webtrees - en to ka translation catalogue (2815 entries)

en:  but the details are unknown
ka:  მაგრამ დეტალები ცნობილი არაა

en:  in
ka:  -ში

en:  per gender
ka:  სქესის მიხედვით

en:  per time period
ka:  დროის დიაპაზონი

en: #%s
ka: %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ka: %1$s %2$s შეიცავს კავშირს %3$s с %4$s.

en: %1$s does not exist.
ka: %1$s არ არსებობს.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
ka: %1$s არ არსებობს. მხედველობაში გქონდათ %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
ka: Нет обратной ссылки с %1$s на %2$s.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
ka[0]: Показана %1$s персона, из общего количества %2$s и из %3$s поколений.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
ka[0]: У %1$s персоны отсутствует информация о месте рождения: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
ka: %1$s არის %2$s უნდა იყოს %3$s.

en: %1$s × %2$s
ka: %1$s x %2$s

en: %1$s × %2$s pixels
ka: %1$s × %2$s პიქსელი

en: %1$s’s %2$s
ka: %1$s–%2$s

en: %H:%i:%s
ka: %g:%i:%s %a

en: %s KB
ka: %s კილობაიტი

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
ka[0]: %s ანონიმური მომხმარებელი

en: %s child | %s children
ka[0]: %s ბავშვი

en: %s day | %s days
ka[0]: %s დღე

en: %s day ago | %s days ago
ka[0]: %s დღის წინ

en: %s grandchild | %s grandchildren
ka[0]: %s შვილიშვილი

en: %s hour ago | %s hours ago
ka[0]: %s საათის წინ

en: %s individual | %s individuals
ka[0]: %s პერსონა

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
ka[0]: %s კერძო პირი.

en: %s message | %s messages
ka[0]: %s შეტყობინება

en: %s minute ago | %s minutes ago
ka[0]: %s წუთის წინ

en: %s month | %s months
ka[0]: %s თვე

en: %s month ago | %s months ago
ka[0]: %s თვის წინ

en: %s second ago | %s seconds ago
ka[0]: %s წამის წინ

en: %s signed-in user | %s signed-in users
ka[0]: %s დარეგისტრირებული იუზერი

en: %s week | %s weeks
ka[0]: %s კვირა

en: %s year | %s years
ka[0]: %s წელი

en: %s year ago | %s years ago
ka[0]: %s წლის წინ

en: %s year anniversary
ka: %s წლის წინ

en: %s × cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

en: %s&nbsp;BCE
ka: %s&nbsp; до н.э.

en: %s&nbsp;CE
ka: %s&nbsp;н. э.

en: &lt;select&gt;
ka: &lt;ამოირჩიეთ&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ka: %sх დიდი ბაბუა

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ka: %sх დიდი ბაბუა

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
ka: %sх დიდი ბაბუა

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

en: (aged %s)
ka: (ასაკში %s)

en: (aged less than %s)
ka: (в возрасте меньше %s)

en: (aged more than %s)
ka: (в возрасте больще %s)

en: (filtered from %s total entries)
ka: (отсортировано из всего %s записей)

en: (in childhood)
ka: (ბავშვობაში)

en: (in infancy)
ka: (ახლადშობილი)

en: (stillborn)
ka: (მკვდრადშობილი)

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
ka: <b>ყურადღება:</b>პირადი ინფორმაციის ნახვა ცოცხალი ადამიანების შესახებ შეუძლიათ მხოლოდ ნათესავებს და ახლო მეგობრებს. Нам нужно удостовериться в этом, прежде чем Вы получите частную информацию. В случаях если информация о мертвом человеке скрыта, то это потому что недостаточно информации чтоб определить мертв этот человек или нет и у нас нет больше информации.<br /><br />Прежде чем спросить о человеке, сравните даты, места и близких родственников. Если Вы хотите добавить изменения, укажите источник Вашей информации.<br /><br />

en: <default theme>
ka: <თემა სისტემის თანახმად>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
ka: <div class="largeError">Примечание:</div><div class="error">Заполнив и отправив этот формуляр, Вы соглашаетесь:<ul><li> защищать частную информацию живых персон перечисленных на нашем сайте;</li><li> в текстовом поле "Комментарии" указать подробную информацию кому Вы приходитесь родственником или информацию о ком хотели бы сообщить.</li></ul></div>

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
ka: Сервер базы данных может сохранять несколько баз данных. Вы должны указать существующую базу данных (созданную администратором сервера(хостинг-провайдер)) или создать новую базу данных (если у Вас есть права на это).

en: A greeting message and useful links for a user.
ka: მისასალმებელი ტექსტი და საინტერესო ლინქები ვიზიტორებისათვის.

en: A greeting message for site visitors.
ka: მისასალმებელი გზავნილი საიტის ვიზიტორებისათვის.

en: A list of frequently asked questions and answers.
ka: Список часто задаваемых вопросов и ответов. (ЧаВо).

en: A list of records that have been updated recently.
ka: Список записей, которые были недавно обновлены.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
ka: Список заданий и работ которые связанны с генеалогическим древом.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ka: იუბილეები დღეს.

en: A list of the anniversaries that occur today.
ka: იუბილეები დღეს.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
ka: იუბილეები დღეს.

en: A list of the most popular given names.
ka: ყველაზე პოპულარული სახელების ჩამონათვალი.

en: A list of the most popular surnames.
ka: გავრცელებული გვარების ჩამონათვალი.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ka: ყველაზე დასწრებადი გვერდები.

en: A list of users and visitors who are currently online.
ka: Список пользователей и посетителей, которые находятся в настоящее время в сети.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ka: მონაცემები წინაპრების შესახებ ხის ფორმატით.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
ka: მონაცემები წინაპრების შესახებ ხის ფორმატით.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
ka: რეპორტი პერსონის პირადი ინფორმაციის შესახებ.

en: A report of an individual’s details.
ka: რეპორტი პერსონის პირადი ინფორმაციის შესახებ.

en: A report of facts which are supported by a given source.
ka: ფაქტების სია, რომლებიც მოყვანილია წყაროებში.

en: A report of family members and their details.
ka: მონაცემები ოჯახის წევრებზე.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A report of individuals who had a given occupation.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A report of recent and pending changes.
ka: დავეთანხმოთ ან არა მოლოდინში მყოფ ცვლილებებს.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
ka: რეპორტი პერსონის ახლო ნათესავების შესახებ.

en: A report of the information provided by a source.
ka: ფაქტების სია, რომლებიც მოყვანილია წყაროებში.

en: A report of vital records for a given date or place.
ka: მონაცემები ადამიანებზე რომლებიც გარდაიცვალნენ მითითებული დროის ინტერვალში ან ადგილზე.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
ka: ისტორიის დამატება ხიდან პერსონის შესახებ.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
ka: მონაცემები წინაპრების შესახებ ხის ფორმატით.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
ka: პერსონების ჩვენება სიის მიხედვით.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
ka: შევქმნათ ანგარიში ამ პერსონის ახლო ნათესავების ოჯახების შესახებ.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ka: ALPHABET_lower=აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ka: ALPHABET_upper=აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ

en: Aba, Nigeria
ka: ნიგერია

en: Abbreviate place names
ka: ადგილების შემოკლებული დასახელება

en: Abbreviation
ka: შემოკლება

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ka: აპრ

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ka: აგვ

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ka: თებ

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ka: იან

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ka: ივლ

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ka: ივნ

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ka: მარ

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ka: მაი

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ka: ნოემ

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
ka: ბაჰამი

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
ka: Дей

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
ka: Эсф

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
ka: ფაქსი

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
ka: ან

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
ka: თანმიმდევრობა

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
ka: დაანონსება

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ka: სექტ

en: Accept
ka: ცვლილებებზე დათანხმება

en: Access level
ka: წვდომის ხარისხი

en: Add
ka: დამატება

en: Add a blank row
ka: ცარიელი ხაზის დამატება

en: Add a brother or sister
ka: ახალი ძმის ან დის დამატება

en: Add a child
ka: შვილის დამატება

en: Add a child to create a one-parent family
ka: შვილის დამატება - არასრული ოჯახის შექმნა

en: Add a child to this family
ka: შვილის დამატება ამ ოჯახში

en: Add a fact
ka: ფაქტის დამატება

en: Add a father
ka: დაამატე მამა

en: Add a favorite
ka: ფავორიტებში დამატება

en: Add a geographic location
ka: ახალი ადგილმდებარეობის დამატება

en: Add a husband
ka: დამატება ქმრის

en: Add a husband to this family
ka: დავამატოთ ქმარი ამ ოჯახში

en: Add a husband using an existing individual
ka: ქმარი დავამატოთ ბაზაში არსებული პიროვნებიდან

en: Add a journal entry
ka: ჩანაწერის დამატება/რედაქტირება დღიურში/ახალ ამბებში

en: Add a media object
ka: ახალი მედია ობიექტის დამატება

en: Add a mother
ka: დაამატე დედა

en: Add a name
ka: ახალი შენიშვნის დამატება

en: Add a news article
ka: სიახლის დამატება

en: Add a note
ka: ახალი შენიშვნის დამატება

en: Add a restriction
ka: ახალი შეზღუდვის დამატება

en: Add a shared note
ka: ახალი საერთო შენიშვნის დამატება

en: Add a son or daughter
ka: ახალი ქალიშვილის ან ვაჟიშვილის დამატება

en: Add a source citation
ka: ახალი ციტატის დამატება წყაროდან

en: Add a spouse
ka: ახალი მეუღლის დამატება

en: Add a story
ka: ისტორიის დამატება

en: Add a user
ka: ახალი იუზერის დამატება

en: Add a wife
ka: დამატება ცოლის

en: Add a wife to this family
ka: მეუღლის დამატება ამ ოჯახში

en: Add a wife using an existing individual
ka: ცოლის დამატება უკვე არსებული პერსონებიდან

en: Add an associate
ka: ახალი კავშირის დამატება

en: Add another individual to the chart
ka: პერსონის დამატება გრაფიკზე

en: Add from clipboard
ka: ჩანაწერი კოპირებულია ბუფერში

en: Add individuals
ka: %s პერსონა

en: Add links
ka: კავშირის დამატება

en: Add marriage details
ka: ქორწინების დეტალების დამატება

en: Add missing death records
ka: დავამატოთ კავშირის გარეშე ჩანაწერების დამატება

en: Add more fields
ka: ველების დამატება

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
ka: ისტორიის დამატება ხიდან პერსონის შესახებ.

en: Add to favorites
ka: ფავორიტებში დამატება

en: Add unlinked records
ka: დავამატოთ კავშირის გარეშე ჩანაწერების დამატება

en: Add/edit a journal/news entry
ka: ჩანაწერის დამატება/რედაქტირება დღიურში/ახალ ამბებში

en: Address line 1
ka: მისამართი 1

en: Address line 2
ka: მისამართი 2

en: Adelaide, Australia
ka: ადელაიდა, ავსტრალია

en: Administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: Administrator account
ka: ადმინისტრატორის აქაუნთი

en: Administrator comments on user
ka: ადმინისტრატორის კომენტარები

en: Administrators
ka: ადმინისტრატორები

en: Adopted by both parents
ka: ნაშვილების მამის მიერ

en: Adopted by father
ka: ნაშვილების მამის მიერ

en: Adopted by mother
ka: ნაშვილების მამის მიერ

en: Adoption
ka: შვილად აყვანა

en: Adoption of a brother
ka: შვილად აყვანა

en: Adoption of a child
ka: ბავშვის შვილად აყვანა

en: Adoption of a daughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

en: Adoption of a grandchild
ka: ბავშვის შვილად აყვანა

en: Adoption of a granddaughter
ka: Смерть внучки

en: Adoption of a grandson
ka: შვილიშვილის შვილება (ვაჟის ვაჟიშვილი)

en: Adoption of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის გარდაცვალება

en: Adoption of a half-sibling
ka: Смерть неполнородного сибса

en: Adoption of a half-sister
ka: ნახევარი დის გარდაცვალება

en: Adoption of a sibling
ka: შვილად აყვანა

en: Adoption of a sister
ka: შვილად აყვანა

en: Adoption of a son
ka: შვილად აყვანა

en: Adult christening
ka: სრულწლოვანის ნათლობა

en: Advanced name facts
ka: დამატებითი პარამეტრები სახელის, გვარის, მამის სახელის შესახებ

en: Advanced place name facts
ka: დამატებითი პარამეტრები სახელის, გვარის, მამის სახელის შესახებ

en: Advanced search
ka: გაფართოებული ძებნა

en: Afghanistan
ka: ავღანეთი

en: Africa
ka: აფრიკა

en: Age
ka: ასაკი

en: Age at birth of child
ka: ასაკი შვილი დაბადებისას

en: Age at which to assume an individual is dead
ka: მაქსიმალური ასაკი ცოცხალი ადამიანის

en: Age between husband and wife
ka: Разница в возрасте между супругом и супругой

en: Age between siblings
ka: განსხვავება ასაკში ძმებს/დებს შორის

en: Age between wife and husband
ka: Разница в возрасте между супругой и супругом

en: Age difference
ka: განსხვავება ასაკში

en: Age in year of first marriage
ka: ასაკი ქორწინებისას

en: Age in year of marriage
ka: ასაკი ქორწინებისას

en: Age of parents next to child’s birthdate
ka: მშობლების ასაკი შვილის დაბადებისას

en: Age related to birth year
ka: ასაკი დაბადების წლების მიხედვით

en: Age related to death year
ka: სიცოცხლის ხანგრძლივობა საშუალოდ

en: Agency
ka: დაწესებულება

en: Aland Islands
ka: სოლომონის კუნძულები

en: Albania
ka: ალბანეთი

en: Album
ka: ალბომი

en: Algeria
ka: ალჟირი

en: Alias
ka: ზედმეტი სახელი

en: Alive
ka: ცოცხლები

en: All
ka: ყველა

en: All changes in PhpGedView must be accepted
ka: ყველა ველი უნდა იყოს შევსებული

en: All family facts
ka: ოჯახის ფაქტები ჩქარი რედაქტირებისათვის

en: All fields must be completed.
ka: ყველა ველი უნდა იყოს შევსებული.

en: All individual facts
ka: ერთჯერადი ფაქტები პერსონის

en: All individuals
ka: პერსონები სულ

en: All repository facts
ka: არქივის ერთჯერადი ფაქტები

en: All source facts
ka: წყაროს ერთჯერადი ფაქტები

en: Allow users to see raw GEDCOM records
ka: ჩანაწერის რედაქტირება GEDCOM ფორმატში

en: Allow users to select their own theme
ka: იუზერს შეუძლია შაბლონის ამორჩევა

en: Also known as
ka: მეორე სახელი

en: American Samoa
ka: Апиа, Самоа

en: An alternative way to display charts.
ka: გრაფიკის ხედვის ალტერნატიული მეთოდები.

en: An alternative way to select a new theme.
ka: ალტერნატიული ავტორიზაცია.

en: An alternative way to sign in and sign out.
ka: ალტერნატიული ავტორიზაცია.

en: Ancestors
ka: წინაპრები

en: Ancestors interest
ka: წინაპართა თაობა

en: Ancestors of
ka: წინაპრები

en: Ancestors of %s
ka: წინაპრები %s გან

en: Ancestral file number
ka: მემკვიდრეობითი ფაილის ნომერი

en: Andorra
ka: ანდორა

en: Angola
ka: ანგოლა

en: Anniversary
ka: საიუბილეო

en: Anniversary calendar
ka: იუბილეების კალენდარი

en: Annulment
ka: გაუქმება

en: Answer
ka: პასუხი

en: Antarctica
ka: ანტარკტიდა

en: Apia, Samoa
ka: Апиа, Самоа

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
ka: Применить автоматические изменения в ваших генеалогических данных.

en: Apply privacy settings
ka: Применить права доступа

en: Approved
ka: დამტკიცებულია

en: Approved by administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: Aqua Marine
ka: სან მარინო

en: Are you sure you want to delete this fact?
ka: დარწმუნებული ხართ რომ გინდათ ამ ფაქტის წაშლა?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ka: ნამდვილად გსურთ ამ ისტორიის წაშლა?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ka: დარწმუნებული ხართ რომ გინდათ წაშლა “%s”?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
ka: დარწმუნებული ხართ რომ გინდათ ამ ფაქტის წაშლა?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
ka: ნამდვილად გსურთ ამ ისტორიის წაშლა?

en: Argentina
ka: არგენტინა

en: Armenia
ka: სასომხეთი

en: Aruba
ka: არუბა

en: Ash
ka: ფერფლი

en: Asia
ka: აზია

en: Associate
ka: ნაცნობები

en: Associate events with this source
ka: Связать факты с этим источником

en: Associates
ka: ძებნა ასოციაციით

en: Asuncion, Paraguay
ka: პარაგვაი

en: Atlanta, Georgia, United States
ka: საქართველო

en: Attendant
ka: მოჯამაგირე

en: Attending
ka: დამლაგებელი

en: Audio
ka: აუდიო

en: Australia
ka: ავსტრალია

en: Austria
ka: ავსტრია

en: Author
ka: ავტორი

en: Author of last change
ka: ბოლო ცვლილებების ავტორი

en: Available blocks
ka: ხელმისაწვდომი ბლოკები

en: Average age
ka: საშუალო ასაკი

en: Average age at death
ka: საშუალოდ სიცოცხლის ხანგრძლივობა

en: Average age in century of marriage
ka: საშუალო ასაკი ქორწინებისას ასწლეულების მიხედვით

en: Average age related to death century
ka: სიცოცხლის ხანგრძლივობა ასწლეულების მიხედვით

en: Average number of children per family
ka: საშუალოდ შვილების რაოდენობა ოჯახში

en: Azerbaijan
ka: აზარბაიჯანი

en: Bahamas
ka: ბაჰამი

en: Bahrain
ka: ბაჰრეინი

en: Bangladesh
ka: ბანგლადეში

en: Baptism
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

en: Baptism of a brother
ka: დის ნათლობა

en: Baptism of a child
ka: ბავშვის ნათლობა

en: Baptism of a daughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

en: Baptism of a grandchild
ka: ბავშვის ნათლობა

en: Baptism of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

en: Baptism of a grandson
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

en: Baptism of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის გარდაცვალება

en: Baptism of a half-sibling
ka: Смерть неполнородного сибса

en: Baptism of a half-sister
ka: დის ნათლობა

en: Baptism of a sibling
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

en: Baptism of a sister
ka: დის ნათლობა

en: Baptism of a son
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

en: Bar mitzvah
ka: Бар-мицва

en: Barbados
ka: ბარბადოსი

en: Bat mitzvah
ka: Бат-мицва

en: Batch update
ka: პაკეტური განახლება

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
ka: Батон-Руж, Луизиана

en: Bearing
ka: აზიმუტი

en: Belarus
ka: ბელარუსია

en: Belgian Chocolate
ka: ბელგიური შოკოლადი

en: Belgium
ka: ბელგია

en: Bermuda
ka: ბერმუდი

en: Bern, Switzerland
ka: ბერნი, შვეიცარია

en: Best man
ka: სიძის მეჯვარე

en: Bhutan
ka: ბუტანი

en: Bibliography
ka: ბიბლიოგრაფია

en: Binary data object
ka: ვიპოვოთ მედიაობიექტი

en: Bing Maps™
ka: Google Maps™

en: Birth
ka: დაიბადა

en: Birth by country
ka: დაბადება ქვეყნების მიხედვით

en: Birth date range end
ka: დაბადების თარიღის დროის ინტერვალის დასრულების თარიღი

en: Birth date range start
ka: დაბადების თარიღის დროის დიაპაზონის საწყისი თარიღი

en: Birth of a brother
ka: ძმის დაბადება

en: Birth of a child
ka: ბავშვის დაბადება

en: Birth of a daughter
ka: ქალიშვილის დაბადება

en: Birth of a grandchild
ka: შვილიშვილის დაბადება

en: Birth of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დაბადება

en: Birth of a grandson
ka: შვილიშვილის დაბადება

en: Birth of a half-brother
ka: ძმის დაბადება

en: Birth of a half-sibling
ka: Смерть неполнородного сибса

en: Birth of a half-sister
ka: დის დაბადება

en: Birth of a sibling
ka: გარდაცვალება ძმის/დის

en: Birth of a sister
ka: დის დაბადება

en: Birth of a son
ka: ვაჟიშვილის დაბადება

en: Birth places
ka: დაბადების ადგილი

en: Birthplace contains
ka: დაბადების ადგილის დასახელება შეიცავს

en: Births
ka: დაბადებულნი

en: Births by century
ka: შობადობა ასწლეულების მიხედვით

en: Blessing
ka: კურთხევა

en: Block
ka: ბლოკი

en: Blocks
ka: ბლოკი

en: Blue Marine
ka: აზიმუტი

en: Body
ka: ტექსტი

en: Bogota, Colombia
ka: ბოგოტა, კოლუმბია

en: Bolivia
ka: ბოლივია

en: Book
ka: წიგნი

en: Booklet
ka: ბუკლეტი

en: Bosnia and Herzegovina
ka: ბოსნია ჰერცოგოვინა

en: Boston, Massachusetts, United States
ka: ბოსტონი, მასაჩუტისი

en: Both alive
ka: ორივე ცოცხალია

en: Both dead
ka: ორივე გარდაიცვალნენ

en: Botswana
ka: ბოტსტვანა

en: Bountiful, Utah, United States
ka: Баунтифул, Юта

en: Bouvet Island
ka: ფარერის კუნძულები

en: Branches
ka: ხის განშტოებები

en: Branches of the %s family
ka: ოჯახის განშტოება %s

en: Brazil
ka: ბრაზილია

en: Bridesmaid
ka: რძლის მეჯვარე

en: Brisbane, Australia
ka: სიდნეი, ავსტრალია

en: Brit milah
ka: Бат-мицва

en: Brit milah of a brother
ka: ძმის დაბადება

en: Brit milah of a grandson
ka: შვილიშვილის დაბადება

en: Brit milah of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის დაკრძალვა

en: Brit milah of a son
ka: ვაჟიშვილის დაბადება

en: British Indian Ocean Territory
ka: ბრიტანეთის ტერიტორიები ინდოეთის ოკეანეში

en: British Virgin Islands
ka: Северные Марианские острова

en: Brother
ka: ძმა

en: Buenos Aires, Argentina
ka: ბუენოს-აირესი, არგენტინა

en: Bulgaria
ka: ბულგარეთი

en: Burial
ka: დასაფლავება

en: Burial of a brother
ka: ძმის დასაფლავება

en: Burial of a child
ka: ბავშვის დაკრძალვა

en: Burial of a daughter
ka: ქალიშვილის დასაფლავება

en: Burial of a father
ka: მამის დასაფლავება

en: Burial of a grandchild
ka: ბავშვის დაკრძალვა

en: Burial of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დასაფლავება

en: Burial of a grandfather
ka: ბაბუის დასაფლავება

en: Burial of a grandmother
ka: ბებიის დასაფლავება

en: Burial of a grandparent
ka: დაკრძალვა ბაბუის/ბებიის

en: Burial of a grandson
ka: ვაჟიშვილის დასაფლავება

en: Burial of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის დაკრძალვა

en: Burial of a half-sibling
ka: დაკრძალვა ნახევარი ძმის/დის

en: Burial of a half-sister
ka: ნახევარი დის დაკრძალვა

en: Burial of a husband
ka: ქმრის დასაფლავება

en: Burial of a maternal grandfather
ka: ბაბუის (დედის მამის) დაკრძალვა

en: Burial of a maternal grandmother
ka: დედის მხრიდან ბებიის დასაფლავება

en: Burial of a maternal grandparent
ka: დედის მშობლის დაკრძალვა

en: Burial of a mother
ka: დედის დასაფლავება

en: Burial of a parent
ka: მშობლის დასაფლავება

en: Burial of a paternal grandfather
ka: ბაბუის (მამის მამის) დაკრძალვა

en: Burial of a paternal grandmother
ka: მამის მხრიდან ბებიის დასაფლავება

en: Burial of a paternal grandparent
ka: მამის მშობლის დაკრძალვა

en: Burial of a sibling
ka: დასაფლავება ძმის/დის

en: Burial of a sister
ka: დის დასაფლავება

en: Burial of a son
ka: ვაჟიშვილის დასაფლავება

en: Burial of a spouse
ka: მეუღლის დასაფლავება

en: Burial of a wife
ka: ცოლის დასაფლავება

en: Burial place contains
ka: დასაფლავების ადგილი შეიცავს

en: Burkina Faso
ka: ბურკინა ფასო

en: Burundi
ka: ბურუნდი

en: Buyer
ka: მყიდველი

en: By default, SMTP works on port 25.
ka: По умолчанию, SMTP работает на порте 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
ka: По умолчанию, список включает только те места, которые найдены в ваших древах. Вы так же можете просмотреть подробности других мест, которые были к примеру импортированные из внешнего файла. Активируя эту опцию, список будет отображать все места, даже которые не используются в древах.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
ka[0]: По умолчанию сервер разрешает выполнять скрипты %s секунду.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
ka: По умолчанию сервер выделяет для выполнения скриптов %s памяти.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
ka: მე-10

[ctx: CENTURY]
en: 11th
ka: მე-11

[ctx: CENTURY]
en: 12th
ka: მე-12

[ctx: CENTURY]
en: 13th
ka: მე-13

[ctx: CENTURY]
en: 14th
ka: მე-14

[ctx: CENTURY]
en: 15th
ka: მე-15

[ctx: CENTURY]
en: 16th
ka: მე-16

[ctx: CENTURY]
en: 17th
ka: მე-17

[ctx: CENTURY]
en: 18th
ka: მე-18

[ctx: CENTURY]
en: 19th
ka: მე-19

[ctx: CENTURY]
en: 1st
ka: 1 საუკუნე

[ctx: CENTURY]
en: 20th
ka: მე-20

[ctx: CENTURY]
en: 21st
ka: 21 საუკუნე

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
ka: მე-2

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
ka: მე-3

[ctx: CENTURY]
en: 4th
ka: მე-4

[ctx: CENTURY]
en: 5th
ka: მე-5

[ctx: CENTURY]
en: 6th
ka: მე-6

[ctx: CENTURY]
en: 7th
ka: მე-7

[ctx: CENTURY]
en: 8th
ka: მე-8

[ctx: CENTURY]
en: 9th
ka: მე-9

en: Calendar
ka: კალენდარი

en: Calendar conversion
ka: კალენდარის კონვერტაცია

en: Call number
ka: ტელეფონის ნომერი

en: Cambodia
ka: კამბოჯა

en: Cameroon
ka: კამერუნი

en: Campinas, Brazil
ka: Сан-Паулу, Бразилия

en: Canada
ka: კანადა

en: Cape Verde
ka: Кабо-Верде

en: Caracas, Venezuela
ka: კარაკასი, ვენესუელა

en: Card
ka: ბარათი

en: Cardston, Alberta, Canada
ka: ტორონტო, ონტარიო, კანადა

en: Caste
ka: წოდება

en: Categories
ka: კატეგორიები

en: Cause
ka: მიზეზი

en: Cause of death
ka: გარდაცვალების მიზეზი

en: Cayman Islands
ka: კუკის კუნძულები

en: Cemeteries
ka: სასაფლაო

en: Cemetery
ka: სასაფლაო

en: Census
ka: აღწერა

en: Census date
ka: აღწერა

en: Census place
ka: Место развода супруга

en: Central African Republic
ka: Сирийская Арабская Республика

en: Certificate
ka: დამადასტურებელი

en: Chad
ka: ჩადი

en: Change
ka: შეცვლა

en: Change family members
ka: ოჯახის წევრების რედაქტირება

en: Change flag
ka: დროშის შეცვლა

en: Changed on %1$s by %2$s
ka: შეიცვალა %1$s %2$s

en: Changes
ka: ცვლილებები

en: Changes log
ka: ცვლილებების ისტორია

en: Character set
ka: სიმბოლოების კრებული

en: Chart
ka: დიაგრამა

en: Chart type
ka: გრაფიკების სახეობა

en: Charts
ka: გრაფიკი

en: Check for errors
ka: შეცდომებზე შემოწმება

en: Check for pending changes…
ka: ვაჩვენოთ რედაქტირებული ცვლილებები…

en: Check the access rights on this folder.
ka: Проверьте права доступа на этот каталог.

en: Check the settings and try again.
ka: Проверьте настройки и попробуйте ещё раз.

en: Checking server capacity
ka: სერვერის ტესტირება

en: Checking server configuration
ka: სერვერის ტესტირება

en: Chicago, Illinois, United States
ka: ჩიკაგო, ილინოისი

en: Child
ka: ქვეელემენტი

en: Child of
ka: Ребёнок от

en: Child of %s
ka: Ребёнок от %s

en: Children
ka: ბავშვები

en: Children in family
ka: ბავშვები ოჯახში

en: Children of
ka: Дети от

en: Children take a patronym instead of a surname.
ka: შვილები ატარაბენ მამის სახელს გვარის ნაცვლად.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
ka: ბავშვებს ეკუთვნებათ ერთი გვარი მამის და ერთი დედის.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
ka: ბავშვებს ეკუთვნებათ ერთი გვარი დედის და ერთი მამის.

en: Children take their father’s surname.
ka: ტრადიციულად შვილებზე გადადის მამის გვარი.

en: Children take their mother’s surname.
ka: ტრადიციულად შვილებზე გადადის მამის გვარი.

en: Chile
ka: ჩილე

en: China
ka: ჩინეთი

en: Choose relatives
ka: ამოირჩიეთ ნათესავები

en: Choose:
ka: ამოირჩიეთ:

en: Christening
ka: ნათლობა

en: Christening of a brother
ka: ძმის ნათლობა

en: Christening of a child
ka: ბავშვის ნათლობა

en: Christening of a daughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

en: Christening of a grandchild
ka: შვილიშვილის ნათლობა

en: Christening of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

en: Christening of a grandson
ka: შვილიშვილის ნათლობა

en: Christening of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის ნათლობა

en: Christening of a half-sibling
ka: Крещение единокр./утр. брата/сестры

en: Christening of a half-sister
ka: ნახევარი დის ნათლობა

en: Christening of a sibling
ka: ნათლობა ძმის/დის

en: Christening of a sister
ka: დის ნათლობა

en: Christening of a son
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

en: Christmas Island
ka: მარშალის კუნძულები

en: Citation details
ka: ციტატა დეტალებში

en: Citizenship
ka: მოქალაქეობა

en: City
ka: ქალაქი

en: Ciudad Juarez, Mexico
ka: Сьюдад-Хуарес, Мексика

en: Civil marriage
ka: დარეგისტრირებული ქორწინება

en: Civil registrar
ka: სამოქალაქო რეგისტრატორი

en: Clean up data folder
ka: მონაცემების კატალოგის გასუფთავება

en: Cleared but not yet completed
ka: დაზუსტებულია, მაგრამ დამთავრებული არაა

en: Clippings cart
ka: GEDCOM-საქაღალდე

en: Coat of arms
ka: გერბი

en: Cocos (Keeling) Islands
ka: კუკის კუნძულები

en: Colombia
ka: კოლუმბია

en: Colonia Juarez, Mexico
ka: Сьюдад-Хуарес, Мексика

en: Columbia River, Washington, United States
ka: Спокан, штат Вашингтон

en: Columbia, South Carolina, United States
ka: კოლუმბია, სამხრეთ კაროლინა

en: Columns per page
ka: Столбцов на странице

en: Comment
ka: კომენტარები

en: Comments
ka: კომენტარები

en: Common law marriage
ka: კანონიერი ძმა

en: Compact tree
ka: კომპაქტური გენეალოგიური ხე

en: Compact tree of %s
ka: გრაფიკი "პეპელა" %s

en: Completed; date unknown
ka: დასრულებულია; თარიღი უცნობია

en: Concatenation
ka: საკონტაქტო ინფორმაცია

en: Confirm password
ka: პაროლის დადასტურება

en: Confirmation
ka: კრემაცია

en: Contact information
ka: საკონტაქტო ინფორმაცია

en: Contains
ka: შეიცავს

en: Content
ka: სარჩევი

en: Continued
ka: გაგრძელება

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ka: კონვერტაცია UTF-8 დან ISO-8859-1

en: Cook Islands
ka: კუკის კუნძულები

en: Copenhagen, Denmark
ka: კოპენჰაგენი, დანია

en: Copy
ka: კოპირება

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
ka: Скопируйте новые файлы на сервер %s, заменяя все с одинаковым именем.

en: Copyright
ka: საავტორო უფლება

en: Corporation
ka: კორპორაცია

en: Costa Rica
ka: კოსტა რიკა

en: Cote d’Ivoire
ka: სპილოს ძვლის კუნძულები

en: Count
ka: მრიცხველი

en: Countries
ka: ქვეყნები

en: Country
ka: ქვეყანა

en: Counts
ka: მრიცხველი

en: County
ka: რაიონი

en: Create
ka: ახალი იუზერის შექმნა

en: Create a family tree
ka: ახალი გენეალოგიური ხის შექმნა

en: Create a media object
ka: ახალი მედია ობიექტის დამატება

en: Create a repository
ka: არქივის შექმნა

en: Create a shared note
ka: შევქმნათ ახალი საერთო შენიშვნა

en: Create a shared note using the census assistant
ka: შევქმნათ ახალი საერთო შენიშვნა

en: Create a source
ka: ახალი წყაროს დამატება

en: Create an individual
ka: ფაქტები ახალი პერსონებისთვის

en: Create your own chart
ka: თქვენი პირადი დიაგრამის შედგენა

en: Cremation
ka: კრემაცია

en: Cremation of a brother
ka: ძმის გარდაცვალება

en: Cremation of a child
ka: ბავშვის გარდაცვალება

en: Cremation of a daughter
ka: ქალიშვილის სიკვდილი

en: Cremation of a father
ka: მამის გარდაცვალება

en: Cremation of a grand-parent
ka: დაკრძალვა ბაბუის/ბებიის

en: Cremation of a grandchild
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

en: Cremation of a granddaughter
ka: Смерть внучки

en: Cremation of a grandfather
ka: ბაბუის გარდაცვალება

en: Cremation of a grandmother
ka: ბებიის გარდაცვალება

en: Cremation of a grandson
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

en: Cremation of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის გარდაცვალება

en: Cremation of a half-sibling
ka: Смерть неполнородного сибса

en: Cremation of a half-sister
ka: ნახევარი დის გარდაცვალება

en: Cremation of a husband
ka: ქმრის გარდაცვალება

en: Cremation of a maternal grandfather
ka: ბაბუის (დედის მამის) გარდაცვალება

en: Cremation of a maternal grandmother
ka: ბებიის დედის დედის გარდაცვალება

en: Cremation of a mother
ka: დედის გარდაცვალება

en: Cremation of a parent
ka: მშობლის გარდაცვალება

en: Cremation of a paternal grandfather
ka: ბაბუის (მამის მამის) გარდაცვალება

en: Cremation of a paternal grandmother
ka: ბებიის მამის დედის გარდაცვალება

en: Cremation of a sibling
ka: გარდაცვალება ძმის/დის

en: Cremation of a sister
ka: დის გარდაცვალება

en: Cremation of a son
ka: ვაჟიშვილის სიკვდილი

en: Cremation of a spouse
ka: მეუღლის გარდაცვალება

en: Cremation of a wife
ka: ცოლის გარდაცვალება

en: Croatia
ka: ხორვატია

en: Cuba
ka: კუბა

en: Current
ka: მიმდინარე

en: Custom
ka: თავისუფალი

en: Custom event
ka: არასტანდარტული მოვლენები

en: Custom fact
ka: თავისუფალი

en: Custom module
ka: არასტანდარტული მოვლენები

en: Custom tags
ka: თავისუფალი

en: Custom theme
ka: არასტანდარტული მოვლენები

en: Custom welcome text
ka: საკუთარი მისასალმებელი ტექსტი

en: Cyprus
ka: კვიპროსი

en: Czech Republic
ka: ჩეხეთი

en: DNA markers
ka: DNM მარკერები

en: Daitch-Mokotoff
ka: ალგორითმი Daitch-Mokotoff

en: Dallas, Texas, United States
ka: დალასი, ტეხასი

en: Data
ka: მონაცემები

en: Database and table names
ka: მონაცემთა ბაზის სახელი

en: Database connection
ka: მონაცემთა ბაზასთან დაკავშირება

en: Database name
ka: მონაცემთა ბაზის სახელი

en: Database password
ka: მონაცემთა ბაზის პაროლი

en: Database user account
ka: რეგისტრაცია

en: Date
ka: თარიღი

en: Date differences
ka: სხვაობა დროში

en: Date of LDS baptism
ka: ნათლობის თარიღი

en: Date of LDS child sealing
ka: ნათლობის თარიღი

en: Date of LDS endowment
ka: ნიშნობის თარიღი

en: Date of LDS spouse sealing
ka: მეუღლის გარდაცვალება

en: Date of adoption
ka: შვილად აყვანის თარიღი

en: Date of baptism
ka: ნათლობის თარიღი

en: Date of bar mitzvah
ka: დაბადების თარიღი

en: Date of bat mitzvah
ka: დაბადების თარიღი

en: Date of birth
ka: დაბადების თარიღი

en: Date of blessing
ka: კურთხევის თარიღი

en: Date of brit milah
ka: დაბადების თარიღი

en: Date of burial
ka: დაკრძალვის თარიღი

en: Date of christening
ka: ნათლობის თარიღი

en: Date of confirmation
ka: ემიგრაციის თარიღი

en: Date of cremation
ka: ემიგრაციის თარიღი

en: Date of death
ka: გარდაცვალების თარიღი

en: Date of divorce
ka: უახლესი განქორწინება

en: Date of emigration
ka: ემიგრაციის თარიღი

en: Date of engagement
ka: ნიშნობის თარიღი

en: Date of event
ka: მოვლენის თარიღი

en: Date of first communion
ka: Первое причастие

en: Date of immigration
ka: იმიგრაციის თარიღი

en: Date of last change
ka: ბოლო ცვლილებების ავტორი

en: Date of marriage
ka: ქორწინების თარიღი

en: Date of marriage banns
ka: Место оглашения объявления о браке

en: Date of naturalization
ka: ნატურალიზაციის თარიღი

en: Date of ordination
ka: ემიგრაციის თარიღი

en: Date of residence
ka: დროის რა მონაკვეთში ცხოვრობდა

en: Date period
ka: დროის ინტერვალი

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
ka: Период времени используется для таких событий, как оккупация, которые занимают длительное время.

en: Date range
ka: დროის ინტერვალი

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
ka: Период времени используется для таких событий, как оккупация, которые занимают длительное время.

en: Date registered
ka: რეგისტრაციის თარიღი

en: Date sent
ka: გაგზავნის თარიღი

en: Daughter
ka: ქალიშვილი

en: Daughter of %s
ka: дочь от %s

en: Day
ka: დღე

en: Day not set
ka: დღე დადგენილი არაა

en: Day:
ka: დღე:

en: Dead
ka: გარდაცვლილები

en: Death
ka: გარდაიცვალა

en: Death by country
ka: გარდაცვალებები ქვეყნების მიხედვით

en: Death date range end
ka: გარდაცვალების თარიღის დასრულების დრო

en: Death date range start
ka: გარდაცვალების თარიღის საწყისი დრო

en: Death of a brother
ka: ძმის გარდაცვალება

en: Death of a child
ka: ბავშვის გარდაცვალება

en: Death of a daughter
ka: ქალიშვილის სიკვდილი

en: Death of a father
ka: მამის გარდაცვალება

en: Death of a grand-parent
ka: მშობლის გარდაცვალება

en: Death of a grandchild
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

en: Death of a granddaughter
ka: Смерть внучки

en: Death of a grandfather
ka: ბაბუის გარდაცვალება

en: Death of a grandmother
ka: ბებიის გარდაცვალება

en: Death of a grandson
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

en: Death of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის გარდაცვალება

en: Death of a half-sibling
ka: Смерть неполнородного сибса

en: Death of a half-sister
ka: ნახევარი დის გარდაცვალება

en: Death of a husband
ka: ქმრის გარდაცვალება

en: Death of a maternal grandfather
ka: ბაბუის (დედის მამის) გარდაცვალება

en: Death of a maternal grandmother
ka: ბებიის დედის დედის გარდაცვალება

en: Death of a mother
ka: დედის გარდაცვალება

en: Death of a parent
ka: მშობლის გარდაცვალება

en: Death of a paternal grandfather
ka: ბაბუის (მამის მამის) გარდაცვალება

en: Death of a paternal grandmother
ka: ბებიის მამის დედის გარდაცვალება

en: Death of a sibling
ka: გარდაცვალება ძმის/დის

en: Death of a sister
ka: დის გარდაცვალება

en: Death of a son
ka: ვაჟიშვილის სიკვდილი

en: Death of a spouse
ka: მეუღლის გარდაცვალება

en: Death of a wife
ka: ცოლის გარდაცვალება

en: Death of one spouse
ka: მეუღლის გარდაცვალება

en: Death place contains
ka: გარდაცვალების ადგილი შეიცავს

en: Death places
ka: გარდაცვალების ადგილი

en: Deaths
ka: გარდაცვლილები

en: Deaths by century
ka: გარდაცვალება ასწლეულების მიხედვით

en: Decade of birth
ka: დაბადებულები ათწლეულების მიხედვით

en: Decade of death
ka: გარდაცვლილები ათწლეულების მიხედვით

en: Decade of marriage
ka: ქორწინება ათწლეულების მიხედვით

en: Decidi
ka: Декади

en: Default
ka: სისტემის თანახმად

en: Default chart
ka: გრაფიკი

en: Default family tree
ka: გენეალოგიური ხე სისტემურად

en: Default individual
ka: პერსონა

en: Default map type
ka: Тип карты по умолчанию

en: Default pedigree chart layout
ka: სისტემური გენეალოგიური მაკეტი

en: Default pedigree generations
ka: Количество генерации родословной по умолчанию

en: Default theme
ka: შაბლონი სისტემის თანახმად

en: Degree
ka: წოდება, ჩინი

en: Delete
ka: წაშლა

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ka: Удалить все географические данные перед импортом файла.

en: Delete inactive users
ka: Удалить неактивных пользователей

en: Delete selected messages
ka: მონიშნული შეტყობინებების წაშლა

en: Delete temporary files…
ka: წაშლილი ფაილები…

en: Delete this name
ka: სახელის წაშლა

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
ka: Удаление семьи удалит связи между членами этой семьи, но записи о персонах останутся. Вы уверены, что хотите удалить эту семью?

en: Democratic Republic of the Congo
ka: კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკა

en: Denmark
ka: დანია

en: Denver, Colorado, United States
ka: დენვერი, კოლორადო

en: Descendant generations
ka: შთამომავლთა თაობები

en: Descendants
ka: შთამომავლები

en: Descendants interest
ka: Боковая панель - показывает потомков персоны

en: Descendants of
ka: შთამომავლები от

en: Descendants of %s
ka: %sს შთამომავლები

en: Description
ka: Приметы

en: Description META tag
ka: Мета тег Description

en: Destination
ka: დანიშნულება

en: Details
ka: დეტალები

en: Detroit, Michigan, United States
ka: დეტროიტი, მიჩიგანი

en: Died as a child: exempt
ka: გარდაიცვალა, როგორც ბავშვი: გამორიცხულია

en: Died as an infant: exempt
ka: გარდაიცვალა ბავშვობაში: გამორიცხულია

en: Differences
ka: განსხვავება

en: Direct line ancestors
ka: წინაპრები პირდაპირი ხაზით

en: Direct line ancestors and their families
ka: წინაპრები პირდაპირი ხაზით და მათი ოჯახები

en: Display %s
ka: ვაჩვენოთ %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
ka: "ფავორიტების" მართვა.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
ka: "ფავორიტების" მართვა.

en: Divorce
ka: განქორწინება

en: Divorce filed
ka: საქმე განქორწინების შესახებ

en: Divorces by century
ka: განქურწინებები ასწლეულების მიხედვით

en: Djibouti
ka: ჯიბუტი

en: Do not seal: unauthorized
ka: Неназначено: несанкционированный

en: Document
ka: საბუთი

en: Dominica
ka: დომინიკა

en: Dominican Republic
ka: დომინიკების რესპუბლიკა

en: Download
ka: გადმოტვირთვა

en: Download %s…
ka: გადმოტვირთვა %s…

en: Download file
ka: ფაილის გადმოტვირთვა

en: Download geographic data
ka: გეოგრაფიული მონაცემების გადმოტვირთვა

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
ka: Пользователь с этим email-адресом уже существует.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
ka: Пользователь с таким именем уже существует. Выберете другое имя пользователя.

en: Earliest birth
ka: უძველესი დაბადების თარიღი

en: Earliest birth year
ka: ყველაზე ადრეული დაბადების თარიღი

en: Earliest death
ka: პირველი ცნობილი გარდაცვალება

en: Earliest death year
ka: პირველი ცნობილი გარდაცვალების თარიღი

en: Earliest divorce
ka: ყველაზე უძველესი განქორწინება

en: Earliest marriage
ka: ყველაზე ადრეული ქორწინება

en: Ecuador
ka: ეკვადორი

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Edit the details
ka: დეტალების რედაქტირება

en: Edit the gender
ka: სქესის რედაქტირება

en: Edit the media object
ka: მედიაობიექტის რედაქტირება

en: Edit the name
ka: სახელის რედაქტირება

en: Edit the note
ka: შენიშვნის რედაქტირება

en: Edit the raw GEDCOM
ka: ჩანაწერის რედაქტირება GEDCOM ფორმატში

en: Edit the repository
ka: არქივის რედაქტირება

en: Edit the shared note
ka: საერთი შენიშვნების რედაქტირება

en: Edit the source
ka: წყაროს რედაქტირება

en: Edit the story
ka: ისტორიის რედაქტირება

en: Editor
ka: რედაქტორი

en: Edmonton, Alberta, Canada
ka: ტორონტო, ონტარიო, კანადა

en: Education
ka: განათლება

en: Egypt
ka: ეგვიპტე

en: El Salvador
ka: სალვადორი

en: Electronic
ka: ელექტრონული საბუთი

en: Elevation
ka: შემოკლება

en: Email address
ka: ელ-ფოსტა

en: Email verified
ka: დამტკიცებულია

en: Emigration
ka: ემიგრაცია

en: Employee
ka: დამქირავებელი

en: Employer
ka: დამქირავებელი

en: Empty the clippings cart
ka: საქაღალდეში გადატანა

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: End IP address
ka: IP მისამართი

en: End year
ka: Год конца

en: Ending range of change dates
ka: Окончание диапазона даты изменения

en: Engagement
ka: ნიშნობა

en: England
ka: ინგლისი

en: Enter an individual, family, or source ID
ka: არარსებული ჩანაწერის ნომერი

en: Enter an optional note about this favorite
ka: თქვენი კომენტარი

en: Entire record
ka: სრული ჩანაწერი

en: Equatorial Guinea
ka: მამის ხაზით

en: Eritrea
ka: ერითრია

en: Estimated dates for birth and death
ka: დაბადება გარდაცვალების სავარაუდო თარიღები

en: Estonia
ka: ესტონეთი

en: Ethiopia
ka: ეთიოპია

en: Europe
ka: ევროპა

en: Event
ka: მოვლენა

en: Events
ka: მოვლენა

en: Events in countries
ka: მოვლენების ადგილები ქვეყნების მიხედვით

en: Events of close relatives
ka: ახლო ნათესავების მოვლენები

en: Exact
ka: სიზუსტით

en: Exact date
ka: ზუსტი თარიღი

en: Exact text
ka: ზუსტი ტექსტი

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
ka: Исключить персоны с именем “%s” в браке

en: Exclude subfolders
ka: ქვეკატალოგების ჩათვლით

en: Export
ka: ექსპორტირება

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
ka: ოჯახის გენეალოგიური ხის ექსპორტი…

en: Extend privacy to dead individuals
ka: დავმალოთ გარდაცვლილი პერსონები რომლებიც

en: External files
ka: გარე ობიექტები

en: Extra information
ka: დამატებითი ინფორმაციები

en: Eye color
ka: თვალის ფერი

[ctx: FEMALE]
en: %1$s × %2$s
ka: %1$s x %2$s

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
ka: ნაშვილების მამის მიერ

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
ka: ქალიშვილის შვილად აყვანა მამის მიერ

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
ka: ნაშვილების მამის მიერ

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
ka: მეორე სახელი

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
ka: დამხმარე (გოგო)

[ctx: FEMALE]
en: Attending
ka: დამლაგებელი

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
ka: მყიდველი ქალბატონი

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
ka: სამოქალაქო რეგისტრატორი

[ctx: FEMALE]
en: Employee
ka: დამქირავებელი

[ctx: FEMALE]
en: Employer
ka: დამქირავებელი

[ctx: FEMALE]
en: Friend
ka: მეგობარი გოგო

[ctx: FEMALE]
en: Informant
ka: ფორმატი

[ctx: FEMALE]
en: Interred
ka: დაკრძალულია

[ctx: FEMALE]
en: Never married
ka: ქმარი არასდროს არ ყოლია

[ctx: FEMALE]
en: Not married
ka: ქმარი არ ყავს

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
ka: მარჩენალი

[ctx: FEMALE]
en: Owner
ka: მფლობელი

[ctx: FEMALE]
en: Seller
ka: გამყიდველი ქალბატონი

[ctx: FEMALE]
en: Servant
ka: მოსამსახურე გოგო

[ctx: FEMALE]
en: Slave
ka: არათავისუფალი (მონა)

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
ka: ქალიშვილობის გვარი

[ctx: FEMALE]
en: also known as
ka: ასევე ცნობილია როგორც

[ctx: FEMALE]
en: birth name
ka: სახელის რედაქტირება

[ctx: FEMALE]
en: change of name
ka: სახელის შეცვლა

[ctx: FEMALE]
en: died
ka: გარდაიცვალა

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: FEMALE]
en: estate name
ka: სახელის წაშლა

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
ka: მეხუთე %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
ka: მეხუთე %s

[ctx: FEMALE]
en: first %s
ka: პირველი %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
ka: მეოთხე %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
ka: მეოთხე %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
ka: მეოთხე %s

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
ka: სახელი იმიგრაციის შემდეგ

[ctx: FEMALE]
en: married
ka: გათხოვდა

[ctx: FEMALE]
en: married name
ka: სახელი, გვარი ქორწინების შემდგომ

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: FEMALE]
en: partner
ka: პარტნიორი

[ctx: FEMALE]
en: religious name
ka: რელიგიური სახელი (მონაზონი)

[ctx: FEMALE]
en: second %s
ka: მეორე %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: FEMALE]
en: third %s
ka: მესამე %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
ka: მესამე %s

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: FEMALE]
en: was born
ka: დაიბადა

en: Fact
ka: ფაქტი

en: Fact 1
ka: ფატქი 1

en: Fact 10
ka: ფატქი 10

en: Fact 11
ka: ფატქი 11

en: Fact 12
ka: ფატქი 12

en: Fact 13
ka: ფატქი 13

en: Fact 2
ka: ფატქი 2

en: Fact 3
ka: ფატქი 3

en: Fact 4
ka: ფატქი 4

en: Fact 5
ka: ფატქი 5

en: Fact 6
ka: ფატქი 6

en: Fact 7
ka: ფატქი 7

en: Fact 8
ka: ფატქი 8

en: Fact 9
ka: ფატქი 9

en: Fact icons
ka: ფაქტების აღმნიშვნელი იკონკები

en: Fact or event
ka: ფაქტი ან მოვლენა

en: Facts and events
ka: ფაქტები და მოვლენები

en: Facts for family records
ka: ფაქტები არქივიდან

en: Facts for individual records
ka: ფაქტები ახალი პერსონებისთვის

en: Facts for new families
ka: ფაქტები ახალი პერსონებისთვის

en: Facts for new individuals
ka: ფაქტები ახალი პერსონებისთვის

en: Facts for repository records
ka: ფაქტები არქივიდან

en: Facts for source records
ka: ფაქტები არქივიდან

en: Falkland Islands
ka: მარშალის კუნძულები

en: Families
ka: ოჯახი

en: Families with sources
ka: ოჯახები წყაროებით

en: Family
ka: ოჯახი

en: Family as a child
ka: Семья будучи ребёнком

en: Family as a spouse
ka: ოჯახი მეუღლესთან ერთად

en: Family book
ka: საოჯახო წიგნი

en: Family book of %s
ka: საოჯახო წიგნი %s თვის

en: Family file
ka: ფაილების არჩევა

en: Family group information
ka: მონაცემები ოჯახის შესახებ

en: Family list
ka: ოჯახების სია

en: Family navigator
ka: ოჯახის მეგზური

en: Family news and site announcements.
ka: საიტის ახალი ამბები და განცხადებები.

en: Family of %s
ka: ოჯახი %s

en: Family tree
ka: გენეალოგიური ხე

en: Family tree clippings cart
ka: GEDCOM-გენეალოგიური ხის საქაღალდე

en: Family tree title
ka: გენეალოგიური ხის სახელი

en: Family trees
ka: ოჯახის გენეალოგიური ხე

en: Family with %s
ka: ოჯახი %s

en: Family with adoptive parents
ka: Семья с приемными родителями

en: Family with foster parents
ka: მეურვის ოჯახი

en: Family with husband
ka: ოჯახი ქმართან ერთად

en: Family with parents
ka: ოჯახი მშობლებთან ერთად

en: Family with rada parents
ka: Семья с приемными родителями

en: Family with sealing parents
ka: Семья с запечатанными родителями (мормоны)

en: Family with spouse
ka: ოჯახი მეუღლესთან ერთად

en: Family with the most children
ka: ყველაზე მრავალშვილიანი ოჯახი

en: Family with wife
ka: ოჯახი ცოლთან ერთად

en: Fan chart
ka: მარაოსებრი გრაფიკი

en: Fan chart of %s
ka: გრაფიკის შედგენა %s თვის

en: Faroe Islands
ka: ფარერის კუნძულები

en: Father
ka: მამა

en: Father: %s
ka: მამა: %s

en: Father’s age
ka: ასაკი მამის

en: Father’s family with %s
ka: მამის ოჯახი %s

en: Father’s family with an unknown individual
ka: მამის ოჯახი უცნობ პიროვნებასთან

en: Favorites
ka: ფავორიტები

en: Fax
ka: ფაქსი

en: Female
ka: მდედრ

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
ka: შვილად აყვანა

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
ka: დაიბადა

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
ka: და

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
ka: ძმა/და

en: Females
ka: ქალბატონები

en: Fiji
ka: ფიჯის კუნძულები

en: File size
ka: ფაილის ზომა

en: File successfully uploaded
ka: ფაილი წარმატებით აიტვირთა

en: Filename
ka: ფაილის სახელი

en: Filename on server
ka: ფაილის სახელი სერვერზე

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
ka: Файлы маркированные знаком %s необходимы для нормальной работы программы и поэтому не могут быть удалены.

en: Filter
ka: ფილტრი

en: Find a fact or event
ka: ძებნა ფაქტის ან მოვლენის

en: Find a family
ka: ვიპოვოთ ოჯახი

en: Find a media object
ka: ვიპოვოთ მედიაობიექტი

en: Find a place
ka: ვიპოვოთ ადგილი

en: Find a repository
ka: ვიპოვოთ არქივი

en: Find a shared note
ka: ახალი საერთო შენიშვნის დამატება

en: Find a source
ka: ვიპოვოთ წყარო

en: Find a special character
ka: იპოვე სპეციალური სიმბოლო

en: Find an individual
ka: ვიპოვოთ ჩანაწერი ადამიანის შესახებ

en: Finland
ka: ფინეთი

en: First communion
ka: Первое причастие

en: First event
ka: ყველაზე უძველესი ფაქტი

en: Fix name slashes and spaces
ka: დრობების და პრობელების შესწორება სახელებში

en: Flag
ka: დროშა

en: Flanders
ka: ფლანდრია

en: Folder
ka: საქაღალდე

en: Folder name on server
ka: ფაილის სახელი სერვერზე

en: Font
ka: ფონტი

en: Format
ka: ფორმატი

en: Foster child
ka: ქალიშვილი გერი

en: Foster father
ka: მეურვე

en: Foster mother
ka: მეურვე

en: France
ka: საფრანგეთი

en: Frankfurt am Main, Germany
ka: ფრანქფურტის მაინი, გერმანია

en: Freiburg, Germany
ka: ფრაიბურგი, გერმანია

en: French
ka: ფრანგული

en: French Guiana
ka: ფრანგული

en: Frequently asked questions
ka: ხშირად დასმული კითხვები

en: Fresno, California, United States
ka: Сакраменто, Калифорния

en: Fri
ka: პარ

en: Friday
ka: პარასკევი

en: Friend
ka: მეგობარი

en: Fukuoka, Japan
ka: ტოკიო, იაპონია

en: Funeral
ka: სამარხი

en: GEDCOM errors
ka: GEDCOM შეცდომები

en: GEDCOM file
ka: GEDCOM ფაილი

[ctx: GENITIVE]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: GENITIVE]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
ka: ზაირი

[ctx: GENITIVE]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
ka: Дей

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
ka: Эсфанда

[ctx: GENITIVE]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
ka: ზაირი

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
ka: გერმანია

[ctx: GENITIVE]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: GENITIVE]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: GENITIVE]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
ka: Мордада

[ctx: GENITIVE]
en: March
ka: მარტი

[ctx: GENITIVE]
en: May
ka: მაი

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
ka: Мордада

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
ka: Мухаррам

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
ka: нисана

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
ka: Нивоза

[ctx: GENITIVE]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: GENITIVE]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
ka: Плювиоза

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
ka: Arial

[ctx: GENITIVE]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
ka: сивана

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
ka: тамуза

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
ka: დაანონსება

en: Gabon
ka: გაბონი

en: Gambia
ka: გამბია

en: Gender
ka: სქესი

en: Gender icon on charts
ka: სქესის განმასხვავებელი ნიშანი სქემაზე

en: Genealogy contact
ka: გენეალოგიის საკითხებზე დაუკავშირდით

en: General
ka: საერთო

en: General search
ka: ძიება საიტზე

en: Generate sitemap files for search engines.
ka: საიტის რუკის შედგენა საძიები სისტემებისთვის.

en: Generated by %s
ka: Сгенерировано %s

en: Generation
ka: თაობა

en: Generation
ka: თაობა

en: Generations
ka: თაობა

en: Generations of ancestors
ka: წინაპართა თაობები

en: Geographic area
ka: რეგიონის გეოგრაფია

en: Geographic data
ka: გეოგრაფიული მონაცემები

en: Georgia
ka: საქართველო

en: Germany
ka: გერმანია

en: Ghana
ka: განა

en: Gibraltar
ka: გიბრალტარი

en: Given name
ka: სახელი, მამის სახელი

en: Given names
ka: სახელი (სახელები)

en: Godchild
ka: ნათლული

en: Goddaughter
ka: ნათლული

en: Godfather
ka: ნათლიმამა

en: Godmother
ka: ნათლიდედა

en: Godparent
ka: ნათლია

en: Godson
ka: ნათლული

en: Google Maps™ preferences
ka: პარამეტრები Google Maps™

en: Graduation
ka: განათლება (დიპლომი)

en: Grandparents
ka: ბაბუა/ბებია

en: Greatest age at death
ka: ყველაზე ასაკოვანები გარდაიცვალნენ

en: Greatest age between siblings
ka: Наибольший возраст между братьями и сестрами

en: Greece
ka: საბერძნეთი

en: Green Beam
ka: მწვანე სხივი

en: Greenland
ka: გრელანდია

en: Gregorian
ka: გრიგორიანული

en: Grenada
ka: გრენადა

en: Guadalajara, Mexico
ka: გვადალაჰარა, მექსიკა

en: Guadeloupe
ka: გვადელუპა

en: Guam
ka: გუამი

en: Guatemala
ka: გვატემალა

en: Guinea
ka: გვინეია

en: Guinea-Bissau
ka: გვინეა-ბისაუ

en: Guyana
ka: გვინეა

en: HTML
ka: HTML ბლოკი

en: Hair color
ka: თმის ფერი

en: Haiti
ka: ჰაიტი

en: Hamilton, New Zealand
ka: ახალი ზელანდია

en: He
ka: იგი

en: He died
ka: გარდაიცვალა

en: He married
ka: მოიყვანა ცოლი

en: He resided at
ka: იგი ცხოვრობდა

en: He was born
ka: დაიბადა

en: He was buried
ka: იქნა დაკრძალული

en: He was christened
ka: იგი იქნა მონათლული

en: He was cremated
ka: Он был кримирован

en: Head of household
ka: ოჯახის მეთაური

en: Header
ka: სათაური

en: Hebrew
ka: ივრითი

en: Hebrew name
ka: ებრაული სახელი

en: Height
ka: სიმაღლე

en: Hello %s…
ka: გამარჯობათ, %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
ka: მოგესალმებით, %s...<br> მოხარულები ვართ რომ დაგვიკავშირდით.

en: Hello administrator…
ka: მოგესალმებით, ადმინისტრატორო…

en: Help
ka: დახმარება

en: Helsinki, Finland
ka: ჰელსინგი, ფინეთი

en: Her occupation was
ka: მისი მოღვაწეობის სფერო იყო

en: Hermosillo, Mexico
ka: Villa Hermosa, მექსიკა

en: Hide from everyone
ka: ყველასგან დამალვა

en: Highest population
ka: Наибольшая частота

en: Highlighted image
ka: მთავარი

en: His occupation was
ka: მისი მოღვაწეობის სფერო იყო

en: Historical facts
ka: ისტორიული მოვლენები

en: Hit counters
ka: დასწრების მრიცხველი

en: Holocaust
ka: ხოლოკოსტი

en: Home page
ka: მთავარი

en: Honduras
ka: ჰონდურასი

en: Hong Kong
ka: გონკ კონგი

en: Hourglass chart
ka: გრაფიკი "ქვიშის საათი"

en: Hourglass chart of %s
ka: გრაფიკი "ქვიშის საათი" %s

en: Household
ka: საოჯახო მეურნეობა

en: Houston, Texas, United States
ka: ჰიუსტონი, ტეხასი

en: Hungary
ka: უნგრეთი

en: Husband
ka: ქმარი

en: Husband’s age
ka: ქმრის ასაკი

en: Hybrid
ka: ჰიბრიდული რეჟიმი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
ka: ზაირი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
ka: Дей

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
ka: Эсфанда

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
ka: ზაირი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
ka: გერმანია

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
ka: Мордада

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ka: მარტი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ka: მაი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
ka: Мордада

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
ka: Мухаррам

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
ka: нисана

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
ka: Нивоза

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
ka: Плювиоза

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
ka: Arial

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
ka: сивана

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
ka: тамуза

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
ka: დაანონსება

en: IP address
ka: IP მისამართი

en: Iceland
ka: ისლანდია

en: Icon
ka: იკონკა

en: Identification number
ka: საიდენტიფიკაციო ნომერი

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
ka: Если посетитель сайта не указал предпочтительный язык в настройках браузера, или он указал не поддерживаемый язык, то этот язык будет использоваться по умолчанию. Как правило, этот параметр применяется для поисковых систем.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
ka: Если у персоны нет фамилии, то косые черты не обязательны: <%s>Иван Иванов<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
ka: Если у персоны две фамилии, обе должны быть заключены косыми чертами по отдельности: <%s>Энрике Мигель /Иглесиас/ /Прейслер/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
ka: Если персона была известна под прозвищем не являющееся частью имени, оно должно быть указанно между кавычками: <%s>Иван "Цыган" /Иванов/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
ka: Если у персоны было несколько имен, но только одно было общеизвестным, то это имя может быть указанно звездочкой: <%s>Анна Мария* /Иванова/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
ka: Если фамилия неизвестна, используйте пустые косые черты: <%s>Мария //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
ka: Если у этой персоны есть события, кроме смерти, погребения или кремации не старее этого количество лет, то, он считается «живым». Даты рождении детей рассматриваются как такие события для этой цели.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
ka: Если две родословные, используют один каталог медиа, то они будут иметь возможность обмениваться медиа элементами. Если они будут использовать различные каталоги медиа, то они смогут использовать одинаковые имена для доступа к различным медиа данным.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
ka: Если Вы эти данные не запрашивали, то удалите это сообщение.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ka: Если у Вас большое количество неиспользуемых мест, то список будет создаваться долго.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
ka: Если у Вас большое количество неиспользуемых мест, то список будет создаваться долго.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
ka: Если вы создали медиаобъекты в webtrees, но ввели изменения используя программу которая удаляет медиаобъекты, то поставьте флажок, чтобы объединить медиаобъекты с новыми генеалогическим древом.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
ka: Если политика безопасности вашего сервера допускает это, вы сможете увеличить объем памяти и процессорного времени, которое использует <b>webtrees</b>, на странице Администрирования. В противном случае, вам необходимо обратиться к администратору сервера.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
ka: Если на Ваш сайт можно войти более чем одним URL, например <b>http://www.example.com/webtrees/</b> и <b> http://webtrees.example.com/</b> тут Вы можете указать предпочтительный URL. Запрос других URL-адресов будет перенаправлен на указанный вами адрес.

en: Image dimensions
ka: სურათის ზომა

en: Immigration
ka: იმიგრაცია

en: Import
ka: იმპორტი

en: Import all places from a family tree
ka: ხიდან ყველა ადგილმდებარეობის იმპორტი

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
ka: В некоторых странах законы о частной жизни распространяется не только на живых людей, но и на тех, кто недавно умер. Эта опция позволит вам расширить правила конфиденциальности для людей кто родился или умер в течение определенного количества лет. Оставьте эту опцию пустой, чтобы отключить эту функцию.

en: In this month…
ka: ამ თვეში, წარსულში…

en: In this year…
ka: ამ წელს, თქვენს ისტორიებში…

en: Include individuals with “%s” as a married name
ka: Исключить персоны с именем “%s” в браке

en: Include subfolders
ka: ქვეკატალოგების ჩათვლით

en: Include the individual’s immediate family
ka: მოიცავდეს ახლო ნათესავებს ამ პერსონის

en: India
ka: ინდოეთი

en: Individual
ka: პერსონა

en: Individual 1
ka: პერსონა

en: Individual 2
ka: პერსონა

en: Individual distribution
ka: Рапределение персон

en: Individual distribution chart
ka: Карта распределения персон

en: Individual list
ka: პერსონების სია

en: Individual pages
ka: პერსონების გვერდები

en: Individual record
ka: პერსონალური ჩანაწერი

en: Individual who lived the longest
ka: ყველაზე ასაკოვანი

en: Individuals
ka: სათითაო ინდივიდი

en: Individuals with sources
ka: პერსონები წყაროებით

en: Individuals with surname %s
ka: პერსონები გვარის მიხედვით %s

en: Indonesia
ka: ინდონეზია

en: Infant
ka: ახალშობილი

en: Informant
ka: ფორმატი

en: Installation folder
ka: საინსტალაციო დირექტორია

en: Interactive tree
ka: ინტერაქტიული ხე

en: Interactive tree of %s
ka: ინტერაქტიული გენეალოგიური ხე %s - სთვის

en: Internal messaging
ka: შიდა შეტყობინება

en: Internal messaging with emails
ka: შიდა შეტყობინება

en: Interred
ka: დაკრძალულია

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
ka: Недопустимый GEDCOM файл - запись заголовка не сущестует.

en: Invalid GEDCOM format
ka: დაუშვებელი GEDCOM ფორმატი

en: Invalid date
ka: მცდარი თარიღი

en: Iran
ka: ირანი

en: Iraq
ka: ერაყი

en: Ireland
ka: ირლანდია

en: Israel
ka: ისრაელი

en: Italy
ka: იტალია

en: Jamaica
ka: იამაიკა

en: Japan
ka: იაპონია

en: Jewish
ka: ებრაული

en: Johannesburg, South Africa
ka: იოანესბურგი, სამხრეთ აფრიკა

en: John /DOE/
ka: ერეკლე /ბაგრატიონი/

en: Jordan
ka: იორდანია

en: Journal
ka: დღიური

en: Julian
ka: იულიანური

en: Kazakhstan
ka: ყაზახეთი

en: Keep
ka: შენახვა

en: Keep link in list
ka: ლინქების შენახვა

en: Kenya
ka: კენია

en: Keyword examples
ka: მაგალითად საკვანძო სიტვები

en: Kiev, Ukraine
ka: კიევი, უკრაინა

en: Korea
ka: კორეა

en: Kuwait
ka: ქუვეიტი

en: Kyrgyzstan
ka: ყირგიზეთი

en: LDS baptism
ka: ნათლობის თარიღი

en: LDS confirmation
ka: საიტის კონფიგურაცია

en: LDS spouse sealing
ka: ვაჩვენოთ მეუღლეები

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
ka: ზაირი

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
ka: Дей

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
ka: Эсфанда

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
ka: ზაირი

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
ka: გერმანია

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
ka: Мордада

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ka: მარტი

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ka: მაი

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
ka: Мордада

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
ka: Мухаррам

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
ka: нисана

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
ka: Нивоза

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
ka: Плювиоза

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
ka: Arial

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
ka: сивана

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
ka: тамуза

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
ka: დაანონსება

en: Landscape
ka: ჰორიზონტალურად

en: Language
ka: ენა

en: Laos
ka: ლაოსი

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
ka: Средние системы (5000 человек): 32-64 Мбайт, 20-40 секунд

en: Largest families
ka: ყველაზე დიდი ოჯახები

en: Largest number of grandchildren
ka: Наибольшее количество внуков

en: Las Vegas, Nevada, United States
ka: Рино, штат Невада

en: Last change
ka: უახლესი ცვლილებები

en: Last email reminder was sent
ka: Следущее напоминание будет прислано Вам электронной почтой через

en: Last event
ka: უახლესი ფაქტები

en: Last signed in
ka: Последний вход в систему

en: Latest birth
ka: უახლესი დაბადების თარიღი

en: Latest birth year
ka: ყველაზე უახლესი დაბადების თარიღი

en: Latest death
ka: გარდაცვალება უახლესი

en: Latest death year
ka: უახლესი ცნობილი გარდაცვალების თარიღი

en: Latest divorce
ka: უახლესი განქორწინება

en: Latest marriage
ka: უახლესი ქორწინება

en: Latitude
ka: გრძედი

en: Latvia
ka: ლატვია

en: Layout
ka: განლაგება

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
ka: დატოვეთ ველი ცარიელი თუ არ გსურთ პაროლის შეცვლა.

en: Leave this blank to use the default value.
ka: Если тут ничего не указано, то используется значение по умолчанию.

en: Leaves
ka: Крона

en: Lebanon
ka: ლივანი

en: Legatee
ka: მემკვიდრე

en: Length of marriage
ka: ქორწინების ხანგრძლივობა

en: Lesotho
ka: ლესოტო

en: Level
ka: Уровень

en: Liberia
ka: ლიბერია

en: Libya
ka: ლივია

en: Liechtenstein
ka: ლიხტენშტეინი

en: Lifespan
ka: სიცოცხლის ხანგრძლივობა

en: Lifespans
ka: ცხოვრების მონაკვეთები

en: Link this individual to an existing family as a child
ka: მივუერთოთ (დავამატოთ) ოჯახს როგორც შვილი

en: Link this media object to a family
ka: მივუერთოთ მედიაობიექტი

en: Link this media object to a source
ka: მივუერთოთ მედიაობიექტი

en: Link to an existing media object
ka: მივუერთოთ მედიაობიექტი

en: Links
ka: კავშირები

en: List
ka: სია

en: Lists
ka: სიები

en: Lithuania
ka: ლიტვა

en: Living
ka: ცოცხლები

en: Living individuals
ka: ვიპოვოთ ჩანაწერი ადამიანის შესახებ

en: Loading…
ka: იტვირთება…

en: Local files
ka: ოჯახების რაოდენობა

en: Location
ka: განათლება

en: Logan, Utah, United States
ka: Прово, Юта

en: London, England
ka: ლონდონი, ინგლისი

en: Longest marriage
ka: ყველაზე ხანგრძლივი ქორწინება

en: Longitude
ka: გრძედი

en: Los Angeles, California, United States
ka: Редлендс, Калифорния

en: Lost password request
ka: დაგავიწყდათ პაროლი

en: Lowest population
ka: Наименьшая частота

en: Lubbock, Texas, United States
ka: ჰიუსტონი, ტეხასი

en: Luxembourg
ka: ლუქსემბურგი

[ctx: MALE]
en: %1$s × %2$s
ka: %1$s x %2$s

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
ka: ნაშვილების მამის მიერ

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
ka: ვაჟიშვილის შვილად აყვანა მამის მიერ

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
ka: ნაშვილების მამის მიერ

[ctx: MALE]
en: Also known as
ka: მეორე სახელი

[ctx: MALE]
en: Attendant
ka: მოურავი (ბიჭი)

[ctx: MALE]
en: Attending
ka: დამლაგებელი

[ctx: MALE]
en: Buyer
ka: მყიდველი მამაკაცი

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
ka: სამოქალაქო რეგისტრატორი

[ctx: MALE]
en: Employee
ka: დამქირავებელი

[ctx: MALE]
en: Employer
ka: დამქირავებელი

[ctx: MALE]
en: Friend
ka: მეგობარი ბიჭი

[ctx: MALE]
en: Informant
ka: ფორმატი

[ctx: MALE]
en: Interred
ka: დაკრძალულია

[ctx: MALE]
en: Never married
ka: ცოლი არასდროს არ ყოლია

[ctx: MALE]
en: Not married
ka: ცოლი არ ყავს

[ctx: MALE]
en: Nurse
ka: მარჩენალი

[ctx: MALE]
en: Owner
ka: მფლობელი

[ctx: MALE]
en: Seller
ka: გამყიდველი მამაკაცი

[ctx: MALE]
en: Servant
ka: მოსამსახურე ბიჭი

[ctx: MALE]
en: Slave
ka: არათავისუფალი (მონა)

[ctx: MALE]
en: adopted name
ka: ქალიშვილობის გვარი

[ctx: MALE]
en: also known as
ka: ასევე ცნობილია როგორც

[ctx: MALE]
en: birth name
ka: სახელის რედაქტირება

[ctx: MALE]
en: change of name
ka: სახელის შეცვლა

[ctx: MALE]
en: died
ka: გარდაიცვალა

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: MALE]
en: estate name
ka: სახელის წაშლა

[ctx: MALE]
en: fifth %s
ka: მეხუთე %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
ka: მეხუთე %s

[ctx: MALE]
en: first %s
ka: პირველი %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
ka: მეოთხე %s

[ctx: MALE]
en: fourth %s
ka: მეოთხე %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
ka: მეოთხე %s

[ctx: MALE]
en: immigration name
ka: სახელი იმიგრაციის შემდეგ

[ctx: MALE]
en: married
ka: გათხოვდა

[ctx: MALE]
en: married name
ka: სახელი, გვარი ქორწინების შემდგომ

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: MALE]
en: partner
ka: პარტნიორი

[ctx: MALE]
en: religious name
ka: რელიგიური სახელი (ბერი)

[ctx: MALE]
en: second %s
ka: მეორე %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: MALE]
en: third %s
ka: მესამე %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
ka: მესამე %s

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

[ctx: MALE]
en: was born
ka: დაიბადა

en: Macedonia
ka: მაკედონია

en: Madagascar
ka: მადაგასკარი

en: Madrid, Spain
ka: მადრიდი, ესპანეთი

en: Magazine
ka: ჟურნალი

en: Mailing name
ka: Почтовый адрес

en: Mailto link
ka: მიერთება

en: Malawi
ka: მალაიზია

en: Malaysia
ka: მალაიზია

en: Maldives
ka: მალდივის კუნძულები

en: Male
ka: მამრ.

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
ka: შვილად აყვანა

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
ka: დაიბადა

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
ka: და

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
ka: ძმა/და

en: Males
ka: მამაკაცები

en: Mali
ka: მალი

en: Malta
ka: მალტა

en: Manage the links
ka: კავშირების რედაქტირება

en: Manager
ka: მენეჯერი

en: Managers
ka: მენეჯერები

en: Manila, Philippines
ka: მანილა, ფილიპინები

en: Manti, Utah, United States
ka: Баунтифул, Юта

en: Manuscript
ka: ხელნაწერი

en: Map
ka: რუკა

en: Marriage
ka: ქორწინება

en: Marriage banns
ka: განაცხადი ქორწინებაზე

en: Marriage beginning status
ka: Статус брака, начало

en: Marriage bond
ka: განაცხადი ქორწინებაზე

en: Marriage by country
ka: ქორწინება ქვეყნების მიხედვით

en: Marriage contract
ka: საქორწინო კონტრაქტი

en: Marriage date range end
ka: Конец диапазона даты брака

en: Marriage date range start
ka: Начало диапазона даты брака

en: Marriage ending status
ka: Статус брака, окончание

en: Marriage intention
ka: ნიშნობა

en: Marriage license
ka: ქორწინების ნებართვა

en: Marriage of a brother
ka: ძმის ქორწინება

en: Marriage of a child
ka: ბავშვის ქორწინება

en: Marriage of a daughter
ka: ქალიშვილის ქორწინება

en: Marriage of a father
ka: მამის ქორწინება

en: Marriage of a grandchild
ka: ბავშვის ქორწინება

en: Marriage of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ქორწინება

en: Marriage of a grandson
ka: შვილიშვილის ქორწინება

en: Marriage of a half-brother
ka: ნახევარი ძმის ქორწინება

en: Marriage of a half-sibling
ka: დაკრძალვა ნახევარი ძმის/დის

en: Marriage of a half-sister
ka: ნახევარი დის ქორწინება

en: Marriage of a mother
ka: დედის ქორწინება

en: Marriage of a parent
ka: მშობლის ქორწინება

en: Marriage of a sibling
ka: ვაშიშვილის ქორწინება

en: Marriage of a sister
ka: დის ქორწინება

en: Marriage of a son
ka: ვაშიშვილის ქორწინება

en: Marriage of parents
ka: მშობლების ქორწინება

en: Marriage place contains
ka: ქორწინების ადგილი შეიცავს

en: Marriage places
ka: ქორწინების ადგილი

en: Marriage settlement
ka: საქორწინო კონტრაქტი რომელიც ეხება ქონებას

en: Marriage status
ka: ოჯახური მდგომარეობა

en: Marriage type unknown
ka: ქორწინების ტიპი უცნობია

en: Marriages
ka: ქორწინება

en: Marriages by century
ka: ქორწინებები საუკუნეების მიხედვით

en: Married name
ka: სახელი, გვარი ქორწინების შემდგომ

en: Married surname
ka: გვარი ქორწინების შემდეგ

en: Marshall Islands
ka: მარშალის კუნძულები

en: Martinique
ka: მოზამბიკი

en: Mauritania
ka: მავრიტანია

en: Mauritius
ka: მავრიტანია

en: Maximum descendancy generations
ka: შთამომავლთა თაობების მაქსიმალური რაოდენობა

en: Maximum number of surnames on individual list
ka: პერსონათა ჩამონათვალში გვარების მაქსიმალური რაოდენობა

en: Maximum pedigree generations
ka: მაქსიმალური რაოდენობა თაობების

en: Maximum upload size:
ka: ასატვირთი ფაილის მაქსიმალური ზომა:

en: Medford, Oregon, United States
ka: Портленд, штат Орегон

en: Media
ka: მედია

en: Media contains
ka: მედია შეიცავს

en: Media file
ka: მედია ფაილი

en: Media file to upload
ka: მედიაფაილის ამორჩევა

en: Media files
ka: მედია ფაილი

en: Media folder
ka: მედია ფაილი

en: Media folders
ka: მედია ფაილი

en: Media object
ka: მედიაობიექტი

en: Media objects
ka: მედია ობიექტები

en: Media objects found
ka: მოიძებნა მედიაობიექტები

en: Media objects per page
ka: მედია ობიექტები

en: Media type
ka: მედია ფაილი

en: Medical
ka: მედიცინის მუშაკი

en: Medical condition
ka: ჯანმრთელობის მდგომარეობა

en: Mediterranio
ka: ხმელთაშუაზღვისპირეთი

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
ka: Средние системы (5000 человек): 32-64 Мбайт, 20-40 секунд

en: Melbourne, Australia
ka: Перт, Австралия

en: Member
ka: წევრი

en: Memory limit
ka: შეზღუდვის გარეშე

en: Memphis, Tennessee, United States
ka: ნეშვილი, ტენესი

en: Menu
ka: მენიუ

en: Menus
ka: მენიუ

en: Merge family trees
ka: ოჯახის გენეალოგიური ხე

en: Merge records
ka: ჩანაწერების გაერთიანება

en: Merida, Mexico
ka: Веракрус, Мексика

en: Mesa, Arizona, United States
ka: Сноуфлейк, Аризона

en: Message
ka: წერილი

en: Messages
ka: გზავნილი

en: Mexico
ka: მექსიკა

en: Mexico City, Mexico
ka: მეხიკო, მექსიკა

en: Microfiche
ka: მიკროფილმი

en: Microfilm
ka: მიკროფილმი

en: Micronesia
ka: ინდონეზია

en: Middle East
ka: შუა აზია

en: Midnight
ka: შუაღამე

en: Military
ka: სამხედრო

en: Military service
ka: სამხედრო სამსახური

en: Missing data
ka: მონაცემები არაა

en: Moderate pending changes
ka: ცვლილებების მოდერირება

en: Moderator
ka: მოდერატორი

en: Module
ka: მოდული

en: Module administration
ka: მოდულის პარამეტრები

en: Modules
ka: მოდულები

en: Moldova
ka: მოლდავეთი

en: Mon
ka: ორშ

en: Monaco
ka: მონაკო

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Mongolia
ka: მონღოლეთი

en: Montenegro
ka: ჩერნოგორია

en: Monterrey, Mexico
ka: მეხიკო, მექსიკა

en: Montevideo, Uruguay
ka: მონტევიდეო, ურუგვაი

en: Month
ka: თვე

en: Month of birth
ka: დაბადება თვეების მიხედვით

en: Month of birth of first child in a relation
ka: პირველი შვილის დაბადების თვე

en: Month of death
ka: თვეების მიხედვით გარდაცვალება

en: Month of first marriage
ka: თვეების მიხედვით პირველად ქორწინება

en: Month of marriage
ka: ქორწინებები თვეების მიხედვით

en: Month:
ka: თვე:

en: Monticello, Utah, United States
ka: Баунтифул, Юта

en: Montreal, Quebec, Canada
ka: მონრეალი, კვებეკი, კანადა

en: Montserrat
ka: ჩერნოგორია

en: Morocco
ka: მაროკო

en: Most SMTP servers require a password.
ka: შეიყვანეთ პაროლი.

en: Most common surnames
ka: მეტნაკლებად ხშირად გვხვდება გვარი

en: Most viewed pages
ka: ყველაზე დასწრებადი გვერდები

en: Mother
ka: დედა

en: Mother: %s
ka: დედა: %s

en: Mother’s age
ka: ასაკი დედის

en: Mother’s family with %s
ka: დედის ოჯახი %s

en: Mother’s family with an unknown individual
ka: დედის ოჯახი უცნობ მამაკაცთან ერთად

en: Move down
ka: ქვემოდან

en: Move left
ka: მარცხნივ

en: Move right
ka: მარჯვნივ

en: Move up
ka: ზევით

en: Mozambique
ka: მოზამბიკი

en: Multiple marriages
ka: რამდენიმე ქორწინება

en: My account
ka: პირადი პარამეტრები

en: My family tree
ka: გენეალოგიური ხე

en: My individual record
ka: ჩემი პერსონალური ჩანაწერი

en: My page
ka: ჩემი გვერდი

en: My pedigree
ka: ჩემი გენეალოგია

en: MySQL gave the error: %s
ka: შეცდომა შეტყობინების გაგზავნისას: %s

en: Myanmar
ka: ბირმა

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ka: აპრილი

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ka: აგვისტო

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
ka: ზაირი

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
ka: Дей

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
ka: Эсфанда

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ka: თებერვალი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
ka: ზაირი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
ka: გერმანია

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ka: იანვარი

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ka: ივლისი

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ka: ივნისი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
ka: Мордада

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ka: მარტი

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ka: მაი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
ka: Мордада

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
ka: Мухаррам

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
ka: нисана

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
ka: Нивоза

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ka: ნოემბერი

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ka: ოქტომბერი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
ka: Плювиоза

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
ka: Arial

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ka: სექტემბერი

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
ka: сивана

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
ka: тамуза

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
ka: დაანონსება

en: Name
ka: სახელი

en: Name contains
ka: სახელი შეიცავს

en: Name in Hebrew
ka: მოვაახლოვოთ აქ

en: Name prefix
ka: პრეფიქსი სახელის

en: Name suffix
ka: სუფიქსი სახელის

en: Names
ka: სახელები

en: Namesake
ka: Тезка

en: Namibia
ka: ნამიბია

en: Nanny
ka: ძიძა

en: Narrative description
ka: ამბავი მოთხრობის სახით

en: Nashville, Tennessee, United States
ka: ნეშვილი, ტენესი

en: Nationality
ka: ნაციონალობა

en: Naturalization
ka: ნატურალიზაცია

en: Nauru
ka: ნაურუ

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
ka: Наву, Иллинойс (новый)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
ka: Наву, штат Иллинойс (оригинал)

en: Nepal
ka: ნეპალი

en: Netherlands
ka: ჰოლანდია

en: Never
ka: არასდროს

en: Never married
ka: არასდროს არ ყოფილა ქორწინებაში

en: New Caledonia
ka: ახალი კალედონია

en: New York, New York, United States
ka: ნიუ-იორკი

en: New Zealand
ka: ახალი ზელანდია

en: New data
ka: ახალი მონაცემები

en: Newport Beach, California, United States
ka: Редлендс, Калифорния

en: News
ka: სიახლეები

en: Newspaper
ka: გაზეთი

en: Next email reminder will be sent after
ka: Следущее напоминание будет прислано Вам электронной почтой через

en: Next image
ka: შემდეგი სურათი

en: Nicaragua
ka: ნიკარაგუა

en: Nickname
ka: ზედმეტი სახელი

en: Niger
ka: ნიგერი

en: Nigeria
ka: ნიგერია

en: No
ka: არა

en: No ancestors in the database.
ka: ამ მონაცემთა ბაზაში წინაპრები არაა.

en: No calendar conversion
ka: კალენდარის კონვერტირების აკრძალვა

en: No children
ka: შვილების შესახებ ინფორმაცია არ არსებობს

en: No contact
ka: არ მინდა შეტყობინებების მიღება

en: No errors have been found.
ka: შეცდომები არ მოიძებნა.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
ka[0]: Нет событий на следующий %s день.

en: No events exist for today.
ka: არავითარი მოვლენა არაა.

en: No events exist for tomorrow.
ka: ხვალ მოვლენები არაა.

en: No events for living individuals exist for today.
ka: ისტორიული მოვლენები არაა.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
ka: Завтра нет событий для ныне живущих.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
ka[0]: Нет событий для живущих людей на следующий %s день.

en: No facts exist for this family.
ka: მონაცემთა ბაზაში ამ ოჯახის შესახებ მონაცემები არაა.

en: No map data exists for this individual
ka: რუკაზე არაფერია მითითებული

en: No matching facts found
ka: Не найдено совпадающих фактов

en: No news articles have been submitted.
ka: ახალი ამბის დამატება.

en: No places found
ka: ადგილები არ მოიძებნა

en: No places have been found.
ka: ადგილები არ მოიძებნა.

en: No predefined text
ka: Никакого предопределенного текста

en: No records to display
ka: ჩანაწერი არაა რომ ვაჩვენოთ

en: No results found.
ka: ადგილები არ მოიძებნა.

en: No signed-in and no anonymous users
ka: არ არიან არც დარეგისტრირებული, არც ანონიმური იუზერები

en: Nobody at all
ka: არავინ არაა

en: Nocturnal
ka: ღამის

en: None
ka: არა

en: Noon
ka: შუადღე

en: Norfolk Island
ka: კუკის კუნძულები

en: North Korea
ka: ჩრდილოეთ კორეა

en: Northern Ireland
ka: ჩრდილოეთ ირლანდია

en: Northern Mariana Islands
ka: Северные Марианские острова

en: Norway
ka: ნორვეგია

en: Not a valid individual, family, or source ID
ka: არარსებული ჩანაწერის ნომერი

en: Not living
ka: ცოცხალი არაა

en: Not married
ka: დაქორწინებული არაა

en: Note
ka: შენიშვნა

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
ka: Примечание: более длинные пути требуют много вычислений, из-за которых ваш сайт будет работать медленно.

en: Notes
ka: შენიშვნები

en: Nothing found to cleanup
ka: არაფერი არ მოიძებნა რომ წავშალოთ

en: Nothing found.
ka: არაფერი არ მოიძებნა.

en: Number of children
ka: შვილების რაოდენობა

en: Number of days to show
ka: დღეების რაოდენობა

en: Number of families without children
ka: უშვილო ოჯახების რაოდენობა

en: Number of generations
ka: თაობების რაოდენობა

en: Number of marriages
ka: ქორწინების რაოდენობა

en: Nurse
ka: მარჩენალი

en: Oakland, California, United States
ka: ოკლენდი, კალიფორნია

en: Oaxaca, Mexico
ka: Тампико, Мексика

en: Occupation
ka: მოღვაწეობის სფერო

en: Occupations
ka: პროფესიები

en: Octidi
ka: Септиди

en: Ogden, Utah, United States
ka: Вернал, Юта

en: Old data
ka: წინა მონაცემები

en: Old files found
ka: მოიძებნა ძველი ფაილები

en: Oldest at bottom
ka: ჰორიზონტალურად, უფროსები ქვემოთ

en: Oldest at top
ka: ჰორიზონტალურად, უფროსები ზემოთ

en: Oldest father
ka: ყველაზე ასაკოვანი მამა

en: Oldest female
ka: ყველაზე ასაკოვანი ქალბატონი

en: Oldest living individuals
ka: ყველაზე ასაკოვნები ცოცხალთა შორის

en: Oldest male
ka: ყველაზე ასაკოვანი მამაკაცი

en: Oldest mother
ka: ყველაზე ასაკოვანი დედა

en: Olivia
ka: ბოლივია

en: Oman
ka: ომანი

en: On this day
ka: დღეს

en: On this day…
ka: დღეს…

en: Only managers can edit
ka: მხოლოდ მენეჯერებს შეუძლიათ რედაქტირება

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
ka: Сервер не в состоянии соединиться с сервером базы данных. Возможно сервер перегружен, отключён на профилактику или просто не работает. <a href="index.php">Попробуйте снова</a> через пару минут или свяжитесь с администратором.

en: Optional prefixes and suffixes
ka: დამატებითი პრეფიქსები და სუფიქსები

en: Order
ka: თანმიმდევრობა

en: Ordinance
ka: საფრანგეთი

en: Ordination
ka: ორიენტაცია

en: Orientation
ka: ორიენტაცია

en: Orlando, Florida, United States
ka: ორლანდო, ფლორიდა

en: Other
ka: სხვები

en: Other facts to show in charts
ka: ამოირჩიეთ სტატისტიკა რომელიც გსურთ რომ იყოს ნაჩვენები ამ ბლოკში

en: Others
ka: სხვა და სხვა

en: Overwrite existing coordinates.
ka: შევცვალოთ ჩაწერილი კოორდინატები.

en: Own charts
ka: დიაგრამის შედგენა

en: Owner
ka: მფლობელი

en: P.M.
ka: П. П.

en: PHP information
ka: ინფორმაცია PHP

en: Page
ka: გვერდი

en: Page %s of %s
ka: გვერდი %s დან %s

en: Page size
ka: გვერდის პარამეტრები

en: Painting
ka: სურათი

en: Pakistan
ka: პაკისტანი

en: Palette
ka: პალიტრა

en: Palmyra, New York, United States
ka: ნიუ-იორკი

en: Panama
ka: პანამა

en: Papua New Guinea
ka: პაპუა ახალი გვინეა

en: Paraguay
ka: პარაგვაი

en: Parents
ka: მშობლები

en: Parents and siblings
ka: მშობლები, ძმები, დები

en: Parent’s age
ka: მშობლის ასაკი

en: Password
ka: პაროლი

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
ka: Пароль должен быть не менее 6 символов с учетом заглавными и строчных букв. Таким образом "secret" не рассматривается как "SECRET".

en: Passwords must contain at least 6 characters.
ka: პაროლი უნდა იყოს მინიმუმ 6 სიმბოლო.

en: Pedigree
ka: გენეალოგია

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
ka: შვილად აყვანა

[ctx: Pedigree]
en: Birth
ka: დაიბადა

[ctx: Pedigree]
en: Foster
ka: და

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
ka: ძმა/და

en: Pedigree map
ka: გენეალოგიური რუკა

en: Pedigree map of %s
ka: გენეალოგიური რუკა %s - სთვის

en: Pedigree of %s
ka: წინაპრები %s

en: Pedigree tree of %s
ka: გენეალოგიური ხე %s თვის

en: Pending changes
ka: ელოდება ცვლილებებს

en: Permanent number
ka: მუდმივი ნომერი

en: Permanently delete these records?
ka: წავშალოდ ჩანაწერი სამუდამოდ?

en: Perth, Australia
ka: Перт, Австралия

en: Peru
ka: პერუ

en: Philippines
ka: ფილიპინები

en: Phone
ka: ტელეფონი

en: Phonetic
ka: ფონეტიკური ტრანსკრიპცია

en: Phonetic algorithm
ka: ფონეტიკური ალგორითმი

en: Phonetic name
ka: ფონეტიკური სახელი

en: Phonetic place
ka: ფონეტიკური სახელი

en: Phonetic search
ka: ფონეტიკური ძებნა

en: Phonetic title
ka: გვერდის სათაური

en: Photo
ka: ფოტო

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
ka: Открыть ассистент для трансфера из PhpGedView в <b>webtrees</b>

en: Pitcairn
ka: Питкэрн

en: Place
ka: ადგილი

en: Place check
ka: ადგილმდებარეობის გადამოწმება

en: Place contains
ka: ადგილი შეიცავს

en: Place hierarchy
ka: გეოგრაფიული მდებარეობა

en: Place in Hebrew
ka: დაბადების ადგილი

en: Place list
ka: ადგილების ჩამონათვალი

en: Place of LDS baptism
ka: ნათლობის თარიღი

en: Place of LDS child sealing
ka: ნათლობის ადგილი

en: Place of LDS endowment
ka: ნიშნობის ადგილი

en: Place of LDS spouse sealing
ka: კურთხევის ადგილი

en: Place of adoption
ka: შვილად აყვანის თარიღი

en: Place of baptism
ka: ნათლობის თარიღი

en: Place of bar mitzvah
ka: დაბადების ადგილი

en: Place of bat mitzvah
ka: დაბადების ადგილი

en: Place of birth
ka: დაბადების ადგილი

en: Place of blessing
ka: კურთხევის ადგილი

en: Place of brit milah
ka: დაბადების ადგილი

en: Place of burial
ka: სამარხის ადგილმდებარეობა

en: Place of christening
ka: ნათლობის ადგილი

en: Place of confirmation
ka: ემიგრაციის ადგილი

en: Place of cremation
ka: ემიგრაციის ადგილი

en: Place of death
ka: გარდაცვალების ადგილი

en: Place of emigration
ka: ემიგრაციის ადგილი

en: Place of engagement
ka: ნიშნობის ადგილი

en: Place of event
ka: მოვლენის ადგილი

en: Place of first communion
ka: Первое причастие

en: Place of immigration
ka: იმიგრაციის ადგილი

en: Place of marriage
ka: ქორწინების ადგილი

en: Place of marriage banns
ka: Место оглашения объявления о браке

en: Place of naturalization
ka: ნატურალიზაციის ადგილი

en: Place of ordination
ka: ემიგრაციის ადგილი

en: Place of residence
ka: ადგილი სადაც ცხოვრობდა

en: Places
ka: მდებარეობები

en: Places found
ka: მოიძებნა ადგილები

en: Places in %s
ka: ადგილების ჩამონათვალი %s

en: Play
ka: სლაიდ-შოუ

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
ka: Пожалуйста укажите имя, фамилию или место nt в дополнение к году

en: Please enter a message subject.
ka: გზავნილის თემა.

en: Please enter a valid email address.
ka: Ошибка в эл.адресе (e-mail). Введите правильный адрес.

en: Please enter some message text before sending.
ka: შეიყვანეთ გზავნილის ტექსტი.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
ka: Пожалуйста укажите адрес Вашей почты, что бы мы могли ответить Вам, иначе Вы не получите ответ. Ваш адрес будет использоваться исключительно только для ответа на Ваше сообщение.

en: Poland
ka: პოლონეთი

en: Port number
ka: პორტის ნომერი

en: Portland, Oregon, United States
ka: Портленд, штат Орегон

en: Portrait
ka: ვერტიკალურად

en: Portugal
ka: პორტუგალია

en: Postal code
ka: საფოსტო ინდექსი

en: Preferred contact method
ka: ამოირჩიეთ საკონტაქტო ფორმა

en: Prefixes
ka: პრეფიქსები

en: Presentation style
ka: პრეზენტაციის სტილი

en: President’s Office
ka: Канцелярия президента церкви мормонов

en: Preston, England
ka: პრესტონი, ინგლისი

en: Priest
ka: მღვდელი

en: Primidi
ka: Примиди

en: Print basic events when blank
ka: Отображать основные события если нет сведений

en: Privacy
ka: კონფედენციალურობა

en: Private
ka: ოჯახური გადმოცემის თანახმად

en: Property
ka: საკუთრება

en: Provo, Utah, United States
ka: Прово, Юта

en: Publication
ka: პუბლიკაცია

en: Puerto Rico
ka: პუერტო რიკო

en: Qatar
ka: ყატარი

en: Quality of data
ka: მონაცემების ხარისხი

en: Question
ka: კითხვა

en: Quick family facts
ka: ოჯახის ფაქტები ჩქარი რედაქტირებისათვის

en: Quick individual facts
ka: ერთჯერადი ფაქტები პერსონის

en: Quick repository facts
ka: არქივის ერთჯერადი ფაქტები

en: Quick source facts
ka: წყაროს ერთჯერადი ფაქტები

en: README documentation
ka: დოკუმენტაცია README

en: Raleigh, North Carolina, United States
ka: Роли, Северная Каролина

en: Random images from the current family tree.
ka: შემთხვევითი სურათები მიმდინარე ოჯახის გენეალოგიურ ხეზე.

en: Re-order children
ka: გადახარისხება შვილების

en: Re-order families
ka: ოჯახის გადახარისხება

en: Re-order media
ka: მედიაობიექტების გადახარისხება

en: Real name
ka: ნამდვილი სახელი

en: Recent changes
ka: უახლესი ცვლილებები

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
ka: ბოლო წლებში (< 100 წელი)

en: Recife, Brazil
ka: Ресифе, Бразилия

en: Record
ka: ჩანაწერი

en: Record ID number
ka: ჩანაწერის ID ნომერი

en: Record file number
ka: ჩანაწერის ნომერი

en: Records
ka: ჩანაწერები

en: Redlands, California, United States
ka: Редлендс, Калифорния

en: Reference number
ka: შიფრი საბუთის

en: Regina, Saskatchewan, Canada
ka: Регина, Саскачеван, Канада

en: Registered partnership
ka: სამოქალაქო ქორწინება

en: Related families
ka: ნათესავთა ოჯახები

en: Related individuals
ka: ნათესავები

en: Relationship
ka: კავშირი

en: Relationship to father
ka: კავშირი მამასთან

en: Relationship to me
ka: ნათესაური კავშირი ჩემთან

en: Relationship to mother
ka: კავშირი დედასთან

en: Relationship to parents
ka: კავშირი მშობლებთან

en: Relationship: %s
ka: ნათესაური კავშირი: %s

en: Relationships
ka: ნათესაური კავშირები

en: Relationships between %1$s and %2$s
ka: ნათესაური კავშირი %1$s და %2$s შორის

en: Religion
ka: რელიგია

en: Religious institution
ka: რელიგიური დაწესებულება

en: Religious marriage
ka: ჯვარისწერა

en: Remote server
ka: ამოშლა

en: Remove
ka: ამოშლა

en: Remove duplicate links
ka: ორმაგი ლინქების წაშლა

en: Remove flag
ka: დროშის წაშლა

en: Remove individual
ka: პერსონის წაშლა

en: Remove link from list
ka: კავშირის წაშლა ჩამონათვალიდან

en: Remove this location?
ka: წავშალოთ ეს ადგილმდებარეობა?

en: Reno, Nevada, United States
ka: Рино, штат Невада

en: Renumber family tree
ka: გენეალოგიური ხის იმპორტი

en: Replace with
ka: Заменить на

en: Replacement text
ka: ტექსტი ცვლილებისთვის

en: Reply
ka: პასუხი

en: Report
ka: ანგარიში

en: Reports
ka: მონაცემები

en: Repositories
ka: არქივები

en: Repositories found
ka: მოიძებნა არქივები

en: Repository
ka: არქივი

[ctx: Repository]
en: Name
ka: სახელი

en: Repository contains
ka: არქივი შეიცავს

en: Repository name
ka: არქივის დასახელება

en: Republic of the Congo
ka: კონგოს რესპუბლიკა

en: Request a new password
ka: ახალი პაროლის მოთხოვნა

en: Request a new user account
ka: რეგისტრაცია

en: Research task
ka: დავაზუსტოთ

en: Research tasks
ka: დაზუსტება

en: Residence
ka: საცხოვრებელი ადგილი

en: Restore the default block layout
ka: ბლოკები სისტემურად

en: Restrict to immediate family
ka: შევზღუდოთ ახლო ნათესავებზე

en: Restriction
ka: Приметы

en: Resulting value
ka: ამ კოორდინატების გამოყენება

en: Results
ka: შედეგი

en: Retirement
ka: პენსიაზე გასვლა

en: Role
ka: როლი

en: Romania
ka: რუმინეთი

en: Romanized
ka: ლათინური ფონტით

en: Romanized place
ka: ადგილი ლათინური ფონტით

en: Romanized title
ka: სათაური ლათინური ფონტით

en: Roots
ka: მთავარი კატალოგი

en: Rule
ka: წესები

en: Russia
ka: რუსეთის ფედერაცია

en: Rwanda
ka: რუანდა

en: Sacramento, California, United States
ka: Сакраменто, Калифорния

en: Saint Helena
ka: წმინდა ელენეს კუნძული

en: Saint Kitts and Nevis
ka: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ka: Сент-Люсия

en: Saint Pierre and Miquelon
ka: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ka: Сент-Винсент и Гренадины

en: Salt Lake City, Utah, United States
ka: Солт-Лейк-Сити, Юта

en: Samoa
ka: სამოა

en: San Antonio, Texas, United States
ka: Сан Антонио, Техас

en: San Diego, California, United States
ka: Сан Диего, Калифорния

en: San Jose, Costa Rica
ka: Сан-Хосе, Коста-Рика

en: San Marino
ka: სან მარინო

en: Santiago, Chile
ka: Сантьяго, Чили

en: Santo Domingo, Dominican Republic
ka: Санто-Доминго, Домин. респ.

en: Sao Paulo, Brazil
ka: Сан-Паулу, Бразилия

en: Sat
ka: შაბ

en: Satellite
ka: სატელიტური

en: Saturday
ka: შაბათი

en: Saudi Arabia
ka: საუდის არაბეთი

en: School or college
ka: სკოლა ან კოლეჯი

en: Scotland
ka: შოტლანდია

en: Scrapbook
ka: ნაკლეიკების ალბომი

en: Search
ka: ძიება

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
ka: Поиск и/или замена данных в ваших GEDCOM используя простой поиск или расширенный шаблон.

en: Search engine
ka: საძიებო სისტემა

en: Search filters
ka: ძიების ფილტრი

en: Search for
ka: ძიება

en: Search globally
ka: გლობალური ძებნა

en: Search locally
ka: ლოკალური ძებნა

en: Search method
ka: ძებნის მეთოდი

en: Search text/pattern
ka: ძებნა ტექსტის/შაბლონის

en: Seattle, Washington, United States
ka: Сиэтл, штат Вашингтон

en: Secure connection
ka: მონაცემთა ბაზასთან დაკავშირება

en: Select a date
ka: თარიღის ამორჩევა

en: Select events
ka: ცხოვრებუსეული ფაქტის დამატება

en: Select flag
ka: დროშის ამორჩევა

en: Select the desired age interval
ka: ამოირჩიეთ სასურველი დროის ინტერვალი

en: Select the desired count interval
ka: Выберите требуемый интервал количества

en: Seller
ka: გამყიდველი

en: Send
ka: გავგზავნოთ

en: Send a message
ka: შეტყობინების გაგზავნა

en: Send broadcast messages
ka: შეტყობინების გაგზავნა

en: Send out reminder emails
ka: Посылать напоминания электронной почтой

en: Sender name
ka: სერვერის სახელი

en: Sending server name
ka: სერვერის სახელი

en: Senegal
ka: სენეგალი

en: Seoul, Korea
ka: სეული, კორეა

en: Separated
ka: განქორწინებულია

en: Septidi
ka: Септиди

en: Serbia
ka: სერბეთი

en: Servant
ka: მოსამსახურე

en: Server name
ka: სერვერის სახელი

en: Set the default blocks for new family trees
ka: ბლოკები სისტემურად

en: Set the default blocks for new users
ka: ბლოკები სისტემურად

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
ka: Если установлено <b>Да</b>, то нa страницах персон, источников и семей будут отображаться ссылки, с которыми пользователи смогут открыть новое окно содержащее данные как в файле GEDCOM.

en: Sextidi
ka: Секстиди

en: Seychelles
ka: სეიშელის კუნძულები

en: Shared note
ka: ზოგადი შენიშვნები

en: Shared note contains
ka: ზოგადი შენიშვნები შეიცავს

en: Shared notes
ka: ზოგადი შენიშვნები

en: Shared notes found
ka: ზოგადი შენიშვნები

en: She
ka: იგი

en: She died
ka: გარდაიცვალა

en: She married
ka: გაყვა ცოლად

en: She resided at
ka: იგი ცხოვრობდა

en: She was born
ka: დაიბადა

en: She was buried
ka: იქნა დაკრძალული

en: She was christened
ka: იგი იქნა მონათლული

en: She was cremated
ka: Она была кримирована

en: Short version
ka: არასრული ვერსია

en: Shortest marriage
ka: ყველაზე ხანმოკლე წორწინება

en: Should this block be hidden when it is empty
ka: Скрывать этот блок, если он пуст

en: Show
ka: ვაჩვენოთ

en: Show all notes
ka: ვაჩვენოთ ყველა წყარო

en: Show all places in a list
ka: ვაჩვენოთ ყველა პარტნიორები და წინაპრები

en: Show all sources
ka: ვაჩვენოთ ყველა წყარო

en: Show all spouses and ancestors
ka: ვაჩვენოთ ყველა პარტნიორები და წინაპრები

en: Show all tags
ka: ვაჩვენოთ ყველა წყარო

en: Show an age cursor
ka: ვაჩვენოთ მენეჯერებს

en: Show children of ancestors
ka: ვაჩვენოთ წინაპართა შვილები

en: Show counts before or after name
ka: месяцев до и после вступления в брак

en: Show couples where either partner married more than once.
ka: ვაჩვენოთ წყვილები, სადაც ქმარი დაქორწინებულია რამდენჯერმე.

en: Show couples where only the female partner is dead.
ka: ვაჩვენოთ ოჯახი სადაც გარდაცვლილია მხოლოდ ცოლი.

en: Show couples where only the male partner is dead.
ka: ვაჩვენოთ ოჯახი სადაც გარდაცვლილია მხოლოდ ქმარი.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
ka: Показать семьи, вступившие в брак раньше ста лет назад.

en: Show couples who married within the last 100 years.
ka: Показать пары вступившие в брак в последние сто лет.

en: Show couples with an unknown marriage date.
ka: ვაჩვენოთ წყვილები, სადაც ქმარი დაქორწინებულია რამდენჯერმე.

en: Show cousins
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: Show date of last update
ka: ვაჩვენოთ განახლების თარიღი

en: Show dead individuals
ka: ნათესავები

en: Show details
ka: დეტალების ჩვენება

en: Show divorced couples.
ka: ვაჩვენოთ განქორწილებული მეუღლეები.

en: Show inactive places
ka: ვაჩვენოთ ფაქტის აღმნიშვნელი იკონკა

en: Show individuals born more than 100 years ago.
ka: ვაჩვენოთ პერსონები რომლებიც დაბადნენ ასი წლით უფრო ადრე.

en: Show individuals born within the last 100 years.
ka: ვაჩვენოთ პერსონები დაბადებილი ბოლო ასწლეულში.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
ka: ვაჩვენოთ ოჯახი სადაც გარდაცვლილია მხოლოდ ქმარი.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
ka: ვაჩვენოთ პერსონები, რომლებიც გარდაიცვალნენ ასი წლის წინ.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
ka: Показать персон, скончавшихся до ста лет назад включительно.

en: Show list of family trees
ka: გენეალოგიური ხის გადმოწერა

en: Show notes
ka: ვაჩვენოთ სანიშნეები

en: Show occupations
ka: ვაჩვენოთ პროფესიები

en: Show only births, deaths, and marriages
ka: დაბადების, გარდაცვალების, ქორწინების დღეები

en: Show only events of living individuals
ka: პერსონების ჩვენება სიის მიხედვით

en: Show only females.
ka: ვაჩვენოთ მხოლოდ მდედრობითი სქესის წარმომადგენლები.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
ka: პერსონები რომელთა სქესიც გაურკვეველია.

en: Show only individuals, events, or all
ka: მხოლოდ პერსონა, მოვლენა თუ ორივე ერთად

en: Show only males.
ka: ვაჩვენოთ მხოლოდ მამრობითი სქესის წარმომადგენლები.

en: Show only the selected tags
ka: ვაჩვენოთ მხოლოდ მდედრობითი სქესის წარმომადგენლები

en: Show parents
ka: მშობლების ჩვენება

en: Show pending changes
ka: ვაჩვენოთ რედაქტირებული ცვლილებები

en: Show photos
ka: ვაჩვენოთ ფოტო

en: Show places in hierarchy
ka: გეოგრაფიული მდებარეობა

en: Show private relationships
ka: ნათესაური კავშირები

en: Show related individuals/families
ka: ნახეთ ნათესავები

en: Show residences
ka: ვაჩვენოთ საცხოვრებელი ადგილი

en: Show slide show controls
ka: ვაჩვენოთ სლაიდ-შოუს კონტროლი

en: Show sources
ka: ვაჩვენოთ წყაროები

en: Show spouses
ka: ვაჩვენოთ მეუღლეები

en: Show statistics charts
ka: სტატისტიკური დიაგრამები

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
ka: პირველები

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
ka: ბოლო

en: Show the date and time of update
ka: ვაჩვენოთ განახლების დრო და თარიღი

en: Show the events of close relatives on the individual page
ka: ახლო ნათესავების მოვლენები

en: Show the list of individuals
ka: პერსონების ჩვენება სიის მიხედვით

en: Show the list of surnames
ka: ვაჩვენოთ გვარების სია

en: Show to managers
ka: ვაჩვენოთ მენეჯერებს

en: Show to members
ka: ვაჩვენოთ წევრებს

en: Show to visitors
ka: ვაჩვენოთ ვიზიტორებს

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
ka: Показано %1$s до %2$s из %3$s

en: Sibling
ka: ძმა/და

en: Siblings
ka: ძმები/დები

en: Sidebar
ka: გვერდითი პანელი

en: Sidebars
ka: გვერდითი პანელი

en: Sierra Leone
ka: სიერა-ლეონე

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
ka: При вводе даты используется григорианский календарь по умолчанию. Чтобы задать дату другого календаря необходимо использовать ключевое слово перед датой. Ключевое слово необязательно если формат месяца и года делают запись недвусмысленной.

en: Singapore
ka: სინგაპური

en: Sister
ka: და

en: Sitemaps
ka: საიტის რუკა

en: Size of map (in pixels)
ka: რუკის ზომა (პიქსელებში)

en: Slave
ka: მონა

en: Slide show
ka: სლაიდ-შოუ

en: Slovakia
ka: სლოვაკეთი

en: Slovenia
ka: სლოვენია

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
ka: Средние системы (5000 человек): 32-64 Мбайт, 20-40 секунд

en: Snowflake, Arizona, United States
ka: Сноуфлейк, Аризона

en: Social security number
ka: სოციალური დაზღვევის ნომერი

en: Solomon Islands
ka: სოლომონის კუნძულები

en: Somalia
ka: სომალი

en: Son
ka: ვაჟიშვილი

en: Son of %s
ka: Сын от %s

en: Sort order
ka: სორტირების რიგი

en: Sounds like
ka: ისმის როგორც

en: Source
ka: წყარო

en: Source contains
ka: წყაროები შეიცავენ

en: Source type
ka: წყაროს ტიპი

en: Sources
ka: წყაროები

en: Sources to the events
ka: მოვლენების წყაროები

en: South Africa
ka: სამხრეთ აფრიკა

en: South America
ka: სამხრეთ ამერიკა

en: South Sudan
ka: სამხრეთ სუდანი

en: Spain
ka: ესპანეთი

en: Spokane, Washington, United States
ka: Спокан, штат Вашингтон

en: Spouse
ka: მეუღლე

en: Spouse census date
ka: განქორწინების თარიღი

en: Spouse census place
ka: Место развода супруга

en: Spouse note
ka: შენიშვნის დამატება

en: Spouses
ka: მეუღლეები

en: Spouses and children
ka: მეუღლეები და ბავშვები

en: Sri Lanka
ka: შრი ლანკა

en: St. George, Utah, United States
ka: Сент-Джордж, Юта

en: St. Louis, Missouri, United States
ka: Сент-Луис, Миссури

en: St. Paul, Minnesota, United States
ka: Сент-Пол, Миннесота

en: Standard
ka: სტანდარტული

en: Start IP address
ka: IP მისამართი

en: Start at parents
ka: მშობლებზე გადასვლა

en: Start slide show on page load
ka: ვაჩვენოთ სლაიდ-შოუ გვერდის ჩატვირთვისას

en: Start year
ka: რომელ წლამდე

en: Starting range of change dates
ka: Начало диапазона дат изменения

en: State
ka: მხარე

en: Statistics
ka: სტატისტიკა

en: Statistics chart
ka: სტატისტიკის გრაფიკი

en: Status
ka: სტატუსი

en: Status change date
ka: სტატუსის ცვლილების თარიღი

en: Stillborn
ka: მკვდრადშობილი

en: Stillborn: exempt
ka: ბავშვი დაიბადა გარდაცვლილ: გამორიცხულია

en: Stockholm, Sweden
ka: სტოკჰოლმი, შვედეთი

en: Stop
ka: გაჩერება

en: Stories
ka: ისტორიები

en: Story
ka: ისტორია

en: Story title
ka: ისტორიის სათაური

en: Subdivision
ka: ქვედანაყოფი

en: Subject
ka: თემა

en: Submission
ka: Подача

en: Submitted but not yet cleared
ka: დაზუსტებულია, მაგრამ დამთავრებული არაა

en: Submitter
ka: Податель

en: Sudan
ka: სუდანი

en: Suffixes
ka: სუფიქსები

en: Sun
ka: კვი

en: Sunday
ka: კვირა

en: Support and documentation can be found at %s.
ka: მხარდაჭერა და დოკუმენტაცია შეიძლება იყოს ნაპოვნი %s.

en: Suriname
ka: სურინამი

en: Surname
ka: გვარი

en: Surname distribution chart
ka: გვარის განაწილების გრაფიკი

en: Surname list style
ka: გვარების ჩამონათვალის სტილი

en: Surname option
ka: გვარის შეცვლის ტრადიციები

en: Surname prefix
ka: პრეფიქსი გვარის

en: Surname tradition
ka: გვარის მიღების ტრადიცია

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
ka: ისლანდიური

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
ka: ლიტვა

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
ka: პოლონური

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
ka: პორტუგალიური

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
ka: ესპანური

[ctx: Surname tradition]
en: none
ka: არა

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
ka: მამის მხრიდან

en: Suva, Fiji
ka: Сува, Фиджи

en: Swaziland
ka: Свазиленд

en: Sweden
ka: შვედეთი

en: Switzerland
ka: შვეიცარია

en: Sydney, Australia
ka: სიდნეი, ავსტრალია

en: Syria
ka: Сирия

en: Tab
ka: Tabs

en: Table prefix
ka: სირიის არაბული რესპუბლიკა

en: Tag
ka: ასაკი

en: Taipei, Taiwan
ka: Тайпей, Тайвань

en: Taiwan
ka: ტაივანი

en: Tajikistan
ka: ტაჯიკეთი

en: Tampico, Mexico
ka: Тампико, Мексика

en: Tanzania
ka: ტანზანია

en: Technical help contact
ka: გენეალოგიის საკითხებზე დაუკავშირდით

en: Templates
ka: შაბლონები

en: Temple
ka: შაბლონები

en: Terrain
ka: ლანდშაფტი

en: Text
ka: ტექსტი

en: Thailand
ka: ტაილანდი

en: The Hague, Netherlands
ka: ჰააგა, ჰოლანდია

en: The changes to “%s” have been accepted.
ka: ცვლილებები “%s” მიღებულია.

en: The changes to “%s” have been rejected.
ka: ცვლილებები “%s” უარყოფილია.

en: The database reported the following error message:
ka: База данных выдала следующую ошибку:

en: The date and time of the last update
ka: თარიღი და დრო განახლების

en: The details of this family are private.
ka: მონაცემები ოჯახის შესახებ არის პიდარული.

en: The details of this individual are private.
ka: მონაცემები ოჯახის შესახებ არის პიდარული.

en: The family tree has been exported to %s.
ka: გენეალოგიური ხე ექსპორტირებულია %s.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
ka: ოჯახი “%s” წაიშალა, იგი შედგებოდა ერთი ადამიანისგან.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ka: ფაილი ნაწილობრიც აიტვირთა. სცადეთ კიდევ.

en: The file “%s” does not exist.
ka: ფაილი “%s” არ არსებობს.

en: The following places have been changed:
ka: Следующие изменения для этой персоны предотвращены:

en: The following places would be changed:
ka: Следующие изменения для этой персоны предотвращены:

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
ka: ტექნიკურ საკითხებზე ან შეცდომის ნახვის შემთხვევაში საკონტაქტო ელ-ფოსტა (e-mail).

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
ka: Персона для контакта по генеалогической информации на этом сайте.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
ka: Связь между “%1$s” и “%2$s” была удалена.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
ka: Файл %1$s не может быть скопирован из %2$s.

en: The media file %s does not exist.
ka: ფაილი “%s” არ არსებობს.

en: The message was not sent.
ka: შეტყობინება არ გაიგზავნა.

en: The message was successfully sent to %s.
ka: Сообщение послано в адрес пользователя %s.

en: The password needs to be at least six characters long.
ka: Пароль должен быть не короче шести символов.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
ka: Пароль, необходимый для аутентификации с SMTP сервером.

en: The passwords do not match.
ka: პაროლი არ დაემთხვა.

en: The record has been copied to the clipboard.
ka: ჩანაწერი კოპირებულია ბუფერში.

en: The server configuration is OK.
ka: საიტის კონფიგურაცია.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
ka: Если фамилия неизвестна, используйте пустые косые черты: <%s>Мария //<%s>

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
ka: Файл %1$s не может быть скопирован из %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
ka: ფაილი “%s” არ არსებობს.

en: The upgrade is complete.
ka: მედიაკატალოგი დაზიანებულია.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ka: ფაილის ზომა აჭარბებს დაშვებულს.

en: The username or password is incorrect.
ka: იუზერი ან პაროლი არასწორია.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
ka: Пароль, необходимый для аутентификации с SMTP сервером.

en: The version of %s is too new.
ka: ვერსია %s უახლესია.

en: The version of %s is too old.
ka: ვერსია %s ძალიანი ძველია.

en: Theme
ka: შაბლონი

en: Theme change
ka: თემის ამორჩევა

en: There are no media objects for this individual.
ka: ამ პერსონის შესახებ ფაქტები არაა.

en: There are no notes for this individual.
ka: ამ პერსონის შესახებ ფაქტები არაა.

en: There are no pending changes.
ka: ცვლილებების მოდერირება.

en: There are no source citations for this individual.
ka: ამ პერსონის შესახებ ფაქტები არაა.

en: There are pending changes for you to moderate.
ka: Есть ожидающие изменения для модерирования.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
ka: Эта GEDCOM база данных была создана с использованием <b>%1$s</b> на <b>%2$s</b>.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
ka: Эта база данных и префиксы её записей, судя по всему, используются другим приложением. Если у вас есть существующая система баз данных PhpGedView, вы должны создать новую систему для webtrees. Вы можете импортировать данные и настройки PhpGedView позже.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
ka: Эта база данных работает только с SQL версией %s. Инсталляция webtrees не возможна.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
ka: Эта запись игнорируется, если ввели URL в поле имени файла.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ka: ეს ოჯახი არ არსებობს ან თქვენ არ გაქვთ საკმარისი უფლება მისი ნახვის.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: ეს ოჯახი წაიშალა. წაშლა საჭიროებს შემოწმებას მოდერატორის მიერ.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот источник был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Эта семья была редактирована. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This family remained childless
ka: ეს ოჯახი დარჩა უშვილოდ

en: This family tree has no images to display.
ka: გენეალოგიურ ხეს არ აქვს სურათი.

en: This family tree was last updated on %s.
ka: გენეალოგიური ხე ბოლოს განახლდა %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
ka: Этот файл связан с другой генеалогической базой данных на сервере и поэтому не может быть удалён, перемешен или переименован до тех пор пока эта связь не удалена.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ka: ეს ოჯახი არ არსებობს ან თქვენ არ გაქვთ საკმარისი უფლება მისი ნახვის.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: პერსონა წაიშალა. წაშლა მოითხოვს მოდერატორისგან შემოწმებას.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот источник был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Эта семья была редактирована. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This information is private and cannot be shown.
ka: დეტალური ინფორმაცია არის პირადული.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
ka: Эта связь с Вашей личной записью в генеалогическом древе. В случае ошибки свяжитесь с администратором.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут добавлять к семьям. Мы можете изменить этот список удаляя/добавляя имена фактов, даже произвольные, по мере необходимости. Нельзя что бы имена фактов, появляющихся в этом списке, записаны также и в списке <i>Одноразовые факты семьи</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут добавлять к семьям. Мы можете изменить этот список удаляя/добавляя имена фактов, даже произвольные, по мере необходимости. Нельзя что бы имена фактов, появляющихся в этом списке, записаны также и в списке <i>Одноразовые факты семьи</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут добавлять к семьям. Мы можете изменить этот список удаляя/добавляя имена фактов, даже произвольные, по мере необходимости. Нельзя что бы имена фактов, появляющихся в этом списке, записаны также и в списке <i>Одноразовые факты семьи</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут добавлять к семьям. Мы можете изменить этот список удаляя/добавляя имена фактов, даже произвольные, по мере необходимости. Нельзя что бы имена фактов, появляющихся в этом списке, записаны также и в списке <i>Одноразовые факты семьи</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут только <u>однажды</u> добавить к семьям. К примеру, если MARR есть в списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну MARR запись к семьям. Нельзя что бы имена фактов, отображающиеся в этом списке, записаны в списке <i>Добавление фактов о семье</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут только <u>однажды</u> добавить к семьям. К примеру, если MARR есть в списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну MARR запись к семьям. Нельзя что бы имена фактов, отображающиеся в этом списке, записаны в списке <i>Добавление фактов о семье</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут только <u>однажды</u> добавить к семьям. К примеру, если MARR есть в списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну MARR запись к семьям. Нельзя что бы имена фактов, отображающиеся в этом списке, записаны в списке <i>Добавление фактов о семье</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
ka: Это список фактов GEDCOM, которые ваши пользователи могут только <u>однажды</u> добавить к семьям. К примеру, если MARR есть в списке, то пользователи не смогут добавить больше чем одну MARR запись к семьям. Нельзя что бы имена фактов, отображающиеся в этом списке, записаны в списке <i>Добавление фактов о семье</i>.

en: This may be a mistake in your data.
ka: Это может быть ошибкой в Ваших данных.

en: This may cause a problem for other applications.
ka: Это может привести к проблеме с другими программами.

en: This may cause a problem for webtrees.
ka: Это может привести к проблемме с webtrees.

en: This media file does not exist.
ka: ფაილი “%s” არ არსებობს.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
ka: მედია ფაილი დაზიანებულია.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
ka: მედია ფაილი დაზიანებულია.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ka: Этот медиаобъект не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот медиаобъект был удалён. Удаление нуждается в проверке модератором.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот медиаобъект был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот медиаобъект был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Этот медиаобъект был редактирован. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This media object is not linked to any other record.
ka: Этот медиаобъект находится в медиапапке по умолчанию.

en: This message will be sent to %s
ka: ვის: %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
ka: მინიმუმ 6 სიმბოლო რეგისტრის ჩათვლით.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
ka: Это примечание не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был удалён. Удаление нуждается в проверке модератором.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот источник был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Этот источник был редактирован. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
ka: Эта опция контролирует, следует ли автоматически отображать содержимое <i>Примечании </i> на странице персоны.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
ka: Этот параметр определяет, следует ли автоматически отображать содержимое записи <i>Источник</i> на странице персоны.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
ka: Эта опция позволяет показывать возраст родителей рядом с датой рождения ребёнка на графиках.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
ka: Эта опция позволяет показывать примерные даты рождения и смерти вместо пустых полей на страницах персон и графиках если этих данных нет.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
ka: Этот параметр определяет, показывать или нет иконку пола человека в графиках. <br /> <br /> Так как на половую принадлежность также указывает цвет окна, этот параметр не скрывает пол. Эта опция просто удаляет некоторые повторяющиеся данные из визитки.

en: This place has no coordinates
ka: ამ ადგილს კოორდინატები არ აქვს

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
ka: ეს არქივი არ არსებობს ან თქვენ არ გაქვთ უფლება მისი ნახვის.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был удалён. Удаление нуждается в проверке модератором.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот источник был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Этот источник был редактирован. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
ka: Этот пользователь имеет все права Редактора и дополнительно права принимать/отклонять изменения других пользователей.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
ka: Этот пользователь имеет все права Редактора и дополнительно права принимать/отклонять изменения других пользователей.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
ka: Этот сервер имеет следующие качества: memory limit = %sMB (рабочая память для скриптов), CPU time limit = %s c (максимальное время для исполнения скрипта).

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
ka: Этот источник не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был удалён. Удаление нуждается в проверке модератором.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ka: Этот источник был удалён. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ka: Этот источник был редактирован. Изменения должны быть рассмотрены модератором.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ka: Этот источник был редактирован. Вы должны просмотреть и %1$s или %2$s изменения.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
ka: Этот текст будет добавлен в название каждой страницы. Будет показан в строке заголовка браузера, закладки и т.д.

en: This type of link is not allowed here.
ka: Этот тип ссылки не разрешен в этой записи.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
ka: საიტი დროებით გამორთულია. <a href="index.php">მობრძანდით</a> რამდენიმე წუთის შემდეგ.

en: This website is temporarily unavailable
ka: საიტი დროებით გამორთულია

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
ka: Это удалит все генеалогические данные из “%s” и заменит их на данные из другого GEDCOM-файла.

en: Thu
ka: ხუთ

en: Thumbnail to upload
ka: მედიაფაილის ამორჩევა

en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

en: Time
ka: დრო

en: Timeline
ka: დროის ინტერვალი

en: Timestamp
ka: დროის სანიშნე

en: Timor-Leste
ka: აღმოსავლეთ ტიმორი

en: Title
ka: სათაური

en: Togo
ka: ტოგო

en: Tokyo, Japan
ka: ტოკიო, იაპონია

en: Tombstone
ka: სამარხი

en: Tonga
ka: ტონგა

en: Top %s given name | Top %s given names
ka[0]: Top %s სახელები

en: Top %s surname | Top %s surnames
ka[0]: Top %s გვარები

en: Top given name
ka: ყველაზე გავრცელებული სახელები

en: Top given names
ka: სახელი და მამის სახელი რომელიც გვხვდება მეტნაკლებად ხშირად

en: Top surname
ka: გავრცელებული გვარი

en: Top surnames
ka: მეტნაკლებად ხშირად გვხვდება გვარი

en: Toronto, Ontario, Canada
ka: ტორონტო, ონტარიო, კანადა

en: Total accepted changes:
ka: მიღებული ცვლილებები სულ:

en: Total births
ka: დაბადებულების რაოდენობა

en: Total dead
ka: გარდაცვლილების სრული რაოდენობა

en: Total deaths
ka: გარდაცვალებების რაოდენობა

en: Total divorces
ka: განქორწინებები სულ

en: Total events
ka: მოვლენები სულ

en: Total families
ka: ოჯახების რაოდენობა

en: Total families: %s
ka: ოჯახების რაოდენობა: %s

en: Total females
ka: ქალბატონების რაოდენობა

en: Total given names
ka: სახელები და მამის სახელების რაოდენობა

en: Total individuals
ka: პერსონები სულ

en: Total individuals: %s
ka: ადამიანების რაოდენობა: %s

en: Total living
ka: ცოცხლები დღეს

en: Total males
ka: მამაკაცების რაოდენობა

en: Total marriages
ka: ქორწინებები სულ

en: Total number of users
ka: იუზერები სულ

en: Total pending changes:
ka: ცვლილებების რაოდენობა:

en: Total places: %s
ka: ადგილები სულ : %s

en: Total sources: %s
ka: წყაროების რაოდენობა: %s

en: Total surnames
ka: გვარები სულ

en: Total users
ka: იუზერების რაოდენობა

en: Trailer
ka: დაანონსება

en: Trinidad and Tobago
ka: ტრინიდადი და ტობაგო

en: Tue
ka: სამ

en: Tuesday
ka: სამშაბათი

en: Tunisia
ka: ტუნისი

en: Turkey
ka: თურქეთი

en: Turkmenistan
ka: თურქმენეთი

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
ka: Тустла-Гутьеррес, Мексика

en: Type
ka: ტიპი

en: Type the password again.
ka: პაროლი კიდევ ერთხელ.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
ka: Повторите пароль, чтобы убедить в правильности набранного пароля.

en: Types of error
ka: შეცდომების სახეობები

en: URL
ka: ვებ-საიტი

en: US Minor Outlying Islands
ka: США Внешние малые острова

en: US Virgin Islands
ka: США Внешние малые острова

en: Uganda
ka: უგანდა

en: Ukraine
ka: უკრაინა

en: Uncleared: insufficient data
ka: Нерешенные: недостаточно данных

en: Unique family facts
ka: ოჯახის ერთჯერადი ფაქტები

en: Unique individual facts
ka: ერთჯერადი ფაქტები პერსონის

en: Unique repository facts
ka: არქივის ერთჯერადი ფაქტები

en: Unique source facts
ka: წყაროს ერთჯერადი ფაქტები

en: United Arab Emirates
ka: არაბეთის გაერთიანებული ემირატები

en: United Kingdom
ka: დიდი ბრიტანეთი

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Unlink the media object
ka: Присоединить медиа

en: Unrecognized GEDCOM code
ka: Неопознанный тэг GEDCOM

en: Unused files
ka: მედია ფაილი

en: Upcoming events
ka: მომავალი აღსანიშნავი თარიღები

en: Update
ka: განახლება

en: Update all
ka: სრული განახლება

en: Update all the place names in a family tree
ka: ხიდან ყველა ადგილმდებარეობის იმპორტი

en: Update place names
ka: ადგილების შემოკლებული დასახელება

en: Upgrade to webtrees %s.
ka: Обновить webtrees на %s.

en: Upload geographic data
ka: გეოგრაფიული მონაცემების ატვირთვა

en: Upload media files
ka: მედია ფაილების ატვირთვა

en: Uruguay
ka: ურუგვაი

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
ka[0]: მინიმუმ %s სიმბოლო.

en: Use colors
ka: გამოვიყენოთ ფერები

en: Use compact layout
ka: კომპაქტური სია

en: Use full source citations
ka: ახალი ციტატის დამატება წყაროდან

en: Use password
ka: გამოვიყენოთ პაროლი

en: Use silhouettes
ka: გამოვიყენოთ სილუეტი

en: Use this value
ka: ამ კოორდინატების გამოყენება

en: User
ka: იუზერი

en: User administration
ka: იუზერების ადმინისტრირება

en: User not verified by administrator.
ka: იუზერების ადმინისტრირება.

en: User verification
ka: იუზერის შემოწმება

en: User-agent string
ka: Строка User-agent

en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Username or email address
ka: იუზერის სახელი ან ელფოსტის მისამართი

en: Users
ka: იუზერები

en: Users who are signed in
ka: იუზერი რომელიც მიმდინარე დროს მუშაობს საიტზე

en: Uzbekistan
ka: უზბეკეთი

en: Vanuatu
ka: ვანუაატუ

en: Vatican City
ka: ვატიკანი

en: Venezuela
ka: ვენესუელა

en: Veracruz, Mexico
ka: Веракрус, Мексика

en: Verification code
ka: საკონტროლო კოდი

en: Verified
ka: დამტკიცებულია

en: Vernal, Utah, United States
ka: Вернал, Юта

en: Version
ka: ვერსია

en: Video
ka: ვიდეო

en: Vietnam
ka: ვიეტნამი

en: View
ka: მაჩვენე

en: View all records found in this place
ka: ჩამონათვალი ადამიანების, რომლებიც ცხოვრობდნენ ამ ადგილზე

en: View the details
ka: დეტალურად ნახვა

en: View the notes
ka: შენიშვნების ნახვა

en: Villa Hermosa, Mexico
ka: Villa Hermosa, მექსიკა

en: Visible online
ka: ონლაინ სტატუსი

en: Visible to other users when online
ka: ხილვადობა საიტის მომხმარებლებისთვის ონლაინ ხართ თუ არა

en: Visitor
ka: სტუმარი

en: Vital records
ka: სამოქალაქო აქტები

en: Wales
ka: უელსი

en: Washington, District of Columbia, United States
ka: Вашингтон, Округ Колумбия

en: Website URL
ka: ვებ-საიტის URL

en: Website access rules
ka: საიტის მოხმარების წესები

en: Wed
ka: ოთხ

en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

en: Weight
ka: წონა

en: Welcome %s
ka: მოგესალმებით %s

en: Welcome text on sign-in page
ka: მისასალმებელი ტექსტი ავტორიზაციის გვერდზე

en: Welcome to this genealogy website
ka: კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება ჩვენს გენეალოგიურ საიტზე

en: Western Sahara
ka: დასავლეთ საჰარა

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
ka: При добавлении связи поле номера записи не должно быть пустым.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
ka: При добавлении нового члена семьи, фамилия по умолчанию может быть подставлена. Эта фамилия будет зависеть от местных традиций.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
ka: Вы получите копию сообщения на указанный Вами адрес.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
ka: Если пользователь связан с персональной записью в семейном дереве и имеет роль члена, редактора или модератора, то можно запретить доступ к живым дальним родственникам. Для этого укажите количество прямых связей до того человека, сведения о котором ещё будут доступны.

en: Which family trees should be included in the sitemaps
ka: რომელი გენეალოგიური ხე ჩავრთოთ საიტის რუკაზე

en: Who can upload new media files
ka: მედია ფაილების ატვირთვა

en: Who is online
ka: საიტზეა

en: Whole words only
ka: მთლიანი სიტყვა

en: Widow
ka: ქვრივი

en: Widower
ka: ქვრივი

en: Width
ka: სიგანე

en: Width of generated thumbnails
ka: შექმნილი მინიატურების სიგანე

en: Wife
ka: ცოლი

en: Wife’s age
ka: ცოლის ასაკი

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ka: ცოლი გადადის ქმრის გვარზე

en: Will
ka: ანდერძი

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
ka: Уинтер-Куортерс, Небраска

en: With sources
ka: წყაროს გარეშე

en: Without sources
ka: წყაროს გარეშე

en: Witness
ka: მოწმე

en: Wives take their husband’s surname.
ka: ცოლები გადადიან ქმრის გვარზე.

en: World
ka: მსოფლიო

en: Yahrzeit
ka: მემორიალი

en: Yahrzeiten
ka: მემორიალი

en: Year
ka: წელი

en: Year input box
ka: შეიყვანეთ წელი

en: Year:
ka: წელი:

en: Yemen
ka: იემენი

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
ka: არ შეგიძლიათ წერილის გაგზავნა რომელიც შეიცავს ლინქებს.

en: You can renumber this family tree.
ka: მონაცემთა ბაზაში ამ ოჯახის შესახებ მონაცემები არაა.

en: You do not have permission to view this page.
ka: Это примечание не существует или у Вас нет прав для просмотра.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
ka: თქვენ ცნობილი ხართ როგორც დარეგისტრირებული იუზერი.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
ka: Вы выбрали GEDCOM с другим именем. Так правильно?

en: You must enter a name
ka: შეიყვანეთ გვარი, სახელი, მამის-სახელი

en: You must enter a real name.
ka: აუცილებელია რეალური სახელის მითითება.

en: You must enter a username.
ka: შეიყვანეთ მომხმარებლის სახელი.

en: You must enter all the administrator account fields.
ka: Вам нужно заполнить все поля в учётной записи администратора.

en: You must provide a repository name.
ka: უნდა მიუთითოთ არქივის დასახელება.

en: You must provide a source title
ka: უნდა მიუთითოთ არქივის დასახელება

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
ka: Необходимо указать персональную запись, прежде чем ограничивать доступ к родственникам.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
ka: ახალი შეტყობინება:

en: You sent the following message to a webtrees user:
ka: ახალი შეტყობინება:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
ka: დავეთანხმოთ ან არა მოლოდინში მყოფ ცვლილებებს.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
ka: Удалите “%1$s” из “%2$s” и попробуйте заново.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
ka: დათანხმება

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
ka: უარყოფა

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
ka: დათანხმება

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
ka: უარყოფა

en: You will use this to sign in to webtrees.
ka: აუცილებელია საიტზე ავტორიზაციისთვის.

en: Youngest father
ka: ყველაზე ახალგაზრდა მამა

en: Youngest female
ka: უახლესი გათხოვილი

en: Youngest male
ka: ყველაზე ახლადდაქორწინებული ბიჭი

en: Youngest mother
ka: ყველაზე ახალგაზრდა დედა

en: Your clippings cart is empty.
ka: თქვენი საქაღალდე ცარიელია.

en: Your name
ka: თქვენი სახელი

en: Zambia
ka: ზამბია

en: Zimbabwe
ka: ზიმბაბვე

en: Zoom
ka: მაშტაბირება

en: Zoom in
ka: მოახლოება

en: Zoom level
ka: მოვაახლოვოთ აქ

en: Zoom out
ka: დაშორება

en: about %s
ka: მიახლოებით %s

en: accepted
ka: მიღებულია

en: add
ka: დამატება

en: adopted name
ka: ქალიშვილობის გვარი

en: adoption
ka: შვილება

en: after
ka: შემდეგ

en: after %s
ka: %s შემდეგ

en: after death
ka: გარდაცვალების შემდეგ

en: age
ka: ასაკი

en: allow
ka: დათანხმება

en: also known as
ka: ასევე ცნობილია როგორც

en: and
ka: და

en: before
ka: მდე

en: before %s
ka: перед %s

en: between %s and %s
ka: %s და %s შორის

en: birth
ka: დაიბადა

en: birth name
ka: სახელის რედაქტირება

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
ka: родились в последние %1$s лет или умерли в последние %2$s лет

en: brother
ka: ძმა

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ka: ძმის შვილი

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ka: ძმის ქალიშვილი

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ka: სიძე (ძმის ქალიშვილის ქმარი)

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ka: ძმისშვილი

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
ka: რძალი (ძმისშვილის ცოლი)

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ka: რძალი - ძმის ცოლი

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

en: bullet list
ka: მარკირებული სია

en: burial
ka: დასაფლავება

en: by
ka: შემსრულებელი

en: calculated %s
ka: გამოთვლილია %s

en: census added
ka: აღწერა დაემატა

en: century
ka: საუკუნე

en: change of name
ka: სახელის შეცვლა

en: child
ka: ბავშვი

en: children
ka: ბავშვები

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ka: შვილიშვილი

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
ka: правнук

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ka: შვილიშვილი

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ka: სიძე (შვილიშვილის ქმარი)

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ka: სიძე

[ctx: child’s son]
en: grandson
ka: შვილიშვილი

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ka: რძალი (შვილიშვილის ცოლი)

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ka: სიძე/რძალი

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ka: რძალი

en: close
ka: დახურვა

en: clouds
ka: ტეგები

en: colors
ka: გამოვიყენოთ ფერები

en: compact list
ka: კომპაქტური სია

en: continue
ka: განაგრძე

en: date periods
ka: დროის მონაკვეთი

en: daughter
ka: ქალიშვილი

en: daughter of
ka: дочь от

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ka: Смерть внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დაბადება

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დასაფლავება

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ka: Смерть внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ქორწინება

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ka: სიძე (შვილიშვილის ქმარი)

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
ka: Сват

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
ka: сватья

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
ka: сват

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
ka: შვილიშვილის შვილება (ვაჟის ვაჟიშვილი)

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
ka: შვილიშვილის დაბადება

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
ka: ვაჟიშვილის დასაფლავება

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
ka: შვილიშვილის ქორწინება

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ka: რძალი (შვილიშვილის ცოლი)

en: death
ka: გარდაიცვალა

en: degrees
ka: გრადუსი

en: deny
ka: უარყოფა

en: east
ka: აღმოსავლეთი

en: eighth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: elder brother
ka: უფროსი ძმა

en: elder sibling
ka: უფროსი ძმა/და

en: elder sister
ka: უფროსი და

en: estate name
ka: სახელის წაშლა

en: estimated %s
ka: სავარაუდოდ %s

en: ex-husband
ka: ყოფილი ქმარი

en: ex-spouse
ka: ყოფილი ქმარი

en: ex-wife
ka: ყოფილი ცოლი

en: facts
ka: ფაქტები

en: father
ka: მამა

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ka: ბიძია

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
ka: ბიცოლა

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ka: ნახევარი ძმა/და

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ka: ნახევარი და

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ka: ბაბუა მამის მხრიდან

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
ka: прадед

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ka: ბებია მამის დედა

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
ka: прадед

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ka: ბაბუა მამის მხრიდან

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
ka: прадед

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ka: ნახევარი ძმა

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ka: დედინაცვალი

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
ka: сводный(-ая)

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
ka: ნახევარი და (მამის ცოლის ქალიშვილი)

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
ka: ნახევარი ძმა (მამის ცოლის ვაჟიშვილი)

en: fifth %s
ka: მეხუთე %s

en: fifth cousin
ka: მეხუთე %s

en: first
ka: პირველები

en: first %s
ka: პირველი %s

en: first cousin
ka: Первое причастие

en: fourteenth cousin
ka: მეოთხე %s

en: fourth %s
ka: მეოთხე %s

en: fourth cousin
ka: მეოთხე %s

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
ka[0]: начиная с %1$s интервал %2$s год

en: from %s
ka: с %s

en: from %s to %s
ka: с %s до %s

en: full circle
ka: მთლიანი წრე

en: gender
ka: სქესი

en: go to new individual
ka: ახალ პერსონაზე გადასვლა

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ka: მეორე %s

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
ka: მეორე %s

en: great ×%s aunt
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×%s granddaughter
ka: пра(х%s) внучка

en: great ×%s grandfather
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×%s grandmother
ka: %sх დიდი ბებია

en: great ×%s grandparent
ka: пра(х%s)-дед/бабушка

en: great ×%s nephew
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×4 aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

en: great ×4 grandchild
ka: пра-внук/внучка

en: great ×4 granddaughter
ka: пра(х7) внучка

en: great ×4 grandfather
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×4 grandmother
ka: %sх დიდი ბებია

en: great ×4 grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×4 grandson
ka: правнук

en: great ×5 aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

en: great ×5 grandchild
ka: пра-внук/внучка

en: great ×5 granddaughter
ka: пра(х7) внучка

en: great ×5 grandfather
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×5 grandmother
ka: %sх დიდი ბებია

en: great ×5 grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×5 grandson
ka: правнук

en: great ×6 aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

en: great ×6 grandchild
ka: пра-внук/внучка

en: great ×6 granddaughter
ka: пра(х7) внучка

en: great ×6 grandfather
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×6 grandmother
ka: %sх დიდი ბებია

en: great ×6 grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×6 grandson
ka: правнук

en: great ×7 aunt
ka: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×7 aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

en: great ×7 grandchild
ka: пра-внук/внучка

en: great ×7 granddaughter
ka: пра(х7) внучка

en: great ×7 grandfather
ka: %sх დიდი ბაბუა

en: great ×7 grandmother
ka: %sх დიდი ბებია

en: great ×7 grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

en: great ×7 grandson
ka: правнук

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
ka: прапра-внук/внучка

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
ka: прапра-внук/внучка

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
ka: прапра-внук/внучка

en: great-great-aunt
ka: праправнук

en: great-great-aunt/uncle
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-grandchild
ka: прапра-внук/внучка

en: great-great-granddaughter
ka: прапрабабушка

en: great-great-grandfather
ka: прапрабабушка

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-grandmother
ka: прапрабабушка

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-grandparent
ka: прапра-дед/бабушка

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-grandson
ka: праправнук

en: great-great-great-aunt
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-great-aunt/uncle
ka: праправнучатая племянница

en: great-great-great-grandchild
ka: прапра-внук/внучка

en: great-great-great-granddaughter
ka: прапрабабушка

en: great-great-great-grandfather
ka: прапрабабушка

en: great-great-great-grandmother
ka: прапрабабушка

en: great-great-great-grandparent
ka: прапра-дед/бабушка

en: great-great-great-grandson
ka: праправнук

en: half circle
ka: ნახევრად-წრიული

en: half-year after marriage
ka: полугодий после вступления в брак

en: hide
ka: დავმალოთ

en: husband
ka: ქმარი

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ka: ქალიშვილი გერი

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ka: ქალიშვილი-გერი

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ka: მამამთილი

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ka: свекровь

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ka: ვაჟიშვილი გერი

en: immigration name
ka: სახელი იმიგრაციის შემდეგ

en: interpreted %s (%s)
ka: ამოცნობილია როგორც %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
ka[0]: ინტერვალი %s წლების

en: interval one child
ka: интервал один ребенок

en: interval two children
ka: интервал два ребенка

en: invert selection
ka: инвертировать выделение

en: last
ka: ბოლო

en: list
ka: სია

en: maiden name
ka: ქალიშვილობის გვარი

en: marriage
ka: ქორწინებაში შესვლა

en: married name
ka: სახელი, გვარი ქორწინების შემდგომ

en: matrilineal
ka: მამის ხაზით

en: maximum
ka: მაქსიმუმი

en: maximum %s day | maximum %s days
ka[0]: მაქსიმალურად %s დღე

en: midnight
ka: შუაღამე

en: minimal
ka: მინუმუმი

en: minimum
ka: მინუმუმი

en: month
ka: თვე

en: months after marriage
ka: месяцев после вступления в брак

en: months before and after marriage
ka: месяцев до и после вступления в брак

en: mother
ka: დედა

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ka: ბაბუა დედის მხრიდან

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
ka: прадед

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ka: მამინაცვალი

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
ka: сводный(-ая)

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ka: ბებია დედის დედა

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ka: ბაბუა დედის მხრიდან

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
ka: Первое причастие

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
ka: Первое причастие

en: next
ka: შემდეგი

en: ninth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: no
ka: არა

en: none
ka: არა

en: noon
ka: შუადღე

en: north
ka: ჩრდილოეთი

en: numbers
ka: რიცხვები

en: on the date of death
ka: გარდაცვალების დღეს

en: overall
ka: სულ

en: p.m.
ka: п. п.

[ctx: paper size]
en: A3
ka: А3

[ctx: paper size]
en: A4
ka: А4

en: parent
ka: მშობელი

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
ka: ბაბუა

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
ka: ბებია

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ka: прабабушка

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ka: ბებია/ბაბუა

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ka: пра(х7)-дед/бабушка

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ka: მამიდა/ბიძია მამის მხრიდან

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
ka: правнук

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ka: пра-внук/внучка

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ka: მამინაცვალი/დედინაცვალი

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
ka: сводный(-ая)

en: partner
ka: პარტნიორი

en: patrilineal
ka: მამის ხაზით

en: pending
ka: მოლოდინშია

en: percentage
ka: პროცენტი

en: preview
ka: წინასწარ ნახვა

en: previous
ka: წინა

en: primary evidence
ka: სამხედრო სამსახური

en: quarters after marriage
ka: кварталов после вступления в брак

en: records
ka: ჩანაწერები

en: rejected
ka: გაუქმებულია

en: religious name
ka: რელიგიური სახელი

en: reporting
ka: რაპორტების შექმნა

en: reset
ka: გადატვირთვა

en: robot
ka: რობოტი

en: save
ka: შენახვა

en: search
ka: ძიება

en: second %s
ka: მეორე %s

en: second cousin
ka: მეორე %s

en: select all
ka: ყველას ამორჩევა

en: select none
ka: არჩევანი არაა

en: self
ka: მიმდინარე

en: seventh cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: show
ka: ვაჩვენოთ

en: show the chart
ka: ვაჩვენოთ დიაგრამა

en: sibling
ka: ძმა/და

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ka: სიძე (ძმის ქალიშვილის ქმარი)

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
ka: праправнучатая племянница

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
ka: правнучатый племянник/племянница

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

en: sign in
ka: ავტორიზაცია

en: sister
ka: და

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

en: sixth cousin
ka: (%s+1)-тиюродная сестра

en: son
ka: ვაჟიშვილი

en: son of
ka: сын от

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ka: Смерть внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დაბადება

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ka: ქალიშვილის დასაფლავება

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ნათლობა

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ka: Смерть внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ka: ქალიშვილის ქორწინება

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ka: სიძე (შვილიშვილის ქმარი)

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
ka: შვილიშვილის შვილება (ვაჟის ვაჟიშვილი)

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
ka: ვაჟიშვილის ნათლობა

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
ka: შვილიშვილის დაბადება

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
ka: ვაჟიშვილის დასაფლავება

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
ka: შვილიშვილის გარდაცვალება

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
ka: შვილიშვილის ქორწინება

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
ka: пра-внук/внучка

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ka: пра(х7) внучка

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ka: რძალი (შვილიშვილის ცოლი)

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
ka: сват

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
ka: сватья

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
ka: сват

en: sort by date
ka: დროის მიხედვით დახარისხება

en: sort by date of birth
ka: დაბადების თარიღის მიხედვით დახარისხება

en: sort by date of death
ka: გარდაცვალების თარიღის მიხედვით დახარისხება

en: sort by date of marriage
ka: ქორწინების თარიღის მიხედვით დახარისხება

en: sort by date, newest first
ka: თარიღის მიხედვით დახარისხება, ახლები წინ

en: sort by date, oldest first
ka: თარიღის მიხედვით დახარისხება, ძველები წინ

en: sort by filename
ka: ფაილის სახელის მიხედვით დახარისხება

en: sort by name
ka: სახელების მიხედვით დახარისხება

en: sort by title
ka: სათაურის მიხედვით დახარისხება

en: south
ka: სამხრეთი

en: spouse
ka: მეუღლე

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
ka: ქალიშვილი გერი

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
ka: ქალიშვილი-გერი

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
ka: მამამთილი

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
ka: свекровь

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
ka: მეუღლის მშობელი

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
ka: რძალი - ძმის ცოლი

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
ka: ვაჟიშვილი გერი

en: ssl
ka: Russell

en: table
ka: ცხრილი

en: tag cloud
ka: ტეგები

en: tenth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: third %s
ka: მესამე %s

en: third cousin
ka: მესამე %s

en: this record does not exist
ka: ჩანაწერი არ არსებობს

en: three-quarter circle
ka: სამი მეოთხედი წრე

en: tls
ka: დეტალები

en: to %s
ka: %s მდე

en: twelfth cousin
ka: ვაჩვენოთ ბიძაშვილები

en: twin brother
ka: ტყუპი ძმა

en: twin sibling
ka: ძმა/და ტყუპისცალი

en: twin sister
ka: ტყუპი და

en: unknown
ka: უცნობია

[ctx: unknown century]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: unknown family]
en: unknown
ka: უცნობია

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: unknown people]
en: Unknown
ka: უცნობი

en: update
ka: განახლება

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
ka: <b>webtrees</b> не может подключиться к базе данных PhpGedView: %s.

en: webtrees message
ka: შეტყობინება webtrees

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
ka: <b>webtrees</b> нуждается в возможности рассылки электронной почты. Для этого может быть использоваться встроенная в PHP функция <b>mail()</b>, которая не всегда активирована, а так же и SMTP протокол. Для последнего Вы должны указать настройки для соединения.

en: webtrees reply address
ka: კონტაქტი webtrees

en: west
ka: დასავლეთი

en: wife
ka: ცოლი

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ka: მაზლი (ქმრის ძმა)

en: years
ka: წლები(წელი)

en: yes
ka: კი

en: younger brother
ka: უმცროსი ძმა

en: younger sibling
ka: უმცროსი ძმა/და

en: younger sister
ka: უმცროსი და

en: ±%s year | ±%s years
ka[0]: %s წელი

en: “%s” has been added to your favorites.
ka: “%s” დამატებულია ფავორიტებში.
