webtrees - en to el translation catalogue (3471 entries)

en:  but the details are unknown
el:  αλλά οι λεπτομέρειες είναι άγνωστες

en:  in
el:  σε

en:  per gender
el:  ανά φύλο

en:  per time period
el:  ανά χρονική περίοδο

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
el: %1$s %2$s έχει ένα(ν) %3$s σύνδεσμο με το %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
el: %1$s %2$s φορές αφαιρέθηκε αύξουσα

en: %1$s %2$s times removed descending
el: %1$s %2$s φορές αφαιρέθηκε φθίνουσα

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
el: %1$s KB μεταφορτώθηκαν σε %2$s δευτερόλεπτα.

en: %1$s does not exist.
el: Το %1$s δεν υπάρχει.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
el: %1$s δεν υπάρχει. Εννοείτε %2$s;

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
el: %1$s δεν έχει σύνδεσμο σύνδεσης με %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
el[0]: το αρχείο %1$s εξάχθηκε σε %2$s δευτερόλεπτα.
el[1]: τα αρχεία %1$s εξήχθησαν σε %2$s δευτερόλεπτα.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
el[0]: %1$s άτομο εμφανίσθηκε, από το φυσιολογικό πλήθος των %2$s, από %3$s γενεές.
el[1]: %1$s άτομα εμφανίσθηκαν, από το φυσιολογικό πλήθος των %2$s, από %3$s γενεές.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
el[0]: Ο/Η %1$s δεν έχει γεωγραφικές συντεταγμένες του τόπου γέννησης του/της: %2$s.
el[1]: %1$s των ατόμων δεν έχουν γεωγραφικές συντεταγμένες τόπου γέννησης: %2$s.: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
el: %1$s είναι %2$s αλλά αναμένεται %3$s .

en: %1$s’s %2$s
el: %1$s του %2$s

en: %s BCE
el: %s ΠΚΧ

en: %s and her ancestors
el: %s και οι πρόγονοι της

en: %s and his ancestors
el: %s και οι πρόγονοι του

en: %s and the individuals that reference it.
el: %s και τα άτομα που αναφέρονται σ'αυτό.

en: %s and their children
el: %s και τα τέκνα τους

en: %s and their descendants
el: %s και οι απόγονοι τους

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
el[0]: %s ανώνυμος χρήστης συνδεδεμένος
el[1]: %s ανώνυμοι χρήστες συνδεδεμένοι

en: %s child | %s children
el[0]: %s τέκνο
el[1]: %s τέκνα

en: %s day | %s days
el[0]: %s ημέρα
el[1]: %s ημέρες

en: %s day ago | %s days ago
el[0]: Πρίν %s ημέρα
el[1]: Πρίν %s ημέρες

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
el[0]: η οικογένεια %s έχει επικαιροποιηθεί.
el[1]: οι οικογένεις %s έχουν επικαιροποιηθεί.

en: %s family tree | %s family trees
el[0]: %s οικογενειακό δένδρο
el[1]: %s οικεγενειακά δένδρα

en: %s grandchild | %s grandchildren
el[0]: %s εγγόνι
el[1]: %s εγγόνια

en: %s hour ago | %s hours ago
el[0]: Πρίν %s ώρα
el[1]: Πρίν %s ώρες

en: %s individual | %s individuals
el[0]: %s ατόμου
el[1]: %s ατόμων

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
el[0]: Ο/Η %s έχει επικαιροποιηθεί.
el[1]: Οι %s έχουν επικαιροποιηθεί.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
el[0]: ο/η %s είναι μυστικός λογαριασμός.
el[1]: οι %s είναι μυστικοί λογαριασμοί.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
el[0]: %s άτομο με γεγονότα μεταξύ %s και %s
el[1]: %s άτομα με γεγονότα μεταξύ %s και %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
el[0]: %s άτομο με γεγονότα σε %s
el[1]: %s άτομα με γεγονότα σε %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
el[0]: %s άτομο με γεγονότα σε %s μεταξύ %s και %s
el[1]: %s άτομα με γεγονότα σε %s μεταξύ %s και %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
el: %s είναι απενεργοποιημένο σ' αυτόν τον διακομιστή. Δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε το webtrees μέχρι να ενεργοποιηθεί. Παρακαλώ ζητήστε από τον διαχειριστή του διακομιστή σας να το ενεργοποιήσει.

en: %s message | %s messages
el[0]: %s μήνυμα
el[1]: %s μηνύματα

en: %s minute ago | %s minutes ago
el[0]: %s λεπτό πριν
el[1]: %s λεπτά πρίν

en: %s month | %s months
el[0]: %s μήνας
el[1]: %s μήνες

en: %s month ago | %s months ago
el[0]: Πρίν %s μήνα
el[1]: Πριν %s μήνες

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
el[0]: η %s σημείωση έχει ανανεωθεί.
el[1]: οι %s σημειώσεις έχουν ανανεωθεί.

en: %s second ago | %s seconds ago
el[0]: Πρίν %s δευτερόλεπτο
el[1]: Πρίν %s δευτερόλεπτα

en: %s sent you the following message.
el: ο/η %s σας έστειλε το ακόλουθο μήνυμα.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
el[0]: %s συνδεδεμένος χρήστης
el[1]: %s συνδεδεμένοι χρήστες

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
el[0]: η πηγή %s έχει ανανεωθεί.
el[1]: οι πηγές %s έχουν ανανεωθεί.

en: %s week | %s weeks
el[0]: %s εβδομάδα
el[1]: %s εβδομάδες

en: %s year | %s years
el[0]: %s χρόνος
el[1]: %s χρόνια

en: %s year ago | %s years ago
el[0]: Πρίν %s χρόνο
el[1]: Πρίν %s χρόνια

en: %s year anniversary
el: Επέτειος %s ετών

en: %s × cousin
el: %s × ξαδέρφια

en: %s&nbsp;BCE
el: %s&nbsp;ΠΚΧ

en: %s&nbsp;CE
el: %s&nbsp;ΜΚΧ

en: %s, her ancestors and their families
el: %s, πρόγονοι της και οι οικογένεις τους

en: %s, her parents and siblings
el: %s, γονείς και αδέλφια της

en: %s, her spouses and children
el: %s, σύζηγοι και τέκνα της

en: %s, her spouses and descendants
el: %s, σύζηγοι και απογόνοι της

en: %s, his ancestors and their families
el: %s, πρόγονοι του και οι οικογένεις τους

en: %s, his parents and siblings
el: %s, γονείς και αδέλφια του

en: %s, his spouses and children
el: %s, σύζηγοι και τέκνα του

en: %s, his spouses and descendants
el: %s, σύζηγοι και απογόνοι του

en: &lt;select&gt;
el: &lt;επιλογή&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
el: ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
el: ανιψιός ×%s ης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
el: ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
el: ανιψιός 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
el: 3ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
el: 3ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
el: 3ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
el: 4ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
el: 4ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
el: 4ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
el: 4ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
el: ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
el: ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
el: ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
el: ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
el: 3ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
el: 3ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
el: 3ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
el: 4ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
el: 4ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
el: 4ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιός

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
el: ανιψιός ×%sης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά ×%s γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
el: ανιψιά ×%sης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
el: ανιψιά 4ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
el: ανιψιά/ανιψιός 4ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
el: ανιψιά 4ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
el: ανιψιός 5ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
el: ανιψιά 5ης γενιάς

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
el: 4ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
el: 4ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
el: 4ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
el: 3ης γενιάς ανιψιός

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
el: 3ης γενιάς ανιψιός/ανιψιά

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
el: 3ης γενιάς ανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

en: (aged %s)
el: (%s)

en: (aged less than %s)
el: (λιγότερο από %s ετών)

en: (aged more than %s)
el: (περισσότερο από %s ετών)

en: (filtered from %s total entries)
el: (φιλτραρισμένο από %s συνολικές καταχωρήσεις)

en: (in childhood)
el: (στην παιδική ηλικία)

en: (in infancy)
el: (στην βρεφική ηλικιά)

en: (stillborn)
el: (θνησιγενές)

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
el: <b> Παρακαλώ σημειώστε: </ b> Ιδιωτικές πληροφορίες των ζωντανών ατόμων θα δοθούν μόνο σε συγγενείς της οικογένειας και σε στενούς φίλους. Θα σας ζητηθεί να επαληθεύσετε τη σχέση σας προτού λάβετε οποιαδήποτε ιδιωτικά δεδομένα. Μερικές φορές πληροφορίες για νεκρά άτομα μπορεί επίσης να είναι ιδιωτικές. Αν συμβαίνει αυτό, είναι επειδή δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες σχετικά με το άτομο για να διαπιστωθεί αν είναι ζωντανό ή όχι και πιθανότατα δεν έχουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό το άτομο. <br> <br> Πριν θέσετε μια ερώτηση, παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε ερωτήσεις σχετικά με το σωστό άτομο, ελέγχοντας ημερομηνίες, μέρη και στενούς συγγενείς. Αν υποβάλετε αλλαγές στα γενεαλογικά δεδομένα, παρακαλούμε να συμπεριλάβετε τις πηγές από τις οποίες αποκτήσατε τα δεδομένα.

en: <default theme>
el: <Προεπιλεγμένο Θέμα>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
el: <div class = "largeError"> Σημείωση: </div> <div class = "error"> Συμπληρώνοντας και υποβάλλοντας αυτήν τη φόρμα, συμφωνείτε: <ul> <li> για την προστασία του απορρήτου των ζωντανών ατόμων που αναφέρονται στον ιστότοπό μας. </li> <li> και στο παρακάτω πλαίσιο κειμένου, για να εξηγήσετε σε ποιον συσχετίζεστε ή να μας παράσχετε πληροφορίες σχετικά με κάποιον που πρέπει να αναφέρεται στον ιστότοπό μας. </li> </ul> </div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
el: Ένα γράφημα που εμφανίζει σχέσεις μεταξύ δύο ατόμων.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
el: Ένα γράφημα των προγόνων και των απογόνων ενός ατόμου, ως οικογενειακό βιβλίο.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
el: Ένα γράφημα των προγόνων ενός ατόμου, ως ένα συμπαγές δέντρο.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
el: Ένα γράφημα των προγόνων ενός ατόμου, διαμορφωμένο ως δέντρο.

en: A chart of an individual’s ancestors.
el: Ένα γράφημα των προγόνων ενός ατόμου.

en: A chart of an individual’s descendants.
el: Ένα γράφημα των απογόνων ενός ατόμου.

en: A chart of individuals’ lifespans.
el: Ένα γράφημα όλης της διάρκειας ζωής των επιλεγόμενων ατόμων.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
el: Ένα παιδί μπορεί να έχει περισσότερα από ένα ζεύγος γονέων. Η σχέση μεταξύ του τέκνου και των γονέων μπορεί να είναι βιολογική, νομική ή βασισμένη στην τοπική κουλτούρα και παράδοση. Εάν δεν έχει οριστεί γενεαλογία, τότε θα θεωρηθεί βιολογική σχέση.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
el: Ένα συνηθισμένο σφάλμα είναι να υπάρχουν πολλαπλοί σύνδεσμοι στην ίδια εγγραφή, για παράδειγμα, η καταχώρηση του ίδιου τέκνου περισσότερες από μία φορές σε μια οικογενειακή εγγραφή.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
el: Ένας διακομιστής βάσης δεδομένων μπορεί να αποθηκεύσει πολλές ξεχωριστές βάσεις δεδομένων. Πρέπει να επιλέξετε μια υπάρχουσα βάση δεδομένων (που δημιουργήθηκε από το διαχειριστή του διακομιστή σας) ή να δημιουργήσετε μια νέα (εάν ο λογαριασμός χρήστη σας στην βάση δεδομένων σας έχει επαρκή δικαιώματα).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
el: Ένα διάγραμμα βεντάλιας των προγόνων ενός ατόμου.

en: A file on the server
el: Ένα αρχείο στον διακομιστή

en: A file on your computer
el: Ένα αρχείο στον υπολογιστή σας

en: A greeting message and useful links for a user.
el: Ένα μήνυμα χαιρετισμού και χρήσιμοι σύνδεσμοι για έναν χρήστη.

en: A greeting message for site visitors.
el: Μήνυμα καλοσωρίσματος για τους επισκέπτες.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
el: Μια λίστα αλλαγών που πρέπει να αναθεωρηθούν από έναν συντονιστή και ειδοποιήσεις μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

en: A list of frequently asked questions and answers.
el: Μια λίστα με συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις τους.

en: A list of records that have been updated recently.
el: Μια λίστα με εγγραφές που ενημερώθηκαν πρόσφατα.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
el: Μια λίστα εργασιών και δραστηριοτήτων που συνδέονται με το οικογενειακό δέντρο.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
el: Μια λίστα με τις εβραϊκές επετείους θανάτου που θα συμβούν στο εγγύς μέλλον.

en: A list of the anniversaries that occur today.
el: Λίστα με επετείους που συνέβησαν σαν σήμερα.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
el: Λίστα επετείων στο προσεχές μέλλον.

en: A list of the most popular given names.
el: Λίστα με τα δημοφιλέστερα πρώτα ονόματα.

en: A list of the most popular surnames.
el: Λίστα με τα δημοφιλέστερα επώνυμα.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
el: Οι σελίδες που έχουν προβληθεί τις περισσότερες φορές.

en: A list of users and visitors who are currently online.
el: Μια λίστα χρηστών και επισκεπτών που είναι τώρα online.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
el: Ένα αντικείμενο πολυμέσων είναι μια εγγραφή στο οικογενειακό δέντρο που περιέχει πληροφορίες σχετικά με ένα αρχείο πολυμέσων. Αυτές οι πληροφορίες μπορεί να περιλαμβάνουν τίτλο, σημείωση πνευματικών δικαιωμάτων, αντίγραφο, περιορισμούς απορρήτου κ.λπ. Το αρχείο πολυμέσων, όπως η φωτογραφία ή το βίντεο, μπορεί να αποθηκευτεί τοπικά (σε αυτόν τον διακομιστή ιστού) ή απομακρυσμένα (σε διαφορετικό διακομιστή ιστού).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
el: Δημιουργήθηκε ένα νέο συνθηματικό και αποστάλθηκε με email στο %s. Μπορείτε να το αλλάξετε αφού συνδεθείτε.

en: A new password has been requested for your username.
el: Έχει γίνει αίτημα νέου συνθηματικού για το όνομα χρήστη σας.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
el: Ένας νέος χρήστης (%1$s) ζήτησε έναν λογαριασμό (%2$s)  και επαλήθευσε μια διεύθυνση email (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
el: Μια νέα έκδοση του webtrees είναι διαθέσιμη.

en: A private area to record notes or keep a journal.
el: Ένας ιδιωτικός χώρος για την καταγραφή σημειώσεων ή την τήρηση ενός ημερολογίου.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
el: Ένας υποψήφιος χρήστης έχει εγγραφεί σε δέντρα ιστού στο %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
el: Μια αναφορά με τους προγόνους ενός ατόμου, με την μορφή δέντρου.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
el: Μια αναφορά των προγόνων ενός ατόμου, σε αφηγηματικό στυλ.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
el: Μια αναφορά των απογόνων ενός ατόμου, σε αφηγηματικό στυλ.

en: A report of an individual’s details.
el: Μια αναφορά των λεπτομερειών ενός ατόμου.

en: A report of facts which are supported by a given source.
el: Μια αναφορά γεγονότων που υποστηρίζονται από μια δεδομένη πηγή.

en: A report of family members and their details.
el: Μια αναφορά των μελών της οικογένειας και τα στοιχεία τους.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
el: Αναφορά ατόμων που πέθαναν σε δεδομένο χρόνο ή τόπο.

en: A report of individuals who had a given occupation.
el: Μια αναφορά ατόμων που είχαν ένα συγκεκριμένο επάγγελμα.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
el: Μια αναφορά ατόμων που γεννήθηκαν σε δεδομένο χρόνο ή τόπο.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
el: Μια αναφορά ατόμων που γεννήθηκαν σε δεδομένο χρόνο ή τόπο.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
el: Μια αναφορά ατόμων που ήταν παντρεμένα σε δεδομένο χρόνο ή τόπο.

en: A report of recent and pending changes.
el: Μια αναφορά για πρόσφατες και εκκρεμείς αλλαγές.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
el: Μια αναφορά των οικογενειών που σχετίζονται στενά με ένα άτομο.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
el: Μια αναφορά των ατόμων που έχουν στενή συγγένεια με ένα άτομο.

en: A report of the information provided by a source.
el: Μια αναφορά των πληροφοριών που παρέχονται από μια πηγή.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
el: Μια αναφορά των πληροφοριών που λείπουν για ένα άτομο και τους συγγενείς του.

en: A report of vital records for a given date or place.
el: Έκθεση εγγραφών ζωής για μια δοσμένη ημ/νία ή τοποθεσία.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
el: Ένας ρόλος είναι ένα σύνολο δικαιωμάτων πρόσβασης, τα οποία επιτρέπουν την προβολή δεδομένων, την αλλαγή προτιμήσεων κ.λπ. Τα δικαιώματα πρόσβασης εκχωρούνται σε ρόλους και οι ρόλοι εκχωρούνται στους χρήστες. Κάθε οικογενειακό δέντρο μπορεί να εκχωρήσει διαφορετική πρόσβαση σε κάθε ρόλο και οι χρήστες μπορούν να έχουν διαφορετικό ρόλο σε κάθε οικογενειακό δέντρο.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
el: Ένα πλευρικό πλαίσιο που δείχνει τις στενές οικογένειες και συγγενείς ενός ατόμου.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
el: Ένα πλευρικό πλαίσιο που εμφανίζει μη γενεαλογικές πληροφορίες για ένα άτομο.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
el: Ένα πλευρικό πλαίσιο που δείχνει τους απογόνους ενός ατόμου.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
el: Μια καρτέλα που δείχνει τους στενούς συγγενείς ενός ατόμου.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
el: Μια καρτέλα που δείχνει τα γεγονότα και τα γεγονότα ενός ατόμου.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
el: Μια καρτέλα που δείχνει τα αντικείμενα πολυμέσων που συνδέονται με ένα άτομο.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
el: Μια καρτέλα που δείχνει τις σημειώσεις που συνδέονται με ένα άτομο.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
el: Μια καρτέλα που δείχνει τις πηγές που συνδέονται με ένα άτομο.

en: A timeline displaying individual events.
el: Ένα χρονοδιάγραμμα που εμφανίζει μεμονωμένα συμβάντα.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
el: Ένας χρήστης δεν θα μπορεί να συνδεθεί έως ότου επιλεγούν τόσο η "επαλήθευση email" όσο και η "έγκριση από τον διαχειριστή".

en: A.M.
el: Π.Μ.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
el: ALPHABET_lower=άαβγδέεζήηθίϊΐικλμνξόοπρσςτύϋΰυφχψώω

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
el: ALPHABET_upper=ΆΑΒΓΔΈΕΖΉΗΘΊΪΪΙΚΛΜΝΞΌΟΠΡΣΣΤΎΫΫΥΦΧΨΏΩ

en: Aba, Nigeria
el: Αμπα, Νιγηρία

en: Abbreviate place names
el: Συντόμευση ονομάτων τοποθεσιών

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
el: Αυγ

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
el: Φεβ

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
el: Ιαν

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
el: Ιουλ

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
el: Μαρ

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
el: Μαι

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
el: Νοε

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
el: Οκτ

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
el: Μακριά

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
el: Σεπ

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept all changes
el: Αποδοχή όλων των αλλαγών

en: Access level
el: Επίπεδο Πρόσβασης

en: Access to family trees
el: Πρόσβαση σε γενεαλ. δέντρα

en: Account approval and email verification
el: Έγκριση λογαριασμού και επαλήθευση email

en: Accra, Ghana
el: Άκρα, Γκάνα

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add %s to the clippings cart
el: Προσθήκη %s στο καλάθι

en: Add a blank row
el: Προσθήκη κενής γραμμής

en: Add a brother or sister
el: Προσθήκη αδερφού ή αδερφής

en: Add a child
el: Προσθήκη νέου τέκνου

en: Add a child to create a one-parent family
el: Προσθήκη τέκνου για την δημιουργία μονογονεικής οικογένειας

en: Add a child to this family
el: Προσθήκη τέκνου σ'αυτήν την οικογένεια

en: Add a fact
el: Προσθήκη γεγονότος

en: Add a father
el: Προσθήκη πατέρα

en: Add a favorite
el: Προσθήκη αγαπημένου

en: Add a geographic location
el: Προσθήκη γεωγραφικής τοποθεσίας

en: Add a husband
el: Προσθήκη συζύγου

en: Add a husband to this family
el: Προσθήκη συζύγου (άνδρα) σ' αυτή την οικογένεια

en: Add a husband using an existing individual
el: Προσθήκη συζύγου (άντρα) χρησιμοποιόντας υπάρχον άτομο

en: Add a journal entry
el: Προσθήκη νέας καταχώρησης ημερολογίου

en: Add a media object
el: Προσθήκη πολυμέσου

en: Add a mother
el: Προσθήκη μητέρας

en: Add a name
el: Προσθήκη ονόματος

en: Add a news article
el: Προσθήκη άρθρου νέων

en: Add a note
el: Προσθήκη σημειώματος/σχολίου

en: Add a restriction
el: Προσθήκη περιορισμού

en: Add a shared note
el: Προσθήκη κοινόχρηστης σημείωσης

en: Add a son or daughter
el: Προσθήκη γιού ή κόρης

en: Add a source citation
el: Προσθήκη αναφοράς πηγής

en: Add a spouse
el: Προσθήκη νέας συζύγου

en: Add a story
el: Προσθήκη αφήγησης

en: Add a user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Add a wife
el: Προσθήκη συζύγου

en: Add a wife to this family
el: Προσθήκη συζύγου (γυναίκας) σε αυτή την οικογένεια

en: Add a wife using an existing individual
el: Προσθήκη συζύγου (γυναίκας) χρησιμοποιόντας υπάρχον άτομο

en: Add an FAQ
el: Προσθήκη συχνής ερώτησης

en: Add an associate
el: Προσθήκη συνεργάτη

en: Add another individual to the chart
el: Προσθήκη ενός ακόμα ατόμου στο γράφημα

en: Add from clipboard
el: Προσθήκη απο την μνήμη

en: Add individuals
el: Προσθήκη ατόμων

en: Add links
el: Προσθήκη συνδέσμων

en: Add marriage details
el: Προσθήκη λεπτομερειών γάμου

en: Add missing death records
el: Συμπλήρωση ελλειπών εγγραφών θανάτων

en: Add missing married names
el: Συμπλήρωση ελειπών ονομάτων (γάμου)

en: Add more fields
el: Προσθήκη περισσότερων πεδίων

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
el: Προσθέστε αφηγηματικές ιστορίες σε άτομα στο οικογενειακό δέντρο.

en: Add spaces where long lines were wrapped
el: Προσθήκη κενών όπου έχει γίνει αναδίπλωση λέξεων για μεγάλες γραμμές

en: Add the GEDCOM media path to filenames
el: Προσθέστε τη διαδρομή πολυμέσων GEDCOM στα ονόματα αρχείων

en: Add to TITLE header tag
el: Προσθήκη ΤΙΤΛΟΥ σε ετικέτα κεφαλίδας

en: Add to favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Add to the clippings cart
el: Προσθήκη στο καλάθι αποκοπής

en: Add unique identifiers
el: Προσθέστε μοναδικά αναγνωριστικά

en: Add unlinked records
el: Προσθήκη ασύνδετων εγγραφών

en: Add watermarks to thumbnails
el: Προσθήκη υδατογραφήματος στις μικρογραφίες

en: Add your own text and graphics.
el: Προσθήκη ιδίων κειμένων και γραφικών.

en: Add/edit a journal/news entry
el: Προσθήκη/Επεξεργασία καταχώρησης Ημερολογίου/Νέων

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address line 1
el: Διεύθυνση Γραμμή 1

en: Address line 2
el: Διεύθυνση Γραμμή 1

en: Adelaide, Australia
el: Αδελαΐδα, Αυστραλία

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Administrator account
el: Λογαριασμός διαχειριστή

en: Administrator comments on user
el: Σχόλια διαχειριστή για τον χρήστη

en: Administrators
el: Διαχειριστές

en: Adopted by both parents
el: Υιοθετήθηκε και από τους δύο γονείς

en: Adopted by father
el: Υιοθετήθηκε από τον πατέρα

en: Adopted by mother
el: Υιοθετήθηκε από την μητέρα

en: Adoption
el: Υιοθεσία

en: Adoption of a brother
el: Υιοθεσία αδελφού

en: Adoption of a child
el: Υιοθεσία τέκνου

en: Adoption of a daughter
el: Υιοθεσία θυγατέρας

en: Adoption of a grandchild
el: Υιοθεσία εγγονιού

en: Adoption of a granddaughter
el: Υιοθεσία εγγονιού

en: Adoption of a grandson
el: Υιοθεσία εγγονού

en: Adoption of a half-brother
el: Υιοθεσία ετεροθαλή αδελφού

en: Adoption of a half-sibling
el: Υιοθεσία ετεροθαλών αδελφιού

en: Adoption of a half-sister
el: Υιοθεσία ετεροθαλούς αδελφής

en: Adoption of a sibling
el: Υιοθεσία αδελφιών

en: Adoption of a sister
el: Υιοθεσία αδελφής

en: Adoption of a son
el: Υιοθεσία υιού

en: Adult christening
el: Βάπτιση ενήλικα

en: Advanced fact preferences
el: Προτιμήσεις γεγονότων για προχωρημένους

en: Advanced name facts
el: Προτιμήσεις γεγονότων σχετικά με ονόματα για προχωρημένους

en: Advanced place name facts
el: Προτιμήσεις γεγονότων σχετικά με τοποθεσίες για προχωρημένους

en: Advanced search
el: Αναζήτηση για προχωρημένους

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Africa
el: Αφρική

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
el: Μετά την δημιουργία οικογενειακού δένδρου, θα μπορείτε να εισάγετε δεδομένα από ένα αρχείο GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
el: Αφού συνδεθείτε, επιλέξτε το σύνδεσμο «Το προφίλ μου» κάτω από το μενού «Ατομική πύλη» και συμπληρώστε τα πεδία κωδικών για να αλλάξετε τον κωδικό σας.

en: Age
el: Ηλικία

en: Age at birth of child
el: Ηλικία κατά τη γέννηση του τέκνου

en: Age at which to assume an individual is dead
el: Ηλικία στην οποία υποθέτουμε ότι κάποιος έχει αποβιώσει

en: Age between husband and wife
el: Ηλικιακή διαφορά μεταξύ αντρόγυνου

en: Age between siblings
el: Ηλικιακή διαφορά μεταξύ αδελφιών

en: Age between wife and husband
el: Ηλικιακή διαφορά μεταξύ αντρόγυνου

en: Age difference
el: Ηλικιακή διαφορά

en: Age in year of first marriage
el: Ηλικία στο έτος του πρώτου γάμου

en: Age in year of marriage
el: Ηλικία στο έτος του γάμου

en: Age of parents next to child’s birthdate
el: Ηλικία γονέων δίπλα στην ημερομηνία γεννήσεως τέκνου

en: Age related to birth year
el: Ηλικία σε σχέση με το έτος γέννησης

en: Age related to death year
el: Ηλικία σε σχέση με το έτος θανάτου

en: Agency
el: Υπηρεσία

en: Aland Islands
el: νήσοι Ώλαντ

en: Albania
el: Αλβανία

en: Album
el: Συλλογή

en: Albuquerque, New Mexico, United States
el: Αλμπουκέρκη, Νέο Μεξικό, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Algeria
el: Αλγερία

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Alive
el: Εν ζωή

en: All
el: ΌΛΑ

en: All facts and events
el: Όλα τα στοιχεία και τα γεγονότα

en: All family facts
el: Όλα τα οικογενειακά γεγονότα

en: All fields must be completed.
el: Όλα τα πεδία είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθούν.

en: All individual facts
el: Όλα τα ατομικά γεγονότα

en: All individuals
el: Όλα τα άτομα

en: All records
el: Όλα τα αρχεία

en: All repository facts
el: Όλα τα συμβάντα των αποθετηρίων

en: All source facts
el: Όλα τα συμβάντα των πηγών

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
el: Επιτρέψτε σε άλλες ενότητες να επεξεργάζονται κείμενο χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα επεξεργασίας "WYSIWYG", αντί να χρησιμοποιούν κώδικες HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
el: Επέτρεψε στους χρήστες να δουν πηγαίες εγγραφές GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
el: Εμφάνιση επιλογέα θέματος στους χρήστες

en: Allow visitors to request a new user account
el: Να επιτρέπεται στους επισκέπτες να αιτηθούν λογαριασμό νέου χρήστη

en: Also known as
el: Επίσης γνωστός ως

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
el: Μια συχνή ερώτηση μπορεί να εμφανίζεται μόνο σε ένα ή σε όλα τα οικογενειακά δέντρα.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
el: Ένας διαχειριστής πρέπει να εγκρίνει τον νέο λογαριασμό χρήστη και να επιλέξει ένα επίπεδο πρόσβασης πριν ο χρήστης μπορεί να συνδεθεί.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
el: Μια εναλλακτική λύση στην καρτέλα "Πολυμέσα" και μια βελτιωμένη προβολή εικόνων.

en: An alternative way to display charts.
el: Ένας εναλλακτικός τρόπος εμφάνισης των γραφημάτων.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
el: Ένας εναλλακτικός τρόπος εισαγωγής εγγραφών απογραφής και σύνδεσής τους με άτομα.

en: An alternative way to select a new theme.
el: Ένας εναλλακτικός τρόπος για να επιλεγεί ένα νέο θέμα.

en: An alternative way to sign in and sign out.
el: Ένας εναλλακτικός τρόπος για είσοδο και αποσύνδεση.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
el: Σχετιζόμενος είναι ένα άλλο άτομο που ασχολήθηκε με αυτό το γεγονός ή γεγονός, όπως μάρτυρας ή ιερέας.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
el: Ένας σχετιζόμενος είναι ένα άλλο άτομο που ασχολήθηκε με αυτό το άτομο, όπως ένας φίλος ή ένας εργοδότης.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
el: Ένα γράφημα κλεψύδρας των προγόνων και των απογόνων ενός ατόμου.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
el: Ένα διαδραστικό δέντρο, που δείχνει όλους τους προγόνους και τους απογόνους ενός ατόμου.

en: An unexpected database error occurred.
el: Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο σφάλμα βάσης δεδομένων.

en: Ancestors
el: Πρόγονοι

en: Ancestors interest
el: Ενδιαφέροντα προγόνων

en: Ancestors of
el: Πρόγονοι του(ης)

en: Ancestors of %s
el: Πρόγονοι του(ης) %s

en: Ancestral file number
el: Προγονικός αριθμός αρχείου

en: Anchorage, Alaska, United States
el: Άνκορεϊτζ, Αλάσκα, ΗΠΑ

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Ανγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Anniversary
el: Επέτειος

en: Anniversary calendar
el: Ημερολόγιο επετείων

en: Annulment
el: Ακύρωση

en: Answer
el: Απάντηση

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Antigua und Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
el: Όποιος έχει λογαριασμό χρήστη μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: Apia, Samoa
el: Apia, Σαμόα

en: Apply privacy settings
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων ιδιωτικοποίησης

en: Apply these preferences to all family trees
el: Εφαρμόστε αυτές τις προτιμήσεις σε όλα τα οικογενειακά δέντρα

en: Apply these preferences to new family trees
el: Εφαρμόστε αυτές τις προτιμήσεις σε νέα οικογενειακά δέντρα

en: Approved
el: Εγκρίθηκε

en: Approved by administrator
el: Εγκρίθηκε απο τον Διαχειριστή

en: Aqua Marine
el: Άκουα Μαρίν

en: Are you sure you want to delete this fact?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το γεγονός;

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτό το μήνυμα; Δεν θα μπορεί να ανακτηθεί αργότερα.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
el: Να διαγραφεί το “%s”;

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να απορρίψετε όλες τις αλλαγές σε αυτό το οικογενειακό δέντρο;

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτό το αντικείμενο από τον κατάλογο των αγαπημένων σας;

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
el: Εκτός από τη χρήση της γραμμής εργαλείων για την εφαρμογή μορφοποίησης HTML, μπορείτε να εισαγάγετε πεδία βάσης δεδομένων που ενημερώνονται αυτόματα. Αυτά τα ειδικά πεδία επισημαίνονται με <b>#</b> χαρακτήρες. Για παράδειγμα, το <b>#totalFamilies#</b> θα αντικατασταθεί με τον πραγματικό αριθμό οικογενειών στη βάση δεδομένων. Οι προχωρημένοι χρήστες μπορεί να επιθυμούν να εφαρμόσουν τάξεις CSS στο κείμενό τους, έτσι ώστε η μορφοποίηση να ταιριάζει με το τρέχον επιλεγμένο θέμα.

en: Ash
el: Στάχτη

en: Asia
el: Ασία

en: Associate
el: Σχετιζόμενοι

en: Associate events with this source
el: Συσχετίστε συμβάντα με αυτή την πηγή

en: Associates
el: Σχετιζόμενοι

en: Asuncion, Paraguay
el: Asuncion, Παραγουάη

en: At sea
el: Στην θάλασσα

en: Atlanta, Georgia, United States
el: Ατλάντα, Γεωργία, ΗΠΑ

en: Attendant
el: Ακόλουθος

en: Attending
el: Παρακολούθηση

en: Audio
el: Ήχος

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author of last change
el: Συντάκτης τελευταίας αλλαγής

en: Automatically accept changes made by this user
el: Αυτόματη αποδοχή αλλαγών που έγιναν απ' αυτό το χρήστη

en: Automatically expand notes
el: Αυτόματη ξεδίπλωμα σημειώσεων

en: Automatically expand sources
el: Αυτόματο ξεδίπλωμα πηγών

en: Available blocks
el: Διαθέσιμα πλαίσια

en: Average age
el: Μέσος όρος ηλικίας

en: Average age at death
el: Μέσος όρος ηλικίας θανάτου

en: Average age in century of marriage
el: Μέση ηλικία σε σχέση με τον αιώνα γάμου

en: Average age related to death century
el: Μέση ηλικία σε σχέση με τον αιώνα θανάτου

en: Average number of children per family
el: Μέσος όρος τέκνων ανά οικογένεια

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
el: Αποφύγετε κενά και σημεία στίξης. Ένα οικογενειακό όνομα μπορεί να είναι μια καλή επιλογή.

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Azores
el: Αζόρες

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

en: Baptism
el: Βάπτιση

en: Baptism of a brother
el: Βάπτιση αδελφού

en: Baptism of a child
el: Βάπτιση τέκνου

en: Baptism of a daughter
el: Βάπτιση θυγατέρας

en: Baptism of a grandchild
el: Βάπτιση εγγονιού

en: Baptism of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

en: Baptism of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

en: Baptism of a half-brother
el: Βάπτιση ετεροθαλή αδελφού

en: Baptism of a half-sibling
el: Βάπτιση ετεροθαλούς αδελφιού

en: Baptism of a half-sister
el: Βάπτιση ετεροθαλούς αδελφής

en: Baptism of a sibling
el: Βάπτιση αδερφιού

en: Baptism of a sister
el: Βάπτιση αδελφής

en: Baptism of a son
el: Βάπτιση υιού

en: Bar mitzvah
el: Εβραϊκή περιτομή

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Batch update
el: Μαζική ενημέρωση

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
el: Baton Rouge, Λουιζιάνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Bearing
el: Αζιμούθιο

en: Begins with
el: Ξεκινάει με

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgian Chocolate
el: Βελγική σοκολάτα

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδα

en: Bern, Switzerland
el: Βέρνη, Ελβετία

en: Best man
el: Κουμπάρος

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: Billings, Montana, United States
el: Billings, Μοντάνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Binary data object
el: Δυαδικό αντικείμενο δεδομένων

en: Bing Maps™
el: Χάρτες Bing ™

en: Birmingham, Alabama, United States
el: Μπέρμιγχαμ, Αλαμπάμα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Birth
el: Γέννηση

en: Birth by country
el: Γεννήσεις ανά χώρα

en: Birth date range end
el: Ημ/νία γεννήσεως εώς

en: Birth date range start
el: Ημ/νία γεννήσεως από

en: Birth of a brother
el: Γέννηση αδελφού

en: Birth of a child
el: Γέννηση τέκνου

en: Birth of a daughter
el: Γέννηση θυγατέρας

en: Birth of a grandchild
el: Γέννηση εγγονιού

en: Birth of a granddaughter
el: Γέννηση εγγονής

en: Birth of a grandson
el: Γέννηση εγγονού

en: Birth of a half-brother
el: Γέννηση ετεροθαλούς αδελφού

en: Birth of a half-sibling
el: Γέννηση ετεροθαλούς αδερφιού

en: Birth of a half-sister
el: Γέννηση ετεροθαλούς αδελφής

en: Birth of a sibling
el: Γέννηση αδελφιού

en: Birth of a sister
el: Γέννηση αδελφής

en: Birth of a son
el: Γέννηση υιού

en: Birth places
el: Τοποθεσιά γεννήσεων

en: Birthplace contains
el: Η τοποθεσία γέννησης περιέχει

en: Births
el: Γεννήσεις

en: Births by century
el: Γεννήσεις ανα αιώνα

en: Bismarck, North Dakota, United States
el: Bismarck, Βόρεια Ντακότα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Blessing
el: Ευχολόγια

en: Block
el: Τμήμα

en: Blocks
el: Τμήματα

en: Blue Lagoon
el: Γαλάζια Λίμνη

en: Blue Marine
el: Μπλε Θάλασσα

en: Body
el: Σώμα

en: Bogota, Colombia
el: Μπογκοτά, Κολομβία

en: Boise, Idaho, United States
el: Boise, Αϊντάχο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Book
el: Βιβλίο

en: Booklet
el: Φυλλάδιο

en: Born in the covenant
el: Γεννήθηκε στη διαθήκη

en: Bosnia and Herzegovina
el: Bosnien und Herzegowina

en: Boston, Massachusetts, United States
el: Βοστώνη, Μασαχουσέτη, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Both alive
el: Και οι δύο εν ζωή

en: Both dead
el: Και οι δυο απεβίωσαν

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bountiful, Utah, United States
el: Bountiful, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Bouvet Island
el: Bouvetinsel

en: Branches
el: Κλάδοι

en: Branches of the %s family
el: Κλάδοι της οικογένειας %s

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Bridesmaid
el: Παράνυμφος

en: Brigham City, Utah, United States
el: Brigham City, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Brisbane, Australia
el: Μπρίσμπεϊν, Αυστραλία

en: British Indian Ocean Territory
el: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικοί Παρθένοι νήσοι

en: Brother
el: Αδελφός

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνάι Νταρουσαλάμ

en: Buenos Aires, Argentina
el: Μπουένος Άιρες, Αργεντινή

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burial
el: Ταφή

en: Burial of a brother
el: Ταφή αδελφού

en: Burial of a child
el: Ταφή τέκνου

en: Burial of a daughter
el: Ταφή θυγατέρας

en: Burial of a father
el: Ταφή πατέρα

en: Burial of a grandchild
el: Ταφή εγγονιού

en: Burial of a granddaughter
el: Ταφή εγγονής

en: Burial of a grandfather
el: Ταφή παππού

en: Burial of a grandmother
el: Ταφή γιαγίας

en: Burial of a grandparent
el: Ταφη παππούδων

en: Burial of a grandson
el: Ταφή εγγονού

en: Burial of a half-brother
el: Ταφή ετεροθαλούς αδελφού

en: Burial of a half-sibling
el: Ταφή ετεροθαλούς αδελφιού

en: Burial of a half-sister
el: Ταφή ετεροθαλούς αδελφής

en: Burial of a husband
el: Ταφή σύζυγου

en: Burial of a maternal grandfather
el: Ταφή ενός μητρικού παππού

en: Burial of a maternal grandmother
el: Ταφή μιας μητρικής γιαγιάς

en: Burial of a mother
el: Ταφή μητέρας

en: Burial of a parent
el: Ταφή ενός γονέα

en: Burial of a paternal grandfather
el: Ταφή ενός πατρικού παππού

en: Burial of a paternal grandmother
el: Ταφή μιας πατρικής γιαγιάς

en: Burial of a sibling
el: Ταφή αδερφιού

en: Burial of a sister
el: Ταφή μιας αδελφής

en: Burial of a son
el: Ταφή ενός γιού

en: Burial of a spouse
el: Ταφή συζύγου

en: Burial of a wife
el: Ταφή μιας συζύγου

en: Burial place contains
el: Σημείο ενταφιασμού που περιέχει

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Buyer
el: Αγοραστής

en: By default, SMTP works on port 25.
el: Από προεπιλογή, το SMTP λειτουργεί στη θύρα 25.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
el: 10ος

[ctx: CENTURY]
en: 11th
el: 11ος

[ctx: CENTURY]
en: 12th
el: 12ος

[ctx: CENTURY]
en: 13th
el: 13ος

[ctx: CENTURY]
en: 14th
el: 14ος

[ctx: CENTURY]
en: 15th
el: 15ος

[ctx: CENTURY]
en: 16th
el: 16ος

[ctx: CENTURY]
en: 17th
el: 17ος

[ctx: CENTURY]
en: 18th
el: 18ος

[ctx: CENTURY]
en: 19th
el: 19ος

[ctx: CENTURY]
en: 1st
el: 1ος

[ctx: CENTURY]
en: 20th
el: 20ος

[ctx: CENTURY]
en: 21st
el: 21ος

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
el: 2ος

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
el: 3ος

[ctx: CENTURY]
en: 4th
el: 4ος

[ctx: CENTURY]
en: 5th
el: 5ος

[ctx: CENTURY]
en: 6th
el: 6ος

[ctx: CENTURY]
en: 7th
el: 7ος

[ctx: CENTURY]
en: 8th
el: 8ος

[ctx: CENTURY]
en: 9th
el: 9ος

en: Calculating…
el: Υπολογισμός…

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Calendar conversion
el: Μετατροπή ημερολογίου

en: Calgary, Alberta, Canada
el: Κάλγκαρι, Αλμπέρτα, Καναδάς

en: Call number
el: Καλέστε το τηλέφωνο

en: Cambodia
el: Kambodscha

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Campinas, Brazil
el: Campinas, Βραζιλία

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Kap Verde

en: Caracas, Venezuela
el: Καράκας, Βενεζουέλα

en: Card
el: Κάρτα

en: Cardston, Alberta, Canada
el: Cardston, Αλμπέρτα, Καναδάς

en: Case insensitive
el: Μη διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Caste
el: Κοινωνική τάξη

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Cause
el: Αιτία

en: Cause of death
el: Αιτία θανάτου

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
el: Προσοχή! Αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ. Κάνε υπομονή.

en: Cayman Islands
el: νήσοι Κεϊμαν

en: Cebu City, Philippines
el: Πόλη του Κεμπού, Φιλιππίνες

en: Cemeteries
el: Κοιμητήρια

en: Cemetery
el: Νεκροταφείο

en: Census
el: Απογραφή

en: Census assistant
el: Βοηθός απογραφής

en: Census date
el: Ημ/νία απογραφής

en: Census place
el: Τοποθεσία απογραφής

en: Census transcript
el: Έκθεση απογραφής

en: Central African Republic
el: Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία

en: Certificate
el: Πιστοποιητικό

en: Chad
el: Τσάντ

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change family members
el: Αλλαγή μελών οικογένειας

en: Change flag
el: Αλλαγή σημαίας

en: Change the “Home page” blocks
el: Αλλάξτε τα μπλοκ "Αρχική σελίδα"

en: Change the “My page” blocks
el: Αλλάξτε τα μπλοκ "Η σελίδα μου"

en: Changed on %1$s
el: Άλλαξε στις %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
el: Άλλαξε στις %1$s από %2$s

en: Changes
el: Αλλαγές

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
el[0]: Αλλαγές την τελευταία ημέρα
el[1]: Αλλαγές τις τελευταίες %s ημέρες

en: Changes log
el: Αρχείο αλλαγών

en: Character set
el: Σετ χαρακτήρων

en: Chart
el: Διάγραμμα

en: Chart preferences
el: Προτιμήσεις γραφήματος

en: Chart type
el: Τύπος διαγράμματος

en: Charts
el: Διαγράμματα

en: Check for errors
el: Έλεγχος για σφάλματα

en: Check for pending changes…
el: Έλεγχος για εκκρεμείς αλλαγές…

en: Check the settings and try again.
el: Ελένξτε τις ρυθμίσεις και προσπαθήστε ξανά.

en: Checking server capacity
el: Έλεγχος χώρου συστήματος

en: Checking server configuration
el: Έλεγχος ρυθμίσεων διακομιστή

en: Chicago, Illinois, United States
el: Σικάγο, Ιλινόϊς, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Child
el: Τέκνο

en: Child of
el: Τέκνο του

en: Child of %s
el: Τέκνο των %s

en: Children
el: Τέκνα

en: Children in family
el: Τέκνα στην οικογένεια

en: Children of
el: τέκνα του

en: Children take a patronym instead of a surname.
el: Τα παιδιά παίρνουν ένα πατρώνυμο αντί για το επώνυμο.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
el: Τα παιδιά παίρνουν ένα επώνυμο από τον πατέρα και ένα επώνυμο από τη μητέρα.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
el: Τα παιδιά παίρνουν ένα επώνυμο από τη μητέρα και ένα επώνυμο από τον πατέρα.

en: Children take their father’s surname.
el: Τα παιδιά παίρνουν το επώνυμο του πατέρα τους.

en: Children take their mother’s surname.
el: Τα παιδιά παίρνουν το επώνυμο της μητέρας τους.

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Choose a report to run
el: Επιλογή αναφοράς

en: Choose relatives
el: Επιλογή συγγενών

en: Choose user defined welcome text typed below
el: Επιλέξτε κείμενο καλωσορίσματος που ορίζεται από τον χρήστη παρακάτω

en: Choose:
el: Επιλογή:

en: Christening
el: Βάπτιση

en: Christening of a brother
el: Βάφτιση αδελφού

en: Christening of a child
el: Βάφτιση τέκνου

en: Christening of a daughter
el: Βάπτιση θυγατέρας

en: Christening of a grandchild
el: Βάφτιση εγγονιού

en: Christening of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

en: Christening of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

en: Christening of a half-brother
el: Βάπτιση ετεροθαλή αδελφού

en: Christening of a half-sibling
el: Βάφτιση ετεροθαλούς αδελφιού

en: Christening of a half-sister
el: Βάπτιση ετεροθαλούς αδελφής

en: Christening of a sibling
el: Βάφτιση αδερφιού

en: Christening of a sister
el: Βάπτιση αδελφής

en: Christening of a son
el: Βάπτιση γιου

en: Christmas Island
el: νήσος Χριστουγέννων

en: Circumciser
el: Διενεργών περιτομές

en: Citation details
el: Λεπτομέρειες αναφοράς

en: Citizenship
el: Υπηκοότητα

en: City
el: Πόλη

en: Ciudad Juarez, Mexico
el: Ciudad Juarez, Μεξικό

en: Civil marriage
el: Πολιτικός γάμος

en: Civil registrar
el: Πολιτικό ληξιαρχείο

en: Clean up data folder
el: Καθαρισμός φακέλου δεδομένων

en: Cleared but not yet completed
el: Εκκαθαρίστηκε αλλά δεν ολοκληρώθηκε ακόμη

en: Clippings cart
el: Καλάθι αποκομμάτων

en: Coat of arms
el: Θυρεός

en: Cochabamba, Bolivia
el: Cochabamba, Βολιβία

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Kokosinseln

en: Coffee and Cream
el: Καφές και κρέμα

en: Cold Day
el: Κρύα μέρα

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Colonia Juarez, Mexico
el: Colonia Juarez, Μεξικό

en: Columbia River, Washington, United States
el: Columbia River, Ουάσιγκτον, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Columbia, South Carolina, United States
el: Κολούμπια, Νότια Καρολίνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Columbus, Ohio, United States
el: Κολόμπους, Οχάιο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Columns per page
el: Στήλες ανα σελίδα

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comments
el: Σχόλια

en: Common law marriage
el: Γάμος κοινού δικαίου

en: Communicate directly with other users, using private messages.
el: Επικοινωνήστε απευθείας με άλλους χρήστες, χρησιμοποιώντας ιδιωτικά μηνύματα.

en: Comoros
el: Komoren

en: Compact tree
el: Σύμπτυξη δέντρου

en: Compact tree of %s
el: Συμπίεση δέντρου: %s

en: Completed before 1970; date not available
el: Ολοκληρώθηκε πριν από το 1970. η ημερομηνία δεν είναι διαθέσιμη

en: Completed; date unknown
el: Ολοκληρώθηκε, άγνωστη ημερομηνία

en: Compress the GEDCOM file
el: Συμπίεση του αρχείου GEDCOM

en: Concatenation
el: Αλληλουχία

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης

en: Confirmation
el: Χρίσμα

en: Connection to database server
el: Σύνδεση στον database server

en: Contact information
el: Πληροφορίες επικοινωνίας

en: Contact method
el: Μέθοδος επικοινωνίας

en: Contains
el: Περιέχει

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Continued
el: Συνεχίζεται

en: Control panel
el: Πίνακας Ελέγχου

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
el: Θέλετε να μετατρέψετε αυτό το GEDCOM από UTF-8 σε ISO-8859-1

en: Cook Islands
el: νήσοι Κούκ

en: Copenhagen, Denmark
el: Κοπενγχάγη, Δανία

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
el: Αντιγραφή όλων των καταχωρήσεων από το %1$s στο %2$s.

en: Copy files…
el: Αντιγραφή αρχείων…

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Cordoba, Argentina
el: Κόρδοβα, Αργεντινή

en: Corporation
el: Εταιρεία

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
el: Διορθώστε τις εγγραφές NAME της φόρμας "John / DOE /" ή "John / DOE", όπως παράγονται από παλαιότερα προγράμματα γενεαλογίας.

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cote d’Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
el: Δεν μπόρεσαν να επαληθευτούν οι πληροφορίες που εισάγατε. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά ή επικοινωνήστε με τον διαχειριστή της τοποθεσίας για περισσότερες πληροφορίες.

en: Count
el: Μέτρηση

en: Countries
el: Χώρες

en: Country
el: Χώρα

en: Counts
el: Μετρήσεις

en: County
el: Περιφέρεια

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create a family tree
el: Δημιουργία νέου γεν. δέντρου

en: Create a media object
el: Δημιουργία νέου αρχείου πολυμέσου

en: Create a repository
el: Δημιουργία Αποθετηρίου

en: Create a shared note
el: Δημιουργήστε μια νέα κοινόχρηστη σημείωση

en: Create a shared note using the census assistant
el: Δημιουργήστε μια νέα κοινόχρηστη σημείωση χρησιμοποιώντας το βοηθό

en: Create a source
el: Δημιουργία νέας πηγής

en: Create an individual
el: Δημιουργία νέου ατόμου

en: Create your own chart
el: Δημιουργία προσωπ. διαγράμματος

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
el: Δημιουργήστε, ενημερώστε και διαγράψτε ένα οικογενειακό δέντρο για κάθε αρχείο GEDCOM στο φάκελο δεδομένων.

en: Cremation
el: Αποτέφρωση

en: Cremation of a brother
el: Αποτέφρωση ενός αδελφού

en: Cremation of a child
el: Αποτέφρωση τέκνου

en: Cremation of a daughter
el: Αποτέφρωση μιας κόρης

en: Cremation of a father
el: Αποτέφρωση πατέρα

en: Cremation of a grand-parent
el: Αποτέφρωση παππού ή γιαγιάς

en: Cremation of a grandchild
el: Αποτέφρωση εγγονιού

en: Cremation of a granddaughter
el: Αποτέφρωση μιας εγγονής

en: Cremation of a grandfather
el: Αποτέφρωση παππού

en: Cremation of a grandmother
el: Αποτέφρωση γιαγιάς

en: Cremation of a grandson
el: Αποτέφρωση εγγονού

en: Cremation of a half-brother
el: Αποτέφρωση ετεροθαλούς αδελφού

en: Cremation of a half-sibling
el: Αποτέφρωση ετεροθαλούς αδερφιού

en: Cremation of a half-sister
el: Αποτέφρωση ετεροθαλούς αδελφής

en: Cremation of a husband
el: Αποτέφρωση του συζύγου

en: Cremation of a maternal grandfather
el: Αποτέφρωση μητρικού παππού

en: Cremation of a maternal grandmother
el: Αποτέφρωση μητρικής γιαγιάς

en: Cremation of a mother
el: Αποτέφρωση μητέρας

en: Cremation of a parent
el: Αποτέφρωση γονέα

en: Cremation of a paternal grandfather
el: Αποτέφρωση πατρικού παππού

en: Cremation of a paternal grandmother
el: Αποτέφρωση μιας πατρικής γιαγιάς

en: Cremation of a sibling
el: Αποτέφρωση αδελφιού

en: Cremation of a sister
el: Αποτέφρωση αδελφής

en: Cremation of a son
el: Αποτέφρωση υιού

en: Cremation of a spouse
el: Αποτέφρωση συζύγου

en: Cremation of a wife
el: Αποτέφρωση της συζύγου

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Curitiba, Brazil
el: Κουριτίμπα, Βραζιλία

en: Current
el: Τρέχον

en: Custom
el: Εξατομίκευση

en: Custom event
el: Εξατομικευμένο συμβάν

en: Custom fact
el: Προσαρμοσμένο γεγονός

en: Custom module
el: Προσαρμοσμένη ενότητα

en: Custom tags
el: Προσαρμοσμένες Ετικέτες

en: Custom theme
el: Εξατομικευμένο θέμα

en: Custom welcome text
el: Εξατομικευμένο καλοσώρισμα χρήστη

en: Customize this page
el: Εξατομίκευση παρούσας σελίδας

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσεχική Δημοκρατία

en: DNA markers
el: Δείκτες DNA

en: Dallas, Texas, United States
el: Ντάλας, Τέξας, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Data
el: Δεδομένα

en: Data folder
el: Κατάλογος δεδομένων

en: Database and table names
el: Ονόματα Βάσης δεδομένων και πινάκων

en: Database connection
el: Σ'υνδεση με την Βάση Δεδομένων

en: Database name
el: Όνομα Βάσης Δεδομένων

en: Database password
el: Κωδικός Βάσης Δεδομένων

en: Database user account
el: Όνομα χρήστη Βάσης Δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date differences
el: Ημ/νιακές διαφορές

en: Date of LDS baptism
el: Ημερομηνία βάπτισης LDS

en: Date of LDS child sealing
el: Ημερομηνία σφράγισης παιδιών LDS

en: Date of LDS endowment
el: Ημερομηνία προικοδότησης LDS

en: Date of LDS spouse sealing
el: Ημερομηνία σφράγισης συζύγου LDS

en: Date of adoption
el: Ημερομηνία υιοθεσίας

en: Date of baptism
el: Ημερομηνία βαπτίσματος

en: Date of bar mitzvah
el: Ημερομηνία του bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
el: Ημερομηνία του bat mitzvah

en: Date of birth
el: Ημερομηνία γεννήσεως

en: Date of blessing
el: Ημερομηνία ευλογίας

en: Date of brit milah
el: Ημερομηνία brit milah

en: Date of burial
el: Ημερομηνία ταφής

en: Date of christening
el: Ημερομηνία βάπτισης

en: Date of confirmation
el: Ημερομηνία επιβεβαίωσης

en: Date of cremation
el: Ημερομηνία αποτέφρωσης

en: Date of death
el: Ημ/νία θανάτου

en: Date of divorce
el: Ημερομηνία διαζυγίου

en: Date of emigration
el: Ημερομηνία μετανάστευσης

en: Date of engagement
el: Ημερομηνία αρραβώνων

en: Date of entry in original source
el: Ημερομηνία εισαγωγής στην αρχική πηγή

en: Date of event
el: Ημερομηνία συμβάντος

en: Date of first communion
el: Ημερομηνία πρώτης κοινωνίας

en: Date of immigration
el: Ημερομηνία μετανάστευσης

en: Date of last change
el: Ημερομηνία τελευταίας αλλαγής

en: Date of marriage
el: Ημ/νία γάμου

en: Date of marriage banns
el: Ημερομηνία γάμου

en: Date of naturalization
el: Ημερομηνία πολιτογράφησης

en: Date of ordination
el: Ημερομηνία χειροτονίας

en: Date of residence
el: Ημερομηνία διαμονής

en: Date period
el: Ημερομηνιακή περίοδος

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
el: Οι περίοδοι ημερομηνιών χρησιμοποιούνται για να δείξουν ότι ένα γεγονός, όπως ένα επάγγελμα, συνεχίστηκε για μια χρονική περίοδο.

en: Date range
el: Εύρος ημ/νίας

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
el: Τα εύρη ημερομηνιών χρησιμοποιούνται για να δείξουν ότι ένα συμβάν, όπως μια γέννηση, συνέβη σε μια άγνωστη ημερομηνία εντός ενός πιθανού εύρους.

en: Date registered
el: Ημ/νία εγγραφής

en: Date sent
el: Ημερομηνία αποστολής

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
el: Οι ημερομηνίες μετατρέπονται μόνο εάν ισχύουν για το ημερολόγιο. Για παράδειγμα, μόνο ημερομηνίες μεταξύ %1$s και %2$s θα μετατραπούν στο γαλλικό ημερολόγιο και μόνο ημερομηνίες μετά το %3$s θα μετατραπούν στο Γρηγοριανό ημερολόγιο.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
el: Οι ημερομηνίες αποθηκεύονται χρησιμοποιώντας αγγλικές συντομογραφίες και λέξεις-κλειδιά. Οι συντομεύσεις διατίθενται ως εναλλακτικές για αυτές τις συντομογραφίες και λέξεις-κλειδιά.

en: Daughter
el: Θυγατέρα

en: Daughter of %s
el: κόρη των %s

en: Day
el: Ημέρα

en: Day not set
el: Δεν ορίστηκε ημέρα

en: Day:
el: Ημέρα:

en: Dead
el: Νεκροί

en: Death
el: Θάνατος

en: Death by country
el: Θάνατοι ανά χώρα

en: Death date range end
el: Ημ/νία θανάτου εώς

en: Death date range start
el: Ημ/νία θανάτου απο

en: Death of a brother
el: Θάνατος αδελφού

en: Death of a child
el: Θάνατος τέκνου

en: Death of a daughter
el: Θάνατος θυγατέρας

en: Death of a father
el: Θάνατος πατέρα

en: Death of a grand-parent
el: Θάνατος παππού ή γιαγιάς

en: Death of a grandchild
el: Θάνατος εγγονιού

en: Death of a granddaughter
el: Θάνατος εγγονής

en: Death of a grandfather
el: Θάνατος παππού

en: Death of a grandmother
el: Θάνατος γιαγιάς

en: Death of a grandson
el: Θάνατος εγγονού

en: Death of a half-brother
el: Θάνατος ενός ετεροθαλή αδελφού

en: Death of a half-sibling
el: Θάνατος ετεροθαλούς αδερφιού

en: Death of a half-sister
el: Θάνατος μιας ετεροθαλούς αδελφής

en: Death of a husband
el: Θάνατος συζύγου

en: Death of a maternal grandfather
el: Θάνατος μητρικού παππού

en: Death of a maternal grandmother
el: Θάνατος μητρικής γιαγιάς

en: Death of a mother
el: Θάνατος μητέρας

en: Death of a parent
el: Θάνατος γονέα

en: Death of a paternal grandfather
el: Θάνατος πατρικού παππού

en: Death of a paternal grandmother
el: Θάνατος πατρικής γιαγιάς

en: Death of a sibling
el: Θάνατος αδερφιού

en: Death of a sister
el: Θάνατος αδελφής

en: Death of a son
el: Θάνατος γιού

en: Death of a spouse
el: Θάνατος συζύγου

en: Death of a wife
el: Θάνατος συζύγου

en: Death of one spouse
el: Θάνατος ενός συζύγου

en: Death place contains
el: Το μέρος του θανάτου περιέχει

en: Death places
el: Τοποθεσίες θανάτων

en: Deaths
el: Θάνατοι

en: Deaths by century
el: Θάνατοι ανα αιώνα

en: Decade of birth
el: Δεκαετία γέννησης

en: Decade of death
el: Δεκαετία θανάτου

en: Decade of marriage
el: Δεκαετία γάμου

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default chart
el: Προεπιλ. διάγραμμα

en: Default family tree
el: Προεπιλεγμένο γεν. δέντρο

en: Default individual
el: Προεπιλεγμένο άτομο

en: Default map type
el: Προεπιλεγμένος τύπος χάρτη

en: Default pedigree chart layout
el: Προεπιλεγμένη μορφή οριζοντίου γενεαλογικού διαγράμματος

en: Default pedigree generations
el: Προεπιλεγμένος αριθμός γενεών οριζοντίου δένδρου

en: Default theme
el: Προεπιλεγμένο Θέμα

en: Degree
el: Βαθμός/Πτυχίο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
el: Διαγραφή όλων των υπαρχόντων γεωγρ. δεδομένων πριν την εισαγωγή του αρχείου.

en: Delete inactive users
el: Διαγραφή ανενεργών χρηστών

en: Delete selected messages
el: Διαγραφή επιλεγμένων μηνυμάτων

en: Delete the preferences for this module.
el: Διαγράψτε τις προτιμήσεις για αυτήν την ενότητα.

en: Delete this name
el: Διαγράψτε αυτό το όνομα

en: Delete your account
el: Διαγράψτε τον λογαριασμό σας

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
el: Διαγράφοντας την οικογένεια θα αποσυνδεθούν όλα τα άτομα από κάθε άλλο, αλλά θα μείνουν τα άτομα στη θέση τους. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την οικογένεια;

en: Democratic Republic of the Congo
el: Demokr. Republik Kongo (ehem. Zaire)

en: Denmark
el: Dänemark

en: Denver, Colorado, United States
el: Ντένβερ, Κολοράντο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
el: Ανάλογα με τη διαμόρφωση του διακομιστή σας, ενδέχεται να μπορείτε να κάνετε αυτόματη αναβάθμιση.

en: Descendant generations
el: Γενιές απογόνων

en: Descendants
el: Απόγονοι

en: Descendants interest
el: Ενδιαφέροντα απογόνων

en: Descendants of
el: Απόγονοι του

en: Descendants of %s
el: Απόγονοι: %s

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description META tag
el: Περιγραφή META tag

en: Description unavailable
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
el: Λεπτομέρειες σχετικά με τον νέο χρήστη θα σταλούν στην γενεαλογική επαφή για το αντίστοιχο οικογενειακό δέντρο.

en: Detroit, Michigan, United States
el: Ντιτρόιτ, Μίσιγκαν, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Died as a child: exempt
el: Πέθανε ως παιδί: εξαιρείται

en: Died as an infant: exempt
el: Πέθανε ως βρέφος: εξαιρείται

en: Differences
el: Διαφορές

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
el: Διαφορετικά συστήματα ημερολογίου χρησιμοποιούνται σε διαφορετικά μέρη του κόσμου και πολλά άλλα συστήματα ημερολογίου έχουν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν. Όπου είναι δυνατόν, πρέπει να εισαγάγετε ημερομηνίες χρησιμοποιώντας το ημερολόγιο στο οποίο καταγράφηκε αρχικά το συμβάν. Στη συνέχεια, μπορείτε να καθορίσετε μια μετατροπή, για να εμφανίσετε αυτές τις ημερομηνίες σε ένα πιο οικείο ημερολόγιο. Εάν χρησιμοποιείτε τακτικά δύο ημερολόγια, μπορείτε να ορίσετε δύο μετατροπές και οι ημερομηνίες θα μετατραπούν και στα δύο επιλεγμένα ημερολόγια.

en: Direct line ancestors
el: Άμεσοι πρόγονοι

en: Direct line ancestors and their families
el: Άμεσοι πρόγονοι και οι οικογένειες τους

en: Disable these modules
el: Απενεργοποίηση αυτών των δομοστοιχείων

en: Disable these themes
el: Απενεργοποίηση αυτών των θεμάτων

en: Display %s
el: Εμφάνιση %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
el: Εμφάνιση και διαχείριση των αγαπημένων σελίδων ενός οικογενειακού δέντρου.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
el: Εμφάνιση και διαχείριση των αγαπημένων σελίδων ενός χρήστη.

en: Divorce
el: Διαζύγιο

en: Divorce filed
el: Αίτηση διαζυγίου

en: Divorces by century
el: Διαζύγια ανα αιώνα

en: Djibouti
el: Dschibuti

en: Do not change to keep original filename.
el: Αφήστε κενό για να χρησιμοποιήσετε το αυθεντικό όνομα.

en: Do not seal, previous sealing canceled
el: Μην σφραγίζετε, η προηγούμενη σφράγιση ακυρώθηκε

en: Do not seal: unauthorized
el: Μην σφραγίζετε: μη εξουσιοδοτημένο

en: Document
el: Έγγραφο

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Dominikanische Republik

en: Download
el: Λήψη

en: Download %s…
el: Λήψη %s…

en: Download file
el: Λήψη αρχείου

en: Download geographic data
el: Λήψη γεωγραφικών δεδομένων

en: Draper, Utah, United States
el: Draper, Utah, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
el: Υπάρχουσα διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Ένας χρήστης με αυτό το λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου υπάρχει ήδη.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
el: Διπλότυπο όνομα χρήστη. Υπάρχει ήδη χρήστης με αυτό το όνομα χρήστη. Παρακαλώ επιλέξτε άλλο όνομα χρήστη.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
el: Κάθε πηγή καταγράφει συγκεκριμένα συμβάντα, γενικά για ένα δεδομένο εύρος ημερομηνιών και για μια περιοχή δικαιοδοσίας. Για παράδειγμα, η Απογραφή καταγράφει γεγονότα απογραφής και η εκκλησία καταγράφει γεγονότα γέννησης, γάμου και θανάτου. <br> <br> Επιλέξτε τα συμβάντα που καταγράφονται από αυτήν την πηγή από τη λίστα των παρεχόμενων συμβάντων. Η ημερομηνία πρέπει να καθορίζεται σε μορφή εύρους όπως <i> ΑΠΟ 1900 - 1910 </i>. Η περιοχή δικαιοδοσίας είναι το όνομα της χαμηλότερης δικαιοδοσίας που περιλαμβάνει όλες τις θέσεις χαμηλότερου επιπέδου που αναφέρονται σε αυτήν την πηγή. Για παράδειγμα, το "Oneida, Idaho, USA" θα χρησιμοποιείται ως πηγή δικαιοδοσίας για εκδηλώσεις που συμβαίνουν στις διάφορες πόλεις της κομητείας Oneida. Το "Idaho, USA" θα ήταν ο τόπος δικαιοδοσίας προέλευσης εάν τα καταγεγραμμένα γεγονότα πραγματοποιήθηκαν όχι μόνο στην κομητεία Oneida αλλά και σε άλλες κομητείες στο Idaho.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
el: Κάθε λογαριασμός χρήστη έχει την επιλογή να "δέχεται αυτόματα αλλαγές". Όταν είναι ενεργοποιημένο, τυχόν αλλαγές που γίνονται από αυτόν τον χρήστη αποθηκεύονται αμέσως. Πολλοί διαχειριστές το ενεργοποιούν για τον δικό τους λογαριασμό χρήστη.

en: Earliest birth
el: Παλαιότερη γέννηση

en: Earliest birth year
el: Παλαιότερο έτος γέννησης

en: Earliest death
el: Παλαιότερος θάνατος

en: Earliest death year
el: Παλαιότερο έτος θανάτου

en: Earliest divorce
el: Παλαιότερο διαζύγιο

en: Earliest marriage
el: Παλαιότερος γάμος

en: Ecuador
el: Εκουαδόρ

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit preferences
el: Επεξεργασία προτιμήσεων

en: Edit the FAQ
el: Επεξεργασία συχνής ερώτησης

en: Edit the gender
el: Επεξεργαστείτε το φύλο

en: Edit the media object
el: Επεξ. πολυμέσου

en: Edit the name
el: Επεξεργασία ονόματος

en: Edit the raw GEDCOM
el: Επεξεργασία ακατέργαστου πεδίου GEDCOM

en: Edit the shared note
el: Επεξεργασία κοινόχρηστης σημείωσης

en: Edit the story
el: Επεξεργασία αφήγησης

en: Edit the user
el: Επεξεργαστείτε τον χρήστη

en: Edit this individual and replace their details with your own.
el: Επεξεργαστείτε αυτό το άτομο και αντικαταστήστε τα στοιχεία του με τα δικά σας.

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Edmonton, Alberta, Canada
el: Έντμοντον, Αλμπέρτα, Καναδάς

en: Education
el: Εκπαίδευση

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Electronic
el: Ηλεκτρονικά

en: Elevation
el: Υψόμετρο

en: Email address
el: Διεύθυνση email

en: Email verified
el: Email επιβεβαιωμένο

en: Emigration
el: Μετανάστευση

en: Employee
el: Εργαζόμενος

en: Employer
el: Εργοδότης

en: Empty the clippings cart
el: Άδειο καλάθι

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
el: Enabling this option will force all visitors to sign in before the can view any data on the site.

en: End IP address
el: Τελευταία IP διεύθυνση

en: End year
el: Έτος τέλους

en: Ending range of change dates
el: Λήξη εύρους ημερομηνιών αλλαγής

en: Endowment House
el: Σπίτι προίκα

en: Engagement
el: Αρραβώνας

en: England
el: Αγγλία

en: Enter an individual, family, or source ID
el: Εισαγωγή ατόμου, οικογένειας ή ID πηγής

en: Enter an optional note about this favorite
el: Εισαγωγή προαιρετικής σημείωσης σχετικά με αυτό το αγαπημένο

en: Entire record
el: Πλήρης εγγραφή

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινλη Γουϊνεα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
el: Σφάλμα: η μετατροπή αρχείων GEDCOM από κωδικοποίηση %s σε κωδικοποίηση UTF-8 δεν υποστηρίζεται προς το παρόν.

en: Estimated dates for birth and death
el: Εκτιμώμενες ημερομηνίες για γέννηση και θάνατο

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Event
el: Συμβάν

en: Events
el: Συμβάντα

en: Events in countries
el: Συμβάντα σε χώρες

en: Events of close relatives
el: Συμβάντα στενών συγγενών

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
el: Όλοι έχουν αυτόν τον ρόλο, συμπεριλαμβανομένων των επισκεπτών στον ιστότοπο και των μηχανών αναζήτησης.

en: Exact
el: Ακριβής

en: Exact date
el: Ακριβής ημερομηνία

en: Exact text
el: Ακριβές κείμενο

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
el: Εξαίρεση ατόμων με το «%s» ως επώνυμο γάμου

en: Exclude subfolders
el: Παραλειψη υποκαταλόγων

en: Excluded from this submission
el: Εξαιρείται από αυτήν την υποβολή

en: Explain why you are requesting an account.
el: Εξηγήστε γιατί ζητάτε λογαριασμό.

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export a GEDCOM file
el: Εξαγωγή αρχείου GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
el: Εξαγωγή όλων των οικογενειακών δέντρων σε αρχεία GEDCOM…

en: Export preferences
el: Εξαγωγή προτιμήσεων

en: Extend privacy to dead individuals
el: Επέκταση ιδιωτικότητας για θανόντες

en: External files
el: Εξωτερικά αρχεία

en: External media files have a URL instead of a filename.
el: Τα εξωτερικά αρχεία πολυμέσων έχουν διεύθυνση URL αντί για όνομα αρχείου.

en: Extra information
el: Επιπλέον πληροφορίες

en: Eye color
el: Χρώμα ματιών

en: FAQ
el: Συχνές Ερωτήσεις

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
el: Οι Συχνές ερωτήσεις είναι κατάλογοι των απαντήσεων και ερωτήσεων, που σας επιτρέπουν να εξηγήσετε τους κανόνες, τις πολιτικές καθώς και διαδικασίες του ιστότοπου, για τους επισκέπτες σας. Οι ερωτήσεις συνήθως ασχολούνται με ζητηματα ιδιωτικότητας, πνευματικά δικαιώματα, τους λογαριασμούς χρηστών, ακατάλληλο περιεχόμενο, την απαίτηση για παραπομπές από τις πηγές, κ.λπ.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
el: %s × ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
el: Υιοθετημένη και από τους δύο γονείς

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
el: Υιοθετημένη από τον πατέρα

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
el: υιοθετημένη απο την μητέρα

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
el: Επίσης γνωστή ως

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
el: Ακόλουθος

[ctx: FEMALE]
en: Attending
el: παρευρισκομένη

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
el: Αγοραστής

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
el: Πολιτικό ληξιαρχείο

[ctx: FEMALE]
en: Employee
el: Εργαζόμενη

[ctx: FEMALE]
en: Employer
el: Εργοδότρια

[ctx: FEMALE]
en: Friend
el: φίλη

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
el: Κηδεμόνας

[ctx: FEMALE]
en: Informant
el: Πληροφορήτρια

[ctx: FEMALE]
en: Interred
el: ενταφιάστηκε

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
el: Ένοικος

[ctx: FEMALE]
en: Not married
el: Άγαμη

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
el: Νοσηλεύτρια

[ctx: FEMALE]
en: Owner
el: Κάτοχος

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
el: Υπάλληλος ληξιαρχείου

[ctx: FEMALE]
en: Seller
el: Πωλήτρια

[ctx: FEMALE]
en: Servant
el: Υπηρέτρια

[ctx: FEMALE]
en: Slave
el: Σκλάβα

[ctx: FEMALE]
en: Ward
el: κηδεμονευόμενη

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
el: όνομα υιοθεσίας

[ctx: FEMALE]
en: also known as
el: επίσης γνωστή ως

[ctx: FEMALE]
en: birth name
el: όνομα κατά την γέννηση

[ctx: FEMALE]
en: change of name
el: αλλαγή ονόματος

[ctx: FEMALE]
en: died
el: Θανούσα

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
el: 8η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
el: 11η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: estate name
el: όνομα κτήματος

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
el: 15η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
el: πέμπτη %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
el: 5η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: first %s
el: πρώτη %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
el: 1η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
el: 14η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
el: τέταρτη %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
el: 4η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
el: όνομα μετανάστευσης

[ctx: FEMALE]
en: married
el: παντρεμένη

[ctx: FEMALE]
en: married name
el: όνομα γάμου

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
el: 9η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: partner
el: σύντροφος

[ctx: FEMALE]
en: religious name
el: θρησκευτικό όνομα

[ctx: FEMALE]
en: second %s
el: δεύτερη %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
el: 2η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
el: 7η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
el: 6η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
el: 10η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: third %s
el: τρίτη %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
el: 3η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
el: 13η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
el: 12η ξαδέρφη

[ctx: FEMALE]
en: was born
el: γεννήθηκε

en: Fact
el: Γεγονός

en: Fact 1
el: Γεγονός 1

en: Fact 10
el: Γεγονός 10

en: Fact 11
el: Γεγονός 11

en: Fact 12
el: Γεγονός 12

en: Fact 13
el: Γεγονός 13

en: Fact 2
el: Γεγονός 2

en: Fact 3
el: Γεγονός 3

en: Fact 4
el: Γεγονός 4

en: Fact 5
el: Γεγονός 5

en: Fact 6
el: Γεγονός 6

en: Fact 7
el: Γεγονός 7

en: Fact 8
el: Γεγονός 8

en: Fact 9
el: Γεγονός 9

en: Fact icons
el: Εικονίδια γεγονότος

en: Fact or event
el: Γεγονός ή συμβάν

en: Facts and events
el: Γεγονότα και συμβάντα

en: Facts for family records
el: Γεγονότα για οικ. εγγραφές

en: Facts for individual records
el: Γεγονότα για εγγραφές ατόμων

en: Facts for new families
el: Γεγονότα για νέες οικογένειες

en: Facts for new individuals
el: Γεγονότα για νέα άτομα

en: Facts for repository records
el: Γεγονότα για εγγραφές αποθετηρίων

en: Facts for source records
el: Γεγονότα για εγγραφές πηγών

en: Falkland Islands
el: Falklandinseln

en: Families
el: Οικογένειες

en: Families with sources
el: Οικογένειες με συζύγους

en: Family
el: Οικογένεια

en: Family as a child
el: Οικογένεια ως παιδί

en: Family as a spouse
el: Οικογένεια ως σύζυγος

en: Family book
el: Οικογενειακό βιβλίο

en: Family book of %s
el: Οικογενειακό βιβλίο: %s

en: Family file
el: Οικογενειακό αρχείο

en: Family group information
el: Πληροφορίες οικογενειακής ομάδας

en: Family list
el: Οικογενειακή λίστα

en: Family navigator
el: Πλοηγός Οικογενειών

en: Family news and site announcements.
el: Οικ. νέα και ανακοινώσεις ιστοσελίδας.

en: Family of %s
el: Οικογένεια του %s

en: Family tree
el: Γενεαλογικό δέντρο

en: Family tree clippings cart
el: Καλάθι αποκομμάτων οικογενειακού δέντρου

en: Family tree title
el: Όνομα γεν δέντρου

en: Family trees
el: Γενεαλογικά δέντρα

en: Family with %s
el: Οικογένεια με %s

en: Family with adoptive parents
el: Οικογένεια με θετούς γονείς

en: Family with foster parents
el: Οικογένεια με θετούς γονείς

en: Family with husband
el: Οικογένεια με σύζυγο (άντρα)

en: Family with parents
el: Οικογένεια με γονείς

en: Family with rada parents
el: Οικογένεια με γονείς συμβούλους

en: Family with sealing parents
el: Οικογένεια με γονείς με σφράγιση

en: Family with spouse
el: Οικογένεια με σύζυγο

en: Family with the most children
el: Οικογένεια με τα περισσότερα τέκνα

en: Family with wife
el: Οικογένεια με σύζυγο (γυναίκα)

en: Fan chart
el: Διάγραμμα βεντάλια

en: Fan chart of %s
el: Διάγραμμα βεντάλια: %s

en: Faroe Islands
el: νήσοι Φερόες

en: Father
el: Πατέρας

en: Father: %s
el: Πατέρας: %s

en: Father’s age
el: Ηλικία πατέρα

en: Father’s family with %s
el: Οικογένεια πατέρα με %s

en: Father’s family with an unknown individual
el: Οικογένεια πατέρα με άγνωστο άτομο

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Fax
el: Φαξ

en: Female
el: Θήλυ

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
el: υιοθετημένη

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
el: Γέννηση

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
el: Θετή

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
el: Σφράγιση

en: Females
el: Θήλεα

en: Fiji
el: Φίτζι

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: File successfully uploaded
el: Η αποστολή αρχείου ολοκληρώθηκε με επιτυχία

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename on server
el: Όνομα αρχείου στον διακομιστή

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
el: Τα ονόματα αρχείων απαγορευέται να περιέχουν τον χαρακτήρα «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
el: Τα ονόματα αρχείων απαγορευέται να έχουν την επέκταση «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
el: Βρέθηκαν αρχεία από προηγούμενη έκδοση webtrees. Τα παλιά αρχεία μπορεί μερικές φορές να αποτελούν κίνδυνο ασφαλείας. Πρέπει να τα διαγράψετε.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
el: Αρχεία με %s χρειάζονται για την σωστή λειτουργία και δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Find a fact or event
el: Εύρεση γεγονότος ή συμβάντος

en: Find a family
el: Εύρεση οικογένειας

en: Find a media object
el: Εύρεση πολυμέσου

en: Find a place
el: Εύρεση τοποθεσίας

en: Find a repository
el: Εύρεση αποθετηρίου

en: Find a shared note
el: Εύρεση σημείωσης

en: Find a source
el: Εύρεση πηγής

en: Find a special character
el: Εύρεση ειδικού χαρακτήρα

en: Find all possible relationships
el: Εύρεση όλων των πιθανών σχέσεων

en: Find an individual
el: Εύρεση ατόμου

en: Find any relationship
el: Εύρεση οποιαδήποτε σχέσης

en: Find duplicates
el: Εύρεση διπλότυπων

en: Find other relationships
el: Εύρεση άλλων σχέσεων

en: Find relationships via ancestors
el: Εύρεση σχέσεων μέσω προγόνων

en: Find the closest relationships
el: Εύρεση κοντινότερων σχέσεων

en: Find unrelated individuals
el: Εύρεση ατόμων χωρίς συγγένεια

en: Finland
el: Φιλανδία

en: First communion
el: Πρώτη κοινωνία

en: First event
el: Πρώτο γεγονός

en: First record
el: Πρώτη εγγραφή

en: Fix name slashes and spaces
el: Διόρθωση καθέτων και κενών σε ονόματα

en: Flag
el: Επισήμανση

en: Flanders
el: Φλάνδρα

en: Folder
el: Φάκελος

en: Folder name on server
el: Όνομα φακέλου στον διακομιστή

en: Follow this link to verify your email address.
el: Πατήστε στον σύνδεσμο για να πιστοποιήσετε την διεύθυνση email σας.

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
el: Για παράδειγμα, εάν το αρχείο GEDCOM περιέχει %1$s και το webtrees αναμένει να βρει %2$s στο φάκελο πολυμέσων, τότε θα πρέπει να καταργήσετε το %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
el: ια παράδειγμα, εάν καθορίσετε ένα μήκος διαδρομής 2, το άτομο θα μπορεί να δει τον εγγονό του (παιδί, παιδί), τη θεία του (γονέας, αδελφό), τη θετή κόρη τους (σύζυγο, παιδί), αλλά όχι τον πρώτο ξάδερφό τους (γονέας, αδελφός, παιδί).

en: For help with genealogy questions contact %s.
el: Για βοήθεια με γενεαλογικές ερωτήσεις, παρακαλώ επικοινωνήστε με %s.

en: For technical support and information contact %s.
el: Για τεχνική υποστήριξη και πληροφορίες επικοινωνήστε με %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
el: Για τεχνική υποστήριξη ή γενεαλογικές ερωτήσεις παρακαλώ επικοινωνήστε με τον(ην) %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
el: Για ιστότοπους με περισσότερα από ένα οικογενειακά δέντρα, αυτή η επιλογή θα εμφανίσει τη λίστα των οικογενειακών δέντρων στο κύριο μενού, τις σελίδες αναζήτησης κ.λπ.

en: Forgot password?
el: Ξεχάσατε το συνθηματικό;

en: Format
el: Μορφή

en: Format text and notes
el: Μορφή κειμένου και σημειώσεων

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
el: Φορτ Λοντερντέιλ, Φλόριντα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Foster child
el: Θετό τέκνο

en: Foster father
el: Θετός πατέρας

en: Foster mother
el: Θετή μητέρα

en: France
el: Γαλλία

en: Frankfurt am Main, Germany
el: Φρανκφούρτη, Γερμανία

en: Freiburg, Germany
el: Φράιμπουργκ, Γερμανία

en: French
el: Γαλλικά

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουϊνέα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικές νότιες περιοχές

en: Frequently asked questions
el: Συχνές ερωτήσεις

en: Fresno, California, United States
el: Φρέσνο, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Fri
el: Παρ

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Friend
el: Φίλος

en: From
el: Από

en: Fukuoka, Japan
el: Φουκουόκα, Ιαπωνία

en: Funeral
el: Κηδεία

en: GEDCOM errors
el: Μηνύματα σφαλμάτων σε GEDCOM

en: GEDCOM file
el: GEDCOM Αρχείο

[ctx: GENITIVE]
en: April
el: Απριλίου

[ctx: GENITIVE]
en: August
el: Αυγούστου

[ctx: GENITIVE]
en: December
el: Δεκεμβρίου

[ctx: GENITIVE]
en: February
el: Φεβρουαρίου

[ctx: GENITIVE]
en: January
el: Ιανουαρίου

[ctx: GENITIVE]
en: July
el: Ιουλίου

[ctx: GENITIVE]
en: June
el: Ιουνίου

[ctx: GENITIVE]
en: March
el: Μαρτίου

[ctx: GENITIVE]
en: May
el: Μαΐου

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
el: Μουχάραμ

[ctx: GENITIVE]
en: November
el: Νοεμβρίου

[ctx: GENITIVE]
en: October
el: Οκτωβρίου

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
el: Ραμαζάνι

[ctx: GENITIVE]
en: September
el: Σεπτεμβρίου

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Gender
el: Φύλο

en: Gender icon on charts
el: Εικονίδιο φύλου στα διαγράμματα

en: Genealogy contact
el: Επαφή επικοινωνίας

en: Genealogy data
el: Γενεαλογικά δεδομένα

en: General
el: Γενικά

en: General search
el: Γενική αναζήτηση

en: Generate sitemap files for search engines.
el: Παραγωγή χάρτη ιστοσελίδας για μηχανές αναζήτησης.

en: Generated by %s
el: Δημιουργήθηκε από %s

en: Generation
el: Γενιά

en: Generation
el: Γενιά

en: Generations
el: Γενεές

en: Generations of ancestors
el: Γενεές προγόνων

en: Geographic area
el: Γεωγραφική περιοχή

en: Geographic data
el: Γεωγραφικά δεδομένα

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Gila Valley, Arizona, United States
el: Gila Valley, Αριζόνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Gilbert, Arizona, United States
el: Gilbert, Αριζόνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Given name
el: Πρώτο όνομα

en: Given names
el: Πρώτα ονόματα

en: Godchild
el: Βαφτιστήρι

en: Goddaughter
el: Βαφτισιμιά

en: Godfather
el: Νονός

en: Godmother
el: Νονά

en: Godparent
el: Ανάδοχος

en: Godson
el: Βαφτισιμιός

en: Google Maps™ preferences
el: Προτιμήσεις Google Maps™

en: Graduation
el: Αποφοίτηση

en: Grandparents
el: Παππούδες

en: Greatest age at death
el: Μεγαλύτερη ηλικία κατά τον θάνατο

en: Greatest age between siblings
el: Μεγαλύτερη ηλικία μεταξύ αδελφών

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Green Beam
el: Πράσινη δέσμη

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Gregorian
el: Γρηγοριανό

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadalajara, Mexico
el: Γκουανταλαχάρα, Μεξικό

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guardian
el: Κηδεμόνας

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guatemala City, Guatemala
el: Πόλη της Γουατεμάλας, Γουατεμάλα

en: Guayaquil, Ecuador
el: Γκουαγιακίλ, Εκουαδόρ

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: HTML
el: Κώδικας HTML

en: Hair color
el: Χρώμα μαλλιών

en: Haiti
el: Αΐτη

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
el: Χάλιφαξ, Νέα Σκωτία, Καναδάς

en: Hamilton, New Zealand
el: Χάμιλτον, Νέα Ζηλανδία

en: Hartford, Connecticut, United States
el: Χάρτφορντ, Κονέκτικατ, Ηνωμένες Πολιτείες

en: He
el: Αυτός

en: He died
el: απεβίωσε

en: He married
el: παντρεύτηκε

en: He resided at
el: κατοικούσε

en: He was born
el: γεννήθηκε

en: He was buried
el: Ενταφιάσθηκε

en: He was christened
el: βαπτίστηκε

en: He was cremated
el: αποτεφρώθηκε

en: Head of household
el: Επικεφαλής του νοικοκυριού

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Heard und McDonaldinseln

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew name
el: Εβραϊκό όνομα

en: Height
el: Ύψος

en: Hello %s…
el: Γεια σου %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
el: Γειά σου %s …<br>Ευχαριστούμε για το αίτημα εγγραφής.

en: Hello administrator…
el: Γεια σου διαχειριστή…

en: Help
el: Βοήθεια

en: Helsinki, Finland
el: Ελσινκι, Φιλανδία

en: Her occupation was
el: το επάγγελμα της ήταν

en: Hermosillo, Mexico
el: Χερμοσίγιο, Μεξικό

en: Hide from everyone
el: Απόκρυψη απο όλους

en: Highest population
el: Μεγαλύτερος πληθυσμός

en: Highlighted image
el: Προβεβλημένη εικόνα

en: Hijri
el: Εγίρας (ισλαμικό)

en: His occupation was
el: το επάγγελμα του ήταν

en: Historical facts
el: Ιστορικά γεγονότα

en: Hit counters
el: Μετρητές επισκεπτών

en: Holocaust
el: Ολοκαύτωμα

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Hourglass chart
el: Διάγραμμα κλεψύδρας

en: Hourglass chart of %s
el: Διαγραμμα κλεψύδρα: %s

en: Household
el: Νοικοκυριό

en: Houston, Texas, United States
el: Χιούστον, Τέξας, Ηνωμένες Πολιτείες

en: How much recursion to use when searching for relationships
el: Πόση αναδρομή να χρησιμοποιήσετε κατά την αναζήτηση σχέσεων

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Husband
el: Σύζυγος (άνδρας)

en: Husband’s age
el: Ηλικία συζύγου (άντρα)

en: Hybrid
el: Υβριδικός

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
el: Δεκέμβριος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
el: Μάιος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
el: Μουχάραμ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
el: Ραμαζάνι

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
el: Σεπτέμβριος

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Idaho Falls, Idaho, United States
el: Καταρράκτες του Αϊντάχο, Αϊντάχο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Identification number
el: Αριθμός Ταυτότητας

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
el: Εάν ένας επισκέπτης του ιστότοπου δεν έχει επιλέξει μια προτιμώμενη γλώσσα στις προτιμήσεις του προγράμματος περιήγησής του ή έχει επιλέξει μια μη υποστηριζόμενη γλώσσα, τότε αυτή η γλώσσα θα χρησιμοποιηθεί. Συνήθως αυτό ισχύει για τις μηχανές αναζήτησης.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
el: Εάν ένας διαχειριστής δημιουργήσει λογαριασμό χρήστη, το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου επαλήθευσης δεν αποστέλλεται και το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου πρέπει να επαληθευτεί μη αυτόματα.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
el: Εάν ένα άτομο δεν έχει επώνυμο, δεν χρειάζονται κάθετο: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
el: Εάν ένα άτομο έχει δύο ξεχωριστά επώνυμα, και τα δύο πρέπει να περικλείονται με καθέτους: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
el: Εάν ένα άτομο ήταν γνωστό με ένα ψευδώνυμο που δεν αποτελεί μέρος της επίσημης ονομασίας του, θα πρέπει να περικλείεται με εισαγωγικά. Για παράδειγμα, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
el: Εάν ένα άτομο δεν ήταν γνωστό με το πρώτο του όνομα, το προτιμώμενο όνομα θα πρέπει να αναφέρεται με αστερίσκο: <%s>John Paul* /Smith/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
el: Εάν το επώνυμο είναι άγνωστο, χρησιμοποιήστε άδειες κάθετες: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
el: Εάν αυτό το άτομο έχει άλλα γεγονότα εκτός από το θάνατο, την ταφή ή την αποτέφρωση πιο πρόσφατα από αυτόν τον αριθμό ετών, θεωρείται «ζωντανό». Οι ημερομηνίες γέννησης των παιδιών θεωρούνται τέτοια γεγονότα για το σκοπό αυτό.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
el: Εάν δύο οικογενειακά δέντρα χρησιμοποιούν τον ίδιο φάκελο πολυμέσων, τότε θα μπορούν να μοιράζονται αρχεία πολυμέσων. Εάν χρησιμοποιούν διαφορετικούς φακέλους πολυμέσων, τα αρχεία πολυμέσων τους θα διατηρηθούν ξεχωριστά.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
el: Εάν ανησυχείτε ότι οι χρήστες ενδέχεται να ανεβάζουν ακατάλληλες εικόνες, μπορείτε να περιορίσετε τις μεταφορτώσεις πολυμέσων μόνο στους διαχειριστές.

en: If you are the website administrator, you should check that:
el: Εάν είστε ο διαχειριστής του ιστότοπου, πρέπει να ελέγξετε ότι:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
el: Εάν δεν μπορείτε να επιλύσετε μόνοι σας το πρόβλημα, μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια στα φόρουμ στη διεύθυνση <a href="https://webtrees.net"> webtrees.net </a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
el: Εάν δημιουργήσατε αυτό το αρχείο GEDCOM χρησιμοποιώντας λογισμικό γενεαλογίας που παραλείπει κενά όταν χωρίζει μεγάλες γραμμές, επιλέξτε αυτήν την επιλογή για να εισαγάγετε ξανά τα κενά που λείπουν.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
el: Εάν δεν ζητήσατε εσείς τον λογαριασμό, μπορείτε απλά να διαγράψετε αυτό το μήνυμα.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
el: Εάν έχετε μεγάλο αριθμό από αρχεία πολυμέσων μπορείτε να τα οργανώσετε σε φακέλους και υποφακέλους.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
el: Εάν έχετε δημιουργήσει αντικείμενα μέσων στο webtrees και στη συνέχεια έχετε επεξεργαστεί αυτό το αρχείο GEDCOM χρησιμοποιώντας λογισμικό γενεαλογικού περιεχομένου που διαγράφει αντικείμενα πολυμέσων, επιλέξτε αυτή την επιλογή για να συγχωνεύσετε τα τρέχοντα αντικείμενα μέσων με το νέο αρχείο GEDCOM.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
el: Εάν αποκρύψετε ένα άδειο πλαίσιο, δεν θα μπορείτε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του μέχρι να μην είναι πλέον άδειο ώστε να γίνει ορατό.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
el: Εάν επιλέξετε διαφορετικό φάκελο, πρέπει επίσης να μετακινήσετε όλα τα αρχεία (εκτός από config.ini.php, index.php και .htaccess) από τον υπάρχοντα φάκελο στον νέο φάκελο.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
el: Εάν επιλέξετε διαφορετικό φάκελο, πρέπει επίσης να μετακινήσετε τυχόν αρχεία πολυμέσων από τον υπάρχοντα φάκελο στον νέο.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
el: Εάν δείξετε ζωντανά άτομα στους επισκέπτες, αγνοούνται όλοι οι άλλοι περιορισμοί απορρήτου. Κάντε αυτό μόνο εάν όλα τα δεδομένα στο δέντρο σας είναι δημόσια.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
el: Εάν προσπαθήσετε να υπερβείτε αυτά τα όρια, ενδέχεται να αντιμετωπίσετε χρονικά όρια διακομιστή και κενές σελίδες.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
el: Εάν χρησιμοποιείτε μία από τις ακόλουθες υπηρεσίες παρακολούθησης και ανάλυσης, τα δέντρα ιστού μπορούν να προσθέσουν αυτόματα τους κωδικούς παρακολούθησης.

en: Image dimensions
el: Διαστάσεις εικόνας

en: Images without watermarks
el: Εικόνες χωρίς υδατογράφημα

en: Immigration
el: Μετανάστευση

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import a GEDCOM file
el: Εισαγωγή αρχείου GEDCOM

en: Import all places from a family tree
el: Εισαγωγή όλων των τοποθεσιών απο ενα οικ. δέντρο

en: Import preferences
el: Προτιμήσεις εισαγωγής

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
el: Σε ένα οικογενειακό δέντρο, κάθε εγγραφή έχει έναν εσωτερικό αριθμό αναφοράς (ονομάζεται "XREF") όπως "F123" ή "R14".

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
el: Σε πολλούς πολιτισμούς είναι συνηθισμένο να υπάρχει ένα παραδοσιακό όνομα με τους παραδοσιακούς χαρακτήρες και επίσης μια λατινική έκδοση του ονόματος, όπως θα γράφεται ή προφέρεται σε γλώσσες με βάση το λατινικό αλφάβητο, όπως τα αγγλικά. <br> <br> Εάν προτιμάτε να χρησιμοποιήσετε ένα μη λατινικό αλφάβητο, όπως εβραϊκά, ελληνικά, ρωσικά, κινέζικα ή αραβικά για να εισαγάγετε το όνομα στα τυπικά πεδία ονόματος και, στη συνέχεια, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο για να εισαγάγετε το ίδιο όνομα χρησιμοποιώντας το λατινικό αλφάβητο. Και οι δύο εκδόσεις του ονόματος θα εμφανίζονται σε λίστες και γραφήματα. <br> <br> Αν και αυτό το πεδίο έχει την ένδειξη "Romanized", δεν περιορίζεται στο να περιέχει μόνο χαρακτήρες που βασίζονται στο λατινικό αλφάβητο. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο με ιαπωνικά ονόματα, όπου ενδέχεται να εμφανιστούν τρία διαφορετικά αλφάβητα.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
el: Σε πολλούς πολιτισμούς είναι συνηθισμένο να υπάρχει ένα παραδοσιακό όνομα με τους παραδοσιακούς χαρακτήρες και επίσης μια λατινική έκδοση του ονόματος, όπως θα γράφεται ή προφέρεται σε γλώσσες με βάση το λατινικό αλφάβητο, όπως τα αγγλικά. <br> <br> Εάν προτιμάτε να χρησιμοποιήσετε το λατινικό αλφάβητο για να εισαγάγετε το όνομα στα τυπικά πεδία ονόματος και, στη συνέχεια, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο για να εισαγάγετε το ίδιο όνομα στο μη λατινικό αλφάβητο όπως ελληνικά, εβραϊκά, ρωσικά, αραβικά ή κινέζικα. Και οι δύο εκδόσεις του ονόματος θα εμφανίζονται σε λίστες και γραφήματα. <br> <br> Αν και αυτό το πεδίο έχει την ένδειξη "Εβραϊκά", δεν περιορίζεται στο να περιέχει μόνο εβραϊκούς χαρακτήρες.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
el: Σε ορισμένα ημερολόγια, οι μέρες ξεκινούν τα μεσάνυχτα. Σε άλλα ημερολόγια, οι ημέρες ξεκινούν από το ηλιοβασίλεμα. Η διαδικασία μετατροπής δεν λαμβάνει υπόψη την ώρα, επομένως για οποιοδήποτε συμβάν που συμβαίνει μεταξύ του ηλιοβασιλέματος και των μεσάνυχτων, η μετατροπή μεταξύ αυτών των τύπων ημερολογίου θα είναι μια μέρα έξω.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
el: Σε ορισμένες χώρες, οι νόμοι περί απορρήτου ισχύουν όχι μόνο για τα ζωντανά άτομα, αλλά και για εκείνους που πέθαναν πρόσφατα. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει να επεκτείνετε τους κανόνες απορρήτου για τα ζωντανά άτομα σε εκείνους που γεννήθηκαν ή πέθαναν εντός συγκεκριμένου αριθμού ετών. Αφήστε αυτές τις τιμές κενές για να απενεργοποιήσετε αυτήν τη δυνατότητα.

en: In this month…
el: Στο μήνα αυτό, στην ιστορία μας…

en: In this year…
el: Στο έτος αυτό, στην ιστορία μας…

en: Include individuals with “%s” as a married name
el: Περιλαμβάνει άτομα απο “%s” ως όνομα γάμου

en: Include media (automatically zips files)
el: Συμπερίληψη μέσων (αυτόματα αρχεία zip)

en: Include subfolders
el: Συμπερ. υποκαταλόγων

en: Include the individual’s immediate family
el: Να συμπεριληφθεί η άμεση οικογένειά του ατόμου

en: India
el: Ινδία

en: Indianapolis, Indiana, United States
el: Ινδιανάπολη, Ιντιάνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Individual
el: Άτομο

en: Individual 1
el: Άτομο 1

en: Individual 2
el: Άτομο 2

en: Individual distribution
el: Κατανομή ατόμων

en: Individual distribution chart
el: Διάγραμμα κατανομής ατόμων

en: Individual list
el: Λίστα ατόμων

en: Individual pages
el: Σελίδες ατόμων

en: Individual record
el: Προσωπική εγγραφή

en: Individual who lived the longest
el: Μακροβιότερο άτομο

en: Individuals
el: Άτομα

en: Individuals with sources
el: Άτομα με πηγές

en: Individuals with surname %s
el: Άτομα με επώνυμο %s

en: Indonesia
el: Indonesien

en: Infant
el: Βρέφος

en: Informant
el: Πληροφοριοδότης

en: Installation folder
el: Φάκελος εγκατάστασης

en: Interactive tree
el: Διαδραστικό δέντρο

en: Interactive tree of %s
el: Διαδραστικό δέντρο: %s

en: Internal messaging
el: Εσωτερικά μηνύματα

en: Internal messaging with emails
el: Εσωτερική μηνύματα μέσω Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου

en: Interred
el: ενταφιάστηκε

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
el: Μη έγκυρο αρχείο GEDCOM - δεν βρέθηκε εγγραφή κεφαλίδας.

en: Invalid GEDCOM format
el: Άκυρη μορφή GEDCOM 5.5

en: Invalid date
el: Μη έγκυρη ημερομηνία

en: Iran
el: Ιράν

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Isle of Man
el: νήσος του Μάν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
el: Μπορεί να χρειαστούν αρκετά λεπτά για τη λήψη και την εγκατάσταση της αναβάθμισης. Κάνε υπομονή.

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Τζαμάϊκα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jewish
el: Ιουδαϊκό

en: Johannesburg, South Africa
el: Γιοχάνεσμπουργκ, Νότια Αφρική

en: John /DOE/
el: Γιώργος /Παπαδόπουλος/

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Jordan River, Utah, United States
el: Jordan River, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Journal
el: Χρονικό

en: Julian
el: Ιουλιανό

en: Kansas City, Missouri, United States
el: Κάνσας Σίτι, Μιζούρι, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep link in list
el: Διατήρηση συνδέσμου στην λίστα

en: Keep media objects
el: Διατηρήστε αντικείμενα πολυμέσων

en: Keep the existing “last change” information
el: Διατήρηση των πληροφοριών της παρούσας "τελευταίας αλλαγής"

en: Kenya
el: Κένυα

en: Keyword examples
el: Παραδείγματα λέξεων-κλειδιών

en: Kiev, Ukraine
el: Κίεβο, Ουκρανία

en: Kona, Hawaii, United States
el: Kona, Χαβάη, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Korea
el: Κορέα

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Kirgisistan

en: LDS baptism
el: LDS Βάπτιση

en: LDS child sealing
el: Παιδική σφράγιση LDS

en: LDS confirmation
el: LDS Χρίσμα

en: LDS endowment
el: LDS Προίκα

en: LDS ordinance codes in chart boxes
el: Εμφάνιση κωδικών διάταξης LDS σε θηκόγραμμα

en: LDS spouse sealing
el: Σφράγιση συζύγου LDS

en: LDS temple
el: Ναός LDS

[ctx: LOCATIVE]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: LOCATIVE]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: LOCATIVE]
en: December
el: Δεκέμβριος

[ctx: LOCATIVE]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: LOCATIVE]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: LOCATIVE]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: LOCATIVE]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: LOCATIVE]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: LOCATIVE]
en: May
el: Μάιος

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
el: Μουχάραμ

[ctx: LOCATIVE]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: LOCATIVE]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
el: Ραμαζάνι

[ctx: LOCATIVE]
en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Laie, Hawaii, United States
el: Laie, Χαβάη, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Landscape
el: Οριζόντια

en: Language
el: Γλώσσα

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Laos
el: Λάος

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
el: Μεγάλα συστήματα (50.000 άτομα): 64–128 MB, 40–80 δευτερόλεπτα

en: Largest families
el: Μεγαλύτερες οικογένειες

en: Largest number of grandchildren
el: Μεγαλύτερος αριθμός εγγονιών

en: Las Vegas, Nevada, United States
el: Λας Βέγκας, Νεβάδα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Last change
el: Τελευταία αλλαγή

en: Last email reminder was sent
el: Το τελευταίο email υπενθύμισης στάλθηκε

en: Last event
el: Τελευταίο γεγονός

en: Last signed in
el: Τελευταία πρόσβαση

en: Latest birth
el: Νεότερη γέννηση

en: Latest birth year
el: Νεότερο έτος γέννησης

en: Latest death
el: Νεότερος θάνατος

en: Latest death year
el: Νεότερο έτος θανάτου

en: Latest divorce
el: Τελευταίο διαζύγιο

en: Latest marriage
el: Τελευταίος γάμος

en: Latitude
el: Γεωγραφικό Πλάτος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Layout
el: Διάταξη

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
el: Αφήστε κενό τον κωδικό πρόσβασης για να κρατήστε το ήδη υπάρχοντα.

en: Leaves
el: Φύλλα

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Legatee
el: Κληρονόμος

en: Length of marriage
el: Διάρκεια γάμου

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Level
el: Επίπεδο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Liechtenstein
el: Λίχτενσταϊν

en: Lifespan
el: Διάρκεια ζωής

en: Lifespans
el: Διάρκειες ζωής

en: Lima, Peru
el: Λίμα, Περού

en: Link the user account to an individual.
el: Συνδέστε το λογαριασμό χρήστη σε ένα άτομο.

en: Link this individual to an existing family as a child
el: Σύνδεση αυτού του ατόμου σε μια υπάρχουσα οικ. ως παιδί

en: Link this media object to a family
el: Συνδέστε αυτό το αντικείμενο πολυμέσων με μια οικογένεια

en: Link this media object to a source
el: Συνδέστε αυτό το αντικείμενο πολυμέσων με μια πηγή

en: Link this media object to an individual
el: Συνδέστε αυτό το αντικείμενο πολυμέσων σε ένα άτομο

en: Link this user to an individual in the family tree.
el: Συνδέστε αυτόν τον χρήστη με ένα άτομο στο οικογενειακό δέντρο.

en: Link to an existing media object
el: Σύνδεση με υπάρχον αντικείμενο πολυμέσου

en: Linked database ID
el: ID διασυνδεμένης βάσης δεδομένων

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: List
el: Κατάλογος

en: Lists
el: Κατάλογοι

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Living
el: Εν ζωή

en: Living individuals
el: Εν ζωή άτομα

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Local files
el: Τοπικά αρχεία

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Lodger
el: Ένοικος

en: Logan, Utah, United States
el: Logan, Utah, Ηνωμένες Πολιτείες

en: London, England
el: Λονδίνο, Αγγλία

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
el: Οι μεγάλες λίστες ατόμων με το ίδιο επώνυμο μπορούν να χωριστούν σε μικρότερες δευτερεύουσες λίστες σύμφωνα με το πρώτο γράμμα του συγκεκριμένου ονόματος του ατόμου. <br> <br> Αυτή η επιλογή καθορίζει πότε θα πραγματοποιηθεί υποκατάλογος των επωνύμων Για να απενεργοποιήσετε εντελώς την υπο-λίστα, ορίστε αυτήν την επιλογή στο μηδέν.

en: Longest marriage
el: Μακροβιότερος γάμος

en: Longitude
el: Γεωγραφικό Μήκος

en: Los Angeles, California, United States
el: Λος Άντζελες, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Lost password request
el: Αίτημα υπενθύμισης συνθηματικού

en: Louisville, Kentucky, United States
el: Louisville, Κεντάκι, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Lowest population
el: Μικρότερος πληθυσμός

en: Lubbock, Texas, United States
el: Lubbock, Τέξας, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Luxembourg
el: Luxemburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
el: %s × ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
el: Υιοθετημένος και από τους δύο γονείς

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
el: Υιοθετημένος απο τον πατέρα

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
el: υιοθετημένος απο την μητέρα

[ctx: MALE]
en: Also known as
el: Επίσης γνωστός ως

[ctx: MALE]
en: Attendant
el: Ακόλουθος

[ctx: MALE]
en: Attending
el: παρευρισκομένος

[ctx: MALE]
en: Buyer
el: Αγοραστής

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
el: Πολιτικό ληξιαρχείο

[ctx: MALE]
en: Employee
el: Εργαζόμενος

[ctx: MALE]
en: Employer
el: Εργοδότης

[ctx: MALE]
en: Friend
el: φίλος

[ctx: MALE]
en: Guardian
el: Κηδεμόνας

[ctx: MALE]
en: Informant
el: Πληροφορητής

[ctx: MALE]
en: Interred
el: ενταφιάστηκε

[ctx: MALE]
en: Lodger
el: Ένοικος

[ctx: MALE]
en: Not married
el: Άγαμος

[ctx: MALE]
en: Nurse
el: Νοσηλευτής

[ctx: MALE]
en: Owner
el: Κάτοχος

[ctx: MALE]
en: Registry officer
el: Υπάλληλος ληξιαρχείου

[ctx: MALE]
en: Seller
el: Πωλητής

[ctx: MALE]
en: Servant
el: Υπηρέτης

[ctx: MALE]
en: Slave
el: Σκλάβος

[ctx: MALE]
en: Ward
el: κηδεμονευόμενος

[ctx: MALE]
en: adopted name
el: όνομα υιοθεσίας

[ctx: MALE]
en: also known as
el: επίσης γνωστός ως

[ctx: MALE]
en: birth name
el: όνομα κατά την γέννηση

[ctx: MALE]
en: change of name
el: αλλαγή ονόματος

[ctx: MALE]
en: died
el: Θανών

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
el: 8ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
el: 11ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: estate name
el: όνομα κτήματος

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
el: 15ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: fifth %s
el: πέμπτος %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
el: 5ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: first %s
el: πρώτος %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
el: 1ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
el: 14ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: fourth %s
el: τέταρτος %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
el: 4ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: immigration name
el: όνομα μετανάστευσης

[ctx: MALE]
en: married
el: παντρεμένος

[ctx: MALE]
en: married name
el: όνομα γάμου

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
el: 9ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: partner
el: σύντροφος

[ctx: MALE]
en: religious name
el: θρησκευτικό όνομα

[ctx: MALE]
en: second %s
el: δεύτερος %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
el: 2ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
el: 7ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
el: 6ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
el: 10ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: third %s
el: τρίτος %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
el: 3ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
el: 13ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
el: 12ος ξάδερφος

[ctx: MALE]
en: was born
el: γεννήθηκε

en: Macau
el: Macao

en: Macedonia
el: πΓΔΜ

en: Madagascar
el: Μαγαδασκάρη

en: Madrid, Spain
el: Μαδρίτη, Ισπανία

en: Magazine
el: Περιοδικό

en: Mailing name
el: Ονοματεπώνυμο για ταχυδρομείο

en: Mailto link
el: Σύνδεσμος "mailto"

en: Main section blocks
el: Πλαίσια κύριου τμήματος

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Male
el: Άρρεν

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
el: υιοθετημένος

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
el: Γέννηση

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
el: Θετός

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
el: Σφράγιση

en: Males
el: Άρρενες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Manage family trees
el: Διαχείριση οικογενειακών δένδρων

en: Manage media
el: Διαχείριση πολυμέσων

en: Manage the links
el: Διαχείριση σύνδεσμων

en: Manager
el: Διαχειριστής

en: Managers
el: Διαχειριστές

en: Manaus, Brazil
el: Μανάους, Βραζιλία

en: Manhattan, New York, United States
el: Μανχάταν, Νέα Υόρκη, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Manila, Philippines
el: Μανίλα, Φιλιππίνες

en: Manti, Utah, United States
el: Manti, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Manuscript
el: Χειρόγραφο

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
el: Πολλά προγράμματα γενεαλογίας δημιουργούν αρχεία GEDCOM με προσαρμοσμένες ετικέτες και τα δέντρα ιστού κατανοούν τα περισσότερα από αυτά. Όταν βρεθούν μη αναγνωρισμένες ετικέτες, αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να επιλέξετε αν θα τις αγνοήσετε ή θα εμφανίσετε ένα προειδοποιητικό μήνυμα.

en: Map
el: Χάρτης

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
el: Το Markdown είναι ένα απλό σύστημα μορφοποίησης, που χρησιμοποιείται σε ιστότοπους όπως η Wikipedia. Χρησιμοποιεί διακριτικούς χαρακτήρες στίξης για τη δημιουργία επικεφαλίδων και υποτίτλων, έντονων και πλάγιων κειμένων, λιστών, πινάκων κ.λπ.

en: Marriage
el: Γάμος

en: Marriage banns
el: Γάμος Bann

en: Marriage beginning status
el: Αρχική κατάσταση γάμου

en: Marriage bond
el: Δεσμός γάμου

en: Marriage by country
el: Γάμοι ανά χώρα

en: Marriage contract
el: Συμβόλαιο γάμου

en: Marriage date range end
el: Ημ/νια Γάμου εώς

en: Marriage date range start
el: Ημ/νια Γάμου απο

en: Marriage ending status
el: Τελική κατάσταση γάμου

en: Marriage intention
el: Πρόθεση γάμου

en: Marriage license
el: Άδεια γάμου

en: Marriage of a brother
el: Γάμος αδελφού

en: Marriage of a child
el: Γάμος τέκνου

en: Marriage of a daughter
el: Γάμος θυγατέρας

en: Marriage of a father
el: Γάμος πατέρα

en: Marriage of a grandchild
el: Γάμος εγγονιού

en: Marriage of a granddaughter
el: Γάμος εγγονής

en: Marriage of a grandson
el: Γάμος εγγονού

en: Marriage of a half-brother
el: Γάμος ετεροθαλούς αδελφού

en: Marriage of a half-sibling
el: Γάμος ετεροθαλούς αδελφιού

en: Marriage of a half-sister
el: Γάμος ετεροθαλούς αδελφής

en: Marriage of a mother
el: Γάμος μητέρας

en: Marriage of a parent
el: Γάμος γονέα

en: Marriage of a sibling
el: Γάμος αδελφιού

en: Marriage of a sister
el: Γάμος αδελφής

en: Marriage of a son
el: Γάμος υιού

en: Marriage of parents
el: Γάμος γονέων

en: Marriage place contains
el: Η τοποθεσία γάμου περιέχει

en: Marriage places
el: Τοποθεσίες γάμων

en: Marriage settlement
el: Διακανονισμός γάμου

en: Marriage status
el: Κατάσταση γάμου

en: Marriage type unknown
el: Άγνωστος τύπος γάμου

en: Marriages
el: Γάμοι

en: Marriages by century
el: Γάμοι ανα αιώνα

en: Married name
el: Όνομα γάμου

en: Married surname
el: Επώνυμο γάμου

en: Marshall Islands
el: νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Masquerade as this user
el: Μεταμφίεση ως αυτός ο χρήστης

en: Match both upper and lower case letters.
el: Ταιριάξτε με κεφαλαία και πεζά γράμματα.

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
el: Ταιριάξτε το ακριβές κείμενο, ακόμα κι αν εμφανίζεται στη μέση μιας λέξης.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
el: Ταιριάξτε το ακριβές κείμενο, εκτός εάν εμφανίζεται στη μέση μιας λέξης.

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Maximum descendancy generations
el: Μέγιστος αριθμός γενεών απογόνων

en: Maximum number of surnames on individual list
el: Μεγ. αρ. επωνύμων στην λίστα ατόμων

en: Maximum pedigree generations
el: Μέγιστος αριθμός γενεών οριζοντίου δένδρου

en: Maximum upload size:
el: Μέγιστο μέγεθος upload:

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Medford, Oregon, United States
el: Μέντφορντ, Όρεγκον, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Media
el: Πολυμέσα

en: Media contains
el: Το μέσο περιέχει

en: Media file
el: Αρχείο πολυμέσου

en: Media file to upload
el: Αρχείο Πολυμέσων προς upload

en: Media filenames will be prefixed by %s.
el: Στα αρχεία πολυμέσων θα δωθεί το πρόθημα %s.

en: Media files
el: Αρχεία πολυμέσων

en: Media folder
el: Φάκελος πολυμέσων

en: Media folders
el: Φάκελος πολυμέσων

en: Media object
el: Αντικείμενο πολυμέσου

en: Media objects
el: Πολυμέσα

en: Media objects found
el: Ευρεθέντα αντικείμενα μέσων

en: Media objects per page
el: Πολυμέσα ανά σελίδα

en: Media type
el: Τύπος μέσου

en: Medical
el: Ιατρικά

en: Medical condition
el: Ιατρική κατάσταση

en: Mediterranio
el: Μεσόγειος

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
el: Μεσαία συστήματα (5.000 άτομα): 32-64 MB, 20-40 δευτερόλεπτα

en: Melbourne, Australia
el: Μελβούρνη, Αυστραλία

en: Member
el: Μέλος

en: Memory limit
el: Μέγιστη μνήμη διακομιστή

en: Memphis, Tennessee, United States
el: Μέμφις, Τενεσί, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Menu
el: Μενού

en: Menus
el: Μενού

en: Mercury
el: Ερμής

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge family trees
el: Συγχώνευση οικογενειακών δένδρων

en: Merge records
el: Συγχώνευση εγγραφών

en: Merida, Mexico
el: Μέριδα, Μεξικό

en: Mesa, Arizona, United States
el: Μέσα, Αριζόνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Message
el: Μήνυμα

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Mexico City, Mexico
el: Πόλη του Μεξικού, Μεξικό

en: Microfiche
el: Μικροδιαφάνεια

en: Microfilm
el: Μικροφίλμ

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Middle East
el: Μέση Ανατολή

en: Midnight
el: Μεσάνυχτα

en: Military
el: Στρατιωτικό

en: Military service
el: Στρατιωτική υπηρεσία

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
el: Ελάχιστος και μέγιστος συντελεστής μεγέθυνσης για το χάρτη Google. 1 είναι ο πλήρης χάρτης, 15 είναι ένα σπίτι. Σημειώστε ότι το 15 είναι διαθέσιμο μόνο σε ορισμένες περιοχές.

en: Missing data
el: Ελλειπή δεδομένα

en: Moderator
el: Επιμελητής

en: Moderators
el: Συντονιστές

en: Module
el: Δομοστοιχείο

en: Module administration
el: Διαχείριση δομοστοιχείου

en: Modules
el: Δομοστοιχεία

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Mon
el: Δευ

en: Monaco
el: Μονακό

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Mongolia
el: Mongolei

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Monterrey, Mexico
el: Μοντερέι, Μεξικό

en: Montevideo, Uruguay
el: Μοντεβιδέο, Ουρουγουάη

en: Month
el: Μήνας

en: Month of birth
el: Μήνας γέννησης

en: Month of birth of first child in a relation
el: Μήνας γέννησης του πρώτου τέκνου σε μια σχέση

en: Month of death
el: Μήνας θανάτου

en: Month of first marriage
el: Μήνας του πρώτου γάμου

en: Month of marriage
el: Μήνας γάμου

en: Month:
el: Μήνας:

en: Monticello, Utah, United States
el: Monticello, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Montreal, Quebec, Canada
el: Μόντρεαλ, Κεμπέκ, Καναδάς

en: Montserrat
el: Μοντσερράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Most SMTP servers require a password.
el: Οι περισσότεροι διακομιστές SMTP απαιτούν συνθηματικό.

en: Most common surnames
el: Τα συνηθέστερα επώνυμα

en: Most servers do not use secure connections.
el: Οι περισσότεροι διακομιστές δεν χρησιμοποιούν ασφαλείς συνδέσεις.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
el: Οι περισσότεροι ιστότοποι έχουν ρυθμιστεί ώστε να χρησιμοποιούν το localhost. Αυτό σημαίνει ότι η βάση δεδομένων σας εκτελείται στον ίδιο υπολογιστή με τον διακομιστή ιστού σας.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
el: Οι περισσότεροι ιστότοποι έχουν ρυθμιστεί ώστε να χρησιμοποιούν την προεπιλεγμένη τιμή 3306.

en: Most viewed pages
el: Δημοφιλείς σελίδες

en: Mother
el: Μητέρα

en: Mother: %s
el: Μητέρα: %s

en: Mother’s age
el: Ηλικία μητέρας

en: Mother’s family with %s
el: Οικογένεια μητέρας με %s

en: Mother’s family with an unknown individual
el: Οικογένεια μητέρας με άγνωστο άτομο

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
el: Mount Timpanogos, Utah, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Move right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Move up
el: Μετακίνηση επάνω

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Multiple marriages
el: Πολλαπλοί γάμοι

en: My account
el: Το προφίλ μου

en: My family tree
el: Το οικογενειακό μου δέντρο

en: My individual record
el: Η ατομική μου καταχώρηση

en: My page
el: Η σελίδα μου

en: My pages
el: Οι σελίδες μου

en: My pedigree
el: Το γενεαλογικό μου οριζόντιο διάγραμμα

en: MySQL gave the error: %s
el: Η MySQL έδωσε το σφάλμα: %s

en: Myanmar
el: Myanmar (Burma)

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
el: Δεκέμβριος

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
el: Μάιος

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
el: Μουχάραμ

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
el: Ραμαζάνι

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Name
el: Όνομα

en: Name contains
el: Το όνομα περιέχει

en: Name in Hebrew
el: Όνομα στα εβραϊκά

en: Name prefix
el: Πρόθεμα ονόματος

en: Name suffix
el: Κατάληξη ονόματος

en: Names
el: Ονόματα

en: Namesake
el: Συνώνυμος/συνονόματος

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nanny
el: Κουβερνάντα

en: Narrative description
el: Αφηγηματική περιγραφή

en: Nashville, Tennessee, United States
el: Νάσβιλ, Τενεσί, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Nationality
el: Υπηκοότητα

en: Naturalization
el: Πολιτογράφιση

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
el: Nauvoo (νέο), Ιλινόις, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
el: Nauvoo (πρωτότυπο), Ιλινόις, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Never
el: Ποτέ

en: Never married
el: Δεν παντρεύτηκε ποτέ

en: New Caledonia
el: Neukaledonien

en: New York, New York, United States
el: Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: New data
el: Νέα δεδομένα

en: New registration at %s
el: Νέα καταχώρηση στο %s

en: New user at %s
el: Νέος χρήστης στο %s

en: Newport Beach, California, United States
el: Newport Beach, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: News
el: Νέα

en: Newspaper
el: Εφημερίδα

en: Next email reminder will be sent after
el: Το επόμενο email υπενθύμισης θα σταλεί μετά

en: Next image
el: Επόμενη εικόνα

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Nickname
el: Παρατσούκλι

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: No
el: Όχι

en: No GEDCOM file was received.
el: Δεν λήφθηκε το αρχείο GEDCOM.

en: No GEDCOM files found.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία GEDCOM.

en: No ancestors in the database.
el: Δεν βρέθηκαν πρόγονοι στην βάση δεδομένων.

en: No calendar conversion
el: Χωρίς μετατροπή ημερολογίου

en: No children
el: Δεν έχουν καταχωρηθεί τέκνα

en: No contact
el: Χωρίς επικοινωνία

en: No custom modules are enabled.
el: Δεν έχουν ενεργοποιηθεί προσαρμοσμένα δομοστοιχεία.

en: No custom themes are enabled.
el: Δεν έχουν ενεργοποιηθεί προσαρμοσμένα θέματα.

en: No duplicates have been found.
el: Δεν βρέθηκαν διπλότυπα.

en: No errors have been found.
el: Δεν εντοπίστηκαν λάθη.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
el[0]: Χωρίς γεγονότα η επόμενη %s ημέρα.
el[1]: Χωρίς γεγονότα οι επόμενες %s ημέρες.

en: No events exist for today.
el: Δεν υπάρχουν συμβάντα για σήμερα.

en: No events exist for tomorrow.
el: Δεν υπάρχουν συμβάντα για αύριο.

en: No events for living individuals exist for today.
el: Δεν υπάρχουν συμβάντα εν ζωή ατόμων για σήμερα.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
el: Δεν υπάρχουν συμβάντα εν ζωή ατόμων για αύριο.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
el[0]: Δεν υπάρχουν συμβάντα εν ζωή ατόμων για την επόμενη %s ημέρα.
el[1]: Δεν υπάρχουν συμβάντα εν ζωή ατόμων για την επόμενες %s ημέρες.

en: No facts exist for this family.
el: Δεν υπάρχουν γεγονότα για αυτή την οικογένεια.

en: No file was received. Please try again.
el: Δεν λήφθηκε το αρχείο. Παρακαλώ ξανακάντε Upload.

en: No link between the two individuals could be found.
el: Δεν βρέθηκε καμία σχέση ανάμεσα στα δύο άτομα.

en: No map data exists for this individual
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα χάρτη γι' αυτό το άτομο

en: No matching facts found
el: Δεν βρέθηκαν γεγονότα που να ταιριάζουν

en: No media file was provided.
el: Δεν έχουν δωθεί αρχεία πολυμέσων.

en: No news articles have been submitted.
el: Δεν έχουν υποβληθεί άρθρα νέων.

en: No places found
el: Δεν βρέθηκαν τόποθεσίες

en: No places have been found.
el: Δεν βρέθηκαν τοποθεσίες.

en: No predefined text
el: Δεν βρέθηκε προκαθορισμένο κείμενο

en: No records to display
el: Δεν υπάρχουν εγγραφές προς εμφάνιση

en: No results found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No signed-in and no anonymous users
el: Μη συνδεδεμένοι και μη ανώνυμοι χρήστες

en: No temple - living ordinance
el: Χωρίς ναό - διάταγμα

en: No upgrade information is available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες αναβάθμισης.

en: Nobody at all
el: Απολύτως κανένας

en: Nocturnal
el: Νυκτερινός

en: None
el: Κανένα

en: Noon
el: Μεσημέρι

en: Norfolk Island
el: Norfolkinsel

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
el: Κανονικά, τυχόν αλλαγές που γίνονται σε ένα οικογενειακό δέντρο πρέπει να ελέγχονται από έναν επόπτη. Αυτή η επιλογή επιτρέπει στον χρήστη να κάνει αλλαγές χωρίς να χρειάζεται συντονιστής.

en: North Korea
el: Βόρειος Κορέα

en: Northern Ireland
el: Βόρεια Ιρλανδία

en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειοι νήσοι Μαριάνα

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Not approved by an administrator
el: Χρήστες χωρίς επιβεβαίωση διαχειρίστη

en: Not living
el: απεβίωσε

en: Not married
el: Άγαμος/η

en: Not verified by the user
el: Δεν έχει επιβεβαιωθεί απο τον χρήστη

en: Note
el: Σημείωση

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
el: Λάβετε υπόψη ότι εάν ένας λογαριασμός χρήστη είναι συνδεδεμένος σε μια εγγραφή, τότε αυτός ο χρήστης θα είναι πάντα σε θέση να δει αυτήν την εγγραφή.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
el: Σημείωση: τα μεγαλύτερα μήκη διαδρομής απαιτούν πολύ υπολογισμό, γεγονός που μπορεί να κάνει τον ιστότοπό σας να λειτουργεί αργά για αυτούς τους χρήστες.

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Nothing found to cleanup
el: Δεν βρέθηκε κάτι για καθάρισμα

en: Nothing found.
el: Δεν βρέθηκαν εγγραφές.

en: Nuku’Alofa, Tonga
el: Nuku'Alofa, Τόνγκα

en: Number of children
el: Αριθμός τέκνων

en: Number of days to show
el: Αριθμός ημερών για εμφάνιση

en: Number of families without children
el: Αριθμός άτεκνων οικογενειών

en: Number of generations
el: Αριθμός γενεών

en: Number of given names
el: Αριμός πρώτων ονομάτων

en: Number of marriages
el: Αριθμός γάμων

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
el: Αριθμός μηνών μετά τους οποίους ενας χρήστης θεωρείται ανενεργός:

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Number of surnames
el: Αριθμός επωνύμων

en: Nurse
el: Νοσηλευτής

en: Oakland, California, United States
el: Όκλαντ, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Oaxaca, Mexico
el: Οαχάκα, Μεξικό

en: Occupation
el: Επάγγελμα

en: Occupations
el: Επαγγέλματα

en: Occupied Palestinian Territory
el: Κατειλημμένη Παλαιστινιακή Περιοχή

en: Ogden, Utah, United States
el: Όγκντεν, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
el: Οκλαχόμα Σίτι, Οκλαχόμα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Old data
el: Παλαιά δεδομένα

en: Old files found
el: Βρέθηκαν παλιά αρχεία

en: Oldest at bottom
el: Το παλαιότερο κάτω

en: Oldest at top
el: Το παλαιότερο πάνω

en: Oldest father
el: Γηραιότερος πατέρας

en: Oldest female
el: Γηραιότερη γυναίκα

en: Oldest living individuals
el: Γηραιότερα άτομα εν ζωή

en: Oldest male
el: Γηραιότερος άνδρας

en: Oldest mother
el: Γηραιότερη μητέρα

en: Olivia
el: Ολίβια

en: Oman
el: Ομάν

en: On this day
el: Σήμερα

en: On this day…
el: Σαν σήμερα, στην ιστορία μας…

en: Only managers can edit
el: Μπορεί να τροποποιηθεί μόνο από συντονιστές

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
el: Ωχ! Ο διακομιστής ιστού δεν μπορεί να συνδεθεί στο διακομιστή βάσης δεδομένων. Θα μπορούσε να είναι απασχολημένος, να υποβληθεί σε συντήρηση ή απλά να είναι σπασμένος. Θα πρέπει να <a href="index.php"> δοκιμάσετε ξανά </a> σε λίγα λεπτά ή να επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή του ιστότοπου.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ! Το webtrees δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αρχεία σε αυτό τον κατάλογο.

en: OpenStreetMap™
el: OpenStreetMap ™

en: Optional prefixes and suffixes
el: Προεραιτικά προθέματα και καταλήξεις

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
el: Όρος Oquirrh, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Order
el: Σειρά

en: Ordinance
el: Χειροτονία

en: Ordination
el: Χειροτονία (τελετή)

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Orlando, Florida, United States
el: Ορλάντο, Φλόριντα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Other
el: Άλλο

en: Other facts to show in charts
el: Άλλα γεγονότα για εμφάνιση στο διάγραμμα

en: Other folder… please type in
el: Άλλος κατάλογος.. παρακαλώ εισάγετε

en: Other preferences
el: Άλλες προτιμήσεις

en: Others
el: Άλλοι

en: Overwrite existing coordinates.
el: Αντικατάσταση υπαρχόντων συντεταγμένων.

en: Own charts
el: Ιδία διαγράμματα

en: Owner
el: Κάτοχος

en: P.M.
el: Μ.Μ.

en: PHP blocked the file because of its extension.
el: Η PHP απέκλεισε το αρχείο λόγω της επέκτασής του.

en: PHP failed to write to disk.
el: Η PHP απέτυχε να γράψει στο δίσκο.

en: PHP information
el: Πληροφορίες PHP

en: PHP time limit
el: Μέγιστος χρόνος PHP

en: Page
el: Σελίδα

en: Page %s of %s
el: Σελίδα %s από %s

en: Page size
el: Μέγεθος σελίδας

en: Painting
el: Ζωγραφικός πίνακας

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palette
el: Παλέτα Χρωμάτων

en: Palmyra, New York, United States
el: Παλμύρα, Νέα Υόρκη, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Panama
el: Παναμάς

en: Panama City, Panama
el: Πόλη του Παναμά, Παναμάς

en: Papeete, Tahiti
el: Papeete, Ταϊτή

en: Papua New Guinea
el: Παπούα-Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Parents
el: Γονείς

en: Parents and siblings
el: Γονείς και αδέλφια

en: Parent’s age
el: Ηλικία γονέα

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
el: Τα συνθηματικο πρέπει να περιλαμβάνουν τουλάχιστον 6 χαρακτήρες με κεφαλαία-μικρά, έτσι το "μυστικο" διαφέρει απο το "ΜΥΣΤΙΚΟ".

en: Passwords must contain at least 6 characters.
el: Τα συνθηματικά πρέπει να περιέχουν τουλάχιστον 6 χαρακτήρες.

en: Payson, Utah, United States
el: Payson, Utah, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Pedigree
el: Οριζόντιο γενεαλογικό διάγραμμα

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
el: υιοθετημένο

[ctx: Pedigree]
en: Birth
el: Γέννηση

[ctx: Pedigree]
en: Foster
el: Θετός

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
el: Σφράγιση

en: Pedigree chart
el: Οριζόντιο γενεαλογικό διάγραμμα

en: Pedigree map
el: Οριζόντιος γενεαλογικός χάρτης

en: Pedigree map of %s
el: Οριζόντιος γενεαλογικός χάρτης: %s

en: Pedigree of %s
el: Οριζόντιο γενεαλογικό διάγραμμα: %s

en: Pedigree tree of %s
el: Οριζόντιο γενεαλογικό δένδρο: %s

en: Pending changes
el: Εκκρεμείς αλλαγές

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
el: Οι εκκρεμείς αλλαγές εμφανίζονται μόνο όταν ο λογαριασμός σας έχει άδεια επεξεργασίας. Όταν αποσυνδεθείτε, δεν θα μπορείτε πλέον να τα δείτε. Επίσης, οι εκκρεμείς αλλαγές εμφανίζονται μόνο σε συγκεκριμένες σελίδες. Για παράδειγμα, δεν εμφανίζονται σε λίστες, αναφορές ή αποτελέσματα αναζήτησης.

en: Permanent number
el: Μόνιμος αριθμός

en: Permanently delete these records?
el: Θέλετε να διαγράψετε μόνιμα αυτές τις καταχωρήσεις;

en: Perth, Australia
el: Πέρθ, Αυστραλία

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Phoenix, Arizona, United States
el: Φοίνιξ, Αριζόνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phonetic
el: Φωνητικά

en: Phonetic algorithm
el: Φωνητικός αλγόριθμος

en: Phonetic name
el: Φωνητικό όνομα

en: Phonetic place
el: Φωνητικός τόπος

en: Phonetic search
el: Φωνητική Αναζήτηση

en: Phonetic title
el: Φωνητικός τίτλος

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Pink Plastic
el: Ροζ πλαστικό

en: Pitcairn
el: Pitcairninseln

en: Place
el: Τοποθεσία

en: Place check
el: Έλεγχος Τοποθεσιών

en: Place contains
el: Ο τόπος περιέχει

en: Place hierarchy
el: Ιεραρχία τοποθεσιών

en: Place in Hebrew
el: Τοποθεσία στα εβραϊκά

en: Place list
el: Κατάλογος τοποθεσιών

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
el: Τα ονόματα των μερών είναι συχνά πολύ μεγάλα για να ταιριάζουν σε γραφήματα, λίστες κ.λπ. Μπορούν να συντομευθούν δείχνοντας μόνο τα πρώτα μέρη του ονόματος, όπως <i> χωριό, νομός </i> ή το τελευταίο μέρος αυτού , όπως <i> περιοχή, χώρα </i>.

en: Place of LDS baptism
el: Τόπος βάπτισης LDS

en: Place of LDS child sealing
el: Τόπος σφράγισης παιδιών LDS

en: Place of LDS endowment
el: Τόπος προικοδότησης LDS

en: Place of LDS spouse sealing
el: Τόπος σφράγισης συζύγου LDS

en: Place of adoption
el: Τόπος υιοθεσίας

en: Place of baptism
el: Τόπος βάπτισης

en: Place of bar mitzvah
el: Τόπος εβραϊκής περιτομής

en: Place of bat mitzvah
el: Τόπος bat mitzvah

en: Place of birth
el: Τόπος γεννήσεως

en: Place of blessing
el: Τόπος ευχολόγιου

en: Place of brit milah
el: Τόπος brit milah

en: Place of burial
el: Τόπος ταφής

en: Place of christening
el: Τόπος βάπτισης

en: Place of confirmation
el: Τόπος επιβεβαίωσης

en: Place of cremation
el: Τόπος αποτέφρωσης

en: Place of death
el: Τόπος θανάτου

en: Place of emigration
el: Τόπος μετανάστευσης

en: Place of engagement
el: Τόπος αρραβώνα

en: Place of event
el: Τόπος γεγονότος

en: Place of first communion
el: Τόπος πρώτης κοινωνίας

en: Place of immigration
el: Τόπος μετανάστευσης

en: Place of marriage
el: Τόπος γάμου

en: Place of marriage banns
el: Τόπος γάμου

en: Place of naturalization
el: Τόπος απόκτησης ιθαγένειας

en: Place of ordination
el: Τόπος χειροτονίας (τελετή)

en: Place of residence
el: Τόπος κατοικίας

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Places found
el: Ευρεθείσες τοποθεσίες

en: Places in %s
el: Τοποθεσίες στην %s

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
el: Παρακαλώ δώστε Όνομα, Επώνυμο ή Τοποθεσία καθώς και Έτος

en: Please enter a message subject.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα θέμα για το μήνυμα.

en: Please enter a valid email address.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση email.

en: Please enter more than one character.
el: Παρακαλώ εισάγετε περισσότερους από έναν χαρακτήρες.

en: Please enter some message text before sending.
el: Παρακαλώ εισάγετε κάποιο κείμενο μηνύματος πριν την αποστολή.

en: Poland
el: Πολωνία

en: Port number
el: Αριθμός θύρας

en: Portland, Oregon, United States
el: Πόρτλαντ, Όρεγκον, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Porto Alegre, Brazil
el: Πόρτο Αλέγκρε, Βραζιλία

en: Portrait
el: Κατακόρυφη

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Postal code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
el: Predefined text that states admin will decide if applied for a user account

en: Predefined text that states all users can request a user account
el: Predefined text that states all users can apply for a user account

en: Predefined text that states only family members can request a user account
el: Predefined text that states only family members can apply for a user account

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
el: Υπάρχουν προτιμήσεις για την ενότητα "%s", αλλά αυτή η ενότητα δεν υπάρχει πλέον.

en: Preferred contact method
el: Προτιμητέα Μέθοδος Επικοινωνίας

en: Prefixes
el: Προθέματα

en: Presentation style
el: Στυλ παρουσίασης

en: President’s Office
el: Προεδρικό γραφείο

en: Preston, England
el: Πρέστον, Αγγλία

en: Priest
el: Ιερέας

en: Print basic events when blank
el: Εκτύπωση βασικών γενονότων όταν ειναι κενά

en: Privacy
el: Απόρρητο

en: Privacy restrictions
el: Κανόνες απόρρητου

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
el: Κανόνες απόρρητου - εφαρμόζονται σε εγγραφές και γεγονότα που δεν περιέχουν GEDCOM RESN tag

en: Private
el: Απόκρυψη

en: Probate
el: Επικύρωση (διαθήκης)

en: Property
el: Ιδιοκτησία

en: Provo City Center, Utah, United States
el: Provo City Center, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Provo, Utah, United States
el: Provo, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Publication
el: Δημοσίευση

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Quality of data
el: Ποιότητα δεδομένων

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quetzaltenango, Guatemala
el: Κετσαλτενάγκο, Γουατεμάλα

en: Quick family facts
el: Γρήγορα οικογενειακά γεγονότα

en: Quick individual facts
el: Γρήγορα ατομικά γεγονότα

en: Quick repository facts
el: Γρήγορα γεγονότα αποθετηρίου

en: Quick source facts
el: Γρήγορα γεγονότα πηγής

en: RE:
el: ΑΠ:

en: README documentation
el: README Κείμενο Τεκμηρίωσης

en: Rabbi
el: Ραββίνος

en: Raleigh, North Carolina, United States
el: Raleigh, Βόρεια Καρολίνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Random images from the current family tree.
el: Τυχαίες εικόνες από το τρέχον οικογενειακό δέντρο.

en: Re-order children
el: Αναταξινόμηση τέκνων

en: Re-order families
el: Αναταξινόμηση οικογενειών

en: Re-order media
el: Αναταξινόμηση πολυμέσων

en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

en: Recent changes
el: Πρόσφατες αλλαγές

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
el: Πρόσφατα έτη (&lt; 100 έτη)

en: Recife, Brazil
el: Ρεσίφε, Βραζιλία

en: Record
el: Καταχώρηση

en: Record ID number
el: Kαταχωρισμένος αριθμός ID

en: Record file number
el: Kαταχωρισμένος αριθμός αρχείου

en: Records
el: Εγγραφές

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
el: Οι καταχωρήσεις δεν είναι του ίδιου τύπου. Δεν μπορούν να συγχωνευτούν καταχωρήσεις διαφορετικού τύπου.

en: Redlands, California, United States
el: Redlands, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Reference number
el: Αριθμός αναφοράς

en: Regina, Saskatchewan, Canada
el: Ρεγγίνα, Σασκάτσουαν, Καναδάς

en: Registered partnership
el: Σύμφωνο συμβίωσης

en: Registry officer
el: Υπάλληλος ληξιαρχείου

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
el: Οι κανονικές εκφράσεις είναι μια προηγμένη τεχνική αντιστοίχισης μοτίβων.

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Reject all changes
el: Απόρριψη όλων των αλλαγών

en: Related families
el: Συγγενείς οικογένειες

en: Related individuals
el: Σχετικά άτομα

en: Relationship
el: Συγγένεια

en: Relationship to father
el: Συγγένεια με πατέρα

en: Relationship to me
el: Συγγένεια με εμένα

en: Relationship to mother
el: Συγγένεια με μητέρα

en: Relationship to parents
el: Συγγένεια με τους γονείς

en: Relationship: %s
el: Συγγένεια: %s

en: Relationships
el: Συγγένειες

en: Relationships between %1$s and %2$s
el: Συγγένειες μεταξύ %1$s και %2$s

en: Religion
el: Θρήσκευμα

en: Religious institution
el: Θρησκευτικός θεσμός

en: Religious marriage
el: Θρησκευτικός γάμος

en: Reminder email frequency (days)
el: Συχνότητα email υπενθύμισης (σε ημέρες)

en: Remote server
el: Απομακρυσμένος διακομιστής

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove duplicate links
el: Αφαίρεση διπλών συνδέσεων

en: Remove flag
el: Αφαίρεση σημαίας

en: Remove individual
el: Αφαίρεση ατόμου

en: Remove link from list
el: Αφαίρεση Συνδέσμου απο την λίστα

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
el: Καταργήστε τη διαδρομή πολυμέσων GEDCOM από ονόματα αρχείων

en: Remove this location?
el: Αφαίρεσση αυτής της τοποθεσίας;

en: Reno, Nevada, United States
el: Reno, Νεβάδα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Renumber
el: Επαναρίθμηση

en: Renumber family tree
el: Επαναριθμήστε το οικογενειακό δέντρο

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Replacement text
el: Κείμενα προς αντικατάσταση

en: Reply
el: Απάντηση

en: Report
el: Αναφορά

en: Reports
el: Αναφορές

en: Repositories
el: Αποθετήρια

en: Repositories found
el: Χώροι φύλαξης που βρέθηκαν

en: Repository
el: Αποθετήριο

[ctx: Repository]
en: Name
el: Όνομα

en: Repository contains
el: Ο χώρος φύλαξης περιέχει

en: Repository name
el: Όνομα Αποθετηρίου

en: Republic of the Congo
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Request a new password
el: Αίτημα νέου συνθηματικού

en: Request a new user account
el: Αίτημα νέου λογαριασμού χρήστη

en: Research task
el: Ερευνητική εργασία

en: Research tasks
el: Εργασίες έρευνας

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
el: Οι ερευνητικές εργασίες είναι ειδικές εκδηλώσεις, που προστίθενται σε άτομα στο οικογενειακό σας δέντρο, τα οποία προσδιορίζουν την ανάγκη για περαιτέρω έρευνα. Μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε ως υπενθύμιση για να ελέγξετε γεγονότα έναντι πιο αξιόπιστων πηγών, να λάβετε έγγραφα ή φωτογραφίες, να επιλύσετε αντικρουόμενες πληροφορίες κ.λπ.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
el: Οι ερευνητικές εργασίες αποθηκεύονται χρησιμοποιώντας την προσαρμοσμένη ετικέτα GEDCOM "_TODO". Άλλες εφαρμογές γενεαλογίας ενδέχεται να μην αναγνωρίζουν αυτήν την ετικέτα.

en: Residence
el: Διαμονή

en: Restore the default block layout
el: Επαναφέρετε την προεπιλεγμένη διάταξη μπλοκ

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
el: Περιορισμός πρόσβασης με χρήση IP διευθύνσεις και user-agent strings.

en: Restrict to immediate family
el: Περιορισμός στην άμμεση οικογένεια

en: Restriction
el: Περιορισμός

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
el: Περιορισμοί μπορούν να προστεθούν σε αρχεία και / ή γεγονότα. Περιορίζουν ποιος μπορεί να δει τα δεδομένα και ποιος μπορεί να τα επεξεργαστεί.

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Retirement
el: Συνταξιοδότηση

en: Reunion
el: Επανένωση

en: Rexburg, Idaho, United States
el: Rexburg, Αϊντάχο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Right section blocks
el: Πλαίσια δεξιού τμήματος

en: Role
el: Ρόλος

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Romanized
el: Εκλατινισμένο

en: Romanized place
el: Εκλατινισμένος τόπος

en: Romanized title
el: Εκλατινισμένος τίτλος

en: Roots
el: Γενάρχες

en: Rule
el: Κανόνας

en: Russia
el: Ρωσία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: SMTP mail server
el: Διακομιστής SMTP

en: Sacramento, California, United States
el: Σακραμέντο, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Sage
el: Φασκόμηλο

en: Saint Helena
el: Αγ. Ελένη

en: Saint Kitts and Nevis
el: St. Kitts und Nevis

en: Saint Lucia
el: Αγ. Λουκία

en: Saint Pierre and Miquelon
el: St. Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: St. Vincent und die Grenadinen

en: Salt Lake City, Utah, United States
el: Σολτ Λέικ Σίτι, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Antonio, Texas, United States
el: Σαν Αντόνιο, Τέξας, Ηνωμένες Πολιτείες

en: San Diego, California, United States
el: Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: San Jose, Costa Rica
el: Σαν Χοσέ, Κόστα Ρίκα

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: San Salvador, El Salvador
el: Σαν Σαλβαδόρ, Ελ Σαλβαδόρ

en: Santiago, Chile
el: Σαντιάγκο, Χιλή

en: Santo Domingo, Dominican Republic
el: Σάντο Ντομίνγκο, Δομινικανή Δημοκρατία

en: Sao Paulo, Brazil
el: Σάο Πάολο, Βραζιλία

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Sat
el: Σαβ

en: Satellite
el: Δορυφορικό

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: School or college
el: Σχολή ή πανεπιστήμιο ή κολλέγιο

en: Scotland
el: Σκωτία

en: Scrapbook
el: Λεύκωμα

en: Sealing canceled (divorce)
el: Η σφράγιση ακυρώθηκε (διαζύγιο)

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search and replace
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση κειμένου, χρησιμοποιώντας απλές αναζητήσεις ή σύνθετη αντιστοίχιση μοτίβων.

en: Search filters
el: Φίλτρα αναζήτησης

en: Search for
el: Αναζήτηση για

en: Search globally
el: Αναζήτηση παντού

en: Search locally
el: Τοπική αναζήτηση

en: Search method
el: Μέθοδος αναζήτησης

en: Search text/pattern
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
el: Η αναζήτηση για όλες τις πιθανές σχέσεις μπορεί να πάρει πολύ χρόνο σε πολύπλοκα δέντρα.

en: Seattle, Washington, United States
el: Σιάτλ, Ουάσιγκτον, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Second record
el: Δεύτερη καταγραφή

en: Secure connection
el: Ασφαλής Σύνδεση

en: Security code
el: Κωδικός ασφαλείας

en: See %s for more information.
el: Δείτε %s για περισσότερες πληροφορίες.

en: Select
el: Επιλογή

en: Select a GEDCOM file to import
el: Επιλογή αρχείου GEDCOM για εισαγωγή

en: Select a block and use the arrows to move it.
el: Επιλέξτε ένα πλαίσιο ονόματος και μετά κάντε κλικ σε ένα από τα εικονίδια με τα βέλη για να μετακινήσετε το επιλεγμένο πλαίσιο στην ενδεικνυόμενη κατεύθυνση.

en: Select a date
el: Επιλογή ημερομηνίας

en: Select events
el: Επιλογή γεγονότων

en: Select flag
el: Επιλογή σημαίας

en: Select individuals by place or date
el: Επιλογή ατόμων ανά τοποθεσία ή ημερομηνία

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
el: Επιλογή αρχείων από το οικογενειακό δένδρο και αποθήκευση τους σε αρχείο GEDCOM.

en: Select the desired age interval
el: Επιλέξτε το επιθυμητό χρονικό διάστημα

en: Select the facts and events to keep from both records.
el: Επιλέξτε τα γεγονότα και τα γεγονότα που θα κρατήσετε και από τα δύο αρχεία.

en: Select two records to merge.
el: Επιλέξτε δύο εγγραφές για συγχώνευση.

en: Seller
el: Πωλητής

en: Send
el: Αποστολή

en: Send a message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Send a message to all users
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους χρήστες

en: Send a message to users who have never signed in
el: Αποστολή μηνύματος σε χρήστες που δεν συνδέθηκαν ποτέ

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
el: Αποστολή μηνύματος σε χρήστες που δεν συνδέθηκαν για 6 μήνες

en: Send broadcast messages
el: Αποστολή μαζικών μηνυμάτων

en: Send out reminder emails
el: Αποστολή email υπενθύμισης

en: Sender name
el: Όνομα Αποστολέα

en: Sending email
el: Αποστολή email

en: Sending server name
el: Όνομα Διακομιστή (Αποστολέα)

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Seoul, Korea
el: Σεούλ, Νότιος Κορέα

en: Separated
el: Σε διάσταση

en: Serbia
el: Σερβία

en: Servant
el: Υπηρέτης

en: Server information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Server name
el: Όνομα διακομιστή

en: Session timeout
el: Χρονικό όριο σύνδεσης

en: Set as default
el: Ορισμός ως προεπιλεγμένο

en: Set the access level for each tree.
el: Ορίστε το επίπεδο πρόσβασης για κάθε δέντρο.

en: Set the default blocks for new family trees
el: Ορισμός προεπιλεγμένων τομέων για νεα γεν. δέντρα

en: Set the default blocks for new users
el: Ορισμός προεπιλεγμένων κουμπιών για νέους χρήστες

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
el: Set the default number of generations to display on the pedigree charts.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
el: Set the maximum number of generations to display on the descendancy charts.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
el: Set the maximum number of generations to display on the pedigree charts.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
el: Show dead people<br><br>Set the privacy access level for all dead people.

en: Set the status to “approved”.
el: Ορίστε την κατάσταση σε "εγκεκριμένη".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
el: Η ρύθμιση σε <b>Ναι</b> θα τοποθετήσει συνδέσμους σε άτομα, πηγές και οικογένειες για να επιτρέψει στους χρήστες να εμφανίσουν ένα άλλο παράθυρο που περιέχει τα ανεπεξέργαστα δεδομένα που έχουν ληφθεί απευθείας από το αρχείο GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
el: Εγκατάσταση webtrees

en: Seychelles
el: Σεϋχελλες

en: Shared note
el: Κοινόχρηστη σημείωση

en: Shared note contains
el: Η κοινόχρηστη σημείωση περιέχει

en: Shared notes
el: Κοινόχρηστες σημειώσεις

en: Shared notes found
el: Κοινόχρηστες σημειώσεις βρέθηκαν

en: She
el: Αυτή

en: She died
el: απεβίωσε

en: She married
el: παντρεύτηκε

en: She resided at
el: κατοικούσε

en: She was born
el: γεννήθηκε

en: She was buried
el: Ενταφιάστηκε

en: She was christened
el: βαπτίστηκε

en: She was cremated
el: αποτεφρώθηκε

en: Shiny Tomato
el: Λαμπερή ντομάτα

en: Short version
el: Σύντομη έκδοση

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortest marriage
el: Συντομότερος γάμος

en: Should this block be hidden when it is empty
el: Πρέπει αυτό το πλαίσιο να αποκρύπτεται όταν είναι άδειο

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show a download link in the media viewer
el: Εμφάνιση συνδέσμου λήψης στην έκθεση πολυμέσων

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
el: Εμφάνιση "Αποδοχή όρων χρήσης" στα αιτήματα νέων χρηστών

en: Show all notes
el: Εμφάνιση όλων των σημειώσεων

en: Show all places in a list
el: Εμφάνιση όλων των τοποθεσιών σε κατάλογο

en: Show all sources
el: Εμφάνιση όλων των πηγών

en: Show all tags
el: Προβολή όλων των ετικετών

en: Show an age cursor
el: Εμφάνιση δείκτη Ηλικίας

en: Show children of ancestors
el: Δείξτε στα παιδιά των προγόνων

en: Show counts before or after name
el: Τοποθέτηση μετρήσεων πριν ή μετά το όνομα

en: Show couples where either partner married more than once.
el: Εμφάνιση ζευγαριών όπου ένας από τους δύο συντρόφους παντρεύτηκε περισσότερες από μία φορές.

en: Show couples where only the female partner is dead.
el: Εμφάνιση ζευγαριών όπου μόνο η σύντροφος (γυναίκα) απεβίωσε.

en: Show couples where only the male partner is dead.
el: Εμφάνιση ζευγαριών όπου μόνο ο αρσενικός σύντροφος απεβίωσε.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
el: Εμφάνιση ζευγαριών που παντρεύτηκαν περισσότερο από 100 χρόνια πριν.

en: Show couples who married within the last 100 years.
el: Εμφάνιση ζευγαριών που παντρεύτηκαν μέσα στα τελευταία 100 χρόνια.

en: Show couples with an unknown marriage date.
el: Εμφάνιση ζευγαριών με άγνωστη ημερομηνία γάμου.

en: Show cousins
el: Εμφάνιση ξαδερφιών

en: Show date of last update
el: Εμφάνιση ημερομηνίας τελευταίας ενημέρωσης

en: Show dead individuals
el: Εμφάνιση θανόντων ατόμων

en: Show details
el: Προβολή λεπτομερειών

en: Show divorced couples.
el: Εμφάνιση διαζευγμένων ζευγαριών.

en: Show inactive places
el: Εμφάνιση ανενεργών τοποθεσιών

en: Show individuals born more than 100 years ago.
el: Εμφάνιση ατόμων γεννημένων περισσότερο από 100 χρόνια πριν.

en: Show individuals born within the last 100 years.
el: Εμφάνιση ατόμων γεννημένων τα τελευταία 100 χρόνια.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
el: Εμφάνιση ατόμων που είναι ζωντανά ή ζευγαριών όπου και οι δύο σύντροφοι ζουν.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
el: Εμφάνιση ατόμων που έχουν πεθάνει ή ζευγαριών όπου και οι δύο σύντροφοι απεβίωσαν.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
el: Εμφάνιση ατόμων που πέθαναν περισσότερο από 100 χρόνια πριν.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
el: Εμφάνιση ατόμων που πέθαναν μέσα στα τελευταία 100 χρόνια.

en: Show list of family trees
el: Εμφανιση λίστας οικογενειακών δένδρων

en: Show living individuals
el: Εμφάνιση ατόμων εν ζωή

en: Show names of private individuals
el: Εμφάνιση ονομάτων μυστικών ατόμων

en: Show notes
el: Εμφάνιση σημειώσεων

en: Show occupations
el: Εμφάνιση επαγγελμάτων

en: Show only births, deaths, and marriages
el: Εμφάνιση μόνο γεννήσεων, θανάτων, και γάμων

en: Show only events of living individuals
el: Εμφάνιση συμβάντων από ζωντανά άτομα μόνο

en: Show only females.
el: Εμφάνιση μόνο θηλέων.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
el: Εμφάνιση μόνο ατόμων αγνώστου φύλου.

en: Show only individuals, events, or all
el: Εμφάνιση μόνο ατόμων, συμβάντων, ή όλων

en: Show only males.
el: Εμφάνιση μόνο αρσενικών.

en: Show only the selected tags
el: Προβολή μόνο των επιλεγμένων ετικετών

en: Show parents
el: Εμφάνιση γονέων

en: Show pending changes
el: Εμφάνιση αλλαγών σε εκκρεμότητα

en: Show photos
el: Εμφάνιση φωτογραφιών

en: Show places in hierarchy
el: Εμφάνιση καταλόγου τοποθεσιών

en: Show private relationships
el: Εμφάνιση ιδιωτικών συγγενειών

en: Show related individuals/families
el: Εμφάνιση συγγενικών ατόμων/οικογενειών

en: Show research tasks that are assigned to other users
el: Εμφάνιση εργασιών έρευνας άλλων χρηστών

en: Show research tasks that are not assigned to any user
el: Εμφάνιση εργασιών έρευνας που δεν έχουν υπεύθυνο

en: Show research tasks that have a date in the future
el: Εμφάνιση εργασιών έρευνας με μελλοντική ημερομηνία

en: Show residences
el: Εμφάνιση κατοικιών

en: Show slide show controls
el: Εμφάνιση διαχείρισης ροής στην προβολή φωτογραφιών

en: Show sources
el: Εμφάνιση πηγών

en: Show spouses
el: Εμφάνιση συζύγων

en: Show statistics charts
el: Εμφάνιση διαγραμμάτων στατιστικών

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
el: Εμφάνιση των %1$s %2$s κομματιών μιας τοποθεσίας.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
el: πρώτα

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
el: τελευταία

en: Show the date and time of update
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας και της ώρας ενημέρωσης

en: Show the events of close relatives on the individual page
el: Εμφάνιση συμβάντων στενών συγγενών στην σελίδα του ατόμου

en: Show the family tree
el: Δείξτε το οικογενειακό δέντρο

en: Show the list of individuals
el: Εμφανιση λίστας ατόμων

en: Show the list of surnames
el: Εμφάνιση της λίστας των επωνύμων

en: Show the user who made the change
el: Δείξτε στον χρήστη που έκανε την αλλαγή

en: Show this block for which languages
el: Για ποιες γλώσσες να εμφανιζεται αυτό το μπλοκ

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
el: Εμφάνιση μικρογραφιών σε διαγράμματα και σε ομάδες οικογενειών.

en: Show to managers
el: Εμφάνιση στους συντονιστές

en: Show to members
el: Εμφάνιση στα μέλη

en: Show to visitors
el: Εμφάνιση στους επισκέπτες

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
el: Εμφάνιση «φύλλων», ζευγαριών ή ατόμων. Αυτά είναι άτομα που είναι ζωντανά αλλά δεν έχουν καταχωρημένα τέκνα στην βάση δεδομένων.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
el: Εμφάνιση «γενάρχων», ζευγάρια ή άτομα. Αυτά τα άτομα μπορούν επίσης να αποκαλεστούν «πατριάρχες». Είναι άτομα που δεν έχουν καταχωρημένους γονείς στην βάση δεδομένων.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
el: Προβολή %1$s εώς %2$s από %3$s

en: Sibling
el: Αδέλφι

en: Siblings
el: Αδέλφια

en: Sidebar
el: Πλευρική μπάρα

en: Sidebars
el: Πλευρικές μπάρες

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Sign in
el: Είσοδος

en: Sign out
el: Αποσύνδεση

en: Sign-in URL
el: URL Σύνδεσης Χρήστη

en: Sign-in and registration
el: Είσοδος και εγγραφή

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
el: Οι απλές ημερομηνίες υποτίθεται ότι είναι στο Γρηγοριανό ημερολόγιο. Για να καθορίσετε μια ημερομηνία σε άλλο ημερολόγιο, προσθέστε μια λέξη-κλειδί πριν από την ημερομηνία. Αυτή η λέξη-κλειδί είναι προαιρετική εάν η μορφή του μήνα ή του έτους καθιστά την ημερομηνία ξεκάθαρη.

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Sister
el: Αδελφή

en: Site identification code
el: Κωδικός αναγνώρισης ιστότοπου

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
el: Τα μέλη του ιστότοπου μπορούν να στέλνουν μεταξύ τους μηνύματα. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο αποστολής αυτών των μηνυμάτων ή να μην λάβετε καθόλου.

en: Site verification code
el: Κωδικός επαλήθευσης ιστότοπου

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
el: Οι κωδικοί επαλήθευσης ιστότοπου δεν λειτουργούν όταν το webtrees είναι εγκατεστημένο σε έναν υποφάκελο.

en: Sitemaps
el: Χάρτες Ιστοσελίδων

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
el: Οι χάρτες ιστοσελίδας είναι ένας τρόπος, για τους διαχειριστές, να πουν στις μηχανές αναζήτησης για τις σελίδες που θα είναι διαθέσιμες για καταλογοποίηση. Όλες οι μεγάλες μηχανές αναζήτησης υποστηρίζουν χάρτες ιστοσελίδων. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
el: Μέγεθος χάρτη (σε pixels)

en: Skip to content
el: Προσπέλαση στα περιεχόμενα

en: Slave
el: Δούλος

en: Slide show
el: Προβολή φωτογραφιών

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
el: Μικρά συστήματα (500 άτομα): 16-32 MB, 10-20 δευτερόλεπτα

en: Snowflake, Arizona, United States
el: Snowflake, Αριζόνα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Social security number
el: Αριθμός κοινωνικής ασφάλισης

en: Solomon Islands
el: νήσοι Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
el: Κάποιο λογισμικό γενεαλογίας δημιουργεί αρχεία GEDCOM που περιέχουν ονόματα αρχείων πολυμέσων με πλήρεις διαδρομές. Αυτές οι διαδρομές δεν θα υπάρχουν στον διακομιστή ιστού. Για να επιτρέψετε στα δέντρα ιστού να βρουν το αρχείο, πρέπει να αφαιρεθεί το πρώτο μέρος της διαδρομής.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
el: Ορισμένες σελίδες μπορούν να εμφανίσουν τον αριθμό των φορών που έχουν επισκεφτεί.

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
el: Ορισμένα θέματα μπορούν να εμφανίσουν εικονίδια στην καρτέλα "Γεγονότα και γεγονότα".

en: Son
el: Υιός

en: Son of %s
el: Υιός των %s

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Sounds like
el: Ακούγεται σαν

en: Source
el: Πηγή

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
el: Οι παραπομπές πηγής μπορούν να περιλαμβάνουν πεδία για την καταγραφή της ποιότητας των δεδομένων (πρωτεύουσα, δευτερεύουσα, κ.λπ.) και την ημερομηνία καταγραφής του συμβάντος στην πηγή. Εάν δεν χρησιμοποιείτε αυτά τα πεδία, μπορείτε να τα απενεργοποιήσετε κατά τη δημιουργία νέων παραπομπών πηγής.

en: Source contains
el: Η πηγή περιέχει

en: Source type
el: Τύπος πηγής

en: Sources
el: Πηγές

en: Sources to the events
el: Πηγές στα γεγονότα

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: South America
el: Νότια Αμερική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Γεωργία και Νότιοι νήσοι Σαντουϊτς

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Spain
el: Ισπανία

en: Spokane, Washington, United States
el: Σποκέιν, Ουάσιγκτον, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Spouse
el: Σύζυγος

en: Spouse census date
el: Ημερομηνία απογραφής συζύγου

en: Spouse census place
el: Τόπος απογραφής συζύγου

en: Spouse note
el: Σημείωση συζύγου

en: Spouses
el: Σύζυγοι

en: Spouses and children
el: Συζυγοι και τέκνα

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: St. George, Utah, United States
el: Σεντ Τζορτζ, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: St. Louis, Missouri, United States
el: Σαιντ Λούις, Μισούρι, Ηνωμένες Πολιτείες

en: St. Paul, Minnesota, United States
el: St. Paul, Μινεσότα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Standard
el: Τυπικό

en: Start IP address
el: Πρώτη IP διεύθυνση

en: Start at parents
el: Εκκίνηση από γονείς

en: Start slide show on page load
el: Εκκίνηση προβολής φωτ/φιών με την φορτωση της σελίδας

en: Start year
el: Έτος αρχής

en: Starting range of change dates
el: Έναρξη εύρους ημερομηνιών αλλαγής

en: State
el: Νομός

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Statistics chart
el: Σχεδίαση στατιστικών

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status change date
el: Ημερομηνία αλλαγής κατάστασης

en: Stillborn
el: Θνησιγενές

en: Stillborn: exempt
el: Θνησιγενές: να εξαιρείται

en: Stockholm, Sweden
el: Στοκχόλμη, Σουηδία

en: Stop
el: Διακοπή

en: Store watermarked full size images on server
el: Αποθήκευση υδατογραφημένων πλήρων εικόνων στον διακομιστή

en: Store watermarked thumbnails on server
el: Αποθηκευση υδατογραφημένων μικρογραφιών στον διακομιστή

en: Stories
el: Αφηγήσεις

en: Story
el: Αφήγηση

en: Story title
el: Τίτλος αφήγησης

en: Subdivision
el: Υποδιαίρεση

en: Subject
el: Θέμα

en: Submission
el: Υποβολή

en: Submitted but not yet cleared
el: Υποβλήθηκε αλλά δεν έχει ακόμη εκκαθαριστεί

en: Submitter
el: Υποβολέας

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suffixes
el: Καταλήξεις

en: Sun
el: Κυρ

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Support and documentation can be found at %s.
el: Υποστήριξη και Εγχειρίδιο Χρήσης μπορείτε να βρείτε στο %s.

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Surname
el: Επώνυμο

en: Surname distribution chart
el: Διάγραμμα κατανομής επωνύμων

en: Surname list style
el: Μορφή λίστας επωνύμων

en: Surname option
el: Επιλογές επωνύμων

en: Surname prefix
el: Πρόθεμα επωνύμου

en: Surname tradition
el: Παραδοσιακή απόκτηση επωνύμου

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
el: Ισλανδική

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
el: Πολωνικά

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
el: Ισπανικά

[ctx: Surname tradition]
en: none
el: κανένα

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
el: πατρικός

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
el: Τα επώνυμα κλίνουν για να δείξουν το φύλο και την οικογενειακή κατάσταση ενός ατόμου.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
el: Τα επώνυμα είναι κεκλιμένα για να δείξουν το φύλο ενός ατόμου.

en: Suva, Fiji
el: Σούβα, Φίτζι

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Svalbard und Jan Mayeninseln

en: Swap individuals
el: Ανταλλάξτε άτομα

en: Swaziland
el: Swasiland

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Sydney, Australia
el: Σύδνεϋ, Αυστραλία

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
el: Συγχρονίστε οικογενειακά δέντρα με αρχεία GEDCOM

en: Syria
el: Συρία

en: Tab
el: Καρτέλα

en: Table prefix
el: Πρόθεμα πινάκων

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Taipei, Taiwan
el: Ταϊπέι, Ταϊβάν

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tampico, Mexico
el: Τάμπικο, Μεξικό

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Technical help contact
el: Επαφή τεχνικής βοήθειας

en: Tegucigalpa, Honduras
el: Τεγκουσιγκάλπα, Ονδούρα

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Temple
el: Ναός

en: Terrain
el: Έδαφος

en: Text
el: Κείμενο

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
el: Το πεδίο <b>όνομα</b> περιέχει το πλήρες όνομα του ατόμου, όπως θα το είχε γράψει ή όπως καταγράφηκε. Έτσι θα εμφανίζεται στην οθόνη. Χρησιμοποιεί τυπικούς σχολιασμούς γενεαλογίας για τον προσδιορισμό διαφορετικών τμημάτων του ονόματος.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
el: Το πεδίο <b>επώνυμο</b> περιέχει ένα όνομα που χρησιμοποιείται για ταξινόμηση και ομαδοποίηση. Μπορεί να διαφέρει από το πραγματικό επώνυμο του ατόμου που λαμβάνεται πάντα από το πεδίο <b>όνομα</b>. Αυτό το πεδίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ταξινόμηση των επωνύμων με ή χωρίς πρόθεμα (Gogh / van Gogh) και για την ομαδοποίηση παραλλαγών ή παραλλαγών ορθογραφίας (Kowalski / Kowalska). Εάν ένα άτομο πρέπει να αναφέρεται με περισσότερα από ένα επώνυμα, κάθε όνομα πρέπει να διαχωρίζεται με κόμμα.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
el: Το αρχείο GEDCOM "%s" έχει εισαχθεί.

en: The Hague, Netherlands
el: Χάγη, Ολλανδία

en: The PHP temporary folder is missing.
el: Λείπει ο προσωρινός φάκελος PHP.

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
el: Ο διαχειριστής στον ιστότοπο webtrees %s έχει εγκρίνει την αίτησή σας για λογαριασμό. Μπορείτε τώρα να συνδεθείτε μεταβαίνοντας στον παρακάτω σύνδεσμο: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
el: Ο διαχειριστής έχει ενημερωθεί. Μόλις σας δώσει άδεια να συνδεθείτε, θα μπορέσετε να συνδεθείτε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας.

en: The changes to “%s” have been accepted.
el: Οι αλλαγές στο "%s" έγιναν αποδεκτές.

en: The changes to “%s” have been rejected.
el: Οι αλλαγές στο "%s" έχουν απορριφθεί.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
el: Το καλάθι αποκοπής σάς επιτρέπει να λαμβάνετε αποσπάσματα από αυτό το οικογενειακό δέντρο και να τα κατεβάσετε ως αρχείο GEDCOM.

en: The date and time of the last update
el: Ημ/νία και ώρα τελευταίας ενημέρωσης

en: The details of this family are private.
el: Οι λεπτομέρειες αυτής της οικογένειας είναι μυστικές.

en: The details of this individual are private.
el: Οι λεπτομέρειες αυτού του ατόμου είναι μυστικές.

en: The family tree has been exported to %s.
el: Το οικογενειακό δένδρο εξήχθη στο %s.

en: The family tree “%s” already exists.
el: Το οικογενειακό δένδρο “%s” υπάρχει ήδη.

en: The family tree “%s” has been created.
el: Το οικογενειακό δένδρο “%s” δημιουργήθηκε.

en: The family tree “%s” has been deleted.
el: Το οικογενειακό δένδρο “%s” διαγράφηκε.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
el: Το οικογενειακό δέντρο "%s" θα εμφανίζεται στους επισκέπτες όταν φτάνουν για πρώτη φορά σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: The family trees have been merged successfully.
el: Τα οικογενειακά δένδρα συγχωνεύτηκαν επιτυχώς.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
el: Η οικογένεια “%s” διαγράφηκε γιατί εχει μόνο μέλος.

en: The file %s already exists. Use another filename.
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη. Χρησιμοποιήστε άλλο όνομα αρχείου.

en: The file %s could not be created.
el: Το αρχείο %s δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί.

en: The file %s could not be deleted.
el: Το αρχείο %s δεν ήταν δυνατόν να διαγραφεί.

en: The file %s could not be updated.
el: Το αρχείο %s δεν ήταν δυνατόν να ανανεωθεί.

en: The file %s has been created.
el: Το αρχείο %s δημιουργήθηκε.

en: The file %s has been deleted.
el: Το αρχείο %s διαγράφηκε.

en: The file %s has been uploaded.
el: Το αρχείο %s ανανεώθηκε.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
el: Το αρχείο ανανεώθηκε τμηματικά. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: The file “%s” does not exist.
el: Το αρχείο «%s» δεν υπάρχει.

en: The folder %s could not be deleted.
el: Ο φάκελος %s δεν ήταν δυνατόν να διαγραφεί.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
el: Ο φάκελος %s δεν υπάρχει, και δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

en: The folder %s has been created.
el: Ο φάκελος %s δημιουργήθηκε.

en: The folder %s has been deleted.
el: Ο φάκελος %s διαγράφηκε.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
el: Ο φάκελος μπορεί να καθοριστεί πλήρως (π.χ. / home / user_name / webtrees_data /) ή σε σχέση με το φάκελο εγκατάστασης (π.χ. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
el: Τα ακόλουθα γεγονότα και γεγονότα βρέθηκαν και στα δύο αρχεία.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
el: Τα ακόλουθα γεγονότα και γεγονότα βρέθηκαν μόνο στο αρχείο του %s.

en: The following list shows typical requirements.
el: Η ακόλουθη λίστα εμφανίζει τυπικές απαιτήσεις.

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
el: Οι παρακάτω κανόνες χρησιμοποιούνται για να διαπιστωθεί αν ένας επισκέπτης είναι κανονικός χρήστης (πλήρης πρόσβαση), μια μηχανή αναζήτησης (περιορισμένη πρόσβαση) ή μια ανεπιθύμητη μηχανή (απαγόρευση πρόσβασης).

en: The help text has not been written for this item.
el: Το κείμενο βοήθειας δεν έχει γραφτεί για αυτό το στοιχείο.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
el: The User visitors should contact about technical questions or errors they might encounter while on your site.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
el: The User visitors should contact about the genealogy data on this website.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
el: Ο σύνδεσμος από "%1$s" προς "%2$s" διαγράφηκε.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
el: Ο σύνδεσμος από "%1$s" σε "%2$s" ενημερώθηκε.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου πολυμέσων από %1$s σε %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
el: Το αρχείο πολυμέσων %1$s μετονομάστηκε σε %2$s.

en: The media file was not found in this family tree.
el: Το αρχείο πολυμέσων δεν βρέθηκε σε αυτό το οικογενειακό δέντρο.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
el: Οι απαιτήσεις μνήμης και χρόνου CPU εξαρτώνται από τον αριθμό των ατόμων στο οικογενειακό σας δέντρο.

en: The message was not sent.
el: Το μήνυμα δεν εστάλη.

en: The message was successfully sent to %s.
el: Το μήνυμα στάλθηκε επιτυχώς στον %s.

en: The module “%s” has been disabled.
el: Η ενότητα "%s" έχει απενεργοποιηθεί.

en: The module “%s” has been enabled.
el: Η ενότητα "%s" έχει ενεργοποιηθεί.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
el: Τα πιο συνηθισμένα οικογενειακά γεγονότα και γεγονότα παρατίθενται ξεχωριστά, έτσι ώστε να μπορούν να προστεθούν πιο εύκολα.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
el: Τα πιο κοινά μεμονωμένα γεγονότα και γεγονότα παρατίθενται ξεχωριστά, έτσι ώστε να μπορούν να προστεθούν πιο εύκολα.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
el: Τα πιο συνηθισμένα γεγονότα αποθετηρίου παρατίθενται ξεχωριστά, έτσι ώστε να μπορούν να προστεθούν πιο εύκολα.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
el: Τα πιο συνηθισμένα γεγονότα πηγής παρατίθενται ξεχωριστά, έτσι ώστε να μπορούν να προστεθούν πιο εύκολα.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
el: Ο νέος χρήστης θα κληθεί να επιβεβαιώσει τη διεύθυνση email του πριν από τη δημιουργία του λογαριασμού.

en: The password needs to be at least six characters long.
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 χαρακτήρων.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
el: Ο κωδικός πρόσβασης που απαιτείται για έλεγχο ταυτότητας με τον διακομιστή SMTP.

en: The passwords do not match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν.

en: The preferences for all family trees have been updated.
el: Οι προτιμήσεις για όλα τα οικογενειακά δέντρα έχουν ενημερωθεί.

en: The preferences for new family trees have been updated.
el: Οι προτιμήσεις για νέα οικογενειακά δέντρα έχουν ενημερωθεί.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
el: Οι προτιμήσεις για το οικογενειακό δέντρο "%s" έχουν ενημερωθεί.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
el: Οι προτιμήσεις για την ενότητα "%s" έχουν διαγραφεί.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
el: Οι προτιμήσεις για την ενότητα "%s" έχουν ενημερωθεί.

en: The record has been copied to the clipboard.
el: Η εγγραφή αντιγράφηκε στη μνήμη.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
el: Οι εγγραφές "%1$s" και "%2$s" έχουν συγχωνευθεί.

en: The server configuration is OK.
el: Οι ρυθμίσεις του server είναι OK.

en: The server’s time limit has been reached.
el: Το χρονικό όριο του διακομιστή έχει συμπληρωθεί.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
el: Το μέγεθος του οικογενειακού δέντρου, τα πρώτα και πιο πρόσφατα συμβάντα, κοινά ονόματα, κ.λπ.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
el: Το επώνυμο περικλείεται με κάθετο: <%s> John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
el: Gives users the option of selecting their own theme.<br>from a drop down menu (if implemented in the theme)<br>Requires ALLOW_USER_THEMES to be true as well.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
el: Το αρχείο μικρογραφίας %1$s δεν μπορεί να μετονομαστεί σε %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
el: Το αρχείο μικρογραφίας %1$s μετονομάστηκε σε %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
el: Το αρχείο μικρογραφίας %s δεν υπάρχει.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
el: Απαιτείται ζώνη ώρας για υπολογισμούς ημερομηνιών, όπως η γνωριμία της σημερινής ημερομηνίας.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
el[0]: Τα δύο οικογενειακά δέντρα έχουν %1$s εγγραφή που χρησιμοποιεί το ίδιο "XREF".
el[1]: Τα δύο οικογενειακά δέντρα έχουν %1$s εγγραφές που χρησιμοποιούν το ίδιο "XREF".

en: The upgrade is complete.
el: Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο υπερβαίνει το επιτρεπόμενο μέγεθος.

en: The user %s has been deleted.
el: Ο χρήστης %s έχει διαγραφεί.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
el: Στον χρήστη έχει σταλεί ένα email με τις απαραίτητες πληροφορίες για την επιβεβαίωση του αιτήματος πρόσβασης.

en: The username or password is incorrect.
el: Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης δεν είναι σωστά.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
el: Το όνομα χρήστη που απαιτείται για έλεγχο ταυτότητας με το διακομιστή SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
el: The value to place in the «meta description» tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the currently active GEDCOM's title for this value.

en: The website preferences have been updated.
el: Οι προτιμήσεις του ιστότοπου ενημερώθηκαν.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
el: Ο ιστότοπος www.geonames.org παρέχει μια μεγάλη βάση δεδομένων με ονόματα τόπων. Αυτό μπορεί να αναζητηθεί κατά την είσοδο σε νέα μέρη. Για να χρησιμοποιήσετε αυτήν τη δυνατότητα, πρέπει να εγγραφείτε για δωρεάν λογαριασμό στη διεύθυνση www.geonames.org και να δώσετε το όνομα χρήστη.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
el: Οι προγραμματιστές webtrees θα ενδιαφερόταν πολύ να μάθουν για αυτό το σφάλμα. Εάν επικοινωνήσετε μαζί τους, θα σας βοηθήσουν να επιλύσετε το πρόβλημα.

en: Theme
el: Θέμα

en: Theme change
el: Αλλαγή θέματος

en: Theme menu
el: Επιλογέας θέματος με μορφή "dropdown"

en: Themes
el: Θέματα

en: There are no facts for this individual.
el: Δεν υπάρχουν γεγονότα γι' αυτό το άτομο .

en: There are no media objects for this individual.
el: Δεν υπάρχουν αντικείμενα μέσων για το άτομο αυτό.

en: There are no notes for this individual.
el: Δεν υπάρχουν σημειώσεις για το άτομο αυτό.

en: There are no pending changes.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς αλλαγές.

en: There are no research tasks in this family tree.
el: Δεν υπάρχουν εργασίες έρευνας σε αυτό το γεν. δέντρο.

en: There are no source citations for this individual.
el: Δεν υπάρχουν αναφορές πηγών για το άτομο αυτό.

en: There are pending changes for you to moderate.
el: Υπάρχουν εκκρεμείς αλλαγές για να εγκρίνετε.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
el[0]: Δεν υπήρξαν αλλαγές την τελευταία %s ημέρα.
el[1]: Δεν υπήρξαν αλλαγές τις τελευταίες %s ημέρες.

en: There was an error uploading your file.
el: Υπήρχε σφάλμα κατά την αποστολή του αρχείου.

en: These groups of individuals are not related to %s.
el: Αυτές οι ομάδες ατόμων δεν σχετίζονται με το %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
el: Αυτές οι σελίδες παρέχουν πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις και τα εργαλεία διαχείρισης γι αυτή την ιστοσελίδα webtrees.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
el: Αυτός ο λογαριασμός δεν έχει εγκριθεί. Περιμένετε μέχρι να εγκρίνει ο διαχειριστής.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
el: Αυτός ο λογαριασμός δεν έχει επαληθευτεί. Ελέγξτε το email σας για ένα μήνυμα επαλήθευσης.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
el: Αυτό το μπλοκ θα εμφανίσει στους συντάκτες μια λίστα με εγγραφές με εκκρεμείς αλλαγές που πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη. Παράγει επίσης καθημερινά μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε συντονιστές όποτε υπάρχουν εκκρεμείς αλλαγές.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
el: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου θα χρησιμοποιηθεί για την αποστολή υπενθυμίσεων κωδικού πρόσβασης, ειδοποιήσεων ιστότοπου και μηνυμάτων από άλλα μέλη της οικογένειας που είναι εγγεγραμμένα στον ιστότοπο.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτή η οικογένεια δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να την δείτε.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η οικογένεια έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτή η οικογένεια έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και, στη συνέχεια, να επιλέξετε %1$s ή %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η οικογένεια έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτή η οικογένεια έχει επεξεργαστεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και, στη συνέχεια, επιλέγετε την %1$s ή %2$s τους.

en: This family remained childless
el: Αυτή η οικογένεια παρέμεινε άτεκνη

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
el[0]: Αυτό το οικογενειακό δέντρο έχει %s εγγραφή που χρησιμοποιεί το ίδιο "XREF" με ένα άλλο οικογενειακό δέντρο.
el[1]: Αυτό το οικογενειακό δέντρο έχει %s εγγραφές που χρησιμοποιούν το ίδιο "XREF" με ένα άλλο οικογενειακό δέντρο.

en: This family tree has no images to display.
el: Αυτή η οικογένεια δεν εχει να παρουσίασει εικόνες.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
el: Τελευταία ενημέρωση αυτού του οικογενειακού δέντρου στις #gedcomUpdated#. Υπάρχουν #totalSurnames# επώνυμα σε αυτό το οικογενειακό δέντρο. Το πρώτο ηχογραφημένο συμβάν είναι το #firstEventType# του #firstEventName# στο #firstEventYear#. Το πιο πρόσφατο συμβάν είναι το #lastEventType# του #lastEventName#  στο #lastEventYear#. <br> <br> Εάν έχετε παρατηρήσεις ή σχόλια, επικοινωνήστε με το #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
el: Αυτό το οικογενειακό δέντρο ενημερώθηκε το %s.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
el: Αυτός ο φάκελος θα χρησιμοποιηθεί από webtrees για την αποθήκευση αρχείων πολυμέσων, αρχείων GEDCOM, προσωρινών αρχείων κ.λπ. Αυτά τα αρχεία ενδέχεται να περιέχουν ιδιωτικά δεδομένα και δεν πρέπει να διατίθενται μέσω του Διαδικτύου.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
el: Αυτός ο φάκελος θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση των αρχείων πολυμέσων για αυτό το οικογενειακό δέντρο.

en: This form has expired. Try again.
el: Αυτή η φόρμα έχει λήξει. Προσπάθησε ξανά.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτό το άτομο δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να το δείτε.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το άτομο έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτό το άτομο έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και, στη συνέχεια, να επιλέξετε %1$s ή %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το άτομο έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτό το άτομο έχει επεξεργαστεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και, στη συνέχεια,  na epil;ejete %1$s ή %2$s τους.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
el: Αυτό το άτομο θα επιλεγεί από προεπιλογή κατά την προβολή γραφημάτων και αναφορών.

en: This information is private and cannot be shown.
el: Οι πληροφορίες είναι ιδιωτικές και δεν μπορούν να εμφανιστούν.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
el: Αυτή είναι μια λίστα με ετικέτες γεγονότων GEDCOM που διαχωρίζονται με κόμμα και θα εμφανίζονται στη φόρμα προσθήκης / επεξεργασίας ονόματος. Εάν χρησιμοποιείτε μη λατινικά αλφάβητα όπως εβραϊκά, ελληνικά, κυριλλικά ή αραβικά, ίσως θελήσετε να προσθέσετε ετικέτες όπως _HEB, ROMN, FONE κ.λπ. για να σας επιτρέψει να αποθηκεύσετε ονόματα σε πολλά διαφορετικά αλφάβητα.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
el: Αυτή είναι μια λίστα με ετικέτες γεγονότων GEDCOM που διαχωρίζονται με κόμμα και θα εμφανίζονται κατά την προσθήκη μιας νέας οικογένειας. Για παράδειγμα, εάν το MARR βρίσκεται στη λίστα, τότε τα πεδία για την ημερομηνία γάμου και τον τόπο γάμου θα εμφανίζονται στη φόρμα.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
el: Αυτή είναι μια λίστα με ετικέτες γεγονότων GEDCOM που διαχωρίζονται με κόμμα και θα εμφανίζονται κατά την προσθήκη ενός νέου ατόμου. Για παράδειγμα, εάν το BIRT βρίσκεται στη λίστα, τα πεδία για την ημερομηνία γέννησης και τον τόπο γέννησης θα εμφανίζονται στη φόρμα.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
el: Αυτή είναι μια λίστα με ετικέτες γεγονότων GEDCOM που διαχωρίζονται με κόμμα και θα εμφανίζονται όταν προσθέτετε ή επεξεργάζεστε ονόματα μερών. Εάν χρησιμοποιείτε μη λατινικά αλφάβητα όπως εβραϊκά, ελληνικά, κυριλλικά ή αραβικά, ίσως θελήσετε να προσθέσετε ετικέτες όπως _HEB, ROMN, FONE κ.λπ. για να σας επιτρέψει να αποθηκεύσετε ονόματα θέσεων σε πολλά διαφορετικά αλφάβητα.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
el: Αυτός είναι ένας σύνδεσμος για τη δική σας εγγραφή στο οικογενειακό δέντρο. Εάν πρόκειται για λάθος άτομο, επικοινωνήστε με έναν διαχειριστή.

en: This is case sensitive.
el: Διακριτοί κεφαλαίοι-μικροί χαρακτήρες.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
el: Αυτή είναι η τελευταία έκδοση των δέντρων ιστού. Δεν υπάρχει αναβάθμιση.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν σε οικογένειες. Μπορείτε να τροποποιήσετε αυτήν τη λίστα καταργώντας ή προσθέτοντας ονόματα γεγονότων, ακόμη και προσαρμοσμένα, ανάλογα με τις ανάγκες. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Μοναδικά οικογενειακά γεγονότα".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν σε άτομα. Μπορείτε να τροποποιήσετε αυτήν τη λίστα καταργώντας ή προσθέτοντας ονόματα γεγονότων, ακόμη και προσαρμοσμένα, ανάλογα με τις ανάγκες. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Μοναδικά μεμονωμένα γεγονότα".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν σε αποθετήρια. Μπορείτε να τροποποιήσετε αυτήν τη λίστα καταργώντας ή προσθέτοντας ονόματα γεγονότων, ακόμη και προσαρμοσμένα, ανάλογα με τις ανάγκες. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Μοναδικά γεγονότα αποθετηρίου".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν σε πηγές. Μπορείτε να τροποποιήσετε αυτήν τη λίστα καταργώντας ή προσθέτοντας ονόματα γεγονότων, ακόμη και προσαρμοσμένα, ανάλογα με τις ανάγκες. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Μοναδικά γεγονότα πηγής".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν μόνο μία φορά στις οικογένειες. Για παράδειγμα, εάν το MARR βρίσκεται σε αυτήν τη λίστα, οι χρήστες δεν θα μπορούν να προσθέσουν περισσότερες από μία εγγραφές MARR σε μια οικογένεια. Τα ονόματα των γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Όλα τα οικογενειακά γεγονότα".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν μόνο μία φορά σε άτομα. Για παράδειγμα, εάν το BIRT βρίσκεται σε αυτήν τη λίστα, οι χρήστες δεν θα μπορούν να προσθέσουν περισσότερες από μία εγγραφές BIRT σε ένα άτομο. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Όλα τα μεμονωμένα γεγονότα".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν μόνο μία φορά σε αποθετήρια. Για παράδειγμα, εάν το NAME βρίσκεται σε αυτήν τη λίστα, οι χρήστες δεν θα μπορούν να προσθέσουν περισσότερες από μία εγγραφές NAME σε ένα αποθετήριο. Τα ονόματα των πραγματικών στοιχείων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Όλα τα γεγονότα αποθετηρίου".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
el: Αυτή είναι η λίστα των γεγονότων του GEDCOM που οι χρήστες σας μπορούν να προσθέσουν μόνο μία φορά σε πηγές. Για παράδειγμα, εάν το TITL βρίσκεται σε αυτήν τη λίστα, οι χρήστες δεν θα μπορούν να προσθέσουν περισσότερες από μία εγγραφές TITL σε μια πηγή. Τα ονόματα γεγονότων που εμφανίζονται σε αυτήν τη λίστα δεν πρέπει επίσης να εμφανίζονται στη λίστα "Όλα τα γεγονότα πηγής".

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
el: Αυτό είναι το όνομα του διακομιστή SMTP. Το "localhost" σημαίνει ότι η υπηρεσία αλληλογραφίας εκτελείται στον ίδιο υπολογιστή με τον διακομιστή ιστού σας.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
el: Αυτό είναι το πραγματικό σας όνομα, όπως θα θέλατε να εμφανίζεται στην οθόνη.

en: This may be a mistake in your data.
el: Αυτό μπορεί να είναι σφάλμα στα δεδομένα σας.

en: This may cause a problem for other applications.
el: Αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε άλλες εφαρμογές.

en: This may cause a problem for webtrees.
el: Αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο webtrees.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
el: Αυτό το αρχείο πολυμέσου είναι κατεστραμμένο και δεν μπορεί να υδατογραφηθεί.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτό το αντικείμενο πολυμέσων δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να το δείτε.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το αντικείμενο πολυμέσων έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτό το αντικείμενο πολυμέσων έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και, στη συνέχεια, επιλέξτε %1$s ή %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το αντικείμενο πολυμέσων έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτό το αντικείμενο πολυμέσων έχει επεξεργαστεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και, στη συνέχεια, επιλέξτε %1$s ή %2$s.

en: This media object is not linked to any other record.
el: Αυτό το αρχείο πολυμέσων δεν συνδέεται με καμία εγγραφή.

en: This message was sent while viewing the following URL:
el: Το μήνυμα στάλθηκε καθώς προβαλλόταν το ακόλουθο URL:

en: This message will be sent to %s
el: Το μήνυμα αυτό θα σταλεί σε %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
el: Πρέπει να έχει τουλάχιστον έξι χαρακτήρες. Είναι ευαίσθητο στην υπόθεση.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
el: Αυτό το όνομα χρησιμοποιείται στο πεδίο "Από" κατά την αποστολή αυτόματων μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από αυτόν τον διακομιστή.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτή η σημείωση δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να την προβάλετε.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η σημείωση έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτή η σημείωση έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και, στη συνέχεια, επιλέξτε %1$s ή %2$s.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η σημείωση έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτή η σημείωση έχει επεξεργαστεί. Πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και μετά να τις %1$s ή %2$s.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν θα εμφανίζεται αυτόματα ή όχι περιεχόμενο μιας εγγραφής <i> Σημείωση</i> στην ατομική σελίδα.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν θα εμφανίζεται αυτόματα ή όχι περιεχόμενο μιας εγγραφής <i> Πηγές</i> στη ατομική σελίδα.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν θα εμφανίζεται ή όχι η ηλικία του πατέρα και της μητέρας δίπλα στην ημερομηνία γέννησης του παιδιού στα γραφήματα.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν θα εμφανίζονται ή όχι οι εκτιμώμενες ημερομηνίες γέννησης και θανάτου αντί να αφήνονται κενά σε μεμονωμένες λίστες και γραφήματα για άτομα των οποίων οι ημερομηνίες δεν είναι γνωστές.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
el: This tells whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.

en: This option will make it easier for users to download images.
el: Αυτή η επιλογή θα διευκολύνει τους χρήστες να κατεβάσουν εικόνες.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
el: Αυτή η επιλογή θα διατηρήσει οικογενειακούς συνδέσμους σε ιδιωτικά αρχεία. Αυτό σημαίνει ότι θα δείτε κενά «ιδιωτικά» πλαίσια στο γενεαλογικό διάγραμμα και σε άλλα γραφήματα με ιδιώτες.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
el: Αυτή η επιλογή θα εμφανίσει τα ονόματα (αλλά όχι άλλες λεπτομέρειες) ιδιωτών. Τα άτομα είναι ιδιωτικά εάν είναι ακόμα ζωντανά ή εάν έχει προστεθεί περιορισμός απορρήτου στο ατομικό τους αρχείο. Για να αποκρύψετε ένα συγκεκριμένο όνομα, προσθέστε έναν περιορισμό απορρήτου σε αυτήν την εγγραφή ονόματος.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
el: Αυτή η σελίδα σάς επιτρέπει να παρακάμψετε τις συνήθεις φόρμες και να επεξεργαστείτε απευθείας τα υποκείμενα δεδομένα. Είναι μια επιλογή για προχωρημένους και δεν πρέπει να τη χρησιμοποιήσετε εκτός εάν κατανοείτε τη μορφή GEDCOM. Εάν κάνετε κάποιο λάθος εδώ, μπορεί να είναι δύσκολο να το διορθώσετε.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
el[0]: Αυτή η σελίδα έχει προβληθεί %s φορά.
el[1]: Αυτή η σελίδα έχει προβληθεί %s φορές.

en: This place has no coordinates
el: Η τοποθεσία δεν έχει συντεταγμένες

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
el: Αυτή η διαδικασία επιτρέπει στον κάτοχο του ιστότοπου να διασφαλίσει ότι οι νέες πληροφορίες ακολουθούν τα πρότυπα και τις συμβάσεις του ιστότοπου, έχουν κατάλληλες αποδόσεις πηγής κ.λπ.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτή η εγγραφή δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να την δείτε.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η εγγραφή έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτή η εγγραφή έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και στη συνέχεια %1$s ή %2$s it.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η εγγραφή έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτή η εγγραφή έχει επεξεργαστεί. Πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και μετά να τις %1$s ή %2$s.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτό το αποθετήριο δεν υπάρχει ή δεν έχετε άδεια να το δείτε.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το αποθετήριο έχει διαγραφεί. Η διαγραφή θα πρέπει να ελεγχθεί από έναν επόπτη.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτό το αποθετήριο έχει διαγραφεί. Θα πρέπει να ελέγξετε τη διαγραφή και, στη συνέχεια, %1$s ή %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτό το αποθετήριο έχει επεξεργαστεί. Οι αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτό το αποθετήριο έχει επεξεργαστεί. Πρέπει να ελέγξετε τις αλλαγές και μετά να τις %1$s ή %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
el: Αυτός ο ρόλος έχει όλα τα δικαιώματα του ρόλου του συντάκτη, καθώς και το δικαίωμα αποδοχής / απόρριψης αλλαγών που έγιναν από άλλους χρήστες.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
el: Αυτός ο ρόλος έχει όλα τα δικαιώματα του ρόλου διαχειριστή σε όλα τα οικογενειακά δέντρα, καθώς και άδεια για αλλαγή των ρυθμίσεων / διαμόρφωσης του ιστότοπου, των χρηστών και των ενοτήτων.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
el: Αυτός ο ρόλος έχει όλα τα δικαιώματα του ρόλου μέλους, καθώς και δικαιώματα προσθήκης / αλλαγής / διαγραφής δεδομένων. Οποιεσδήποτε αλλαγές θα πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη, εκτός εάν ο χρήστης έχει ενεργοποιήσει την επιλογή "αυτόματη αποδοχή αλλαγών".

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
el: Αυτός ο ρόλος έχει όλα τα δικαιώματα του ρόλου του επόπτη, καθώς και τυχόν πρόσθετη πρόσβαση που παρέχεται από τη διαμόρφωση του οικογενειακού δέντρου, καθώς και το δικαίωμα αλλαγής των ρυθμίσεων / διαμόρφωσης ενός οικογενειακού δέντρου.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
el: Αυτός ο ρόλος έχει όλα τα δικαιώματα του ρόλου επισκέπτη, καθώς και οποιαδήποτε πρόσθετη πρόσβαση που παρέχεται από τη διαμόρφωση του οικογενειακού δέντρου.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
el: Το όριο μνήμης αυτού του διακομιστή είναι %s MB και το χρονικό όριο της CPU είναι %s δευτερόλεπτα.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
el: Αυτή θα πρέπει να είναι μια λίστα γεγονότων διαχωρισμένων με κόμμα ή διαστήματος, εκτός από τη γέννηση και το θάνατο, που θέλετε να εμφανίζονται σε πλαίσια γραφήματος όπως το γενεαλογικό διάγραμμα. Αυτή η λίστα απαιτεί από εσάς να χρησιμοποιήσετε ετικέτες γεγονότων όπως ορίζονται στο πρότυπο GEDCOM 5.5.1. Για παράδειγμα, εάν θέλετε το επάγγελμα να εμφανίζεται στο πλαίσιο, θα προσθέσετε το "OCCU" σε αυτό το πεδίο.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
el: Αυτή η πηγή δεν υπάρχει ή δεν έχετε δικαιώματα πρόσβασης σε αυτή.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η πηγή έχει διαγραφεί. Η διαγραφή πρέπει να επιθεωρηθεί απο εναν διαχειριστή.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
el: Αυτή η πηγή έχει διαγραφεί. Πρέπει να επιθεωρήσετε την διαγραφή και στην συνέχεια να %1$s ή %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
el: Αυτή η πηγή έχει τροποποιηθεί. Η αλλαγή πρέπει να επιθεωρηθεί απο εναν διαχειριστή.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
el: Αυτή η πηγή έχει τροποποιηθεί. Πρέπει να επιθεωρήσετε την αλλαγή και στην συνέχεια να %1$s ή %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
el: Αυτό το κείμενο θα προσαρτηθεί σε κάθε τίτλο σελίδας. Θα εμφανίζεται στη γραμμή τίτλου του προγράμματος περιήγησης, σελιδοδείκτες κ.λπ.

en: This type of link is not allowed here.
el: Αυτό το είδος του συνδέσμου δεν επιτρέπεται εδώ.

en: This user account does not have access to any tree.
el: Αυτός ο λογαριασμός χρήστη δεν έχει πρόσβαση σε κανένα δέντρο.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
el: Αυτό συνήθως σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξετε τα δικαιώματα φακέλου σε 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
el: Αυτός ο ιστότοπος αναβαθμίζεται. Δοκιμάστε ξανά σε λίγα λεπτά.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
el: Αυτός ο ιστότοπος είναι εκτός λειτουργίας για συντήρηση. Θα πρέπει να <a href="index.php"> δοκιμάσετε ξανά </a> σε λίγα λεπτά.

en: This website is temporarily unavailable
el: Αυτός ο ιστότοπος δεν είναι προσωρινά διαθέσιμος

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
el: Αυτό θα διαγράψει όλα τα δεδομένα γενεαλογίας από το "%s" και θα τα αντικαταστήσει με δεδομένα από ένα αρχείο GEDCOM.

en: Thu
el: Πεμ

en: Thumbnail files must contain images.
el: Οι μικρογραφίες πρέπει να είναι αρχεία εικόνας.

en: Thumbnail images
el: Μικρογραφίες

en: Thumbnail to upload
el: Μικρογραφία προς ανέβασμα

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Tijuana, Mexico
el: Τιχουάνα, Μεξικό

en: Time
el: Ώρα

en: Time zone
el: Χρονική ζώνη

en: Timeline
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Timestamp
el: Χρονικό αποτύπωμα

en: Timor-Leste
el: Τιμόρ-Λέστε

en: Title
el: Τίτλος

en: Title in Hebrew
el: Τίτλος στα εβραϊκά

en: To
el: Έως

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
el: Για να σας βοηθήσουμε να ξεκινήσετε με αυτό το μπλοκ, έχουμε δημιουργήσει πολλά τυποποιημένα πρότυπα. Όταν επιλέγετε ένα από αυτά τα πρότυπα, η περιοχή κειμένου θα περιέχει ένα αντίγραφο που μπορείτε στη συνέχεια να αλλάξετε για να ταιριάζει στις απαιτήσεις του ιστότοπού σας.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
el: Για να δημιουργήσετε νέες ερευνητικές εργασίες, πρέπει πρώτα να προσθέσετε το «ερευνητικό έργο» στη λίστα των γεγονότων και των γεγονότων στις προτιμήσεις του οικογενειακού δέντρου.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
el: Για να διασφαλιστεί η συμβατότητα με άλλες εφαρμογές γενεαλογίας, οι σημειώσεις, το κείμενο και οι μεταγραφές πρέπει να καταγράφονται σε απλό, μη μορφοποιημένο κείμενο. Ωστόσο, η μορφοποίηση είναι συχνά επιθυμητή για να βοηθήσει την παρουσίαση, την κατανόηση κ.λπ.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
el: Για την προστασία αυτών των ιδιωτικών δεδομένων, τα webtrees χρησιμοποιούν ένα αρχείο διαμόρφωσης Apache (.htaccess) που αποκλείει κάθε πρόσβαση σε αυτόν τον φάκελο. Εάν ο διακομιστής ιστού σας δεν υποστηρίζει αρχεία .htaccess και δεν μπορείτε να περιορίσετε την πρόσβαση σε αυτόν το φάκελο, τότε μπορείτε να επιλέξετε έναν άλλο φάκελο, μακριά από τα έγγραφα ιστού σας.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
el: Για να μειώσετε το μέγεθος της λήψης, μπορείτε να συμπιέσετε τα δεδομένα σε ένα αρχείο .ZIP. Θα πρέπει να αποσυμπιέσετε το αρχείο .ZIP για να μπορέσετε να το χρησιμοποιήσετε.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
el: Για να ορίσετε αυτό το κείμενο για άλλες γλώσσες, πρέπει να μεταβείτε σε αυτήν τη γλώσσα και να επισκεφτείτε ξανά αυτήν τη σελίδα.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
el: Για να πείτε στις μηχανές αναζήτησης οτι υπάρχουν χάρτες ιστοσελίδων διαθέσιμοι, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους παρακάτω συνδέσμους.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
el: Για να πείτε στις μηχανές αναζήτησης οτι υπάρχουν χάρτες ιστοσελίδων διαθέσιμοι, θα πρέπει να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο αρχείο robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
el: Για να χρησιμοποιήσετε Google mail, χρησιμοποιήστε τις ακόλουθες ρυθμίσεις: Διακομιστής=smtp.gmail.com, Θύρα=587, Ασφάλεια=tls, Όνομα Χρήστη=xxxxx@gmail.com, Κωδικός Πρόσβασης=[ο κωδικός πρόσβασης του email σας]

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tokyo, Japan
el: Τόκυο, Ιαπωνία

en: Tombstone
el: Επιτύμβια πλάκα

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Top %s given name | Top %s given names
el[0]: Δημοφιλέστερο όνομα %s
el[1]: Δημοφιλέστερα ονόματα %s

en: Top %s surname | Top %s surnames
el[0]: Δημοφιλέστερο επώνυμο %s
el[1]: Δημοφιλέστερα επώνυμα %s

en: Top given name
el: Δημοφιλέστερο όνομα

en: Top given names
el: Δημοφιλέστερα ονόματα

en: Top level
el: Ανώτατο επίπεδο

en: Top surname
el: Δημοφιλέστερο επώνυμο

en: Top surnames
el: Δημοφιλέστερα επώνυμα

en: Toronto, Ontario, Canada
el: Τορόντο, Οντάριο, Καναδάς

en: Total
el: Σύνολο

en: Total accepted changes:
el: Σύνολο κατοχυρωμένων αλλαγών:

en: Total births
el: Σύνολο γεννήσεων

en: Total dead
el: Σύνολο θανόντων

en: Total deaths
el: Σύνολο θανάτων

en: Total divorces
el: Σύνολο διαζυγίων

en: Total events
el: Σύνολο γεγονότων

en: Total families
el: Σύνολο οικογενειών

en: Total families: %s
el: Σύνολο οικογενειών: %s

en: Total females
el: Σύνολο θηλέων

en: Total given names
el: Σύνολο ονομάτων

en: Total individuals
el: Σύνολο ατόμων

en: Total individuals: %s
el: Σύνολο ατόμων: %s

en: Total living
el: Σύνολο εν ζωή

en: Total males
el: Σύνολο αρσενικών

en: Total marriages
el: Σύνολο γάμων

en: Total number of users
el: Συνολικός αριθμός χρηστών

en: Total pending changes:
el: Σύνολο εκκρεμών αλλαγών:

en: Total places: %s
el: Σύνολο τοποθεσιών: %s

en: Total sources: %s
el: Σύνολο πηγών: %s

en: Total surnames
el: Σύνολο επωνύμων

en: Total users
el: Σύνολο χρηστών

en: Tracking and analytics
el: Παρακολούθηση και αναλύση site

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Trujillo, Peru
el: Τρουχίγιο, Περού

en: Tue
el: Τρι

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Turks- und Caicosinseln

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
el: Τούξτλα Γκουτιέρρες, Μεξικό

en: Twin Falls, Idaho, United States
el: Twin Falls, Αϊντάχο, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Type
el: Τύπος

en: Type of event
el: Τύπος γενονότος

en: Type of fact
el: Είδος γεγονότος

en: Type of place markers in the place hierarchy
el: Τύπος σημάνσεων στην ιεραρχία τοποθεσιών

en: Type the password again.
el: Εισάγετε τον κωδικό χρήστη ξανά.

en: Types of error
el: Τύποι λαθών

en: US Minor Outlying Islands
el: Kleinere amerikanische Überseeinseln

en: US Virgin Islands
el: Αμερικανικοί Παρθένοι Νήσοι

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Uncleared: insufficient data
el: Ακαθάριστο: ανεπαρκή δεδομένα

en: Unique family facts
el: Μοναδικά οικογενειακά γεγονότα

en: Unique identifier
el: Μοναδικό αναγνωριστικό

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
el: Τα μοναδικά αναγνωριστικά επιτρέπουν την ίδια εγγραφή να βρεθεί σε διαφορετικά οικογενειακά δέντρα και σε διαφορετικά συστήματα. Θα προστεθούν κάθε φορά που δημιουργούνται ή ενημερώνονται οι εγγραφές. Εάν δεν θέλετε να εμφανίζονται μοναδικά αναγνωριστικά, μπορείτε να τα αποκρύψετε χρησιμοποιώντας τους κανόνες απορρήτου.

en: Unique individual facts
el: Μοναδικά ατομικά γεγονότα

en: Unique repository facts
el: Μοναδικά γεγονότα αποθετηρίου

en: Unique source facts
el: Μοναδικά γεγονότα πηγής

en: United Arab Emirates
el: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unlink the media object
el: Αποσύνδεση πολυμέσου

en: Unrecognized GEDCOM code
el: Μη αναγνωρίσιμος κώδικας GEDCOM

en: Unused files
el: Αχρησιμοπ. αρχεία

en: Unzip %s to a temporary folder…
el: Αποσυμπίεση %s σε προσωρινό φάκελο…

en: Upcoming events
el: Συμβάντα

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update all
el: Ενημέρωση όλων

en: Update place names
el: Ενημέρωση ονομάτων τοποθεσιών

en: Upgrade to webtrees %s.
el: Αναβάθμιση σε webtrees %s.

en: Upgrade wizard
el: Οδηγός αναβάθμισης

en: Upload geographic data
el: Ανέβασμα γεωγραφικών δεδομένων

en: Upload media files
el: Αποστολή Αρχείων Πολυμέσων

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
el: Ανεβάστε ένα ή περισσότερα αρχεία πολυμέσων από τον τοπικό υπολογιστή σας. Τα αρχεία πολυμέσων μπορούν να είναι εικόνες, βίντεο, ήχοι ή άλλες μορφές.

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
el: Χρήση Google Maps™ για ιεραρχία τοποθεσιών

en: Use PHP mail to send messages
el: Χρήση PHP mail για αποστολή μηνυμάτων

en: Use SMTP to send messages
el: Χρήση SMTP για αποστολή μηνυμάτων

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
el: Χρησιμοποίησε ένα "?" για να ταιριάξετε έναν μόνο χαρακτήρα, χρησιμοποιήστε το "*" για να ταιριάξετε με μηδενικούς ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
el[0]: Εισάγετε τουλάχιστον %s χαρακτήρα.
el[1]: Εισάγετε τουλάχιστον %s χαρακτήρες.

en: Use colors
el: Χρησιμοποιήστε χρώματα

en: Use compact layout
el: Χρήση συμπτυγμένης διάταξης

en: Use full source citations
el: Χρήση των πλήρων παραπομπών των πηγών

en: Use password
el: Χρήση κωδικού πρόσβασης

en: Use sendmail to send messages
el: Χρησιμοποιήστε το sendmail για να στείλετε μηνύματα

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
el: Χρησιμοποιήστε εικόνες σιλουέτας όταν δεν έχει καθοριστεί καμία επισημασμένη εικόνα για αυτό το άτομο. Οι εικόνες που χρησιμοποιούνται είναι συγκεκριμένες για το φύλο του συγκεκριμένου ατόμου.

en: Use silhouettes
el: Χρήση σιλουετών

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
el: Χρήση βάσης δεδομένων GeoNames για την αυτόματη συμπλήρωση τοποθεσιών

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο για να πείτε στο διαχειριστή του ιστότοπου γιατί ζητάτε έναν λογαριασμό και πώς σχετίζεται με τη γενεαλογία που εμφανίζεται σε αυτόν τον ιστότοπο. Μπορείτε επίσης να το χρησιμοποιήσετε για να εισαγάγετε τυχόν άλλα σχόλια για τον διαχειριστή του ιστότοπου.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την εικόνα για γραφήματα και στη σελίδα του ατόμου.

en: Use this value
el: Χρήση αυτής της τιμής

en: User
el: Χρήστης

en: User administration
el: Διαχείριση χρηστών

en: User didn’t verify within 7 days.
el: Ο χρήστης δεν επιβεβαιώθηκε εντός 7 ημερών.

en: User not verified by administrator.
el: Ο χρήστης δεν εχει επιβεβαιωθεί απο διαχειριστή.

en: User preferences
el: Προτιμήσεις χρήστη

en: User verification
el: Επαλήθευση χρήστη

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: Username or email address
el: Όνομα χρήστη ή διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
el: Τα ονόματα χρήστη δεν είναι ευδιάκριτα με κεφαλαία γράμματα και αγνοούν τα τονισμένα γράμματα, έτσι ώστε τα "chloe", "chloë" και "Chloe" θεωρούνται τα ίδια.

en: Users
el: Χρήστες

en: Users who are signed in
el: Συνδεδεμένοι χρήστες

en: User’s account has been inactive too long:
el: Αυτός ο χρήστης είναι ανενεργός για πολύ καιρό:

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vancouver, British Columbia, Canada
el: Βανκούβερ, Βρετανική Κολομβία, Καναδάς

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Various statistics charts.
el: Διάφορα γραφήματα στατιστικών.

en: Vatican City
el: Βατικανό

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Veracruz, Mexico
el: Βερακρούζ, Μεξικό

en: Verification code
el: Κώδικας επαλήθευσης

en: Verified
el: Επαληθεύτηκε

en: Vernal, Utah, United States
el: Vernal, Γιούτα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Version
el: Έκδοση

en: Video
el: Βίντεο

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: View
el: Προβολή

en: View all records found in this place
el: Εμφάνιση όλων των εγγραφών που βρέθηκαν στον τόπο αυτό

en: View the details
el: Προβόλή Λεπτομερειών

en: View the notes
el: Προβολή Σημειώσεων

en: View this day
el: Προβολή ημέρας

en: View this family
el: Προβολή αυτής της οικογένειας

en: View this individual
el: Προβολή αυτού του ατόμου

en: View this month
el: Προβολή αυτού του μήνα

en: View this source
el: Προβολή αυτής της πηγής

en: View this year
el: Προβολή αυτού του έτους

en: Villa Hermosa, Mexico
el: Villa Hermosa, Μεξικό

en: Visible online
el: Ορατός όταν συνδεδεμένος

en: Visible to other users when online
el: Ορατό σε άλλους χρήστες οταν είναι συνδεδεμένοι

en: Visitor
el: Επισκέπτης

en: Vital records
el: Ληξιαρχικές πράξεις

en: Wales
el: Ουαλία

en: Wallis and Futuna
el: Wallis und Futunainseln

en: Ward
el: κηδεμονευόμενος

en: Washington, District of Columbia, United States
el: Ουάσιγκτον, Περιφέρεια της Κολούμπια, Ηνωμένες Πολιτείες

en: Watermarks
el: Υδατογραφήματα

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
el: Τα υδατογραφήματα είναι προαιρετικά και συνήθως εμφανίζονται μόνο στους επισκέπτες.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
el: Τώρα θα στείλουμε ένα email επιβεβαίωσης στην διεύθυνση <b>%s</b>. Πρέπει να επαληθεύσετε την αίτηση λογαριασμού σας, ακολουθώντας τις οδηγίες στο email επαλήθευσης. Εάν δεν επιβεβαιώσετε την αίτηση λογαριασμού μέσα σε επτά ημέρες, το αίτημα σας θα απορριφθεί αυτόματα. Θα πρέπει να υποβάλετε ξανά.<br><br>Εφόσον ακολουθήσετε τις οδηγίες στο email επιβεβαίωσης, ο διαχειριστής θα πρέπει να εγκρίνει την αίτηση σας, πριν μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός σας.<br><br>Για να συνδεθείτε σε αυτή την τοποθεσία θα πρέπει να γνωρίζετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας.

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Website URL
el: URL Ιστοσελίδας

en: Website access rules
el: Κανόνες Πρόσβασης Ιστοσελίδας

en: Website logs
el: Καταγραφή συνδέσεων

en: Website preferences
el: Προτιμήσεις Ιστοσελίδας

en: Wed
el: Τετ

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Weight
el: Βάρος

en: Welcome %s
el: Καλωσήρθες %s

en: Welcome text on sign-in page
el: Κείμενο καλοσωρίσματος στην αρχική σελίδα

en: Welcome to this genealogy website
el: Καλώς ήλθατε σε αυτό τον γενεαλογικό ιστοτόπο

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
el: Όταν γίνεται επεξεργασία μιας εγγραφής, ο χρήστης και η χρονική σήμανση καταγράφονται. Μερικές φορές είναι επιθυμητό να διατηρήσετε τις υπάρχουσες πληροφορίες "τελευταίας αλλαγής", για παράδειγμα όταν κάνετε μικρές διορθώσεις στα δεδομένα κάποιου άλλου. Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν αυτή η δυνατότητα είναι επιλεγμένη από προεπιλογή.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
el: Όταν ένας χρήστης εγγράφεται για λογαριασμό, ένα email αποστέλλεται στη διεύθυνση email του με έναν σύνδεσμο επαλήθευσης. Όταν ακολουθούν αυτόν τον σύνδεσμο, γνωρίζουμε ότι η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου είναι σωστή και η επιλογή "επαλήθευση email" επιλέγεται αυτόματα.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
el: Κατά την προσθήκη νέων στενών συγγενών, μπορείτε να προσθέσετε παραπομπές πηγής στα αρχεία (άτομο και οικογένεια) ή στα γεγονότα και γεγονότα (γέννηση, γάμος και θάνατος) Αυτή η επιλογή ελέγχει εάν τα αρχεία ή τα γεγονότα θα επιλεγούν από προεπιλογή.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
el: Όταν προσθέτετε ένα νέο μέλος της οικογένειας, μπορεί να παρέχεται ένα προεπιλεγμένο επώνυμο. Αυτό το επώνυμο θα εξαρτηθεί από την τοπική παράδοση.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
el: Όταν προσθέτετε, επεξεργάζεστε ή διαγράφετε πληροφορίες, οι αλλαγές δεν αποθηκεύονται αμέσως. Αντ 'αυτού, διατηρούνται σε «εκκρεμότητα» περιοχή. Αυτές οι εκκρεμείς αλλαγές πρέπει να ελεγχθούν από έναν επόπτη πριν γίνουν αποδεκτές.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
el: Όταν στείλετε αυτό το μήνυμα θα λάβετε ένα αντίγραφο μέσω email στην διεύθυνση που είχατε παρέχει.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
el: Όταν ένας χρήστης συσχετίζεται με μια μεμονωμένη εγγραφή σε ένα οικογενειακό δέντρο και έχει ρόλο μέλους, συντάκτη ή συντονιστή, μπορείτε να τους αποτρέψετε από την πρόσβαση στις λεπτομέρειες των μακρινών, ζωντανών σχέσεων. Καθορίζετε τον αριθμό των βημάτων σχέσης που επιτρέπεται στον χρήστη να δει.

en: Which family trees should be included in the sitemaps
el: Ποιά οικ. δέντρα να συμπεριληφθούν στους χάρτες ιστοσελίδων

en: Who can upload new media files
el: Ποιοί μπορούν να ανεβάσουν νεα αρχεία πολυμέσων

en: Who is online
el: Συνδεδεμένοι χρήστες

en: Whole words only
el: Μόνο ολόκληρες λέξεις

en: Widow
el: Χήρα

en: Widower
el: Χήρος

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of generated thumbnails
el: Πλάτος των παραγόμενων μικρογραφιών

en: Wife
el: Σύζυγος (γυναίκα)

en: Wife’s age
el: Η ηλικία της συζύγου

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
el: Το πατρικό επώνυμο της γυναίκας γίνεται νέο όνομα

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
el: Το επώνυμο της γυναίκας αντικαθίσταται από το επώνυμο του συζύγου

en: Will
el: Διαθήκη

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
el: Winter Quarters, Νεμπράσκα, Ηνωμένες Πολιτείες

en: With sources
el: Με πηγές

en: Without sources
el: Χωρίς πηγές

en: Witness
el: Μάρτυρας

en: Wives take their husband’s surname.
el: Οι σύζυγοι παίρνουν το επίθετο του συζύγου τους.

en: World
el: Κόσμος

en: XREF prefixes
el: XREF προθήματα

en: Yahrzeit
el: Yartzeit

en: Year
el: Έτος

en: Year:
el: Έτος:

en: Yemen
el: Υεμένη

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
el: Εσείς (ή κάποιος που ισχυρίζεται ότι είστε εσείς) έχετε ζητήσει έναν λογαριασμό στο %1$s χρησιμοποιώντας τη διεύθυνση email %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
el: Δεν επιτρέπεται να στέλνετε μηνύματα που περιέχουν εξωτερικούς συνδέσμους.

en: You are signed in as %s.
el: Έχετε συνδεθεί ως %s.

en: You can apply for an account using the link below.
el: Μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για λογαριασμό χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
el: Μπορείτε να αλλάξετε την εμφάνιση των δέντρων web χρησιμοποιώντας "θέματα". Κάθε θέμα έχει διαφορετικό στυλ, διάταξη, συνδυασμό χρωμάτων κ.λπ.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
el: Μπορείτε να επιλέξετε εάν θα εμφανίζονται στη λίστα των χρηστών που είναι συνδεδεμένοι αυτήν τη στιγμή.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
el: Μπορείτε να κάνετε λήψη αντιγράφου της μορφής GEDCOM από %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
el: Μπορείτε να διευκολύνετε την αναζήτηση παντρεμένων γυναικών καταγράφοντας το όνομά τους. Ωστόσο, δεν έχουν όλες οι γυναίκες το επώνυμο του συζύγου τους, επομένως προσέξτε να εισαγάγετε εσφαλμένες πληροφορίες στη βάση δεδομένων σας.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
el: Μπορείτε να επαναριθμήσετε τις εγγραφές σε ένα οικογενειακό δέντρο, έτσι ώστε αυτοί οι εσωτερικοί αριθμοί αναφοράς να μην επαναλαμβάνονται σε κανένα άλλο οικογενειακό δέντρο.

en: You can renumber this family tree.
el: Μπορείτε να επαναριθμήσετε αυτό το οικογενειακό δέντρο.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
el: Μπορείτε να ορίσετε την πρόσβαση για μια συγκεκριμένη εγγραφή, γεγονός ή συμβάν προσθέτοντας έναν περιορισμό σε αυτό. Εάν μια εγγραφή, γεγονός ή συμβάν δεν έχει περιορισμό, θα χρησιμοποιηθούν οι ακόλουθοι προεπιλεγμένοι περιορισμοί.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
el: Μπορείτε να επιταχύνετε τους υπολογισμούς απορρήτου προσθέτοντας ένα αρχείο θανάτου σε άτομα των οποίων ο θάνατος μπορεί να συναχθεί από άλλες ημερομηνίες, αλλά που δεν έχουν αρχείο θανάτου, ταφής, αποτέφρωσης κ.λπ.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
el: Δεν μπορείτε να συνδεθείτε επειδή το πρόγραμμα περιήγησής σας δεν δέχεται cookie.

en: You do not have permission to view this page.
el: Δεν έχετε άδεια για προβολή αυτής της σελίδας.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
el: Εισάγατε τα ίδια ID. Δεν μπορείτε να συγχωνεύσετε τις ίδιες εγγραφές.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
el: Έχετε επιβεβαιώσει την αίτηση σας για να γίνεται ένας εγγεγραμμένος χρήστης.

en: You have not created any journal items.
el: Δεν έχετε δημιουργήσει κάποια αντικείμενα ημερολογίου.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
el: Έχετε επιλέξει ένα αρχείο GEDCOM με διαφορετικό όνομα. Είναι αυτό σωστό?

en: You have signed out.
el: Έχετε αποσυνδεθεί.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HTML για να μορφοποιήσετε την απάντηση και να προσθέσετε συνδέσεις προς άλλες ιστοσελίδες.

en: You must enter a name
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα

en: You must enter a real name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα πραγματικό όνομα.

en: You must enter a username.
el: Πρέπει να εισάγετε όνομα χρήστη.

en: You must enter all the administrator account fields.
el: Πρέπει να εισάγετε στοιχεία σε όλα τα πεδία του λογαριασμού διαχειριστή.

en: You must provide a repository name.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα αποθετηρίου.

en: You must provide a source title
el: Πρέπει να εισάγετε έναν τίτλο πηγής

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
el: Πρέπει να επαναριθμήσετε τα αρχεία σε ένα από τα δέντρα για να τα συγχωνεύσετε.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα άτομο και έναν τύπο γραφήματος στις προτιμήσεις μπλοκ

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
el: Πρέπει να καθορίσετε μια μεμονωμένη εγγραφή για να μπορέσετε να περιορίσετε τον χρήστη στην άμεση οικογένειά του.

en: You need to be a family member to access this website.
el: Πρέπει να είστε μέλος της οικογένειας για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: You need to be an authorized user to access this website.
el: Πρέπει να είστε εξουσιοδοτημένος χρήστης για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: You need to create a family tree.
el: Πρέπει να δημιουργήσετε ένα οικογενειακό δέντρο.

en: You need to review the account details.
el: Πρέπει να ελέγξετε τα στοιχεία του λογαριασμού.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
el: Πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό διαχειριστή. Αυτός ο λογαριασμός μπορεί να ελέγχει όλες τις πτυχές αυτής της εγκατάστασης δέντρων ιστού. Επιλέξτε έναν ισχυρό κωδικό πρόσβασης.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
el: Στείλατε το ακόλουθο μήνυμα σε διαχειριστή του webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
el: Στείλατε το ακόλουθο μήνυμα σε χρήστη του webtrees:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
el: Πρέπει να αποδεχτείτε ή να απορρίψετε όλες τις εκκρεμείς αλλαγές πριν από την αναβάθμιση.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
el: Θα πρέπει να διαγράψετε το "%1$s" από το "%2$s" και να προσπαθήσετε ξανά.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
el: Δεν πρέπει να εγκρίνετε έναν λογαριασμό εκτός εάν γνωρίζετε ότι η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου είναι σωστή.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
el: αποδοχή

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
el: απόρριψη

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
el: αποδοχή

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
el: απόρριψη

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
el: Θα ενημερωθείτε μέσω email όταν αυτός ο υποψήφιος χρήστης επιβεβαιώσει το αίτημα. Στη συνέχεια, μπορείτε να ολοκληρώσετε τη διαδικασία ενεργοποιώντας το όνομα χρήστη. Ο νέος χρήστης δεν θα μπορεί να συνδεθεί έως ότου ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό.

en: You will use this to sign in to webtrees.
el: Θα το χρησιμοποιήσετε για να συνδεθείτε σε δέντρα ιστού.

en: Youngest father
el: Νεότερος πατέρας

en: Youngest female
el: Νεότερη γυναίκα

en: Youngest male
el: Νεότερος άνδρας

en: Youngest mother
el: Νεότερη μητέρα

en: Your clippings cart is empty.
el: Το καλάθι αποκομμάτων είναι άδειο.

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: Your registration at %s
el: Η καταχώρηση σας στο %s

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
el: Ο λογαριασμός χρήστη σας δεν έχει ενεργοποιημένη την "αυτόματη έγκριση αλλαγών". Μπορείτε να αλλάξετε μόνο μια εγγραφή την φορά.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
el: Ο διακομιστής ιστού σας χρησιμοποιεί PHP έκδοση %s, η οποία δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις ασφαλείας. Θα πρέπει να κάνετε αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση το συντομότερο δυνατό.

en: Zambia
el: Ζαμπία

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Zip file(s)
el: Αρχείο(α) zip

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση +

en: Zoom in/out on this box.
el: Μεγένθυση/Σμίκρυνση στο κουτί αυτό.

en: Zoom level
el: Βαθμός μεγέθυνσης

en: Zoom level of map
el: Ρυθμίσεις zoom

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: a.m.
el: π.μ.

en: about %s
el: σχετικά με %s

en: accepted
el: Καταχωρήθηκε

en: add
el: προσθήκη

en: adopted name
el: Όνομα υιοθεσίας

en: adoption
el: υιοθεσία

en: after
el: μετά

en: after %s
el: μετά %s

en: after death
el: μετά τον θάνατο

en: age
el: ηλικία

en: allow
el: επιτρέπεται

en: also known as
el: επίσης γνωστός ως

en: always
el: πάντα

en: and
el: και

en: back to top
el: επιστροφή στην κορυφή

en: before
el: πριν

en: before %s
el: πριν %s

en: between %s and %s
el: μεταξύ %s και %s

en: birth
el: γέννηση

en: birth name
el: όνομα κατά την γέννηση

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
el: που γεννήθηκαν τα τελευταία %1$s χρόνια ή απεβίωσαν τα τελευταία %2$s χρόνια

en: brother
el: αδερφός

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
el: ανηψιός/ανηψιά

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
el: ανηψιά

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
el: ανιψιός

[ctx: brother’s son]
en: nephew
el: ανηψιός

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
el: ανιψιά

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
el: νύφη

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδος/κουνιάδα

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

en: bullet list
el: λίστα κουκκίδων

en: burial
el: ταφή

en: by
el: από

en: calculated %s
el: υπολογίστηκε %s

en: cancel
el: ακύρωση

en: census added
el: απογραφή προστέθηκε

en: century
el: αιώνας

en: change of name
el: αλλαγή ονόματος

en: child
el: τέκνο

en: children
el: τέκνα

[ctx: child’s child]
en: grandchild
el: εγγόνι

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
el: εγγονή

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
el: ο σύζυγος της εγγονής

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
el: γαμπρός

[ctx: child’s son]
en: grandson
el: εγγονός

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
el: η γυναίκα του εγγονού

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
el: γαμπρός/νύφη

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
el: νύφη

en: close
el: κλείσιμο

en: clouds
el: Σύννεφα

en: colors
el: Χρώματα

en: compact list
el: σύντομη λίστα

en: continue
el: συνέχεια

en: create
el: δημιουργία

en: creating thumbnails of images
el: δημιουργία μικρογραφιών των εικόνων

en: date periods
el: Ημερομηνία περιόδων

en: daughter
el: θυγατέρα

en: daughter of
el: κόρη του/της

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
el: εγγόνι

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
el: Υιοθεσία εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
el: Γέννηση εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
el: Ταφή εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
el: Αποτέφρωση μιας εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
el: Θάνατος εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
el: Γάμος εγγονής

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
el: εγγονή

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
el: ο σύζυγος της εγγονής

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
el: γαμπρός

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
el: συμπέθερος

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
el: συμπεθέρα

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
el: συμπέθερος(α)

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
el: Υιοθεσία εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
el: Γέννηση εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
el: Ταφή εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
el: Αποτέφρωση εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
el: Θάνατος εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
el: Γάμος εγγονού

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
el: ανεψιός

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
el: η γυναίκα του εγγονού

en: death
el: θάνατος

en: degrees
el: μοίρες

en: delete
el: διαγραφή

en: deny
el: απαγορεύεται

en: download
el: λήψη

en: east
el: ανατολικά

en: edit
el: επεξεργασία

en: eighth cousin
el: 8α ξαδέρφια

en: elder brother
el: μεγαλύτερος αδερφός

en: elder sibling
el: μεγαλύτερος αδερφός

en: elder sister
el: μεγαλύτερη αδερφή

en: eleventh cousin
el: 11α ξαδέρφια

en: estate name
el: όνομα κτήματος

en: estimated %s
el: εκτιμώμενη %s

en: ex-husband
el: πρώην σύζυγος

en: ex-spouse
el: πρώην σύζυγος

en: ex-wife
el: πρώην σύζυγος

en: facts
el: Γεγονότα

en: father
el: πατέρας

[ctx: father’s brother]
en: uncle
el: θείος

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
el: 1α ξαδέρφια

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
el: 1η ξαδέρφη

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
el: 1ος ξάδερφος

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
el: θεία

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
el: ετεροθαλής αδερφός(η)

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
el: ετεροθαλής αδερφή

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
el: παππούς (απο πατέρα)

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
el: γιαγιά (απο πατέρα)

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
el: παππούς (απο πατέρα)

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
el: θεία/θείος

[ctx: father’s sister]
en: aunt
el: θεία

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
el: 1α ξαδέρφια

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
el: 1η ξαδέρφη

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
el: θείος

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
el: 1ος ξάδερφος

[ctx: father’s son]
en: half-brother
el: ετεροθαλής αδελφός

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
el: θετή μητέρα

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
el: αδελφός/η εξ αγχιστείας

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
el: θετή αδερφή

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
el: θετός αδερφός

en: fifteenth cousin
el: 15α ξαδέρφια

en: fifth %s
el: πέμπτος(η) %s

en: fifth cousin
el: 5α ξαδέρφια

en: file upload capability
el: δυνατότητα ανεβάσματος αρχείων

en: first
el: πρώτη

en: first %s
el: πρώτος(η) %s

en: first cousin
el: 1α ξαδέρφια

[ctx: font name]
en: DejaVu
el: Deja Vu

en: fourteenth cousin
el: 14α ξαδέρφια

en: fourth %s
el: τέταρτος(η) %s

en: fourth cousin
el: 4α ξαδέρφια

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
el[0]: από το %1$s κάθε %2$s χρόνο
el[1]: από το %1$s κάθε %2$s χρόνια

en: from %s
el: από %s

en: from %s to %s
el: Από %s εώς %s

en: full circle
el: πλήρης κύκλος

en: gender
el: φύλο

en: go to new individual
el: πηγαίνετε σε νέο άτομο

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξαδέλφη

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξαδέλφη

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξαδέλφη

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
el: 2ος ξαδέλφη

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
el: 2ος ξάδελφος

en: great ×%s aunt
el: θεία ×%sης γενιάς

en: great ×%s aunt/uncle
el: θεία/θείος ×%sης γενιάς

en: great ×%s grandchild
el: εγγόνι ×%sης γενιάς

en: great ×%s granddaughter
el: εγγονή ×%sης γενιάς

en: great ×%s grandfather
el: παππούς ×%sης γενιάς

en: great ×%s grandmother
el: γιαγιά ×%sης γενιάς

en: great ×%s grandparent
el: παππούς ×%sης γενιάς

en: great ×%s grandson
el: εγγόνι ×%sης γενιάς

en: great ×%s nephew
el: ανιψιός ×%sης γενιάς

en: great ×%s nephew/niece
el: ανιψιός/ανιψιά ×%sης γενιάς

en: great ×%s niece
el: ανιψιά ×%sης γενιάς

en: great ×%s uncle
el: θείος ×%sης γενιάς

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
el: θείος ×%sης γενιάς

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
el: θείος ×%sης γενιάς

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
el: θείος ×%sης γενιάς

en: great ×4 aunt
el: θεία 4ης γενιάς

en: great ×4 aunt/uncle
el: θεία/θείος 4ης γενιάς

en: great ×4 grandchild
el: εγγόνι 4ης γενιάς

en: great ×4 granddaughter
el: εγγονή 4ης γενιάς

en: great ×4 grandfather
el: παππούς 4ης γενιάς

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
el: θείος 5ης γενιάς

en: great ×4 grandmother
el: γιαγιά 4ης γενιάς

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
el: θείος 5ης γενιάς

en: great ×4 grandparent
el: παππούς 4ης γενιάς

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
el: θείος 5ης γενιάς

en: great ×4 grandson
el: εγγονός 4ης γενιάς

en: great ×5 aunt
el: θεία 5ης γενιάς

en: great ×5 aunt/uncle
el: θεία/θείος 5ης γενιάς

en: great ×5 grandchild
el: εγγόνι 5ης γενιάς

en: great ×5 granddaughter
el: εγγονή 5ης γενιάς

en: great ×5 grandfather
el: παππούς 5ης γενιάς

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
el: θείος 6ης γενιάς

en: great ×5 grandmother
el: γιαγιά 5ης γενιάς

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
el: θείος 6ης γενιάς

en: great ×5 grandparent
el: παππούς 5ης γενιάς

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
el: θείος 6ης γενιάς

en: great ×5 grandson
el: εγγονός 5ης γενιάς

en: great ×6 aunt
el: θεία 6ης γενιάς

en: great ×6 aunt/uncle
el: θεία/θείος 6ης γενιάς

en: great ×6 grandchild
el: εγγόνι 6ης γενιάς

en: great ×6 granddaughter
el: εγγονή 6ης γενιάς

en: great ×6 grandfather
el: παππούς 6ης γενιάς

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
el: θείος 7ης γενιάς

en: great ×6 grandmother
el: γιαγιά 6ης γενιάς

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
el: θείος 7ης γενιάς

en: great ×6 grandparent
el: παππούς 6ης γενιάς

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
el: θείος 7ης γενιάς

en: great ×6 grandson
el: εγγονός 6ης γενιάς

en: great ×7 aunt
el: θεία 7ης γενιάς

en: great ×7 aunt/uncle
el: θεία/θείος 7ης γενιάς

en: great ×7 grandchild
el: εγγόνι 7ης γενιάς

en: great ×7 granddaughter
el: εγγονή 7ης γενιάς

en: great ×7 grandfather
el: παππούς 7ης γενιάς

en: great ×7 grandmother
el: γιαγιά 7ης γενιάς

en: great ×7 grandparent
el: παππούς 7ης γενιάς

en: great ×7 grandson
el: εγγονός 7ης γενιάς

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
el: 3ης γενιάς θείος

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
el: 3ης γενιάς θείος

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
el: 3ης γενιάς θείος

en: great-great-aunt
el: 3ης γενιάς θεία

en: great-great-aunt/uncle
el: 3ης γενιάς θεία/θείος

en: great-great-grandchild
el: τρισέγγονο

en: great-great-granddaughter
el: τρισέγγονη

en: great-great-grandfather
el: προ-προ-παππούς

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-grandmother
el: προ-προ-γιαγιά

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-grandparent
el: προ-προ-παππούς/προ-προ-γιαγιά

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-grandson
el: τρισέγγονος

en: great-great-great-aunt
el: 4ης γενιάς θεία

en: great-great-great-aunt/uncle
el: 4ης γενιάς θεία/θείος

en: great-great-great-grandchild
el: τετρασέγγονο

en: great-great-great-granddaughter
el: τετρασέγγονη

en: great-great-great-grandfather
el: προ-προ-προ-παππούς

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-great-grandmother
el: προ-προ-προ-γιαγιά

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-great-grandparent
el: προ-προ-προ-παππούς και γιαγιά

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
el: 4ης γενιάς θείος

en: great-great-great-grandson
el: τετρασέγγονος

en: half circle
el: ημικύκλιο

en: half-year after marriage
el: εξάμηνο μετά το γάμο

en: herself
el: η ίδια

en: hh:mm or hh:mm:ss
el: ωω:λλ ή ωω:λλ:δδ

en: hide
el: Απόκρυψη

en: himself
el: ο ίδιος

en: husband
el: σύζυγος

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
el: μπατζανάκισα

[ctx: husband’s child]
en: step-child
el: θετό παιδί

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
el: θετή κόρη

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
el: πεθερός

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
el: πεθερά

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδα/κουνιάδος

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
el: μπατζανάκης

[ctx: husband’s son]
en: step-son
el: θετός γιός

en: immigration name
el: όνομα μετανάστευσης

en: import
el: εισαγωγή

en: interpreted %s (%s)
el: ερμηνεύεται %s (%s)

en: interval one child
el: μεσοδιάστημα ένα παιδί

en: interval two children
el: μεσοδιάστημα δύο τέκνα

en: invert selection
el: αντιστροφή επιλογής

en: last
el: τελευταία

en: link
el: σύνδεσμος

en: list
el: λίστα

en: maiden name
el: πατρικό όνομα

en: managers
el: διευθυντές

en: marriage
el: γάμος

en: married name
el: όνομα γάμου

en: matrilineal
el: μητρικό

en: maximum
el: μέγιστο

en: maximum %s day | maximum %s days
el[0]: μέγιστο %s ημέρα
el[1]: μέγιστο %s ημέρες

en: members
el: μέλη

en: minimal
el: Μίνιμαλ

en: minimum
el: ελάχιστο

en: month
el: Μήνας

en: months after marriage
el: μήνες μετά το γάμο

en: months before and after marriage
el: μήνες πριν και μετά το γάμο

en: mother
el: μητέρα

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
el: θείος

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
el: 1α ξαδέρφια

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
el: 1η ξαδέρφη

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
el: 1ος ξάδερφος

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
el: θεία

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
el: ετεροθαλής αδερφός(η)

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
el: ετεροθαλής αδερφή

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
el: παππούς (απο μητέρα)

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
el: Θετός πατέρας

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
el: ετεροθαλής αδερφός(η)

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
el: θετή αδερφή

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
el: θετός αδερφός

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
el: γιαγιά (απο μητέρα)

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
el: παππούς (από μητέρα)

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
el: θεία/θείος

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
el: θεία

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
el: 1α ξαδέρφια

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
el: 1η ξαδέρφη

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
el: θείος

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
el: 1ος ξάδερφος

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
el: ετεροθαλής αδελφός

en: never
el: ποτέ

en: next
el: επόμενη

en: ninth cousin
el: 9α ξαδέρφια

en: no
el: όχι

en: none
el: κανένα

en: north
el: βόρεια

en: numbers
el: αριθμοί

en: of
el: από

en: on the date of death
el: την ημέρα του θανάτου

en: p.m.
el: μ.μ.

[ctx: paper size]
en: Letter
el: Επιστολή

en: parent
el: γονέας

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
el: θείος

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
el: θεία

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
el: ετεροθαλής αδερφός(η)

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
el: ετεροθαλής αδερφή

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
el: παππούς

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
el: γιαγιά

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
el: παππούς (απο γονέα)

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
el: προ-παππούς

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
el: προ-γιαγιά

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
el: προ-παππούς/προ-γιαγιά

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
el: θεία/θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
el: θεία 2ης γενιάς

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
el: θείος 2ης γενιάς

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
el: θεία/θείος

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
el: θεία

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
el: θείος

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
el: ετεροθαλής αδελφός

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
el: μητριά

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
el: ετεροθαλής αδερφός(η)

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
el: θετή αδερφή

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
el: θετός αδερφός

en: partner
el: σύντροφος

en: patrilineal
el: πατρικό

en: pending
el: αναμένεται

en: percentage
el: ποσοστό

en: preview
el: Προεπισκόπηση

en: previous
el: προηγούμενη

en: primary evidence
el: πρωταρχικά αποδεικτικά στοιχεία

en: quarters after marriage
el: τρίμηνα μετά το γάμο

en: questionable evidence
el: αμφισβητήσιμα αποδεικτικά στοιχεία

en: records
el: αρχεία

en: rejected
el: απορρίφθηκε

en: religious name
el: θρησκευτικό όνομα

en: replace
el: αντικατάσταση

en: reporting
el: εξαγωγή εκθέσεων

en: reset
el: επαναφορά

en: robot
el: Μηχανή Αναζήτησης

en: save
el: αποθήκευση

en: search
el: αναζήτηση

en: second %s
el: δεύτερος(η) %s

en: second cousin
el: 2α ξαδέρφια

en: secondary evidence
el: δευτερογενή στοιχεία

en: select all
el: επιλογή όλων

en: select none
el: απεπιλογή όλων

en: self
el: ίδιος

en: seventh cousin
el: 7α ξαδέρφια

en: show
el: Εμφάνιση

en: show the chart
el: εμφάνιση της σχεδίασης

en: sibling
el: αδελφός/η

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
el: ανηψιός/ανηψιά

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
el: great-ανηψιά

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
el: great-ανηψιός

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
el: ανηψιά

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
el: great-ανηψιός/α

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
el: ανιψιός

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
el: ανηψιός

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
el: μικρανιψιός/μικρανιψιά

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
el: μικρανιψιά

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
el: μικρανιψιός

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
el: ανιψιά

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδα/κουνιάδος

en: sign in
el: είσοδος

en: sign out
el: αποσύνδεση

en: sister
el: αδερφή

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
el: ανιψιός

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
el: ανιψιά

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
el: ανηψιός/ανηψιά

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
el: ανηψιά

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδος/κουνιάδα

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

[ctx: sister’s son]
en: nephew
el: ανηψιός

en: sixth cousin
el: 6α ξαδέρφια

en: son
el: υιός

en: son of
el: γιος του

[ctx: son’s child]
en: grandchild
el: εγγόνι

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
el: Υιοθεσία εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
el: Γέννηση εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
el: Ταφή εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
el: Βάπτιση εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
el: Αποτέφρωση μιας εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
el: Θάνατος εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
el: Γάμος εγγονής

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
el: εγγονή

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
el: ο σύζυγος της εγγονής

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
el: Υιοθεσία εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
el: Γέννηση εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
el: Ταφή εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
el: Βάπτιση εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
el: Αποτέφρωση εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
el: Θάνατος εγγονού

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
el: Γάμος εγγονού

[ctx: son’s son]
en: grandson
el: εγγονός

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
el: δισέγγονο

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
el: δισέγγονη

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
el: δισέγγονος

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
el: η γυναίκα του εγγονού

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
el: νύφη

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
el: συμπέθερος

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
el: συμπεθέρα

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
el: συμπέθεροι

en: sort by date
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία

en: sort by date of birth
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία γεννήσης

en: sort by date of death
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία θανάτου

en: sort by date of marriage
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία γάμου

en: sort by date, newest first
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία, νεότερο πρώτα

en: sort by date, oldest first
el: Ταξινόμηση ανά ημερομηνία, παλαιότερο πρώτα

en: sort by filename
el: Ταξινόμηση ανά όνομα αρχείου

en: sort by name
el: Ταξινόμηση ανά όνομα

en: sort by title
el: Ταξινόμηση ανά τίτλο

en: south
el: νότια

en: spouse
el: σύζυγος

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
el: θετό παιδί

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
el: θετή κόρη

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
el: πεθερός

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
el: πεθερά

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
el: πεθερός/πεθερά

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδα/κουνιάδος

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
el: θετός γιός

en: table
el: πίνακας

en: tag cloud
el: σύννεφο ετικετών

en: tenth cousin
el: 10α ξαδέρφια

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
el: οι ρυθμίσεις σύνδεσης της βάσης δεδομένων στο αρχείο "/data/config.ini.php" εξακολουθούν να είναι σωστές

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
el: ο φάκελος "/ data" και το αρχείο "/data/config.ini.php" έχουν δικαιώματα πρόσβασης που επιτρέπουν στον διακομιστή ιστού να τα διαβάσει

en: themself
el: οι ίδιοι

en: third %s
el: τρίτος(η) %s

en: third cousin
el: 3α ξαδέρφια

en: thirteenth cousin
el: 13α ξαδέρφια

en: three-quarter circle
el: κύκλος τριών τετάρτων

en: to %s
el: έως %s

en: twelfth cousin
el: 12α ξαδέρφια

en: twin brother
el: Δίδυμος αδερφός

en: twin sibling
el: δίδυμα αδέρφια

en: twin sister
el: Δίδυμη αδερφή

en: unknown
el: άγνωστο

[ctx: unknown century]
en: Unknown
el: Άγνωστος

[ctx: unknown family]
en: unknown
el: άγνωστο

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: unknown people]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: unlimited
el: απεριόριστο

en: unreliable evidence
el: αναξιόπιστα στοιχεία

en: update
el: Ενημέρωση

en: upload
el: μεταφόρτωση

en: view
el: προβολή

en: visitors
el: επισκέπτες

en: webtrees
el: WebTrees

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
el: To webtrees δεν μπορεί να συνδεθεί με την βάση δεδομένων του PhpGedView : %s.

en: webtrees message
el: Μήνυμα webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
el: Το webtrees χρειάζεται μια MySQL βάση δεδομένων, με έκδοση %s ή νεώτερη.

en: webtrees reply address
el: Διεύθυνση απαντητικών μηνυμάτων

en: webtrees sends emails with no storage
el: Αποστολή email χωρίς αποθήκευση

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
el: Το webtrees χρησιμοποιεί κωδικοποίηση UTF-8 για τονισμένα γράμματα, ειδικούς χαρακτήρες και μη λατινικά σενάρια. Εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτό το αρχείο GEDCOM με λογισμικό γενεαλογίας που δεν υποστηρίζει UTF-8, τότε μπορείτε να το δημιουργήσετε χρησιμοποιώντας κωδικοποίηση ISO-8859-1.

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
el: Η βάση δεδομένων του webtrees πρέπει να είναι στον ίδιο server με την βάση δεδομένων του PhpGedView

en: west
el: δυτικά

en: wife
el: Σύζυγος

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
el: κουνιάδος

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

[ctx: wife’s child]
en: step-child
el: θετό παιδί

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
el: θετή κόρη

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
el: πεθερός

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
el: πεθερά

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
el: κουνιάδα/κουνιάδος

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
el: κουνιάδα

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
el: μπατζανάκης

[ctx: wife’s son]
en: step-son
el: θετός γιός

en: years
el: ετών

en: yes
el: ναι

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
el: δεν μπορείτε να συνδεθείτε με την βάση δεδομένων χρησιμοποιώντας άλλες εφαρμογές, όπως το phpmyadmin

en: younger brother
el: μικρότερος αδερφός

en: younger sibling
el: νεότερος αδερφός

en: younger sister
el: μικρότερη αδερφή

en: ±%s year | ±%s years
el[0]: ±%s χρόνο
el[1]: ±%s χρόνια

en: “%s” has been added to your favorites.
el: “%s” προστέθηκε στα αγαπημένα σας.

en: “%s” has been deleted.
el: “%s” διαγράφηκε.
