webtrees - en to ln translation catalogue (2498 entries)

en:  but the details are unknown
ln:  kasi makákoli mayébaní tɛ́

en:  in
ln:  na

en:  per gender
ln:  na emoto

en:  per time period
ln:  na eténi ya ngonga

en: #%s
ln: n°%s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ln: %1$s %2$s ezalí na ekangeli %3$s na %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
ln: %1$s na bolongoli %2$s o likoló

en: %1$s %2$s times removed descending
ln: %1$s na bolongoli %2$s na nsé

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
ln: KB %1$s  ezwamakí na segonde %2$s.

en: %1$s does not exist.
ln: %1$s ezalí tɛ́.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
ln: %1$s ezalí tɛ́. Okanísí %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
ln: %1$s ezalí na ekangeli na %2$s tɛ́.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
ln[0]: kásá-kásá %1$s ebimisamákí na segonde %2$s.
ln[1]: bakásá-kásá %1$s ebimisamákí na segonde %2$s.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
ln[0]: moto %1$s atálisámí, káti ya motángo %2$s, útá  milɔngɔ́ mya mabótá %3$s.
ln[1]: bato %1$s batálisámí, káti ya mitángo %2$s, útá  milɔngɔ́ mya mabótá %3$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
ln: %1$s ezali %2$s kasi esengélí %3$s.

en: %1$s × %2$s pixels
ln: pixels %1$s × %2$s

en: %1$s’s %2$s
ln: %2$s ya %1$s

en: %s KB
ln: KB %s

en: %s and her ancestors
ln: %s na bankɔ́kɔ ba yě

en: %s and his ancestors
ln: %s na bankɔ́kɔ ba yě

en: %s and the individuals that reference it.
ln: %s na bato bazali na ekangisi mɔ̌kɔ́.

en: %s and their children
ln: %s na bǎna na bangó

en: %s and their descendants
ln: %s na bakitani na bangó

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
ln[0]: mosáleli %s akɔ́ti ayébání tɛ̂
ln[1]: basáleli %s bakɔ́ti bayébání tɛ̂

en: %s child | %s children
ln[0]: mwǎna %s
ln[1]: bǎna %s

en: %s day | %s days
ln[0]: mokɔlɔ %s
ln[1]: mikɔlɔ %s

en: %s day ago | %s days ago
ln[0]: mokɔlɔ %s elekí
ln[1]: mikɔlɔ %s milekí

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
ln[0]: libótá %s etíyámí.
ln[1]: mabota %s matíyámí.

en: %s family tree | %s family trees
ln[0]: Nzeté ya libótá %s
ln[1]: Nzeté ya mabótá %s

en: %s grandchild | %s grandchildren
ln[0]: nkɔ́kɔ-mwǎna %s
ln[1]: bankɔ́kɔ-bǎna %s

en: %s hour ago | %s hours ago
ln[0]: ngonga %s elekí
ln[1]: ngonga %s elekí

en: %s individual | %s individuals
ln[0]: moto %s
ln[1]: bato %s

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
ln[0]: moto %s atíyámí.
ln[1]: bato %s batíyámí.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
ln[0]: moto %s azali komisálela mpɔ̂ na yě mɔ̌kɔ́.
ln[1]: bato %s bazali komisálela mpɔ̂ na bangó mɔ̌kɔ́.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
ln[0]: moto %s na milúlú katikáti ya %s na %s
ln[1]: bato %s na milúlú katikáti ya %s na %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
ln[0]: moto %s na milúlú o káti ya %s
ln[1]: bato %s na milúlú o káti ya %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
ln[0]: moto %s na milúlú katikáti ya %s na %s mpé %s
ln[1]: bato %s na milúlú katikáti ya %s na %s mpé %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ln: %s ekangámí na káti ya esálela mokaboli eye. Okoki kofándisa webtrees tɛ́ kín'ó ekolamuka. Sɛ́ngá na mokambi wa esálela mokaboli na yɔ̌ alamusa yangó.

en: %s message | %s messages
ln[0]: nkomá %s
ln[1]: nkomá %s

en: %s minute ago | %s minutes ago
ln[0]: monúti %s elekí
ln[1]: Minúti %s milekí

en: %s month | %s months
ln[0]: sánzá %s
ln[1]: basánzá %s

en: %s month ago | %s months ago
ln[0]: sánzá %s elekí
ln[1]: basánzá %s elekí

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
ln[0]: nkomá %s ya sika etíyamí.
ln[1]: nkomá %s ya sika etíyamí.

en: %s once removed ascending
ln: %s na bolongoli mɔ̌kɔ́ na nsé

en: %s once removed descending
ln: %s na bolongoli mɔ̌kɔ́ na nsé

en: %s second ago | %s seconds ago
ln[0]: segonde %s elekí
ln[1]: basegonde %s elekí

en: %s sent you the following message.
ln: %s atindeli yɔ̌ nkomá eye.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
ln[0]: %s ayíngelí na káti
ln[1]: %s bayíngelí na káti

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
ln[0]: ebandela %s etíyámí.
ln[1]: bibandela %s bitíyámí.

en: %s three times removed ascending
ln: %s na bolongoli misáto na nsé

en: %s three times removed descending
ln: %s na bolongoli misáto na nsé

en: %s twice removed ascending
ln: %s na bolongoli míbalé o likoló

en: %s twice removed descending
ln: %s na bolongoli míbalé na nsé

en: %s week | %s weeks
ln[0]: mpɔ́sɔ %s
ln[1]: mpɔ́sɔ %s

en: %s year | %s years
ln[0]: mbúla %s
ln[1]: mbúla %s

en: %s year ago | %s years ago
ln[0]: mbúla %s eleki
ln[1]: mbúla %s mileki

en: %s year anniversary
ln: mbúla %s ya bokundoli

en: %s × cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ x %s

en: %s, her ancestors and their families
ln: %s, bankɔ́kɔ ba yě na mabótá na bangó

en: %s, her parents and siblings
ln: %s, babóti ba yě na bankána

en: %s, her spouses and children
ln: "%s, balóngani na bǎna ba yě

en: %s, her spouses and descendants
ln: %s, balóngani na bakitani ba yě

en: %s, his ancestors and their families
ln: %s, bankɔ́kɔ na mabótá na bangó

en: %s, his parents and siblings
ln: %s, babóti ba yě na bankána

en: %s, his spouses and children
ln: %s, balóngani na bǎna ba yě

en: %s, his spouses and descendants
ln: %s, balóngani na bakitani ba yě

en: &lt;select&gt;
ln: &lt;pɔná&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
ln: mwǎna ×4 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
ln: mwǎna ×5 mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
ln: mwǎna-mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

en: (aged %s)
ln: (na mbúla ya %s)

en: (aged less than %s)
ln: (mbúla mokɛ́ kolúta %s)

en: (aged more than %s)
ln: (mbúla mingi kolúta %s)

en: (filtered from %s total entries)
ln: (ekɔngɔlámí útá mitángo mya makɔ́tisi %s)

en: (in childhood)
ln: (na bomwǎna)

en: (in infancy)
ln: (na bomwǎna)

en: (stillborn)
ln: (akufí na kobótama)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
ln: <b>Nkomá ya motúya:</b> Mosálisi mwa bolekisi ekokí kosálisa yɔ̌ tɛ́ na bolongoli biténi bya bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango. Osengélí kotíya mpé kolekisa tǒ koákisa na bokabwani bobɔngisi bwa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango mpé bilɔ́kɔ bya yɔ̌ na nsima esúkeli ya bolekisi.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
ln: <b>Yébá:</b> Nsango ya bato na bomɔi ekopésama sé na mabótá mpé na baninga ba nzinganzinga. Okotúnama mpɔ̂ na koyéba mokangano mwa yɔ̌ libosó ya kozwa boíké bwa nsango ya bato. Mbala míngi nsango ya bato bakúfá ikokí kotíkala sé ya bangó mɔ̌kɔ́. Sɔ́kí bôngó, ezalí mpɔ̂ nsango ya moto óyo izwamí míngi tɛ́. <br><br>Libosó ya kotúna, oyéba éte ozali koluka moto wa sɔ̂lɔ́ na boluki dáti, bisíká mpé mikangano mya nzinganzinga. Sɔ́kí ozalí kotínda mabóngoli ma bipɛ́sɛli bya mabótá, tíyá bibandela epáí wapi ozwákí epɛ́sɛli.

en: <default theme>
ln: <mobímbí mwa yambo>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
ln: <div class="largeError">Nkomá:</div><div class="error">Na bokokisi mpé botíndi etúno eye, ondímí:<ul><li>kobátela maye matáli bato na bomɔi o molɔngɔ́ na site na biso;</li><li>mpé na ntáká ya nkomá ya nsé, mpɔ̂ na kolimbola náni azalí na mokangano na yɔ̌, tǒ mpɔ̂ na kopɛ́sɛ bísó nsango ya moto esengéli kozala o molɔngɔ́ na website na bísó.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
ln: Liyémi likotálisa mikangano o káti ya bato bábalé.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
ln: Liyémi lya bankɔ́kɔ mpé bakitani ba moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya búku ya libótá.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
ln: Liyémi lya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya nzeté ya mokúsé.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ln: Liyémi lya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya nzeté.

en: A chart of an individual’s ancestors.
ln: Liyémi lya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́.

en: A chart of an individual’s descendants.
ln: Liyémi lya bakitani bwa moto mɔ̌kɔ́.

en: A chart of individuals’ lifespans.
ln: Liyémi lya bomɔi bwa moto mɔ̌kɔ́.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
ln: Mwǎna akokí kozala na míngi koleka limbalé lya babóti. Mokangano káti na mwǎna na babóti ekokí kozala ya makilá mɔ̌kɔ́, ya lɛ́ta tǒ na ntína ya bizaleli bya bonkɔ́kɔ.Sɔ́kí libótá litíyámí tɛ́, mokangano mwa makilá mɔ̌kɔ́ ndé ekopɔnama.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
ln: Mbéba ya momɛsɛnɔ ezalí kozala na bikangeli míngi na bokɔ́tisi mɔ̌kɔ́, na ndakisa komɔ́nisa o molɔngɔ́ mwǎna mɔ̌kɔ́ mbala mɔ̌kɔ́ koleka na káti ya bokɔ́tisi bwa libótá.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
ln: Esálela mokaboli ya sandúku ya bipɛ́sɛli ekokí kobátela ba sandúku ya bipɛ́sɛli ebelé ya kokabwana. Osengélí kopɔnɔ sandúku ya bipɛ́sɛli ezalí (eye ekelamí na mokambi mwa esálela mokaboli wa yɔ̌) tǒ kelá mɔ̌kɔ́ ya sika (sɔ́ki kɔ́nti na yɔ̌ ya mosáleli ya sandúku ya bipɛ́sɛli ezalí na ndingisa ya kokoka).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
ln: Liyémi lya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé la nzínga.

en: A file on the server
ln: Kásá-kásá káti na esálela mokaboli

en: A file on your computer
ln: Kásá-kásá káti na esálela na yɔ̌

en: A greeting message and useful links for a user.
ln: Liloba lya boyéi bolámu mpé ekangeli ya ntína mpɔ̂ na mosáleli.

en: A greeting message for site visitors.
ln: Liloba lya boyéi bolámu mpɔ̂ na batáli.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
ln: Molɔngɔ́ mwa mabóngoli moye mosengélí kotálama lisúsu na mondimi, mpé biyébisi bya nkandá.

en: A list of frequently asked questions and answers.
ln: Molɔngɔ́ mwa mitúna mpé biyáno mosɛ́ngámí kolúta.

en: A list of records that have been updated recently.
ln: Molɔngɔ́ mwa bokɔ́tisi moye motíyámí sika.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
ln: Molɔngɔ́ mwa misálá mpé bisálela moye mokangisámí na nzeté ya libótá.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ln: Molɔngɔ́ mwa milúlu mya bowéí bwa boyúda miye mikoyá.

en: A list of the anniversaries that occur today.
ln: Molɔngɔ́ mwa milúlu mya mbótama miye mikosálema lɛlɔ́.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
ln: Molɔngɔ́ mwa milúlu mya mbótama miye mizalí koyâ.

en: A list of the most popular given names.
ln: Molɔ́ngɔ́ mwa nkómbó-ikɛ́ ya kolúta.

en: A list of the most popular surnames.
ln: Molɔ́ngɔ́ mwa nkómbó ya libótá kolúta.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ln: Molɔngɔ́ mwa nkásá iye etálámí mbala mingi kolúta.

en: A list of users and visitors who are currently online.
ln: Molɔngɔ́ mwa basáleli mpé batáli baye bazali na etando.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango ezalí bokɔ́tisi na nzeté ya libótá boye ezalí na nsango ya kásá-kásá ya bopanzi nsango. Nsango eye ekokí kozala na mokonza, nkomá ya copyright, nkomá, bokáti ndelo bwa maye matálí bato, etc. Kásá-kásá ya bopanzi nsango, lokóla elílí tǒ video, ekokí kobátelama na ndáko (na webserver eye) tǒ mosíká (na webserver ekɛsɛ́ní).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
ln: Loloba lwa bolekisi lokelamí mpé nkandá etíndámí epái ya %s. Okokí kobóngola loloba lwa bolekisi loye na nsima boyíngeli bwa yɔ̌.

en: A new password has been requested for your username.
ln: Loloba lwa bolekisi la sika losɛ́ngámí mpɔ̂ na nkómbó ya yɔ̌ ya mosáleli.

en: A new version of webtrees is available.
ln: Webtrees ya sika ezalí.

en: A private area to record notes or keep a journal.
ln: Ntáká ya yɔ̌ mɔ̌kɔ́ mpɔ̂ na kokɔ́tisa nkomá tǒ kobátela na zoloná.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
ln: Mosáleli mɔ̌kɔ́ amikomísí na %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ln: Mbándo ya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya nzeté.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
ln: Mbándo ya bankɔ́kɔ bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya lisoló.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
ln: Mbándo ya bakitani bwa moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya lisapo.

en: A report of an individual’s details.
ln: Mbándo ya moto mɔ̌kɔ́, na loléngé lya likákoli.

en: A report of facts which are supported by a given source.
ln: Mbándo ya bikelá bisímbámí na ebandela mɔ̌kɔ́ epésámí.

en: A report of family members and their details.
ln: Mbándo ya bayi libótá na makákoli ma bangó.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
ln: Mbándo ya bato bakúfá na ntángo tǒ esíká liyébání.

en: A report of individuals who had a given occupation.
ln: Mbándo ya bato bazálí na mosálá liyébání.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ln: Mbándo ya bato babótámí na ntángo tǒ esíká liyébání.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
ln: Mbándo ya bato bakundámí na esíká liyébání.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
ln: Mbándo ya bato babálámí na ntángo tǒ esíká liyébání.

en: A report of recent and pending changes.
ln: Mbándo ya mabóngoli ma sika mpé makozela.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
ln: Mbándo ya mabótá mazalí na mokangano na moto mɔ̌kɔ́.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
ln: Mbándo ya bato baye bazalí na mokangano na moto mɔ̌kɔ́.

en: A report of the information provided by a source.
ln: Mbándo ya nsango epésámí na ebandela.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
ln: Mbándo ya bozángi nsango ya moto mɔ̌kɔ́ na mikangano na yě.

en: A report of vital records for a given date or place.
ln: Mbándo ya bokɔ́tisi bwa bomɔi mpɔ̂ na dáti tǒ esíká epésámí.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
ln: Yenda ya mopanzí ekolakisa molɔngɔ́ o afabɛ́ ya mabótá mánsɔ na nzeté ya libótá.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
ln: Yenda ya mopanzí ekolakisa molɔngɔ́ o afabɛ́ ya bato bánsɔ na nzeté ya libótá.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
ln: Yenda ya mopanzí ekolakisa mabótá ma nzinganzinga na moto.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
ln: Yenda ya mopanzí ekolakisa bozangi nsango ya libótá ya moto.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
ln: Yenda ya mopanzí ekolakisa bakitani ba moto.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
ln: Etánda ikolakisa mikangano mya nzinganzinga ya moto.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ln: Etánda ikolakisa bikelá mpé milúlú mya moto.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ln: Etánda ikolakisa bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango bikangisámí na moto.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
ln: Etánda ikolakisa nkomá ya moto.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
ln: Etánda ikolakisa bibandela bikangisámí na moto.

en: A timeline displaying individual events.
ln: Mokɔlɔ́tɔ mwa ntángo ekotálisa milúlú mya moto.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
ln: Mosáleli akokoka kokɔ́tɔ tɛ́ kín'o "nkandá etálámí" mpé "endimámí na mokambi" ekopɔnama yangó míbálé.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
ln: Watermark ezalí mankomá maye mabakisámí káti na elílí, mpɔ̂ na kolɛmbisa basúsu na boákisi bwango na bozangi ndingisa.

en: A.M.
ln: Ntɔ́ngɔ́

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ln: AFABƐ́_ikɛ=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ln: AFABƐ́_inɛ́nɛ=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

en: API key
ln: fungóla ya API

en: Aba, Nigeria
ln: Aba, Nizeria

en: Abbreviate place names
ln: Nkómbó ya bisíká na bokúsé

en: Abbreviation
ln: Na bokúsé

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ln: Dɛs

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ln: Yan

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ln: Yúl

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ln: Yun

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ln: Máyí

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ln: Ɔkɔ

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ln: Sɛt

en: Accept
ln: Kondima

en: Accept all changes
ln: Kondima mabóngoli mansɔ

en: Access to family trees
ln: Kokɔ́tɔ na nzeté ya libótá

en: Account approval and email verification
ln: Kɔ́nti endimámí mpé nkandá etálámí

en: Add
ln: Bakísá

en: Add %s to the clippings cart
ln: Bakísá %s na kitunga

en: Add a blank row
ln: Kobakisa mokɔlɔ́tɔ ya mpámba

en: Add a brother or sister
ln: Kobakisa ndeko mobáli tǒ ndeko mwǎsí

en: Add a child
ln: Kobakisa mwǎna

en: Add a child to create a one-parent family
ln: Kobakisa mwǎna mpɔ̂ na kotónga libótá ya mobóti mɔ̌kɔ́

en: Add a child to this family
ln: Kobakisa mwǎna na libótá liye

en: Add a fact
ln: Kobakisa ekelá

en: Add a father
ln: Bakisá tatá

en: Add a favorite
ln: Bakísá bopɔni

en: Add a geographic location
ln: Kobakisa esíká ya mambí ma mabelé

en: Add a husband
ln: Bakísá molóngani mobáli

en: Add a husband to this family
ln: Kobakisa molóngani mobáli o káti ya libótá liye

en: Add a husband using an existing individual
ln: Kobakisa mobáli na bozwí moto ayébaní

en: Add a media object
ln: Kobakisa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Add a mother
ln: Kobakisa mamá

en: Add a name
ln: Kobakisa nkómbó

en: Add a news article
ln: Bakísá ekákoli ya sika

en: Add a note
ln: Kobakísa nkomá

en: Add a restriction
ln: Bakísá bopekisi

en: Add a shared note
ln: Kobakisa nkomá ya kokabolama

en: Add a son or daughter
ln: Kobakisa mwǎna mobáli tǒ mwǎna mwǎsí

en: Add a source citation
ln: Bakísá ebandela ya lisapo

en: Add a spouse
ln: Kobakisa molóngani

en: Add a story
ln: Kobakisa lisapo

en: Add a user
ln: Kobakisa mosáleli

en: Add a wife
ln: Kobakisa mwǎsí

en: Add a wife to this family
ln: Kobakisa mwǎsí na libótá liye

en: Add a wife using an existing individual
ln: Kobakisa mwǎsí na bozwí moto ayébání

en: Add an FAQ
ln: Bakísá FAQ

en: Add an associate
ln: Kobakisa mosangani

en: Add another individual to the chart
ln: Bakísá moto mosúsu káti ya liyémi

en: Add individuals
ln: Bakísá bato

en: Add links
ln: Bakísá bikangeli

en: Add marriage details
ln: Kobakisa ndimbola ya libàla

en: Add missing death records
ln: Bakísá bokɔ́tisi bwa liwâ bozángí

en: Add missing married names
ln: Bakísá nkómbó ya libála lizángí

en: Add more fields
ln: Kobakisa mikala ebelé

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
ln: Kobakisa lisapo lya bato o káti ya nzeté ya libótá.

en: Add spaces where long lines were wrapped
ln: Kobakisa ntáká esiká mokɔlɔ́tɔ moláí esúkisámí

en: Add the GEDCOM media path to filenames
ln: Bakisá nzelá ya elɔ́kɔ ya bopanzi nsango GEDCOM na nkómbó ya kásá-kásá

en: Add to TITLE header tag
ln: Kobakisa na bwéta TITLE

en: Add to favorites
ln: Bakísá káti ya bopɔni

en: Add to the clippings cart
ln: Kobakisa na kitunga

en: Add unlinked records
ln: Bakísá bokɔ́tisi bozángí ekangeli

en: Add watermarks to thumbnails
ln: Kobakisa bilembo na bilili

en: Add your own text and graphics.
ln: Kobakisa nkomá mpé mayémi ya yɔ̌ mɔ̌kɔ́.

en: Adelaide, Australia
ln: Adelaide, Ostralía

en: Administrator
ln: Mokambi

en: Administrator account
ln: Kɔ́nti ya mokambi

en: Administrator comments on user
ln: Ndimbola ya mokambi likoló na mosáleli

en: Administrators
ln: Bakambi

en: Adopted by both parents
ln: Abɔ́kɔlɔmí na babóti bábalé

en: Adopted by father
ln: Abɔ́kɔlɔmí na tatá

en: Adopted by mother
ln: Abɔ́kɔlɔmí na mamá

en: Adoption
ln: Bobɔ́kɔli

en: Adoption of a brother
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko mobáli

en: Adoption of a child
ln: Bobɔ́kɔli bwa mwǎna

en: Adoption of a daughter
ln: Bobɔ́kɔli bwa mwǎna mwǎsí

en: Adoption of a grandchild
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Adoption of a granddaughter
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Adoption of a grandson
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Adoption of a half-brother
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Adoption of a half-sibling
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko-ikɛ́

en: Adoption of a half-sister
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Adoption of a sibling
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko

en: Adoption of a sister
ln: Bobɔ́kɔli bwa ndeko mwǎsí

en: Adoption of a son
ln: Bobɔ́kɔli bwa mwǎna mobáli

en: Adult christening
ln: Batisimo ya mokóló

en: Advanced fact preferences
ln: Malúli ma bikelá ya míngi koleka

en: Advanced name facts
ln: Bikelá bya nkómbó ya míngi koleka

en: Advanced place name facts
ln: Bikelá bya nkómbó ya bisiká ya míngi koleka

en: Advanced search
ln: Boluki na bozindó

en: Afghanistan
ln: Afganistáni

en: Africa
ln: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
ln: Na nsima bokeli nzeté ya libótá, okokoka koyéisa epɛ́sɛli útá na kásá-kásá ya GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
ln: Na nsima ya bokɔ́ti bwa yɔ̌, pɔná ekangeli "kɔ́nti ya ngáí" na nsé ya mobímbí "Nkásá ya ngáí" mpé kokísá mikala mya ndoba ya bolekisi mpɔ̂ na kobóngola loloba lwa bolekisi lwa yɔ̌.

en: Age
ln: Mbúla

en: Age at birth of child
ln: Mbúla na ntángo ya libóta lya mwǎna

en: Age at which to assume an individual is dead
ln: Mbúla ya bondimi éte moto akúfí

en: Age between husband and wife
ln: Mbúla o ntéi ya mobáli na mwǎsí

en: Age between siblings
ln: Mbúla o kati ya bankána

en: Age between wife and husband
ln: Mbúla o ntéi ya mwǎsí na mobáli

en: Age difference
ln: Bokɛsɛni bwa mbúla

en: Age in year of first marriage
ln: Mbúla o kati ya mobú mwa libála lya yambo

en: Age in year of marriage
ln: Mbúla o kati ya mobú mwa libála

en: Age of parents next to child’s birthdate
ln: Mbúla ya babóti pɛnɛpɛnɛ ya dáti ya mbótama ya mwǎna

en: Age related to birth year
ln: Mbúla na ntángo ya mobú mwa mbótama

en: Age related to death year
ln: Mbúla na ntángo ya mobú mwa liwâ

en: Algeria
ln: Aljeria

en: Alive
ln: Na bomɔi

en: All
ln: Nyɔ́nsɔ

en: All changes in PhpGedView must be accepted
ln: Mabóngoli mánsɔ na káti ya PhpGedView esengélí endimama

en: All facts and events
ln: Bikelá mpé milúlú mínsɔ

en: All family facts
ln: BIkelá bínsɔ bya libótá

en: All fields must be completed.
ln: Esengélí mikala mínsɔ mikokisama.

en: All files have read and write permission.
ln: bakása-kásá ínsɔ ezalí na ndingisa mpɔ̂ na kotánga mpé kokoma.

en: All individual facts
ln: BIkelá bínsɔ bya moto

en: All individuals
ln: Bato bánsɔ

en: All records
ln: Bokɔ́tisi bɔ́nsɔ

en: All repository facts
ln: Bikelá bínsɔ bya ebómbelo

en: All source facts
ln: Bikelá bínsɔ bya ebandela

en: Allow users to see raw GEDCOM records
ln: Kopésa basáleli ndingisa ya komɔ́nɔ bokɔ́tisi bwa péto ya GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
ln: Kopesa basáleli ndingisa ya kopɔnɔ mobímbí mwa bangó mɔ̌kɔ́

en: Allow visitors to request a new user account
ln: Kondima batáli  basɛ́ngɛ kɔ́nti mpɔ̂ na mosáleli mwa nsika

en: Also known as
ln: Ayébaní mpé lokóla

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
ln: FAQ ekokí kotálisama sé na yɔ̌kɔ́ ya nzeté ya mabótá, tǒ na nzeté ya mabótá mánsɔ.

en: An alternative way to display charts.
ln: Loléngé losúsu la kotálisa liyémi.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
ln: Nzela isúsu ya kokɔ́tisa nkomá ya etángo mpé kokangisa yangó na bato.

en: An alternative way to select a new theme.
ln: Loléngé losúsu la kopɔnɔ mobímbí mwa sika.

en: An alternative way to sign in and sign out.
ln: Nzelá isúsu ya komiyíngela mpé komibimisa.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
ln: Mosangani ezalí moto mosúsu óyo azalakí na ekelá tǒ molúlú moye, lokóla motátoli tǒ sángó.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
ln: Mosangani ezalí moto mosúsu óyo azalí na mokangano na moto óyo, lokóla moninga tǒ mosáli.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
ln: Mobímbí mwa bobóngoli bato, mabótá, bibandela, etc.

en: An error occurred when unzipping the file.
ln: Mbéba ekomí na ntángo ya bofungoli kásá-kásá.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
ln: Liyémi "hourglass" lya bankɔ́kɔ na bakitani ba moto.

en: An unexpected database error occurred.
ln: Mbéba yɔ̌kɔ́ ya mbálákátá ya sandúku ya bipɛ́sɛli ekomí.

en: Ancestors
ln: Bankɔ́kɔ

en: Ancestors interest
ln: Bokébi mpɔ̂ na bankɔ́kɔ

en: Ancestors of
ln: Bankɔ́kɔ ba

en: Ancestors of %s
ln: Bankɔ́kɔ ba %s

en: Ancestral file number
ln: Motángo mwa kásá-kásá ya bankɔ́kɔ

en: Andorra
ln: Andora

en: Anniversary
ln: Molúlú mwa mbótama

en: Anniversary calendar
ln: Manáka ya mbótama

en: Annulment
ln: kozóngela

en: Answer
ln: Eyano

en: Anyone with a user account can access this website.
ln: Moto nyɔ́nsɔ azalí na kɔ́nti ya mosáleli akokí kokɔ́tɔ na website eye.

en: Apply privacy settings
ln: Kotíya bizalela bya moto yě mɔ̌kɔ́

en: Apply these preferences to all family trees
ln: Kotíya malúli maye na nzeté ya mabótá mánsɔ

en: Apply these preferences to new family trees
ln: Kotíya malúli maye na nzeté ya mabótá ma sika

en: Approval of account at %s
ln: Bondimami bwa kɔ́nti na %s

en: Approved
ln: Endimámí

en: Approved by administrator
ln: Endimámí epayi ya mokambi

en: Aqua Marine
ln: Máyi bulé

en: Are you sure you want to delete this fact?
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kozíma ekelá eye?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kozíma nkomá eye? Ekokoka kozwama nsima tɛ́.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kozíma “%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kobóya mabóngoli ma nzeté ya libótá liye?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kolongola ekangeli na elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
ln: Ya sɔ̂lɔ́ olingí kolongola ekákoli eye na molɔngɔ́ mwa malúli ma yɔ̌?

en: Asia
ln: Azia

en: Associate
ln: Mosangani

en: Associate events with this source
ln: Kokangisa milúlú na ebandela eye

en: Associates
ln: Basangani

en: Asuncion, Paraguay
ln: Asuncion, Palagway

en: At sea
ln: Na mbú

en: Attendant
ln: Ntómá

en: Attending
ln: Azalí

en: Australia
ln: Ostralía

en: Austria
ln: Otríshi

en: Author
ln: Mokomi

en: Author of last change
ln: Mokomi mwa Libóngoli lya nsúka

en: Automatically accept changes made by this user
ln: Kondima mabóngoli masálemí na mosáleli

en: Automatically expand notes
ln: Kofungola nkomá

en: Automatically expand sources
ln: Kofungla bibandela

en: Average age
ln: Mbúla ya katikáti

en: Average age at death
ln: Mbúla ya katikáti na bowéí

en: Average age in century of marriage
ln: Mbúla ya katikáti na bonkámá bwa libála

en: Average age related to death century
ln: Mbúla ya katikáti na bonkámá bwa bowéí

en: Average number of children per family
ln: Mbúla ya katikáti ya bǎna libótá na libótá

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
ln: Kímá ntáká na matɔ́nɔ́. Esengélí nkómbó ya libótá ezala bopɔni bolámu.

en: Bangladesh
ln: Bángaladɛ́si

en: Baptism
ln: Batisimo

en: Baptism of a brother
ln: Batisimo ya ndeko mobáli

en: Baptism of a child
ln: Batisimo ya Mwǎna

en: Baptism of a daughter
ln: Batisimo ya mwǎna mwǎsí

en: Baptism of a grandchild
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Baptism of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Baptism of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Baptism of a half-brother
ln: Batisimo ya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Baptism of a half-sibling
ln: Batísimo ya nkána ikɛ́

en: Baptism of a half-sister
ln: Batisimo ya ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Baptism of a sibling
ln: Batísimo ya nkána

en: Baptism of a sister
ln: Batisimo ya ndeko mwǎsí

en: Baptism of a son
ln: Batisimo ya mwǎna mobáli

en: Begins with
ln: Ebandí na

en: Belarus
ln: Bielorusia

en: Belgian Chocolate
ln: Shokolá ya Bɛ́ljika

en: Belgium
ln: Bɛ́lɛzika

en: Benin
ln: Bénin

en: Bern, Switzerland
ln: Bern, Swísi

en: Bhutan
ln: Butáni

en: Binary data object
ln: elɔ́kɔ ya epɛ́sɛli "Binary"

en: Birth
ln: Mbótama

en: Birth by country
ln: Mbótama ya mbóka na mbóka

en: Birth date range end
ln: Dáti ya mbótama kobanda na nsúka

en: Birth date range start
ln: Dáti ya mbótama kobanda na ebandeli

en: Birth of a brother
ln: Mbótama ya ndeko mobáli

en: Birth of a child
ln: Mbótama ya Mwǎna

en: Birth of a daughter
ln: Mbótama ya mwǎna mwǎsí

en: Birth of a grandchild
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Birth of a granddaughter
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Birth of a grandson
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Birth of a half-brother
ln: Mbótama ya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Birth of a half-sibling
ln: Mbótama ya nkána-ikɛ́

en: Birth of a half-sister
ln: Mbótama ya nkeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Birth of a sibling
ln: Mbótama ya nkána

en: Birth of a sister
ln: Mbótama ya nkeko mwǎsí

en: Birth of a son
ln: Mbótama ya mwǎna mobáli

en: Birth places
ln: Bisíká bya mbótama

en: Birthplace contains
ln: Esíká ya mbótama ezalí na

en: Births
ln: Mbótama

en: Births by century
ln: Mbótama na káti ya bonkámá

en: Blessing
ln: Lipamboli

en: Blue Marine
ln: Bulé Mbú

en: Body
ln: Nzóto

en: Bogota, Colombia
ln: Bogota, Kolombi

en: Book
ln: Búku

en: Booklet
ln: Búku ikɛ́

en: Bosnia and Herzegovina
ln: Bosnia na Erzegovina

en: Both alive
ln: Bábalé na bomɔi

en: Both dead
ln: Bábalé bawâ

en: Branches
ln: Bitúka

en: Branches of the %s family
ln: Bitúka bya libótá %s

en: Brisbane, Australia
ln: Brisbane, Ostralía

en: Brit milah of a brother
ln: Brit milah ya ndeko mobáli

en: Brit milah of a grandson
ln: Brit milah ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Brit milah of a half-brother
ln: Brit milah ya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Brit milah of a son
ln: Brit milah ya mwǎna mobáli

en: Brother
ln: Ndeko mobáli

en: Burial
ln: Likundí

en: Burial of a brother
ln: Likundí lya ndeko mobáli

en: Burial of a child
ln: Likundí lya mwǎna

en: Burial of a daughter
ln: Likundí lya mwǎna mwǎsí

en: Burial of a father
ln: Likundí lya tatá

en: Burial of a grandchild
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Burial of a granddaughter
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Burial of a grandfather
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mobáli

en: Burial of a grandmother
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mwǎsí

en: Burial of a grandparent
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ

en: Burial of a grandson
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Burial of a half-brother
ln: Likundí lya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Burial of a half-sibling
ln: Likundi lya nkána-ikɛ́

en: Burial of a half-sister
ln: Likundí lya ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Burial of a husband
ln: Likundí lya mobáli

en: Burial of a maternal grandfather
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mobáli na bomamá

en: Burial of a maternal grandmother
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mwǎsí na bomamá

en: Burial of a maternal grandparent
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ na bomamá

en: Burial of a mother
ln: Likundí lya mamá

en: Burial of a parent
ln: Likundí lya mobóti

en: Burial of a paternal grandfather
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mobáli na botatá

en: Burial of a paternal grandmother
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ-mwǎsí na botatá

en: Burial of a paternal grandparent
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ na botatá

en: Burial of a sibling
ln: Likundi lya nkána

en: Burial of a sister
ln: Likundí lya ndeko mwǎsí

en: Burial of a son
ln: Likundí lya mwǎna

en: Burial of a spouse
ln: Likundí lya molóngani

en: Burial of a wife
ln: Likundí lya mwǎsí

en: Burial place contains
ln: Esíká ya likundí ezalí na

en: Buyer
ln: Mosómbi

[ctx: CENTURY]
en: 10th
ln: ya 10

[ctx: CENTURY]
en: 11th
ln: ya 11

[ctx: CENTURY]
en: 12th
ln: ya 12

[ctx: CENTURY]
en: 13th
ln: ya 13

[ctx: CENTURY]
en: 14th
ln: ya 14

[ctx: CENTURY]
en: 15th
ln: ya 15

[ctx: CENTURY]
en: 16th
ln: ya 16

[ctx: CENTURY]
en: 17th
ln: ya 17

[ctx: CENTURY]
en: 18th
ln: ya 18

[ctx: CENTURY]
en: 19th
ln: ya 19

[ctx: CENTURY]
en: 1st
ln: ya 1

[ctx: CENTURY]
en: 20th
ln: ya 20

[ctx: CENTURY]
en: 21st
ln: ya 21

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
ln: ya 2

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
ln: ya 3

[ctx: CENTURY]
en: 4th
ln: ya 4

[ctx: CENTURY]
en: 5th
ln: ya 5

[ctx: CENTURY]
en: 6th
ln: ya 6

[ctx: CENTURY]
en: 7th
ln: ya 7

[ctx: CENTURY]
en: 8th
ln: ya 8

[ctx: CENTURY]
en: 9th
ln: ya 9

en: Calculating…
ln: Botángi…

en: Calendar
ln: Manáka

en: Calendar conversion
ln: Libóngoli lya manáka

en: Cambodia
ln: Kamboji

en: Cameroon
ln: Kamerun

en: Canada
ln: Kanadá

en: Cape Verde
ln: Cap-Vert

en: Cause
ln: Ntína

en: Cause of death
ln: Ntína ya liwâ

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
ln: Kébá! Óyo ekokí kozwa ngonga molaí. Zalá na bompíkílíkí.

en: Cebu City, Philippines
ln: Cebu City, Filipinas

en: Cemeteries
ln: Nkunda

en: Cemetery
ln: Nkunda

en: Census
ln: Etángo

en: Census assistant
ln: Lisálisi lya etángo

en: Census date
ln: Dáti lya etángo

en: Census place
ln: Esíká ya etángo

en: Census transcript
ln: Nkomá ya etángo

en: Central African Republic
ln: Santrafríka

en: Chad
ln: Tshadi

en: Change
ln: Kobóngola

en: Change family members
ln: Kobóngola bato ba libótá

en: Change flag
ln: Kobóngola bɛndɛ́lɛ

en: Changed on %1$s
ln: Ebóngolamí na %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
ln: Ebóngolamí na %1$s na %2$s

en: Changes
ln: Mabóngoli

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
ln[0]: Bobóngoli  bwa mokɔlɔ %s mwa nsúka molandí
ln[1]: Bobóngoli  bwa mikɔlɔ %s mya nsúka milandí

en: Character set
ln: Lingómbá lya monkomá

en: Chart
ln: Liyémi

en: Chart preferences
ln: Malúli ma liyémi

en: Chart type
ln: Loléngé lwa liyémi

en: Charts
ln: Mayémi

en: Check file permissions…
ln: Kotála ndingisa ya kásá-kásá…

en: Check for errors
ln: Kotála mbéba

en: Child
ln: Mwǎna

en: Child of
ln: Mwǎna wa

en: Child of %s
ln: Mwǎna wa %s

en: Children
ln: Bǎna

en: Children in family
ln: Bǎna na libótá

en: Children of
ln: Bǎna ba

en: Children take their father’s surname.
ln: Bǎna bazwí nkómbó ya libótá lya tatá wa bangó.

en: Children take their mother’s surname.
ln: Bǎna bazwí nkómbó ya libótá lya mamá wa bangó.

en: Choose:
ln: Kopɔnɔ:

en: Christening
ln: Batisimo

en: Christening of a brother
ln: Batisimo ya ndeko mobáli

en: Christening of a child
ln: Batisimo ya mwǎna

en: Christening of a daughter
ln: Batisimo ya mwǎna mwǎsí

en: Christening of a grandchild
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Christening of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Christening of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Christening of a half-brother
ln: Batisimo ya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Christening of a half-sibling
ln: Batísimo ya nkána ikɛ́

en: Christening of a half-sister
ln: Batisimo ya ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Christening of a sibling
ln: Batísimo ya nkána

en: Christening of a sister
ln: Batisimo ya ndeko mwǎsí

en: Christening of a son
ln: Batisimo ya mwǎna mobáli

en: Citation details
ln: Makákoli bya lisapo

en: City
ln: Engumba

en: Civil marriage
ln: Bolóngani na letá

en: Clean up data folder
ln: Kokɔ́mbɔ etúka ya bipɛ́sɛli

en: Cleared but not yet completed
ln: Ekɔ́mbwamí kasi esilí naíno tɛ́

en: Clippings cart
ln: Kitunga ya biténi

en: Cold Day
ln: Mokɔlɔ mpíɔ

en: Columbia, South Carolina, United States
ln: Columbia, South Carolina, Lisangá lya Amerika

en: Columbus, Ohio, United States
ln: Columbus, Ohio, Lisangá lya Amerika

en: Comment
ln: Ndimbola

en: Comments
ln: Ndimbola

en: Common law marriage
ln: Libála lya mobéko mɔ̌kɔ́

en: Comoros
ln: Komori

en: Compact tree
ln: Nzeté mokúsé

en: Compact tree of %s
ln: Nzeté mokúsé ya %s

en: Compress the GEDCOM file
ln: Kominiola kásá-kásá ya GEDCOM

en: Concatenation
ln: Bokangisi

en: Confirm password
ln: Kondima loloba lwa bolekisi

en: Confirmation
ln: Bondimi

en: Connection to database server
ln: Bokangisi na esálela mokaboli ya sandúku ya bipɛ́sɛli

en: Contact information
ln: Nsango mpɔ̂ na kokomela

en: Contact method
ln: Loléngé la kokomela

en: Contains
ln: Ezalí na

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ln: Kobóngola útá UTF-8 kín'o ISO-8859-1

en: Copy
ln: Koákisa

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
ln: Koákisa bokɔ́tisi bɔ́nsɔ útá %1$s káti na %2$s.

en: Copy files…
ln: Koákisa kásá-kásá…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
ln: Koákisa bakásá-kásá iye na etúka %s, kokitanisa na eye ezalí na nkómbó mɔ̌kɔ́.

en: Cote d’Ivoire
ln: Kotdivuar

en: Count
ln: Motángo

en: Countries
ln: Mbóka

en: Country
ln: Mbóka

en: Counts
ln: Mitángo

en: Create
ln: Kokela

en: Create a family tree
ln: Kokela nzeté ya libótá

en: Create a media object
ln: Kokela elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Create a repository
ln: Kokela ebómbelo

en: Create a shared note
ln: Kokela nkomá ya kokabolama

en: Create a shared note using the census assistant
ln: Kokela nkomá ya kokabola na bosáleli bosungi bwa census

en: Create a source
ln: Kokela ebandela

en: Create an individual
ln: Kokela moto

en: Create your own chart
ln: Kokela liyémi lya yɔ̌ mɔ̌kɔ́

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
ln: Kokela, kotíya ya sika mpé kozíma nzeté ya libótá mpɔ̂ na kásá-kásá nyɔ́nsɔ ya GEDCOM na káti etúka ya epɛ́sɛli.

en: Cremation
ln: Botumbi ebembe

en: Cremation of a brother
ln: Botumbi ebembe ya ndeko mobáli

en: Cremation of a child
ln: Botumbi ebembe ya mwǎna

en: Cremation of a daughter
ln: Botumbi ebembe ya mwǎna mwǎsí

en: Cremation of a father
ln: Botumbi ebembe ya tatá

en: Cremation of a grand-parent
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ

en: Cremation of a grandchild
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Cremation of a granddaughter
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Cremation of a grandfather
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mobáli

en: Cremation of a grandmother
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mwǎsí

en: Cremation of a grandson
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Cremation of a half-brother
ln: Botumbi ebembe ya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Cremation of a half-sibling
ln: Botumbi ebembe ya nkána ikɛ́

en: Cremation of a half-sister
ln: Botumbi ebembe ya ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Cremation of a husband
ln: Botumbi ebembe ya mobáli

en: Cremation of a maternal grandfather
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mobáli na bomamá

en: Cremation of a maternal grandmother
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mwǎsí na bomamá

en: Cremation of a mother
ln: Botumbi ebembe ya mamá

en: Cremation of a parent
ln: Botumbi ebembe ya mobóti

en: Cremation of a paternal grandfather
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mobáli na botatá

en: Cremation of a paternal grandmother
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ-mwǎsí na botatá

en: Cremation of a sibling
ln: Botumbi ebembe ya nkána

en: Cremation of a sister
ln: Botumbi ebembe ya ndeko mwǎsí

en: Cremation of a son
ln: Botumbi ebembe ya mwǎna mobáli

en: Cremation of a spouse
ln: Botumbi ebembe ya molóngani

en: Cremation of a wife
ln: Botumbi ebembe ya mwǎsí

en: Croatia
ln: Kroasia

en: Custom event
ln: Molúlú mwa moto yě mɔ̌kɔ́

en: Customize this page
ln: Kobɔngisa lonkásá loye

en: Cyprus
ln: Sipre

en: DNA markers
ln: Elakisa ya ADN

en: Data
ln: Epɛ́sɛli

en: Data folder
ln: Etúka ya epɛ́sɛli

en: Database and table names
ln: Sandúku ya bipɛ́sɛli mpé nkómbó ya bitánda

en: Database connection
ln: Bokangisi bwa sandúku ya bipɛ́sɛli

en: Database name
ln: Nkómbó ya sandúku ya bipɛ́sɛli

en: Database password
ln: Loloba lwa bolekisi la sandúku ya bipɛ́sɛli

en: Database user account
ln: Kɔ́nti ya mosáleli ya sandúku ya bipɛ́sɛli

en: Date
ln: Dáti

en: Date differences
ln: Bokɛsɛni bwa dáti

en: Date of LDS baptism
ln: Dáti ya batisimo loléngé lwa LDS

en: Date of adoption
ln: Dáti ya bobɔ́kɔlɛli

en: Date of baptism
ln: Dáti ya batisimo

en: Date of bar mitzvah
ln: Dáti ya bar mitzvah

en: Date of bat mitzvah
ln: Dáti ya bat mitzvah

en: Date of birth
ln: Dáti ya mbótama

en: Date of blessing
ln: Dáti ya lipamboli

en: Date of brit milah
ln: Dáti ya Brit milah

en: Date of burial
ln: Dáti ya likundí

en: Date of christening
ln: Dáti ya batísimo

en: Date of confirmation
ln: Dáti ya bokúli

en: Date of cremation
ln: Dáti ya botumbi ebembe

en: Date of death
ln: Dáti ya liwâ

en: Date of divorce
ln: Dáti ya bokabwani

en: Date of emigration
ln: Dáti ya botíki ekólo

en: Date of engagement
ln: Dáti ya bondimi

en: Date of event
ln: Dáti ya molúlú

en: Date of first communion
ln: Dáti ya bokúli bwa yambo

en: Date of immigration
ln: Dáti ya bokɔ́ti mbóka

en: Date of last change
ln: Dáti ya libóngoli lya nsúka

en: Date of marriage
ln: Dáti ya libála

en: Date of marriage banns
ln: Dáti ya bopanzi nsango ya libála

en: Date of naturalization
ln: Dáti ya bokómi mwǎna-mbóka

en: Date of ordination
ln: Dáti ya bokúli

en: Date of residence
ln: Dáti ya bofándi

en: Date period
ln: Eleko ya dáti

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
ln: Bileko bya dáti bisálelámí mpɔ̂ na kolakisa ekelá, lokóla mosálá molandelámí na eleko ya ntángo.

en: Date range
ln: Molɔngɔ́ mwa dáti

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
ln: Milɔngɔ́ mya dáti misálelámí mpɔ̂ na kolakisa elúlú, lokóla mbótama ekomákí na dáti eyébaní tɛ́ na káti ya eleko mɔ̌kɔ́.

en: Date registered
ln: Dáti ekomísamí

en: Date sent
ln: Dáti etíndamí

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
ln: Dáti ikobóngolama sé sɔ́kí ebɔngí mpɔ̂ na manáka. Na ndakisa, bobɛ́lɛ́ dáti káti ya %1$s mpé %2$s ikobóngolama na manáka ya Falansé mpé bobɛ́lɛ́ dáti na nsima ya %3$s ikobóngolama na manáka ya Gregorian.

en: Daughter
ln: Mwǎna mwǎsí

en: Daughter of %s
ln: Mwǎna mwǎsí ya %s

en: Day
ln: Mokɔlɔ

en: Day not set
ln: Mokɔlɔ motíyamí tɛ́

en: Day:
ln: Mokɔlɔ:

en: Dead
ln: Bakúfá

en: Death
ln: Liwâ

en: Death by country
ln: Bowéí bwa mbóka na mbóka

en: Death date range end
ln: Mobú mwa liwâ kobanda na nsúka

en: Death date range start
ln: Mobú mwa liwâ kobanda na ebandeli

en: Death of a brother
ln: Liwâ lya ndeko mobáli

en: Death of a child
ln: Liwâ lya mwǎna

en: Death of a daughter
ln: Liwâ lya mwǎna mwǎsí

en: Death of a father
ln: Liwâ lya tatá

en: Death of a grand-parent
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ

en: Death of a grandchild
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Death of a granddaughter
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Death of a grandfather
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mobáli

en: Death of a grandmother
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mwǎsí

en: Death of a grandson
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Death of a half-brother
ln: Liwâ lya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Death of a half-sibling
ln: Liwâ ya nkána-ikɛ́

en: Death of a half-sister
ln: Liwâ lya ndeko-ikɛ́ mwǎsi

en: Death of a husband
ln: Liwâ lya mobáli

en: Death of a maternal grandfather
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mobáli na bomamá

en: Death of a maternal grandmother
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mwǎsí na bomamá

en: Death of a mother
ln: Liwâ lya mamá

en: Death of a parent
ln: Liwâ lya mobóti

en: Death of a paternal grandfather
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mobáli na botatá

en: Death of a paternal grandmother
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ-mwǎsí na botatá

en: Death of a sibling
ln: Liwâ lya nkána

en: Death of a sister
ln: Liwâ lya ndeko mwǎsi

en: Death of a son
ln: Liwâ lya mwǎna

en: Death of a spouse
ln: Liwâ lya molóngani

en: Death of a wife
ln: Liwâ lya mwǎsi

en: Death of one spouse
ln: Liwâ lya molóngani mɔ̌kɔ́

en: Death place contains
ln: Esíká ya liwâ lizalí na

en: Death places
ln: Bisíká bya liwâ

en: Deaths
ln: Mawâ

en: Deaths by century
ln: Bowéí na káti ya bonkámá

en: Decade of birth
ln: Mbótama o káti ya mibú zómi

en: Decade of death
ln: Liwâ o káti ya mibú zómi

en: Decade of marriage
ln: Libála o káti ya mibú zómi

en: Default family tree
ln: Nzeté ya libótá ya libosó

en: Default individual
ln: Moto sóngóló

en: Delete
ln: Kozímisa

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ln: Kozíma epɛ́sɛli ya mambí ma mabelé nyɔ́nsɔ ezalí libosó ya boyíngisi kásá-kásá.

en: Delete selected messages
ln: Kozímisa nkomá épɔnɔmí

en: Delete temporary files…
ln: Kozíma kásá-kásá ya sékô tɛ̂…

en: Delete this name
ln: Kozímisa nkómbó eye

en: Delete your account
ln: Koboma kɔ́nti óyo

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
ln: Kozíma libótá ekolongola ekangeli ya bato káti na bangó kasi ekotíka bato na esíká bazálí. Ya sɔ̂lɔ́ oliní kozíma libótá liye?

en: Democratic Republic of the Congo
ln: Republíki ya Kongó Demokratíki

en: Denmark
ln: Danemark

en: Denver, Colorado, United States
ln: Denver, Colorado, Lisangá lya Amerika

en: Descendants
ln: Bakitani

en: Descendants of
ln: Bakitani ba

en: Descendants of %s
ln: Bakitani ba %s

en: Display %s
ln: Kotálisa %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
ln: Kotálisa mpé koyángela nkásá ya bopɔni ya nzeté ya libótá.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
ln: Kotálisa mpé koyángela nkásá ya bopɔni ya mosáleli.

en: Divorce
ln: Bokabwani

en: Divorces by century
ln: Bokabwani na káti ya bonkámá

en: Djibouti
ln: Djibuti

en: Do not change to keep original filename.
ln: Kobóngola tɛ́ mpɔ̂ na kobátela nkómbó ya kásá-kásá ya kala.

en: Download
ln: Kotíyola

en: Download %s…
ln: Kotíyola %s…

en: Download file
ln: Kotíyola kásá-kásá

en: Download geographic data
ln: Kotíyola epɛ́sɛli ya mambí ma mabelé

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
ln: Nkómbó ya basáleli ikokaní. Mosáleli na nkómbó ya mosáleli eye azalí. Bolimbisi pɔná nkómbó ya mosáleli esúsu.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
ln: Kɔ́nti nyɔ́nsɔ ezalí na bopɔni "kondima mabóngoli". Sɔ́kɔ́ yangó epɔnámí, mabóngoli mansɔ masálémí na mosáleli moye makobátelama ya nɔkí-nɔkí. Bakambi ebelé bakopɔnɔ yangó mpɔ̂ na kɔ́nti ya basáleli na bangó.

en: Earliest birth
ln: Mbótama ya libósó

en: Earliest birth year
ln: Mobú mwa mbótama ya libósó

en: Earliest death
ln: Liwâ lya yambo

en: Earliest death year
ln: Mobú mwa liwâ lya yambo

en: Earliest divorce
ln: Bokabwani bwa libósó

en: Earliest marriage
ln: Libála lya yambo

en: Ecuador
ln: Ekwatéli

en: Edit
ln: Kobɔngisa

en: Edit a website access rule
ln: Kobɔngisa mobéko mwa boyíngeli

en: Edit preferences
ln: Kobɔngisa malúli

en: Edit the FAQ
ln: Kobɔngisa FAQ

en: Edit the details
ln: Kobɔngisa bikákoli

en: Edit the gender
ln: Kobɔngisa emoto

en: Edit the media object
ln: Kobɔngisa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Edit the name
ln: Kobɔngisa nkómbó

en: Edit the note
ln: Kobɔngisa nkomá

en: Edit the repository
ln: Kobɔngisa ebómbelo

en: Edit the shared note
ln: Kobɔngisa nkomá ya kokabolama

en: Edit the source
ln: Kobɔngisa ebandela

en: Edit the story
ln: Kobɔngisa lisapo

en: Edit the user
ln: Kobɔngisa mosáleli

en: Edit this individual and replace their details with your own.
ln: Bongisá moto óyo mpé kitinyá makákoli maye na yɔ̌ mɔ̌kɔ́.

en: Editor
ln: Mobɔngisi

en: Egypt
ln: Ejipte

en: Elevation
ln: Botómboli

en: Emigration
ln: Botíki ekólo

en: Employee
ln: Mosáli

en: Employer
ln: Mokonzi

en: Empty the clippings cart
ln: Kitunga ezali na elɔ́kɔ tɛ́

en: Enabled
ln: Elamusámí

en: End year
ln: Mobú mwa nsúka

en: Ending range of change dates
ln: Molɔngɔ́ mwa nsúka ya mabóngoli ma dáti

en: England
ln: Ingɛlɛ́tɛlɛ

en: Enter an individual, family, or source ID
ln: Kotíya moto, libótá, tǒ ID ya ebandela

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
ln: Kokɔ́tisa tǒ koluka ID ya moto, libótá tǒ ebandela óyo ekokangisama na elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye.

en: Entire record
ln: Bokɔ́tisi mobimba

en: Equatorial Guinea
ln: Gine-Ekwatorial

en: Eritrea
ln: Elitré

en: Estimated dates for birth and death
ln: Dáti ya mbótama mpé liwâ

en: Ethiopia
ln: Etiopi

en: Europe
ln: Mpótó

en: Event
ln: Molúlú

en: Events
ln: Milúlú

en: Events in countries
ln: Milúlú o káti ya ba mbóka

en: Events of close relatives
ln: Milúlú mya mikangano mya nzinganzinga

en: Exact
ln: Ekokí

en: Exact date
ln: Dáti ekokí

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
ln: Kolongola bato baye bazálí na nkómbó ya libála lya %s

en: Exclude subfolders
ln: Kolongola bitúka bya káti

en: Explain why you are requesting an account.
ln: Limbolá mpɔ̂ na níni ozalí kosɛ́ngɛ kɔnti.

en: Export
ln: Botíndi libándá

en: Export a GEDCOM file
ln: Komɛmɛ kásá-kásá ya GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
ln: Komɛmɛ nzeté ya mabótá mánsɔ epái na kásá-kásá ya GEDCOM…

en: Export preferences
ln: Komɛmɛ malúli

en: External files
ln: Bakásá-kásá ya libándá

en: External media files have a URL instead of a filename.
ln: Bakásá-kásá ya bopanzi nsango ya libándá bizalí na URL na esíka ya nkómbó ya kásá-kásá.

en: Extra information
ln: Nsangó ya bobakisi

en: Eye color
ln: Lángi ya lǐso

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ x %s

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
ln: Abɔ́kɔlɔmí na babóti bábalé

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
ln: Abɔ́kɔlɔmí na tatá

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
ln: Abɔ́kɔlɔmí na mamá

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
ln: Ayébaní mpé lokóla

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
ln: Ntómá mwǎsí

[ctx: FEMALE]
en: Attending
ln: Azalí (mwǎsí)

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
ln: Mosómbi

[ctx: FEMALE]
en: Employee
ln: Mosáli mwǎsí

[ctx: FEMALE]
en: Employer
ln: Mokonzi mwǎsí

[ctx: FEMALE]
en: Friend
ln: Moníngá

[ctx: FEMALE]
en: Informant
ln: Mosakoli

[ctx: FEMALE]
en: Never married
ln: Abálá tɛ́

[ctx: FEMALE]
en: Owner
ln: Nkóló

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
ln: nkómbó ya bobɔ́kɔli

[ctx: FEMALE]
en: also known as
ln: ayébání mpé lokóla

[ctx: FEMALE]
en: birth name
ln: nkómbó ya mbótama

[ctx: FEMALE]
en: change of name
ln: bobóngoli bwa nkómbó

[ctx: FEMALE]
en: died
ln: akúfá

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mwambe

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mɔ̌kɔ́

[ctx: FEMALE]
en: estate name
ln: esíká ya bofándi bwa moto

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mítáno

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
ln: %s ya mitáno

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mítáno

[ctx: FEMALE]
en: first %s
ln: %s wa yambo

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mínei

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
ln: %s wa minei

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mínei

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
ln: nkómbó ya bokɔ́ti mbóka

[ctx: FEMALE]
en: married
ln: abálá

[ctx: FEMALE]
en: married name
ln: nkómbó ya libála

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa libwá

[ctx: FEMALE]
en: partner
ln: moníngá mwǎsí

[ctx: FEMALE]
en: religious name
ln: nkómbó ya bonzámbe

[ctx: FEMALE]
en: second %s
ln: %s wa míbalé

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa nsambo

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa motóbá

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi

[ctx: FEMALE]
en: third %s
ln: %s wa misáto

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mísáto

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mísáto

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na míbalé

[ctx: FEMALE]
en: was born
ln: abótámí

en: Fact
ln: Ekelá

en: Fact 1
ln: Ekelá ya 1

en: Fact 10
ln: Ekelá ya 10

en: Fact 11
ln: Ekelá ya 11

en: Fact 12
ln: Ekelá ya 12

en: Fact 13
ln: Ekelá ya 13

en: Fact 2
ln: Ekelá ya 2

en: Fact 3
ln: Ekelá ya 3

en: Fact 4
ln: Ekelá ya 4

en: Fact 5
ln: Ekelá ya 5

en: Fact 6
ln: Ekelá ya 6

en: Fact 7
ln: Ekelá ya 7

en: Fact 8
ln: Ekelá ya 8

en: Fact 9
ln: Ekelá ya 9

en: Fact or event
ln: Ekelá tǒ molúlú

en: Facts and events
ln: Bikelá mpé milúlú

en: Facts for family records
ln: Bikelá mpɔ̂ na bokɔ́tisi bwa libótá

en: Facts for individual records
ln: Bikelá mpɔ̂ na bokɔ́tisi bwa moto

en: Facts for new families
ln: Bikelá mpɔ̂ na mabótá ma sika

en: Facts for new individuals
ln: Bikelá mpɔ̂ na bato ba sika

en: Facts for repository records
ln: Bikelá mpɔ̂ na bokɔ́tisi bwa ebómbelo

en: Facts for source records
ln: Bikelá mpɔ̂ na bokɔ́tisi bwa ebandela

en: Families
ln: Mabótá

en: Families with sources
ln: Mabótá na bibandela

en: Family
ln: Libótá

en: Family as a child
ln: libótá lizalí na mwǎna

en: Family as a spouse
ln: Libótá lizalí na molóngani

en: Family book
ln: Búku ya libótá

en: Family book of %s
ln: Búku ya libótá lya %s

en: Family file
ln: Kásá-kásá ya libótá

en: Family group information
ln: Nsango ya lingómbá lya libótá

en: Family list
ln: Molɔ́ngɔ́ mwa Libótá

en: Family of %s
ln: Libótá lya %s

en: Family tree
ln: Nzeté ya libótá

en: Family tree clippings cart
ln: Kitunga ya biténi bya nzeté ya libótá

en: Family trees
ln: Nzeté ya mabótá

en: Family with %s
ln: Libótá na %s

en: Family with adoptive parents
ln: Libótá na babóti babɔ́kɔli

en: Family with foster parents
ln: Libótá na babóti babɔ́kɔli

en: Family with husband
ln: Libótá na molóngani mobáli

en: Family with parents
ln: Libótá na babóti

en: Family with rada parents
ln: Libótá na babóti babɔ́kɔli, loléngé la "rada"

en: Family with sealing parents
ln: Libótá na babóti babɔ́kɔli, loléngé la bamolomoni

en: Family with spouse
ln: Libótá na molóngani

en: Family with the most children
ln: Libótá na bǎna ebelé

en: Family with wife
ln: Libótá na molóngani mwǎsi

en: Fan chart
ln: Liyémi nzínga

en: Fan chart of %s
ln: Liyémi nzínga lya %s

en: Father
ln: Tatá

en: Father: %s
ln: Tatá: %s

en: Father’s age
ln: Mbúla ya tatá

en: Father’s family with %s
ln: Libótá lya tatá na %s

en: Father’s family with an unknown individual
ln: Libótá lya tatá na moto ayébání tɛ́

en: Favorites
ln: Bopɔni

en: Female
ln: Mwǎsí

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
ln: Abɔ́kɔlɔmí

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
ln: Mbótama

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
ln: Mobɔ́kɔli mwǎsí

en: Females
ln: Bǎsí

en: File size
ln: Bonɛ́nɛ bwa kásá-kásá

en: File successfully uploaded
ln: Kásá-kásá etómbisámí na nkónzo

en: Filename
ln: Nkómbó ya kásá-kásá

en: Filename on server
ln: Nkómbó ya kásá-kásá na káti ya esálela mokaboli

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
ln: Nkómbó ya kásá-kásá bisengeli kozala na monkomá “%s” tɛ́.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
ln: Nkómbó ya kásá-kásá bisengeli kozala na esúkya “%s” tɛ́.

en: Filter
ln: Kokɔngɔlɔ

en: Find a fact or event
ln: Koluka ekelá tǒ molúlú

en: Find a family
ln: Koluka libótá

en: Find a media object
ln: Koluka elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Find a place
ln: Koluka esíká

en: Find a repository
ln: Koluka ebombelo

en: Find a shared note
ln: Koluka nkomá ya kokabolama

en: Find a source
ln: Koluka ebandela

en: Find a special character
ln: Koluka monkomá gudi

en: Find all possible relationships
ln: Koluka mikangano mínsɔ

en: Find an individual
ln: Koluka moto

en: Find any relationship
ln: Koluka mikangano

en: Find duplicates
ln: Koluka biye bikokání

en: Find other relationships
ln: Koluka mikangano misúsu

en: Find relationships via ancestors
ln: Koluka mikangano epayi ya bankɔ́kɔ

en: Find the closest relationships
ln: Koluka mikangano mya pɛnɛpɛnɛ

en: Find unrelated individuals
ln: Koluka bato bazalí na mikangano tɛ́

en: Finland
ln: Finlanda

en: First communion
ln: Bokúli bwa yambo

en: First event
ln: Molúlú mwa yambo

en: First record
ln: Bokɔ́tisi bwa yambo

en: Folder
ln: Etúka

en: Folder name on server
ln: Nkómbó ya etúka káti na esálela mokaboli

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
ln: Na ndakisa, sɔ́kí kásá-kásá ya GEDCOM ezalí na %1$s mpé webtrees ezalí kozela ékúta %2$s na káti ya etúka, bôngó okosengéla kolongola %3$s.

en: For help with genealogy questions contact %s.
ln: Mpɔ̂ na lisalisi lya mitúna mitálí libótá komelá %s.

en: For technical support and information contact %s.
ln: Mpɔ̂ na mitúna mitálí mayɛ́lɛ ma mosálá mpé nsango komelá %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
ln: Mpɔ̂ na mitúna mitálí mayɛ́lɛ ma mosálá tǒ mabótá, komelá %s.

en: Forgot password?
ln: Bobósani loloba lwa bolekisi?

en: Foster child
ln: Mwǎna babɔ́kɔ́lí

en: Foster father
ln: Tatá mobɔ́kɔli

en: Foster mother
ln: Mamá mobɔ́kɔli

en: France
ln: Falansia

en: French
ln: Ya Falansia

en: Friday
ln: Misálá mítáno

en: Friend
ln: Moníngá

en: From
ln: útá

en: Funeral
ln: Likundí

en: GEDCOM errors
ln: Mbéba ya GEDCOM

en: GEDCOM file
ln: kásá-kásá ya GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: April
ln: Apríli

[ctx: GENITIVE]
en: August
ln: Augústo

[ctx: GENITIVE]
en: December
ln: Dɛsɛ́mbɛ

[ctx: GENITIVE]
en: February
ln: Febwáli

[ctx: GENITIVE]
en: January
ln: Yanwáli

[ctx: GENITIVE]
en: July
ln: Yúli

[ctx: GENITIVE]
en: June
ln: Yuni

[ctx: GENITIVE]
en: March
ln: Mársi

[ctx: GENITIVE]
en: May
ln: Máyí

[ctx: GENITIVE]
en: November
ln: Novɛ́mbɛ

[ctx: GENITIVE]
en: October
ln: Ɔkɔtɔbɛ

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ln: Rabi’al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
ln: Rabi’al-thani

[ctx: GENITIVE]
en: September
ln: Sɛtɛ́mbɛ

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
ln: mikɔlɔ mya kobakisa

en: Gabon
ln: Gabɔ́

en: Gambia
ln: Gambie

en: Gender
ln: Emoto

en: Genealogy data
ln: Epɛ́sɛli ya molɔngɔ́ mwa libtótá

en: General
ln: Ya mobimba

en: General search
ln: Boluki bwa mobimba

en: Generated by %s
ln: Epésámí na %s

en: Geographic area
ln: Etando ya mambí ma mabelé

en: Geographic data
ln: Epɛ́sɛli ya mambí ma mabelé

en: Germany
ln: Alémani

en: Get an API key from Google.
ln: Kozwa fungóla ya API epái na Google.

en: Given name
ln: Nkómbó-ikɛ́

en: Given names
ln: Nkómbó-ikɛ́

en: Grandparents
ln: Bankɔ́kɔ

en: Greatest age at death
ln: Mbúla monɛ́nɛ o ntángo ya liwâ

en: Greatest age between siblings
ln: Mbúla monɛ́nɛ kolúta o kati ya bankána

en: Greece
ln: Gresi

en: Guinea
ln: Gine

en: Guinea-Bissau
ln: Gine-Bisau

en: Hair color
ln: Lángi lya nsúki

en: He
ln: Yě

en: He died
ln: Akúfí

en: He married
ln: Abálí

en: He resided at
ln: Afándí na

en: He was born
ln: Abótamákí

en: He was buried
ln: Akundamákí

en: He was christened
ln: Abátisamákí

en: He was cremated
ln: Atumbamákí

en: Hebrew
ln: Boyúda

en: Hebrew name
ln: Nkómbó ya boyúda

en: Height
ln: Bonɛ́nɛ

en: Hello %s…
ln: Mbɔ́tɛ %s…

en: Hello administrator…
ln: Mbɔ́tɛ mokambi…

en: Help
ln: Lisálisi

en: Helsinki, Finland
ln: Helsinki, Finlanda

en: Her occupation was
ln: Lotómo la yě ezalákí

en: Hide from everyone
ln: Kobómbela bato bánsɔ

en: Hijri
ln: Ya islámu

en: His occupation was
ln: Lotómo la yě ezalákí

en: Historical facts
ln: Bikelá bya kala

en: Home page
ln: Lonkásá lwa yambo

en: Hourglass chart
ln: Liyémi "hourglass"

en: Hourglass chart of %s
ln: Liyémi "hourglass" lya %s

en: Hungary
ln: Ungri

en: Husband
ln: Mobáli

en: Husband’s age
ln: Mbúla ya mobáli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ln: Apríli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ln: Augústo

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ln: Dɛsɛ́mbɛ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ln: Febwáli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ln: Yanwáli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ln: Yúli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ln: Yuni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ln: Mársi

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ln: Máyí

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ln: Novɛ́mbɛ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ln: Ɔkɔtɔbɛ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
ln: Rabi’al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
ln: Rabi’al-thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ln: Sɛtɛ́mbɛ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
ln: mikɔlɔ mya kobakisa

en: Iceland
ln: Islandi

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
ln: Sɔ́kí nzeté ya mabótá íbalé ikosálela etúka ya elɔ́kɔ ya bopanzi nsango mɔ̌kɔ́, bôngó bakokoka kokabolana kásá-kásá ya bopanzi nsango. Sɔ́kí bakosálela bitúka bya bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango bikɛsɛ́ní, bôngó bakásá-kásá na bangó ekobátelama bisíká bikɛsɛ́ní.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
ln: Sɔ́kí osɛ́ngákí kɔnti tɛ́, okokí sé kozíma nkomá eye.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
ln: Sɔ́kí ozalí na motángo monɛ́nɛ mwa bakásá-kásá ya bopanzi nsango, bôngó okokí koyángela yangó na bitúka mpé bitúka bya káti.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
ln: Sɔ́kí opɔní etúka ekɛsɛ́ní, osengélí kolekisa bakásá-kásá ínsɔ (longola sé config.ini.php, index.php, and .htaccess) útá etúka ezalí kín’o etúka ya sika.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
ln: Sɔ́kí opɔní etúka ekɛsɛ́ní, osengélí kolekisa mpé bakásá-kásá ya bopanzi nsango ínsɔ útá etúka ezalí kín’o etúka ya sika.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
ln: Sɔ́kí ozalí kosálela mɔ̌kɔ́ ya bolandeli mpé misálá ya lisɔsɔli elandí, webtrees akokí kobakisa yangó mɔ̌kɔ́ nkomá ya bolandeli.

en: Image dimensions
ln: Bonɛ́nɛ bwa elílí

en: Images without watermarks
ln: Bilílí bizangí bilembo bya watermark

en: Import
ln: Koyéisa

en: Import a GEDCOM file
ln: Koyéisa kásá-kásá ya GEDCOM

en: Import all places from a family tree
ln: Koyéisa bisíká bínsɔ útá nzeté ya libótá

en: Import preferences
ln: Koyéisa malúli

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
ln: O káti ya nzeté ya libótá, bokɔ́tisi bɔ́nsɔ bozalí na etatoli ya motángo mwa káti (babêngí XREF”) lokóla “F123”  tǒ “R14”.

en: In this month…
ln: Na sánzá eye…

en: In this year…
ln: Na mobú moye…

en: Include individuals with “%s” as a married name
ln: Kobakisa bato óyo nkómbó ya libála na bangó ezalí “%s”

en: Include subfolders
ln: Tíyá bitúka bya káti

en: Include the individual’s immediate family
ln: Tíyá mabótá ma nzínganzínga na bato

en: Indianapolis, Indiana, United States
ln: Indianapolis, Indiana, Lisangá lya Amerika

en: Individual
ln: Moto

en: Individual 1
ln: Moto 1

en: Individual 2
ln: Moto 2

en: Individual distribution
ln: Bokaboli bwa bato

en: Individual distribution chart
ln: Liyémi lya Bokaboli bwa bato

en: Individual list
ln: Molɔ́ngɔ́ mwa moto

en: Individual pages
ln: Nkásá ya moto

en: Individual record
ln: Bokɔ́tisi bwa moto

en: Individual who lived the longest
ln: Moto na bomɔi molaí

en: Individuals
ln: Bato

en: Individuals with sources
ln: Moto na bidandela

en: Individuals with surname %s
ln: Bato na nkómbó ya libótá ya %s

en: Indonesia
ln: Indoneziá

en: Infant
ln: Mwǎna mokɛ́

en: Informant
ln: Mosakoli

en: Installation folder
ln: Etúka ya bofándisi

en: Interactive tree
ln: Nzeté ekomimbóngwana

en: Interactive tree of %s
ln: Nzeté ekomimbóngwana ya %s

en: Invalid GEDCOM format
ln: Bomɔ́nɔni bwa GEDCOM mabé

en: Invalid date
ln: Dáti mabé

en: Iraq
ln: Irak

en: Ireland
ln: Irlandi

en: Jamaica
ln: Jamaike

en: Japan
ln: Zapɔ́

en: Jewish
ln: Ya boyúda

en: Johannesburg, South Africa
ln: Johannesburg, Sidafrika

en: Keep
ln: Kobátela

en: Keep link in list
ln: Kotíka ekangeli o káti ya molɔ́ngɔ́

en: Keep media objects
ln: Kobátela bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango

en: Keep the existing “last change” information
ln: Kobátela nsango ya "libóngoli lya nsúka" lizalí

en: Kenya
ln: Kénya

en: LDS baptism
ln: batisimo loléngé lwa LDS

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ln: Apríli

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ln: Augústo

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ln: Dɛsɛ́mbɛ

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ln: Febwáli

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ln: Yanwáli

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ln: Yúli

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ln: Yuni

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ln: Mársi

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ln: Máyí

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ln: Novɛ́mbɛ

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ln: Ɔkɔtɔbɛ

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ln: Rabi’al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ln: Rabi’al-thani

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ln: Sɛtɛ́mbɛ

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
ln: mikɔlɔ mya kobakisa

en: Language
ln: Lokótá

en: Languages
ln: Nkótá

en: Largest families
ln: Mabótá minɛ́nɛ

en: Largest number of grandchildren
ln: Bankɔ́kɔ-bǎna ebelé kolúta

en: Las Vegas, Nevada, United States
ln: Las Vegas, Nevada, Lisangá lya Amerika

en: Last change
ln: Libóngoli lya nsúka

en: Last event
ln: Molúlú mwa nsúka

en: Last signed in
ln: Moyíngeli mwa nsúka

en: Latest birth
ln: Mbótama ya nsúka

en: Latest birth year
ln: Mobú mwa mbótama ya nsúka

en: Latest death
ln: Liwâ lya nsúka

en: Latest death year
ln: Mobú mwa liwâ lya nsúka

en: Latest divorce
ln: Bokabwani bwa nsúka

en: Latest marriage
ln: Libála lya nsúka

en: Layout
ln: Etálisi

en: Leaves
ln: Bankásá

en: Length of marriage
ln: Boúmeli bwa libála

en: Lesotho
ln: Lesoto

en: Libya
ln: Libîya

en: Lifespan
ln: Liyémi lya bomɔi

en: Lifespans
ln: Mayémi mya bomɔi

en: Lima, Peru
ln: Lima, Péru

en: Link the user account to an individual.
ln: Kokangisa kɔ́nti ya mosáleli na moto.

en: Link this individual to an existing family as a child
ln: Kosangisa moto óyo lokola mwǎna o káti ya  libótá liyébaní

en: Link this media object to a family
ln: Kokangisa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango na libótá

en: Link this media object to a source
ln: Kokangisa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango na ebandela

en: Link this media object to an individual
ln: Kokangisa elɔ́kɔ ya bopanzi nsango na moto

en: Link this user to an individual in the family tree.
ln: Kokangisa mosáleli óyo na moto o káti na nzeté ya libótá.

en: Link to an existing media object
ln: Kokangisa na elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eyébání

en: Linked database ID
ln: ID ya sandúku ya bipɛ́sɛli ekangisámí

en: Links
ln: Bikangeli

en: List
ln: Molɔ́ngɔ́

en: Lists
ln: Milɔ́ngɔ́

en: Lithuania
ln: Litaue

en: Living
ln: Na bomɔi

en: Living individuals
ln: Bato na bomɔi

en: Local files
ln: Bankásá-nkásá ya ndako

en: Location
ln: Esíká

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ln: Esíká elongwé tɛ́: Esíká eye ezalí na bisíká bikɛ́ na káti

en: Longest marriage
ln: Libála liwúmelí mingi

en: Lost password request
ln: Bosɛ́ngi bwa loloba lwa bolekisi ebúngí

en: Luxembourg
ln: Luksamburg

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ x %s

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
ln: Abɔ́kɔlɔmí na babóti bábalé

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
ln: Abɔ́kɔlɔmí na tatá

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
ln: Abɔ́kɔlɔmí na mamá

[ctx: MALE]
en: Also known as
ln: Ayébaní mpé lokóla

[ctx: MALE]
en: Attendant
ln: Ntómá mobáli

[ctx: MALE]
en: Attending
ln: Azalí (mobáli)

[ctx: MALE]
en: Buyer
ln: Mosómbi

[ctx: MALE]
en: Employee
ln: Mosáli mobáli

[ctx: MALE]
en: Employer
ln: Monkonzi mobáli

[ctx: MALE]
en: Friend
ln: Moníngá

[ctx: MALE]
en: Informant
ln: Mosakoli

[ctx: MALE]
en: Never married
ln: Abálá tɛ́

[ctx: MALE]
en: Owner
ln: Nkóló

[ctx: MALE]
en: adopted name
ln: nkómbó ya bobɔ́kɔli

[ctx: MALE]
en: also known as
ln: ayébání mpé lokóla

[ctx: MALE]
en: birth name
ln: nkómbó ya mbótama

[ctx: MALE]
en: change of name
ln: bobóngoli bwa nkómbó

[ctx: MALE]
en: died
ln: akúfá

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mwambe

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mɔ̌kɔ́

[ctx: MALE]
en: estate name
ln: esíká ya bofándi bwa moto

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mítáno

[ctx: MALE]
en: fifth %s
ln: %s ya mitáno

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mítáno

[ctx: MALE]
en: first %s
ln: %s wa yambo

[ctx: MALE]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mínei

[ctx: MALE]
en: fourth %s
ln: %s wa minei

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mínei

[ctx: MALE]
en: immigration name
ln: nkómbó ya bokɔ́ti mbóka

[ctx: MALE]
en: married
ln: abálá

[ctx: MALE]
en: married name
ln: nkómbó ya libála

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa libwá

[ctx: MALE]
en: partner
ln: moníngá mobáli

[ctx: MALE]
en: religious name
ln: nkómbó ya bonzámbe

[ctx: MALE]
en: second %s
ln: %s wa míbalé

[ctx: MALE]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa nsambo

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa motóbá

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi

[ctx: MALE]
en: third %s
ln: %s wa misáto

[ctx: MALE]
en: third cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mísáto

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mísáto

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na míbalé

[ctx: MALE]
en: was born
ln: abótámí

en: Macau
ln: Makau

en: Madagascar
ln: Madagasikari

en: Madrid, Spain
ln: Madrid, Espania

en: Mailto link
ln: Ekangisi epáí ya

en: Maldives
ln: Madívi

en: Male
ln: Mibáli

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
ln: Abɔ́kɔlɔmí

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
ln: Mbótama

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
ln: Mobɔ́kɔli mobáli

en: Males
ln: Mibáli

en: Manage family trees
ln: Koyángela nzeté ya mabótá

en: Manage media
ln: Koyángela bisáleli bya bopanzi nsango

en: Manage the links
ln: Koyángela bikangeli

en: Manager
ln: Moyángeli

en: Managers
ln: Bayángeli

en: Manila, Philippines
ln: Manila, Filipinas

en: Manuscript
ln: Nkomá ya mabɔ́kɔ

en: Marriage
ln: Libála

en: Marriage banns
ln: Litálisi lya libála

en: Marriage beginning status
ln: Ezalela na ebandeli ya libála

en: Marriage bond
ln: Ekangeli ya libála

en: Marriage by country
ln: Libála lya mbóka na mbóka

en: Marriage contract
ln: Kɔntalá ya libála

en: Marriage date range end
ln: Dáti ya libála kobanda na nsúka

en: Marriage date range start
ln: Dáti ya libála kobanda na libandeli

en: Marriage ending status
ln: Ezalela na nsúka ya libála

en: Marriage intention
ln: Mokáno mwa libála

en: Marriage of a brother
ln: Libála lya ndeko mobáli

en: Marriage of a child
ln: Libála lya mwǎna

en: Marriage of a daughter
ln: Libála lya mwǎna mwǎsí

en: Marriage of a father
ln: Libála lya tatá

en: Marriage of a grandchild
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ-mwǎna

en: Marriage of a granddaughter
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: Marriage of a grandson
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: Marriage of a half-brother
ln: Libàla lya ndeko-ikɛ́ mobáli

en: Marriage of a half-sibling
ln: Libála lya nkána ikɛ́

en: Marriage of a half-sister
ln: Libàla lya ndeko-ikɛ́ mwǎsí

en: Marriage of a mother
ln: Libála lya mamá

en: Marriage of a parent
ln: Libála lya mobóti

en: Marriage of a sibling
ln: Libála lya nkána

en: Marriage of a sister
ln: Libála lya ndeko mwǎsí

en: Marriage of a son
ln: Libála lya mwǎna mobáli

en: Marriage of parents
ln: Libála lya babóti

en: Marriage place contains
ln: Esíká ya libála lizali na

en: Marriage places
ln: Bisíká bya libála

en: Marriage settlement
ln: Kɔntalá ya libála

en: Marriage status
ln: Ezalela ya libála

en: Marriage type unknown
ln: Ndakisa ya libála eyébání tɛ́

en: Marriages
ln: Mabála

en: Marriages by century
ln: Mabála na kati ya bonkamá

en: Married name
ln: Nkómbó ya libála

en: Married surname
ln: Nkómbó ya libála

en: Mauritania
ln: Moritani

en: Mauritius
ln: Morisi

en: Maximum descendancy generations
ln: Molɔngɔ́ mwa mabótá ebelé

en: Maximum number of surnames on individual list
ln: Mitángo mínsɔ mya nkómbó ya libótá o káti ya molɔngɔ́ mwa bato

en: Maximum upload size:
ln: Bonɛ́nɛ bwa nsúka ya botómbisi:

en: Media
ln: Bopanzi nsango

en: Media contains
ln: Bopanzi nsango ezalí na

en: Media file
ln: Kásá-kásá ya bopanzi nsango

en: Media file to upload
ln: Kásá-kásá ya bopanzi nsango ya kotómbisa

en: Media filenames will be prefixed by %s.
ln: Nkómbó ya bakásá-kásá ya bopanzi nsango ekobakisama na libandi %s.

en: Media files
ln: Bakásá-kásá ya bopanzi nsango

en: Media folder
ln: Etúka ya bopanzi nsango

en: Media folders
ln: Bitúka bya bopanzi nsango

en: Media object
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Media objects
ln: Bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango

en: Media objects found
ln: Bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango bizwamí

en: Media objects per page
ln: Bilɔ́kɔ bya bopanzi nsango na lonkásá

en: Media type
ln: Loléngé lwa bisáleli bya bopanzi nsango

en: Medical
ln: Ya bosálisi bokɔnɔ

en: Medical condition
ln: Mobéko mwa bosálisi bokɔnɔ

en: Memory limit
ln: Ndelo ya etando

en: Merge
ln: Kosangisa

en: Merge family trees
ln: Kosangisa nzeté ya mabótá

en: Merge records
ln: Sangisá bokɔ́tisi

en: Message
ln: Nkomá

en: Messages
ln: Nkomá

en: Middle East
ln: Monyɛlɛ mwa káti

en: Midnight
ln: Bozékétáné

en: Military
ln: Sodá

en: Military service
ln: Mosálá ma sodá

en: Missing data
ln: Epɛ́sɛli ezángí

en: Moderator
ln: Mondimi

en: Moderators
ln: Bandimi

en: Monday
ln: Mosálá mɔ̌kɔ́

en: Montevideo, Uruguay
ln: Montevideo, Ulugwai

en: Month
ln: Sánzá

en: Month of birth
ln: Sánzá ya mbótama

en: Month of birth of first child in a relation
ln: Sánzá ya mbótama ya mwǎna ya libósó na mokangano

en: Month of death
ln: Sánzá ya liwâ

en: Month of first marriage
ln: Sánzá ya libála lya yambo

en: Month of marriage
ln: Sánzá ya libála

en: Month:
ln: Sánzá:

en: More news articles
ln: Bikákoli bya nsango misúsu

en: Morocco
ln: Marɔkɛ

en: Most common surnames
ln: Nkómbó ya libótá lya kolúta

en: Most viewed pages
ln: Nkásá itálaní mingi

en: Mother
ln: Mamá

en: Mother: %s
ln: Mamá: %s

en: Mother’s age
ln: Mbúla ya mamá

en: Mother’s family with %s
ln: Libótá lya mamá na %s

en: Mother’s family with an unknown individual
ln: Libála lya mamá na moto ayébaní tɛ́

en: Mozambique
ln: Mozambíki

en: Multiple marriages
ln: Mabála ebelé

en: My account
ln: Kɔnti na ngáí

en: My family tree
ln: Libótá lya ngáí

en: My individual record
ln: Bokɔ́tisi bwa ngáí

en: My page
ln: Lonkásá lwa ngáí

en: My pages
ln: Nkásá na ngáí

en: My pedigree
ln: Bankóló ba ngáí

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ln: Apríli

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ln: Augústo

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ln: Dɛsɛ́mbɛ

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ln: Febwáli

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ln: Yanwáli

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ln: Yúli

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ln: Yuni

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ln: Mársi

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ln: Máyí

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ln: Novɛ́mbɛ

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ln: Ɔkɔtɔbɛ

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ln: Rabi’al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ln: Rabi’al-thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ln: Sɛtɛ́mbɛ

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
ln: mikɔlɔ mya kobakisa

en: Name
ln: Nkómbó

en: Name contains
ln: Nkómbó ezalí na

en: Name prefix
ln: Libandi lya nkómbó

en: Name suffix
ln: Esúkya ya nkómbó

en: Names
ln: Nkómbó

en: Naturalization
ln: Bokómi mwǎna-mbóka

en: Nepal
ln: Nepáli

en: Netherlands
ln: Holanda

en: Never married
ln: Abálá tɛ́

en: New data
ln: Epɛ́sɛli ya sika

en: News
ln: Nsango

en: Next image
ln: Elílí elándí

en: Nicaragua
ln: Nikalagwa

en: Nickname
ln: Nkómbó ya lisano

en: Niger
ln: Nizer

en: Nigeria
ln: Nizeria

en: No GEDCOM file was received.
ln: Kásá-kásá GEDCOM ezwámí tɛ́.

en: No GEDCOM files found.
ln: Kásá-kásá GEDCOM ezkútámí tɛ́.

en: No ancestors in the database.
ln: Bankɔ́kɔ bazalí káti na sandúku ya bipɛ́sɛli tɛ́.

en: No calendar conversion
ln: Libóngoli lya manáka lizalí tɛ́

en: No children
ln: Na bǎna tɛ́

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
ln[0]: Molúlú mozalí tɛ́ na mokɔlɔ %s molandí.
ln[1]: Milúlú mizalí tɛ́ na mikɔlɔ %s milandí.

en: No events exist for today.
ln: Milúlú mizalí tɛ́ mpɔ̂ na lɛlɔ́.

en: No events exist for tomorrow.
ln: Milúlú mizalí tɛ́ mpɔ̂ na lóbi.

en: No events for living individuals exist for today.
ln: Milúlú mya bato na bomɔi mizali tɛ́ mpɔ̂ na lɛlɔ́.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
ln: Milúlú mya bato na bomɔi mizali tɛ́ mpɔ̂ na lóbí.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
ln[0]: Milúlú mya bato mizalí tɛ́ na mokɔlɔ %s molandí.
ln[1]: Milúlú mya bato mizalí tɛ́ na mikɔlɔ %s milandí.

en: No facts exist for this family.
ln: Ekalá ezalí tɛ́ mpɔ̂ na libótá liye.

en: No file was received. Please try again.
ln: Kásá-kásá ezwamí tɛ́. Bandelá lisúsu.

en: No link between the two individuals could be found.
ln: Bikangeli káti ya bato baye babálé bikókí kozwáma tɛ́.

en: No matching facts found
ln: Ekelà ya loléngé mɔ̌kɔ́ ekútamí tɛ́

en: No news articles have been submitted.
ln: Bikákoli bya nsango bitíyamí tɛ́.

en: No places found
ln: Bisíká bizwaní tɛ́

en: No places have been found.
ln: Bisíká bizwaní tɛ́.

en: No records to display
ln: Bokɔ́tisi bwa kotálisa bozalí tɛ́

en: Nocturnal
ln: Ya butú

en: None
ln: Elɔ́kɔ tɛ́

en: Noon
ln: Nzánga

en: Northern Ireland
ln: Irlandi ya Nor

en: Not approved by an administrator
ln: Endimámí epayi ya mokambi tɛ́

en: Note
ln: Nkomá

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
ln: Yébá éte sɔki kɔ́nti ya mosáleli ekangisámí na bokɔ́tisi mɔ̌kɔ́, mosáleli wâná akokoka komɔ́nɔ bokɔ́tisi wâná.

en: Notes
ln: Nkomá

en: Number of children
ln: Motángo mwa bǎna

en: Number of days to show
ln: Motángo mwa mikɔlɔ ya kolakisa

en: Number of families without children
ln: Mitángo mya mabótá óyo bazangí bǎna

en: Number of given names
ln: Motángo mwa nkómbó-ikɛ́

en: Number of marriages
ln: Motángo mwa mabála

en: Number of pages
ln: Motángo mwa nkásá

en: Number of surnames
ln: Motángo mwa nkómbó ya libótá

en: Occupation
ln: Lotómo

en: Occupations
ln: Ntómo

en: Old data
ln: Epɛ́sɛli ya kala

en: Old files found
ln: Kásá-kásá ya kala ekútámí

en: Oldest at bottom
ln: Ya kala na nsúka

en: Oldest at top
ln: Ya kala na likoló

en: Oldest father
ln: Tatá mokóló

en: Oldest female
ln: Mwǎsí mokóló

en: Oldest living individuals
ln: Bato na bomɔi bolaí

en: Oldest male
ln: Mobáli mokóló

en: Oldest mother
ln: Mamá mokóló

en: Oman
ln: Omani

en: On this day
ln: Na mokɔlɔ moye

en: On this day…
ln: Na mokɔlɔ moye…

en: Only managers can edit
ln: Sé moyángeli akokí kobɔngisa

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
ln: Webtrees ekokákí kokela Kásá-kásá káti na etúka eye tɛ́.

en: Other
ln: Mosúsu

en: Other facts to show in charts
ln: Bikelá bisúsu ya kolakisa na mayémi

en: Other preferences
ln: Malúli masúsu

en: Others
ln: Misúsu

en: Own charts
ln: Mayémi ma moto

en: Owner
ln: Nkóló

en: P.M.
ln: Nsima nzánga

en: PHP blocked the file because of its extension.
ln: PHP ekángí Kásá-kásá likoló na ebéndisi na yangó.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ln: Ebéndisi PHP “%1$s” ekúfí. Na bozángi bwangó, bisála bilandí bikosála tɛ́: %2$s. Bolímbisi sɛ́nga na mokambi mwa esálela mokaboli alamusa yangó.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
ln: Ebéndisi PHP “%s” ekúfí. Okokí kofándisa webtrees tɛ́ kín'o yangó ekolamusama. Bolímbisi sɛ́nga na mokambi mwa esálela mokaboli alamusa yangó.

en: PHP failed to write to disk.
ln: PHP elóngí kokoma na pálaki tɛ́.

en: PHP information
ln: Nsango ya PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
ln: Bizalela bya PHP “%1$s” ekúfí. Na bozángi byangó, bisála bilandí bikosála tɛ́: %2$s. Bolímbisi sɛ́nga na mokambi mwa esálela mokaboli alamusa yangó.

en: PHP time limit
ln: Ndelo ya ntángo ya PHP

en: Page
ln: Lonkásá

en: Page %s of %s
ln: Lonkásá %s ya %s

en: Page size
ln: Monɛ́nɛ mwa lonkásá

en: Painting
ln: Lángi

en: Pakistan
ln: Pakistáni

en: Parents
ln: Babóti

en: Parents and siblings
ln: Babóti na bankána

en: Parent’s age
ln: Mbúla ya babóti

en: Password
ln: Loloba lwa bolekisi

en: Passwords must contain at least 6 characters.
ln: Ndoba ya bolekisi isengelí kozala na minkomá mokɛ́ kolela 6.

en: Pedigree
ln: Bankóló

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
ln: Abɔ́kɔlɔmí

[ctx: Pedigree]
en: Birth
ln: Mbótama

[ctx: Pedigree]
en: Foster
ln: Mobɔ́kɔli

en: Pedigree chart
ln: Liyémi lya bankóló

en: Pedigree map
ln: Ntando ya bankóló

en: Pedigree map of %s
ln: Ntando ya bankóló ba %s

en: Pedigree of %s
ln: Bankóló ba %s

en: Pedigree tree of %s
ln: Nzeté ya bankóló ba %s

en: Permanently delete these records?
ln: Kozímisa bokɔ́tisi boye libélá?

en: Philippines
ln: Filipinas

en: Phonetic name
ln: Nkómbó ya liloba

en: Phonetic place
ln: Esíká ya liloba

en: Phonetic search
ln: Boluki na liloba

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
ln: PhpGedView ekokoka kofandisama o káti ya mɔ̌kɔ́ ya bitúka biye:

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
ln: Esengélí PhpGedView esálela sandúku ya bipɛ́sɛli mɔ̌kɔ́ na webtrees.

en: Place
ln: Esíká

en: Place contains
ln: Esíká ezalí na

en: Place hierarchy
ln: Bisíká

en: Place list
ln: Molɔ́ngɔ́ mwa esíká

en: Place of LDS baptism
ln: Esíká ya batisimo LDS

en: Place of adoption
ln: Esíká ya bobɔ́kɔlɛli

en: Place of baptism
ln: Esíká ya batisimo

en: Place of bar mitzvah
ln: Esíká ya bar mitzvah

en: Place of bat mitzvah
ln: Esíká ya bat mitzvah

en: Place of birth
ln: Esíká ya mbótama

en: Place of brit milah
ln: Esíká ya brit milah

en: Place of burial
ln: Esíká ya likundí

en: Place of christening
ln: Esíká ya batisimo

en: Place of cremation
ln: Esíká ya botumbi ebembe

en: Place of death
ln: Esíká ya liwâ

en: Place of emigration
ln: Esíká ya botíki ekólo

en: Place of event
ln: Esíká ya molúlú

en: Place of first communion
ln: Esíká ya bokúli bwa yambo

en: Place of marriage
ln: Esíká ya libála

en: Place of marriage banns
ln: Esíká ya litálisi ya libála

en: Place of naturalization
ln: Esiká ya bokómi mwǎna-mbóka

en: Place of ordination
ln: Esíká ya kokúlisa

en: Place of residence
ln: Esíká ya bofándi

en: Places
ln: Bisíká

en: Places found
ln: Bisíká bizwamí

en: Places in %s
ln: Bisíká o káti ya %s

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
ln: Bolímbisi tíyá nkómbó-ikɛ́, nkómbó ya libótá tǒ esíká na bobakisi na mobú

en: Portugal
ln: Pulutugal

en: Quality of data
ln: Libɔngí la epɛ́sɛli

en: Quick family facts
ln: Bikelá bya libótá lya mbángo

en: Quick individual facts
ln: Bikelá bya moto ya mbángo

en: Quick repository facts
ln: Bikelá bya ebombelo ya mbángo

en: Quick source facts
ln: Bikelá bya ebandela ya mbángo

en: Re-order children
ln: Kobóngola molɔngɔ́ mwa bǎna

en: Re-order families
ln: Kobóngola molɔngɔ́ mwa mabótê

en: Real name
ln: Nkómbó ya sɔ̂lɔ́

en: Recent changes
ln: Mabóngoli ma sika

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
ln: Mibú mya pɛnɛpɛnɛ (&lt; 100)

en: Record
ln: Bokɔ́tisi

en: Record ID number
ln: Motángo ID mwa bokɔ́tisi

en: Record file number
ln: Motángo mwa kásá-kásá ya bokɔ́tisi

en: Records
ln: Bokɔ́tisi

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
ln: bokɔ́tisi bozalí loléngé lyɔ̌kɔ́ tɛ́. Okokí kosangisa bokɔ́tisi bozalí loléngé lyɔ̌kɔ́ tɛ́.

en: Regular expression
ln: Likomi lya momɛsɛno

en: Reject all changes
ln: Kobóya mabóngoli mánsɔ

en: Related families
ln: Mabótá na mikangano

en: Related individuals
ln: Bato na mikangano

en: Relationship
ln: Mokangano

en: Relationship to father
ln: Mokangano na tatá

en: Relationship to me
ln: Mokangano na ngáí

en: Relationship to mother
ln: Mokangano na mamá

en: Relationship to parents
ln: Mokangano na babóti

en: Relationship: %s
ln: Mokangano: %s

en: Relationships
ln: Mikangano

en: Relationships between %1$s and %2$s
ln: Mikangano káti ya %1$s na %2$s

en: Religious marriage
ln: Libála na eklézya

en: Remove
ln: Kolongola

en: Remove duplicate links
ln: Kolongola bikangeli bikokání

en: Remove individual
ln: Kolongola moto

en: Remove link from list
ln: Kolongola ekangeli na molɔ́ngɔ́

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
ln: Kolongola nzéla ya elɔ́kɔ ya bopanzi nsango GEDCOM na nkómbó ya kásá-kásá

en: Remove this location?
ln: Kolongola esiká eye?

en: Reno, Nevada, United States
ln: Reno, Nevada, Lisangá lya Amerika

en: Replace with
ln: Kokitinya na

en: Report
ln: Mbándo

en: Reports
ln: Mbándo

[ctx: Repository]
en: Name
ln: Nkómbó

en: Republic of the Congo
ln: Republíki ya Kongó

en: Request a new password
ln: Sɛ́ngá loloba lwa bolekisi la sika

en: Request a new user account
ln: Mosáleli mwa sika

en: Residence
ln: Bofándi

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
ln: Bosúkisi bokokí kobakisama na bokɔ́tisi mpé/tǒ na bikelá. Bokopekisa baóyo bakokí komɔ́nɔ epɛ́sɛli mpé kobɔngisa yangó.

en: Roots
ln: Misisá

en: Salt Lake City, Utah, United States
ln: Salt Lake City, Utah, Lisangá lya Amerika

en: San Marino
ln: Santu Marino

en: Sao Tome and Principe
ln: Santu Tome mpé Príncipe

en: Saturday
ln: Pɔ́sɔ

en: Scotland
ln: Ekósi

en: Search
ln: Koluka

en: Search and replace
ln: Koluka mpé kokitinya

en: Search engine
ln: Masíni ya boluki

en: Search filters
ln: Bikɔngɔlele bya boluki

en: Search for
ln: Koluka

en: Search globally
ln: Boluki bwa mobimba

en: Search locally
ln: Boluki bwa káti

en: Search method
ln: Loléngé lya boluki

en: Second record
ln: Bokɔ́tisi bwa míbalé

en: See %s for more information.
ln: Tálá %s mpɔ̂ na nsango boíké.

en: Select
ln: Kopɔnɔ

en: Select a GEDCOM file to import
ln: Kopɔnɔ kásá-kásá GEDCOM ya koyéisa

en: Select a date
ln: Kopɔnɔ dáti

en: Select events
ln: Kopɔnɔ milúlú

en: Select flag
ln: Kopɔnɔ bɛndɛ́lɛ

en: Select individuals by place or date
ln: Kopɔnɔ bato na esíká tǒ na dáti

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
ln: Kopɔnɔ bokɔ́tisi útá nzeté ya libótá lya yɔ̌ mpé kobátela yangó lokóla kásá-kásá ya GEDCOM.

en: Select the desired age interval
ln: Kopɔnɔ káti ya dáti míbalé

en: Select the desired count interval
ln: Kopɔnɔ káti ya mitángo míbalé

en: Select the facts and events to keep from both records.
ln: Kopɔnɔ bikelá mpé milúlú mya kobátela útá bokɔ́tisi boye míbalé.

en: Select two records to merge.
ln: Kopɔnɔ bokɔ́tisi míbalé ya kosangisa.

en: Send
ln: Tindá

en: Send a message
ln: Kotínda nkomá

en: Send a message to all users
ln: Kotínda nkomá epayi ya basáleli bánsɔ

en: Sender name
ln: Nkómbó ya motíndi

en: Senegal
ln: Senegale

en: Server information
ln: Nsango ya esálela mokaboli

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
ln: Botíyi boye na <b>Ɛ́ɛ́</b> ekotíya bikangeli na bato, bibandela mpé mabótá mpɔ̂ na kotíkela basáleli babimisa lininísa llisúsu lizálí na bipɛ́sɛli bya kásá-kásá ya GEDCOM.

en: Seychelles
ln: Seyshel

en: Shared note
ln: Nkomá ya kokabolama

en: Shared note contains
ln: Nkomá ya kokabolama ezalí na

en: Shared notes
ln: Nkomá ya kokabolama

en: Shared notes found
ln: Nkomá ya kokabolama ezwamí

en: She married
ln: Abálí

en: Shortest marriage
ln: Boúmeli bwa libála lya mokúsé

en: Show
ln: Kolakisa

en: Show a download link in the media viewer
ln: Kolakisa ekangeli ya botíyolisi na káti ya emɔ́niseli ya bopanzi nsango

en: Show all notes
ln: Kolakisa nkomá ínsɔ

en: Show all places in a list
ln: Kolakisa bisíká bínsɔ na molɔ́ngɔ́

en: Show all sources
ln: Kolakisa bibandela bínsɔ

en: Show all spouses and ancestors
ln: Kolakisa balóngani bánsɔ na bankɔ́kɔ

en: Show all tags
ln: Kolakisa bilembo bínsɔ

en: Show children of ancestors
ln: Kolakisa bǎna ya bankɔ́kɔ

en: Show counts before or after name
ln: Kolakisa mitángo na nsima tǒ libosó ya nkómbó

en: Show couples where only the female partner is dead.
ln: Kolakisa balóngani baóyo sé mwǎsí akúfá.

en: Show couples where only the male partner is dead.
ln: Kolakisa balóngani baóyo sé mobáli akúfá.

en: Show couples who married within the last 100 years.
ln: Kolakisa balóngani baóyo babálá na káti ya mibú nkámá ya nsúka.

en: Show couples with an unknown marriage date.
ln: Kolakisa balóngani óyo dáti ya libála eyébání tɛ́.

en: Show cousins
ln: Kolakisa bǎna nɔ́kɔ́

en: Show date of last update
ln: Kolakisa dáti ya libóngoli lya nsúka

en: Show dead individuals
ln: Kolakisa bato bakúfá

en: Show details
ln: Kolakisa bikákoli

en: Show divorced couples.
ln: Kolakisa mabála makabwaná.

en: Show images
ln: Kolakisa bilílí

en: Show individuals born more than 100 years ago.
ln: Kolakisa bato babótámi kolúta mibú nkámá eleki.

en: Show individuals born within the last 100 years.
ln: Kolakisa bato baóyo babótamá na káti ya mibú nkámá ya nsúka.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
ln: Kolakisa bato baye bazalí na bomɔi tǒ balóngani bábalé bazalí na bomɔi.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
ln: Kolakisa bato baóyo bakúfá tǒ balóngani bábalé bakúfá.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
ln: Kolakisa bato baóyo bakúfá kolúta mibú nkámá elekí.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
ln: Kolakisa bato baóyo bakúfá na káti ya mibú nkámá ya nsúka.

en: Show list of family trees
ln: Kolakisa molɔ́ngɔ́ monsɔ mwa nzeté ya mabótá

en: Show living individuals
ln: Kolakisa bato na bomɔi

en: Show notes
ln: Kolakisa nkomá

en: Show occupations
ln: Kolakisa ntómo

en: Show only births, deaths, and marriages
ln: Kolakisa sé mbótama, bowéí mpé mabála

en: Show only events of living individuals
ln: Kolakisa milúlú mya bato na bomɔi

en: Show only females.
ln: Kolakisa sé bǎsí.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
ln: Kolakisa sé bato baóyo emoto eyébaní tɛ́.

en: Show only individuals, events, or all
ln: Kolakisa sé bato, milúlú tǒ nyɔ́nsɔ

en: Show only males.
ln: Kolakisa sé mibáli.

en: Show only the selected tags
ln: Kolakisa sé bilembo bipɔnɔmí

en: Show parents
ln: Kolakisa babóti

en: Show pending changes
ln: Kolakisa mabóngoli mazalí kozela

en: Show photos
ln: Kolakisa bilílí

en: Show places in hierarchy
ln: Kolakisa bisíká na molɔ́ngɔ́

en: Show related individuals/families
ln: Kolakisa bato/mabótá na mikangano

en: Show residences
ln: Kolakisa bisíká bya bofándi

en: Show sources
ln: Kolakisa bibandela

en: Show spouses
ln: Kolakisa balóngani

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
ln: Kolakisa eténi %2$s ya %1$s ya nkómbó ya esíká.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
ln: yambo

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
ln: nsúka

en: Show the date and time of update
ln: Kolakisa dáti na ngonga ya botíyi sika

en: Show the events of close relatives on the individual page
ln: Kolakisa milúlú mya mikangano mya nzinganzinga káti ya nkásá ya moto

en: Show the family tree
ln: Kolakisa nzeté ya libótá

en: Show the list of individuals
ln: Kolakisa molɔ́ngɔ́ mwa bato

en: Show the list of surnames
ln: Kolakisa molɔ́ngɔ́ mwa nkómbó ya libótá

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
ln: Kolakisa bisíká mpé milúlú na bosáleli Google Maps™ mapping service.

en: Show the user who made the change
ln: Kolakisa moto óyo asalí libóngoli

en: Show to managers
ln: Kolakisa na bayángeli

en: Show to visitors
ln: Kolakisa na batáli

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
ln: Kotálisa "bankásá" bambálé tǒ bato. Baóyo bazalí bato na bomɔi kasi bazangí bǎna bakɔ́tisámí káti na sandúku ya bipɛ́sɛli.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
ln: Kotálisa "misisá" bambálé tǒ bato. Baóyo bazalí bato bakokí kobengama mpé “patriarchs”. Ezalí bato bazangí babóti bakɔ́tisámí káti na sandúku ya bipɛ́sɛli.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
ln: Bolakisi %1$s kín’o %2$s ya %3$s

en: Sibling
ln: Nkána

en: Siblings
ln: Bankána

en: Sign in
ln: Kɔ́tá

en: Sign out
ln: Bimá

en: Sign-in URL
ln: URL ya koyíngela

en: Sister
ln: Ndeko mwǎsí

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
ln: Nkásá ebelé ekokí kolakisa motángo mwa mbala iye itálámákí.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
ln: Nkómbó ya bisiká mɔ̌kɔ́ ikokí kokomama na mabandi mpé bisúkya. Na ndakisa “Orange” mpɔ̂ na “Orange County”. Sɔ́kí nzeté ya libótá ezalí na nkómbó ya bisiká ya mibimba, kasi sandúku ya bipɛ́sɛli bya mambí ma mabelé ezalí na nkómbó ya bisiká ya mikúsé, osengélí bôngó kopɔnɔ molɔngɔ́ mwa mabandi mpé bisúkya ekolongolama. Esengélí mitúya ebelé ekabwama na mpútu-nkoma. Na ndakisa “County;County of” tǒ “Township;Twp;Twp.”.

en: Son
ln: Mwǎna mobáli

en: Son of %s
ln: Mwǎna mobáli wa %s

en: Source
ln: Ebandela

en: Source contains
ln: Ebandela ezali na

en: Source type
ln: Loléngé lwa ebandela

en: Sources
ln: Bibandela

en: Sources to the events
ln: Bibandela bya milúlú

en: South Africa
ln: Sidafríka

en: South America
ln: Ameríka ya Sidi

en: South Sudan
ln: Sudani ya sidi

en: Spain
ln: Espania

en: Spouse
ln: Molóngani

en: Spouse census date
ln: Dáti ya etángo ya molóngani

en: Spouse census place
ln: Esíká ya etángo ya molóngani

en: Spouse note
ln: Nkomá ya molóngani

en: Spouses
ln: Balóngani

en: Spouses and children
ln: Balóngani na bǎna

en: Start at parents
ln: Kobanda na babóti

en: Start year
ln: Mobú mwa ebandeli

en: Status change date
ln: Ezalela ya libóngoli lya dáti

en: Stories
ln: Masapo

en: Sudan
ln: Sudani

en: Sunday
ln: Eyenga

en: Surname
ln: Nkómbó ya libótá

en: Surname list style
ln: Loléngé la molɔ́ngɔ́ mwa nkómbó ya libótá

en: Surname prefix
ln: Libandi lya nkómbó ya libótá

en: Surname tradition
ln: Nkómbó ya libótá na bonkɔ́kɔ

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
ln: Ya pulutugal

[ctx: Surname tradition]
en: none
ln: mɔ̌kɔ́ tɛ́

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
ln: ya botatá

en: Swap individuals
ln: Kobóngola bato

en: Switzerland
ln: Swisi

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
ln: Kokokanisa nzeté ya mabótá na bakásá-kásá GEDCOM

en: Tab
ln: Etánda

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
ln: Mokala mwa <b>nkómbó</b> ezalí na nkómbó mibimba ya bato, ndenge ikákolámákí tǒ ikɔ́tisámákí. Óyo ezalí loléngé nkómbó ekolakisama na etálelo. Ekosálela nkomá ya molɔngɔ́ mwa mabótá ilongobání mpɔ̂ na koyéba biteni bya nkómbó bikɛsɛní.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
ln: Kásá-kásá GEDCOM “%s” eyéisámí.

en: The PHP temporary folder is missing.
ln: Etúka ya ngonga ikɛ́ ya PHP ezangí.

en: The changes to “%s” have been accepted.
ln: Mbóngwana ya “%s” endimámí.

en: The changes to “%s” have been rejected.
ln: Mbóngwana ya “%s” ebóyámí.

en: The database reported the following error message:
ln: Sandúku ya bipɛ́sɛli ezongisí nkomá ya mbéba elandí:

en: The date and time of the last update
ln: Dáti na ntángo ya libóngoli lya nsúka

en: The family tree has been exported to %s.
ln: Nzeté ya libótá emɛmamákí na %s.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
ln: Libótá “%s” likolakisama na batáli na ntango ya boyéi bwa bangó mbala ya liboso na etando eye.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
ln: Libótá “%s” lizímisami mpó na etikali moto sé mɔ̌kɔ́.

en: The file %s already exists. Use another filename.
ln: Kásá-kásá %s ezali. Sálelá nkómbó ya kásá-kásá isúsu.

en: The file %s could not be created.
ln: Kásá-kásá %s ekokí kokelama tɛ́.

en: The file %s could not be deleted.
ln: Kásá-kásá %s ekokí kozímama tɛ́.

en: The file %s could not be updated.
ln: Kásá-kásá ya sika %s ekokí kotíyama tɛ́.

en: The file %s has been created.
ln: Kásá-kásá %s ekelemákí.

en: The file %s has been deleted.
ln: Kásá-kásá %s ezímamákí tɛ́.

en: The file %s has been uploaded.
ln: Kásá-kásá %s ya sika etíyamákí.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ln: Kásá-kásá sé ndambo etómbisámí. Bandelá lisúsu.

en: The file “%s” does not exist.
ln: Kásá-kásá %s ezalí tɛ́.

en: The folder %s could not be deleted.
ln: Etúka %s ekokí kozímisama tɛ́.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
ln: Etúka %s ezalí tɛ́, mpé ekoki kokelama tɛ́.

en: The folder %s has been created.
ln: Etúka %s ekelámákí.

en: The folder %s has been deleted.
ln: Etúka %s ezímisamákí.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
ln: Etúka ekokí kokomama na mobimba (ndakisa /home/user_name/webtrees_data/) tǒ na bokangisi na etúka ya bofándisi (ndakisa ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
ln: Bikelá mpé milúlú milandí mikútamákí káti na bokɔ́tisi míbalé.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
ln: Bikelá mpé milúlú milandí mikútamákí sé káti na bokɔ́tisi %s.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
ln: Ekangeli útá “%1$s” kínó “%2$s” ezímisámí.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
ln: Ekangeli útá “%1$s” kínó “%2$s” etíyámí.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
ln: Kásá-kásá ya bopanzi nsango ozalí kotómbisa ekokí, mpé ekosengéla kobêngama na nkómbó na esálela mokaboli ya kokɛsɛ́nɛ na óyo ya esálela ya ndáko ya yɔ̌. Óyo ezalí mpɔ̂ mbala míngi nkómbó ya kásá-kásá na esálela ya ndáko ezalí na ntína mpɔ̂ na yɔ̌ kasi na ntína mokɛ́ koleka mpɔ̂ na batáli ya website eye. Okanisa mpé likokí mpɔ̂ na yɔ̌ tǒ moto mosúsu ya komeka kotómbisa kásá-kásá ikɛsɛ́ní ibêngamí na nkómbó “granny.jpg“.<br><br>Na mokala moye, okotíya nkómbó ya sika ya kásá-kásá ozalí kotómbisa. Nkómbó otíyé ekosálelama mpé mpɔ̂ na nkómbó ya elílí, eye ekokí kotómbisama na bokabwani tǒ komikelama yangó mɔ̌kɔ́. Ozali na ntína ya kotíya ebéndisi (jpg, gif, pdf, doc, etc.) ya kásá-kásá tɛ́. <br><br>Tíká mpámba mokala moye mpɔ̂ na kobómba nkómbó ya yambo ya kásá-kásá eye otómbisákí útá esálela ya ndáko ya yɔ̌.

en: The message was not sent.
ln: Nkomá etíndámí tɛ́.

en: The message was successfully sent to %s.
ln: Nkomá etíndámí malámu epayi ya %s.

en: The new files are currently located in the folder %s.
ln: Bakásá-kásá ya sika ezalí sik'áwa na etúka %s.

en: The password needs to be at least six characters long.
ln: Loloba ya bolekisi losengélí kozala na minkomá mokɛ́ kolela 6.

en: The passwords do not match.
ln: Ndoba ya bolekisi ikokání tɛ́.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
ln: Nkómbó ya bokɔ́tisi %1$s ebóngólámí na %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
ln: Bokɔ́tisi bobómbami káti na clipboard.

en: The user %s has been deleted.
ln: Mosáleli %s azímisámí.

en: The username or password is incorrect.
ln: Nkómbó ya mosáleli tǒ loloba lwa bolekisi ezalí mabé.

en: Theme
ln: Mobímbí

en: Theme change
ln: Mobímbí mwa libóngoli

en: Themes
ln: Mibímbí

en: There are no facts for this individual.
ln: Elɔ́kɔ ezalí tɛ́ mpɔ̂ na moto óyo.

en: There are no notes for this individual.
ln: Nkomá ezalí tɛ́ mpɔ̂ na moto óyo.

en: There are no source citations for this individual.
ln: Ebandela ya masapo ma moto óyo ezalí tɛ́.

en: There was an error uploading your file.
ln: Mbeba ezalákí na botómbisi bwa kásá-kásá na yɔ̌.

en: These groups of individuals are not related to %s.
ln: Mangómbá ma bato bazalí na mikangano na %s tɛ́.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
ln: Sandúku ya bipɛ́sɛli eye ekotámbola sé na MySQL loléngé %s. Okokí kofándisa webtrees áwa tɛ́.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ln: Libótá liye lizalí tɛ́ tǒ ozalí na ndingisa ya komɔ́nɔ lyangó tɛ́.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ln: Libótá liye lizímamákí. Ekonsengela bozímisi etálama lisúsu na mondimi.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ln: Libótá liye lizímamákí. Esengélí otála lisúsu bozímisi mpé bôngó %1$s tǒ %2$s yangó.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ln: Libótá liye lizímamákí. Esengélí mabóngoli matálama lisúsu na mondimi.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ln: Libótá liye libongisamákí. Esengélí otála lisúsu mabóngoli mpé bôngó %1$s tǒ %2$s yangó.

en: This family tree has no images to display.
ln: Libótá liye lizalí na bilílí bya kotálisa tɛ́.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
ln: Nzeté ya libótá liye etíyamákí mbala ya nsúka na #gedcomUpdated#. Nkómbó #totalSurnames# izalí na nzeté ya libótá liye. Molúlu mwa yambo mokɔ́tisamákí ezalí #firstEventType# ya #firstEventName# na káti ya #firstEventYear#. Molúlu mwa nsúka 
     ezalí #lastEventType# ya #lastEventName# na kátí ya #lastEventYear#.<br><br> Sɔ́kí ozalí na ndimbola tǒ bozóngisi túná #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
ln: Libótá liye litíyamakí mbala ya nsúka na dáti ya %s.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
ln: Etúka eye ekosálelama mpɔ̂ na kobómba bakásá-kásá ya bopanzi nsango ya nzeté ya libótá liye.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ln: Moto óyo azalí tɛ́ tǒ ozalí na ndingisa ya komɔ́nɔ yě tɛ́.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ln: Moto óyo azímamákí. Esengéli bozímisi etálama lisúsu na mondimi.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ln: Moto óyo azímamákí. Esengélí otála lisúsu bozímisi mpé bôngó %1$s tǒ %2$s yangó.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
ln: Moto óyo abongisamákí. Esengéli mabóngoli matálama lisúsu na mondimi.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
ln: Moto óyo abongisamákí. Esengélí otála lisúsu mabóngoli mpé bôngó %1$s tǒ %2$s mangó.

en: This information is private and cannot be shown.
ln: Nsango ya moto-mɛ́i ekokí kalakisama tɛ́.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bwéta ya bikelá ya GEDCOM ekabolamí na bakóma moye mokolakisama na nkómbó kobakisa/kobɔngisa ya etúno . Sɔ́kí ozalí kosálela afabɛ́ non-Latin lokóla Hebrew, Greek, Cyrillic tǒ Arabic, osengélí kobakisa bwéta lokóla _HEB, ROMN, FONE, etc. mpɔ̂ na kopésa yɔ̌ ndingisa ya kobómba nkómbó na afabɛ́ ikɛsɛ́ní.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bwéta ya bikelá ya GEDCOM ekabolamí na bakóma moye mokolakisama na bobakisi bwa libótá lya sika. Na ndakisa sɔ́kí LIBA ezalí na molɔngɔ́, kasi mikala mya dáti mpé esiká ya libála mikolakisama na etúno.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bwéta ya bikelá ya GEDCOM ekabolamí na bakóma moye mokolakisama na bobakisi bwa libótá lya sika. Na ndakisa sɔ́kí MBOT ezalí na molɔngɔ́, kasi mikala mya dáti mpé esiká ya mbótama mikolakisama na etúno.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bwéta ya bikelá ya GEDCOM ekabolamí na bakóma moye mokolakisama na bobakisi tǒ bobɔngisi nkómbó ya bisiká . Sɔ́kí ozalí kosálela afabɛ́ non-Latin lokóla Hebrew, Greek, Cyrillic tǒ Arabic, osengélí kobakisa bwéta lokóla _HEB, ROMN, FONE, etc. mpɔ̂ na kopésa yɔ̌ ndingisa ya kobómba nkómbó ya bisiká na afabɛ́ ikɛsɛ́ní.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
ln: Óyo ezalí ekangeli kín’o bokɔ́tisi bwa yɔ̌-mɛ́í na káti ya nzeté ya libótá. Sɔ́kí óyo azalí moto wa sɔ̂lɔ́ tɛ́, túná na mokambi.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
ln: Óyo ezalí ekákoli ya bokúli bwa bato <abbr title="Eklézya ya Yésu Kristu ya baSántu ya Mikɔlɔ mya Nsúka">SMN</abbr>. “&nbsp;B&nbsp;” batisimo. “&nbsp;L&nbsp;”  likabo. “&nbsp;B&nbsp;” bolóngani. “&nbsp;B&nbsp;” bondimi mwǎna na babóti.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
ln: Óyo ezalí motúya mwa yambo mpɔ̂ na bopɔni bwa mayémi "kolakisa bikákoli".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa na mabótá. Okokí kobóngola molɔngɔ́ moye na bolongoli tǒ bobakisi nkómbó ya bikelá, atâ ya moto-méi, sɔ́kí esengélí. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá mɔ̌kɔ́káka bya libótá".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa na bato. Okokí kobóngola molɔngɔ́ moye na bolongoli tǒ bobakisi nkómbó ya bikelá, atâ ya moto-méi, sɔ́kí esengélí. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá mɔ̌kɔ́káka bya moto".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa na bibómbelo. Okokí kobóngola molɔngɔ́ moye na bolongoli tǒ bobakisi nkómbó ya bikelá, atâ ya moto-méi, sɔ́kí esengélí. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá mɔ̌kɔ́káka bya ebómbelo".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa na bibandela. Okokí kobóngola molɔngɔ́ moye na bolongoli tǒ bobakisi nkómbó ya bikelá, atâ ya moto-méi, sɔ́kí esengélí. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá mɔ̌kɔ́káka bya ebandela".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa sé mɔ̌kɔ́ na mabótá. Na ndakisa sɔ́kí LIBA ezalí na molɔngɔ́, basáleli bakokoka kobakisa bokɔ́tisi LIBA koleka mɔ̌kɔ́ tɛ́ na libótá. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá bínsɔ bya libótá".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa sé mɔ̌kɔ́ na bato. Na ndakisa sɔ́kí MBOT ezalí na molɔngɔ́, basáleli bakokoka kobakisa bokɔ́tisi MBOT koleka mɔ̌kɔ́ tɛ́ na moto. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá bínsɔ bya moto".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa sé mɔ̌kɔ́ na bibómbelo. Na ndakisa sɔ́kí NKOM ezalí na molɔngɔ́, basáleli bakokoka kobakisa bokɔ́tisi NKOM koleka mɔ̌kɔ́ tɛ́ na ebómbelo. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá bínsɔ bya ebómbelo".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
ln: Óyo ezalí molɔngɔ́ mwa bikelá bya GEDCOM basáleli ba yɔ̌ bakokí kobakisa sé mɔ̌kɔ́ na bibandela. Na ndakisa sɔ́kí TITL ezalí na molɔngɔ́, basáleli bakokoka kobakisa bokɔ́tisi TITL koleka mɔ̌kɔ́ tɛ́ na ebandela. Nkómbó ya bikelá ikomɔ́nana na molɔngɔ́ moye ikokí komɔ́nana tɛ́ na molɔngɔ́ "Bikelá bínsɔ bya edandela".

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
ln: Óyo ezalí nkómbó ya esálela mokaboli SMTP. “localhost” elingí koloba éte mosóko mwa mail ezalí kosála na esálela mɔ̌kɔ́ lokóla esálela mokaboli web ya yɔ̌.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
ln: Óyo ezalí bonɛ́nɛ (na pixels) boye esálisela ekosálela ntángo ya bokeli bilílí. Motúya mwa yambo ezalí 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
ln: Óyo ezalí nkómbó na yɔ̌ ya sɔ̂lɔ́, loléngé olingí elakisama na etálelo.

en: This may be a mistake in your data.
ln: Oyo ekokí kozala libúngá na káti ya epɛ́sɛli na yɔ̌.

en: This may cause a problem for webtrees.
ln: Oyo ekokí kosála likambo na webtrees.

en: This media file does not exist.
ln: Kásakása ya bopanzi nsango eye ezalí tɛ́.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
ln: Kásakása ya bopanzi nsango eye ezalí, kasi ekokí kozwama tɛ́.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye ezalí tɛ́ tǒ ozalí na ndingisa ya komɔ́nɔ yangó tɛ́.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye ezímamákí. Esengéli mabóngoli matálama lisúsu na mondimi.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye ezímamákí. Esengéli otála lisúsu bozímisí mpé bôngó %1$s tǒ %2$s yangó.

en: This media object is not linked to any other record.
ln: Elɔ́kɔ ya bopanzi nsango eye ekangisámí na bokɔ́tisi mosúsu tɛ́.

en: This message will be sent to %s
ln: Nkomá eye ekotíndama epayi ya %s

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
ln[0]: Lonkásá loye etálamí mbala %s.
ln[1]: Nkásá iye etálamí mbala %s.

en: This type of link is not allowed here.
ln: Loléngé la ekangeli eye endimámí áwa tɛ́.

en: Thursday
ln: Misálá mínei

en: Timeline
ln: Ndelo lya ntángo

en: Timor-Leste
ln: Timor ya monyɛlɛ

en: To
ln: Kín'ó

en: Tokyo, Japan
ln: Tokyo, Zapɔ́

en: Top %s given name | Top %s given names
ln[0]: nkómbó-ikɛ́ %s kolúta
ln[1]: Nkómbó ikɛ́ %s kolúta

en: Top %s surname | Top %s surnames
ln[0]: Nkómbó ya libótá %s ya kolúta
ln[1]: Nkómbó ya mabótá %s ya kolúta

en: Top given name
ln: nkómbó-ikɛ́ ya kolúta

en: Top given names
ln: Nkómbó-ikɛ́ ya kolúta

en: Top surname
ln: Nkómbó ya libótá lya kolúta

en: Top surnames
ln: Nkómbó ya libótá lya kolúta

en: Total accepted changes:
ln: Motángo mwa mabóngoli mánsɔ mandimámí:

en: Total births
ln: Mbótama nyɔ́nsɔ

en: Total dead
ln: Bawéi bánsɔ

en: Total deaths
ln: Bowéí bɔ́nsɔ

en: Total divorces
ln: Bokabwani bɔ́nsɔ

en: Total events
ln: Milúlú mínsɔ

en: Total families
ln: Mabótá mánsɔ

en: Total families: %s
ln: Mabótá mánsɔ: %s

en: Total females
ln: Bǎsí bánsɔ

en: Total given names
ln: Nkómbó-ikɛ́ ínsɔ

en: Total individuals
ln: Bato bánsɔ

en: Total individuals: %s
ln: Bato bánsɔ: %s

en: Total living
ln: Bánsɔ na bomɔi

en: Total males
ln: Mibáli bánsɔ

en: Total marriages
ln: Mabála mánsɔ

en: Total number of users
ln: Mitángo mínsɔ mya basáleli

en: Total places: %s
ln: Bisíká bínsɔ: %s

en: Total sources: %s
ln: Bibandela bínsɔ: %s

en: Total surnames
ln: Nkómbó ya libótá línsɔ

en: Total users
ln: Basáleli bánsɔ

en: Tracking and analytics
ln: Bolandeli mpé masɔsɔli

en: Tuesday
ln: Misálá míbalé

en: Turkey
ln: Turkisi

en: Type
ln: Loléngé

en: Type of event
ln: Loléngé lwa molúlú

en: Type of fact
ln: Loléngé la ekelá

en: Type of place markers in the place hierarchy
ln: Loléngé la bilakisa bya esiká na káti ya molɔngɔ́ mwa bisiká

en: Types of error
ln: Loléngé la mbéba

en: Unique family facts
ln: Bikelá sé mɔ̌kɔ́ bya libótá

en: Unique individual facts
ln: Bikelá sé mɔ̌kɔ́ bya moto

en: Unique repository facts
ln: Bikelá sé mɔ̌kɔ́ bya ebombelo

en: Unique source facts
ln: Ebandela sé mɔ̌kɔ́ ya bikelá

en: United States
ln: Lisangá lya Amerika

en: Unknown
ln: Eyébání tɛ́

en: Unlink the media object
ln: Kolongola ekangeli ya elɔ́kɔ ya bopanzi nsango

en: Unrecognized GEDCOM code
ln: Nkomá ya GEDCOM eyébání tɛ́

en: Unused files
ln: Bakásá-kásá ezali kosálelama tɛ́

en: Unzip %s to a temporary folder…
ln: Kobimisela %s na etúka ya ngonga ekɛ́…

en: Upcoming events
ln: Milúlú mizalí koyá

en: Update
ln: Kotíya ya sika

en: Update all
ln: Kotíya nyɔ́nsɔ ya sika

en: Update all the place names in a family tree
ln: Kotíya bisíká bínsɔ bya sika na káti ya nzeté ya libótá

en: Update place names
ln: Kotíya nkómbó ya bisíká ya sika

en: Upload geographic data
ln: Kotómba epɛ́sɛli ya mambí ma mabelé

en: Upload media files
ln: Kotómbisa bakásá-kásá ya bopanzi nsango

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
ln: Kotómbisa bakásá-kásá ya bopanzi nsango mɔ̌kɔ́ tǒ bayíké útá esálela na yɔ̌ ya ndako. Bakásá-kásá ekokí kozala bilílí, loláká tǒ ndéngé isúsu.

en: Uruguay
ln: Ulugwai

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
ln: Kosálela Google Maps™ mpɔ̂ na molɔngɔ́ nwa bisíká

en: Use PHP mail to send messages
ln: kosálela PHP mail mpɔ̂ na kotínda mikandá

en: Use SMTP to send messages
ln: kosálela SMTP mpɔ̂ na kotínda mikandá

en: Use colors
ln: Kosálela lángi

en: Use full source citations
ln: Kosálela ebandela ya masapo mobimba

en: Use password
ln: Kosálela loloba lwa bolekisi

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
ln: Salelá elílí eye mpɔ̂ na mayemi mpé na lonkása lwa moto.

en: User
ln: Mosáleli

en: User administration
ln: Boyángeli bwa mosáleli

en: Username
ln: Nkómbó ya mosáleli

en: Users
ln: Basáleli

en: Users who are signed in
ln: Basáleli bamiyíngelí

en: User’s account has been inactive too long:
ln: Kɔ́nti ya mosáleli esálelámí tɛ́ kala míngi:

en: Vancouver, British Columbia, Canada
ln: Vancouver, British Columbia, Kanadá

en: Vatican City
ln: Vaticani

en: Venezuela
ln: Venezwela

en: Vietnam
ln: Vietnami

en: View
ln: Komɔ́nɔ

en: View all records found in this place
ln: Komɔ́nɔ bokɔ́tisi bɔ́nsɔ ekútámí na esíká eye

en: View the details
ln: Komɔ́nɔ makákoli

en: View the notes
ln: Komɔ́nɔ nkomá

en: View this day
ln: Komɔ́nɔ mokɔlɔ moye

en: View this family
ln: Komɔ́nɔ libótá liye

en: View this individual
ln: Komɔ́nɔ moto óyo

en: View this month
ln: Komɔ́nɔ sánzá eye

en: View this source
ln: Komɔ́nɔ ebandela eye

en: View this year
ln: Komɔ́nɔ mobú moye

en: Visitor
ln: Motáli

en: Vital records
ln: Bokɔ́tisi bwa bomɔi

en: Wales
ln: Ekólo Wali

en: Wednesday
ln: Misálá mísáto

en: Welcome %s
ln: Boyéi bolámu %s

en: Welcome text on sign-in page
ln: Nkomá ya boyambi na lonkásá la boyíngeli

en: Welcome to this genealogy website
ln: Boyéi bolámu na etando ya nzeté ya libótá liye

en: Western Sahara
ln: Sahara ya Limbɛ

en: Where is your PhpGedView installation?
ln: Bofándisi bwa PhpGedView ya yɔ̌ ezlí wápi?

en: Who can upload new media files
ln: Náni akokí kotómbisa bakásá-kásá ya bopanzi nsango

en: Who is online
ln: Náni azali o káti ya etando

en: Whole words only
ln: Ndoba mibimba káka

en: Widow
ln: Mozéngé mwǎsí

en: Widower
ln: Mozéngé mobáli

en: Wife
ln: Mwǎsí

en: Wife’s age
ln: Mbúla ya mwǎsí

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
ln: Nkómbó ya bonzéngá ya mwǎsí ekomí nkómbó-ikɛ́ ya sika

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ln: Nkómbó ya mwǎsí ekitinyámí na nkómbó ya mobáli

en: Will
ln: Libula

en: With sources
ln: Na bibandela

en: Without sources
ln: Ezángí bibandela

en: Witness
ln: Motátoli

en: Wives take their husband’s surname.
ln: Bǎsi bazwí nkómbó ya libótá lya mobáli wa bangó.

en: World
ln: Molɔ́ngɔ́

en: XREF prefixes
ln: mabandi XREF

en: Year
ln: Mobú

en: Year:
ln: Mobú:

en: Yemen
ln: Yeméni

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
ln: Ozalí na ndingisa ya kotínda nkánda iye izalí na bikangeli bya libánda tɛ́.

en: You are signed in as %s.
ln: Omiyíngelí lokóla %s.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
ln: Okokí kobóngola bomɔ́nɔni bwa webtrees na kosáleláká "mibímbi". Mobímbí mɔ́nsɔ mozalí na loléngé ekɛsɛ́ní, emɔ́niseli, liyemi lya lángi, etc...

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
ln: Okokí kopɔnɔ libandi liye likosálelama na ntángo XREF ya sika ekelamí.

en: You do not have permission to view this page.
ln: Ozalí na ndingisa ya kotála lonkásá loye tɛ́.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
ln: Okɔ́tisí ba ID ya ndenge yɔ̌kɔ́. Okokí kosangisa bokɔ́tisi ya loléngé lyɔ̌kɔ́ tɛ́.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
ln: Opɔní kásá-kásá GEDCOM mɔ̌kɔ́ na nkómbó ekɛsɛ́ní. Ezali malámu?

en: You have signed out.
ln: Omibimísí.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
ln: Okokí kotíya URL ebandí na “http://”.

en: You must change this before you can continue.
ln: Esengelí obóngola óyo libosó ya kolandela.

en: You must enter a name
ln: Esengeli otíya nkómbó

en: You must enter a real name.
ln: Esengeli otíya nkómbó ya sɔ̂lɔ́.

en: You must enter a username.
ln: Esengeli otíya nkómbó ya mosáleli.

en: You must provide a repository name.
ln: Esengelí opésa nkómbó ya ebómbelo.

en: You need to create a family tree.
ln: Esengelí okela nzeté ya libótá.

en: You need to review the account details.
ln: Esengelí otála lisúsu makákoli ma kɔnti.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
ln: Osengéli koyíngela lisúsu, na bosáleli nkómbó ya mosáleli mpé loloba lwa bolekisi ya PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
ln: Osengélí kokɔ́tisa sé  URL ya bokangisi sɔ́kí olingí kokɛndɛ na website tǒ na esíká ekɛsɛ́ní ntángo basáleli ba yɔ̌ bazalí koyíngela. Óyo ezalí na ntína míngi sɔ́kí osengélí koleka útá http kín’o https ntángo basáleli ba yɔ̌ bazalí koyíngela. Tiyá URL mobimba tíí <i>login.php</i>. Na ndakisa, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
ln: Otíndí nkánda elandí epái ya bakambi ya webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
ln: Otíndí nkánda elandí epái ya basáleli ya webtrees:

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
ln: Esengelí ozíma “%1$s” útá “%2$s” mpé obandela lisúsu.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
ln: ndimá

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
ln: kobóya

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
ln: ndimá

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
ln: kobóya

en: You will use this to sign in to webtrees.
ln: Okosálela óyo mpɔ̂ na kokɔ́tɔ na káti ya webtrees.

en: Youngest father
ln: Tatá elɛngɛ́ kolúta

en: Youngest female
ln: Mwǎsí elɛngɛ́ kolúta

en: Youngest male
ln: Mobáli elɛngɛ́ kolúta

en: Youngest mother
ln: Mamá elɛngɛ́ kolúta

en: Your clippings cart is empty.
ln: Kitunga na yɔ̌ ezali na elɔ́kɔ tɛ́.

en: Your name
ln: Nkómbó ya yɔ̌

en: Zip file(s)
ln: Bakásá-kásá ya Zip

en: about %s
ln: likoló na %s

en: accepted
ln: endimámí

en: add
ln: bakísá

en: adopted name
ln: nkómbó ya bobɔ́kɔli

en: adoption
ln: bobɔ́kɔlɛli

en: after
ln: nsima

en: after %s
ln: nsima ya %s

en: after death
ln: nsíma ya liwâ

en: age
ln: mbúla

en: allow
ln: kolingisa

en: also known as
ln: ayébání mpé lokóla

en: always
ln: ntángo ínsɔ

en: and
ln: mpé

en: back to top
ln: bozóngi ebandeli

en: before
ln: libosó

en: before %s
ln: libosó ya %s

en: between %s and %s
ln: káti na %s mpé %s

en: birth
ln: Mbótama

en: birth name
ln: nkómbó ya mbótama

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
ln: abótámí na káti ya mibú %1$s milekí tǒ akúfí na káti ya mibú %2$s milekí

en: brother
ln: ndeko mobáli

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ln: mwǎna-nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ln: mwǎna-nkána mobáli

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mobáli

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ln: mwǎna-nkána mobáli

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mwǎsí

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

en: burial
ln: likundí

en: by
ln: na

en: calculated %s
ln: %s etángámí

en: cancel
ln: zóngelá

en: census added
ln: etángo ebakísámí

en: century
ln: bonkámá

en: change of name
ln: bobóngoli bwa nkómbó

en: child
ln: mwǎna

en: children
ln: bǎna

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ln: nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ln: mobáli wa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ln: mwǎna sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: child’s son]
en: grandson
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ln: mwǎsi wa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ln: mwǎna sɛmɛ́ki mobáli/mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ln: mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

en: close
ln: kangá

en: clouds
ln: mapata

en: colors
ln: lángi

en: compact list
ln: molɔ́ngɔ́ mwa mokúsé

en: continue
ln: Landelá

en: create
ln: kelá

en: date periods
ln: bileko bya dáti

en: daughter
ln: mwǎna mwǎsí

en: daughter of
ln: mwǎna mwǎsí wa

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
ln: nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ln: mobáli wa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
ln: mwǎna sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
ln: Tatá wa mwǎna sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
ln: mamá wa mwǎna sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
ln: babóti ba mwǎna sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
ln: Brit milah ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ln: mwǎsi wa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: death
ln: liwâ

en: delete
ln: zímisá

en: deny
ln: kobóya

en: download
ln: tiyolisá

en: east
ln: monyɛlɛ

en: edit
ln: bɔngisá

en: eighth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mwambe

en: elder brother
ln: yayá mobáli

en: elder sibling
ln: nkána yayá

en: elder sister
ln: yayá mwǎsí

en: eleventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mɔ̌kɔ́

en: estate name
ln: esíká ya bofándi bwa moto

en: ex-husband
ln: mobáli wa kala

en: ex-spouse
ln: molóngani mwa kala

en: ex-wife
ln: mwǎsí wa kala

en: facts
ln: bikelá

en: father
ln: tatá

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ln: nkána ikɛ́

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ln: nkɔ́kɔ-mobáli na botatá

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ln: nkɔ́kɔ-mwǎsí na botatá

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ln: nkɔ́kɔ na botatá

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ln: tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: father’s sister]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ln: Ndeko-ikɛ́ mobáli

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ln: mamá-mokɛ́

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
ln: nkána-ikɛ́

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
ln: ndeko-ikɛ́ mobáli

en: fifteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mítáno

en: fifth %s
ln: %s ya mitáno

en: fifth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mítáno

en: file upload capability
ln: Bokoki bwa botómbisi

en: first
ln: yambo

en: first %s
ln: %s wa yambo

en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

en: fourteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mínei

en: fourth %s
ln: %s ya mínei

en: fourth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mínei

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
ln[0]: útá %1$s ntáká  mobú %2$s
ln[1]: útá %1$s ntáká  mibú %2$s

en: from %s
ln: útá %s

en: from %s to %s
ln: útá %s kín’o %s

en: full circle
ln: nzínga ya mobimba

en: gender
ln: emoto

en: go to new individual
ln: kɛndɛ epayi ya moto wa sika

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

en: great ×%s aunt
ln: nkóló x%s tatá-mwǎsi

en: great ×%s aunt/uncle
ln: nkóló ×%s tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great ×%s grandchild
ln: mwǎna ×%s  nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great ×%s granddaughter
ln: mwǎna ×%s  nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great ×%s grandfather
ln: nkóló ×%s nkɔ́kɔ-mobáli

en: great ×%s grandmother
ln: nkóló ×%s nkɔ́kɔ-mwǎsí

en: great ×%s grandparent
ln: nkóló ×%s nkɔ́kɔ

en: great ×%s grandson
ln: mwǎna ×%s nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: great ×%s nephew
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli

en: great ×%s nephew/niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

en: great ×%s niece
ln: mwǎna ×%s mwǎna nkána mwǎsí

en: great ×%s uncle
ln: nkóló ×%s nɔ́kɔ́

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
ln: nkóló ×%s nɔ́kɔ́

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
ln: nkóló ×%s nɔ́kɔ́

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
ln: nkóló ×%s nɔ́kɔ́

en: great ×4 aunt
ln: nkóló x4 tatá-mwǎsi

en: great ×4 aunt/uncle
ln: nkóló ×4 tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great ×4 grandchild
ln: mwǎna ×4 nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great ×4 granddaughter
ln: mwǎna ×4 nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great ×4 grandfather
ln: nkóló ×4 nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
ln: nkóló ×5 nɔ́kɔ́

en: great ×4 grandmother
ln: nkóló ×4 nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
ln: nkóló ×5 nɔ́kɔ́

en: great ×4 grandparent
ln: nkóló ×4 nkɔ́kɔ

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
ln: nkóló ×5 nɔ́kɔ́

en: great ×4 grandson
ln: mwǎna ×4 nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: great ×5 aunt
ln: nkóló ×5 tatá-mwǎsí

en: great ×5 aunt/uncle
ln: nkóló ×5 tatá-mwǎsí/nɔ́kɔ́

en: great ×5 grandchild
ln: mwǎna ×5 nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great ×5 granddaughter
ln: mwǎna ×5 nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great ×5 grandfather
ln: nkóló ×5 nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
ln: nkóló ×6 nɔ́kɔ́

en: great ×5 grandmother
ln: nkóló ×5 nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
ln: nkóló ×6 nɔ́kɔ́

en: great ×5 grandparent
ln: nkóló ×5 nkɔ́kɔ

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
ln: nkóló ×6 nɔ́kɔ́

en: great ×5 grandson
ln: mwǎna ×5 nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: great ×6 aunt
ln: nkóló ×6 tatá-mwǎsí

en: great ×6 aunt/uncle
ln: nkóló ×6 tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great ×6 grandchild
ln: mwǎna ×6 nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great ×6 granddaughter
ln: mwǎna ×6 nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great ×6 grandfather
ln: nkóló x6 nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
ln: nkóló ×7 nɔ́kɔ́

en: great ×6 grandmother
ln: nkóló x6 nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
ln: nkóló ×7 nɔ́kɔ́

en: great ×6 grandparent
ln: nkóló x6 nkɔ́kɔ

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
ln: nkóló ×7 nɔ́kɔ́

en: great ×6 grandson
ln: mwǎna ×6 nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: great ×7 aunt
ln: nkóló ×7 tatá-mwǎsí

en: great ×7 aunt/uncle
ln: nkóló ×7 tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great ×7 grandchild
ln: mwǎna ×7 nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great ×7 granddaughter
ln: mwǎna ×7 nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great ×7 grandfather
ln: nkóló x7 nkɔ́kɔ-mobáli

en: great ×7 grandmother
ln: nkóló x7 nkɔ́kɔ-mwǎsí

en: great ×7 grandparent
ln: nkóló ×7 nkɔ́kɔ

en: great ×7 grandson
ln: mwǎna ×7 nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

en: great-great-aunt
ln: nkóló-nkóló tatá-mwǎsí

en: great-great-aunt/uncle
ln: nkóló-nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great-great-grandchild
ln: mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great-great-granddaughter
ln: mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great-great-grandfather
ln: nkóló-nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

en: great-great-grandmother
ln: nkóló-nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

en: great-great-grandparent
ln: nkóló-nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
ln: nkóló-nkóló-nkóló nɔ́kɔ́

en: great-great-grandson
ln: mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: great-great-great-aunt
ln: nkóló-nkóló-nkóló tatá-mwǎsí

en: great-great-great-aunt/uncle
ln: nkóló-nkóló-nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

en: great-great-great-grandchild
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

en: great-great-great-granddaughter
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

en: great-great-great-grandfather
ln: nkóló-nkóló-nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
ln: nkóló ×4 nɔ́kɔ́

en: great-great-great-grandmother
ln: nkóló-nkóló-nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
ln: nkóló ×4 nɔ́kɔ́

en: great-great-great-grandparent
ln: nkóló-nkóló-nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
ln: nkóló ×4 nɔ́kɔ́

en: great-great-great-grandson
ln: mwǎna-mwǎna-mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

en: half circle
ln: nzínga ya ndámbo

en: half-year after marriage
ln: mobú ndámbo na nsima ya libála

en: herself
ln: yě mɔ̌kɔ́

en: hh:mm or hh:mm:ss
ln: hh:mm tǒ hh:mm:ss

en: hide
ln: kobómba

en: himself
ln: yě mɔ̌kɔ́

en: husband
ln: mobáli

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ln: bokilo mwǎna

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ln: tatá bokiló

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ln: mamá bokiló

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ln: bokilo mwǎna mobáli

en: immigration name
ln: nkómbó ya bokɔ́ti mbóka

en: import
ln: yéisá

en: interval %s year | interval %s years
ln[0]: ntáká mobú %s
ln[1]: ntáká mibú %s

en: interval one child
ln: ntáká mwǎna mɔ̌kɔ́

en: interval two children
ln: ntáká bǎna bábalé

en: invert selection
ln: bóngolá bopɔni

en: last
ln: nsúka

en: link
ln: kangisá

en: list
ln: molɔ́ngɔ́

en: maiden name
ln: nkómbó ya bonzéngá

en: managers
ln: bayángeli

en: markdown
ln: bokitisi

en: marriage
ln: libála

en: married name
ln: nkómbó ya libála

en: matrilineal
ln: na molɔngɔ́ ya bomamá

en: maximum
ln: míngi

en: maximum %s day | maximum %s days
ln[0]: nsúka mokɔlɔ %s
ln[1]: nsúka mikɔlɔ %s

en: midnight
ln: bozékétáné

en: minimal
ln: ya mokɛ́

en: minimum
ln: mokɛ́

en: month
ln: sánzá

en: months after marriage
ln: basánzá na nsíma ya libála

en: months before and after marriage
ln: basánzá ya libosó mpé nsima ya libála

en: mother
ln: mamá

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
ln: nkána ikɛ́

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ln: nkɔ́kɔ-mobáli na bomamá

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́  wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ln: tatá bokiló

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
ln: nkána-ikɛ́

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
ln: ndeko-ikɛ́ mobáli

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ln: nkɔ́kɔ-mwǎsí na bomamá

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo na bolongoli mɔ̌kɔ́ o likoló

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ln: nkɔ́kɔ na bomámá

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
ln: tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa yambo

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
ln: Ndeko-ikɛ́ mobáli

en: never
ln: mokɔlɔ mɔ̌kɔ́ tɛ́

en: next
ln: óy'elándí

en: ninth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa libwá

en: no
ln: tɛ́

en: none
ln: mɔ̌kɔ́ tɛ́

en: noon
ln: nzánga

en: north
ln: nɔrdi

en: numbers
ln: mitángo

en: of
ln: ya

en: on the date of death
ln: na dáti ya liwâ

en: overall
ln: mobimba

en: p.m.
ln: nsima nzánga

[ctx: paper size]
en: Legal
ln: Ya mobéko

en: parent
ln: mobóti

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
ln: nkána ikɛ́

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
ln: nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
ln: nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ln: nkɔ́kɔ

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mobáli

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ln: nkóló nkɔ́kɔ-mwǎsí

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ln: nkóló nkɔ́kɔ

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
ln: nkóló tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
ln: nkóló tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
ln: nkóló nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
ln: tatá-mwǎsi/nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
ln: tatá-mwǎsí

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
ln: nɔ́kɔ́

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
ln: Ndeko-ikɛ́ mobáli

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ln: babokilo

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
ln: nkána-ikɛ́

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
ln: ndeko-ikɛ́ mwǎsí

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
ln: ndeko-ikɛ́ mobáli

en: partner
ln: moníngá

en: patrilineal
ln: na molɔngɔ́ ya botatá

en: pending
ln: ezalí kozela

en: percentage
ln: ya mokámá

en: preview
ln: bomɔ́ni yambo

en: previous
ln: óy'elekí

en: primary evidence
ln: elembetele ya yambo

en: quarters after marriage
ln: yɔ́kɔ́ ya ínei ya mobú na nsima ya libála

en: questionable evidence
ln: elembetele na ntembe

en: records
ln: bokɔ́tisi

en: rejected
ln: ebóyámí

en: religious name
ln: nkómbó ya bonzámbe

en: replace
ln: kitinyá

en: reset
ln: bandiselá

en: save
ln: bátelá

en: search
ln: luká

en: second %s
ln: %s wa míbalé

en: second cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa míbalé

en: secondary evidence
ln: elembetele ya míbálé

en: select all
ln: Kopɔnɔ nyɔ́nsɔ

en: select none
ln: Kopɔnɔ elɔ́kɔ tɛ́

en: self
ln: yě

en: seventh cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa nsambo

en: show
ln: lakísá

en: show the chart
ln: lakísá liyémi

en: sibling
ln: nkána

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
ln: mwǎna-nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
ln: mwǎna-nkána mwǎsí

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mobáli

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
ln: mwǎna-nkána mobáli

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
ln: mwǎna mwǎna nkána mwǎsí

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
ln: mwǎna mwǎna nkána mobáli

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mwǎsí

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

en: sign in
ln: kɔ́tá

en: sign out
ln: bimá

en: sister
ln: ndeko mwǎsí

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mobáli

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎna-nkána mwǎsí

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
ln: mwǎna-nkána mobáli/mwǎsí

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
ln: mwǎna-nkána mwǎsí

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: sister’s son]
en: nephew
ln: mwǎna-nkána mobáli

en: sixth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa motóbá

en: son
ln: mwǎna mobáli

en: son of
ln: mwǎna mobáli wa

[ctx: son’s child]
en: grandchild
ln: nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ln: mobáli wa nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
ln: Bobɔ́kɔli bwa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
ln: Mbótama ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
ln: Brit milah ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
ln: Likundí lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
ln: Batisimo ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
ln: Botumbi ebembe ya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
ln: Liwâ lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
ln: Libàla lya nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son]
en: grandson
ln: nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
ln: mwǎna nkɔ́kɔ-mwǎna

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mwǎsí

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
ln: mwǎna nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ln: mwǎsi wa nkɔ́kɔ mwǎna mobáli

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
ln: mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
ln: tatá wa mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
ln: mamá wa mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
ln: babóti ba mwǎna sɛmɛ́ki mwǎsí

en: sort by date
ln: kopɔnɔ na dáti

en: sort by date of birth
ln: kopɔnɔ na dáti ya mbótama

en: sort by date of death
ln: kopɔnɔ na dáti ya liwâ

en: sort by date of marriage
ln: kɔpɔnɔ na dáti ya libála

en: sort by date, newest first
ln: kopɔnɔ na dáti, ya sika libosó

en: sort by date, oldest first
ln: kopɔnɔ na dáti, ya nsúka libosó

en: sort by filename
ln: kopɔnɔ na nkómbó ya kásá-kásá

en: sort by name
ln: kopɔnɔ na nkómbó

en: south
ln: ngɛlɛ

en: spouse
ln: molóngani

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
ln: bokilo mwǎna

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
ln: tatá bokiló

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
ln: mamá bokiló

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
ln: mamá/tatá bokiló

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
ln: bokilo mwǎna mobáli

en: table
ln: etánda

en: tag cloud
ln: elembo lipata

en: tenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
ln: Bisálisela bya bokangisi bwa sandúku ya bipɛ́sɛli na kása-kása “/data/config.ini.php” ezalí ntángo ínsɔ sémba

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
ln: Bitúka “/data” mpé “/data/config.ini.php” bizalí na ndingisa ya bokɔ́ti óyo ekopésa webserver etánga byangó

en: themself
ln: bangó mɔ̌kɔ́

en: third %s
ln: %s wa misáto

en: third cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa mísáto

en: thirteenth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na mísáto

en: this record does not exist
ln: bokɔ́tisi boye bozálí tɛ́

en: three-quarter circle
ln: ísáto ya ínei ya nzínga

en: to %s
ln: na %s

en: twelfth cousin
ln: mwǎna-nɔ́kɔ́ wa zómi na míbalé

en: twin brother
ln: ndeko lipása mobáli

en: twin sibling
ln: nkána lipása

en: twin sister
ln: lipása mwǎsí

en: unknown
ln: eyebání tɛ́

[ctx: unknown century]
en: Unknown
ln: Eyébání tɛ́

[ctx: unknown family]
en: unknown
ln: eyebání tɛ́

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ln: Eyébání tɛ́

[ctx: unknown people]
en: Unknown
ln: Eyébání tɛ́

en: unlimited
ln: na nsúka tɛ́

en: unreliable evidence
ln: elembetele na ntína tɛ́

en: update
ln: tiyá ya sika

en: upload
ln: tómbisá

en: view
ln: tálá

en: visitors
ln: batáli

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
ln: webtrees ekokí kokangisama tɛ́ na sandúku ya bipɛ́sɛli ya PhpGedView: %s.

en: webtrees message
ln: nkomá ya webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
ln: webtrees esɛ́ngi sandúku ya bipɛ́sɛli MySQL, loléngé %s tǒ ya sika.

en: webtrees reply address
ln: adrɛsi ya eyano ya webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
ln: webtrees etindí nkandá izangí bobómbi

en: webtrees wiki
ln: wiki ya webtrees

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
ln: Esengélí sandúku ya bipɛ́sɛli ya webtrees ezala na káti ya esálela mokaboli mɔ̌kɔ́ na PhpGedView

en: west
ln: Eloli

en: wife
ln: mwǎsí

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: wife’s child]
en: step-child
ln: bokilo mwǎna

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
ln: tatá bokiló

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
ln: mamá bokiló

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli/sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
ln: sɛmɛ́ki mwǎsí

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ln: sɛmɛ́ki mobáli

[ctx: wife’s son]
en: step-son
ln: bokilo mwǎna mobáli

en: years
ln: mibú

en: yes
ln: ɛ́ɛ́

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
ln: Okokí kokangisa sandúku ya bipɛ́sɛli na bosáleli bisálisela, lokóla phpmyadmin

en: younger brother
ln: lɛ́ki mobáli

en: younger sibling
ln: nkána lɛ́ki

en: younger sister
ln: lɛ́ki mwǎsí

en: ±%s year | ±%s years
ln[0]: mbúla ±%s
ln[1]: mibú ±%s

en: “%s” has been added to your favorites.
ln: “%s” abakisámí o káti ya bopɔni bwa ngáí.

en: “%s” has been deleted.
ln: “%s” ezímisámi.
