع القرابة

en: Relationship to father
ar: القرابة من الأب

en: Relationship to me
ar: قرابة بي

en: Relationship to mother
ar: القرابة من الأم

en: Relationship to parents
ar: القرابة من الأبوين

en: Relationship: %s
ar: القرابة: %s

en: Relationships
ar: قرابات

en: Relationships between %1$s and %2$s
ar: القرابة بين %1$s و %2$s

en: Religion
ar: الديانة

en: Religious institution
ar: هيئة دينية

en: Religious marriage
ar: زواج شرعي

en: Reminder email frequency (days)
ar: تكرار رسائل التذكير (بالأيام)

en: Remote server
ar: الخادم النائي

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove duplicate links
ar: إزالة الروابط المكررة

en: Remove flag
ar: إزالة العلم

en: Remove individual
ar: إزالة الفرد

en: Remove link from list
ar: إزالة الرابط من القائمة

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
ar: إزالة المسارات الخاصة بالملفات من ملف GEDCOM

en: Remove this location?
ar: إزالة هذا الموقع؟

en: Reno, Nevada, United States
ar: رينو، نيفادا

en: Renumber
ar: إعادة الترقيم

en: Renumber family tree
ar: إعادة ترقيم مشجر العائلة

en: Replace with
ar: إستبدال بـ

en: Replacement text
ar: النص البديل

en: Reply
ar: رد

en: Report
ar: تقرير

en: Reports
ar: تقارير

en: Repositories
ar: مستودعات

en: Repositories found
ar: مستودعات تم العثور عليها

en: Repository
ar: مستودع

[ctx: Repository]
en: Name
ar: الإسم

en: Repository contains
ar: مستودع البيانات يحتوي على

en: Repository name
ar: إسم المستودع

en: Republic of the Congo
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Request a new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Request a new user account
ar: طلب حساب لمستخدم جديد

en: Research task
ar: مهمة للبحث

en: Research tasks
ar: مهام للبحث

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
ar: مهام البحث تعتبر كحدث خاص، ويمكن إضافتها لأي فرد للتنويه بأن يلزم التأكد أو إضافة معلومة معينة عنه.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
ar: مهام البحث يتم حفظها كعلامة Gedcom “_TODO” وهي علامة قد لا يتعرف عليه بعض البرامج الأخرى.

en: Residence
ar: سكن

en: Restore the default block layout
ar: استعادة التصميم الافتراضي للكتلة

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
ar: حصر النفاذ للموقع بإستخدام معرف الإنترنت الرقمي ونصوص مستخدم بديل.

en: Restrict to immediate family
ar: حصر الدخول في الأسرة المباشرة فقط

en: Restriction
ar: قيود السجل

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
ar: يمكن إضافة القيود على السجلات والمعلومات مما يحد من صلاحية الإطلاع عليها وتغييرها.

en: Resulting value
ar: قيمته الناتجة

en: Results
ar: النتائج

en: Retirement
ar: تقاعد

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Rexburg, Idaho, United States
ar: ريكسبورغ ، ايداهو ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Right section blocks
ar: كتل الجانب الأيمن

en: Role
ar: صلاحيات

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romanized
ar: الإسم باللاتينية

en: Romanized place
ar: إسم المكان باللاتينية

en: Romanized title
ar: المسمى باللاتينية

en: Roots
ar: جذور المشجر

en: Rule
ar: قاعدة

en: Russell
ar: راسيل Russell

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: SMTP mail server
ar: خادم بريد SMTP

en: Sacramento, California, United States
ar: سكرامنتو، كاليفورنيا

en: Sage
ar: أخضر رمادي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرينادين

en: Salt Lake City, Utah, United States
ar: سولت لايك سيتي، يوتا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Antonio, Texas, United States
ar: سان أنطونيو، تكساس

en: San Diego, California, United States
ar: سان دييغو، كاليفورنيا

en: San Jose, Costa Rica
ar: سان خوسيه، كوستاريكا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: San Salvador, El Salvador
ar: سان سلفادور ، السلفادور

en: Santiago, Chile
ar: سانتياغو، تشيلي

en: Santo Domingo, Dominican Republic
ar: سانتو دومينغو، جمهورية الدمونيك

en: Sao Paulo, Brazil
ar: ساو باولو، البرازيل

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Sat
ar: السبت

en: Satellite
ar: صورة فضائية

en: Saturday
ar: السبت

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: School or college
ar: المدرسة أو الجامعة

en: Scotland
ar: أسكتلندا

en: Scrapbook
ar: كشكول

en: Sealing canceled (divorce)
ar: إحكام ملغى (طلاق)

en: Search
ar: بحث

en: Search and replace
ar: بحث وإستبدال

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
ar: البحث واستبدال النص، وذلك باستخدام عمليات البحث البسيطة أو  نمط المطابقة المتقدمة.

en: Search engine
ar: محرك البحث

en: Search filters
ar: إنتقائيات البحث

en: Search for
ar: بحث عن

en: Search globally
ar: البحث عالمياً

en: Search locally
ar: البحث محلياً

en: Search method
ar: أسلوب البحث

en: Search text/pattern
ar: نص/نمط البحث

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
ar: قد يستغرق البحث عن جميع العلاقات الممكنة الكثير من الوقت في المشجرات المعقدة.

en: Seattle, Washington, United States
ar: سياتل، واشنطن

en: Second record
ar: السجل الثاني

en: Secure connection
ar: إتصال آمن

en: Security code
ar: رمز الحماية

en: See %s for more information.
ar: للمزيد من المعلومات فضلاً قم بزيارة %s.

en: Select
ar: اختيار

en: Select a GEDCOM file to import
ar: حدد ملف GEDCOM للتوريد

en: Select a block and use the arrows to move it.
ar: قم بتحديد الكتلة المرغوبة ومن ثم يمكنك إستخدام الأسهم لتغيير موقعه.

en: Select a date
ar: إختيار تأريخ

en: Select events
ar: إختر أحداث

en: Select flag
ar: إختيار العلم

en: Select individuals by place or date
ar: حدد الأفراد حسب المكان أوالتاريخ

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
ar: إنتقاء سجلات من مشجر العائلة لحفظها في ملف GEDCOM.

en: Select the desired age interval
ar: إختيار الفاصل العمري المرغوب

en: Select the desired count interval
ar: إختيار الفاصل العددي المرغوب

en: Select the facts and events to keep from both records.
ar: قم بتحديد الوقائع والأحداث في السجلين التي ترغب بالحفاظ عليها.

en: Select the languages that will be shown in menus.
ar: حدد اللغات التي سيتم إظهارها في القوائم.

en: Select two records to merge.
ar: قم باختيار لسجلين للدمج .

en: Seller
ar: بائع

en: Send
ar: إرسال

en: Send a message
ar: إرسال رسالة

en: Send a message to all users
ar: إرسال رسالة لجميع المستخدمين

en: Send a message to users who have never signed in
ar: إرسال رسالة للمستخدمين الذين لم يدخلوا الموقع قط

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
ar: إرسال رسالة للمستخدمين الذين لم يدخلوا الموقع منذ 6 أشهر

en: Send broadcast messages
ar: إرسال رسائل جماعية

en: Send out reminder emails
ar: إرسال بريد الكتروني تذكيري

en: Sender name
ar: اسم المرسل

en: Sending email
ar: بريد المرسل

en: Sending server name
ar: اسم خادم المرسل

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seoul, Korea
ar: سول، كوريا

en: Separated
ar: منفصلين

en: Septidi
ar: سابع

en: Serbia
ar: صربيا

en: Servant
ar: خادم

en: Server information
ar: معلومات الخادم

en: Server name
ar: إسم الخادم

en: Session timeout
ar: زمن إعتبار إتصال المستخدم منقطع

en: Set as default
ar: تعيين كافتراضي

en: Set the access level for each tree.
ar: تعيين مستوى الوصول لكل مشجر.

en: Set the default blocks for new family trees
ar: إعداد الكتل الإفتراضية للمشجرات الجديدة

en: Set the default blocks for new users
ar: إعداد الكتل الإفتراضية للمستخدمين الجدد

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
ar: عدد الأجيال الإفتراضي الذي سيتم إستخدامه عند إظهار مخططات الأسلاف والأنسال.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
ar: أعلى عدد للأجيال عند إظهار مخططات الأنسال.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
ar: أعلى عدد للأجيال عند إظهار مخططات الأسلاف.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
ar: تحديد من له صلاحية الإطلاع على المتوفين.

en: Set the status to “approved”.
ar: تغيير الحالة إلى "موافق".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
ar: إختيار <b>نعم</b> يضع روابط للأفراد والمصادر والأسر لإتاحة إظهار معلومات GEDCOM الأصلية له.

en: Setup wizard for webtrees
ar: مساعدة آلية لإعداد webtrees

en: Sextidi
ar: سادس

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Shared note
ar: ملاحظة مشتركة

en: Shared note contains
ar: المحلاظة المشتركة تحتوي على

en: Shared notes
ar: ملاحظات مشتركة

en: Shared notes found
ar: ملاحظات مشتركة تم العثور عليها

en: She
ar: هي

en: She died
ar: تُوفيت

en: She married
ar: تزوجت

en: She resided at
ar: أقامت في

en: She was born
ar: وُلدت

en: She was buried
ar: دُفنت

en: She was christened
ar: نُصرت

en: She was cremated
ar: أُحرقت

en: Shiny Tomato
ar: طماطم لامعة

en: Short version
ar: نسخة مختصرة

en: Shortcut
ar: إختصار

en: Shortest marriage
ar: الزواج الأقصر مدة

en: Should this block be hidden when it is empty
ar: هل يتم إخفاء هذه الكتلة عندما تكون فارغة

en: Show
ar: إظهار

en: Show a download link in the media viewer
ar: إظهار رابط للتنزيل في متصفح الوسائط

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
ar: إظهار شروط الإستخدام المقبول في صفحة طلب حساب مستخدم

en: Show all notes
ar: إظهار كافة الملاحظات

en: Show all places in a list
ar: إظهار قائمة جميع الأماكن

en: Show all sources
ar: إظهار كافة المصادر

en: Show all spouses and ancestors
ar: إظهار/إخفاء جميع الأزواج والأسلاف

en: Show all tags
ar: إظهار كل العلامات

en: Show an age cursor
ar: إظهار مؤشر للعمر

en: Show chart details by default
ar: إظهار تفاصيل الرسم البياني بشكل افتراضي

en: Show children of ancestors
ar: إظهار أولاد الأسلاف

en: Show counts before or after name
ar: موضع التعداد قبل الإسم أم بعده

en: Show couples where either partner married more than once.
ar: إظهار من تزوج أكثر من مرة.

en: Show couples where only the female partner is dead.
ar: إظهار المتزوجين ممن الزوجة هي المتوفاة.

en: Show couples where only the male partner is dead.
ar: إظهار المتزوجين ممن الزوج هو المتوفي.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
ar: إظهار المتزوجين الذين تزوجوا قبل أكثر من مائة عام.

en: Show couples who married within the last 100 years.
ar: إظهار المتزوجين الذين تزوجوا خلال المائة عام الماضية.

en: Show couples with an unknown marriage date.
ar: إظهار المتزوجين الذين تأريخ زواجهم غير معروف.

en: Show cousins
ar: إظهار أولاد الأعمام والأخوال

en: Show date of last update
ar: إظهار تأريخ آخر تعديل

en: Show dead individuals
ar: إظهار المتوفين

en: Show details
ar: إظهار التفاصيل

en: Show divorced couples.
ar: إظهار المتطلقين.

en: Show images
ar: إظهار الصور

en: Show inactive places
ar: إظهار المواقع الغير مستخدمة

en: Show individuals born more than 100 years ago.
ar: إظهار من ولد قبل مائة عام.

en: Show individuals born within the last 100 years.
ar: إظهار من ولد خلال المائة عاماً الماضية.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
ar: إظهار الأحياء.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
ar: إظهار المتوفين فقط.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
ar: إظهار من توفي قبل مائة عام.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
ar: إظهار من توفي خلال المائة عاماً الماضية.

en: Show list of family trees
ar: إظهار قائمة بالمشجرات

en: Show living individuals
ar: إظهار الأفراد الأحياء

en: Show names of private individuals
ar: إظهار أسماء الأفراد

en: Show notes
ar: إظهار الملاحظات

en: Show occupations
ar: إظهار الوظائف

en: Show only births, deaths, and marriages
ar: إظهار الولادات، الوفيات والزيجات فقط

en: Show only events of living individuals
ar: إظهار أحداث خاصة بالأحياء فقط

en: Show only females.
ar: إظهار الإناث فقط.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
ar: إظهار من لا يعرف جنسه فقط.

en: Show only individuals, events, or all
ar: إظهار الأفراد أم الأحداث، أم الجميع

en: Show only males.
ar: إظهار الذكور فقط.

en: Show only the selected tags
ar: إظهار العلامات المختارة فقط

en: Show parents
ar: إظهار الوالدين

en: Show pending changes
ar: إظهار التعديلات المعلقة

en: Show photos
ar: إظهار الصور

en: Show places in hierarchy
ar: إظهار الأماكن هرمياً

en: Show private relationships
ar: إظهار القرابات الخاصة

en: Show related individuals/families
ar: إظهار أفراد وأسر ذات علاقة

en: Show research tasks that are assigned to other users
ar: إظهار مهام للبحث منوطة بمستخدمين آخرين

en: Show research tasks that are not assigned to any user
ar: إظهار مهام للبحث ليست منوطة بأي مستخدم

en: Show research tasks that have a date in the future
ar: إظهار مهام للبحث لها موعد مستقبلاً

en: Show residences
ar: إظهار المساكن

en: Show slide show controls
ar: إظهار معايير التحكم للعرض التلقائي

en: Show sources
ar: إظهار المصادر

en: Show spouses
ar: إظهار الأزواج

en: Show statistics charts
ar: إظهار مخططات إحصائية

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
ar: إظهار القسم %1$s %2$s من إسم المكان.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
ar: الأول

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
ar: الأخير

en: Show the date and time of update
ar: إظهار تأريخ وزمن التغيير

en: Show the events of close relatives on the individual page
ar: إظهار أحداث متعلقة بالأقرباء في صفحة مفردة

en: Show the family tree
ar: إظهار مشجر العائلة

en: Show the list of individuals
ar: إظهار قائمة الأفراد

en: Show the list of surnames
ar: إظهار قائمة أسماء العائلات

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
ar: إظهار مواقع الأماكن والأحداث بإستخدام خدمة خرائط Google™.

en: Show the user who made the change
ar: إظهار المستخدم الذي أجرى التغيير

en: Show this block for which languages
ar: اللغات التي تود إظهار هذه الكتلة فيها

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
ar: إظهار الصور المصغرة في الرسوم البيانية و مجموعات عائلية .

en: Show to managers
ar: إظهار للمشرفين

en: Show to members
ar: إظهار للأعضاء

en: Show to visitors
ar: إظهار للزائرين

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
ar: إظهار الأحياء الذين لا يوجد لهم نسل في المشجر.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
ar: إظهار الأفراد الذين لا يوجد لهم أسلاف في المشجر.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
ar: إظهار %1$s إلى %2$s من %3$s

en: Sibling
ar: أخ أو أخت

en: Siblings
ar: إخوة وأخوات

en: Sidebar
ar: لائحة جانبية

en: Sidebars
ar: اللوح الجانبية

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Sign in
ar: تسجيل دخول

en: Sign out
ar: تسجيل خروج

en: Sign-in URL
ar: رابط تسجيل الدخول

en: Sign-in and registration
ar: تسجيل الدخول و التسجيل لحساب جديد

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
ar: التواريخ المفردة يتم إعتمادها حسب التقويم الميلادي الجريجوري، يمكن إدخال تأريخ من تقويم آخر بإدخال رمز التقويم المرغوب إعتماده قبل التأريخ حسب الصيغة الموضحة.

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Sister
ar: أخت

en: Site identification code
ar: رمز التعريف للموقع

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
ar: بإمكان أعضاء الموقع إرسال الرسائل لبعضهم البعض. كما يمكنك اختيار الطريقة التي تصلك فيها هذه الرسائل، أو اختيار عدم تلقيهم.

en: Site verification code
ar: رمز التحقق للموقع

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
ar: لا تعمل رموز التحقق للموقع عند تثبيت webtrees في مجلد فرعي .

en: Sitemaps
ar: خرائط الموقع

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
ar: خرائط الموقع هي حدى الطرق المستخدمة لإعلام محركات البحث بالصفحات الموجودة والمتاحة للبحث. للمزيد من المعلومات إذهب إلى <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
ar: أبعاد حجم الخريطة بالنقاط

en: Skip to content
ar: انتقل إلى المحتوى

en: Slave
ar: عبد

en: Slide show
ar: عرض تلقائي

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
ar: مشجر صغير (500 فرد) : 16-32م.ب. ، 10-20 ثانية

en: Snowflake, Arizona, United States
ar: سنوفلايك، أريزونا

en: Social security number
ar: رقم الضمان الإجتماعي

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
ar: تقوم بعض برامج الأنساب بإنشاء ملفات GEDCOM  تحتوي على أسماء الملفات مع مساراتها في تلك البرامج. ولكن هذه المسارات لن تكون موجودة على خادم الويب عند توريد بيانات ملف GEDCOM . على سبيل المثال “C:\Documents\Genealogy\Photos\John_Smith.jpeg”.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
ar: بعض صفحات الموقع بإمكانها إظهار عدد المرات التي تمت زيارتها.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
ar: بالإمكان كتابة بعض أسماء الأماكن ببواديء ولواحق إختيارية مثل، الروضة مقابل حي الروضة. إذا كان المشجر يحتوي على الإسم الكامل للمكان ولكن قاعدة البيانات الجغرافية تحتوي على الإسم المختصر يجب عندئذ إنشاء قائمة تحتوى على البواديء واللواحق المهملة مفرقة بفواصل منقوطة مثل: "حي; مقاطعة; محافظة".

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
ar: بإمكان بعض الأنماط أن تظهر الصور الصغيرة على علامة التبويب الخاصة بـ "الحقائق و الأحداث ".

en: Son
ar: إبن

en: Son of %s
ar: إبن %s

en: Sort order
ar: نسق الترتيب

en: Sosa
ar: ترقيم سوسا

en: Sounds like
ar: يلفظ مثل

en: Source
ar: مصدر

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
ar: إقتباسات المصادر يمكن أن تحتوي على مدى جودة المعلومة فيها وكذلك التأريخ. يمكن تعطيل هذا عند إنشاء إقتباس جديد.

en: Source contains
ar: المصدر يحتوي على

en: Source type
ar: نوع المصدر

en: Sources
ar: مصادر

en: Sources to the events
ar: مصادر للأحداث

en: South Africa
ar: جنوب افريقيا

en: South America
ar: جنوب أمريكا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Spokane, Washington, United States
ar: سبوكان، واشنطن

en: Spouse
ar: الزوج

en: Spouse census date
ar: تأريخ تعداد الزوج

en: Spouse census place
ar: مكان تعداد الزوج

en: Spouse note
ar: ملاحظة الزوج

en: Spouses
ar: أزواج

en: Spouses and children
ar: الأزواج و الأولاد

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: St. George, Utah, United States
ar: سانت جورج، يوتا

en: St. Louis, Missouri, United States
ar: سانت لويس، ميسوري

en: St. Paul, Minnesota, United States
ar: سانت بول، مينيسوتا

en: Standard
ar: قياسي

en: Start IP address
ar: معرف الإنترنت الرقمي الإبتدائي

en: Start at parents
ar: بدء بالوالدين

en: Start slide show on page load
ar: بدء العرض تلقائياً عند تحميل الصفحة

en: Start year
ar: سنة البداية

en: Starting range of change dates
ar: بداية نطاق تأريخ التعديل

en: State
ar: ولاية

en: Statistics
ar: تعداد وإحصائيات

en: Statistics chart
ar: رسم الإحصائيات

en: Status
ar: الوضع

en: Status change date
ar: تأريخ تغيير الحالة

en: Stillborn
ar: وليد

en: Stillborn: exempt
ar: مولود حديثاً: مستثنى

en: Stockholm, Sweden
ar: ستوكهولم، السويد

en: Stop
ar: إيقاف

en: Store watermarked full size images on server
ar: تخزين الصور المعلمة مائياً في الموقع

en: Store watermarked thumbnails on server
ar: تخزين الصور المصغرة والمعلمة مائياً في الموقع

en: Stories
ar: روايات

en: Story
ar: رواية

en: Story title
ar: مسمى الرواية

en: Subdivision
ar: الولاية/المحافظة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submission
ar: خضوع

en: Submitted but not yet cleared
ar: تم إستلامه ولم تتم تصفيته بعد

en: Submitter
ar: خاضع

en: Sudan
ar: السُودان

en: Suffixes
ar: لواحق

en: Sun
ar: الأحد

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support and documentation can be found at %s.
ar: يمكن الرجوع إلى %s لمزيد من الدعم والمساعدة.

en: Suriname
ar: سورينام

en: Surname
ar: إسم العائلة

en: Surname distribution chart
ar: مخطط توزيع أسماء العائلات

en: Surname list style
ar: أسلوب إظهار قائمة أسماء العائلة

en: Surname option
ar: خيار إسم العائلة

en: Surname prefix
ar: قبل إسم العائلة

en: Surname tradition
ar: أسلوب تسمية العائلة

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
ar: أيسلندي

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
ar: ليثواني

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
ar: بولندي

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
ar: برتغالي

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
ar: إسباني

[ctx: Surname tradition]
en: none
ar: بدون

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
ar: مثل الأب

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
ar: أسماء العائلات تتغير لتشير إلى جنس المسمى وحالته الزوجية.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
ar: أسماء العائلات تتغير لتشير إلى جنس المسمى.

en: Suva, Fiji
ar: سوفا، فيجي

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: جزر سفالبارد وجان ماين

en: Swap individuals
ar: استبدال الأفراد

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sydney, Australia
ar: سيدني، استراليا

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
ar: مزامنة مشجر العائلة مع ملفات GEDCOM

en: Syria
ar: الجمهورية العربية السورية

en: Tab
ar: جدول

en: Table prefix
ar: بادئة الجدول

en: Tabs
ar: جداول

en: Tag
ar: علامة

en: Taipei, Taiwan
ar: تايبيه، تايوان

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tampico, Mexico
ar: تامبيكو، المكسيك

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Teal Top
ar: أزرق مخضر

en: Technical help contact
ar: إتصال للمساعدة التقنية

en: Tegucigalpa, Honduras
ar: تيغوسيغالبا ، هندوراس

en: Templates
ar: نماذج

en: Temple
ar: معبد

en: Terrain
ar: تضاريس

en: Text
ar: نص

en: Thailand
ar: تايلند

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
ar: حقل <b>الإسم</b> يحتوي على إسم الفرد كاملاً، وهكذا سيتم عرضه على الشاشة.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
ar: حقل <b>إسم العائلة</b> يحتوي على إسم يستخدم للترتيب والتجميع. ويمكن أن يكون مختلف عن إسم عائلة الفرد الواقعي والذي يعتمد من حقل <b>الإسم</b>. هذا الحقل يستخدم لترتيب أسماء العائلات مع أو بدون بادئه ولتجميع الأسماء المكتوبة بصيغ مختلفة، يمكن إدراج الفرد تحت أكثر من إسم عائلة بإدخالها وإستخدام فواصل بنها.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
ar: تم توريد ملف  الجيدكوم %s.

en: The Hague, Netherlands
ar: لاهاي، هولندا

en: The PHP temporary folder is missing.
ar: مجلد PHP المؤقت مفقود.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
ar: هذه عملية آلية لمساعدة المدراء في نقل مشجر العائلة الخاصة بهم من PhpGedView إلى webtrees. بحيث سيتم نقل جميع بيانات ملف GEDCOM وكذلك قاعدة بيانات المعلومات الأخرى مباشرة إلى قاعدة بيانات webtrees الجديدة. يجب تحقق الشروط التالية :

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
ar: لقد تمت الموافقة على طلب حساب مستخدم في موقع webtrees %s. بالإمكان الآن الدخول بإستخدام الربط التالي: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
ar: لقد تم إعلام المدير. وحالما تتم الموافقة سوف تتمكن من تسجيل الدخول بإستخدام إسم المستخدم وكلمة المرور الخاصتين بك.

en: The changes to “%s” have been accepted.
ar: لقد تم قبول التعديلات على ”%s“.

en: The changes to “%s” have been rejected.
ar: لقد تم رفض التعديلات على ”%s“.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
ar: تتيح سلة المقتطفات  للمستخدم أخذ مقتطفات ("قصاصات") من المشجر ووضعها في ملف واحد للتنزيل والتوريد لاحقاً في برنامج أنساب آخر. يتم تسجيل ملف التنزيل بصيغة GEDCOM.<br><ul><li>كيفية الإقتطاف؟<br>كلما يظهر اسم ممكن النقر عليه (فرد، أسرة أو مصدر) يمكن الإنتقال إلى صفحة تفاصيل هذا الاسم. هناك سيظهر الخيار <b>إضافة إلى سلة المقتطفات.</b> وعند النقر فوق الرابط سيتم إظهار عدة خيارات للتنزيل.

en: The database reported the following error message:
ar: قاعدة البيانات أعطت الأخطاء التالية:

en: The date and time of the last update
ar: وقت وتأريخ أخر تحديث

en: The details of this family are private.
ar: تفاصيل هذه الأسرة لها خصوصية.

en: The details of this individual are private.
ar: تفاصيل هذا الفرد لها خصوصية.

en: The family tree has been exported to %s.
ar: تم تصدير المشجر إلى %s.

en: The family tree “%s” already exists.
ar: المشجر %s موجود حالياً.

en: The family tree “%s” has been created.
ar: تم إنشاء مشجرالعائلة %s.

en: The family tree “%s” has been deleted.
ar: تم حذف مشجر العائلة %s.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
ar: سوف يظهر مشجر العائلة %s للزوار عند دخولهم للموقع.

en: The family trees have been merged successfully.
ar: تم دمج شجرتي العائلة بنجاح.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
ar: لقد تم حذف الأسرة %s ، لأنه لا يوجد فيها سوى فرداً واحداً.

en: The file %s already exists. Use another filename.
ar: الملف %s موجود مسبقاً. إستخدم إسم آخر للملف.

en: The file %s could not be created.
ar: لم يتم إنشاء الملف %s.

en: The file %s could not be deleted.
ar: الملف %s لا يمكن حذفه.

en: The file %s could not be updated.
ar: لم يتم تحديث الملف %s.

en: The file %s has been created.
ar: تم إنشاء الملف %s.

en: The file %s has been deleted.
ar: تم حذف الملف %s.

en: The file %s has been uploaded.
ar: تم تحميل الملف %s.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ar: لقد تم تحميل الملف جزئياً، لطفاً أعادة المحاولة مرة أخرى.

en: The file “%s” does not exist.
ar: الملف ”%s“ غير موجود.

en: The folder %s could not be deleted.
ar: لم يتم حذف المجلد %s.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
ar: المجلد %s غير موجود، و قد تعذر أنشاؤه.

en: The folder %s has been created.
ar: تم إنشاء المجلد %s.

en: The folder %s has been deleted.
ar: تم حذف المجلد %s.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
ar: يتم تعيين المجلد اما بالمسار الكامل، مثال ( /home/user_name/webtrees_data/) أو إنتساباً إلى مسار مجلد التثبيت، مثال: (../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
ar: تم العثور على المعلومات والأحداث التالية في كلا السجلين.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
ar: تم العثور على المعلومات والأحداث التالية في السجل التالي فقط %s.

en: The following list shows typical requirements.
ar: القائمة التالية تظهر المتطلبات القياسية.

en: The following places have been changed:
ar: تم تغيير الأماكن التالية:

en: The following places would be changed:
ar: سيتم تغيير الأماكن التالية :

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
ar: الشروط التالية تستخدم لتحديد ما إذا كان الزائر مستخدم فعلي (لإتاحة نفاذ كلما) أو كان محرك بحث آلي (إتاحة نفاذ محدود) أو كان باحث غير مرغوب ( منع النفاذ).

en: The help text has not been written for this item.
ar: لم تتم صياغة نص للمساعدة.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
ar: الفرد الذي يتم التواصل معه للأمور التقنية أو عند ظهور أخطاء في الموقع.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
ar: الفرد الذي يتم الإتصال به حول بيانات المشجر في هذا الموقع.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
ar: لقد تم حذف الرابط من “%1$s” إلى “%2$s”.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
ar: تم تحديث الرابط ما بين %1$s و %2$s.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
ar: لم يتم التمكن من تغيير إسم ملف الوسائط %1$s إلى %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
ar: تم تغيير إسم ملف الوسائط %1$s إلى %2$s بنجاح.

en: The media file %s does not exist.
ar: ملف الوسائط %s غير موجود.

en: The media file was not found in this family tree.
ar: لم يتم العثور على ملف الوسائط في هذا المشجر.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
ar: يمكن تغيير إسم ملف الوسائط في الخادم عن ما هو عليه في جهازك، وعادة يغير إلى إسم له دلالة أكبر على محتواه.<br><br>يتم إدخال الإسم الجديد في هذا الحقل إختيارياً وهو الإسم الذي سيستخدم أيضاً للصور المصغرة للملف الأصلي. ويمكن إدخاله دون اللاحقة (jpg, gif, pdf, doc.)<br><br>يمكن ترك الحقل فارغاً لإستخدام نفس إسم الملف الأصلي.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
ar: متطلبات سعة الذاكرة وزمن إستخدام المعالج المركزي تعتمد على عدد الأفراد في المشجر.

en: The message was not sent.
ar: لم يتم إرسال الرسالة.

en: The message was successfully sent to %s.
ar: ارسلت الرسالة بنجاح إلى%s.

en: The module “%s” has been disabled.
ar: تم تعطيل وحدة %s.

en: The module “%s” has been enabled.
ar: تم تفعيل وحدة %s.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
ar: هذه قائمة مختصرة للحقائق والأحداث العائلية الأكثر شيوعا والتي تظهر بالقرب من القائمة الكاملة ويمكن إضافة أي منها بنقرة واحدة عليها.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
ar: هذه قائمة مختصرة للحقائق والأحداث الفردية الأكثر شيوعا والتي تظهر بالقرب من القائمة الكاملة ويمكن إضافة أي منها بنقرة واحدة عليها.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
ar: هذه قائمة مختصرة لحقائق المستودع الأكثر شيوعا والتي تظهر بالقرب من القائمة الكاملة ويمكن إضافة أي منها بنقرة واحدة عليها.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
ar: هذه قائمة مختصرة لحقائق المصادر الأكثر شيوعا والتي تظهر بالقرب من القائمة الكاملة ويمكن إضافة أي منها بنقرة واحدة عليها.

en: The new files are currently located in the folder %s.
ar: الملفات الجديدة متواجدة حاليا في المجلد %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
ar: سيطلب من المستخدم الجديد تأكيد عنوان البريد الإلكتروني الخاص به قبل إنشاء الحساب الخاص به .

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
ar: عدد تكرار الإسم المحدد سيظهر في الخريطة. إذا ترك الحقل فارغاً سيتم إستخدام أكثر إسم عائلة شيوعاً.

en: The password needs to be at least six characters long.
ar: يتطلب أن تتكون كلمة المرور من 6 أحرف على الأقل.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
ar: كلمة المرور المطلوبة للمصادقة مع خادم SMTP.

en: The passwords do not match.
ar: كلمات المرور غير متطابقة.

en: The preferences for all family trees have been updated.
ar: تم تحديث التفضيلات الخاصة بجميع مشجرات العوائل.

en: The preferences for new family trees have been updated.
ar: تم تحديث التفضيلات الخاصة بمشجرات العوائل الجديدة.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
ar: تم تحديث التفضيلات الخاصة بالرسم البياني %s.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
ar: تم تحديث التفضيلات الخاصة بمشجر العائلة %s.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
ar: تم حذف التفضيلات الخاصة بالوحدة %s.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
ar: تم تحديث التفضيلات الخاصة بالوحدة %s.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
ar: إستخدام بادئة هو أمر إختياري، ولكن ينصح به لأنه بإستخدامه يمكن إستخدام عدة جداول لتطبيقات مختلفة في قاعدة بيانات واحدة مشتركة دونما تداخل في البيانات بين التطبيقات. يقترح إستخدام بادئة "wt_" ويمكنك إستخدام غيرها أيضاً.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
ar: تمت إعادة تسمية السجل %1$s إلى %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
ar: لقد تم نسخ السجل إلى الحافظة.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
ar: تم دمج السجلين %1$s و %2$s بنجاح.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
ar: صيغة التعبير النمطي يبدو أنها خاطئة. لا يمكن إستخدامها.

en: The server configuration is OK.
ar: تهيئة الخادم جيدة.

en: The server’s time limit has been reached.
ar: تم التوصل إلى نهاية المهلة المخصصة للخادم .

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
ar: إظهار إحصائيات ومعلومات عن المشجر، مثل عدد الأفراد والأحداث المستجدة وغيرها.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
ar: يكتب إسم العائلة محاطاً بخطين مائلين فمثلاً الإسم عنترة بن شداد العبسي يتم إدخاله بالصيغة التالية: <%s>عنترة بن شداد/العبسي/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
ar: يتيح هذا الخيار للمستخدم إختيار نمط خاص به من القائمة. ويجدر التنويه بأن بعض الأنماط قد لا تظهر في هذا الخيار. ويلزم لذلك تفعيل خاصية <b>تمكين المستخدمين من إختيار مظهر مخصص</b> من صفحة الإدارة.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
ar: لم يتم التمكن بتغيير إسم ملف الصور المصغرة %1$s إلى %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
ar: تم تغيير إسم ملف الصور المصغرة %1$s إلى %2$s بنجاح.

en: The thumbnail file %s does not exist.
ar: ملف الصورة المصغرة %s غير موجود.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
ar: الوقت الخامل بالثواني بعد ترك الموقع دون تسجيل خروج الذي يتطلب إعادة تسجيل دخول عند الرجوع إلى الموقع. الفيمة الإفتراضية هي 7200 ثانية أي ساعتان.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
ar: تتطلب الحسابات المتعلقة بالتواريخ تحديد المنطقة الزمنية، مثل معرفة تاريخ اليوم .

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
ar[0]: تحتوي الشجرتان على %1$s سجل بنفس " XREF ".
ar[1]: تحتوي الشجرتان على سجل %1$s بنفس " XREF ".
ar[2]: تحتوي الشجرتان على سجلان %1$s بنفس " XREF ".
ar[3]: تحتوي الشجرتان على %1$s سجل بنفس " XREF ".
ar[4]: تحتوي الشجرتان على %1$s سجلات بنفس " XREF ".
ar[5]: تحتوي الشجرتان على %1$s سجلات بنفس " XREF ".

en: The upgrade is complete.
ar: اكتملت عملية الترقية بنجاح.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ar: تجاوز الملف المحمل الحجم المتاح للتحميل.

en: The user %s has been deleted.
ar: تم حذف اسم المستخدم %s بنجاح.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
ar: لقد تم إرسال رسالة للمستخدم تحتوي على المعلومات الضرورية لتأكيد طلبه.

en: The username or password is incorrect.
ar: خطأ في إسم المستخدم أو كلمة المرور.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
ar: إسم المستخدم المطلوب للمصادقة مع خادم SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
ar: المحتوى المراد وضعه في العلامة الوصفية لترويسة صفحة HTML، بالإمكان تركه فارغاً لوضع إسم المشجر الحالي.

en: The version of %s is too new.
ar: النسخة %s حديثة جداً.

en: The version of %s is too old.
ar: النسخة %s قديمة جداً.

en: The website access rule has been created.
ar: تم إنشاء قاعدة الوصول للموقع.

en: The website access rule has been deleted.
ar: تم حذف قاعدة الوصول للموقع.

en: The website access rule has been updated.
ar: تم تحرير قاعدة الوصول للموقع.

en: The website preferences have been updated.
ar: تم تحديث تفضيلات الموقع.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
ar: يوفر الموقع www.geonames.org  قاعدة بيانات كبيرة لأسماء الأماكن . بالإمكان البحث فيه عند إدخال أماكن جديدة. يجب التسجيل للحصول على حساب مستخدم مجاني في www.geonames.org للتمكن من استخدام هذه الميزة.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
ar: مطوروا برنامج webtrees لهم إهتمام بمعرفة هذا الخطأ. وسيقومون بالمساعدة على تجاوزه إن تم التوصل معهم.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
ar: يستخدم الرمز “%” لاكمال الكلمة أثناء البحث لاستعادة حرف واحد أو أكثر مطابق للبحث.

en: Theme
ar: مظهر

en: Theme change
ar: تغيير المظهر

en: Theme menu
ar: قائمة أنماط الموقع

en: Themes
ar: الأنماط

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
ar: يمكن اختيار نمط الموقع على ثلاثة مستويات : المستخدم ، مشجر العائلة و الموقع. تفضيلات المستخدم لها الأولوية على تفضيلات مشجر العائلة، والتي بدورها لها الأولوية على تفضيلات الموقع. و عند اختيار "النمط الافتراضي" في مستوى معين سوف يستخدم النمط في المستوى التالي .

en: There are no facts for this individual.
ar: لا توجد معلومات عن هذا الفرد.

en: There are no media objects for this individual.
ar: لا يوجد أي كائنات وسائط لهذا الفرد.

en: There are no notes for this individual.
ar: لا توجد ملاحظات لهذا الفرد.

en: There are no pending changes.
ar: لا توجد طلبات تعديلات معلقة.

en: There are no research tasks in this family tree.
ar: لا يوجد مهام للبحث في هذا المشجر.

en: There are no source citations for this individual.
ar: لا يوجد إقتباس من مصدر لهذا الفرد.

en: There are pending changes for you to moderate.
ar: يوجد تعديلات معلقة تحتاج للإشراف.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
ar[0]: لم تحصل أي تغييرات في %s يوم الماضية.
ar[1]: لم تحصل أي تغييرات في %s يوم الماضية.
ar[2]: لم تحصل أي تغييرات في %s يومين الماضية.
ar[3]: لم تحصل أي تغييرات في %s يوم الماضية.
ar[4]: لم تحصل أي تغييرات في %s أيام الماضية.
ar[5]: لم تحصل أي تغييرات في %s أيام الماضية.

en: There is no account with the username or email “%s”.
ar: لا يوجد حساب مع اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني %s.

en: There was an error uploading your file.
ar: نتج خطأ عند تحميل ملفك.

en: These groups of individuals are not related to %s.
ar: محموعة الأفراد هذه ليس لها علاقة بـ%s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
ar: هذا القسم يتيح إدارة وإعدادات تهيئة موقع webtrees.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
ar: ملف GEDCOM مرمز بصيغة %1$s سيتم إعتبار ذلك %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
ar: هذا الحساب لم يتم قبوله من المدير بعد، لطفاً الإنتظار إلى أن يتم ذلك.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
ar: هذا الحساب لم يؤكد بعد، لطفاً الإطلاع على رسالة المصادقة في البريد الإلكتروني.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
ar: تعرض هذه الكتلة للمحررون قائمة بجميع السجلات المعدلة والتي تتطلب موافقة أو إلغاء من قبل المراقب. كما تقوم بإرسال رسالة إلكترونية بذلك بشكل يومي للمراقبون.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
ar: قاعدة البيانات هذه و بادئات الجدوال فيها تظهر بأنها مستخدمة من قبل تطبيق آخر غير webtrees. إن كان كذلك فيلزم إنشاء نظام webtrees جديد وتوريد البيانات والإعدادات غليه من التطبيق الآخر لاحقاً.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
ar: قاعدة البيانات هذه منصب فيها MySQL إصدار %s. لا يمكن تنصيب webtrees فيها.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
ar: سيتم إستخدام عنوان البريد الإلكتروني هذا لإرسال مذكرات كلمة المرور وتنويهات الموقع إليك، وكذلك الرسائل المرسلة إليك من المستخدمين الآخرين فيه.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
ar: سيتم تجاهل هذا الإدخال إذا كنت قد أدخلت رابط إنترنت في حقل إسم الملف.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ar: هذه الأسرة غير موجودة، أو ليس لديك صلاحية الإطلاع عليها.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف الأسرة وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: لقد تم حذف هذه الأسرة، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تعديل الأسرة وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: لقد تم تعديل هذالأسرة، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This family remained childless
ar: لم تنجب هذه الأسرة

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
ar[0]: هناك %s سجلا في مشجر العائلة هذه يحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.
ar[1]: هناك %s سجلا في مشجر العائلة هذه تحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.
ar[2]: هناك %s سجلان في مشجر العائلة هذه تحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.
ar[3]: هناك %s سجلات  في مشجر العائلة هذه تحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.
ar[4]: هناك %s سجلا في مشجر العائلة هذه تحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.
ar[5]: هناك %s سجلا في مشجر العائلة هذه تحتوي علي “XREF” مطابق لمشجر آخر.

en: This family tree has no images to display.
ar: المشجر لا يحتوي على أي صور لعرضها.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
ar: لقد تم تعديل هذا المشجر في #gedcomUpdated#. ويوجد في هذا المشجر #totalSurnames# إسم عائلة. أول حدث مسجل فيه هو #firstEventType# #firstEventName# في #firstEventYear#. آخر حدث هو #lastEventType# #lastEventName# في #lastEventYear#.<br><br>إذا لديك أي تعليق أو إضافة، لطفاً التواصل مع #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
ar: آخر تعديل تم على هذا المشجر كان في %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
ar: هذا الملف له إرتباط بمشجر آخر في نفس الخادم، لايمكن إزالته أو نقله أو إعادة تسميته قبل فك إرتباطه.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
ar: هذا المجلد سيستخدم من قبل الwebtrees لحفظ ملفات الوسائط والمشجر والملفات المؤقتة وغيرها. هذه الملفات يمكن أن تتضمن معلومات لها خصوصية لا يحبذ إتاحتها في الشبكة العامة.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
ar: هذا المجلد سيستخدم لحفظ ملفات الوسائط المتعددة الخاصة بشجره العائلة.

en: This form has expired. Try again.
ar: لقد انتهت صلاحية هذا النموذج. يمكن المحاولة مرة أخرى.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ar: هذا الفرد غير موجود، أو ليس لديك صلاحية الإطلاع عليه.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف هذا الفرد وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: هذا الفرد قد تم حذفه، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تعديل هذا الفرد وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: لقدم تم تعديل هذا الفرد، بعد الإطلاع يجب %1$s أو %2$s التعديل.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
ar: سيتم إختيار هذا الفرد إفتراضياً عند إظهار المخططات والتقارير.

en: This information is private and cannot be shown.
ar: هذه المعلومات لها خصوصية ولا يمكن إظهارها.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
ar: يتيح لك مربع الإدخال هذا إمكانية تغيير السنة في التقويم. قم بإدخال السنة في المربع ثم اضغط على <b>إدخال</b> لتغيير التقويم لتلك السنة. <br><br><b> الميزات المتقدمة<b>عرض السنة</b><dl><dt><b>أكثر من سنة</b></dt><dd> يمكنك البحث عن التواريخ في مجموعة من السنوات. <br><br> نطاق السنوات <u>شامل</u>. بمعنى أن نطاق التاريخ يمتد من 1 يناير من السنة الأولى للمجموعة إلى 31 ديسمبر لآخر سنة مذكورة. وفيما يلي بعض الأمثلة: <br><br><b>1992-5</b> يعرض جميع الأحداث من عام 1992 إلى عام 1995. <br><b>1972-89</b> يعرض جميع الأحداث من 1972 إلى 1989. <br><b>1610-759</b> يعرض جميع الأحداث من 1610 إلى 1759. <br><br> لعرض جميع الأحداث الحاصلة في عقد أو قرن معين، بإمكانك استخدام <b>?</b> في مكان الأرقام النهائية. على سبيل المثال، <b>197?</b> يعرض جميع الأحداث الحاصلة فيما بين 1970-1979 أو <b>16??</b>  يعرض جميع الأحداث الحاصلة فيما بين 1600 الى 1699. <br><br> اذا قمت باختيار نطاق من السنوات سيتم تغييرالتقوييم تلقائياً للعرض السنوي. </dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
ar: هذه قائمة بعلامات GEDCOM مفرقة بفواصل وسف تظهر في تموذج إضافة أو تعديل الإسم. إذا إستخدمت لغة غير لاتينية الأحرف مثل العربية أو العبرية وغيرها، يمكن إضافة علامات مثل _HEB و ROMN و FONE لإتاحة إدخال الإسم بلغة مختلفة.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
ar: هذه قائمة لعلامات معلومات GEDCOM والتي ستظهر عند إضافة أسرة جديدة. مثلاً وضع MARR في القائمة يعني أنه ستظهر خانات لإدخال تأريخ ومكان ال.,h[ في نموذج إضافة الأسرة.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
ar: هذه قائمة لعلامات معلومات GEDCOM والتي ستظهر عند إضافة فرد جديد. مثلاً وضع BIRT في القائمة يعني أنه ستظهر خانات لإدخال تأريخ ومكان الميلاد في نموذج إضافة الفرد.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
ar: هذه قائمة بعلامات GEDCOM مفرقة بفواصل وسف تظهر في تموذج إضافة أو تعديل إسم المكان. إذا إستخدمت لغة غير لاتينية الأحرف مثل العربية أو العبرية وغيرها، يمكن إضافة علامات مثل _HEB و ROMN و FONE لإتاحة إدخال إسم المكان بلغة مختلفة.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
ar: هذا هو رابط سجلك في المشجر، إذا كان ليس كذلك لطفاً التواصل مع مدير الموقع.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
ar: هو ملخص لمراسيم كنيسة يسوع المسيح لقديسي الأيام الأخيرة <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints"> LDS</abbr> بالنسبة للفرد. "B " يشير إلى المعمودية . "E " يشير إلى الوقف . "S" يدل على وجود ختم الزوج . "P " يدل على وجود ختم الطفل إلى الأم .

en: This is case sensitive.
ar: حالة الأحرف معتبرة هنا.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
ar: حالة الأحرف معتبرة هنا. إذا لم توجد قاعدة بيانات بهذا الإسم، ستتم محاولة إنشاء قاعدة جديدة ولكن التمكن من هذا يعتمد على إمكانية ذلك حسبما هو محدد في صلاحيات خادم الموقع. سوف يتم الإعلام بذلك في حالة عدم التمكن.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
ar: هذه هي القيمة الأولية للخيار "إظهار التفاصيل" على الرسم البياني.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
ar: هذا هو أحدث إصدار من webtrees . لا توجد ترقية متاحة حالياً.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المشجر الممكن إضافتها للأسر. ويمكن تعديلها بإضافة أو إزالة أسماء المعلومات حسب مواصفات علامات GEDCOM. المعلومات التي تظهر في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>معلومات أسرية فريدة</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المشجر الممكن إضافتها للفرد. ويمكن تعديلها بإضافة أو إزالة أسماء المعلومات حسب مواصفات علامات GEDCOM. المعلومات التي تظهر في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>معلومات فردية فريدة</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المشجر الممكن إضافتها للمستودع. ويمكن تعديلها بإضافة أو إزالة أسماء المعلومات حسب مواصفات علامات GEDCOM. المعلومات التي تظهر في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>معلومات مستودعات فريدة</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المشجر الممكن إضافتها للمصدر. ويمكن تعديلها بإضافة أو إزالة أسماء المعلومات حسب مواصفات علامات GEDCOM. المعلومات التي تظهر في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>معلومات مصادر فريدة</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
ar: هذه قائمة بالمعلومات الأسرية الفريدة والتي لا تتكرر. مثلاً إذا وضع MARR فيها فيعني ذلك أنه لا يمكن إدخال أكثر من معلومة زواج واحد فقط للأسرة. أي من المعلومات التي تكون في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>إضافة معلومات أسرة</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
ar: هذه قائمة بالمعلومات الفردية الفريدة والتي لا تتكرر. مثلاً إذا وضع BIRT فيها فيعني ذلك أنه لا يمكن إدخال أكثر من معلومة ولادة واحدة فقط للفرد. أي من المعلومات التي تكون في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>إضافة معلومات للفرد</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المستودعات الفريدة والتي لا تتكرر. مثلاً إذا وضع NAME فيها فيعني ذلك أنه لا يمكن إدخال أكثر من معلومة إسم واحدة فقط للمستودع. أي من المعلومات التي تكون في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>إضافة معلومات المستودعات</b>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
ar: هذه قائمة بمعلومات المصدر الفريدة والتي لا تتكرر. مثلاً إذا وضع TITL فيها فيعني ذلك أنه لا يمكن إدخال أكثر من معلومة عنوان واحدة فقط للمصدر. أي من المعلومات التي تكون في هذه القائمة يجب أن لا تتكرر في قائمة <b>إضافة معلومات المصادر</b>.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
ar: هذا هو إسم خادم بريد SMTP. إستخدام 'localhost' يفيد بأن خادم البريد يعمل في نفس جهاز خادم الموقع.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
ar: مقاس عرض الصور المصغرة (بالنقاط) التي يتم إنشاءها تلقائياً. المقاس الإفتراضي هو 100 نقطة.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
ar: اسمك الحقيقي، بالشكل الذي ترغب أن يظهر به على الشاشة .

en: This may be a mistake in your data.
ar: يمكن أن يكون هذا خطاء في بياناتك.

en: This may cause a problem for other applications.
ar: يمكن أن يعطل هذا عمل التطبيقات الأخرى.

en: This may cause a problem for webtrees.
ar: يمكن أن يعطل هذا عمل ويبتريز.

en: This media file does not exist.
ar: ملف الوسائط غير موجود.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
ar: ملف الوسائط موجود ولكن لا يمكن الوصول اليه.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
ar: ملف الوسائط منقطع ولا يمكن دمج علامة مائية معه.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ar: كائن الوسائط هذا غير موجود، أو ليس لديك صلاحية الإطلاع عليه.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: كائن الوسائط هذا قد تم حذفه وسوف تتم المراجعة من قبل المراقب.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: كائن الوسائط هذا قد تم حذفه، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: كائن الوسائط هذا قد تم تعديله وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: كائن الوسائط هذا قد تم تعديله، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This media object is not linked to any other record.
ar: كائن الوسائط الحالي غير مرتبط بأي سجل.

en: This message was sent while viewing the following URL:
ar: لقد أرسلت هذه الرسالة عند تصفح رابط الإنترنت التالي:

en: This message will be sent to %s
ar: هذه الرسالة سترسل إلى %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
ar: هذا يجب أن يتكون من 6 أحرف على الأقل. وحالة الأحرف معتبرة فيه.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
ar: يستخدم هذا الاسم في حقل "من" ، عند إرسال رسائل البريد الإلكتروني التلقائية من هذا الخادم .

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
ar: هذه الملاحظة غير موجودة، أو ليس لديك صلاحية الإطلاع عليها.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف الملاحظة وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: هذه الملاحظة قد تم حذفها، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تعديل الملاحظة وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: هذه الملاحظة قد تم تعديلها، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
ar: هذا الخيار للتحكم بإظهار محتوى <i>ملاحظة</i> تلقائياً في صفحة الفرد.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
ar: هذا الخيار للتحكم بإظهار محتوى <i>مصدر</i> تلقائياً في صفحة الفرد.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
ar: هذا الخيار يحدد إظهار عمر الأب والأم بجانب تأريخ ميلاد الولد من عدمه.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
ar: إختيار إظهار التواريخ التقديرية في حال عدم وجودها بدلاً من تركها فارغة.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
ar: يستخدم هذا لإظهار رمز جنس الفرد.<br><br>يمكن تعطيله لأن جنس الفرد يحدد أيضاً بلون الخانة التي يظهر فيها.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
ar: هذا الخيار لتحديد إتجاه المخطط طولياً أو عرضياً.

en: This option will make it easier for users to download images.
ar: سيتيح هذا الخيار للمستخدمين إمكانية تحميل الصور  بشكل أسهل.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
ar: سيحافظ هذا الخيار على الروابط بين الأفراد في السجلات ذات الخصوصية. وستظهر خانات فارغة في المخططات لمن لهم خصوصوية.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
ar: هذا الخيار يقصر إظهار الإسم فقط دون أي تفاصيل للأفراد ذوي الخصوصية. الأفراد على قيد الحياة أو من لهم قيود خصوصية يعتبروا أفراد ذو خصوصية ويمكن منع إظهار الإسم أيضاً بإضافة قيد خصوصية على سجل الإسم.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
ar: هذا خيار متقدم لإدخال البيانات مباشرة بصيغة GEDCOM. لا ينصح بإستخدامه إلا لمن له خبرة بالتعامل بصيغة GEDCOM.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
ar[0]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.
ar[1]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.
ar[2]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.
ar[3]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.
ar[4]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.
ar[5]: تمت مشاهدة هذه الصفحة %s مرات.

en: This place has no coordinates
ar: لا يوجد إحداثيات لهذا المكان

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
ar: هذا الخيار يتيح لمالك الموقع من ملائمة المعلومات الجديدة لمواصفات الموقع.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
ar: هذا السجل غير موجود أو  ليست لديك صلاحية الاطلاع عليه .

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف هذا السجل. سيتم مراجعة عملية الحذف من قبل المراقب.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: لقد تم حذف هذا السجل. يلزم مراجعة عملية الحذف ومن ثم %1$s أو %2$s.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تحرير هذا السجل. سيتم مراجعة التعديلات من قبل المراقب.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: لقد تم تحرير هذا السجل. يلزم مراجعة التعديلات ومن ثم %1$s أو %2$s.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
ar: هذا المستودع غير موجود، أو لاتوجد لديك صلاحية الإطلاع عليه.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف المستودع وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: لقد تم حذف المستودع، بعد الإطلاع يجب %1$s أو %2$s الحذف.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تعديل المستودع وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: لقد تم تعديل المستودع، بعد الإطلاع يجب %1$s أو %2$s التعديل.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
ar: يتمتع هذا الدور بجميع الصلاحيات المتاحة لدور المحرر بالإضافة إلى القدرة على قبول أو رفض التعديلات من الآخرين.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
ar: هذه الدور له جميع صلاحيات المشرف لجميع المشجرات إضافة على القدرة على تهيئة الموقع والمستخدمين والوحدات.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
ar: يتمتع هذا الدور بجميع الصلاحيات المتاحة لدور العضو بالإضافة إلى القدرة على إضافة وتعديل وحذف البيانات. تتطلب أي تغييرات الحصول على موافقة المراقب ما لم يكن إعداد "قبول التعديلات من المستخدم تلقائياً" مفعل.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
ar: هذه الدور له جميع صلاحيات المراقب إضافة على ما هو متاح في تهيئة المشجر، كما له القدرة على تهيئة وإعداد المشجر.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
ar: هذه الدور له جميع صلاحيات الزائر إضافة لما أعد في تهيئة االمشجر.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
ar: لا يدعم هذا الخادم التنزيلات الآمنة باستخدام HTTPS .

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
ar: حد ذاكرة الخادم هو %sم.ب. وحد زمن إستخدام المعالج المركزي هو %s ثانية.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
ar: هذه لائحة بالمعلومات مفرقة بفواصل والتي تظهر بالإضافة للميلاد والوفاة في مخططات المشجر. ويجب إدخالها حسب مواصفات علامات GEDCOM 5.5.1.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
ar: المصدر هذا غير موجود، أو ليس لديك صلاحية الإطلاع عليه.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم حذف المصدر وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ar: المصدر هذا قد تم حذفه، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ar: لقد تم تعديل المصدر وسوف تتم المراجعه من قبل المراقب.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ar: المصدر هذا قد تم تعديله، يجب الإطلاع ومن ثم %1$s أو %2$s ذلك.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
ar: سيدمج هذا النص في عنوان كل صفحة وسيظهر في عنوان صفحة المتصفح والمفضلات.

en: This type of link is not allowed here.
ar: هذا النوع من الروابط غير مسموح به هنا.

en: This user account does not have access to any tree.
ar: ليست لدى حساب هذا المستخدم هذا صلاحية الوصول إلى أي مشجر.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
ar: في الغالب عليك تغيير صلاحيات الملف إلى 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
ar: جاري الآن تحديث لنظام هذا الموقع . يمكن المحاولة مرة أخرى بعد بضع دقائق.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
ar: هذا الموقع تجرى عليه صيانة حالياً. عليك <a href="index.php">المحاولة</a> بعد قليل.

en: This website is temporarily unavailable
ar: تصفح الموقع متوقف مؤقتاً

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
ar: يستخدم هذا الموقع الكوكيز لمعرفة المزيد عن سلوك الزائر .

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
ar: هذا سيحذف جميع المعلومات من المشجر “%s” ويستبدلها بمعلومات من ملف GEDCOM آخر.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
ar: سوف يقوم بتحديث الجزء الخاص بأعلى مستوى أو أجزاء من اسم المكان . على سبيل المثال ، " المكسيك " ستطابق " كوينتانا رو، المكسيك " ، ولكن لن تطابق " سانتا في ، نيو مكسيكو " .

en: Thu
ar: الخميس

en: Thumbnail files must contain images.
ar: الصور المصغرة يجب أن تحتوي على صور.

en: Thumbnail images
ar: مصغرات الصور

en: Thumbnail to upload
ar: صورة مصغرة للتحميل

en: Thursday
ar: الخميس

en: Tijuana, Mexico
ar: تيوانا، المكسيك

en: Time
ar: الوقت

en: Time zone
ar: منطقة زمنية

en: Timeline
ar: جدول زمني

en: Timestamp
ar: وقت الحدث

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Title
ar: مسمى

en: Title in Hebrew
ar: المسمى بالعبرية

en: To
ar: إلى

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
ar: توجد نماذج معدة مسبقاً للإعانة في إستخدام الكتل. وعند إستخدام أحدها يمكن تعديلها حسب الرغبة.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
ar: يلزم تثبيت الملفات يدويا لإكمال عملية تحديث النظام .

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
ar: لإنشاء مهام بحث جديدة، يلزم إضافة ”مهام للبحث“ إلى قائمة المعلومات والأحداث في خيارات المشجر.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
ar: يجب تسجيل الملاحظات والمحاضر بشكل  بسيط ، باستخدام نص غير منسق لضمان التوافق مع التطبيقات  الانساب الأخرى.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
ar: لمنع الزوار من الدخول على الموقع أثناء نسخك للملفات، يمكنك إنشاء الملف %s بشكل موقت على الخادم. في حال كان يحتوي على الرسالة، فإنه سيتم عرض الرسالة للزوار.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
ar: لحماية البيانات ذات الخصوصية، webtrees تستخدم أعدادات ملف خادم اباتشي (.htaccess ) والتي تمنع الدخول إلى المجلدات المحمية بواسطته. أذا كان مخدمك لا يدعم ملفات .htaccess ولا يمكنك وضع قيد على الدخول لهذا الملف، عندها يمكنك اختيار مجلد اخر بعيد عن بقيه ملفاتك.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
ar: بإمكانك ضغط البيانات في ملف مضغوط للحد من حجم التنزيل. سيتطلب استخدام الملف فكه من الضغط أولاً.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
ar: لتثبيت هذا النص في اللغات الأخرى ، عليك اختيار اللغة المرغوبة أولاً ، ومن ثم زيارة هذه الصفحة مرة أخرى .

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
ar: لإعلام محركات البحث بأن خرائط الموقع متاحة، يمكن إتباع هذه الروابط.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
ar: لإعلام محركات البحث بأن خرائط الموقع متاحة، يلزم إضافة ما يلي في ملف robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
ar: لإستخدام بريد Gmail يتم الإعداد التالي: الخادم=smtp.gmail.com، المنفذ=587، الآمان=tls، إسم المستخدم=xxxxx@gmail.com، كلمة المرور=[كلمة المرور لدى gmail]

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tokyo, Japan
ar: طوكيو، اليابان

en: Tombstone
ar: شاهد القبر

en: Tonga
ar: تونغا

en: Top %s given name | Top %s given names
ar[0]: أكثر %s إسم أول تكراراً
ar[1]: أكثر %s إسم أول تكراراً
ar[2]: أكثر %s إسم أول تكراراً
ar[3]: أكثر %s أسماء أولى تكراراً
ar[4]: أكثر %s إسماً أولاً تكراراً
ar[5]: أكثر %s إسم أول تكراراً

en: Top %s surname | Top %s surnames
ar[0]: أكثر %s إسم عائلة تكراراً
ar[1]: أكثر %s إسم عائلة تكراراً
ar[2]: أكثر %s إسم عائلة تكراراً
ar[3]: أكثر %s أسماء عائلة تكراراً
ar[4]: أكثر %s إسم عائلة تكراراً
ar[5]: أكثر %s إسم عائلة تكراراً

en: Top given name
ar: الإسم الأول الأكثر تكراراً

en: Top given names
ar: أكثر الأسماء الأولى تكراراً

en: Top level
ar: المستوى الأعلى

en: Top surname
ar: إسم العائلة الأكثر تكراراً

en: Top surnames
ar: أكثر أسماء عائلات تكراراً

en: Toronto, Ontario, Canada
ar: تورنتو، اونتاريو، كندا

en: Total
ar: الإجمالي

en: Total accepted changes:
ar: إجمالي التعديلات المقبولة:

en: Total births
ar: إجمالي الولادات

en: Total dead
ar: إجمالي المتوفين

en: Total deaths
ar: إجمالي الوفيات

en: Total divorces
ar: إجمالي حالات طلاق

en: Total events
ar: مجموع الأحداث

en: Total families
ar: مجموع الأسر

en: Total families: %s
ar: مجموع الأسر: %s

en: Total females
ar: إجمالي الإناث

en: Total given names
ar: إجمالي الأسماء الأولى

en: Total individuals
ar: مجموع الأفراد

en: Total individuals: %s
ar: مجموع الأفراد : %s

en: Total living
ar: إجمالي الأحياء

en: Total males
ar: إجمالي الذكور

en: Total marriages
ar: إجمالي الزيجات

en: Total number of users
ar: إجمالي عدد المستخدمين

en: Total pending changes:
ar: إجمالي التعديلات المعلقة:

en: Total places: %s
ar: مجموع الأماكن: %s

en: Total sources: %s
ar: إجمالي المصادر: %s

en: Total surnames
ar: مجموع أسماء العائلات

en: Total users
ar: مجموع المستخدمين

en: Tracking and analytics
ar: التتبع  والتحليلات

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
ar: لم تضاف خاصية التتبع والتحليلات إلى لوحة التحكم.

en: Trailer
ar: مقطورة

en: Tridi
ar: ثالث

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Trujillo, Peru
ar: تروخيو ، بيرو

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
ar: توكستلا غوتيريز، المكسيك

en: Twin Falls, Idaho, United States
ar: توين فولز ، أيداهو ، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Type
ar: نوع

en: Type of event
ar: نوع الحدث

en: Type of fact
ar: نوع المعلومة

en: Type of place markers in the place hierarchy
ar: نوع دلالات الأماكن في تدرجها الهرمي

en: Type the password again.
ar: أعد إدخال كلمة المرور مرة أخرى.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
ar: تأكيد كلمة المرور.

en: Types of error
ar: أنواع الخطاء

en: URL
ar: رابط إنترنت

en: US Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: US Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: UTC
ar: التوقيت العالمي

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
ar: لم يتم التمكن من الإتصال بهذه الإعدادات. خادمك أعطى هذا الخطأ.

en: Unable to find record with ID
ar: لم يتم العثور على سجل بالمعرف

en: Uncleared: insufficient data
ar: لم يطهر: بيانات غير وافية

en: Unique family facts
ar: معلومات أسرية فريدة

en: Unique identifier
ar: معرف عالمي فريد

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
ar: تمكن المعرفات الفريدة من العثور على نفس السجل في مشجرات مختلفة و أنظمة مختلفة. تتم إضافتها كلما تتم إنشاء سجلات أو تحديثها. إذا كنت لا ترغب في ظهور المعرفات الفريدة، بإمكانك إخفائها باستخدام قواعد الخصوصية.

en: Unique individual facts
ar: معلومات فردية فريدة

en: Unique repository facts
ar: معلومات مستودعات فريدة

en: Unique source facts
ar: معلومات مصادر فريدة

en: United Arab Emirates
ar: الأمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unlink the media object
ar: فك رابط وسائط

en: Unrecognized GEDCOM code
ar: رمز GEDCOM غير معروف

en: Unused files
ar: الملفات الغير مستخدمة

en: Unzip %s to a temporary folder…
ar: فك الضغط %s إلى مجلد مؤقت …

en: Upcoming events
ar: أحداث قادمة

en: Update
ar: تحديث

en: Update all
ar: تحديث الجميع

en: Update all the place names in a family tree
ar: تحديث جميع المواقع المخزنة في مشجر العائلة

en: Update place names
ar: تحديث أسماء المواقع

en: Upgrade anyway
ar: قم بالترقية على أية حال

en: Upgrade to webtrees %s.
ar: تحديث إلى نسخة رقم %s.

en: Upgrade wizard
ar: معالج الترقية

en: Upload geographic data
ar: تحميل البيانات الجغرافية

en: Upload media files
ar: تحميل ملفات الوسائط

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
ar: تحميل ملف وسائط أو أكثر من الجهاز. ملف الوسائط يمكن أن يحتوي على صور أو مقاطع صوتية أو فيديو أوغيرها من الصيغ.

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
ar: إستخدام خرائط Google عند التدرج الهرمي للأماكن

en: Use PHP mail to send messages
ar: إستخدام PHP لإرسال الرسائل

en: Use SMTP to send messages
ar: إستخدام SMTP لإرسال الرسائل

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
ar: إستخدام “?” لمطابقة حرف واحد، وإستخدام “*” لمطابقة أي حرف أو لا شيء.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
ar[0]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s أحرف على الأقل.
ar[1]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s أحرف على الأقل.
ar[2]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s أحرف على الأقل.
ar[3]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s أحرف على الأقل.
ar[4]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s حرفاً على الأقل.
ar[5]: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s أحرف على الأقل.

en: Use colors
ar: إستخدام الألوان

en: Use compact layout
ar: إستخدم تنسيق مظغوط

en: Use full source citations
ar: إستخدام إقتباسات مفصلة من المصدر

en: Use password
ar: إستخدم كلمة مرور

en: Use sendmail to send messages
ar: إستخدم أرسل بريد لإرسال الخطابات

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
ar: بإمكانك استخدام الصور الظلية حينما لا توجد صورة مميزة للفرد المحدد.

en: Use silhouettes
ar: إستخدام صور ظلية عند عدم وجود صور مفضلة

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
ar: تفعيل إستخدام بيانات GeoNames لإقتراح أسماء الأماكن

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
ar: تستخدم هذه الخانة لإعلام مدير الموقع بسب طلب الحصول على حساب وكذلك العلاقة بالمشجر. وبالإمكان أيضاً وضع أي ملاحظات لإطلاع المدير.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
ar: استخدام هذه الصورة للرسومات البيانية وصفحة الفرد .

en: Use this value
ar: إستخدام هذه القيمة

en: User
ar: المستخدم

en: User administration
ar: إدارة المستخدم

en: User didn’t verify within 7 days.
ar: المستخدم لم يصادق خلال السبعة الأيام المتاحة.

en: User not verified by administrator.
ar: المدير لم يصادق على المستخدم.

en: User preferences
ar: إعدادات المستخدم

en: User verification
ar: مصادقة المستخدم

en: User-agent string
ar: نص المستخدم البديل

en: Username
ar: إسم المستخدم

en: Username or email address
ar: إسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
ar: وضعية الأحرف وأحرف اللفظ غير معتبرة عند إدخال إسم المستخدم وهذا يعني أن “chloe”, “chloë”, و “Chloe” تعتبر متماثلة.

en: Users
ar: مستخدمين

en: Users who are signed in
ar: المستخدمين المتواجدين

en: User’s account has been inactive too long:
ar: حساب المستخدم خامل لفترة طويلة.

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
ar: بإستخدام هذه القائمة يمكن إختيار بلداً ومن ثم إختيار علمه إن وجد.

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vancouver, British Columbia, Canada
ar: فانكوفر، كندا

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Various statistics charts.
ar: رسومات بيانية إحصائية متنوعة.

en: Vatican City
ar: الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Veracruz, Mexico
ar: فيراكروز، المكسيك

en: Verification code
ar: رمز المصادقة

en: Verified
ar: مصادق

en: Vernal, Utah, United States
ar: فيرنال، يوتا

en: Version
ar: إصدار

en: Video
ar: بصري

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: View
ar: إظهار

en: View all records found in this place
ar: إظهار جميع من في هذا المكان

en: View the details
ar: عرض التفاصيل

en: View the notes
ar: إظهار الملاحظات

en: View this day
ar: عرض هذا اليوم

en: View this family
ar: عرض هذه الأسرة

en: View this individual
ar: عرض بيانات هذا الفرد

en: View this month
ar: عرض هذا الشهر

en: View this source
ar: عرض هذا المصدر

en: View this year
ar: عرض هذه السنة

en: Villa Hermosa, Mexico
ar: فيلا هيرموسا، المكسيك

en: Visible online
ar: ظاهر للمستخدمين الآخرين عند الإتصال

en: Visible to other users when online
ar: ظاهر للمستخدمين الآخرين عند الإتصال

en: Visitor
ar: زائر

en: Vital records
ar: سجلات حيوية

en: Wales
ar: ويلز

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Ward
ar: موصى به

en: Washington, District of Columbia, United States
ar: واشنطن العاصمة

en: Watermarks
ar: علامات مائية

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
ar: العلامات المائية اختيارية ويظهر عادة للزوار فقط.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
ar: قد تكون عملية توليد العلامات المائية للصور الكبيرة بطيئة. قد يفضل للمواقع النشطة توليد العلامات المائية مرة واحدة و من ثم تخزين الصور الناتجة على الخادم .

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
ar: سيتم إرسال رسالة تأكيد إلى <b>%s</b>. يجب المصادقة عل طلب للحساب بإتباع للتعليمات في رسالة النأكيد خلال سبعة أيام، وإلا سيعتبر الطلب لاغ تلقائياً ويجب التقدم بطلب جديد.<br><br>بعد المصادقة على الطلب سيقوم المدير بالإطلاع والموافقة عليه قبل أن التمكن من إستخدام الحساب.

en: Website
ar: الموقع

en: Website URL
ar: رابط الإنترنت للموقع

en: Website access rules
ar: قواعد النفاذ للموقع

en: Website logs
ar: سجلات الدخول للموقع

en: Website preferences
ar: خيارات الموقع

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Weight
ar: الوزن

en: Welcome %s
ar: مرحباً بك يا %s

en: Welcome text on sign-in page
ar: نص رسالة الترحيب في صفحة الدخول

en: Welcome to this genealogy website
ar: مرحباً في هذا الموقع

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
ar: يتم تخزين اسم المستخدم و الوقت في كل مرة يتم فيها تحرير سجل. ولكن في بعض الحالات من المرغوب أن يتم بقاء معلومات "آخر تغيير" على ما هي عليه ، عند إجراء تصحيحات بسيطة لبيانات شخص مثلاً. يتحكم هذا الخيار في ما إذا كانت هذه الميزة محددة بشكل افتراضي .

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
ar: عند طلب حساب جديد سيتم إرسال رسالة إلى عنوان البريد الإلكتروني المدخل تتضمن رابط مصادقة للتحقق من صحة العنوان المدخل. عند بالنقر على رابط المصادقة، سيصبح خيار "البريد الإلكتروني مصادق" مؤشراً عليه تلقائياً.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
ar: عند إضافة رابط، لا يمكن إبقاء حقل المعرف الخاص فارغاً.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
ar: عند إضافة الأقارب ، بإمكانك إضافة مصدر الاستشهادات لسجلات ( الفرد و الأسرة ) أو إلى الوقائع والأحداث (الولادة والزواج و الموت) . يتحكم هذا الخيار فيما إذا كان سيتم اختيار السجلات أو الوقائع افتراضيا .

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
ar: عند إضافة فرد جديد، إسم العائلة يمكن أن يدخل تلقائياً حسب ما هو معين.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
ar: عند إضافة أو حذف أو تعديل أي معلومات، فإنه لا يتم إعتمادها مباشرة، ولكنها توضع في مساحة معلقة إلى أن تتم مراجعتها وقبولها من قبل المشرف.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
ar: عند إرسال هذه الرسالة سترسل نسخة إلى البريد الإلكتروني خاصتك.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
ar: عندما يتم ربط مستخدم بسجل خاص في مشجر وله صلاحيات مستخدم أو محرر أو مراقب، يمكن حصر إطلاعه على المعلومات بناءاً على درجة قرابته ممن يرد الإطلاع على معلوماتهم. وذلك بتحديد عدد درجات القرابة المسموح الإطلاع عليها.

en: Where is your PhpGedView installation?
ar: موقع ملفات تنصيب PhpGedView؟

en: Which family trees should be included in the sitemaps
ar: أي مشجر يتم تضمينه في خرائط الموقع

en: Who can upload new media files
ar: من لديه صلاحية تحميل ملفات وسائط جديدة

en: Who is online
ar: المتصلين حالياً

en: Whole words only
ar: كلمات كاملة

en: Widow
ar: أرملة

en: Widower
ar: أرمل

en: Width
ar: العرض

en: Width of generated thumbnails
ar: مقاس الصور المصغرة المستحدثة بالنقاط

en: Wife
ar: زوجة

en: Wife’s age
ar: عمر الزوجة

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
ar: إسم عائلة الزوجة قبل الزواج يصبح هو إسمها الأول

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ar: لقد إستبدال إسم عائلة الزوجة بإسم عائلة زوجها

en: Wildcards
ar: بدائل

en: Will
ar: وصية

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
ar: اونتر كورترز، ولاية نبراسكا

en: With sources
ar: بمصادر

en: Without sources
ar: بدون مصادر

en: Witness
ar: شاهد

en: Wives take their husband’s surname.
ar: تكتسب الزوجات إسم عائلة أزواجهن.

en: World
ar: العالم

en: XREF prefixes
ar: البادئات الخاصة بـ XREF

en: Yahrzeit
ar: ذكرى سنوية دينية لوفاة

en: Yahrzeiten
ar: ذكرى سنوية دينية للوفيات

en: Year
ar: سنة

en: Year input box
ar: خانة إدخال السنة

en: Year:
ar: السنة:

en: Yemen
ar: اليمن

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
ar: لقد تم طلب إنشاء حساب في %1$s بإستخدام عنوان البريد الإلكتروني %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
ar: ليس لديك صلاحية إرسال رسائل تتضمن روابط خارجية.

en: You are signed in as %s.
ar: أنت مسجل دخول باسم %s.

en: You can apply for an account using the link below.
ar: بإمكانك التقدم بطلب إنشاء حساب جديد عن طريق الرابط أدناه.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
ar: بالإمكان تغيير واجهة إظهار webtrees بإستخدام "مظهر". وكل مظهر له مواصفات مختلفة عن الآخر من حيث النسق والأنماط والألوان وغير ذلك.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
ar: بإمكانك اختيار البادئة التي سيتم استخدامها كلما يتم إنشاء XREFs جديدة .

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
ar: يمكنك هذا الخيار من تحديد إمكانية معرفة المستخدمين الآخرين عن تواجدك في الموقع في حال تسجيل الدخول.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
ar: بإمكانك تنزيل نسخة من مواصفات GEDCOM من %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
ar: يمكن جعل البحث عن النساء المتزوجات أكثر سهولة من خلال تسجيل أسمائهن التي إكتسبنها ما بعد الزواج. ولكن ليس كل النساء تأخذ لقب زوجها ، فيجب توخي الحذر من تقديم معلومات غير صحيحة في قاعدة البيانات الخاصة بك.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
ar: يمكنك إعادة تفعيل هذه الوحدات بعد الترقية.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
ar: يمكنك إعادة تفعيل هذه الأنماط بعد الترقية.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
ar: بإمكانك إعادة ترقيم السجلات في مشجر العائلة ، بحيث لا يتم تكرارالأرقام المرجعية الداخلية هذه في أي مشجر عائلة أخرى.

en: You can renumber this family tree.
ar: بإمكانك إعادة ترقيم مشجر العائلة التالية.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
ar: بالإمكان طلب حد أكبر أو أصغر، ولكن يمكن للخادم إغفال الطلب.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
ar: يمكنك تعيين صلاحية الوصول لسجل معين ، معلومة ، أو حدث بإضافة قيود عليها. في حال عدم وجود قيود للسجل، المعلومة ، أو الحدث  ، سيتم استخدام القيود الافتراضية التالية .

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
ar: يمكن جعل أداء التحقق من الخصوصية أكثر سرعةً بإضافة سجل وفاة لمن يمكن الإستدلال على وفاته من تواريخ أخرى ولو لم يكن لوفاته أو دفنه سجل بذلك.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
ar: لا يمكنك إنشاء قاعدة التي من شأنها أن تمنعك من الوصول إلى الموقع.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
ar: لا يمكن تسجيل الدخول بسبب عدم تفعيل ملفات تعريف الارتباط (الكوكيز) في متصفحك.

en: You do not have permission to view this page.
ar: لا يوجد صلاحية للإطلاع هذه الصفحة.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
ar: لقد تم إدخال نفس المعرف الخاص. لا يمكن دمج السجل مع ذاته.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
ar: لقد تم تأكيد طلب تسجيل مستخدم.

en: You have not created any journal items.
ar: لم تدون أي ذكرى.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
ar: لقد قمت بإختيار ملف GEDCOM بإسم آخر، هل هذا ما تريده؟

en: You have signed out.
ar: تم تسجيل خروجك بنجاح.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
ar: بمكنك إدخال رابط إنترنت مبتدئاً بـ &laquo;//:http&raquo;.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
ar: يمكن إستخدام HTML لتنسيق الإجابة ولإضافة روابط مختلفة.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
ar: يجب أيضا تمكين " التطبيقات الأقل أمنا " في حسابك في Google .

en: You must change this before you can continue.
ar: يجب تغيير هذا قبل الإستمرار.

en: You must enter a name
ar: يجب إدخال إسم

en: You must enter a real name.
ar: يجب إدخال إسم حقيقي.

en: You must enter a username.
ar: يجب إدخال إسم مستخدم.

en: You must enter all the administrator account fields.
ar: يجب إدخال جميع حقول إعدادات المدير.

en: You must provide a repository name.
ar: يجب إدخال إسم للمستودع.

en: You must provide a source title
ar: يجب إدخال إسم للمصدر

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
ar: يجب إعادة ترقيم السجلات لإحدى الشجرات قبل التمكن من دمجهم.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
ar: يجب عليك إختيار فرداً ونوع الرسم البياني في إعدادات الكتلة

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
ar: يجب تحديد سجل الفرد قبل حصره في أسرته المباشرة.

en: You need to be a family member to access this website.
ar: يجب أن تكون عضو من العائلة للتمكن من الدخول للموقع.

en: You need to be an authorized user to access this website.
ar: يجب الحصول على حساب مستخدم مصرح له الدخول للموقع.

en: You need to create a family tree.
ar: يجب إنشاء مشجر للعائلة.

en: You need to review the account details.
ar: يجب مراجعة تفاصيل الحساب.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
ar: يجب إعداد حساب لمدير. وهذا الحساب هو من سيملك التحكم الكلي بمشجرات. لطفاً إختيار كلمة مرور عصية.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
ar: يلزم تسجيل الدخول مجدداً بإستخدام إسم مستخدم وكلمة مرور PhpGedView خاصتك.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
ar: ما عليك سوى إدخال عنوان رابط تسجيل الدخول إذا كنت ترغب في إعادة توجيه مستخدميك إلى موقع آخر على شبكة الانترنت أثناء تسجيلهم للدخول. يفيدك ذلك عندما ترغب في التبديل من http إلى https عند تسجيل المستخدمون الدخول . أدخل الرابط بشكل كامل إلى <i>login.php</i>. على سبيل المثال، https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
ar: لقد أرسلت الرسالة التالية إلى مدير المشجر:

en: You sent the following message to a webtrees user:
ar: لقد أرسلت الرسالة التالية إلى مستخدم آخر:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
ar: يلزم قبول أو رفض طلبات التعديلات المعلقة قبل التحديث.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
ar: يجب عليك استشارة مؤلف وحدة لتأكيد التوافق مع هذا الإصدار من webtrees .

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
ar: يجب عليك استشارة مؤلف النمط لتأكيد التوافق مع هذا الإصدار من webtrees .

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
ar: يجب إزالة ”%1$s“ من ”%2$s“ وإعادة المحاولة.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
ar: يجب عدم الموافقة على إنشاء حساب مستخدم ما لم يتم التأكد من صلاحية عنوان البريد الإلكتروني التابع له.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
ar: قبول

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
ar: رفض

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
ar: قبول

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
ar: رفض

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
ar: ستم إعلامك برسالة إلكترونية عندما يؤكد المستخدم المحتمل طلبه. وعليك إكمال الإجراء بتفعيل إسم المستخدم وإلا فلن يستطيع تسجيل الدخول قبل ذلك.

en: You will use this to sign in to webtrees.
ar: سيتم إستخدام هذا لتسجيل الدخول إلى webtrees.

en: Youngest father
ar: أصغر أب

en: Youngest female
ar: أصغر أنثى

en: Youngest male
ar: أصغر ذكر

en: Youngest mother
ar: أصغر أم

en: Your clippings cart is empty.
ar: سلتك للمقتطفات فارغة.

en: Your name
ar: الإسم

en: Your registration at %s
ar: تسجيلك في %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
ar: مدير الخادم هو من سيزود بتفاصيل الإتصال.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
ar: لأن خاصية "قبول التعديلات تلقائياً" في إعدادات حسابك غير مفعلة فالقدرة على تعديل السجلات مقصورة على سجل واحد تلو الآخر.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
ar: خادمك يستخدم النسخة %s من PHP الذي لم يعد يتلقى التحديثات الأمنية. يلزم التحديث إلى نسخة لاحقة في أقرب وقت ممكن.

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زمبابوي

en: Zip file(s)
ar: ملفات مضغوطة

en: Zoom
ar: تكبير

en: Zoom in
ar: تكبير

en: Zoom in/out on this box.
ar: إظهار/إخفاء التفاصيل في هذه الخانة.

en: Zoom level
ar: مستوى التكبير

en: Zoom level of map
ar: مستوى تكبير الخريطة

en: Zoom out
ar: تصغير

en: a.m.
ar: ص.

en: about %s
ar: حوالي %s

en: accepted
ar: مقبول

en: add
ar: إضافة

en: adopted name
ar: إسم التبني

en: adoption
ar: تبني

en: after
ar: بعد

en: after %s
ar: بعد %s

en: after death
ar: بعد الوفاة

en: age
ar: عمر

en: allow
ar: إتاحة

en: also known as
ar: يعرف أيضاً بـ

en: always
ar: دائماً

en: and
ar: و

en: back to top
ar: عودة إلى الأعلى

en: before
ar: قبل

en: before %s
ar: قبل %s

en: between %s and %s
ar: بين %s و %s

en: birth
ar: ميلاد

en: birth name
ar: الإسم عند الميلاد

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
ar: الذي ولد في السنوات الـ %1$s الماضية أو توفي في السنوات الـ %2$s الماضية

en: brother
ar: شقيق

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ar: ولد أخ

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ar: بنت أخ

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ar: زوج بنت أخ

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ar: إبن أخ

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
ar: زوجة إبن أخ

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ar: زوجة أخ

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
ar: أخ زوجة أخ

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ar: أخ زوجة أخ

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
ar: أخت زوجة أخ

en: bullet list
ar: قائمة مرصوصة

en: burial
ar: دفن

en: by
ar: بواسطة

en: calculated %s
ar: حسب %s

en: cancel
ar: إلغاء

en: census added
ar: تم إضافة التعداد

en: century
ar: القرن

en: change of name
ar: تعديل إسم

en: child
ar: مولود

en: children
ar: أولاد

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ar: ولد ولد

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد حفيد

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت إبن إبن

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
ar: إبن حفيد

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ar: بنت ولد

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد بنت ولد

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت بنت ولد

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ar: زوج بنت ولد

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
ar: إبن بنت ولد

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ar: زوج بنت

[ctx: child’s son]
en: grandson
ar: إبن ولد

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد إبن ولد

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت إبن ولد

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
ar: إبن إبن ولد

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ar: زوجة إبن الولد

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ar: زوج ولد

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ar: زوجة إبن

en: close
ar: إغلاق

en: clouds
ar: سحب

en: colors
ar: ألوان

en: compact list
ar: قائمة مضغوطة

en: continue
ar: إستمرار

en: create
ar: إنشاء

en: creating thumbnails of images
ar: إنشاء نسخ مصغرة للصور

en: date periods
ar: فترات التاريخ

en: daughter
ar: بنت

en: daughter of
ar: بنت

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
ar: ولد بنت

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد ولد بنت

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت ولد بنت

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
ar: إبن ولد بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ar: تبني بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ar: معمودية بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ar: ولادة بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ar: دفن بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ar: تعميد إبنة بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ar: إحراق بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ar: وفاة بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ar: زواج بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
ar: بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ar: زوج بنت بنت

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
ar: إبن بنت بنت

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
ar: زوج بنت

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
ar: أب زوج بنت

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
ar: أم زوج بنت

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
ar: والد زوج بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
ar: تبني إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
ar: معمودية إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
ar: ولادة إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
ar: ختان إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
ar: دفن إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
ar: تعميد إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
ar: إحراق إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
ar: وفاة إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
ar: زواج إبن بنت

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
ar: إبن بنت

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد إبن بنت

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت إبن بنت

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
ar: إبن إبن بنت

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ar: زوجة إبن بنت

en: death
ar: وفاة

en: degrees
ar: درجات

en: delete
ar: حذف

en: deny
ar: رفض

en: download
ar: تحميل

en: east
ar: شرق

en: edit
ar: تحرير

en: eighth cousin
ar: حفيد ثامن لسلف مشترك

en: elder brother
ar: شقيق أكبر

en: elder sibling
ar: أخ أو أخت أكبر

en: elder sister
ar: شقيقة أكبر

en: eleventh cousin
ar: حفيد حادي عشر لسلف مشترك

en: estate name
ar: اسم العقار

en: estimated %s
ar: تقديراً %s

en: ex-husband
ar: زوج سابق

en: ex-partner
ar: رفيق سابق

en: ex-spouse
ar: زوج سابق

en: ex-wife
ar: زوجة سابقة

en: facts
ar: معلومات

en: father
ar: أب

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ar: عم

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
ar: ولد عم

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
ar: بنت عم

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
ar: إبن عم

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
ar: زوجة عم

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ar: ولد أب

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ar: أخت لأب

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ar: جد-لأب

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
ar: عم أب

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد عم أب

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت عم أب

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن عم أب

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة عم أب

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
ar: أب جد-لأب

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم جد-لأب

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد جد-لأب

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ جد-لأب

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أب أب

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
ar: عمة أب

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد عمة أب

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت عمة أب

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج عمة أب

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن عمة أب

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ar: جدة-لأب

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
ar: خال أب

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد خال أب

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت خال أب

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن خال أب

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة خال أب

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
ar: أب جدة-لأب

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم جدة-لأب

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد جدة-لأب

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ جدة-لأب

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أم أب

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
ar: خالة أب

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد خالة أب

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت خالة أب

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج خالة أب

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن خالة أب

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ar: والد أب

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
ar: أخ والد أب

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوج أخ والد أب

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
ar: جد أب

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ar: جدة أب

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ar: جد أب

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ والد أب

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ والد أب

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
ar: أخت والد أب

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج أخت والد أب

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ar: عمة/عم

[ctx: father’s sister]
en: aunt
ar: عمة

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
ar: ولد عمة

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
ar: بنت عمة

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
ar: زوج عمة

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
ar: إبن عمة

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ar: أخ-لأب

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ar: زوجة أب

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
ar: ولد زوجة أب

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
ar: بنت زوجة أب

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
ar: إبن زوجة أب

en: fifteenth cousin
ar: حفيد خامس عشر لسلف مشترك

en: fifth %s
ar: %s خامس

en: fifth cousin
ar: حفيد خامس لسلف مشترك

en: file upload capability
ar: إمكانية تحميل الملفات

en: first
ar: الأول

en: first %s
ar: %s أول

en: first cousin
ar: حفيد لسلف مشترك

[ctx: font name]
en: Arial
ar: خط الارييل

[ctx: font name]
en: DejaVu
ar: ديجافو

[ctx: font name]
en: Helvetica
ar: هلفتيكا

en: fourteenth cousin
ar: حفيد رابع عشر لسلف مشترك

en: fourth %s
ar: %s رابع

en: fourth cousin
ar: حفيد رابع لسلف مشترك

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
ar[0]: من %1$s بفواصل %2$s عاماً
ar[1]: من %1$s بفواصل %2$s عاماً
ar[2]: من %1$s بفواصل %2$s عاماً
ar[3]: من %1$s بفواصل %2$s أعوام
ar[4]: من %1$s بفواصل %2$s عاماً
ar[5]: من %1$s بفواصل %2$s عام

en: from %s
ar: من %s

en: from %s to %s
ar: من %s إلى %s

en: full circle
ar: دائرة كاملة

en: gender
ar: الجنس

en: go to new individual
ar: ذهاب إلى فرد جديد

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد حفيد جد

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخ جد

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخ جد

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخ جد

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخ جد

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخ جد

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخت جد

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخت جد

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخت جد

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخ جد

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخ جدة

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخ جدة

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخ جدة

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيد أخ جدة

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخ جدة

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد أخت جدة

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخت جدة

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخت جدة

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد عم والد

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة عم والد

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد عم والد

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخ والد والد

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخ والد والد

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخ والد والد

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ar: ولد ولد أخت والد والد

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ar: حفيدة أخت والد والد

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
ar: حفيد أخت والد والد

en: great ×%s aunt
ar: أخت جد-أب %s

en: great ×%s aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-أب %s

en: great ×%s grandchild
ar: حفيد %s

en: great ×%s granddaughter
ar: حفيدة %s

en: great ×%s grandfather
ar: أب جد %s

en: great ×%s grandmother
ar: أم جد %s

en: great ×%s grandparent
ar: والد جد %s

en: great ×%s grandson
ar: حفيد %s

en: great ×%s nephew
ar: إبن حفيد %s لأخ/لأخت

en: great ×%s nephew/niece
ar: ولد حفيد %s لأخ/لأخت

en: great ×%s niece
ar: بنت حفيد %s لأخ/لأخت

en: great ×%s uncle
ar: أخ جد-أب %s

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
ar: أخ جد-أب %s

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
ar: أخ جد-أم %s

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
ar: أخ جد-والد %s

en: great ×4 aunt
ar: أخت جد-والد رابع

en: great ×4 aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-والد رابع

en: great ×4 grandchild
ar: حفيد رابع

en: great ×4 granddaughter
ar: حفيدة رابعة

en: great ×4 grandfather
ar: أب جد رابع

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
ar: أخ جد-أب خامس

en: great ×4 grandmother
ar: أم جد رابع

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
ar: أخ جد-أم خامس

en: great ×4 grandparent
ar: والد جد رابع

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
ar: أخ جد-والد خامس

en: great ×4 grandson
ar: حفيد رابع

en: great ×5 aunt
ar: أخت جد-أب خامس

en: great ×5 aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-أب خامس

en: great ×5 grandchild
ar: حفيد خامس

en: great ×5 granddaughter
ar: حفيدة خامسة

en: great ×5 grandfather
ar: أب جد خامس

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
ar: أخ جد-أب سادس

en: great ×5 grandmother
ar: أم جد خامس

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
ar: أخ جد-أم سادس

en: great ×5 grandparent
ar: والد جد خامس

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
ar: أخ جد-والد سادس

en: great ×5 grandson
ar: حفيد خامس

en: great ×6 aunt
ar: أخت جد-أب سادس

en: great ×6 aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-أب سادس

en: great ×6 grandchild
ar: حفيد سادس

en: great ×6 granddaughter
ar: حفيدة سادسة

en: great ×6 grandfather
ar: أب جد سادس

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
ar: أخ جد-أب سابع

en: great ×6 grandmother
ar: أم جد سادس

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
ar: أخ جد-أم سابع

en: great ×6 grandparent
ar: والد جد سادس

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
ar: أخ جد-والد سابع

en: great ×6 grandson
ar: حفيد سادس

en: great ×7 aunt
ar: أخت جد-أب سابع

en: great ×7 aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-أب سابع

en: great ×7 grandchild
ar: حفيد سابع

en: great ×7 granddaughter
ar: حفيدة سابعة

en: great ×7 grandfather
ar: أب جد سابع

en: great ×7 grandmother
ar: أم جد سابع

en: great ×7 grandparent
ar: والد جد سابع

en: great ×7 grandson
ar: حفيد سابع

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
ar: عم جد

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
ar: عم جدة

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
ar: عم والد والد

en: great-great-aunt
ar: عمة والد والد

en: great-great-aunt/uncle
ar: عم/عمة والد والد

en: great-great-grandchild
ar: حفيد حفيد

en: great-great-granddaughter
ar: حفيدة حفيد

en: great-great-grandfather
ar: جد ثالث

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
ar: أخ جد-أب ثالث

en: great-great-grandmother
ar: جدة ثالثة

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
ar: أخ جد-أم ثالث

en: great-great-grandparent
ar: جد ثالث

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
ar: أخ جد-والد ثالث

en: great-great-grandson
ar: حفيد حفيد

en: great-great-great-aunt
ar: أخت جد-والد ثالث

en: great-great-great-aunt/uncle
ar: أخ/أخت جد-والد ثالث

en: great-great-great-grandchild
ar: ولد حفيد حفيد

en: great-great-great-granddaughter
ar: بنت حفيد حفيد

en: great-great-great-grandfather
ar: أب جد ثالث

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
ar: أخ جد-أب رابع

en: great-great-great-grandmother
ar: أم جد ثالث

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
ar: أخ جد-أم رابع

en: great-great-great-grandparent
ar: والد جد ثالث

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
ar: أخ جد-والد رابع

en: great-great-great-grandson
ar: إبن حفيد حفيد

en: half circle
ar: نصف دائرة

en: half-year after marriage
ar: أنصاف السنة بعد الزواج

en: herself
ar: هي نفسها

en: hh:mm or hh:mm:ss
ar: ساعة:دقائق أو ساعة:دقائق:ثواني

en: hide
ar: إخفاء

en: himself
ar: هو نفسه

en: husband
ar: زوج

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ar: أخ زوج

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ar: زوجة أخ زوج

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ar: إبن زوج

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ar: بنت زوج

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ar: أب زوج

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ar: أم زوج

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ar: أخ زوج

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
ar: أخت زوج

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ar: زوج أخت زوج

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ar: إبن زوج

en: immigration name
ar: إسم الإستيطان

en: import
ar: توريد

en: interpreted %s (%s)
ar: أعتبر %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
ar[0]: فارق %s أعوام
ar[1]: فارق عاماً واحداً %s
ar[2]: فارق عامان %s
ar[3]: فارق %s أعوام
ar[4]: فارق %s عاماً
ar[5]: فارق %s عام

en: interval one child
ar: الفاصل الزمني للطفل واحد

en: interval two children
ar: الفاصل الزمني للطفلين

en: invert selection
ar: عكس الإختيار

en: last
ar: الأخير

en: link
ar: ربط

en: list
ar: قائمة

en: maiden name
ar: الإسم قبل الزواج

en: managers
ar: مدراء

en: markdown
ar: رموز التنسيق ماركداون

en: marriage
ar: زواج

en: married name
ar: الإسم ما بعد الزواج

en: matrilineal
ar: إنتساب أموي

en: maximum
ar: الأقصى

en: maximum %s day | maximum %s days
ar[0]: بحد أقصى %s يوماً
ar[1]: بحد أقصى %s يوماً
ar[2]: يومان %s بحد أقصى
ar[3]: %s أيام بحد أقصى
ar[4]: %s يوماً بحد أقصى
ar[5]: %s يوماً بحد أقصى

en: members
ar: أعضاء

en: midnight
ar: منتصف الليل

en: minimal
ar: أدنى

en: minimum
ar: الأدنى

en: month
ar: شهر

en: months after marriage
ar: عدد الشهور بعد الزواج

en: months before and after marriage
ar: عدد الشهور قبل وبعد الزواج

en: mother
ar: أم

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
ar: أخ أم

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
ar: ولد خال

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
ar: بنت خال

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
ar: إبن خال

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
ar: زوجة خال

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
ar: ولد أم

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
ar: أخت-لأم

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ar: جد-لأم

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
ar: عم أم

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد عم أم

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت عم أم

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن عم أم

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة عم أم

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
ar: أب جد-لأم

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم جد-لأم

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
ar: جد أم

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ جد-لأم

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أب أم

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
ar: عمة أم

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد عمة أم

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت عمة أم

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج عمة أم

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن عمة أم

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ar: زوج أم

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
ar: ولد زوج أم

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
ar: بنت زوج أم

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
ar: إبن زوج أم

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ar: جدة-لأم

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
ar: خال أم

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد خال أم

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت خال أم

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن خال أم

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة خال أم

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
ar: أب جدة-لأم

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم جدة-لأم

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد جدة-لأم

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ جدة-لأم

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أم أم

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
ar: خالة أم

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ar: ولد خال أم

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ar: بنت خال أم

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج خالة أم

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ar: إبن خال أم

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ar: والد أم

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
ar: أخ والد أم

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة أخ والد أم

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
ar: جد أم

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ar: جدة أم

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ar: جد أم

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ والد أم

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ والد أم

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
ar: أخت والد أم

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج أخت والد أم

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
ar: خالة/خال

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
ar: خالة

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
ar: ولد خالة

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
ar: بنت خالة

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
ar: زوج خالة

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
ar: إبن خالة

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
ar: أخ-لأم

en: never
ar: كلا

en: next
ar: التالي

en: ninth cousin
ar: حفيد تاسع لسلف مشترك

en: no
ar: كلا

en: none
ar: لا شيء

en: noon
ar: ظهراً

en: north
ar: شمال

en: numbers
ar: أرقام

en: of
ar: من

en: on the date of death
ar: في تأريخ يوم الوفاة

en: overall
ar: إجمالا

en: p.m.
ar: م.

[ctx: paper size]
en: A3
ar: 11x17

[ctx: paper size]
en: A4
ar: 210x297 م.م.

[ctx: paper size]
en: Legal
ar: 8.5x14 بوصة

[ctx: paper size]
en: Letter
ar: 8.5x11 بوصة

en: parent
ar: والد

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
ar: أخ والد

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
ar: زوجة أخ والد

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
ar: ولد أب أو أم

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
ar: أخت غير شقيقة

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
ar: جد

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
ar: عم والد

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة عم والد

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
ar: أب أب والد

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم أب والد

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد أب والد

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ أب والد

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أب والد

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
ar: عمة والد

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج عمة والد

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
ar: جدة

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
ar: خال والد

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة خال والد

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
ar: أب أم والد

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم أم والد

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد أم والد

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ أم والد

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ أم والد

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
ar: خالة والد

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج خال والد

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ar: جد

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
ar: أخ والد والد

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ar: زوجة أخ والد والد

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
ar: أب والد والد

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ar: أم والد والد

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ar: والد والد والد

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ar: أخ والد والد

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ar: زوج أخ والد والد

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
ar: أخت والد والد

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ar: زوج أخت والد والد

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
ar: أخ والد

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
ar: أخت والد

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
ar: زوج أخت والد

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
ar: أخ غير شقيق

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ar: زوج والد

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
ar: ولد زوج والد

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
ar: بنت زوج والد

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
ar: إبن زوج والد

en: partner
ar: خليل

en: patrilineal
ar: إنتساب أبوي

en: pending
ar: مُعلق

en: percentage
ar: نسبة مئوية

en: pixels
ar: بكسل

en: preview
ar: معاينة

en: previous
ar: السابق

en: primary evidence
ar: قرينة أولية

en: quarters after marriage
ar: عدد الفصول بعد الزواج

en: questionable evidence
ar: قرينة مشكوك فيها

en: records
ar: سجلات

en: rejected
ar: مرفوض

en: religious name
ar: الإسم الديني

en: replace
ar: استبدال

en: reporting
ar: تقرير

en: reset
ar: إستعادة القيم المبدئية

en: robot
ar: روبوت

en: save
ar: حفظ

en: search
ar: بحث

en: second %s
ar: %s ثاني

en: second cousin
ar: حفيد ثاني لسلف مشترك

en: secondary evidence
ar: قرينة ثانوية

en: select all
ar: إختيار الجميع

en: select none
ar: إختيار لا شيء

en: self
ar: الذات

en: seventh cousin
ar: حفيد سابع لسلف مشترك

en: show
ar: إظهار

en: show the chart
ar: إظهار الرسم

en: sibling
ar: أخ أو أخت

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
ar: ولد أخ

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد ولد أخ

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت ولد أخ

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
ar: إبن ولد أخ

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
ar: بنت أخ

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد بنت أخ

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت بنت أخ

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ar: زوج بنت أخ

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
ar: إبن بنت أخ

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
ar: إبن أخ

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ar: ولد إبن أخ

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
ar: بنت إبن أخ

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
ar: إبن إبن أخ

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
ar: زوجة إبن أخ

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
ar: زوج أخ

en: sign in
ar: تسجيل دخول

en: sign out
ar: تسجيل خروج

en: sister
ar: شقيقة

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ar: زوج بنت أخت

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
ar: زوجة إبن أخت

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
ar: ولد أخت

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
ar: بنت أخت

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
ar: زوج أخت

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
ar: أخ زوج أخت

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ar: أخ زوج أخت

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
ar: أخت زوج أخت

[ctx: sister’s son]
en: nephew
ar: إبن أخت

en: sixth cousin
ar: حفيد سادس لسلف مشترك

en: son
ar: إبن

en: son of
ar: إبن

[ctx: son’s child]
en: grandchild
ar: ولد الإبن

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد ولد إبن

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت ولد إبن

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
ar: إبن ولد إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ar: تبني بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ar: معمودية حفيدة من إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ar: ولادة بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ar: دفن بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ar: تعميد إبنة إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ar: إحراق بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ar: وفاة بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ar: زواج بنت إبن

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
ar: بنت إبن

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد بنت إبن

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت بنت إبن

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ar: زوج بنت إبن

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
ar: إبن بنت إبن

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
ar: تبني إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
ar: معمودية حفيد من إبن

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
ar: ولادة إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
ar: ختان إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
ar: دفن إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
ar: تعميد إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
ar: إحراق إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
ar: وفاة إبن لإبن

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
ar: زواج إبن إبن

[ctx: son’s son]
en: grandson
ar: إبن إبن

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
ar: ولد إبن إبن

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ar: بنت إبن إبن

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
ar: إبن إبن إبن

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ar: زوجة إبن إبن

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
ar: زوجة إبن

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
ar: أب زوجة إبن

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
ar: أم زوجة إبن

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
ar: والد زوجة إبن

en: sort by date
ar: ترتيب بالتأريخ

en: sort by date of birth
ar: ترتيب بتأريخ الميلاد

en: sort by date of death
ar: ترتيب بتأريخ الوفاة

en: sort by date of marriage
ar: ترتيب بتأريخ الزواج

en: sort by date, newest first
ar: ترتيب بالتأريخ، الأحدث أولاً

en: sort by date, oldest first
ar: ترتيب بالتأريخ، الأقدم أولاً

en: sort by filename
ar: ترتيب بإسم الملف

en: sort by name
ar: ترتيب بالإسم

en: sort by title
ar: ترتيب بالمسمى

en: south
ar: جنوب

en: spouse
ar: الزوج

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
ar: أخ زوج

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
ar: ولد زوج

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
ar: بنت زوج

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
ar: أب زوج

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
ar: أم زوج

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
ar: والد زوج

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ar: أخ زوج

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
ar: أخت زوج

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
ar: إبن الزوج

en: ssl
ar: SSL

en: table
ar: جدول

en: tag cloud
ar: علامات ركامية

en: tenth cousin
ar: حفيد عاشر لسلف مشترك

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
ar: لا تزال إعدادات الإتصال بقاعدة البيانات في ملف “/data/config.ini.php” سليمة

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
ar: المجلد “/data” وملف “/data/config.ini.php” لهما صلاحيات نفاذ تتيح للخادم قرائتهما

en: themself
ar: أنفسهم

en: third %s
ar: %s ثالث

en: third cousin
ar: حفيد ثالث لسلف مشترك

en: thirteenth cousin
ar: حفيد ثالث عشر لسلف مشترك

en: this record does not exist
ar: هذا السجل غير موجود

en: three-quarter circle
ar: ثلاثة أرباع دائرة

en: tls
ar: TLS

en: to %s
ar: إلى %s

en: twelfth cousin
ar: حفيد ثاني عشر لسلف مشترك

en: twin brother
ar: شقيق توأم

en: twin sibling
ar: أخ أو أخت توأم

en: twin sister
ar: شقيقة توأم

en: unknown
ar: غير معروف

[ctx: unknown century]
en: Unknown
ar: غير معروف

[ctx: unknown family]
en: unknown
ar: غير معروفة

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ar: غير معروف

[ctx: unknown people]
en: Unknown
ar: غير معروف

en: unlimited
ar: غير محدود

en: unreliable evidence
ar: قرينة غير معتمدة

en: update
ar: تحديث

en: upload
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: visitors
ar: الزوار

en: webtrees
ar: ويب تريز

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
ar: webtrees لم تتمكن من الإرتباط بقاعدة بيانات PhpGedView: %s.

en: webtrees message
ar: رسالة من webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
ar: webtrees تتطلب قاعدة بيانات MySQL إصدار %s أو أحدث.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
ar: webtrees تتطلب إرسال تذكيرات كلمة المرور وتنويهات الموقع والرسائل المرسلة من أفراد العائلة المسجلين في الموقع. لعمل ذلك يمكن إستخدام خاصية بريد PHP المضمنة أو إستخدام خادم بريد خارجي SMTP بعد تهيئة إعدادات الإتصال به.

en: webtrees reply address
ar: عنوان الرد لمشجرات

en: webtrees sends emails with no storage
ar: الموقع يرسل الرسائل دون حفظ

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
ar: تستخدم  webtrees ترميز UTF-8 للرسائل المعلمة، الأحرف الخاصة والكتابات غير اللاتينية . إذا كنت تريد استخدام هذا الملف GEDCOM مع برنامج أنساب لا يدعم UTF- 8، ثم يمكنك إنشاء باستخدام الترميز ISO- 8859-1 .

en: webtrees wiki
ar: ويكي webtrees

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
ar: يتوجب أن تكون قاعدة بيانات webtrees في نفس خادم PhpGedView

en: west
ar: غرب

en: wife
ar: زوجة

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
ar: أخ زوجة

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ar: زوجة أخ زوجة

[ctx: wife’s child]
en: step-child
ar: إبن زوجة

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
ar: بنت زوجة

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
ar: أب زوجة

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
ar: أم زوجة

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ar: أخ زوجة

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
ar: خالة

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ar: زوج أخت زوجة

[ctx: wife’s son]
en: step-son
ar: إبن زوجة

en: xenea
ar: النمط xenea

en: years
ar: أعوام

en: yes
ar: نعم

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
ar: يمكنك الإتصال بقاعدة البيانات بإستخدام تطبيقات أخرى

en: younger brother
ar: شقيق أصغر

en: younger sibling
ar: أخ أو أخت أصغر

en: younger sister
ar: شقيقة أصغر

en: ±%s year | ±%s years
ar[0]: ±%s عاماً
ar[1]: ±%s عاماً
ar[2]: ±%s عاماً
ar[3]: ±%s أعوام
ar[4]: ±%s عاماً
ar[5]: ±%s عاماً

en: “%s” has been added to your favorites.
ar: تمت إضافة “%s” إلى مفضلاتك.

en: “%s” has been deleted.
ar: تم حذف %s.
