webtrees - en to bs translation catalogue (2806 entries)

en:  but the details are unknown
bs:  ali su detalji nepoznati

en:  in
bs:  u

en:  per gender
bs:  prema spolu

en:  per time period
bs:  prema vremenskom periodu

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
bs: %1$s %2$s ima %3$s link na %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
bs: %1$s %2$s puta uklonjen uzlazno

en: %1$s %2$s times removed descending
bs: %1$s %2$s puta uklonjen silazno

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
bs: %1$sKB je skinuto u %2$s sekundi.

en: %1$s does not exist.
bs: %1$s ne postoji.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
bs: %1$s ne postoji. Da li ste mislili %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
bs: %1$s nema vezu natrag na %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
bs[0]: Datoteka %1$s je raspakirana u %2$s sekundi.
bs[1]: Datoteka %1$s je raspakirana u %2$s sekunde.
bs[2]: Datoteka %1$s je raspakirana u %2$s sekundi.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
bs[0]: %1$s osoba prikazano, od ukupono %2$s, koje obuhvata %3$s generacije.
bs[1]: %1$s osoba prikazano, od ukupono %2$s, koje obuhvata %3$s generacije.
bs[2]: %1$s osoba prikazano, od ukupono %2$s, koje obuhvata %3$s generacije.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
bs[0]: %1$s osoba nema kordinate mjesta rođenja na mapi: %2$s.
bs[1]: %1$s osoba nema kordinate mjesta rođenja na mapi: %2$s.
bs[2]: %1$s osoba nema kordinate mjesta rođenja na mapi: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
bs: %1$s je %2$s a %3$s je očekivano.

en: %1$s × %2$s pixels
bs: %1$s × %2$s

en: %1$s’s %2$s
bs: %1$s %2$s

en: %j %F %Y
bs: %j. %F %Y

en: %s BCE
bs: %s p.n.e

en: %s and her ancestors
bs: %s i njezini preci

en: %s and his ancestors
bs: %s i njegovi preci

en: %s and the individuals that reference it.
bs: %s i povezani pojedinci.

en: %s and their children
bs: %s i njihova djeca

en: %s and their descendants
bs: %s i njihovi potomci

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
bs[0]: %s anonimni prijavljeni korisnik
bs[1]: %s anonimni prijavljeni korisnici
bs[2]: %s anonimnih prijavljenih korisnika

en: %s child | %s children
bs[0]: %s dijete
bs[1]: %s djeteta
bs[2]: %s djece

en: %s day | %s days
bs[0]: %s dan
bs[1]: %s dana
bs[2]: %s dana

en: %s day ago | %s days ago
bs[0]: Prije %s dan
bs[1]: Prije %s dana
bs[2]: Prije %s dana

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
bs[0]: %s porodica je ažurirana.
bs[1]: %s porodica je ažurirano.
bs[2]: %s porodica je ažurirano.

en: %s family tree | %s family trees
bs[0]: %s porodično stablo
bs[1]: %s porodičnih stabla
bs[2]: %s porodična stabla

en: %s grandchild | %s grandchildren
bs[0]: %s unuk
bs[1]: %s unuka
bs[2]: %s unuka

en: %s hour ago | %s hours ago
bs[0]: Prije %s sat
bs[1]: Prije %s sata
bs[2]: Prije %s sati

en: %s individual | %s individuals
bs[0]: %s osoba
bs[1]: %s osobe
bs[2]: %s osoba

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
bs[0]: %s osoba je ažurirana.
bs[1]: %s osobe su ažurirane.
bs[2]: %s osoba je ažurirano.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
bs[0]: %s osobe su privatne.
bs[1]: %s osoba su privatne.
bs[2]: %s osoba su privatne.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
bs[0]: %s osoba sa događajima između %s i %s
bs[1]: %s osobe sa događajima između %s i %s
bs[2]: %s osoba sa događajima između %s i %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
bs[0]: %s osoba sa događajima u %s
bs[1]: %s osobe sa događajima u %s
bs[2]: %s osoba sa događajima u %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
bs[0]: %s osoba sa događajima u %s između %s i %s
bs[1]: %s osobe sa događajima u %s između %s i %s
bs[2]: %s osoba sa događajima u %s između %s i %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
bs: %s je isključen na ovom serveru. Ne možete instalirati webtrees dok je isključen. Zamolite vašeg server administratora da ga uključi.

en: %s message | %s messages
bs[0]: %s poruka
bs[1]: %s poruka
bs[2]: %s poruke

en: %s minute ago | %s minutes ago
bs[0]: Prije %s minute
bs[1]: Prije %s minute
bs[2]: Prije %s minuta

en: %s month | %s months
bs[0]: %s mjesec
bs[1]: %s mjeseci
bs[2]: %s mjeseci

en: %s month ago | %s months ago
bs[0]: Prije %s mjesec
bs[1]: Prije %s mjeseca
bs[2]: Prije %s mjeseci

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
bs[0]: %s bilješka je ažurirana.
bs[1]: %s bilješke su ažurirane.
bs[2]: %s bilješki je ažurirano.

en: %s once removed ascending
bs: %s jednom uklonjen u rastućem nizu

en: %s once removed descending
bs: %s jednom uklonjen u opadajućem nizu

en: %s second ago | %s seconds ago
bs[0]: Prije %s sekundu
bs[1]: Prije %s sekunde
bs[2]: Prije %s sekundi

en: %s sent you the following message.
bs: %s vam je poslao sljedeću poruku.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
bs[0]: %s prijavljeni korisnik
bs[1]: %s prijavljeni korisnici
bs[2]: %s prijavljenih korisnika

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
bs[0]: %s izvor je ažuriran.
bs[1]: %s izvora su ažurirana.
bs[2]: %s izvora je ažurirano.

en: %s three times removed ascending
bs: %s tri puta uklonjen u rastućem nizu

en: %s three times removed descending
bs: %s tri puta uklonjen u opadajućem nizu

en: %s twice removed ascending
bs: %s dva puta uklonjen u rastućem nizu

en: %s twice removed descending
bs: %s dva puta uklonjen u opadajućem nizu

en: %s week | %s weeks
bs[0]: %s sedmice
bs[1]: %s sedmica
bs[2]: %s sedmica

en: %s year | %s years
bs[0]: %s godina
bs[1]: %s godina
bs[2]: %s godine

en: %s year ago | %s years ago
bs[0]: Prije %s godine
bs[1]: Prije %s godine
bs[2]: Prije %s godina

en: %s year anniversary
bs: %s godišnjica

en: %s × cousin
bs: %s × rod

en: %s&nbsp;BCE
bs: %s&nbsp;p.n.e

en: %s&nbsp;CE
bs: %s&nbsp;n.e

en: %s, her ancestors and their families
bs: %s, njezini preci i njihove porodice

en: %s, her parents and siblings
bs: %s, njezini roditelji, braća i sestre

en: %s, her spouses and children
bs: %s, njezini supružnici i djeca

en: %s, her spouses and descendants
bs: %s, njezini supružnici i potomci

en: %s, his ancestors and their families
bs: %s, njegovi preci i njihove porodice

en: %s, his parents and siblings
bs: %s, njegovi roditelji, braća i sestre

en: %s, his spouses and children
bs: %s, njegove supruge i djeca

en: %s, his spouses and descendants
bs: %s, njegove supruge i potomci

en: &lt;select&gt;
bs: &lt;odaberi&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

en: (aged %s)
bs: (star/stara %s)

en: (aged less than %s)
bs: (star/stara manje od %s)

en: (aged more than %s)
bs: (star/stara više od %s)

en: (filtered from %s total entries)
bs: (filtirirano od %s ukupno unosa)

en: (in childhood)
bs: (u djetinjstvu)

en: (in infancy)
bs: (kao dojenče)

en: (stillborn)
bs: (mrtvorođeno)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
bs: <b>Važna napomena:</b> Čarobnjak za prijenos nije u stanju premiještati medijske stavke. Vi trebate postaviti i premjestiti ili kopirati vašu medija konfiguraciju i objekte nakon što čarobnjak prijenosa završi.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
bs: <b>Molim pažnju:</b> Privatne informacije o živim osobama će biti dostupne samo rođacima i bliskim prijateljima. Biti ćete zamoljeni da dokažete svoju srodnost prije nego vam se prenesu bilo kakvi privatni podaci. U nekim slučajevima i informacije o umrlim osobama mogu biti privatne. Ako je to slučaj, to je zato što nemamo dovoljno podataka o toj osobi da bi odredili da je li osoba živa ili ne.<br><br>Prije bilo kakvih upita, molimo da provjerite da je osoba o kojoj se raspitujete baš ta osoba koju tražite. Provjerite podatke! Ako radite promjene na genealoškim podacima, molimo da priložite informacije o vašim izvorima podataka.

en: <default theme>
bs: <osnovna tema>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
bs: <div class="largeError">Obavijest:</div><div class="error">Ispunjavanjem i slanjem ovog obrasca, slažete se:<ul><li>da ćete zaštititi privatnost živih osoba prikazanih na ovim stranicama;</li><li>i u tekst polje ispod, opisati sa kime ste u rodu ili nam dati informacije o nekome tko bi trebao biti prikazan na ovim stranicama.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
bs: Grafikon sa prikazom odnosa između dvije osobe.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
bs: Grafikon predaka i potomaka u obliku porodične knjige.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
bs: Grafikon predaka u obliku kompaktnog stabla.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
bs: Grafikon predaka formatiran kao stablo.

en: A chart of an individual’s ancestors.
bs: Grafikon predaka osobe.

en: A chart of an individual’s descendants.
bs: Grafikon potomaka osobe.

en: A chart of individuals’ lifespans.
bs: Grafikon životnog vijeka osobe.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
bs: Dijete može imati više od jednog para roditelja. Odnos između djeteta i roditelja može biti biološki, pravni ili baziran na lokalnoj kulturi i tradiciji. Ako porijeklo nije navedeno, tada se podrazumijeva biološki odnos.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
bs: Najčešća greška je imati višestruke veze na isti zapis, na primjer, unijeti isto dijete više puta u porodični zapis.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
bs: Server baze podataka može spremiti više odvojenih baza podataka. Vi trebate odabrati postojeću bazu (kreiranu od vašeg server administratora) ili kreirati novu (ako vaš korisnički račun to dopušta).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
bs: Kružni dijagram predaka osobe.

en: A file on the server
bs: Datoteka na serveru

en: A file on your computer
bs: Datoteka na vašem računaru

en: A greeting message and useful links for a user.
bs: Pozdravna poruka i korisne veze za korisnika.

en: A greeting message for site visitors.
bs: Pozdravna poruka za posjetioce sitea.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
bs: Lista promjena koja treba biti pregledana od strane moderatora i email obavjesti.

en: A list of frequently asked questions and answers.
bs: Popis najčešćih pitanja i odgovora.

en: A list of records that have been updated recently.
bs: Lista zapisa koji su nedavno ažurirani.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
bs: Lista zadataka i aktivnosti koje su povezane na ovo porodično stablo.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
bs: Lista Hebrejskih godišnjica smrti u bliskoj budućnosti.

en: A list of the anniversaries that occur today.
bs: Spisak godišnjica koje su se desile na današnji dan.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
bs: Spisak godišnjica koje će se desiti u bliskoj budućnosti.

en: A list of the most popular given names.
bs: Spisak najpopularnijih imena.

en: A list of the most popular surnames.
bs: Lista najpopularnijih prezimena.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
bs: Spisak stranica koje su bile pregledane najveći broj puta.

en: A list of users and visitors who are currently online.
bs: Popis korisnika i posjetioca koji su trenutno online.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
bs: Medijski objekt je zapis u obiteljskom stablu koji sadrži informacije o medijskoj datoteci. Te informacije mogu uključivati: naslov, bilješku o pravu kopiranja, prepis, ograničenja vezana za privatnost, itd. Medijska datoteka, kao što je fotografija, video, može biti spremljena lokalno (na ovom webserveru) ili udaljeno na nekom drugom webserveru.

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
bs: Nova lozinka je kreirana i poslana e-malom %s. Svoju lozinku možete promijeniti nakon prijave.

en: A new password has been requested for your username.
bs: Zatražena je nova lozinka za vaše korisničko ime.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
bs: Novi korisnik (%1$s) je zatražio račun (%2$s) i potvrdio email adresu (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
bs: Dostupna je nova verzija webtreesa.

en: A private area to record notes or keep a journal.
bs: Privatno područje za zapis zabilješki i vođenje dnevnika.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
bs: Registrovan je potencijalni korisnik preko webtrees na %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
bs: Izvještaj o osobinim precima, foramatiran kao stablo.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
bs: Izvještaj o precima osobe u pripovjedačkom stilu.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
bs: Izvještaj o potomcima osobe u narativnom stilu.

en: A report of an individual’s details.
bs: Izvještaj o detaljima osobe.

en: A report of facts which are supported by a given source.
bs: Izvještaj o činjenicama koje su podržane danim izvorom.

en: A report of family members and their details.
bs: Izvještaj sa članovima porodice i detaljima.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
bs: Izvještaj o osobama koje su umrle u naznačenom vremenu ili mjestu.

en: A report of individuals who had a given occupation.
bs: Izvještaj o osobama koje su imale dato zanimanje.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
bs: Izvještaj o osobama koje su rođene u datom vremenu ili mjestu.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
bs: Izvještaj o osobama koje su pokopane na datom mjestu.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
bs: Izvještaj o osobama koje su vjenčane u određenom vremenu i mjestu.

en: A report of recent and pending changes.
bs: Izvještaj o nedavnim promjenama i promjenama koje čekaju odobrenje.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
bs: Izvještaj o porodicama koje su usko vezane za osobu.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
bs: Izvještaj o osobama koje su usko povezane sa osobom.

en: A report of the information provided by a source.
bs: Izvještaj o informacijama priloženim od strane izvora.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
bs: Izvještaj od infromacijama koje nedostaju za osobu i njihovu rodbinu.

en: A report of vital records for a given date or place.
bs: Izvještaj o bitnim zapisima za dati datum ili mjesto.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
bs: Uloga je skup pristupnih prava koja daju prava za pregled podataka, izmjenu postavki itd. Pristupna prava se dodjeljuju ulogama, a uloge su pridružene korisnicima. Svako porodično stablo može pridružiti različit pristup za svaku ulogu a korisnici mogu imati različite uloge u svakom porodičnom stablu.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
bs: Bočna traka sa prikazom abecedne liste svih podrodica u porodičnom stablu.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
bs: Bočni prikaz abecedne liste svih osoba u porodičnom stablu.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
bs: Sidebar sa prikazom bližnje porodice.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
bs: Bočna traka sa prikazom negenealoških infromacija o osobi.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
bs: Bočna traka sa prikazom potomaka osobe.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
bs: Jezičak sa prikazom bliže rodbine osobe.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
bs: Jezičak koji prikazuje činjenice i događaji za osobu.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
bs: Tab sa prikazom media objekata povezanih sa određenom osobom.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
bs: Jezičak prikazuje zabilješke zakačene na osobu.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
bs: Kartica koja prikazuje izvore vezane za pojedinca.

en: A timeline displaying individual events.
bs: Vremenska linija sa prikazom pojedinčnih događaja..

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
bs: Korisnik se neće moći prijaviti sve dok oboje "email verifikovan" i "odobren od strane administratora" ne budu selektovani.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
bs: Vodeni žig je tekst dodan na sliku, da obeshrabri druge od kopiranja bez dozvole.

en: A.M.
bs: Prije podne

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
bs: ALPHABET_lower=abcčćdđefghijklmnoprsštuvzž

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
bs: ALPHABET_upper=ABCČĆDĐEFGHIJKLMNOPRSŠTUVZŽ

en: API key
bs: API ključ

en: Aba, Nigeria
bs: Aba, Nigerija

en: Abbreviate place names
bs: Skraćena imena mjesta

en: Abbreviation
bs: Skraćenica

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
bs: apr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
bs: avg

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
bs: dec

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
bs: feb

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
bs: jan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
bs: jul

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
bs: jun

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
bs: mar

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
bs: maj

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
bs: nov

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
bs: okt

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
bs: sep

en: Accept
bs: Prihvati

en: Accept all changes
bs: Odobri sve promjene

en: Access level
bs: Razina pristupa

en: Access to family trees
bs: Pristup porodičnim stablima

en: Account approval and email verification
bs: Odobrenje računa i potvrda emaila

en: Add
bs: Dodaj

en: Add %s to the clippings cart
bs: Dodaj %s u korpu

en: Add a blank row
bs: Dodaj prazan red

en: Add a brother or sister
bs: Dodaj novog brata ili sestru

en: Add a child
bs: Dodaj dijete

en: Add a child to create a one-parent family
bs: Dodaj dijete i započni porodicu sa samo jednim roditeljem

en: Add a child to this family
bs: Dodaj dijete ovoj porodici

en: Add a fact
bs: Dodaj činjenicu

en: Add a father
bs: Dodaj novog oca

en: Add a favorite
bs: Dodaj novi omiljeni

en: Add a geographic location
bs: Dodaj novu geografsku lokaciju

en: Add a husband
bs: Dodaj supruga

en: Add a husband to this family
bs: Dodaj muža ovoj porodici

en: Add a husband using an existing individual
bs: Dodaj supruga koristeći postojeću osobu

en: Add a journal entry
bs: Dodaj novu stavku u dnevik

en: Add a media object
bs: Dodaj novi medijski objekat

en: Add a mother
bs: Dodaj novu majku

en: Add a name
bs: Dodaj novo ime

en: Add a news article
bs: Dodaj članak za Novosti

en: Add a note
bs: Dodaj novu zabilješku

en: Add a restriction
bs: Dodaj ograničenje

en: Add a scrollbar when block contents grow
bs: Dodaj skrollbar kada sadržaj bloka naraste

en: Add a shared note
bs: Dodaj novu djeljenu zabilješku

en: Add a son or daughter
bs: Dodaj novog sina ili kćer

en: Add a source citation
bs: Dodaj novi citat sa izvora

en: Add a spouse
bs: Dodaj novog supružnika

en: Add a story
bs: Dodaj priču

en: Add a user
bs: Dodaj novog korisnika

en: Add a wife
bs: Dodaj suprugu

en: Add a wife to this family
bs: Dodaj suprugu ovoj porodici

en: Add a wife using an existing individual
bs: Dodaj suprugu koristeći postojeću osobu

en: Add an FAQ
bs: Dodaj stavku najčešćih pitanja i odgovora

en: Add an associate
bs: Dodaj novog saradnika

en: Add another individual to the chart
bs: Dodaj osobu na grafikon

en: Add from clipboard
bs: Dodaj iz clipboard-a

en: Add individuals
bs: Dodaj ljude

en: Add links
bs: Dodaj linkove

en: Add marriage details
bs: Dodaj detalje sklapanja braka

en: Add missing death records
bs: Dodajte nedostajuće datume smrti

en: Add missing married names
bs: Dodaj nedostajuće vjenčana imena

en: Add more fields
bs: Dodaj još polja

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
bs: Dodaj narativne priče za osobe u porodičnom stablu.

en: Add spaces where long lines were wrapped
bs: Dodaj razmake gdje su dugačke linije razlomljene

en: Add the GEDCOM media path to filenames
bs: Dodaj GEDCOM medijsku putanju do imena datoteka

en: Add to TITLE header tag
bs: Dodaj u TITLE header tag

en: Add to favorites
bs: Dodaj u favorite

en: Add to the clippings cart
bs: Dodaj u isječke

en: Add unique identifiers
bs: Dodaj jedinstvene indentifikatore

en: Add unlinked records
bs: Dodaj nepovezane zapise

en: Add watermarks to thumbnails
bs: Dodaj vodeni žig na sličicu

en: Add your own text and graphics.
bs: Dodajte svoj tekst i grafiku.

en: Add/edit a journal/news entry
bs: Dodaj/uredi unos za dnevnik/novosti

en: Address
bs: Adresa

en: Address line 1
bs: Adresna linija 1

en: Address line 2
bs: Adresna linija 2

en: Adelaide, Australia
bs: Adelaida, Australija

en: Administrator account
bs: Administratorski account

en: Administrator comments on user
bs: Administratorski komentar o korisniku

en: Administrators
bs: Administratori

en: Adopted by both parents
bs: Posvojeni od oba roditelja

en: Adopted by father
bs: Posvojen od strane oca

en: Adopted by mother
bs: Posvojeno od strane majke

en: Adoption
bs: Posvojenje

en: Adoption of a brother
bs: Posvojenje brata

en: Adoption of a child
bs: Posvojenje djeteta

en: Adoption of a daughter
bs: Posvojenje kćeri

en: Adoption of a grandchild
bs: Posvojenje unuka

en: Adoption of a granddaughter
bs: Posvojenje unuke

en: Adoption of a grandson
bs: Posvojenje unuka

en: Adoption of a half-brother
bs: Posvojenje polubrata

en: Adoption of a half-sibling
bs: Posvojenje polubrata

en: Adoption of a half-sister
bs: Posvojenje polusestre

en: Adoption of a sibling
bs: Posvojenje brata/sestre

en: Adoption of a sister
bs: Posvojenje sestre

en: Adoption of a son
bs: Posvojenje sina

en: Adult christening
bs: Krštenje odraslih

en: Advanced fact preferences
bs: Napredne postavke za činjenice

en: Advanced name facts
bs: Napredne činjenice imena

en: Advanced place name facts
bs: Napredne činjenice imena mjesta

en: Advanced search
bs: Napredna pretraga

en: Afghanistan
bs: Avganistan

en: Africa
bs: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
bs: Nakon kreiranja porodičnog stabla, biti ćete u mogućnost učitati podatke iz GEDCOM datoteke.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
bs: Za promjenu lozinke, nakon prijave odaberite link "Moj račun" u meniju "Moje stranice" i popunite polje za lozinku.

en: Age
bs: Starost

en: Age at birth of child
bs: Dob u godini rođenja djeteta

en: Age at which to assume an individual is dead
bs: Starost kod koje pretpostavljamo da je osoba mrtva

en: Age between husband and wife
bs: Razlika u godinama između muža i žene

en: Age between siblings
bs: Razlika u godinama između braće/sestara

en: Age between wife and husband
bs: Razlika u godinama između žene i muža

en: Age difference
bs: Razlika u starosnoj dobi

en: Age in year of first marriage
bs: Dob u godini stupanja u prvi brak

en: Age in year of marriage
bs: Dob u godini stupanja u brak

en: Age of parents next to child’s birthdate
bs: Dob roditelja u odnosu na datum rođenja djeteta

en: Age related to birth year
bs: Dob u odnosu na rođenje

en: Age related to death year
bs: Dob u odnosu na smrt

en: Agency
bs: Ustanova

en: Aland Islands
bs: Aland Ostrva

en: Albania
bs: Albanija

en: Albuquerque, New Mexico, United States
bs: Albuquerque, Novi Meksiko, S.A.D.

en: Algeria
bs: Alžir

en: Alive
bs: Živi

en: All
bs: Sve

en: All changes in PhpGedView must be accepted
bs: Sve promjene u PhpGedView-u moraju biti prihvaćene

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
bs: Svi postojeći PhpGedView korisnici moraju imati jedinstvene adrese e-pošte

en: All facts and events
bs: Sve činjenice i događaji

en: All family facts
bs: Sve činjenice porodice

en: All fields must be completed.
bs: Sva polja moraju biti popunjena.

en: All files have read and write permission.
bs: Sve datoteke imaju dozvolu za čitanje i pisanje.

en: All individual facts
bs: Sve činjenice osobe

en: All individuals
bs: Sve osobe

en: All records
bs: Svi zapisi

en: All repository facts
bs: Sve činjenice o skladištu

en: All source facts
bs: Sve činjenice izvora

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
bs: Dozvoli drugim modulima da mjenjaju tekst koristeći “WYSIWYG” editor umjesto HTML koda.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
bs: Omogući korisnicima da vide sirove GEDCOM zapise

en: Allow visitors to request a new user account
bs: Omogući posjetiteljima da zatraže novi korisnički račun

en: Also known as
bs: Znan kao

en: American Samoa
bs: Američka Samoa

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
bs: Česta pitanja mogu se prikazati na samo jednom od porodičnih stabala ili na svim porodičnim stablima.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
bs: Administrator mora odobriti novi korisnički račun i odabrati nivo pristupa prije nego što se korisnik može prijaviti.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
bs: Alternativa za jezičak “Medij”, i napredni preglednik slika.

en: An alternative way to display charts.
bs: Alternativni način za prikaz grafikona.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
bs: Alternativni način za dodavanje transkripti cenzusa i povezivanje osoba na njih.

en: An alternative way to select a new theme.
bs: Alternativni način za selektovanje nove teme.

en: An alternative way to sign in and sign out.
bs: Alternativni način za prijavu i odjavu na sistem.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
bs: Učesnik je druga osoba koja je bila umiješana u ovu činjenicu ili događaj, poput svjedoka ili svećenika.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
bs: Učesnik je druga osoba koja je bila u vezi s tom osobom, poput prijatelja ili poslodavca.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
bs: Meni za uređivanje pojedinaca, prodica, izvora, itd.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
bs: Grafikon "pješčani sat" predaka i potomaka pojedinca.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
bs: Interaktivno stablo, prikazuje sve pretke i potomke osobe.

en: An unexpected database error occurred.
bs: Dogodila se neočekivana greška baze podataka.

en: Ancestors
bs: Preci

en: Ancestors interest
bs: Interes predaka

en: Ancestors of
bs: Preci za

en: Ancestors of %s
bs: Preci osobe %s

en: Ancestral file number
bs: Broj datoteke predaka

en: Anchorage, Alaska, United States
bs: Anchorage, Aljaska, Sjedinjene Države

en: Andorra
bs: Andora

en: Anguilla
bs: Angila

en: Anniversary
bs: Godišnjica

en: Anniversary calendar
bs: Kalendar godišnjica

en: Annulment
bs: Poništenje

en: Answer
bs: Odgovor

en: Antarctica
bs: Antarktik

en: Antigua and Barbuda
bs: Antigva i Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
bs: Svatko s korisničkim računom može pristupiti ovoj web stranici.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
bs: Primjeni automatske ispravke u vašim genealoškim podacima.

en: Apply privacy settings
bs: Postavi postavke privatnosti

en: Apply these preferences to all family trees
bs: Primijeni ove postavke na sva porodična stabla

en: Apply these preferences to new family trees
bs: Primijeni ove postavke na nova porodična stabla

en: Approved
bs: Odobreno

en: Approved by administrator
bs: Odobrio administrator

en: Are you sure you want to delete this fact?
bs: Jeste li sigurni da želite izbrisati ovu činjenicu?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
bs: Sigurni ste da želite izbrisati ovu poruku? Bit će trajno izbrisana.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
bs: Jeste li sigurni da želite izbrisati “%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
bs: Jeste li sigurni da želite odbiti sve promjene na ovom porodičnom stablu?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
bs: Da li ste sigurni da želite ukloniti savke sa liste Omiljenih?

en: Armenia
bs: Armenija

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
bs: Pored upotrebe alatne trake za primjenu HTML formatiranja, možete umetnuti i polja baze podataka koja se automatski ažuriraju. Ova posebna polja označena su sa <b>#</b> znakova. Na primjer, <b>#totalFamilies#</b> bit će zamijenjen stvarnim brojem porodica u bazi podataka. Napredni korisnici možda žele primijeniti CSS klase na svoj tekst, tako da formatiranje odgovara trenutno odabranoj temi.

en: Asia
bs: Azija

en: Associate
bs: Saradnik

en: Associate events with this source
bs: Povežite događaje sa ovim izvorom

en: Associates
bs: Saradnici

en: Asuncion, Paraguay
bs: Asuncion, Paragvaj

en: At sea
bs: Na moru

en: Atlanta, Georgia, United States
bs: Atlanta, Georgia, Sjedinjene Države

en: Attendant
bs: Staratelj

en: Attending
bs: Prisutan

en: Audio
bs: Zvuk

en: Australia
bs: Australija

en: Austria
bs: Austrija

en: Author
bs: Autor

en: Author of last change
bs: Autor zadnje promjene

en: Automatically accept changes made by this user
bs: Automatski prihvati promjene koje je napravio ovaj korisnik

en: Automatically expand notes
bs: Automatski proširi bilješke

en: Automatically expand sources
bs: Automatski proširi izvore

en: Available blocks
bs: Dostupni blokovi

en: Average age
bs: Prosječna dob

en: Average age at death
bs: Prosječna dob kod smrti

en: Average age in century of marriage
bs: Prosječna dob u stoljeću braka

en: Average age related to death century
bs: Prosječna dob u vezi sa stoljećem smrti

en: Average number of children per family
bs: Prosječan broj djece po porodici

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
bs: Izbjegavajte razmake i interpunkciju. Prezime bi moglo biti dobar izbor.

en: Azerbaijan
bs: Azerbejdžan

en: Azores
bs: Azori

en: Bahamas
bs: Bahami

en: Bangladesh
bs: Bangladeš

en: Baptism
bs: Krštenje

en: Baptism of a brother
bs: Krštenje brata

en: Baptism of a child
bs: Krštenje djeteta

en: Baptism of a daughter
bs: Krštenje kćeri

en: Baptism of a grandchild
bs: Krštenje unuka

en: Baptism of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

en: Baptism of a grandson
bs: Krštenje unuka

en: Baptism of a half-brother
bs: Krštenje polubrata

en: Baptism of a half-sibling
bs: Krštenje polusestre/polubrata

en: Baptism of a half-sister
bs: Krštenje polusestre

en: Baptism of a sibling
bs: Krštenje brata/sestre

en: Baptism of a sister
bs: Krštenje sestre

en: Baptism of a son
bs: Krštenje sina

en: Bar mitzvah
bs: Bar micva

en: Batch update
bs: Vištestruko ažuriranje

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
bs: Baton Rouge, Louisiana, Sjedinjene Države

en: Bearing
bs: Smjer

en: Begins with
bs: Počinje sa

en: Belarus
bs: Bjelorusija

en: Belgium
bs: Belgija

en: Bern, Switzerland
bs: Bern, Švicarska

en: Best man
bs: Kum (vjenčani)

en: Bhutan
bs: Butan

en: Bibliography
bs: Bibliografija

en: Billings, Montana, United States
bs: Billings, Montana, Sjedinjene Države

en: Binary data object
bs: Binarni objekt podataka

en: Birmingham, Alabama, United States
bs: Birmingham, Alabama, Sjedinjene Države

en: Birth
bs: Rođen/a

en: Birth by country
bs: Rođenja po državi

en: Birth date range end
bs: Do datuma rođenja

en: Birth date range start
bs: Od datuma rođenja

en: Birth of a brother
bs: Rođenje brata

en: Birth of a child
bs: Rođenje djeteta

en: Birth of a daughter
bs: Rođenje kćeri

en: Birth of a grandchild
bs: Rođenje unuka

en: Birth of a granddaughter
bs: Rođenje unuke

en: Birth of a grandson
bs: Rođenje unuka

en: Birth of a half-brother
bs: Rođenje polubrata

en: Birth of a half-sibling
bs: Rođenje polubrata/sestre

en: Birth of a half-sister
bs: Rođenje polusestre

en: Birth of a sibling
bs: Rođenje polubrata/sestre

en: Birth of a sister
bs: Rođenje sestre

en: Birth of a son
bs: Rođenje sina

en: Birth places
bs: Mjesta rođenja

en: Birthplace contains
bs: Mjesto rođenja sadrži

en: Births
bs: Rođenja

en: Births by century
bs: Rođenja po stoljeću

en: Bismarck, North Dakota, United States
bs: Bismarck, Sjeverna Dakota, Sjedinjene Države

en: Blessing
bs: Blagoslov

en: Block
bs: Blok

en: Blocks
bs: Blokovi

en: Body
bs: Tijelo

en: Bogota, Colombia
bs: Bogota, Kolumbija

en: Boise, Idaho, United States
bs: Boise, Idaho, Sjedinjene Države

en: Bolivia
bs: Bolivija

en: Book
bs: Knjiga

en: Booklet
bs: Knjižica

en: Born in the covenant
bs: Rođen u zajednici

en: Bosnia and Herzegovina
bs: Bosna i Herzegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
bs: Boston, Massachusetts, Sjedinjene Države

en: Both alive
bs: Oboje živi

en: Both dead
bs: Oboje umrli

en: Botswana
bs: Bocvana

en: Bountiful, Utah, United States
bs: Bountiful, Utah, Sjedinjene Države

en: Bouvet Island
bs: Ostrvo Bouvet

en: Branches
bs: Grane

en: Branches of the %s family
bs: Grane %s porodice

en: Bridesmaid
bs: Djeveruša

en: Brigham City, Utah, United States
bs: Brigham City, Utah, Sjedinjene Države

en: Brisbane, Australia
bs: Brisbane, Australija

en: British Indian Ocean Territory
bs: Britanska teritorija Indijskog okeana

en: British Virgin Islands
bs: Britanska Djevičanska Ostrva

en: Brother
bs: Brat

en: Brunei Darussalam
bs: Brunej Darusalam

en: Bulgaria
bs: Bugarska

en: Burial
bs: Pokop

en: Burial of a brother
bs: Sahrana brata

en: Burial of a child
bs: Pokop djeteta

en: Burial of a daughter
bs: Sahrana kćerke

en: Burial of a father
bs: Sahrana oca

en: Burial of a grandchild
bs: Pokop unuka

en: Burial of a granddaughter
bs: Sahrana unuke

en: Burial of a grandfather
bs: Sahrana djeda

en: Burial of a grandmother
bs: Sahrana bake

en: Burial of a grandparent
bs: Sahrana djeda/bake

en: Burial of a grandson
bs: Sahrana unuka

en: Burial of a half-brother
bs: Sahrana polubrata

en: Burial of a half-sibling
bs: Sahrana polubrata/polusestre

en: Burial of a half-sister
bs: Sahrana polusestre

en: Burial of a husband
bs: Sahrana muža

en: Burial of a maternal grandfather
bs: Sahrana djeda po majci

en: Burial of a maternal grandmother
bs: Sahrana bake po majci

en: Burial of a mother
bs: Sahrana majke

en: Burial of a parent
bs: Sahrana roditelja

en: Burial of a paternal grandfather
bs: Sahrana djeda po ocu

en: Burial of a paternal grandmother
bs: Sahrana bake po ocu

en: Burial of a sibling
bs: Pokop brata/sestre

en: Burial of a sister
bs: Sahrana sestre

en: Burial of a son
bs: Sahrana sina

en: Burial of a spouse
bs: Sahrana supružnika

en: Burial of a wife
bs: Sahrana supruge

en: Burial place contains
bs: Mjesto pokopa sadrži

en: Buyer
bs: Kupac

en: By default, SMTP works on port 25.
bs: Prema zadanim postavkama SMTP radi na portu 25.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
bs: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
bs: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
bs: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
bs: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
bs: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
bs: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
bs: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
bs: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
bs: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
bs: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
bs: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
bs: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
bs: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
bs: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
bs: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
bs: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
bs: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
bs: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
bs: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
bs: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
bs: 9.

en: Calculating…
bs: Izračunavanje…

en: Calendar
bs: Kalendar

en: Calendar conversion
bs: Konverzija kalendara

en: Calgary, Alberta, Canada
bs: Calgary, Alberta, Kanada

en: Call number
bs: Kontakt broj

en: Cambodia
bs: Kampučija

en: Cameroon
bs: Kamerun

en: Canada
bs: Kanada

en: Cape Verde
bs: Zelenortska Ostrva

en: Card
bs: Kartica

en: Cardston, Alberta, Canada
bs: Cardston, Alberta, Kanada

en: Case insensitive
bs: Nebitna velika i mala slova

en: Caste
bs: Kasta

en: Categories
bs: Kategorije

en: Cause
bs: Uzrok

en: Cause of death
bs: Uzrok smrti

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
bs: Oprez! Ovo može potrajati duže vrijeme. Budite strpljivi.

en: Cayman Islands
bs: Kajmanska Ostrva

en: Cebu City, Philippines
bs: Cebu City, Filipini

en: Cemeteries
bs: Groblja

en: Cemetery
bs: Groblje

en: Census
bs: Popis stanovništva

en: Census assistant
bs: Cenzus asistent

en: Census date
bs: Datum Cenzusa

en: Census place
bs: Popisno mjesto

en: Census transcript
bs: Transkript Cenzusa

en: Central African Republic
bs: Centralno Afrička Republika

en: Certificate
bs: Certifikat

en: Chad
bs: Čad

en: Change
bs: Promijeni

en: Change family members
bs: Promijeni članove porodice

en: Change flag
bs: Promijenite zastavu

en: Change the “Home page” blocks
bs: Promijenite blokove „Početna stranice“

en: Change the “My page” blocks
bs: Promijenite blokove "Moja stranica"

en: Changed on %1$s
bs: Promijenjeno %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
bs: Promijenjeno %1$s od %2$s

en: Changes
bs: Izmjene

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
bs[0]: Promjene u zadnjem %s danu
bs[1]: Promjene u zadnjim %s danima
bs[2]: Promjene u zadnjim %s danima

en: Changes log
bs: Dnevnik promjena

en: Character set
bs: Skup znakova

en: Chart
bs: Grafikon

en: Chart preferences
bs: Postavke grafikona

en: Chart type
bs: Vrsta dijagrama

en: Charts
bs: Grafikoni

en: Check for errors
bs: Provjerite ima li grešaka

en: Check for pending changes…
bs: Provjeri postoje li promjene na čekanju…

en: Check the access rights on this folder.
bs: Provjeri pravo pristupa na ovaj direktorij.

en: Checking server capacity
bs: Provjera kapaciteta servera

en: Checking server configuration
bs: Provjera konfiguracije servera

en: Chicago, Illinois, United States
bs: Chicago, Illinois, Sjedinjene Države

en: Child
bs: Dijete

en: Child of
bs: Djete

en: Child of %s
bs: Djete osobe %s

en: Children
bs: Djeca

en: Children in family
bs: Djeca u porodici

en: Children of
bs: Djeaca osobe

en: Children take a patronym instead of a surname.
bs: Djeca uzimaju patronim umjesto prezimena.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
bs: Djeca uzimaju prezime od oca i prezime od majke.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
bs: Djeca uzimaju prezime od oca i prezime od majke.

en: Children take their father’s surname.
bs: Djeca preuzela očevo prezime.

en: Children take their mother’s surname.
bs: Djeca preuzela majčino prezime.

en: Chile
bs: Čile

en: China
bs: Kina

en: Choose a report to run
bs: Odaberi izvještaj koji želiš pokrenuti

en: Choose relatives
bs: Odaberi rodbinu

en: Choose user defined welcome text typed below
bs: Odaberite dolje upisani korisnički definirani tekst dobrodošlice

en: Choose:
bs: Izaberi:

en: Christening
bs: Krštenje

en: Christening of a brother
bs: Krštenje brata

en: Christening of a child
bs: Krštenje djeteta

en: Christening of a daughter
bs: Krštenje kćerke

en: Christening of a grandchild
bs: Krštenje unuka

en: Christening of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

en: Christening of a grandson
bs: Krštenje unuka

en: Christening of a half-brother
bs: Krštenje polubrata

en: Christening of a half-sibling
bs: Krštenje polubrata/polusestre

en: Christening of a half-sister
bs: Krštenje polusestre

en: Christening of a sibling
bs: Krštenje brata/sestre

en: Christening of a sister
bs: Krštenje sestre

en: Christening of a son
bs: Krštenje sina

en: Christmas Island
bs: Uskršnje Ostrvo

en: Circumciser
bs: Obrezivač

en: Citation details
bs: Detalji citata

en: Citizenship
bs: Državljanstvo

en: City
bs: Grad

en: Ciudad Juarez, Mexico
bs: Ciudad Juarez, Meksiko

en: Civil marriage
bs: Vjenčanje

en: Civil registrar
bs: Matičar

en: Clean up data folder
bs: Čišćenje mape podataka

en: Cleared but not yet completed
bs: Riješen ali neuspoređen

en: Clippings cart
bs: Isječci

en: Coat of arms
bs: Grb

en: Cochabamba, Bolivia
bs: Cochabamba, Bolivija

en: Cocos (Keeling) Islands
bs: Kokosova (Keeling) ostrva

en: Colombia
bs: Kolumbija

en: Colonia Juarez, Mexico
bs: Colonia Juarez, Meksiko

en: Columbia River, Washington, United States
bs: Columbia River, Washington, Sjedinjene Države

en: Columbia, South Carolina, United States
bs: Columbia, Južna Karolina, Sjedinjene Države

en: Columbus, Ohio, United States
bs: Columbus, Ohio, Sjedinjene Države

en: Columns per page
bs: Kolone po stranici

en: Comment
bs: Komentar

en: Comments
bs: Komentari

en: Common law marriage
bs: Vanbračna zajednica

en: Communicate directly with other users, using private messages.
bs: Komunicirajte direktno sa drugim korisnicima koristeći privatne poruke.

en: Comoros
bs: Komori

en: Compact tree
bs: Kompaktno stablo

en: Compact tree of %s
bs: Kompaktno stablo osobe %s

en: Completed before 1970; date not available
bs: Završeno prije 1970; datum nije dostupan

en: Completed; date unknown
bs: Završeno; nepoznat datum

en: Compress the GEDCOM file
bs: Kompresuj GEDCOM datoteku

en: Concatenation
bs: Ulančavanje

en: Confirm password
bs: Potvrdite lozinku

en: Confirmation
bs: Potvrda

en: Connection to database server
bs: Veza sa serverom baze podataka

en: Contact information
bs: Kontakt informacije

en: Contact method
bs: Način kontakta

en: Contains
bs: Sadrži

en: Content
bs: Sadržaj

en: Continued
bs: Nastavljeno

en: Control panel
bs: Upravljačka ploča

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
bs: Prevedi iz UTF-8 u ISO-8859-1

en: Cook Islands
bs: Kukova ostrva

en: Cookies
bs: Kolačići

en: Copenhagen, Denmark
bs: Kopenhagen, Danska

en: Copy
bs: Kopija

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
bs: Kopiraj sve zapise iz %1$s u %2$s.

en: Copy files…
bs: Kopiraj datoteke …

en: Copyright
bs: Autorska prava

en: Corporation
bs: Korporacija

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
bs: Ispravi zapise IMENA u obilku 'John/DOE/' ili 'John /DOE', kao što su to radili stari genealoški programi.

en: Costa Rica
bs: Kostarika

en: Cote d’Ivoire
bs: Obala Slonovače

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
bs: Nije moguće provjeriti podatke koje ste unijeli. Pokušajte ponovo ili kontaktirajte administratora za više informacija.

en: Count
bs: Broj

en: Countries
bs: Države

en: Country
bs: Država

en: County
bs: Okrug

en: Create
bs: Kreiraj

en: Create a family tree
bs: Kreiraj porodično stablo

en: Create a media object
bs: Kreiraj medijski objekt

en: Create a repository
bs: Kreiraj skladište

en: Create a shared note
bs: Napravi novu djeljenu zabilješku

en: Create a shared note using the census assistant
bs: Kreiraj novu djeljenu zabilješku koristeći asistenta

en: Create a source
bs: Kreiraj novi izvor

en: Create an individual
bs: Kreiraj osobu

en: Create your own chart
bs: Kreirajte svoj grafikon

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
bs: Kreiraj, ažuriraj i izbriši porodično stablo za svaku GEDCOM datoteku u direktoriju sa podacima.

en: Cremation
bs: Kremacija

en: Cremation of a brother
bs: Kremiranje brata

en: Cremation of a child
bs: Kremiranje djeteta

en: Cremation of a daughter
bs: Kremiranje kćeri

en: Cremation of a father
bs: Kremiranje oca

en: Cremation of a grandchild
bs: Kremiranje unuka/unuke

en: Cremation of a granddaughter
bs: Kremiranje unuke

en: Cremation of a grandfather
bs: Kremiranje djeda

en: Cremation of a grandmother
bs: Kremiranje bake

en: Cremation of a grandson
bs: Kremiranje unuka

en: Cremation of a half-brother
bs: Kremiranje polubrata

en: Cremation of a half-sibling
bs: Kremiranje polubrata/polusestre

en: Cremation of a half-sister
bs: Kremiranje polusestre

en: Cremation of a husband
bs: Kremiranje supruga

en: Cremation of a maternal grandfather
bs: Kremiranje djeda po majci

en: Cremation of a maternal grandmother
bs: Kremiranje bake po majci

en: Cremation of a mother
bs: Kremiranje majke

en: Cremation of a parent
bs: Kremiranje roditelja

en: Cremation of a paternal grandfather
bs: Kremiranje djeda po ocu

en: Cremation of a paternal grandmother
bs: Kremiranje bake po ocu

en: Cremation of a sibling
bs: Kremiranje brata/sestre

en: Cremation of a sister
bs: Kremiranje sestre

en: Cremation of a son
bs: Kremiranje sina

en: Cremation of a spouse
bs: Kremiranje supružnika

en: Cremation of a wife
bs: Kremiranje supruge

en: Croatia
bs: Hrvatska

en: Cuba
bs: Kuba

en: Curitiba, Brazil
bs: Kuritiba, Brazil

en: Current
bs: Trenutni

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Custom event
bs: Kastomizirani događaj

en: Custom fact
bs: Prilagođena činjenica

en: Custom module
bs: Prilagođeni modul

en: Custom tags
bs: Personalizirane oznake

en: Custom welcome text
bs: Prilagođeni tekst dobrodošlice

en: Customize this page
bs: Prilagodi ovu stranicu

en: Cyprus
bs: Kipar

en: Czech Republic
bs: Češka Republika

en: DNA markers
bs: DNK markeri

en: Dallas, Texas, United States
bs: Dallas, Teksas, Sjedinjene Države

en: Data
bs: Podaci

en: Data folder
bs: Mapa podataka

en: Database connection
bs: Veza baze podataka

en: Database name
bs: Ime baze podataka

en: Database password
bs: Lozinka baze podataka

en: Database user account
bs: Korisnički račun baze podataka

en: Date
bs: Datum

en: Date differences
bs: Razlika datuma

en: Date of LDS baptism
bs: Datum LDS krštenja

en: Date of LDS child sealing
bs: Datum LDS  zapečaćivanja deteta

en: Date of LDS endowment
bs: Datum zadužbine LDS

en: Date of LDS spouse sealing
bs: Datum pečaćenja supružnika LDS

en: Date of adoption
bs: Datum posvojenja

en: Date of baptism
bs: Datum krštenja

en: Date of bar mitzvah
bs: Datum bar micve

en: Date of bat mitzvah
bs: Datum bat micve

en: Date of birth
bs: Datum rođenja

en: Date of blessing
bs: Datum blagoslova

en: Date of brit milah
bs: Datum brit milaha

en: Date of burial
bs: Datum pokopa

en: Date of christening
bs: Datum krštenja

en: Date of confirmation
bs: Datum potvrde

en: Date of cremation
bs: Datum kremacije

en: Date of death
bs: Datum smrti

en: Date of divorce
bs: Datum razvoda

en: Date of emigration
bs: Datum emigracije

en: Date of engagement
bs: Datum angažmana

en: Date of entry in original source
bs: Datum upisa u originalnom izvoru

en: Date of event
bs: Datum događaja

en: Date of first communion
bs: Datum prve pričesti

en: Date of immigration
bs: Datum imigracije

en: Date of last change
bs: Datum zadnje promjene

en: Date of marriage
bs: Datum braka

en: Date of marriage banns
bs: Datum zabrane vjenčanja

en: Date of naturalization
bs: Datum državljanstva

en: Date of ordination
bs: Datum zaređenja

en: Date of residence
bs: Datum boravka

en: Date period
bs: Vremenski period

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
bs: Vremenski periodi koriste se da bi se naznačilo da se neka činjenica, poput zanimanja, nastavila određeno vrijeme.

en: Date range
bs: Vremenski okvir

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
bs: Vremenski okviri se koriste da označe da se događaj, poput rođenja, dogodio na nepoznati datum unutar mogućeg raspona vremena.

en: Date registered
bs: Datum registracije

en: Date sent
bs: Poslano datuma

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
bs: Datumi se pretvaraju samo ako vrijede za kalendar. Na primjer, samo će se datumi između %1$s i %2$s pretvoriti u francuski kalendar, a samo datumi nakon %3$s će se pretvoriti u gregorijanski kalendar.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
bs: Datumi se čuvaju koristeći engleske skraćenice i ključne riječi. Prečice su dostupne kao alternativa ovim skraćenicama i ključnim riječima.

en: Daughter
bs: Kćer

en: Daughter of %s
bs: Kćerka osobe %s

en: Day
bs: Dan

en: Day not set
bs: Dan nije postavljen

en: Day:
bs: Dan:

en: Dead
bs: Mrtvi

en: Death
bs: Smrt

en: Death by country
bs: Smrti po državi

en: Death date range end
bs: Do datuma smrti

en: Death date range start
bs: Od datuma smrti

en: Death of a brother
bs: Smrt brata

en: Death of a child
bs: Smrt djeteta

en: Death of a daughter
bs: Smrt kćeri

en: Death of a father
bs: Smrt oca

en: Death of a grand-parent
bs: Smrt nane/djeda

en: Death of a grandchild
bs: Smrt unuka/unuke

en: Death of a granddaughter
bs: Smrt unuke

en: Death of a grandfather
bs: Smrt djeda

en: Death of a grandmother
bs: Smrt nane

en: Death of a grandson
bs: Smrt unuka

en: Death of a half-brother
bs: Smrt polubrata

en: Death of a half-sibling
bs: Smrt polubrata/sestre

en: Death of a half-sister
bs: Smrt polusestre

en: Death of a husband
bs: Smrt muža

en: Death of a maternal grandfather
bs: Smrt djeda po majci

en: Death of a maternal grandmother
bs: Smrt nane po majci

en: Death of a mother
bs: Smrt majke

en: Death of a parent
bs: Smrt roditelja

en: Death of a paternal grandfather
bs: Smrt djeda po ocu

en: Death of a paternal grandmother
bs: Smrt nane po ocu

en: Death of a sibling
bs: Smrt brata/sestre

en: Death of a sister
bs: Smrt sestre

en: Death of a son
bs: Smrt sina

en: Death of a spouse
bs: Smrt supružnika

en: Death of a wife
bs: Smrt žene

en: Death of one spouse
bs: Smrt jednog supružnika

en: Death place contains
bs: Mjesto smrti sadrži

en: Death places
bs: Mjesta smrti

en: Deaths
bs: Smrti

en: Deaths by century
bs: Smrti po stoljeću

en: Decade of birth
bs: Dekada rođenja

en: Decade of death
bs: Dekada smrti

en: Decade of marriage
bs: Dekada vjenčanja

en: Default
bs: Standardno

en: Default chart
bs: Osnovni grafikon

en: Default family tree
bs: Zadano porodično stablo

en: Default individual
bs: Početna osoba

en: Default map type
bs: Standardni tip mape

en: Default theme
bs: Osnovna tema

en: Degree
bs: Stepen

en: Delete
bs: Obriši

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
bs: Izbriši sve postojeće geografske podatke prije importovanja datoteke.

en: Delete inactive users
bs: Izbriši neaktivne korisnike

en: Delete selected messages
bs: Izbriši označene poruke

en: Delete the preferences for this module.
bs: Izbriši postavke za ovaj modul.

en: Delete this name
bs: Izbriši ovo ime

en: Delete your account
bs: Izbrišite svoj korisnički račun

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
bs: Brisanje porodice će izbrisati veze svih povezanih osoba ali će ostaviti osobe na mjestu. Da li ste sigurni da želite izbrisati porodicu?

en: Democratic Republic of the Congo
bs: Kongo (Kinšasa)

en: Denmark
bs: Danska

en: Denver, Colorado, United States
bs: Denver, Kolorado, Sjedinjene Države

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
bs: U zavisnosti od konfiguracije vašeg servera, možda ćete biti u mogućnosti da izvršite automatsku nadogradnju.

en: Descendant generations
bs: Potomci generacija

en: Descendants
bs: Potomci

en: Descendants interest
bs: Interesovanje potomaka

en: Descendants of
bs: Potomci osobe

en: Descendants of %s
bs: Potomci osobe %s

en: Description
bs: Opis

en: Description META tag
bs: META tag za opis

en: Destination
bs: Odredište

en: Details
bs: Detalji

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
bs: Detalji o novom korisniku poslat će se  kontaktu za genealogiju za odgovarajuće porodično stablo.

en: Detroit, Michigan, United States
bs: Detroit, Michigan, Sjedinjene Države

en: Died as a child: exempt
bs: Smrt u djetinjstvu: izuzet

en: Died as an infant: exempt
bs: Smrt nakon poroda: izuzeto

en: Differences
bs: Razlike

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
bs: U različitim dijelovima svijeta koriste se različiti kalendarski sistemi, a u prošlosti su se koristili i mnogi drugi kalendarski sistemi. Gdje je moguće, trebate unijeti datume koristeći kalendar u kojem je događaj prvobitno zabilježen. Zatim možete odrediti konverziju kako biste te datume prikazali u poznatijem kalendaru. Ako redovno koristite dva kalendara, možete odrediti dva pretvaranja i datumi će se pretvoriti u oba odabrana kalendara.

en: Direct line ancestors
bs: Preci u direktnoj liniji

en: Direct line ancestors and their families
bs: Preci u direktnoj liniji i njihove porodice

en: Display %s
bs: Prikaži %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
bs: Prikaži i uredi sve omiljene stranice porodičnog stabla.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
bs: Prikaži i upravljaj korisnikovim omiljenim stanicama.

en: Divorce
bs: Razvod

en: Divorce filed
bs: Pokrenut razvod

en: Divorces by century
bs: Razvodi po stoljeću

en: Djibouti
bs: Džibuti

en: Do not change to keep original filename.
bs: Ne mijenjaj da bi zadržao originalno ime datoteke.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
bs: Nemoj kreirati nove lokacije, samo importuj koordinate za postojeće lokacije.

en: Do not seal, previous sealing canceled
bs: Ne pečati; prijašnje pečaćenje prekinuto

en: Do not seal: unauthorized
bs: Ne pečati: neautorizirano

en: Document
bs: Dokument

en: Dominica
bs: Dominika

en: Dominican Republic
bs: Dominikanska Republika

en: Download
bs: Preuzimanje

en: Download %s…
bs: Preuzmi %s…

en: Download file
bs: Skini datoteku

en: Download geographic data
bs: Skini gografske podatke

en: Draper, Utah, United States
bs: Draper, Utah, Sjedinjene Države

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
bs: Dupla email adresa. Korisnika sa tom email adresom već postoji.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
bs: Duplo korisničko ime. Korisnik sa tim imenom već postoji. Molimo odaberite drugo korisničko ime.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
bs: Svaki izvor bilježi određene događaje, uglavnom za određeno razdoblje i za mjesto nadležnosti. Na primjer, popis stanovništva bilježi popisne događaje, a matični ured rođenja, vjenčanja i smrti. <br> <br> Odaberite događaje koje bilježi ovaj izvor sa ponuđene liste događaja. Datum treba navesti u formatu raspona kao što je <i> OD 1900 DO 1910 </i>. Nadležnost mjesta naziv je najniže nadležnosti koja obuhvaća sva mjesta nižeg nivoa navedena u ovom izvoru. Na primjer, „Kanton Sarajevo, Bosna i Hercegovina“ koristilo bi se kao izvorno mjesto za događaje koji se događaju u različitim mjestima u Kantonu Sarajevo. „Bosna i Hercegovina“ bilo bi izvorno mjesto nadležnosti kada bi se zabilježeni događaji odvijali ne samo u Kantonu Sarajevo nego i u ostalim gradovima Bosne i Hercegovine.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
bs: Svaki korisnički račun ima opciju da "automatski prihvati promjene". Kada je ovo omogućeno, sve promjene koje je napravio taj korisnik odmah se spremaju. Mnogi administratori to omogućavaju za svoj korisnički račun.

en: Earliest birth
bs: Najranije rođenje

en: Earliest birth year
bs: Najranija godina rođenja

en: Earliest death
bs: Najranija smrt

en: Earliest death year
bs: Najranija godina smrti

en: Earliest divorce
bs: Najraniji razvod

en: Earliest marriage
bs: Najraniji brak

en: Ecuador
bs: Ekvador

en: Edit
bs: Uredi

en: Edit preferences
bs: Opcije za uređivanje

en: Edit the FAQ
bs: Uredi stavku najčešćih pitanja i odgovora

en: Edit the details
bs: Uredi detalje

en: Edit the gender
bs: Uredi spol

en: Edit the name
bs: Uredi ime

en: Edit the note
bs: Uredi zabilješku

en: Edit the raw GEDCOM
bs: Uredi sirovi GEDCOM zapis

en: Edit the shared note
bs: Uredi djeljenu zabilješku

en: Edit the source
bs: Uredi izvor

en: Edit the story
bs: Uredi priču

en: Edit the user
bs: Uredi korisnika

en: Edit this individual and replace their details with your own.
bs: Uredi ovog pojedinca i zamijeni njegove detalje svojim.

en: Editor
bs: Uređivač

en: Edmonton, Alberta, Canada
bs: Edmonton, Alberta, Kanada

en: Education
bs: Obrazovanje

en: Egypt
bs: Egipat

en: Electronic
bs: Elektronski

en: Elevation
bs: Elevacija

en: Email address
bs: Email adresa

en: Email verified
bs: Adresa e-pošte potvrđena

en: Embedded variable
bs: Usađena varijabla

en: Emigration
bs: Emigracija

en: Employee
bs: Zaposlenik

en: Employer
bs: Poslodavac

en: Empty the clippings cart
bs: Isprazni korpu

en: Enabled
bs: Omogućen

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
bs: Omogućavanje ove opcije prisilit će sve posjetitelje da se prijave prije nego što mogu pogledati bilo kakve podatke na web stranici.

en: End year
bs: Završna godina

en: Ending range of change dates
bs: Do datuma promjene

en: Endowment House
bs: Zakladna kuća

en: Engagement
bs: Angažman

en: England
bs: Engleska

en: Enter an individual, family, or source ID
bs: Unesite Osobu, Porodicu, ili oznaku izvora

en: Enter an optional note about this favorite
bs: Unesite opcionalnu zabilješku za ovu omiljenu stavku

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
bs: Unesite ili nađite oznaku osobe, porodice ili izvora sa kojim bi ovaj medij trebao biti povezan.

en: Entire record
bs: Cijeli zapis

en: Equatorial Guinea
bs: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
bs: Eritreja

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
bs: Greška: pretvaranje GEDCOM datoteka iz %s kodne stranice u UTF-8 kodnu stranicu trenutno nije podržano.

en: Estimated dates for birth and death
bs: Procjenjeni datumi rođenja i smrti

en: Estonia
bs: Estonija

en: Ethiopia
bs: Etiopija

en: Europe
bs: Evropa

en: Event
bs: Događaj

en: Events
bs: Događaji

en: Events in countries
bs: Događaji po državama

en: Events of close relatives
bs: Događaji bliže rodbine

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
bs: Svi imaju ova prava, uključujući posjetitelje web stranice i pretraživače (robote).

en: Exact
bs: Tačno

en: Exact date
bs: Tačan datum

en: Exact text
bs: Tačan tekst

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
bs: Isključi osobe sa vjenčanim prezimenom „%s”

en: Exclude subfolders
bs: Isključi podfoldere

en: Excluded from this submission
bs: Isključi sa ove prijave

en: Explain why you are requesting an account.
bs: Objasnite zašto tražite otvaranje korisničkog računa.

en: Export
bs: Izvezi

en: Export a GEDCOM file
bs: Izvezi GEDCOM datoteku

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
bs: Izvezi sva porodična stabla u GEDCOM datoteke…

en: Export preferences
bs: Izvezi podešavanja

en: Extend privacy to dead individuals
bs: Proširi nivo privatnosti na mrtve osobe

en: External files
bs: Vanjske datoteke

en: External media files have a URL instead of a filename.
bs: Vanjske medijske datoteke imaju URL umjesto naziva datoteke.

en: Extra information
bs: Dodatne informacije

en: Eye color
bs: Boja očiju

en: FAQ
bs: Često postavljana pitanja

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
bs: Najčešća pitanja i odgovori su lista pitanja i odgovora koja vam omogućava da objasnite pravila site-a, polise i procedure za vaše posjetioce. Pitanja se tipično bave privatnošću, zaštitom autorskih prava, korisničkim računima, neprikadnim sadržajima, zahtjevima za izvore citata, itd.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
bs: %s × rodica

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
bs: Posvojena od oba roditelja

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
bs: Posvojena od strane oca

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
bs: Posvojena od strane majke

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
bs: Znana kao

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
bs: Starateljica

[ctx: FEMALE]
en: Attending
bs: Prisutna

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
bs: Kupac

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
bs: Matičarka

[ctx: FEMALE]
en: Employee
bs: Zaposlenica

[ctx: FEMALE]
en: Employer
bs: Poslodavac

[ctx: FEMALE]
en: Friend
bs: Prijateljica

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
bs: Starateljica

[ctx: FEMALE]
en: Informant
bs: Dopisnica

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
bs: Stanarka

[ctx: FEMALE]
en: Never married
bs: Nikada udata

[ctx: FEMALE]
en: Not married
bs: Nije udata

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
bs: Bolničarka

[ctx: FEMALE]
en: Owner
bs: Vlasnica

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
bs: Službenica registra

[ctx: FEMALE]
en: Seller
bs: Prodavačica

[ctx: FEMALE]
en: Servant
bs: Sluškinja

[ctx: FEMALE]
en: Slave
bs: Robinja

[ctx: FEMALE]
en: died
bs: umrla

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
bs: rodica u osmom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
bs: rodica u jedanaestom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
bs: rodica u petnaestom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
bs: peta %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
bs: rodica u petom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: first %s
bs: prva %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
bs: rodica u prvom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
bs: rodica u četrnaestom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
bs: četvrta %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
bs: rodica u četvrtom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: married
bs: udana

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
bs: rodica u devetom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: religious name
bs: vjersko ime

[ctx: FEMALE]
en: second %s
bs: druga %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
bs: rodica u drugom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
bs: rodica u sedmom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
bs: rodica u šetom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
bs: rodica u desetom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: third %s
bs: treća %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
bs: rodica u trećem koljenu

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
bs: rodica u trinaestom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
bs: rodica u dvanaestom koljenu

[ctx: FEMALE]
en: was born
bs: rođena

en: Fact
bs: Činjenica

en: Fact 1
bs: Činjenica 1

en: Fact 10
bs: Činjenica 10

en: Fact 11
bs: Činjenica 11

en: Fact 12
bs: Činjenica 12

en: Fact 13
bs: Činjenica 13

en: Fact 2
bs: Činjenica 2

en: Fact 3
bs: Činjenica 3

en: Fact 4
bs: Činjenica 4

en: Fact 5
bs: Činjenica 5

en: Fact 6
bs: Činjenica 6

en: Fact 7
bs: Činjenica 7

en: Fact 8
bs: Činjenica 8

en: Fact 9
bs: Činjenica 9

en: Fact icons
bs: Ikone činjenica

en: Fact or event
bs: Činjenica ili događaj

en: Facts and events
bs: Činjenice i događaji

en: Facts for family records
bs: Činjenice za porodične zapise

en: Facts for individual records
bs: Činjenice za zapise pojedinaca

en: Facts for new families
bs: Činjenice za nove porodice

en: Facts for new individuals
bs: Činjenice za nove osobe

en: Facts for repository records
bs: Činjenice za zapise skladišta

en: Facts for source records
bs: Činjenice za zapise izvora

en: Falkland Islands
bs: Foklandska ostrva

en: Families
bs: Porodice

en: Families with sources
bs: Porodice sa izvorima

en: Family
bs: Porodica

en: Family as a child
bs: Porodica u djetinjstvu

en: Family as a spouse
bs: Porodica kao supruga

en: Family book
bs: Porodična knjiga

en: Family book of %s
bs: Porodična knjiga osobe %s

en: Family file
bs: Porodična datoteka

en: Family group information
bs: Informacije o porodičnoj grupi

en: Family list
bs: Lista porodica

en: Family navigator
bs: Porodični Navigator

en: Family news and site announcements.
bs: Novosti o porodici i objave za site.

en: Family of %s
bs: Porodica osobe %s

en: Family tree
bs: Porodično stablo

en: Family tree clippings cart
bs: Isječci porodičnog stabla

en: Family tree title
bs: Naslov porodičnog stabla

en: Family trees
bs: Porodična stabla

en: Family with %s
bs: Porodica sa %s

en: Family with adoptive parents
bs: Porodica sa usvojiteljima

en: Family with foster parents
bs: Porodica sa skrbnicima

en: Family with husband
bs: Porodica sa mužem

en: Family with parents
bs: Porodica sa roditeljima

en: Family with rada parents
bs: Porodica sa roditeljima po mlijeku

en: Family with sealing parents
bs: Porodica sa zapečaćenim roditeljima

en: Family with spouse
bs: Porodica sa supružnikom

en: Family with the most children
bs: Porodica sa najviše djece

en: Family with wife
bs: Porodica sa ženom

en: Fan chart
bs: Kružni dijagram

en: Fan chart of %s
bs: Kružni dijagram osobe %s

en: Faroe Islands
bs: Farska ostrva

en: Father
bs: Otac

en: Father: %s
bs: Otac: %s

en: Father’s age
bs: Dob oca

en: Father’s family with %s
bs: Očeva porodica sa %s

en: Father’s family with an unknown individual
bs: Očeva porodica sa nepoznatom osobom

en: Favorites
bs: Omiljeni

en: Female
bs: Ženski

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
bs: Posvojena

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
bs: Rođena

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
bs: Skrbnik

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
bs: Pečaćenje

en: Females
bs: Žene

en: Fiji
bs: Fidži

en: File size
bs: Veličina datoteke

en: File successfully uploaded
bs: Datoteka uspješno učitana

en: Filename
bs: Ime datoteke

en: Filename on server
bs: Ime datoteke na serveru

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
bs: Ime datoteka ne smije sadržavati znak “%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
bs: Ime datoteka ne smije imati ekstenziju„%s”.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
bs: Pronađene su datoteke  iz prethodne verzije webtrees. Stare datoteke ponekad mogu predstavljati sigurnosni rizik. Trebali biste ih izbrisati.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
bs: Datoteke označene sa %s su potrebne za ispravan rad i ne mogu se ukloniti.

en: Find a fact or event
bs: Pronađi činjenicu ili događaj

en: Find a family
bs: Pronađi porodicu

en: Find a place
bs: Pronađi mjesto

en: Find a repository
bs: Pronađi skladište

en: Find a shared note
bs: Pronađi zabilješku

en: Find a source
bs: Pronađi izvor

en: Find a special character
bs: Pronađi poseban karakte (znak)

en: Find all possible relationships
bs: Pronađite sve moguće veze

en: Find an individual
bs: Pronađi pojedinca

en: Find any relationship
bs: Pronađite bilo kakvu vezu

en: Find duplicates
bs: Pronađite duplikate

en: Find other relationships
bs: Pronađi ostale srodnosti

en: Find relationships via ancestors
bs: Pronađite srodnost putem predaka

en: Find the closest relationships
bs: Pronađite najbliže srodnosti

en: Find unrelated individuals
bs: Pronađite nepovezane pojedince

en: Finland
bs: Finska

en: First communion
bs: Prva pričest

en: First event
bs: Prvi događaj

en: First record
bs: Prvi zapis

en: Fix name slashes and spaces
bs: Popravi razlomke u imenima i razmake

en: Flag
bs: Zastavica

en: Flanders
bs: Flandrija

en: Folder
bs: Direktorij

en: Folder name on server
bs: Ime foldera na serveru

en: Follow this link to verify your email address.
bs: Slijedite ovaj link da biste potvrdili svoju adresu e-pošte.

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
bs: Na primjer, ako GEDCOM datoteka sadrži %1$s , a webtrees  očekuje da će pronaći %2$s u mapi medija, tada ćete morati ukloniti %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
bs: Na primjer, ako postavite na 2, pojedinac će moći vidjeti svog unuka (od deteta, dijete), svoju tetku (od roditelja, braća/sestre), svoju polu-ćerku(od supružnika, dijete), ali neće njihove rođake iz prvog koljena (od roditelja, braću/sestre, djecu).

en: For help with genealogy questions contact %s.
bs: Za pomoć sa genološkim pitanjima kontaktirajte %s.

en: For technical support and information contact %s.
bs: Za tehničku podršku i informacije molimo kontaktirajte %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
bs: Za tehničku podršku ili genealoška pitanja, molimo kontaktirajte osobu %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
bs: Za websites s više od jednog porodičnog stabla, ova opcija će prikazati popis porodičnih stabala u glavnom izborniku, stranicama za pretraživanje itd.

en: Forgot password?
bs: Zaboravili ste lozinku?

en: Format
bs: Oblik

en: Format text and notes
bs: Formatirajte tekst i napomene

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
bs: Fort Lauderdale, Florida, Sjedinjene Države

en: Foster child
bs: Posvojeno dijete

en: Foster father
bs: Poočim

en: Foster mother
bs: Pomajka

en: France
bs: Francuska

en: Frankfurt am Main, Germany
bs: Frankfurt na Majni, Njemačka

en: Freiburg, Germany
bs: Freiburg, Njemačka

en: French
bs: Francuski

en: French Guiana
bs: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
bs: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
bs: Francuske južne teritorije

en: Frequently asked questions
bs: Često postavljena pitanja

en: Fresno, California, United States
bs: Fresno, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: Fri
bs: pet

en: Friday
bs: Petak

en: Friend
bs: Prijatelj

en: Funeral
bs: Sprovod

en: GEDCOM errors
bs: GEDCOM greške

en: GEDCOM file
bs: GEDCOM datoteka

[ctx: GENITIVE]
en: April
bs: aprila

[ctx: GENITIVE]
en: August
bs: avgusta

[ctx: GENITIVE]
en: December
bs: decembra

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
bs: Zu-l-hidždžea

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
bs: Zu-l-ka'dea

[ctx: GENITIVE]
en: February
bs: februara

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
bs: Floréal

[ctx: GENITIVE]
en: January
bs: januara

[ctx: GENITIVE]
en: July
bs: jula

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
bs: Džumade-l-ula

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
bs: Džumade-l-uhra

[ctx: GENITIVE]
en: June
bs: juna

[ctx: GENITIVE]
en: March
bs: marta

[ctx: GENITIVE]
en: May
bs: maja

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
bs: Muharrem

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
bs: Nivôse

[ctx: GENITIVE]
en: November
bs: novembara

[ctx: GENITIVE]
en: October
bs: oktobara

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
bs: Pluviôse

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
bs: Rebi-ul-evvela

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
bs: Rebi-ul-ahira

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
bs: Redžeba

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
bs: Ramazana

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
bs: Safera

[ctx: GENITIVE]
en: September
bs: septembara

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
bs: Ševvala

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
bs: Ša'bana

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
bs: Vendémiaire

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
bs: Ventôse

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
bs: jours complémentaires

en: Gambia
bs: Gambija

en: Gender
bs: Pol

en: Genealogy contact
bs: Genološki kontakt

en: Genealogy data
bs: Genealoški podaci

en: General
bs: Opšte

en: General search
bs: Opšta pretraga

en: Generate sitemap files for search engines.
bs: Generiši datoteke mape site-a za pretraživačke robote.

en: Generated by %s
bs: Generisano aplikacijom %s

en: Generation
bs: Generacija

en: Generation
bs: Generacija

en: Generations
bs: Generacije

en: Generations of ancestors
bs: Generacije predaka

en: Geographic area
bs: Geografsko područje

en: Geographic data
bs: Geografski podaci

en: Georgia
bs: Gruzija

en: Germany
bs: Njemačka

en: Ghana
bs: Gana

en: Gila Valley, Arizona, United States
bs: Gila Valley, Arizona, Sjedinjene Države

en: Gilbert, Arizona, United States
bs: Gilbert, Arizona, Sjedinjene Države

en: Given name
bs: Ime

en: Given names
bs: Imena

en: Godchild
bs: Kumče

en: Goddaughter
bs: Kumče (žensko)

en: Godfather
bs: Kum

en: Godmother
bs: Kuma

en: Godparent
bs: Kum/Kuma

en: Godson
bs: Kumče

en: Google Maps™ preferences
bs: Postavke za Google Maps™

en: Graduation
bs: Promocija

en: Grandparents
bs: Djedovi i nane

en: Greatest age at death
bs: Najveća starost pri smrti

en: Greatest age between siblings
bs: Najveća razlika u godinama između braće/sestara

en: Greece
bs: Grčka

en: Greenland
bs: Grenland

en: Gregorian
bs: Gregorijanski

en: Guadalajara, Mexico
bs: Guadalajara, Meksiko

en: Guardian
bs: Staratelj

en: Guatemala
bs: Gvatemala

en: Guatemala City, Guatemala
bs: Guatemala City, Gvatemala

en: Guayaquil, Ecuador
bs: Guayaquil, Ekvador

en: Guernsey
bs: Gvirnzi

en: Guinea
bs: Gvineja

en: Guinea-Bissau
bs: Gvineja-Bisau

en: Guyana
bs: Gvajana

en: Hair color
bs: Boja kose

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
bs: Halifax, Nova Škotska, Kanada

en: Hamilton, New Zealand
bs: Hamilton, Novi Zeland

en: Hartford, Connecticut, United States
bs: Hartford, Connecticut, Sjedinjene Države

en: He
bs: On

en: He died
bs: Umro je

en: He married
bs: Oženio se

en: He resided at
bs: Stanovao je u

en: He was born
bs: Rođen je

en: He was buried
bs: Sahranjen je

en: He was christened
bs: Kršten

en: He was cremated
bs: Kremiran je

en: Head of household
bs: Glava domaćinstva

en: Header
bs: Zaglavlje

en: Heard Island and McDonald Islands
bs: Heard Ostrvo i McDonald Ostrva

en: Hebrew
bs: Hebrejski

en: Hebrew name
bs: Hebrejsko ime

en: Height
bs: Visina

en: Hello %s…
bs: Zdravo %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
bs: Pozdrav %s…<br>Hvala  za vašu registraciju.

en: Hello administrator…
bs: Pozdrav administratore…

en: Help
bs: Pomoć

en: Helsinki, Finland
bs: Helsinki, Finska

en: Her occupation was
bs: Njeno zanimanje je bilo

en: Hermosillo, Mexico
bs: Hermosillo, Meksiko

en: Hide from everyone
bs: Sakrij od svih

en: Highest population
bs: Najveća populacija

en: Highlighted image
bs: Označena slika

en: Hijri
bs: Hidžretski

en: His occupation was
bs: Negovo zanimanje je bilo

en: Historical facts
bs: Istorijske činjenice

en: Hit counters
bs: Brojači pregleda

en: Holocaust
bs: Holokaust

en: Home page
bs: Početna stranica

en: Hourglass chart
bs: Pješčani sat (grafički prikaz)

en: Hourglass chart of %s
bs: Grafikon pješčani sat osobe %s

en: Household
bs: Domaćinstvo

en: Houston, Texas, United States
bs: Houston, Teksas, Sjedinjene Države

en: How much recursion to use when searching for relationships
bs: Koliko rekurzija treba koristiti prilikom traženja odnosa

en: Hungary
bs: Mađarska

en: Husband
bs: Suprug

en: Husband’s age
bs: Muževe godine

en: Hybrid
bs: Hibrid

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
bs: aprilom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
bs: avgustom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
bs: decembrom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
bs: Zu-l-hidždžeom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
bs: Zu-l-ka'deom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
bs: februarom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
bs: Floréal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
bs: januarom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
bs: julom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
bs: Džumade-l-ulaom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
bs: Džumade-l-uhraom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
bs: junom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
bs: martom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
bs: majem

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
bs: Muharrem

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
bs: Nivôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
bs: novembrom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
bs: oktobrom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
bs: Pluviôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
bs: Rebi-ul-evvelom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
bs: Rebi-ul-ahirom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
bs: Redžebom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
bs: Ramazanom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
bs: Saferom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
bs: septembrom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
bs: Ševvalom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
bs: Ša'banom

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
bs: Vendémiaire

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
bs: Ventôse

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
bs: jours complémentaires

en: IP address
bs: IP adresa

en: Iceland
bs: Island

en: Icon
bs: Ikonica

en: Idaho Falls, Idaho, United States
bs: Idaho Falls, Idaho, Sjedinjene Države

en: Identification number
bs: Identifikacijski broj

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
bs: Ako posjetitelj web stranice nije odabrao željeni jezik u postavkama svog pretraživača ili je odabrao nepodržani jezik, tada će se koristiti ovaj jezik. To se obično odnosi na pretraživače.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
bs: Ako administrator kreira korisnički račun, e-mail za potvrdu se ne šalje, i tada se e-mail mora potvrditi ručno.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
bs: Ako pojedinac nema prezime,  tada nisu potrebne kose crte:  <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
bs: Ako pojedinac ima dva odvojena prezimena, oba trebaju biti zatvorena sa kosim crtama: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
bs: Ako je pojedinac poznat po nadimku koje nije dio njegovog službenig imena, tada nadimak treba biti zatvoren sa navodnicima. Na primjer, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
bs: Ako pojedinac nije bio poznat po prvom imenu, preferirano ime treba biti naznačeno sa zvezdicom:  <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
bs: Ako je prezime nepoznato, upotrijebite prazne kose crte:  <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
bs: Ako ova osobe ima bilo koji događaj osim smrti, sahrane ili spaljivanja, noviji od ovdje upisanoga broja godina, smatra se da je „živ“. Datumi rođenja djece se smatraju događajima za takvu svrhu.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
bs: Ako dva porodična stabla koriste istu medijsku mapu, tada će moći dijeliti medijske datoteke. Ako koriste različite medijske mape, tada će se njihove medijske datoteke držati odvojeno.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
bs: Ako se brinete da bi korisnici mogli učitati neprikladne slike, možete ograničiti prijenos medija samo na menadžere.

en: If you are the website administrator, you should check that:
bs: Ako ste administrator web lokacije, trebali biste provjeriti sljedeće:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
bs: Ako ne možete sami riješiti problem, možete zatražiti pomoć na forumu <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
bs: Ako ste ovu GEDCOM datoteku kreirali pomoću genealoškog softvera koji izostavlja razmake prilikom prelamanja dugih linija, odaberite ovu opciju da ponovo umetnete nedostajući razmake.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
bs: Ako niste zatražili korisnički račun, možete jednostavno izbrisati ovu poruku.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
bs: Ako imate veliki broj inaktivnih mjesta, generisanje liste može biti sporo.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
bs: Ako imate veliki broj medijskih datoteka, možete ih organizirati u mape i podmape.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
bs: Ako ste kreirali medijske objekte u webrees, i naknadno uređivali ovu GEDCOM datoteku koristeći program koji briše medijske objekte, odaberite ovu opciju za spajanje trenutnih medijskih objekata s novom GEDCOM datotekom.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
bs: Ako sakrijete prazan blok, nećete biti u stanju promjeniti njegovu konfiguraciju sve dok ne postane ponovo vidljiv tako što neće više biti prazan.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
bs: Ako odaberete drugu mapu, morate također premjestiti sve datoteke (osim config.ini.php, index.php i .htaccess) iz postojeće mape u novu mapu.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
bs: Ako odaberete drugu mapu, takođe morate premjestiti sve medijske datoteke iz postojeće mape u novu.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
bs: Ako posjetiteljima pokažete žive pojedince, sva druga ograničenja privatnosti se ignorišu. Učinite to samo ako su svi podaci u vašem stablu javni.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
bs: Ako pokušate premašiti ova ograničenja, može se dogoditi da istekne vreme na serveru i dobijete praznu stranicu.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
bs: Ako koristite jednu od sljedećih usluga praćenja i analitike, webtrees može automatski dodati kod za praćenje.

en: Image dimensions
bs: Dimanzije slike

en: Images without watermarks
bs: Slike bez vodenih žigova

en: Immigration
bs: Imigracija

en: Import a GEDCOM file
bs: Uvezite GEDCOM datoteku

en: Import all places from a family tree
bs: importuj sva mjesta iz porodičnog stabla

en: Import preferences
bs: Postavke za uvoz

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
bs: U porodičnom stablu, svaki zapis ima interni referentni broj (koji se naziva „XREF“), kao što je „F123“ ili „R14“.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
bs: U mnogim kulturama uobičajeno je da se tradicionalno ime piše tradicionalnim znakovima, a takođe i romanizirana verzija imena, jer bi ono bilo napisano ili izgovarano na jezicima na osnovu latiničnog pisma, kao što je engleski. <br> <br> Ako želite da koristite ne-latiničnu abecedu kao što su hebrejski, grčki, ruski, kineski ili arapski da biste unijeli ime u standardna polja za imena, onda možete da koristite ovo polje da unesete isto ime koristeći latiničnu abecedu. Obje verzije imena će se pojavit  na listama i grafikonima. <br> <br> Iako je ovo polje označeno kao "romanizirano", nije ograničeno samo  na sadržaje sa znakova na osnovu latinične abecede. Ovo bi moglo biti od koristi sa japanskim imenima, gde se mogu pojaviti tri različita znaka.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
bs: U mnogim kulturama uobičajeno je da se tradicionalno ime piše tradicionalnim karakterima, a takođe i romanizirana verzija imena, jer bi ono bilo napisano ili izgovarano na jezicima zasnovanim na osnovu latiničnog pisma, kao što je engleski. <br> <br> Ako radije koristite latiničnu abecedu za unos imena u standardna polja imena, onda možete da koristite ovo polje da unesete isto ime koristeći ne-latiničnu abecedu kao što su grčka, hebrejska, ruska, arapska ili kineska. Obje verzije imena pojavit će se na listama i grafikonima. <br> <br> Iako je ovo polje označeno kao "hebrejski", nije ograničeno na sadržavanje samo hebrejskih znakova.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
bs: U nekim kalendarima dani počinju u ponoć. U ostalim kalendarima dani počinju zalaskom sunca. Postupak konverzije ne uzima u obzir vrijeme, pa će za svaki događaj koji se dogodi između zalaska sunca i ponoći konverzija između ovih vrsta kalendara biti jedan dan.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
bs: U nekim zemljama, zakon o privatnosti ne primjenjuje se samo na žive pojedince, već i na one koji su nedavno umrli. Ova opcija omogućit će vam da proširite pravila privatnosti za žive osobe na one koji su rođeni ili umrli u određenom broju godina. Ostavite ove vrijednosti prazne da biste onemogućili ovu funkciju.

en: In this month…
bs: U ovom mjesecu …

en: In this year…
bs: U ovoj godini …

en: Include fully matched places
bs: Uključi mjesta koja se potpuno podudaruju

en: Include individuals with “%s” as a married name
bs: Uključi osobe sa vjenčanim prezimenom „%s”

en: Include media (automatically zips files)
bs: Uključi medije (automatski zapakuj (zip) datoteke)

en: Include subfolders
bs: Uključi podmape

en: Include the individual’s immediate family
bs: Uključi neposrednu porodicu osobe

en: India
bs: Indija

en: Indianapolis, Indiana, United States
bs: Indianapolis, Indiana, Sjedinjene Države

en: Individual
bs: Pojedinac

en: Individual 1
bs: Osoba 1

en: Individual 2
bs: Osoba 2

en: Individual distribution
bs: Osobna distribucija

en: Individual distribution chart
bs: Grafikon osobna podjela

en: Individual list
bs: Lista osoba

en: Individual pages
bs: Stranice pojedinca

en: Individual record
bs: Osobni zapis

en: Individual who lived the longest
bs: Osoba koja je živjela najduže

en: Individuals
bs: Osobe

en: Individuals with sources
bs: Osobe sa izvorima

en: Individuals with surname %s
bs: Osobe sa prezimenom %s

en: Indonesia
bs: Indonezija

en: Infant
bs: Dojenče

en: Informant
bs: Dopisnik

en: Interactive tree
bs: Interaktivno stablo

en: Interactive tree of %s
bs: Interaktivno stablo osobe %s

en: Internal messaging
bs: Interno dopisivanje

en: Internal messaging with emails
bs: Interno dopisivanje sa email-ovima

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
bs: Neispravna GECOM datoteka - nije pronađeno zaglavlje.

en: Invalid GEDCOM format
bs: Pogrešan GEDCOM format

en: Invalid date
bs: Neispravan datum

en: Iraq
bs: Irak

en: Ireland
bs: Irska

en: Isle of Man
bs: Ostrvo Man

en: Israel
bs: Izrael

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
bs: Preuzimanje i instaliranje nadogradnje može potrajati nekoliko minuta. Budi strpljiv.

en: Italy
bs: Italija

en: Jalali
bs: Dželali

en: Jamaica
bs: Jamajka

en: Jewish
bs: Jevrejski

en: Johannesburg, South Africa
bs: Johannesburg, Južna Afrika

en: John /DOE/
bs: Neko /NEPOZNAT/

en: Jordan River, Utah, United States
bs: Jordan River, Utah, Sjedinjene Države

en: Journal
bs: dnevnik

en: Julian
bs: Julijanski

en: Kansas City, Missouri, United States
bs: Kansas City, Missouri, Sjedinjene Države

en: Kazakhstan
bs: Kazahstan

en: Keep
bs: Zadrži

en: Keep link in list
bs: Zadrži Link listu

en: Keep media objects
bs: Zadrži medijske objekte

en: Keep the existing “last change” information
bs: Zadrži postojeću informaciju "zadnja promjena"

en: Kenya
bs: Kenija

en: Keyword examples
bs: Primjer ključnih riječi

en: Kiev, Ukraine
bs: Kijev, Ukrajina

en: Kona, Hawaii, United States
bs: Kona, Havaji, Sjedinjene Države

en: Korea
bs: Koreja

en: Kuwait
bs: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
bs: Kirgistan

en: LDS baptism
bs: LDS krštenje

en: LDS child sealing
bs: LDS pečaćenje djece

en: LDS confirmation
bs: LDS potvrda

en: LDS endowment
bs: LDS doprinos

en: LDS spouse sealing
bs: LDS pečaćenje supružnika

[ctx: LOCATIVE]
en: April
bs: aprilu

[ctx: LOCATIVE]
en: August
bs: avgustu

[ctx: LOCATIVE]
en: December
bs: decembru

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
bs: Zu-l-hidždžeu

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
bs: Zu-l-ka'deu

[ctx: LOCATIVE]
en: February
bs: februaru

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
bs: Floréal

[ctx: LOCATIVE]
en: January
bs: januaru

[ctx: LOCATIVE]
en: July
bs: julu

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
bs: Džumade-l-ulau

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
bs: Džumade-l-uhrau

[ctx: LOCATIVE]
en: June
bs: junu

[ctx: LOCATIVE]
en: March
bs: martu

[ctx: LOCATIVE]
en: May
bs: maju

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
bs: Muharrem

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
bs: Nivôse

[ctx: LOCATIVE]
en: November
bs: novembru

[ctx: LOCATIVE]
en: October
bs: oktobru

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
bs: Pluviôse

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
bs: Rebi-ul-evvelu

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
bs: Rebi-ul-ahiru

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
bs: Redžebu

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
bs: Ramazanu

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
bs: Saferu

[ctx: LOCATIVE]
en: September
bs: septembru

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
bs: Ševvalu

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
bs: Ša'banu

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
bs: Vendémiaire

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
bs: Ventôse

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
bs: jours complémentaires

en: Laie, Hawaii, United States
bs: Laie, Havaji, Sjedinjene Države

en: Landscape
bs: Položeno

en: Language
bs: Jezik

en: Languages
bs: Jezici

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
bs: Veliki sistemi (50.000 pojedinaca): 64–128 MB, 40–80 sekundi

en: Largest families
bs: Najveće porodice

en: Largest number of grandchildren
bs: Najveći broj unučadi

en: Las Vegas, Nevada, United States
bs: Las Vegas, Nevada, Sjedinjene Države

en: Last change
bs: Zadnja promjena

en: Last email reminder was sent
bs: Poslan je zadnji podsjetnik e-poštom

en: Last event
bs: Zadnji događaj

en: Last signed in
bs: Zadnja prijava

en: Latest birth
bs: Zadnje rođenje

en: Latest birth year
bs: Posljednja godina rođenja

en: Latest death
bs: Zadnja smrt

en: Latest death year
bs: Posljednja godina smrti

en: Latest divorce
bs: Zadnji razvod

en: Latest marriage
bs: Zadnji brak

en: Latitude
bs: Geografska širina

en: Latvia
bs: Latvija

en: Layout
bs: Raspored prikaza

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
bs: Ostavite lozinku praznom ako želite sačuvati staru lozinku.

en: Leaves
bs: Osobe bez djece

en: Lebanon
bs: Liban

en: Legatee
bs: Nasljednik

en: Length of marriage
bs: Dužina braka

en: Lesotho
bs: Lesoto

en: Level
bs: Nivo

en: Liberia
bs: Liberija

en: Libya
bs: Libija

en: Liechtenstein
bs: Lihenštajn

en: Lifespan
bs: Životi vijek

en: Lifespans
bs: Životi vijek

en: Link the user account to an individual.
bs: Poveži korisnički račun sa pojedincem.

en: Link this individual to an existing family as a child
bs: Dodaj ovu osobu kao dijete već upisanoj porodici

en: Link this media object to a family
bs: Poveži ovaj medijski objekt sa  porodicom

en: Link this media object to a source
bs: Poveži ovaj medijski objekt sa izvorom

en: Link this media object to an individual
bs: Poveži ovaj medijski objekt sa pojedincem

en: Link this user to an individual in the family tree.
bs: Poveži ovog korisnika sa pojedincem u porodičnom stablu.

en: Link to an existing media object
bs: Poveži sa postojećim medijskim objektom

en: Linked database ID
bs: ID povezane baze podataka

en: Links
bs: Veze

en: List
bs: Spisak

en: Lists
bs: Spiskovi

en: Lithuania
bs: Litvanija

en: Living
bs: Živi

en: Living individuals
bs: Žive osobe

en: Loading…
bs: Učitavam…

en: Local files
bs: Lokalne datoteke

en: Location
bs: Lokacija

en: Location not removed: this location contains sub-locations
bs: Lokacija nije uklonjena: ova lokacije sadrži podlokacije

en: Lodger
bs: Stanar

en: Logan, Utah, United States
bs: Logan, Utah, Sjedinjene Države

en: London, England
bs: London, Engleska

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
bs: Dugački popis pojedinaca sa istim prezimenom može biti podijeljeno na manje popise prema prvom slovu imena pojedinca.<br><br>Ova opcija određuje nakon koliko slova imena će se popis dijeliti. Za isključivanje dijeljenja popisa, postavite ovu opciju na nulu.

en: Longest marriage
bs: Najduži brak

en: Longitude
bs: Geografska dužina

en: Los Angeles, California, United States
bs: Los Angeles, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: Lost password request
bs: Zahtjev pri izgubljenoj lozinci

en: Louisville, Kentucky, United States
bs: Louisville, Kentucky, Sjedinjene Države

en: Lowest population
bs: Najniža populacija

en: Lubbock, Texas, United States
bs: Lubbock, Teksas, Sjedinjene Države

en: Luxembourg
bs: Luksemburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
bs: %s × rođak

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
bs: Posvojen od oba roditelja

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
bs: Posvojen od strane oca

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
bs: Posvojen od strane majke

[ctx: MALE]
en: Also known as
bs: Znan kao

[ctx: MALE]
en: Attendant
bs: Staratelj

[ctx: MALE]
en: Attending
bs: Prisutan

[ctx: MALE]
en: Buyer
bs: Kupac

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
bs: Matičar

[ctx: MALE]
en: Employee
bs: Zaposlenik

[ctx: MALE]
en: Employer
bs: Poslodavac

[ctx: MALE]
en: Friend
bs: Prijatelj

[ctx: MALE]
en: Guardian
bs: Staratelj

[ctx: MALE]
en: Informant
bs: Dopisnik

[ctx: MALE]
en: Lodger
bs: Stanar

[ctx: MALE]
en: Never married
bs: Nikad oženjen

[ctx: MALE]
en: Not married
bs: Nije oženjen

[ctx: MALE]
en: Nurse
bs: Bolničar

[ctx: MALE]
en: Owner
bs: Vlasnik

[ctx: MALE]
en: Registry officer
bs: Službenik registra

[ctx: MALE]
en: Seller
bs: Prodavač

[ctx: MALE]
en: Servant
bs: Sluga

[ctx: MALE]
en: Slave
bs: Rob

[ctx: MALE]
en: died
bs: umro

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
bs: rođak u osmom koljenu

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
bs: rođak u jedanaestom koljenu

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
bs: rođak u petnaestom koljenu

[ctx: MALE]
en: fifth %s
bs: peti %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
bs: rođak u petom koljenu

[ctx: MALE]
en: first %s
bs: prvi %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
bs: rođak u prvom koljenu

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
bs: rođak u četrnaestom koljenu

[ctx: MALE]
en: fourth %s
bs: četvrti %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
bs: rođak u četvrtom koljenu

[ctx: MALE]
en: married
bs: oženjen

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
bs: rođak u devetom koljenu

[ctx: MALE]
en: religious name
bs: vjersko ime

[ctx: MALE]
en: second %s
bs: drugi %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
bs: rođak u drugom koljenu

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
bs: rođak u sedmom koljenu

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
bs: rođak u šetom koljenu

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
bs: rođak u desetom koljenu

[ctx: MALE]
en: third %s
bs: treći %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
bs: rođak u trećem koljenu

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
bs: rođak u trinaestom koljenu

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
bs: rođak u dvanaestom koljenu

[ctx: MALE]
en: was born
bs: rođen

en: Macau
bs: Makao

en: Macedonia
bs: Makedonija

en: Madagascar
bs: Madagaskar

en: Madrid, Spain
bs: Madrid, Španija

en: Magazine
bs: Časopis

en: Mailing name
bs: Ime za poštu

en: Mailto link
bs: Pošalji mail na: link

en: Main section blocks
bs: Blokovi glavne sekcije

en: Malawi
bs: Malavi

en: Malaysia
bs: Malezija

en: Maldives
bs: Maldivi

en: Male
bs: Muški

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
bs: Posvojen

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
bs: Rođen

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
bs: Skrbnik

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
bs: Pečaćenje

en: Males
bs: Muškarci

en: Manage family trees
bs: Upravljanje porodičnim stablima

en: Manage media
bs: Upravljanje medijima

en: Manage the links
bs: Uredi veze

en: Manager
bs: Menadžer

en: Managers
bs: Menadžeri

en: Manhattan, New York, United States
bs: Manhattan, New York, Sjedinjene Države

en: Manila, Philippines
bs: Manila, Filipini

en: Manti, Utah, United States
bs: Manti, Utah, Sjedinjene Države

en: Manuscript
bs: Rukopis

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
bs: Mnogi genealoški programi kreiraju GEDCOM datoteka sa prilagođenim oznakama i webtrees prepoznaje većinu njih. Kada se pronađu nepoznate oznake, ova opcija daje vam izbor da li će se ta oznaka ignorisati ili prikazati poruka upozorenja.

en: Map
bs: Mapa

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
bs: Markdown je jednostavan sistem formatiranja, koji se koristi na web lokacijama poput Wikipedije. Koristi nenametljive interpunkcijske znakove za stvaranje naslova i podnaslova, podebljanog i kurzivnog teksta, popisa, tablica itd.

en: Marriage
bs: Brak

en: Marriage banns
bs: Zabrane vjenčanja

en: Marriage beginning status
bs: Status početka braka

en: Marriage bond
bs: Bračna veza

en: Marriage by country
bs: Brakovi po državi

en: Marriage contract
bs: Bračni ugovor

en: Marriage date range end
bs: Do datuma vjenčanja

en: Marriage date range start
bs: Od datuma vjenčanja

en: Marriage ending status
bs: Status prestanka braka

en: Marriage intention
bs: Namjera vjenčanja

en: Marriage license
bs: Bračna dozvola

en: Marriage of a brother
bs: Vjenčanje brata

en: Marriage of a child
bs: Vjenčanje djeteta

en: Marriage of a daughter
bs: Vjenčanje kćeri

en: Marriage of a father
bs: Vjenčanje oca

en: Marriage of a grandchild
bs: Vjenčanje unuka/unuke

en: Marriage of a granddaughter
bs: Vjenčanje unuke

en: Marriage of a grandson
bs: Vjenčanje unuka

en: Marriage of a half-brother
bs: Vjenčanje polubrata

en: Marriage of a half-sibling
bs: Vjenčanje polubrata/sestre

en: Marriage of a half-sister
bs: Vjenčanje polusestre

en: Marriage of a mother
bs: Vjenčanje majke

en: Marriage of a parent
bs: Vjenčanje roditelja

en: Marriage of a sibling
bs: Vjenčanje brata/sestre

en: Marriage of a sister
bs: Vjenčanje sestre

en: Marriage of a son
bs: Vjenčanje sina

en: Marriage of parents
bs: Vjenčanje roditelja

en: Marriage place contains
bs: Mjesto vjenčanja sadrži

en: Marriage places
bs: Mjesta vjenčanja

en: Marriage settlement
bs: Bračna nagodba

en: Marriage status
bs: Status braka

en: Marriage type unknown
bs: Vrsta braka nepoznata

en: Marriages
bs: Brakovi

en: Marriages by century
bs: Brakovi po stoljeću

en: Married name
bs: Vjenčano ime

en: Married surname
bs: Vjenčano prezime

en: Marshall Islands
bs: Maršalska Ostrva

en: Martinique
bs: Martinik

en: Masquerade as this user
bs: Maskiraj se u ovog korisnika

en: Match both upper and lower case letters.
bs: Uskladite velika i mala slova.

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
bs: Ponađi tačan tekst, čak i ako se nalazi u sedini riječi.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
bs: Ponađi tačan tekst, osim ako se nalazi u sedini riječi.

en: Mauritania
bs: Mauritanija

en: Mauritius
bs: Mauricijius

en: Maximum number of surnames on individual list
bs: Maksimalan broj prezimena na listi pojedinaca

en: Maximum upload size:
bs: Maksimalna veličina za učitavanje

en: Mayotte
bs: Mejot

en: Medford, Oregon, United States
bs: Medford, Oregon, Sjedinjene Države

en: Media
bs: Medij

en: Media contains
bs: Medij sadrži

en: Media file
bs: Medijska datoteka

en: Media file to upload
bs: Medijska datoteka za učitavanje

en: Media filenames will be prefixed by %s.
bs: Imena medijskih datoteka imat će prefiks %s.

en: Media files
bs: Medijske datoteke

en: Media folder
bs: Mapa medija

en: Media folders
bs: Mape medija

en: Media object
bs: Objekat medija

en: Media objects
bs: Zapisi na

en: Media objects found
bs: Pronađeni medijski objekti

en: Media objects per page
bs: Broj medijskih objekata po stranici

en: Media type
bs: Tip medija

en: Medical
bs: Medicinski

en: Medical condition
bs: Zdravstveno stanje

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
bs: Srednji sistemi (5.000 pojedinaca): 32–64 MB, 20–40 sekundi

en: Melbourne, Australia
bs: Melbourne, Australija

en: Member
bs: Član

en: Memory limit
bs: Limit memorije

en: Memphis, Tennessee, United States
bs: Memphis, Tennessee, Sjedinjene Države

en: Menu
bs: Meni

en: Menus
bs: Meniji

en: Merge
bs: Spoji

en: Merge family trees
bs: Spoji porodična stabla

en: Merge records
bs: Spoji zapise

en: Merida, Mexico
bs: Merida, Meksiko

en: Mesa, Arizona, United States
bs: Mesa, Arizona, Sjedinjene Države

en: Message
bs: Poruka

en: Messages
bs: Poruke

en: Mexico
bs: Meksiko

en: Mexico City, Mexico
bs: Mexico City, Meksiko

en: Microfiche
bs: MIkrofiš

en: Microfilm
bs: Mikrofilm

en: Micronesia
bs: Mikronezijia

en: Middle East
bs: Srednji istok

en: Military
bs: Vojska

en: Military service
bs: Vojna služba

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
bs: Minimalni i maksimalni zoom faktor za Google mapu. 1 je cijela mapa, 15 je pojedinačna kuća. Obratite pažnju da je 15 dostupno samo u nekim područjima.

en: Missing data
bs: Nedostajući podaci

en: Moderate pending changes
bs: Uredi promjene na redu

en: Moderators
bs: Moderatori

en: Module
bs: Modul

en: Module administration
bs: Modul za administraciju

en: Modules
bs: Moduli

en: Moldova
bs: Moldavija

en: Mon
bs: pon

en: Monaco
bs: Monako

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Mongolia
bs: Mongolija

en: Montenegro
bs: Crna Gora

en: Monterrey, Mexico
bs: Monterrey, Meksiko

en: Montevideo, Uruguay
bs: Montevideo, Urugvaj

en: Month
bs: Mjesec

en: Month of birth
bs: Mjesec rođenja

en: Month of birth of first child in a relation
bs: Mjesec rođenja prvog djeteta u relaciji

en: Month of death
bs: Mjesec smrti

en: Month of first marriage
bs: Mjesec stupanja u prvi brak

en: Month of marriage
bs: Mjesec stupanja u brak

en: Month:
bs: Mjesec:

en: Monticello, Utah, United States
bs: Monticello, Utah, Sjedinjene Države

en: Montreal, Quebec, Canada
bs: Montreal, Quebec, Kanada

en: Morocco
bs: Maroko

en: Most SMTP servers require a password.
bs: Većina SMTP servera zahtijeva lozinku.

en: Most common surnames
bs: Najčešća prezimena

en: Most servers do not use secure connections.
bs: Većina servera ne koristi sigurno povezivanje.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
bs: Večina web stranica je podešeno da koristi localhost.. To znači da je vaša baza podataka na istom računaru kao i vaš web server.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
bs: Većina web stranica je podešena tako da koristi zadanu vrijednost 3306.

en: Most viewed pages
bs: Najčešće posjećene stranice

en: Mother
bs: Majka

en: Mother: %s
bs: Majka: %s

en: Mother’s age
bs: Dob majke

en: Mother’s family with %s
bs: Majčina porodica sa %s

en: Mother’s family with an unknown individual
bs: Majčina porodica sa nepoznatom osobom

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
bs: Mount Timpanogos, Utah, Sjedinjene Države

en: Move down
bs: Pomjeri dolje

en: Move left
bs: Pomjeri lijevo

en: Move right
bs: Pomjeri desno

en: Move up
bs: Pomjeri gore

en: Mozambique
bs: Mozambik

en: Multiple marriages
bs: Višestruki brakovi

en: My account
bs: Moj račun

en: My family tree
bs: Moje porodično stablo

en: My individual record
bs: Moji lični podaci

en: My page
bs: Moja stranica

en: My pages
bs: Moje stranice

en: My pedigree
bs: Moj krvna linija

en: Myanmar
bs: Mijanmar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
bs: Ābān

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
bs: Avgust

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
bs: Decembar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
bs: Zu-l-hidždže

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
bs: Zu-l-ka'de

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
bs: Februar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
bs: Floréal

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
bs: Januar

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
bs: Jul

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
bs: Džumade-l-ula

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
bs: Džumade-l-uhra

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
bs: Jun

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
bs: Mart

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
bs: Maj

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
bs: Muharrem

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
bs: Nivôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
bs: Novembar

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
bs: Oktobar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
bs: Pluviôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
bs: Rebi-ul-evvel

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
bs: Rebi-ul-ahir

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
bs: Redžeb

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
bs: Ramazan

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
bs: Safer

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
bs: Septembar

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
bs: Ševval

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
bs: Ša'ban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
bs: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
bs: Ventôse

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
bs: jours complémentaires

en: Name
bs: Ime

en: Name contains
bs: Ime sadrži

en: Name in Hebrew
bs: Ime na hebrejskom

en: Name prefix
bs: Prefiks imena

en: Name suffix
bs: Sufiks imena

en: Names
bs: Imena

en: Namesake
bs: Imenjak

en: Namibia
bs: Namibija

en: Nanny
bs: Dadilja

en: Narrative description
bs: Narativni opis

en: Nashville, Tennessee, United States
bs: Nashville, Tennessee, Sjedinjene Države

en: Nationality
bs: Nacionalnost

en: Naturalization
bs: Naturalizacija

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
bs: Nauvoo (novo), Illinois, Sjedinjene Države

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
bs: Nauvoo (original), Illinois, Sjedinjene Države

en: Netherlands
bs: Nizozemska

en: Never
bs: Nikad

en: Never married
bs: Nikad oženjen

en: New Caledonia
bs: Nova Kaledonija

en: New York, New York, United States
bs: New York, New York, Sjedinjene Države

en: New Zealand
bs: Novi Zeland

en: New data
bs: Novi podaci

en: New registration at %s
bs: Nova registracija na %s

en: New user at %s
bs: Novi korisnik na %s

en: Newport Beach, California, United States
bs: Newport Beach, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: News
bs: Novosti

en: Newspaper
bs: Novine

en: Next email reminder will be sent after
bs: Sljedeći podsjetnik e-poštom bit će poslan nakon

en: Next image
bs: Sljedeća slika

en: Nicaragua
bs: Nikaragva

en: Nickname
bs: Nadimak

en: Nigeria
bs: Nigerija

en: No
bs: Ne

en: No GEDCOM file was received.
bs: Nije primljena nijedna GEDCOM datoteka.

en: No GEDCOM files found.
bs: Nije pronađena nijedna GEDCOM datoteka.

en: No ancestors in the database.
bs: Nema predaka u bazi.

en: No calendar conversion
bs: Nema konverzije kalendara

en: No children
bs: Bez djece

en: No contact
bs: Nema kontakta

en: No duplicates have been found.
bs: Nisu pronađeni duplikati.

en: No errors have been found.
bs: Nisu pronađene greške.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
bs[0]: Nema događaja za slijedeći %s dan.
bs[1]: Nema događaja za slijedećih %s dana.
bs[2]: Nema događaja za slijedećih %s dana.

en: No events exist for today.
bs: Ne postoje događaji za danas.

en: No events exist for tomorrow.
bs: Ne postoje događaji za sutra.

en: No events for living individuals exist for today.
bs: Ne postoje događaji za žive ljude danas.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
bs: Ne postoje događaji sa žive osobe za sutra.

en: No facts exist for this family.
bs: Nema činjenica za ovu porodicu.

en: No file was received. Please try again.
bs: Nijedna datoteka nije primljena. Molimo pokušajte ponovno.

en: No link between the two individuals could be found.
bs: Nema nijedne veze između te dvije osobe.

en: No map data exists for this individual
bs: Nema podataka na mapi za ovu osobu

en: No matching facts found
bs: Nisu pronađene odgovarajuće činjenice

en: No news articles have been submitted.
bs: Kreiran je članak sa novositma.

en: No places found
bs: Nema pronađenih mjesta

en: No predefined text
bs: Nema predefinisanog teksta

en: No records to display
bs: Ne postoje zapisi za prikaz

en: No results found.
bs: Nije pronađen nijedan rezultat.

en: No signed-in and no anonymous users
bs: Nema prijavljenih ni anonimnih korisnika

en: No temple - living ordinance
bs: Nema hrama - living ordinance

en: No upgrade information is available.
bs: Nisu dostupne informacije o nadogradnji.

en: Nobody at all
bs: Baš nitko

en: None
bs: Ništa

en: Norfolk Island
bs: Norfolška ostrva

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
bs: Uobičajeno, sve promjene napravljene na porodičnom stablu mora pregledati moderator. Ova opcija omogućava korisniku da vrši promjene bez potrebe za moderatorom.

en: North Korea
bs: Sjeverna Koreja

en: Northern Ireland
bs: Sjeverna Irska

en: Northern Mariana Islands
bs: Sjeverna Marijanska ostrva

en: Norway
bs: Norveška

en: Not a valid individual, family, or source ID
bs: Osobam Porodica ili ID izvora nisu validni

en: Not approved by an administrator
bs: Nije odobrio administrator

en: Not living
bs: Nije živ

en: Not married
bs: Nije oženjen

en: Not verified by the user
bs: Nije potvrdio korisnik

en: Note
bs: Zabilješka

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
bs: Imajte na umu da ako je korisnički račun povezan sa zapisom, tada će taj korisnik uvijek moći vidjeti taj zapis.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
bs: Napomena: veća dužina putanje zahtjeva puno računanja, što može usporiti web stranice za te korisnike.

en: Notes
bs: Zabilješke

en: Nothing found to cleanup
bs: Ništa nije pronađeno za čišćenje

en: Nothing found.
bs: Ništa nije pronađeno.

en: Number of children
bs: Broj djece

en: Number of days to show
bs: Broj dana za prikaz

en: Number of families without children
bs: Broj porodica bez djece

en: Number of generations
bs: Broj generacija

en: Number of given names
bs: Broj imena

en: Number of marriages
bs: Broj brakova

en: Number of pages
bs: Broj stranica

en: Number of surnames
bs: Broj prezimena

en: Nurse
bs: Bolničar/ka

en: Oakland, California, United States
bs: Oakland, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: Oaxaca, Mexico
bs: Oaxaca, Meksiko

en: Occupation
bs: Zanimanje

en: Occupations
bs: Zanimanje

en: Occupied Palestinian Territory
bs: Okupirana Palestinska Teritorija

en: Ogden, Utah, United States
bs: Ogden, Utah, Sjedinjene Države

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
bs: Oklahoma City, Oklahoma, Sjedinjene Države

en: Old data
bs: Stari podaci

en: Old files found
bs: Pronađene su stare datoteke

en: Oldest at bottom
bs: Najstariji na dnu

en: Oldest at top
bs: Najstariji na vrhu

en: Oldest father
bs: Najstariji otac

en: Oldest female
bs: Najstarija žena

en: Oldest living individuals
bs: Najstarije žive osobe

en: Oldest male
bs: Najstariji muškarac

en: Oldest mother
bs: Najstarija majka

en: On this day
bs: Na današnji dan

en: On this day…
bs: Na današnji dan …

en: Only managers can edit
bs: Samo ovlašteni mogu mijenjati

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
bs: Ups! Web server se ne može spojiti sa bazom podataka. Možda je zauzeta, u održavanju ili jednostavno neispravna. Trebali biste <a href="index.php">pokušati ponovo</a> za par minuta ili kontaktirati administratora.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
bs: Ups! webtrees ne može kreirati datoteke u ovoj mapi.

en: Optional prefixes and suffixes
bs: Opcionalni prefiksi i sufiksi

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
bs: Oquirrh Mountain, Utah, Sjedinjene Države

en: Order
bs: Poredak

en: Ordinance
bs: Propis

en: Ordination
bs: Zaređenje

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: Orlando, Florida, United States
bs: Orlando, Florida, Sjedinjene Države

en: Other
bs: Ostalo

en: Other facts to show in charts
bs: Druge činjenice za prikazati na grafikonima

en: Other folder… please type in
bs: Druga mapa… molimo unesite

en: Other preferences
bs: Ostale postavke

en: Others
bs: Ostalo

en: Overwrite existing coordinates.
bs: Prepiši postojeće koordinate.

en: Own charts
bs: Svopstveni grafikoni

en: Owner
bs: Vlasnik

en: PHP blocked the file because of its extension.
bs: PHP je blokirao datoteku zbog njene ekstenzije.

en: PHP failed to write to disk.
bs: PHP nije uspio pisati na disk.

en: PHP information
bs: PHP Informacije

en: Page
bs: Stranica

en: Page %s of %s
bs: Stranica %s od ukupno %s

en: Page size
bs: Veličina stranice

en: Painting
bs: Slika

en: Palette
bs: Paleta

en: Palmyra, New York, United States
bs: Palmyra, New York, Sjedinjene Države

en: Papua New Guinea
bs: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
bs: Paragvaj

en: Parents
bs: Roditelji

en: Parents and siblings
bs: Roditelji, braća i sestre

en: Parent’s age
bs: Dob roditelja

en: Passwords must contain at least 6 characters.
bs: Lozinka mora imati minimalno 6 znakova.

en: Payson, Utah, United States
bs: Payson, Utah, Sjedinjene Države

en: Pedigree
bs: Krvna linija

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
bs: Posvojen

[ctx: Pedigree]
en: Birth
bs: Rođen/a

[ctx: Pedigree]
en: Foster
bs: Skrbnik

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
bs: Pečaćenje

en: Pedigree chart
bs: Grafikon krvne linije

en: Pedigree map
bs: Map krvne linije

en: Pedigree map of %s
bs: Mapa krvne linije osobe %s

en: Pedigree of %s
bs: Krvna linija osobe %s

en: Pedigree tree of %s
bs: Grafikon krvne linije osobe %s

en: Pending changes
bs: Promjene na čekanju

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
bs: Promjene na čekanju prikazuju se samo kada vaš račun ima dozvolu za uređivanje. Kad se odjavite, više ih nećete moći vidjeti. Također, promjene na čekanju prikazane su samo na određenim stranicama. Na primjer, nisu prikazani na listama, izvještajima ili rezultatima pretraživanja.

en: Permanent number
bs: Trajni broj

en: Permanently delete these records?
bs: Trajno izbrisati ove zapise?

en: Perth, Australia
bs: Perth, Australija

en: Philippines
bs: Filipini

en: Phoenix, Arizona, United States
bs: Phoenix, Arizona, Sjedinjene Države

en: Phone
bs: Telefon

en: Phonetic
bs: Fonetski

en: Phonetic algorithm
bs: Fonetski algoritam

en: Phonetic name
bs: Fonetsko ime

en: Phonetic place
bs: Fonetsko mjesto

en: Phonetic search
bs: Fonetska pretraga

en: Phonetic title
bs: Fonetski naziv

en: Photo
bs: Fotografija

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
bs: PhpGedView u webtrees čarobnjak za prebacivanje

en: Pitcairn
bs: Pitkern

en: Place
bs: Mjesto

en: Place check
bs: Provjera mjesta

en: Place contains
bs: Mjesto sadrži

en: Place hierarchy
bs: Hijerarhija mjesta

en: Place in Hebrew
bs: Mjesto na hebrejskom

en: Place list
bs: Popis mjesta

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
bs: Imena mjesta često su predugačka da stanu na  grafikon, liste itd. Mogu se skratiti prikazivanjem samo prvih nekoliko dijelova imena, poput <i> sela, okruga </i> ili posljednjih nekoliko njegovih dijelova , kao što je <i> regija, država </i>.

en: Place of LDS baptism
bs: Mjesto krštenja LDS

en: Place of LDS child sealing
bs: Mjesto pečaćenja deteta LDS

en: Place of LDS endowment
bs: Mjesto zadužbine LDS

en: Place of LDS spouse sealing
bs: Mjesto pečaćenja supružnika LDS

en: Place of adoption
bs: Mjesto posvojenja

en: Place of baptism
bs: Mjesto krštenja

en: Place of bar mitzvah
bs: Mjesto bar micve

en: Place of bat mitzvah
bs: Mjesto bat micve

en: Place of birth
bs: Mjesto rođenja

en: Place of blessing
bs: Mjesto blagoslova

en: Place of brit milah
bs: Mesto brit milah

en: Place of burial
bs: Mjesto pokopa

en: Place of christening
bs: Mjesto krštenja

en: Place of confirmation
bs: Mjesto potvrde

en: Place of cremation
bs: Mjesto kremiranja

en: Place of death
bs: Mjesto smrti

en: Place of emigration
bs: Mjesto emigracije

en: Place of engagement
bs: Mjesto angažmana

en: Place of event
bs: Mjesto događaja

en: Place of first communion
bs: Mjesto prve pričesti

en: Place of immigration
bs: Mjesto imigracije

en: Place of marriage
bs: Mjesto braka

en: Place of marriage banns
bs: Mjesto zabrane vjenčanja

en: Place of naturalization
bs: Mjesto državljanstva

en: Place of ordination
bs: Mijesto odluke

en: Place of residence
bs: Mjesto prebivališta

en: Places
bs: Mjesta

en: Places found
bs: Pronađena mjesta

en: Places in %s
bs: Mjesta u %s

en: Play
bs: Pokreni

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
bs: Molimo unesite ime, prezime ili mjestu uz godinu

en: Please enter a valid email address.
bs: Molimo vas da upišete ispravnu email adresu.

en: Please enter more than one character.
bs: Molimo unesite više od jednog slova.

en: Poland
bs: Poljska

en: Port number
bs: Broj porta

en: Portland, Oregon, United States
bs: Portland, Oregon, Sjedinjene Države

en: Portrait
bs: Uspravno

en: Postal code
bs: Poštanski broj

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
bs: Predefinirani tekst u kojem se navodi da će administrator odlučivati o svakom zahtjevu za korisničkim računom

en: Predefined text that states all users can request a user account
bs: Predefinirani tekst koji navodi da svi korisnici mogu zatražiti korisnički račun

en: Predefined text that states only family members can request a user account
bs: Predefinirani tekst koji navodi da samo članovi porodice mogu zatražiti korisnički račun

en: Preferences
bs: Postavke

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
bs: Postoje postavke za “%s” modul , ali ovaj modul više ne postoji.

en: Preferred contact method
bs: Predefinisana metoda komunikacije

en: Prefixes
bs: Prefiksi

en: Presentation style
bs: Stil za prezentaciju

en: President’s Office
bs: Ured predsjednika

en: Preston, England
bs: Preston, Engleska

en: Priest
bs: Sveštenik

en: Print basic events when blank
bs: Prikaži osnovne događaje kada je prazno

en: Privacy
bs: Privatnost

en: Privacy restrictions
bs: Ograničenja privatnosti

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
bs: Ograničenja privatnosti - primjenjuju se na zapise i činjenice koji ne sadrže GEDCOM RESN oznaku

en: Private
bs: Privatno

en: Probate
bs: Oporuka

en: Property
bs: Svojstvo

en: Provo City Center, Utah, United States
bs: Provo City Center, Utah, Sjedinjene Države

en: Provo, Utah, United States
bs: Provo, Utah, Sjedinjene Države

en: Publication
bs: Publikacija

en: Puerto Rico
bs: Portoriko

en: Qatar
bs: Katar

en: Quality of data
bs: Kvalitet podataka

en: Question
bs: Pitanje

en: Quetzaltenango, Guatemala
bs: Quetzaltenango, Gvatemala

en: Quick family facts
bs: Brze porodične činjenice

en: Quick individual facts
bs: Brze činjenice pojedinca

en: Quick repository facts
bs: Brze činjenice skladišta

en: Quick source facts
bs: Brze činjenice izvora

en: RE:
bs: ODG:

en: README documentation
bs: Pomoćna literatura

en: Rabbi
bs: Rabin

en: Raleigh, North Carolina, United States
bs: Raleigh, Sjeverna Karolina, Sjedinjene Države

en: Random images from the current family tree.
bs: Nasumične slike iz trenutnog porodičnog stabla.

en: Re-order children
bs: Promjeni redosljed djece

en: Re-order families
bs: Promjeni redoslijed porodica

en: Re-order media
bs: Presloži medij

en: Real name
bs: Pravo ime

en: Recent changes
bs: Nedavne promjene

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
bs: Zadnje godine (&lt; 100 god)

en: Record
bs: Zapis

en: Record ID number
bs: ID broj zapisa

en: Record file number
bs: Broj datoteke sa zapisom

en: Records
bs: Zapisi

en: Redlands, California, United States
bs: Redlands, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: Reference number
bs: Referentni broj

en: Regina, Saskatchewan, Canada
bs: Regina, Saskatchewan, Kanada

en: Registered partnership
bs: Registrirano partnerstvo

en: Registry officer
bs: Službenik registra

en: Regular expression
bs: Regularni izraz

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
bs: Regular expressions su napredna tehnika traženja uzoraka.

en: Reject
bs: Odbaci

en: Reject all changes
bs: Odbaci sve promjene

en: Related families
bs: Povezane porodice

en: Related individuals
bs: Povezane osobe

en: Relationship
bs: Relacija

en: Relationship to father
bs: Veza sa ocem

en: Relationship to me
bs: Odnos u vezi samnom

en: Relationship to mother
bs: Veza sa majkom

en: Relationship to parents
bs: Odnos sa roditeljima

en: Relationship: %s
bs: Odnos: %s

en: Relationships
bs: Relacije

en: Relationships between %1$s and %2$s
bs: Relacije između %1$s i %2$s

en: Religion
bs: Religija

en: Religious institution
bs: Vjerska institucija

en: Religious marriage
bs: Vjersko vjenčanje

en: Reminder email frequency (days)
bs: Učestalost podsjetnika e-poštom (dana)

en: Remote server
bs: Udaljeni server

en: Remove
bs: Ukloni

en: Remove duplicate links
bs: Ukloni duple veze

en: Remove flag
bs: Uklonite zastavu

en: Remove individual
bs: Ukloni osobu

en: Remove link from list
bs: Ukloni Link listu

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
bs: Ukloni putanju GEDCOM medija iz imena datoteka

en: Remove this location?
bs: Ukloniti ovu lokaciju?

en: Reno, Nevada, United States
bs: Reno, Nevada, Sjedinjene Države

en: Renumber
bs: Renumeracija

en: Renumber family tree
bs: Renumeriši porodično stablo

en: Replace with
bs: Zamjeni sa

en: Replacement text
bs: Zamjenski tekst

en: Reply
bs: Odgovori

en: Report
bs: Izvještaj

en: Reports
bs: Izvještaji

en: Repositories
bs: Skladišta

en: Repositories found
bs: Pronađena skladišta

en: Repository
bs: Skladište

[ctx: Repository]
en: Name
bs: Ime

en: Repository contains
bs: Skladište sadrži

en: Repository name
bs: Ime skladišta

en: Republic of the Congo
bs: Kongo (Brazzaville)

en: Request a new password
bs: Zatraži novu lozinku

en: Request a new user account
bs: Zatražite novi račun

en: Research task
bs: Zadatak za istraživanje

en: Research tasks
bs: Zadaci za istraživanje

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
bs: Zadaci istraživanja su posebni događaji, pridruženi osobi ili porodičnom stablu, koji identifikuju potrebu za dodatnim istraživanjem. Možete ih koristiti kao podsjetnik da provjerite informacije koristeći pouzdaniji izvor, da pribavite dokumente ili fotografije, da riješite konfliktne informacije, itd.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
bs: Zadaci istraživanja su pohranjeni koristeći poseban GEDCOM tag “_TODO”. Ostale genaloške aplikacije možda neće moći prepoznati ovaj tag.

en: Residence
bs: Kuća

en: Restore the default block layout
bs: Vrati zadani izgled bloka

en: Restrict to immediate family
bs: Ograničite na užu porodicu

en: Restriction
bs: Ograničenje

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
bs: Ograničenja mogu biti dodana zapisu i/ili činjenicama. Ograničavaju ko može vidjeti podatke i ko ih može uređivati.

en: Resulting value
bs: Rezultirajuća vrijednost

en: Results
bs: Rezultati

en: Retirement
bs: Umirovljenje

en: Rexburg, Idaho, United States
bs: Rexburg, Idaho, Sjedinjene Države

en: Right section blocks
bs: Blokovi desne sekcije

en: Role
bs: Uloga

en: Romania
bs: Rumunija

en: Romanized
bs: Romanizirano

en: Romanized place
bs: Romanizovano mjesto

en: Romanized title
bs: Romanizirani naziv

en: Roots
bs: Korjeni

en: Russia
bs: Rusija

en: Rwanda
bs: Ruanda

en: Sacramento, California, United States
bs: Sacramento, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: Saint Helena
bs: Sveta Jelena

en: Saint Kitts and Nevis
bs: Sveti Kits i Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
bs: Sveti Pjer i Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
bs: Sveti Vinsent i Grenadini

en: Salt Lake City, Utah, United States
bs: Salt Lake City, Utah, Sjedinjene Države

en: Samoa
bs: Američka Samoa

en: San Antonio, Texas, United States
bs: San Antonio, Teksas, Sjedinjene Države

en: San Diego, California, United States
bs: San Diego, Kalifornija, Sjedinjene Države

en: San Jose, Costa Rica
bs: San Jose, Kostarika

en: Santiago, Chile
bs: Santiago, Čile

en: Santo Domingo, Dominican Republic
bs: Santo Domingo, Dominikanska Republika

en: Sao Tome and Principe
bs: Sao Tome i Principe

en: Sat
bs: sub

en: Satellite
bs: Satelit

en: Saturday
bs: Subota

en: Saudi Arabia
bs: Saudijska Arabija

en: School or college
bs: Škola ili fakultet

en: Scotland
bs: Škotska

en: Scrapbook
bs: Bilježnica

en: Sealing canceled (divorce)
bs: Pečat raskinut (razvod)

en: Search
bs: Pretraga

en: Search and replace
bs: Pretraži i zamjeni

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
bs: Pretraži i zamijeni tekst, koristeći jednostavna pretraživanja ili napredno podudaranje uzoraka.

en: Search filters
bs: Filter za pretragu

en: Search for
bs: Pretraga za

en: Search globally
bs: Traži globalno

en: Search locally
bs: Traži lokalno

en: Search method
bs: Metoda pretraživanja

en: Search text/pattern
bs: Traži tekst/uzorak

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
bs: Traženje svih mogućih veza može potrajati puno vremena na složenim stablima.

en: Seattle, Washington, United States
bs: Seattle, Washington, Sjedinjene Države

en: Second record
bs: Drugi zapis

en: Secure connection
bs: Sigurna veza

en: Security code
bs: Sigurnosni kod

en: See %s for more information.
bs: Pogledajte %s za više informacija.

en: Select
bs: Odaberi

en: Select a GEDCOM file to import
bs: Odaberi GEDCOM datoteku za uvoz

en: Select a date
bs: Odaberi datum

en: Select events
bs: Odaberi događaje

en: Select flag
bs: Odaberite zastavu

en: Select individuals by place or date
bs: Odaberi pojedince prema mjestu ili datumu

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
bs: Odaberite zapise iz porodičnog stabla i snimite ih kao GEDCOM file.

en: Select the desired age interval
bs: Odaberi željeni raspon starosti

en: Select the facts and events to keep from both records.
bs: Odaberi činjenice i događaje koje želite zadržati iz oba zapisa.

en: Select two records to merge.
bs: Odaberi dva zapisa za spajanje.

en: Seller
bs: Prodavač

en: Send
bs: Pošalji

en: Send a message
bs: Pošalji Poruku

en: Send a message to all users
bs: Pošalji poruku svim korisnicima

en: Send a message to users who have never signed in
bs: Pošalji poruku korisnicima koji se nikada nisu prijavili

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
bs: Pošalji poruku korisnicima koji se nisu prijavili 6 mjeseci

en: Send out reminder emails
bs: Pošalji podsjetnik e-poštom

en: Sender name
bs: Ime pošiljaoca

en: Sending email
bs: Slanje e-pošte

en: Sending server name
bs: Ime servera za slanje

en: Seoul, Korea
bs: Seul, Koreja

en: Separated
bs: Rastavljen/a

en: Serbia
bs: Srbija

en: Servant
bs: Sluga

en: Server information
bs: Informacije o serveru

en: Server name
bs: Ime servera

en: Set as default
bs: Postavi kao zadano

en: Set the access level for each tree.
bs: Postavi nivo pristupa za svako stablo.

en: Set the default blocks for new family trees
bs: Postavi zadane blokove za nova porodična stabla

en: Set the default blocks for new users
bs: Postavi zadane blokove za nove korisnike

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
bs: Postavite nivo pristupa privatnosti za sve umrle osobe.

en: Set the status to “approved”.
bs: Postavi status na „odobreno“.

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
bs: Ako postavite ovo na <b>Da</b>, postaviće se veze na pojedince, izvore i porodice kako bi korisnici mogli otvoriti još jedan prozor koji sadrži sirove podatke iz GEDCOM datoteke.

en: Setup wizard for webtrees
bs: Čarobnjak za instalaciju webtrees

en: Seychelles
bs: Sejšelsko otočje

en: Shared note
bs: Djeljenja zabilješka

en: Shared note contains
bs: Djeljene zabilješke sadrže

en: Shared notes
bs: Dijeljeni zapisi

en: Shared notes found
bs: Pronađene djeljene zabilješke

en: She
bs: Ona

en: She died
bs: Umrla je

en: She married
bs: Udala se

en: She resided at
bs: Stanovala je u

en: She was born
bs: Rođena je

en: She was buried
bs: Sahranjena je

en: She was christened
bs: Krštena

en: She was cremated
bs: Kremirana je

en: Short version
bs: Kratka verzija

en: Shortcut
bs: Prečica

en: Shortest marriage
bs: Najkraći brak

en: Should this block be hidden when it is empty
bs: Da li ovaj blok treba biti sakriven kada je prazan

en: Show
bs: Prikaži

en: Show a download link in the media viewer
bs: Prikažite vezu za preuzimanje u prikazivaču medija

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
bs: Prikaži sporazum o korištenju na stranici „Zatraži novi korisnički račun”

en: Show all notes
bs: Prikaži sve zabilješke

en: Show all places in a list
bs: Prikaži sva mjesta u listi

en: Show all sources
bs: Prikaži sve izvore

en: Show all spouses and ancestors
bs: Prikaži sve supružnike i pretke

en: Show all tags
bs: Prikaži sve oznake

en: Show an age cursor
bs: Prikaži pokazivač starosti

en: Show children of ancestors
bs: Prikaži djecu predaka

en: Show counts before or after name
bs: Postavi brojčanik prije ili poslije imena

en: Show couples where either partner married more than once.
bs: Pokaži parove gdje se bilo koji od partnera vjenčao više puta.

en: Show couples where only the female partner is dead.
bs: Prikaži parove gdje je samo žensko umrlo.

en: Show couples where only the male partner is dead.
bs: Prikaži parove gdje je samo muško umrlo.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
bs: Prikaži parove koji su vjenčani prije više od 100 godina.

en: Show couples who married within the last 100 years.
bs: Prikaži parove koji su vjenčani unutar prošlih 100 godina.

en: Show couples with an unknown marriage date.
bs: Prikaži parove sa nepoznatim datumom vjenčanja.

en: Show cousins
bs: Prikaži rođake

en: Show date of last update
bs: Prikaži datum zadnje izmjene

en: Show dead individuals
bs: Pokaži mrtve osobe

en: Show details
bs: Prikaži detalje

en: Show divorced couples.
bs: Prikaži razvedene parove.

en: Show inactive places
bs: Prikaži neaktivna mjesta

en: Show individuals born more than 100 years ago.
bs: Prikaži osobe rođene prije više od 100 godina.

en: Show individuals born within the last 100 years.
bs: Prikaži osobe rođene unutar prošlih 100 godina.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
bs: Prikaži osobe koje su žive ili parove gdje su oba partnera živa.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
bs: Prikaži osobe koje su umrle ili parove gdje su obe osobe mrtve.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
bs: Prikaži osobe koje su umrle prije više od 100 godina.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
bs: Prikaži osobe koje su umrle unutar prošlih 100 godina.

en: Show list of family trees
bs: Prikaži listu porodičnih stabala

en: Show living individuals
bs: Pokaži žive pojedince

en: Show names of private individuals
bs: Prikaži imena privatnih pojedinaca

en: Show notes
bs: Prikaži zabilješke

en: Show occupations
bs: Prikaži zanimanja

en: Show only births, deaths, and marriages
bs: Prikaži samo Rođendane, Smrti i Vjenčanja

en: Show only events of living individuals
bs: Prikaži samo događaje za žive osobe

en: Show only females.
bs: Prikaži samo žene.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
bs: Prikaži samo osobe kojima spol nije poznat.

en: Show only individuals, events, or all
bs: Prikaži samo osobe, događaje ili sve

en: Show only males.
bs: Prikaži samo muškarce.

en: Show only the selected tags
bs: Pokaži samo odabrane oznake

en: Show parents
bs: Prikaži roditelje

en: Show pending changes
bs: Prikaži promjene koje čekaju odobrenje

en: Show photos
bs: Pokaži fotografije

en: Show places in hierarchy
bs: Prikaži mjesta po hijerarhiji

en: Show private relationships
bs: Pokaži privatne odnose

en: Show related individuals/families
bs: prikaži povezane osobe/porodice

en: Show research tasks that are assigned to other users
bs: Prikaži zadatke istraživanja koji su pridruženi drugim korisnicima

en: Show research tasks that are not assigned to any user
bs: Prikaži zadatke istraživanja koji nisu pridruženi niti jednom korisniku

en: Show research tasks that have a date in the future
bs: Prikaži zadatke istraživanja koji imaju datum postavljen u budućnosti

en: Show residences
bs: Prikaži mjesto stanovanja

en: Show slide show controls
bs: Show slide kontrole za prikaz

en: Show sources
bs: Prikaži izvore

en: Show spouses
bs: Prikaži supružnike

en: Show statistics charts
bs: Prikaži grafikon statistike

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
bs: Prikaži %1$s %2$s dijelova naziva mjesta.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
bs: prvi

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
bs: zadnji

en: Show the date and time of update
bs: Prikaži datum i vrijeme ažuriranja

en: Show the events of close relatives on the individual page
bs: Prikaži događaje bliskih rođaka na stranici pojedinca

en: Show the family tree
bs: Pokaži porodično stablo

en: Show the list of individuals
bs: Pokaži listu pojedinaca

en: Show the list of surnames
bs: Prikaži listu prezimena

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
bs: Prilaži lokaciju mjesta i događaja koristeći Google Maps™servis za mapiranje.

en: Show the user who made the change
bs: Prikaži korisnika koji je napravio izmjenu

en: Show this block for which languages
bs: Za koje jezike želite prikazati ovaj blok

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
bs: Prikažite sličice na grafikonima i porodičnim grupama.

en: Show to managers
bs: Prikaži administratorima

en: Show to members
bs: Prikaži članovima

en: Show to visitors
bs: Prikaži posjetiocima

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
bs: Prikaži osobe koje nemaju zabilježenu djecu u bazi podataka.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
bs: Prikaži “korjenske” parove ili osobe. Te osobe se još zovu i “patrijarsi”. Oni su jedinke koje nemaju zabilježene roditelje u bazi podataka.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
bs: Prikazujem %1$s za %2$s od %3$s

en: Sibling
bs: Brat/Sestra

en: Siblings
bs: Braća/sestre

en: Sidebar
bs: Bočna traka

en: Sidebars
bs: Bočne trake

en: Sierra Leone
bs: Sijera Leone

en: Sign in
bs: Prijava

en: Sign out
bs: Odjava

en: Sign-in and registration
bs: Prijava i registracija

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
bs: Pretpostavlja se da su jednostavni datumi u gregorijanskom kalendaru. Da biste odredili datum u drugom kalendaru, dodajte ključnu riječ prije datuma. Ova je ključna riječ je opcionalna ako format mjeseca ili godine čine datum nedvosmislenim.

en: Singapore
bs: Singapur

en: Sister
bs: Sestra

en: Site identification code
bs: Identifikacijski kod web stranice

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
bs: Članovi web stranice mogu međusobno slati poruke. Možete odabrati kako će se te poruke slati vama, ili odabrati da ih uopšte ne primate.

en: Site verification code
bs: Verifikacioni kod web stranice

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
bs: Verifikacijski kod stranica ne radi kada je webtrees instaliran u podmapu.

en: Sitemaps
bs: Mape site-ova

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
bs: Mape site-a su način da webmasteri pokažu pretraživačkim robotima stranice na website-u koje su dostupne za indeksiranje. Svi veči pretraživački servisi podržavaju Mape site-ova (sitemaps), Za više informacija pogledajte <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
bs: Veličina mape (u pikselima)

en: Skip to content
bs: Preskoči na sadržaj

en: Slave
bs: Rob

en: Slide show
bs: Slideshow

en: Slovakia
bs: Slovačka

en: Slovenia
bs: Slovenija

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
bs: Mali sistemi (500 pojedinaca): 16–32 MB, 10–20 sekundi

en: Snowflake, Arizona, United States
bs: Snowflake, Arizona, Sjedinjene Države

en: Social security number
bs: JMBG

en: Solomon Islands
bs: Solomonska Ostrva

en: Somalia
bs: Somalija

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
bs: Neki genealoški programi kreiraju GEDCOM datoteke koje sadrže imena medijskih datoteka s punom putanjom. Ove putanje neće postojati na web-serveru. Da bi omogućili webrees-u pronalaženje datoteka, prvi dio putanje mora biti uklonjen.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
bs: Neke stranice mogu prikazati broj posjeta.

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
bs: Neke teme mogu prikazati ikone na kartici „Činjenice i događaji“.

en: Son
bs: Sin

en: Son of %s
bs: Sin osobe %s

en: Sort order
bs: Redoslijed sortiranja

en: Sounds like
bs: Zvuči kao

en: Source
bs: Izvor

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
bs: Citiranje izvora može sadržavati polja za bilježenje kvaliteta podataka (primarnih, sekundarnih itd.) I datuma kada je događaj zabilježen u izvoru. Ako ne koristite ova polja, možete ih onemogućiti prilikom kreiranja novih izvora citata.

en: Source contains
bs: Izvor sadrži

en: Source type
bs: Tip izvora

en: Sources
bs: Izvori

en: Sources to the events
bs: Izvori za događaje

en: South Africa
bs: Južna Afrika

en: South America
bs: Južna Amerika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bs: Južna Džordžija i Južna Sendvička ostrva

en: South Sudan
bs: Južni Sudan

en: Spain
bs: Španija

en: Spokane, Washington, United States
bs: Spokane, Washington, Sjedinjene Države

en: Spouse
bs: Supružnik

en: Spouse note
bs: Bilješka supružnika

en: Spouses
bs: Supruznici

en: Spouses and children
bs: Supružnici i djeca

en: Sri Lanka
bs: Šri Lanka

en: St. George, Utah, United States
bs: St. George, Utah, Sjedinjene Države

en: St. Louis, Missouri, United States
bs: St. Louis, Missouri, Sjedinjene Države

en: St. Paul, Minnesota, United States
bs: St. Paul, Minnesota, Sjedinjene Države

en: Standard
bs: Standardni

en: Start at parents
bs: Počni kod roditelja

en: Start slide show on page load
bs: Pokreni slide show kod učitavanja stranice

en: Start year
bs: Početna godina

en: Starting range of change dates
bs: Od datuma promjene

en: State
bs: Država

en: Statistics
bs: Statistika

en: Status change date
bs: Datum promjene statusa

en: Stillborn
bs: Mrtvorođeni

en: Stillborn: exempt
bs: Smrt na porodu: izuzeto

en: Stockholm, Sweden
bs: Stockholm, Švedska

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Stories
bs: Priče

en: Story
bs: Priča

en: Story title
bs: Naslov priče

en: Subdivision
bs: Podjela

en: Subject
bs: Predmet

en: Submission
bs: Podneska

en: Submitted but not yet cleared
bs: Poslano ali nije riješeno

en: Submitter
bs: Podnosilac

en: Suffixes
bs: Sufiksi

en: Sun
bs: ned

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: Support and documentation can be found at %s.
bs: Podršku i dokumentaciju možete pronaći na %s.

en: Suriname
bs: Surinam

en: Surname
bs: Prezime

en: Surname distribution chart
bs: Grafikon podjela po prezimenu

en: Surname list style
bs: Stil liste prezimena

en: Surname option
bs: Opcija Prezimena

en: Surname prefix
bs: Prefiks prezimena

en: Surname tradition
bs: Tradicija prezimena

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
bs: Islandski

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
bs: Litavski

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
bs: Poljski

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
bs: Portugalski

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
bs: Španski

[ctx: Surname tradition]
en: none
bs: bez

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
bs: Prezimena ukazuju na spol i bračno stanje pojedinca.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
bs: Prezimena ukazuju na spol pojedinca.

en: Suva, Fiji
bs: Suva, Fidži

en: Svalbard and Jan Mayen
bs: Svalbard i Jan Majen ostrva

en: Swap individuals
bs: Zamjeni pojedince

en: Swaziland
bs: Svazilend

en: Sweden
bs: Švedska

en: Switzerland
bs: Švicarska

en: Sydney, Australia
bs: Sydney, Australija

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
bs: Sinhronizuj porodična stabla sa GEDCOM datotekama

en: Syria
bs: Sirija

en: Tab
bs: Jezičak

en: Table prefix
bs: Prefiks tablice

en: Tabs
bs: Jezičci

en: Tag
bs: Oznaka

en: Taipei, Taiwan
bs: Taipei, Tajvan

en: Taiwan
bs: Tajvan

en: Tajikistan
bs: Tadžikistan

en: Tampico, Mexico
bs: Tampico, Meksiko

en: Tanzania
bs: Tanzanjia

en: Technical help contact
bs: Kontakt za tehničku podršku

en: Templates
bs: Šabloni

en: Temple
bs: Hram

en: Terrain
bs: Teren

en: Text
bs: Tekst

en: Thailand
bs: Tajland

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
bs: Polje <b>ime</b> sadrži puno ime i prezime osobe, onako kako bi to napisali ili kako je zabilježeno. Tako će se prikazati na ekranu. Koristi standardne genealoške bilješke za identifikaciju različitih dijelova imena.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
bs: Polje <b>prezime</b> sadrži ime koje se koristi za sortiranje i grupiranje. Može se razlikovati od stvarnog prezimena osobe koje se uvijek uzima iz polja <b>ime</b>. Ovo se polje može koristiti za sortiranje prezimena sa ili bez prefiksa (Gogh / van Gogh) i za grupiranje pravopisnih varijacija ili fleksija (Kowalski / Kowalska). Ako pojedinca treba navesti pod više prezimena, svako ime treba odvojiti zarezom.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
bs: GEDCOM datoteka “%s” je uvezena.

en: The Hague, Netherlands
bs: Hag, Holandija

en: The PHP temporary folder is missing.
bs: Nedostaje PHP privremeni direktorij.

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
bs: Administrator webtrees stranice %s je odobrio vašu prijavu. Možete se prijaviti koristeći slijedeći link %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
bs: Administrator je obaviješten. Čim vam da odobrenje, možete se prijaviti vašim korisničkim imenom i lozinkom.

en: The changes to “%s” have been accepted.
bs: Promjena na „%s” su prihvaćene.

en: The changes to “%s” have been rejected.
bs: Promjena na „%s” su odbijene.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
bs: Isječci vam omogućuju da uzmete izvatke iz ovog porodičnog stabla i preuzmete ih kao GEDCOM datoteku.

en: The date and time of the last update
bs: Datum i vrijeme posljednjeg ažuriranja

en: The family tree has been exported to %s.
bs: Porodično stablo izvezeno u %s.

en: The family tree “%s” already exists.
bs: Porodično stablo “%s” već postoji.

en: The family tree “%s” has been created.
bs: Porodično stablo “%s” je kreirano.

en: The family tree “%s” has been deleted.
bs: Porodično stablo “%s” je izbrisano.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
bs: Porodično stablo “%s” će biti vidljivo posjetiocima kada prvi put dođu na ovu web stranici.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
bs: Datoteka je samo djelomično učitana, molimo pokušajte ponovno.

en: The file “%s” does not exist.
bs: Datoteka “%s” ne postoji.

en: The media file was not found in this family tree.
bs: Medijska datoteka nije pronađena u ovom porodičnom stablu.

en: The record has been copied to the clipboard.
bs: Zapis kopiran u clipboard.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
bs: Izgleda da regularni izraz sadrži grešku i ne može biti korišten.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
bs: Veličina porodičnog stabla, najraniji i najkasniji događaji, česta imena, itd.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
bs: Učitana datoteka prelazi maksimalo dozvoljenu veličinu.

en: Theme
bs: Tema

en: Theme change
bs: Promjena teme

en: There are no facts for this individual.
bs: Nema činjenica za ovog pojedinca.

en: There are no media objects for this individual.
bs: Nema medijskih objekata za ovu osobu.

en: There are no notes for this individual.
bs: Ne postoje Zabilješke ze ovu osobu.

en: There are no research tasks in this family tree.
bs: Ne postoje zadaci za istraživanje u ovom porodičnom stablu.

en: There are no source citations for this individual.
bs: Nema ciatata sa izvora za ovu osobu.

en: There are pending changes for you to moderate.
bs: Nema novih promjena koje treba odobriti.

en: There was an error uploading your file.
bs: Nastala je greška pri učitavanju vaše datoteke.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
bs: Unos je ignorisan ako ste unijeli URL kao ime datoteke.

en: This family remained childless
bs: Ova porodica nije imala djece

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
bs: Ovo porodično stablo je zadnji put ažurirano #gedcomUpdated#. Ukupno je #totalSurnames# prezimena u ovom porodičnom stablu. Najraniji zabilježni događaj je #firstEventType# #firstEventName# godine #firstEventYear#. Najnoviji događaj je #lastEventType# #lastEventName# godine #lastEventYear#.<br><br>Ako imate bilo kakav komentar molimo kontaktirajte #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
bs: Porodično stable je mjenjano %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
bs: Ovaj file je povezan sa drugom genološkom bazom na serveru. Ne može se izbrisati, micati ili preimenovati dok se sve veze ne izbrišu.

en: This information is private and cannot be shown.
bs: Ova informacija je privatna i nemože se prikazati.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
bs: Ova medijska datoteka je pokvarena ili se na nju ne može staviti vodeni žig.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
bs: Ovaj medij ne postoji ili nemate pravo da ga pregledate.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
bs: Ovaj medij je izbrisan. Brisanje treba biti pregledano od strane moderatora.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
bs: Ovaj medij je izbrisan. Trebate pregeledati birsanje i onda %1$s ili %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
bs: Ovaj medij je mjenjan. Izmjene trebju biti pregledane od strane moderatora.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
bs: Ovaj medij je mjenjan. Trebate pregeledati izmjene i onda %1$s ili %2$s.

en: This message was sent while viewing the following URL:
bs: Ova poruka je poslana koristeći slijedeći URL:

en: This place has no coordinates
bs: Ova lokacija nema koordinata

en: Thu
bs: čet

en: Thumbnail to upload
bs: Sličica za učitavanje

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Time
bs: Vrijeme

en: Timeline
bs: Hronologija

en: Timor-Leste
bs: Istočni Timor

en: Title
bs: Naslov

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
bs: Za kreiranje novog zadatka istaživanja, prvo morate dodati “zadatak istraživanja” na listu činjenica i događaja u postavkama za porodično stablo.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
bs: Da bi pretraživačkim servisima objasnili da su mape site-a dostupne možete korisitit slijedeće linkove.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
bs: Da bi pretraživačkim servisima objasnili da su mape site-a dostupne treba dodati slijedeću liniju u datoteku robots.txt.

en: Tombstone
bs: Nadgrobni spomenik

en: Top %s given name | Top %s given names
bs[0]: Najčešće %s ime
bs[1]: Najčešća %s imena
bs[2]: Najčešća %s imena

en: Top given name
bs: Najčešća imena

en: Top given names
bs: Najčešća imena

en: Top level
bs: Najviši nivo

en: Top surnames
bs: Najčešća prezimena

en: Total births
bs: Ukupno rođenja

en: Total dead
bs: Ukupno mrtvih

en: Total deaths
bs: Ukupno smrti

en: Total divorces
bs: Ukupno razvoda

en: Total events
bs: Ukupno događaja

en: Total families
bs: Ukupno porodica

en: Total families: %s
bs: Ukupno porodica: %s

en: Total females
bs: Ukupno žena

en: Total given names
bs: Ukupno imena

en: Total individuals
bs: Ukupno osoba

en: Total individuals: %s
bs: Ukupno osoba: %s

en: Total living
bs: Ukupno živih

en: Total males
bs: Ukupno muškaraca

en: Total marriages
bs: Ukupno brakova

en: Total places: %s
bs: Ukupno mjesta: %s

en: Total sources: %s
bs: Ukupno izvora: %s

en: Total surnames
bs: Ukupno prezimena

en: Total users
bs: Ukupno korisnika

en: Trailer
bs: Najava

en: Trinidad and Tobago
bs: Trinidad i Tobago

en: Tue
bs: uto

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Tunisia
bs: Tunis

en: Turkey
bs: Turska

en: Turks and Caicos Islands
bs: Turks i Kaiko ostrva

en: Type
bs: Vrsta

en: US Minor Outlying Islands
bs: SAD Minor Outlying ostrva

en: US Virgin Islands
bs: Američka Djevičanska Ostrva

en: Ukraine
bs: Ukrajina

en: Uncleared: insufficient data
bs: Neriješeno; nema dovoljno podataka

en: Unique identifier
bs: Jedinstveni identifikator

en: United Arab Emirates
bs: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
bs: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Unlink the media object
bs: Ukloni link na Medij

en: Unrecognized GEDCOM code
bs: Neprepoznati GEDCOM kod

en: Upcoming events
bs: Nastupajući događaji

en: Update
bs: Ažuriraj

en: Update all
bs: Ažuriraj sve

en: Upload geographic data
bs: Pošalji gografske podatke

en: Upload media files
bs: Učitajte medijske datoteke

en: Uruguay
bs: Urugvaj

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
bs: Koristi Google Maps™ za hijerarhiju mjesta

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
bs: Koristi “?” za pronalazak jednog karaktera, koristi “*” za pronalaženje nula ili više karaktera.

en: Use compact layout
bs: Koristi zbijeni raspored

en: Use password
bs: Koristi lozinku

en: Use this value
bs: Koristi vrijednost

en: User
bs: Korisnik

en: User administration
bs: Administracija korisnika

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Username or email address
bs: Korisničko ime ili e-mail adresa

en: Users
bs: Korisnici

en: Vatican City
bs: Vatikan

en: Venezuela
bs: Venecuela

en: Version
bs: Verzija

en: Vietnam
bs: Vijetnam

en: View
bs: Prikaz

en: View all records found in this place
bs: Prikaži sve zapise pronađene na ovom mjestu

en: View the details
bs: Pogledaj detalje

en: View the notes
bs: Prikaži bilješke

en: View this day
bs: Pogledaj ovaj dan

en: View this family
bs: Pogledaj ovu porodicu

en: View this month
bs: Prikaži ovaj mjesec

en: View this year
bs: Pogledaj ovu godinu

en: Visible to other users when online
bs: Vidljiv drugim korisnicima kad je online

en: Visitor
bs: Posjetilac

en: Vital records
bs: Bitni zapisi

en: Wales
bs: Vels

en: Wallis and Futuna
bs: Ostrvlje Valis i Fortuna

en: Website URL
bs: URL web stranice

en: Wed
bs: sri

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Weight
bs: Težina

en: Welcome %s
bs: Dobro došli %s

en: Welcome to this genealogy website
bs: Dobrodošli na genološku web stranicu

en: Western Sahara
bs: Zapadna Sahara

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
bs: Kod dodavanja Linka, ID polje ne može biti prazno.

en: Which family trees should be included in the sitemaps
bs: Koja porodična stabla trebaju biti uključena u mapi sitea

en: Who is online
bs: Ko je online

en: Whole words only
bs: Samo cijele riječi

en: Widow
bs: Udovica

en: Widower
bs: Udovac

en: Width
bs: Širina

en: Wife
bs: Supruga

en: Wife’s age
bs: Ženine godine

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
bs: Suprugino djevojačko prezime postaje novo ime

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
bs: Suprugino prezime zamjenjeno suprugovim prezimenom

en: Wildcards
bs: Džokeri

en: Will
bs: Oporuka

en: With sources
bs: Sa izvorima

en: Without sources
bs: Bez izvora

en: Year
bs: Godina

en: Year:
bs: Godina:

en: Yemen
bs: Jemen

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
bs: Možete olakšati traženje udanih žena tako što ćete zabilježiti udano ime. Međutim, ne uzimaju sve žene prezime svojih muževa, zato se pazite unosa netačnih informacija u bazu.

en: You have not created any journal items.
bs: Niste kreirali nikakve stavke u dnevniku.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
bs: Možete unijeti URL, započevši sa “http://”.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
bs: Možete koristit HTML da formatirate odgovor i da dodate linkove na ostale web stranice.

en: You must enter a name
bs: Morate upisati ime

en: You must enter a real name.
bs: Morate unijeti pravo ime.

en: You must enter a username.
bs: Morate unijeti korisničko ime.

en: You must provide a repository name.
bs: Morate obezbjediti ime skladišta.

en: You must provide a source title
bs: Morate priložiti naziv izvora

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
bs: U postavkama bloka morate odabrati pojedinca i vrstu grafikona

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
bs: Poslali ste slijedeću poruku webtrees administratoru:

en: You sent the following message to a webtrees user:
bs: Poslali ste slijedeću poruku webtrees korisniku:

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
bs: prihvati

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
bs: odbij

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
bs: prihvati

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
bs: odbij

en: Youngest father
bs: Najmlađi otac

en: Youngest female
bs: Najmlađa žena

en: Youngest male
bs: Najmlađi muškarac

en: Youngest mother
bs: Najmlađa majka

en: Your name
bs: Vaše ime

en: Zambia
bs: Zambija

en: Zimbabwe
bs: Zimbabve

en: Zip file(s)
bs: Zip datoteka

en: Zoom
bs: Uvećati

en: Zoom in
bs: Uvećaj

en: Zoom in/out on this box.
bs: Uvaćaj/umanji ovaj pravougaonik.

en: Zoom level
bs: Faktor uveličanja

en: Zoom level of map
bs: Zoom faktor mape

en: Zoom out
bs: Umanji

en: about %s
bs: o %s

en: add
bs: dodaj

en: adoption
bs: posvojenje

en: after
bs: poslije

en: after %s
bs: poslije %s

en: after death
bs: nakon smrti

en: and
bs: i

en: back to top
bs: nazad na vrh

en: before
bs: prije

en: before %s
bs: prije %s

en: between %s and %s
bs: između %s i %s

en: birth
bs: rođenje

en: brother
bs: brat

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
bs: bratić/bratićna

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
bs: bratićna

[ctx: brother’s son]
en: nephew
bs: bratić

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
bs: snaha

en: bullet list
bs: neuređena lista

en: burial
bs: pokop

en: by
bs: od

en: calculated %s
bs: izračunato %s

en: cancel
bs: odustani

en: century
bs: stoljeće

en: child
bs: dijete

en: children
bs: djeca

[ctx: child’s child]
en: grandchild
bs: unuk/unuka

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
bs: unuka

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
bs: zet

[ctx: child’s son]
en: grandson
bs: unuk

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
bs: unukova supruga

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
bs: snaha

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
bs: nevjesta

en: compact list
bs: kompaktna lista

en: date periods
bs: Period vremena

en: daughter
bs: kći

en: daughter of
bs: kćer

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
bs: unuk/unuka

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
bs: Posvojenje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
bs: Rođenje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
bs: Sahrana unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
bs: Kremiranje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
bs: Smrt unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
bs: Vjenčanje unuke

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
bs: unuka

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
bs: unukin muž

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
bs: zet

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
bs: kćerkinog muža otac

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
bs: kćerkinog muža majka

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
bs: kćerkinog muža roditelj

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
bs: Posvojenje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
bs: Krštenje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
bs: Rođenje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
bs: Sahrana unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
bs: Krštenje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
bs: Kremiranje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
bs: Smrt unuka

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
bs: Vjenčanje unuka

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
bs: unuk

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
bs: unukova supruga

en: death
bs: smrt

en: degrees
bs: stepeni

en: download
bs: preuzimanje

en: east
bs: istok

en: edit
bs: uredi

en: eighth cousin
bs: rod u osmom koljenu

en: elder brother
bs: stariji brat

en: elder sibling
bs: stariji brat/sestra

en: elder sister
bs: starija sestra

en: eleventh cousin
bs: rod u jedanaestom koljenu

en: estimated %s
bs: procjenjeno %s

en: facts
bs: Činjenice

en: father
bs: otac

[ctx: father’s brother]
en: uncle
bs: amidža

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
bs: prvi rođak/rodica

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
bs: prva rodica

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
bs: prvi rođak

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
bs: strina

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
bs: polubrat/sestra

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
bs: polusestra

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
bs: djed

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
bs: djedovog brata sestra

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
bs: djedovog brata/sestre supružnik

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
bs: djedove sestre muž

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
bs: nana

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
bs: djed/nana

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
bs: amidža/strina

[ctx: father’s sister]
en: aunt
bs: tetka

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
bs: tetić/tetićna

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
bs: tetićna

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
bs: tetak

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
bs: tetić

[ctx: father’s son]
en: half-brother
bs: polubrat po ocu

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
bs: maćeha

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
bs: polubrat/sestra

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
bs: polusestra

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
bs: polubrat

en: fifteenth cousin
bs: rod u petnaestom koljenu

en: fifth %s
bs: peti/peta %s

en: fifth cousin
bs: rod u petom koljenu

en: first
bs: prvi

en: first %s
bs: prvi/prva %s

en: first cousin
bs: rod u prvom koljenu

en: fourteenth cousin
bs: rod u četrnaestom koljenu

en: fourth %s
bs: četvrti/četvrta %s

en: fourth cousin
bs: rod u četvrtom koljenu

en: from %s
bs: iz %s

en: from %s to %s
bs: od %s do %s

en: gender
bs: spol

en: herself
bs: ona

en: hide
bs: sakrij

en: himself
bs: on

en: husband
bs: muž

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
bs: zet

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
bs: svekar

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
bs: svekrva

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
bs: snaha

en: interpreted %s (%s)
bs: interpretirano %s (%s)

en: last
bs: posljednji

en: list
bs: spisak

en: marriage
bs: brak

en: maximum
bs: maksimum

en: maximum %s day | maximum %s days
bs[0]: maksimalno %s dan
bs[1]: maksimalno %s dana
bs[2]: maksimalno %s dana

en: month
bs: mjesec

en: mother
bs: majka

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
bs: dajdža

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
bs: dajdžić/dajdžićna

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
bs: dajdžićna

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
bs: dajdžić

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
bs: dajdžinica

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
bs: polubrat/sestra

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
bs: polusestra

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
bs: djed

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
bs: očuh

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
bs: polubrat/sestra po očuhu

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
bs: polusestra

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
bs: polubrat

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
bs: nana

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
bs: djed/nana

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
bs: dajdža/dajdžinica

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
bs: tetka

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
bs: tetić/tetićna

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
bs: tetićna

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
bs: tetak

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
bs: tetić

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
bs: polubrat po majci

en: next
bs: slijedeći

en: ninth cousin
bs: rod u devetom koljenu

en: no
bs: ne

en: none
bs: bez

en: north
bs: sjever

en: numbers
bs: brojevi

en: of
bs: od

en: on the date of death
bs: na datum smrti

en: overall
bs: sveukupno

en: parent
bs: roditelj

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
bs: amidža/dajdža

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
bs: strina/dajdžinica

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
bs: polubrat/sestra

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
bs: polusestra

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
bs: djed

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
bs: amidža/dajdža

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
bs: pradjedova/prananina brat/sestra

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
bs: pradjedova sestra

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
bs: nana

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
bs: prananin brat

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
bs: prananin brat/sestra

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
bs: nanina sestra

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
bs: djed/nana

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
bs: djedov/nanin brat

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
bs: pradjed

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
bs: pranana

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
bs: pradjed/pranana

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
bs: djedova/nanina brat/sestra

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
bs: djedova/nanina sestra

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
bs: amidža/strina/dajdža/dajdžinica

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
bs: tetka

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
bs: tetak

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
bs: polubrat

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
bs: maćeha

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
bs: polubrat/sestra

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
bs: polusestra

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
bs: polubrat

en: percentage
bs: postotak

en: preview
bs: Prikaz

en: previous
bs: prethodni

en: records
bs: zapisi

en: religious name
bs: vjersko ime

en: reset
bs: resetuj

en: search
bs: pretraga

en: second %s
bs: drugi/druga %s

en: second cousin
bs: rod u drugom koljenu

en: select all
bs: odaberi sve

en: self
bs: sebe

en: seventh cousin
bs: rod u sedmom koljenu

en: show
bs: prikaži

en: show the chart
bs: prikaži grafikon

en: sibling
bs: brat ili sestra

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
bs: nećak/nećakinja

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
bs: pranećak

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
bs: nećakinja

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
bs: pranećak/nećakinja

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
bs: pranećakinja

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
bs: bratićin muž

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
bs: bratićin sin

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
bs: nećak

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
bs: bratićev sin

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
bs: bratićeva kćerka

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
bs: bratićev sin

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
bs: bratićeva/sestrićava supruga

en: sign in
bs: prijava

en: sign out
bs: odjava

en: sister
bs: sestra

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
bs: sestrićin muž

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
bs: sestrić/sestrićna

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
bs: sestrićna

[ctx: sister’s son]
en: nephew
bs: sestrić

en: sixth cousin
bs: rod u šetom koljenu

en: son
bs: sin

en: son of
bs: sin

[ctx: son’s child]
en: grandchild
bs: unuk/unuka

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
bs: Posvojenje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
bs: Rođenje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
bs: Sahrana unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
bs: Krštenje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
bs: Kremiranje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
bs: Smrt unuke

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
bs: Vjenčanje unuke

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
bs: unuka

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
bs: unukin muž

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
bs: Posvojenje unuka

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
bs: Krštenje unuka

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
bs: Rođenje unuka

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
bs: Sahrana unuka

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
bs: Krštenje unuka

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
bs: Kremiranje unuka

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
bs: Smrt unuka

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
bs: Vjenčanje unuka

[ctx: son’s son]
en: grandson
bs: unuk

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
bs: praunuk/unuka

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
bs: praunuka

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
bs: praunuk

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
bs: unukova supruga

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
bs: snaha

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
bs: snahin otac

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
bs: snahina majka

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
bs: snahin otac/majka

en: sort by date
bs: sortiraj po datumu

en: sort by date of birth
bs: sortiraj po datumu rođenja

en: sort by date of death
bs: sortiraj po datumu smrti

en: sort by date of marriage
bs: sortiraj po datumu vjenčanja

en: sort by date, newest first
bs: sortiraj po datumu, najnoviji na vrhu

en: sort by date, oldest first
bs: sortiraj po datumu, najstariji na vrhu

en: sort by filename
bs: sortiraj po imenu datoteke

en: sort by name
bs: sortiraj po imenu

en: sort by title
bs: sortiraj po naslovu

en: south
bs: jug

en: spouse
bs: supružnik

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
bs: badžo

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
bs: punac

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
bs: punica

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
bs: svekar/svekrva/punac/punica

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
bs: svasktika

en: table
bs: tabela

en: tag cloud
bs: Označi skupinu

en: tenth cousin
bs: rod u desetom koljenu

en: third %s
bs: treći/treća %s

en: third cousin
bs: rod u trećem koljenu

en: thirteenth cousin
bs: rod u trinaestom koljenu

en: to %s
bs: u %s

en: twelfth cousin
bs: rod u dvanaestom koljenu

en: twin brother
bs: brat blizanac

en: twin sibling
bs: blizanac brat/sestra

en: twin sister
bs: sestra blizanka

en: unknown
bs: nepoznato

[ctx: unknown century]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: unknown family]
en: unknown
bs: nije poznat

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: unknown people]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: update
bs: Ažuriraj

en: upload
bs: učitaj

en: view
bs: prikaz

en: webtrees message
bs: webtrees poruka

en: webtrees sends emails with no storage
bs: webtrees šalje e-mailove bez čuvanja kopije

en: west
bs: zapad

en: wife
bs: supruga

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
bs: šura

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
bs: šurina supruga

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
bs: punac

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
bs: punica

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
bs: šura/svastika

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
bs: svasktika

en: years
bs: godine

en: yes
bs: da

en: younger brother
bs: mlađi brat

en: younger sibling
bs: mlađi brat/sestra

en: younger sister
bs: mlađa sestra

en: “%s” has been added to your favorites.
bs: “%s” dodan/a u omiljene.
