webtrees - en to ne translation catalogue (888 entries)

en:  in
ne:  मा

en: %s KB
ne: %s केबी

en: A list of the anniversaries that occur today.
ne: आजको दिनमा पर्ने वार्षिकीहरुको सूची।

en: A list of the most popular surnames.
ne: धेरै प्रचलित थरहरुको सुची।

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ne: धेरै पटक हेरिएको पानाहरुको सुची।

en: A report of family members and their details.
ne: परिवर सदस्यको बिवरण र उनीहरुको बृस्तित जानकारी।

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ne: उल्लेखित समय र मितिमा जन्मीएका ब्यक्तिहरुका प्रतिबेदन।

en: Abbreviation
ne: संक्षेप

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ne: अप्रिल

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ne: अगस्ट

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ne: डिसेम्बर

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ne: फेब्रुवरी

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ne: जनवरी

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ne: जुलाई

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ne: जुन

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ne: मार्च

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ne: मई

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ne: नोभेम्बर

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ne: अक्टोबर

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
ne: अबान

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
ne: अजार

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
ne: टाढा

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
ne: मेहर

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ne: सेप्टेम्बर

en: Accept
ne: स्वीकार गर्नुहोस्

en: Add
ne: थप्नुहोस्

en: Add a brother or sister
ne: नयाँ भाई अथवा बहिनी थप

en: Add a father
ne: नया बाबु थप

en: Add a geographic location
ne: नयाँ भौगोलिक स्थल थप

en: Add a husband
ne: नयाँ श्रीमान थप

en: Add a husband to this family
ne: यो परिवारमा श्रीमान थप

en: Add a husband using an existing individual
ne: प्रस्तुत व्यात्तिको श्रीमान थप

en: Add a mother
ne: नयाँ आमा थप

en: Add a note
ne: नयाँ टिप्पणी थप

en: Add a son or daughter
ne: नयाँ छोरा अथवा छोरी थप

en: Add a story
ne: कथा थप

en: Add a wife
ne: नयाँ श्रमती थप

en: Add a wife to this family
ne: यो परिवारमा श्रमती थप

en: Add individuals
ne: व्याक्तिहरु थप

en: Add links
ne: लिङ्कहरु थप

en: Add marriage details
ne: विवाहको विस्तृत विवरण् थप

en: Add missing married names
ne: छुटेको विवाहित नामहरु

en: Address
ne: ठेगाना

en: Address line 1
ne: ठेगाना लाईन १

en: Address line 2
ne: ठेगाना लाईन २

en: Administrator
ne: प्रशासक

en: Afghanistan
ne: अफगानिस्तान

en: Africa
ne: अफ्रिका

en: Age
ne: उमेर

en: Albania
ne: अल्बानिया

en: Album
ne: एल्बम

en: Algeria
ne: अल्जेरिया

en: Alias
ne: उपनाम

en: All
ne: सबै

en: American Samoa
ne: अमेरिकी सामोआ

en: An alternative way to select a new theme.
ne: नया थिम छान्न वैकल्पिक उपाय।

en: An alternative way to sign in and sign out.
ne: लगीन र लगआउट गर्ने अर्को तरिका।

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
ne: एक व्याक्तिको सम्पूण पूर्वज र सन्नतीहरु देखाइएको पारस्परिक वृक्ष।

en: Ancestors
ne: पूर्वजहरु

en: Andorra
ne: एन्डोर्रा

en: Angola
ne: एङ्गोला

en: Anguilla
ne: एङ्गुइला

en: Anniversary
ne: वार्षिकोत्सव

en: Antarctica
ne: एन्टार्टिका

en: Antigua and Barbuda
ne: एन्टिगुआ र बार्बुडा

en: Approved
ne: सदर

en: Argentina
ne: अर्जेन्टिना

en: Armenia
ne: आर्मेनिया

en: Aruba
ne: अरुबा

en: Ash
ne: खरानी

en: Asia
ne: एसिया

en: Audio
ne: श्रव्य

en: Australia
ne: अस्ट्रेलिया

en: Austria
ne: अस्ट्रिया

en: Author
ne: लेखक

en: Azerbaijan
ne: अजरबैजान

en: Azores
ne: एजोरेस

en: Bahamas
ne: बहामस

en: Bahrain
ne: बहाराइन

en: Bangladesh
ne: बङ्गलादेश

en: Barbados
ne: बार्बाडस

en: Belarus
ne: बेलारुस

en: Belgium
ne: बेल्जियम

en: Belize
ne: बेलिज

en: Benin
ne: बेनिन

en: Bermuda
ne: बर्मुडा

en: Bhutan
ne: भुटान

en: Bibliography
ne: सन्दर्भसूची

en: Birth
ne: जन्म

en: Births
ne: जन्महरु

en: Block
ne: रोक्नुहोस्

en: Blocks
ne: खण्ड

en: Bolivia
ne: बोलिभिया

en: Book
ne: पुस्तक

en: Bosnia and Herzegovina
ne: बोस्निया र हर्जगोभिना

en: Botswana
ne: बोटस्वाना

en: Bouvet Island
ne: बोउवेट आइल्यान्ड

en: Brazil
ne: ब्राजिल

en: British Indian Ocean Territory
ne: ब्रिटिश इन्डियन ओसन टेरिटोरी

en: British Virgin Islands
ne: ब्रिटिश भर्जिन आइस्ल्यान्डस्

en: Brunei Darussalam
ne: ब्रुनाई दारुसलाम

en: Bulgaria
ne: बुल्गेरिया

en: Burkina Faso
ne: बुर्किना फासो

en: Burundi
ne: बुरुण्डी

[ctx: CENTURY]
en: 10th
ne: दशौँ

[ctx: CENTURY]
en: 11th
ne: एघारौँ

[ctx: CENTURY]
en: 12th
ne: बाह्रौँ

[ctx: CENTURY]
en: 13th
ne: तेह्रौँ

[ctx: CENTURY]
en: 14th
ne: चौधौँ

[ctx: CENTURY]
en: 15th
ne: पन्ध्रौँ

[ctx: CENTURY]
en: 16th
ne: सोह्रौँ

[ctx: CENTURY]
en: 17th
ne: सत्रौँ

[ctx: CENTURY]
en: 18th
ne: अठारौँ

[ctx: CENTURY]
en: 19th
ne: उन्नाइसौँ

[ctx: CENTURY]
en: 1st
ne: प्रथम

[ctx: CENTURY]
en: 20th
ne: बिसौँ

[ctx: CENTURY]
en: 21st
ne: २१औ

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
ne: दोस्रो

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
ne: तेस्रो

[ctx: CENTURY]
en: 4th
ne: चौथो

[ctx: CENTURY]
en: 5th
ne: पाचौँ

[ctx: CENTURY]
en: 6th
ne: छैठौँ

[ctx: CENTURY]
en: 7th
ne: सातौँ

[ctx: CENTURY]
en: 8th
ne: आठौँ

[ctx: CENTURY]
en: 9th
ne: नवौँ

en: Calendar
ne: पात्रो

en: Cambodia
ne: कम्बोडिया

en: Cameroon
ne: क्यामरून

en: Canada
ne: क्यानाडा

en: Cape Verde
ne: केप भर्डे

en: Categories
ne: कोटि

en: Cayman Islands
ne: केम्यान आइस्ल्यान्ड्स्

en: Central African Republic
ne: केन्द्रिय अफ्रिकन गणराज्य

en: Certificate
ne: प्रमाणपत्र

en: Chad
ne: चाड

en: Change
ne: परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change flag
ne: झण्डा बदल

en: Changes
ne: परिवर्तन

en: Character set
ne: क्यारेक्टर सेट

en: Charts
ne: चार्टहरु

en: Child
ne: शाखा

en: Child of %s
ne: %s को सन्तान

en: Chile
ne: चिली

en: China
ne: चीन

en: Christmas Island
ne: क्रिस्टमस आइस्ल्यान्ड

en: City
ne: शहर

en: Cocos (Keeling) Islands
ne: कोकस (केलिङ) द्वीप

en: Colombia
ne: कोलम्बीया

en: Comment
ne: टिप्पणी

en: Comments
ne: टिप्पणीहरू

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ne: व्याक्तिगत खबर पठाएर सोझै अरु प्रयोगकर्ताहरु सँग सम्पर्क गर्नुहोस्।

en: Comoros
ne: कोमोरस

en: Confirm password
ne: पासवर्ड पक्का गर्नुहोस्

en: Confirmation
ne: स्वीकृति

en: Contact information
ne: सम्पर्क जानकारी

en: Contains
ne: समावेश गर्दछ

en: Content
ne: सामग्री

en: Cook Islands
ne: कुक टापु

en: Copy
ne: प्रतिलिपि गर्नुहोस्

en: Copyright
ne: प्रतिलिपि अधिकार

en: Corporation
ne: संघ

en: Costa Rica
ne: कोस्टारिका

en: Cote d’Ivoire
ne: कोट ड'लवोइर

en: Count
ne: गणना गर्नुहोस्

en: Countries
ne: देशहरू

en: Country
ne: देश

en: County
ne: देश

en: Croatia
ne: क्रोएसिया

en: Cuba
ne: क्यूबा

en: Current
ne: हाल

en: Custom
ne: अनुकूल

en: Czech Republic
ne: चेक गणराज्य

en: Data
ne: डाटा

en: Database name
ne: डाटाबेस नाम

en: Date
ne: मिति

en: Date sent
ne: पठाईएको मितीः

en: Daughter of %s
ne: %s को छोरी

en: Day
ne: दिन

en: Dead
ne: मृत्यु

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Default map type
ne: डिफल्ट नक्साको प्रकार

en: Delete
ne: मेट्नुहोस्

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ne: फाईल भित्र्याउन पहिले रहेको सबै भोगोलिक आँकडाहरु मेटाऊ।

en: Delete selected messages
ne: छनौट गरिएको खबरहरु मेट्नुहोस

en: Denmark
ne: डेनमार्क

en: Descendants
ne: संततिहरु

en: Description
ne: बिवरण

en: Destination
ne: गन्तव्य

en: Details
ne: विस्तृत विवरण

en: Djibouti
ne: डिजिबोउटी

en: Document
ne: दस्ताबेज

en: Dominica
ne: डोमिनिका

en: Dominican Republic
ne: डोमिनिकन गणराज्य

en: Download
ne: डाऊनलोड

en: Download geographic data
ne: भौगोलिक आँकडा डाऊनलोड गर्नुहोस

en: Ecuador
ne: इक्युडर

en: Edit
ne: सच्याउनुहोस

en: Edit the story
ne: कथा सम्पादन गर

en: Editor
ne: सम्पादक

en: Education
ne: शिक्षा

en: Egypt
ne: इजिप्ट

en: El Salvador
ne: एल साल्भाडोर

en: Electronic
ne: विद्युतीय

en: Elevation
ne: उन्नती

en: Email address
ne: इमेल ठेगाना

en: Employee
ne: कर्मचारी

en: Enabled
ne: सक्षम पारिएको

en: England
ne: इङ्ल्यान्ड

en: Enter an individual, family, or source ID
ne: व्यात्ति,परिवार अथवा श्रोतको आइडी राख

en: Equatorial Guinea
ne: इक्वेटोरिअल गुयना

en: Eritrea
ne: इरिट्राया

en: Estonia
ne: इस्टोनिया

en: Ethiopia
ne: इथोपिया

en: Europe
ne: युरोप

en: Event
ne: घटना

en: Events
ne: घटनाहरू

en: Events of close relatives
ne: नजिकैको नातेदारहरुको घटनाहरु

en: Export
ne: ऐक्स्पोर्ट गर्नुहोस

en: Extra information
ne: अतिरिक्त जानकारी

[ctx: FEMALE]
en: Employee
ne: कर्मचारी

[ctx: FEMALE]
en: Friend
ne: साथी

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
ne: सरंक्षक

[ctx: FEMALE]
en: Owner
ne: मालिक

[ctx: FEMALE]
en: died
ne: मरेकी

[ctx: FEMALE]
en: married
ne: बिवाहित

en: Facts and events
ne: तथ्य र घटनाहरु

en: Falkland Islands
ne: फकल्यान्ड द्विप

en: Families
ne: परिवारहरु

en: Family
ne: परिवार

en: Family list
ne: परिवार सूची

en: Family tree
ne: परिवार वृक्ष

en: Family with the most children
ne: धेरै बाच्चाहरु भएको परिवार

en: Faroe Islands
ne: फेइरो द्वीप

en: Favorites
ne: मनपर्ने

en: Fax
ne: फ्याक्स

en: Female
ne: महिला

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
ne: जन्म

en: Females
ne: महिलाहरु

en: Fiji
ne: फिजी

en: File size
ne: फाईलको नाप

en: Filename
ne: फाइलनाम

en: Filter
ne: छनौट गर्नुस

en: Find a fact or event
ne: तथ्य अथवा कार्यक्रम खोज

en: Find a family
ne: परिवारलाई खोज

en: Find a place
ne: स्थल खोज

en: Find a shared note
ne: टिपोट खोज

en: Find a source
ne: श्रोत खोज

en: Find an individual
ne: व्याक्तिलाई खोज

en: Finland
ne: फिनल्याण्ड

en: Flag
ne: झण्डा

en: Folder
ne: फोल्डर

en: Font
ne: फन्ट

en: Format
ne: ढाँचा

en: French
ne: फ्रान्सेली

en: French Guiana
ne: फ्रेन्च गुयना

en: French Polynesia
ne: फ्रेन्च पोलिनेसिया

en: French Southern Territories
ne: फ्रेन्च दक्षिणी क्षेत्रहरू

en: Frequently asked questions
ne: लगातार सोधिने प्रश्न

en: Fri
ne: शुक

en: Friday
ne: शुक्रवार

en: Friend
ne: साथी

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
ne: अबान

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
ne: अडार

[ctx: GENITIVE]
en: April
ne: अप्रिल

[ctx: GENITIVE]
en: August
ne: अगस्ट

[ctx: GENITIVE]
en: Av
ne: एभ

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
ne: अजार

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
ne: बाहमन

[ctx: GENITIVE]
en: December
ne: डिसेम्बर

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
ne: एलउल

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
ne: फार्भार्डिन

[ctx: GENITIVE]
en: February
ne: फेब्रुवरी

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
ne: हेस्भान

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
ne: इयार

[ctx: GENITIVE]
en: January
ne: जनवरी

[ctx: GENITIVE]
en: July
ne: जुलाई

[ctx: GENITIVE]
en: June
ne: जुन

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
ne: खोर्डाद

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
ne: किस्लेभ

[ctx: GENITIVE]
en: March
ne: मार्च

[ctx: GENITIVE]
en: May
ne: मई

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
ne: मेहर

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
ne: मोर्डाद

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
ne: मुहाराम

[ctx: GENITIVE]
en: November
ne: नोभेम्बर

[ctx: GENITIVE]
en: October
ne: अक्टोबर

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
ne: ओर्डिबेहेश

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
ne: राजब

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
ne: रमादान

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
ne: सफार

[ctx: GENITIVE]
en: September
ne: सेप्टेम्बर

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
ne: शाह्रिभर

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
ne: साववाल

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
ne: सिभान

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
ne: टामुज

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
ne: टेभेट

en: Gabon
ne: गाबोन

en: Gambia
ne: जाम्बिया

en: Gender
ne: लिङ्ग

en: General
ne: साधारण

en: Generations
ne: पीढ़ी

en: Geographic data
ne: भौगोलिक आँकडा

en: Georgia
ne: जर्जिया

en: Germany
ne: जर्मनी

en: Ghana
ne: घाना

en: Gibraltar
ne: गिब्राल्टर

en: Given name
ne: दिएको नाम

en: Google Street View™
ne: गुगल सडक अवलोकन

en: Greece
ne: ग्रीस

en: Greenland
ne: ग्रिनल्याण्ड

en: Gregorian
ne: जर्जियाली

en: Grenada
ne: ग्रेनाडा

en: Guam
ne: गुयम

en: Guardian
ne: सरंक्षक

en: Guatemala
ne: ग्वाटेमाला

en: Guernsey
ne: ग्वर्नसे

en: Guinea
ne: गुयना

en: Guinea-Bissau
ne: गुयना-बिसाउ

en: Guyana
ne: गुयाना

en: HTML
ne: एचटीएमएल

en: Haiti
ne: हाइटी

en: He
ne: उ

en: He died
ne: उसको मृत्यु

en: He married
ne: उनले विवाह

en: He resided at
ne: उसको ठेगाना

en: He was born
ne: उ जन्मेको

en: Header
ne: हेडर

en: Heard Island and McDonald Islands
ne: हर्ड टापु र एमसी डोनाल्ड टापु

en: Hebrew
ne: हिब्रु

en: Height
ne: उचाई

en: Help
ne: मद्दत

en: Her occupation was
ne: उनीको व्यबासय

en: Hijri
ne: हिज्रि

en: His occupation was
ne: उसको व्यबासय

en: Historical facts
ne: एतिहासिक तथ्यहरु

en: Home page
ne: गृह पृष्ठ

en: Honduras
ne: होन्डुरस

en: Hong Kong
ne: हङकङ

en: Household
ne: घरेलु

en: Hungary
ne: हङ्गेरी

en: Hybrid
ne: मिश्रित

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
ne: अबान

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
ne: अडार

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ne: अप्रिल

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ne: अगस्ट

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
ne: अजार

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
ne: बाहमन

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ne: डिसेम्बर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
ne: एलउल

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
ne: इस्फान्ड

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
ne: फार्भार्डिन

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ne: फेब्रुवरी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
ne: हेस्भान

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
ne: इयार

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ne: जनवरी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ne: जुलाई

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ne: जुन

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
ne: खोर्डाद

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
ne: किस्लेभ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ne: मार्च

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ne: मई

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
ne: मेहर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
ne: मोर्डाद

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
ne: मुहाराम

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ne: नोभेम्बर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ne: अक्टोबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
ne: ओर्डिबेहेश

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
ne: राजब

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
ne: रमादान

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
ne: सफार

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ne: सेप्टेम्बर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
ne: शाह्रिभर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
ne: साववाल

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
ne: सिभान

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
ne: टामुज

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
ne: टेभेट

en: Iceland
ne: आइसल्याण्ड

en: Icon
ne: छविचित्र

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ne: यदि तपाई सँग ठूलो मात्रामा निष्क्रिय स्थानहरु छन भने सुची बनाउन ढिलाइ हुनसक्छ।

en: Import
ne: आयात गर्नुहोस्

en: Import all places from a family tree
ne: परिवार वृक्ष बाट सम्पूर्ण स्थानहरु आयात गर्नुहोस्

en: Include fully matched places
ne: पुरै मिल्ने स्थानहरु समावेश गर

en: India
ne: भारत

en: Individual
ne: ब्यक्ति

en: Individual list
ne: व्याक्ति सुची

en: Individual who lived the longest
ne: धेरै समय बाँच्ने व्यात्ति

en: Individuals
ne: व्याक्तिहरु

en: Indonesia
ne: इन्डोनेसिया

en: Interactive tree
ne: पारस्परिक वृक्ष

en: Interactive tree of %s
ne: %s को पारस्परिक वृक्ष

en: Invalid date
ne: अमान्य मिति

en: Ireland
ne: आयरल्याण्ड

en: Isle of Man
ne: इस्ले अफ म्यान

en: Israel
ne: इज्रायल

en: Italy
ne: इटली

en: Jalali
ne: जालली

en: Jamaica
ne: जमैका

en: Japan
ne: जापान

en: Journal
ne: जर्नल

en: Julian
ne: जुलियन

en: Kazakhstan
ne: कजाकस्तान

en: Keep
ne: राख्नुहोस्

en: Keep link in list
ne: लिङ्क सुचीमा राख

en: Kenya
ne: केन्या

en: Kiribati
ne: किरिबाती

en: Korea
ne: कोरिया

en: Kyrgyzstan
ne: किर्गिजस्तान

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
ne: अबान

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
ne: अडार

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ne: अप्रिल

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ne: अगस्ट

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
ne: अजार

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
ne: बाहमन

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ne: डिसेम्बर

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
ne: एलउल

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
ne: इस्फान्ड

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
ne: फार्भार्डिन

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ne: फेब्रुवरी

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
ne: हेस्भान

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
ne: इयार

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ne: जनवरी

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ne: जुलाई

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ne: जुन

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
ne: खोर्डाद

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
ne: किस्लेभ

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ne: मार्च

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ne: मई

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
ne: मेहर

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
ne: मोर्डाद

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
ne: मुहाराम

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ne: नोभेम्बर

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ne: अक्टोबर

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
ne: ओर्डिबेहेश

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
ne: राजब

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
ne: रमादान

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
ne: सफार

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ne: सेप्टेम्बर

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
ne: शाह्रिभर

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
ne: साववाल

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
ne: सिभान

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
ne: टामुज

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
ne: टेभेट

en: Landscape
ne: ल्यान्डस्केप

en: Language
ne: भाषा

en: Laos
ne: लाओस

en: Latitude
ne: अक्षांश

en: Latvia
ne: लात्भिया

en: Layout
ne: ढाँचा

en: Lebanon
ne: लेबनन

en: Lesotho
ne: लोसेथो

en: Level
ne: स्तर

en: Liberia
ne: लाइबेरिया

en: Libya
ne: लिब्या

en: Liechtenstein
ne: लिचेनेस्टियन

en: Links
ne: लिङ्कहरू

en: List
ne: सूची

en: Lists
ne: सूची

en: Lithuania
ne: लिथुनिया

en: Loading…
ne: लोड भईरहेको छ…

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ne: स्थल मेटिएन यस स्थानको उप–स्थलहरु छ

en: Longitude
ne: देशान्तर

en: Lost password request
ne: हराएको पास्वर्डको लागि अनुरोध

en: Luxembourg
ne: लक्जेमबोर्ग

[ctx: MALE]
en: Employee
ne: कर्मचारी

[ctx: MALE]
en: Friend
ne: साथी

[ctx: MALE]
en: Guardian
ne: सरंक्षक

[ctx: MALE]
en: Owner
ne: मालिक

[ctx: MALE]
en: died
ne: मरेको

[ctx: MALE]
en: married
ne: बिवाहित

en: Macau
ne: मकाउ

en: Macedonia
ne: मसेडोनिया

en: Madagascar
ne: माडागास्कर

en: Malawi
ne: मलावी

en: Malaysia
ne: मलेसिया

en: Maldives
ne: माल्दिभ्स

en: Male
ne: पुरुष

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
ne: जन्म

en: Males
ne: पुरुषहरु

en: Mali
ne: माली

en: Malta
ne: माल्टा

en: Manager
ne: प्रबन्धक

en: Map
ne: नक्सा

en: Marshall Islands
ne: मार्सल आइस्ल्यान्ड्स

en: Martinique
ne: मार्टिनिक

en: Mauritania
ne: माउरिटानिया

en: Mauritius
ne: मरिसस

en: Mayotte
ne: मेयोट्टे

en: Media
ne: सञ्चार

en: Member
ne: सदस्य

en: Menu
ne: मेनू॒

en: Menus
ne: सुचिहरु

en: Mercury
ne: बुध

en: Message
ne: सन्देश

en: Messages
ne: सन्देशहरू

en: Mexico
ne: मेक्सिको

en: Micronesia
ne: माइक्रोनेसिया

en: Middle East
ne: मिडल ईष्ट

en: Midnight
ne: मध्यरात

en: Modules
ne: मोड्युलहरू

en: Moldova
ne: मोल्डोभा

en: Mon
ne: सोम

en: Monaco
ne: मोनाको

en: Monday
ne: सोमवार

en: Mongolia
ne: मङ्गोलिया

en: Montenegro
ne: मोन्टेनेग्रो

en: Month
ne: महिना

en: Montserrat
ne: मन्टसेराट

en: Morocco
ne: मोरक्को

en: Most viewed pages
ne: सर्वाधिक हेरिएको पेज

en: Move down
ne: तल सार्नुहोस्

en: Move up
ne: माथि सार्नुहोस्

en: Mozambique
ne: मोजाम्बिक

en: Myanmar
ne: म्यान्मार

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
ne: अबान

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
ne: अडार

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ne: अप्रिल

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ne: अगस्ट

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
ne: एभ

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
ne: अजार

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
ne: बाहमन

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ne: डिसेम्बर

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
ne: एलउल

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
ne: इस्फान्ड

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
ne: फार्भार्डिन

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ne: फेब्रुवरी

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
ne: हेस्भान

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
ne: इयार

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ne: जनवरी

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ne: जुलाई

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ne: जुन

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
ne: खोर्डाद

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
ne: किस्लेभ

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ne: मार्च

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ne: मई

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
ne: मेहर

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
ne: मोर्डाद

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
ne: मुहाराम

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ne: नोभेम्बर

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ne: अक्टोबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
ne: ओर्डिबेहेश

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
ne: राजब

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
ne: रमादान

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
ne: सफार

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ne: सेप्टेम्बर

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
ne: शाह्रिभर

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
ne: साववाल

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
ne: सिभान

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
ne: टामुज

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
ne: टेभेट

en: Name
ne: नाम

en: Namibia
ne: नामिबिया

en: Nauru
ne: नाउरू

en: Nepal
ne: नेपाल

en: Netherlands
ne: नेदरल्याण्ड

en: Never
ne: कहिले पनि होइन

en: New Caledonia
ne: न्यू क्यालेडोनिया

en: New Zealand
ne: न्यूजिल्याण्ड

en: News
ne: समाचारहरू

en: Next image
ne: अर्को तस्बिर

en: Nicaragua
ne: निकारागुआ

en: Nickname
ne: उपनाम

en: Niger
ne: नाइजर

en: Nigeria
ne: नाइजेरिया

en: Niue
ne: निउ

en: No
ne: होइन

en: No children
ne: बच्चाहरु छैन

en: No map data exists for this individual
ne: यो व्याक्तिको नक्साकोआँकडा छैन

en: No places found
ne: स्थानहरु भेटिएन

en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: Norfolk Island
ne: नोर्फल्क आइस्ल्यान्ड

en: North Korea
ne: उत्तर कोरिया

en: Northern Ireland
ne: उत्तरी आइरल्यान्ड

en: Northern Mariana Islands
ne: उत्तरिय मरिआना टापु

en: Norway
ne: नर्वे

en: Note
ne: टिप्पणी

en: Notes
ne: टिप्पणी

en: Nothing found.
ne: केही भेटिएन।

en: Number of days to show
ne: देखाइने दिनहरुको संख्या

en: Occupation
ne: पेशा

en: Occupied Palestinian Territory
ne: प्यालेस्टिनियन क्षेत्र ओगटियो

en: Olivia
ne: ओलिभिया

en: Oman
ne: ओमन

en: On this day
ne: यो दिनमा

en: Optional prefixes and suffixes
ne: वैकल्पिक उपसर्ग र पत्य्य

en: Order
ne: क्रम

en: Orientation
ne: अभिमुखीकरण

en: Other
ne: अन्य

en: Others
ne: अन्य

en: Owner
ne: मालिक

en: Page
ne: पेज

en: Painting
ne: चित्र

en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

en: Palau
ne: पालाउ

en: Palette
ne: रङदानी

en: Panama
ne: पानामा

en: Papua New Guinea
ne: पपुवा न्यू गिनी

en: Paraguay
ne: पाराग्वे

en: Parents
ne: मूल

en: Password
ne: पासवर्ड

en: Pedigree
ne: वंशावली

[ctx: Pedigree]
en: Birth
ne: जन्म

en: Pedigree map
ne: वंशको नक्सा

en: Peru
ne: पेरु

en: Philippines
ne: फिलिपिन्स

en: Phone
ne: फोन

en: Photo
ne: फोटो

en: Pitcairn
ne: पिटक्याइरन

en: Place
ne: स्थान

en: Place check
ne: जाँच्ने ठाऊ

en: Place hierarchy
ne: स्थानको आधारमा

en: Places
ne: स्थानहरू

en: Places found
ne: स्थानहरु भेटियो

en: Play
ne: बजाउनुहोस्

en: Please enter a valid email address.
ne: कृपया वैद्य ई-मेल भर्नुहोस।

en: Poland
ne: पोल्याण्ड

en: Portrait
ne: पोर्ट्रेट

en: Portugal
ne: पोर्चुगल

en: Postal code
ne: पोस्टल कोड

en: Prefixes
ne: उपसर्गहरु

en: Privacy
ne: गोपनीयता

en: Private
ne: व्यक्तिगत

en: Property
ne: गुण

en: Puerto Rico
ne: पुर्टोरिका

en: Question
ne: प्रश्न

en: Re-order children
ne: बच्चाहरुको क्रम मिलाऊ

en: Real name
ne: वास्तविक नाम

en: Recent changes
ne: हालको परिवर्तनहरु

en: Record
ne: रेकर्ड गर्नुहोस्

en: Regular expression
ne: नियमित अभिव्यक्ति

en: Related families
ne: सम्बन्धीत परिवारहरु

en: Relationship
ne: नाता

en: Relationship: %s
ne: सम्बन्ध: %s

en: Relationships
ne: सम्बन्धहरु

en: Religion
ne: धर्म

en: Remote server
ne: टाढाको सर्भर

en: Remove
ne: हटाऊनुहोस्

en: Remove flag
ne: झण्डा हटाऊ

en: Remove link from list
ne: सुचीबाट लिङ्क हटाऊ

en: Remove this location?
ne: यो स्थललाई हटाऊ ?

en: Replace with
ne: यससँग बदल्नुहोस्

en: Reply
ne: जवाफ दिनुहोस्

en: Report
ne: प्रतिवेदन

en: Reports
ne: रिपोर्टहरु

en: Repository
ne: भण्डार

[ctx: Repository]
en: Name
ne: नाम

en: Request a new password
ne: नयाँ पास्वर्डको लागि अनुरोध

en: Request a new user account
ne: नयाँ प्रयोगकर्तको लागि अनुरोध

en: Research tasks
ne: अनुसन्धानात्मक कार्यहरु

en: Reunion
ne: रियूनियन

en: Role
ne: भूमिका

en: Romania
ne: रोमानिया

en: Rule
ne: नियम

en: Russell
ne: रसेल

en: Russia
ne: रूस

en: Rwanda
ne: रुवान्डा

en: Saint Helena
ne: सेन्ट हेलेन

en: Saint Kitts and Nevis
ne: सेन्ट किट्स र नेभिस

en: Saint Lucia
ne: सेन्ट लुसिया

en: Saint Pierre and Miquelon
ne: सेन्ट पियर र मिक्युलोन

en: Saint Vincent and the Grenadines
ne: सेन्ट भिन्सेन्ट एण्ड दि ग्रेनडिन्स

en: Samoa
ne: सामोआ

en: San Marino
ne: सन मारिनो

en: Sao Tome and Principe
ne: साओ टम र प्रिन्सिपे

en: Sat
ne: शनि

en: Satellite
ne: उपग्रह

en: Saturday
ne: शनिवार

en: Saudi Arabia
ne: साउदी अरेबिया

en: Scotland
ne: स्कटल्यान्ड

en: Search
ne: खोज्नुहोस्

en: Search and replace
ne: खोज र बदल

en: Search for
ne: यसको खोजी गर्नुहोस्

en: Search globally
ne: व्यापक खोज

en: Search method
ne: खोज्ने प्रणाली

en: Select flag
ne: झण्डा छान

en: Send
ne: पठाउनुहोस्

en: Send a message
ne: सन्देश पठाउनुहोस्

en: Senegal
ne: सेनेगल

en: Separated
ne: विभाजित

en: Serbia
ne: सर्बिया

en: Server name
ne: सर्भर नाम

en: Seychelles
ne: सेचलेज

en: She
ne: उनी

en: She died
ne: उनीको मृत्यु

en: She married
ne: उनीले विवाह

en: She was born
ne: उनी जन्मेकी

en: She was buried
ne: उनलाई दफनाइएको थियो

en: Shortcut
ne: सरलविधि

en: Show
ne: देखाउनुहोस्

en: Show all notes
ne: सबै टिप्पणीहरु देखाऊ

en: Show all spouses and ancestors
ne: सबै श्रीमतीहरु र पूर्वजहरु देखाऊ

en: Show counts before or after name
ne: नामको अगाडी वा पछाडी गन्ती राख्ने

en: Show details
ne: विस्तारमा देखाउनुहोस्

en: Show inactive places
ne: निष्क्रिय स्थानहरु देखाऊ

en: Show only births, deaths, and marriages
ne: जन्महरु,मृत्युहरु र विवाहहरु मात्र देखाऊ

en: Show only events of living individuals
ne: बाच्ने व्यात्तिहरुको मात्र घट्नक्रमहरु देखाऊ

en: Show only individuals, events, or all
ne: व्याक्तिहरु,घट्नाहरु अथवा सबै देखाऊ

en: Show residences
ne: बसाइँ देखाउ

en: Show slide show controls
ne: स्लाईड दृश्यको नियन्त्रक देखाऊ

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
ne: पहिलो

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
ne: अन्तिम

en: Show the date and time of update
ne: नवीनीकरणको समय र मिती देखाऊ

en: Sibling
ne: सहोदर

en: Siblings
ne: सहोदर

en: Sidebar
ne: छेउपट्टी

en: Sierra Leone
ne: सिरिया लिवन

en: Sign in
ne: लगईन

en: Sign out
ne: लगआउट

en: Singapore
ne: सिङ्गापुर

en: Size of map (in pixels)
ne: नक्साको आकार(पिक्सेलमा)

en: Slide show
ne: स्लाइड दृश्य

en: Slovakia
ne: स्लोभाकिया

en: Slovenia
ne: स्लोभेनिया

en: Solomon Islands
ne: सोलोमन द्विप

en: Somalia
ne: सोमालिया

en: Son of %s
ne: %s को छोरा

en: Sort order
ne: आदेश क्रमबद्ध गर्नुहोस्

en: Source
ne: स्रोत

en: Source type
ne: स्रोत प्रकार

en: Sources
ne: स्रोतहरू

en: South Africa
ne: दक्षिण अफ्रिका

en: South America
ne: दक्षिण अमेरिका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ne: दक्षिण जर्जिया र दक्षिण स्यान्डविच टापु

en: Spouse
ne: पति/पत्नि

en: Sri Lanka
ne: श्रीलङ्का

en: Standard
ne: उच्चस्तरिय

en: State
ne: राज्य

en: Statistics
ne: तथ्याङ्क

en: Status
ne: स्थिति

en: Stop
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: Stories
ne: कथाहरु

en: Story
ne: कथा

en: Story title
ne: कथाको शिर्षक

en: Subject
ne: विषय

en: Suffixes
ne: पत्य्यहरु

en: Sun
ne: आइत

en: Sunday
ne: आइतवार

en: Suriname
ne: सुरिनेम

en: Surname
ne: थर

en: Surname option
ne: थरको विकल्प

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
ne: आइसल्यान्डिक

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
ne: लिथुनियन

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
ne: पोलिस

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
ne: पोर्चुगाली

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
ne: स्पेनिस

[ctx: Surname tradition]
en: none
ne: कुनैपनि होइन

en: Swaziland
ne: स्वाजिल्याण्ड

en: Sweden
ne: स्वीडेन

en: Switzerland
ne: स्वीजरल्याण्ड

en: Syria
ne: सिरिया

en: Tab
ne: ट्याब

en: Tabs
ne: ट्याबहरु

en: Tag
ne: मार्का/छाप

en: Taiwan
ne: ताइवान

en: Tajikistan
ne: ताजकिस्तान

en: Tanzania
ne: टान्जानिया

en: Templates
ne: टेम्प्लेटहरू

en: Temple
ne: मन्दीर

en: Terrain
ne: भूभाग

en: Text
ne: शब्द

en: Thailand
ne: थाइल्याण्ड

en: Theme
ne: विषयवस्तु

en: Theme change
ne: थिम बदल

en: There are no notes for this individual.
ne: यो व्याक्तिको लागि टिप्पणीहरु छैन।

en: Thu
ne: बिहि

en: Thursday
ne: विहिवार

en: Time
ne: समय

en: Timeline
ne: समयरेखा

en: Timestamp
ne: टाइमस्ट्याम्प

en: Timor-Leste
ne: टिमोर-लेस्टे

en: Title
ne: शिर्षक

en: Togo
ne: टोगो

en: Tokelau
ne: टोकेलाउ

en: Tombstone
ne: टम्बस्टोन

en: Tonga
ne: टोङ्गा

en: Top level
ne: उच्च तह

en: Top surname
ne: उच्च थर

en: Top surnames
ne: उच्च थरहरु

en: Total events
ne: सम्पूर्ण घट्नाक्रमहरु

en: Total places: %s
ne: सम्पूर्ण स्थानहरुः%s

en: Total surnames
ne: सम्पूर्ण थरहरु

en: Total users
ne: सम्पूर्ण प्रयोगकर्ताहरु

en: Trailer
ne: ट्रेलर

en: Trinidad and Tobago
ne: ट्रिनिडाड र टोबागो

en: Tue
ne: मंगल

en: Tuesday
ne: मंगलवार

en: Tunisia
ne: ट्युनिसिया

en: Turkmenistan
ne: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
ne: टर्क र केकोस द्विप

en: Tuvalu
ne: टुभालु

en: Type
ne: प्रकार

en: Uganda
ne: युगान्डा

en: Ukraine
ne: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
ne: संयुक्त अरब इमिरेट्स

en: United Kingdom
ne: संयुक्त अधिराज्य

en: Unknown
ne: अज्ञात

en: Upcoming events
ne: आउदो कार्यक्रमहरु

en: Update
ne: अपडेट

en: Update all
ne: सबै अपडेट गर्नुहोस

en: Upload geographic data
ne: भौगोलिक आँकडा अप्लोड गर्नुहोस

en: Uruguay
ne: उरुग्वे

en: Use compact layout
ne: कम्प्याक्ट लेआउट प्रयोग गर

en: Use this value
ne: यो मान प्रयोग गर

en: User
ne: प्रयोगकर्ता

en: Username
ne: प्रयोगकर्ता नाम

en: Username or email address
ne: प्रयोगकर्ता नाम अथवा ई–मेल ठेगाना

en: Users
ne: प्रयोगकर्ताहरु

en: Uzbekistan
ne: उज्बेकिस्तान

en: Vanuatu
ne: भानुएटु

en: Vatican City
ne: भ्याटिकन सीटी

en: Venezuela
ne: भेनेजुएला

en: Version
ne: संस्करण

en: Video
ne: भिडियो

en: Vietnam
ne: भीयतनाम

en: View
ne: हेर्नुहोस्

en: Wales
ne: वेल्स

en: Washington, District of Columbia, United States
ne: वासिङटन, डीसी

en: Website URL
ne: वेबसाइट URL

en: Wed
ne: बुध

en: Wednesday
ne: बुधवार

en: Weight
ne: तौल

en: Western Sahara
ne: पश्चिमी साहारा

en: Width
ne: चौडाई

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ne: श्रीमतीको थर श्रीमानको थरले स्थान लियो

en: World
ne: विश्व

en: Year
ne: बर्ष

en: Year:
ne: वर्ष:

en: Yemen
ne: येमन

en: You must enter a name
ne: तपाईले नाम अवश्य हाल्नु पर्छ

en: Zambia
ne: जाम्बिया

en: Zimbabwe
ne: जिम्बावे

en: Zoom
ne: ठुलो बनाउनुहोस्

en: Zoom in
ne: जूम बढाउनुहोस्

en: Zoom level
ne: जूम तत्व

en: Zoom out
ne: जूम घटाउनुहोस्

en: add
ne: थप्नुहोस्

en: after
ne: पछि

en: age
ne: उमेर

en: and
ne: र

en: before
ne: पहिले

en: brother
ne: भाई

en: bullet list
ne: बुलेट सुची

en: by
ne: द्वरा

en: daughter
ne: छोरी

en: death
ne: मृत्यु

en: degrees
ne: डिग्रीहरू

en: east
ne: पूर्व

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ne: सौतेनी आमा

en: first
ne: पहिलो

en: hide
ne: लुकाउनुहोस्

en: last
ne: अन्तिम

en: list
ne: सूची

en: maximum
ne: अधिकतम

en: minimum
ne: न्यूनतम

en: month
ne: महिना

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ne: सौतेला बाबु

en: next
ne: पछिल्लो

en: no
ne: होइन

en: none
ne: कुनैपनि होइन

en: north
ne: उत्तर

en: of
ne: को

[ctx: paper size]
en: A3
ne: ए३

[ctx: paper size]
en: A4
ne: ए४

[ctx: paper size]
en: Legal
ne: कानुनी

[ctx: paper size]
en: Letter
ne: चिठ्ठी

en: parent
ne: अभिभावक

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ne: हजुरबुवा/आमा

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ne: सौतेनी अभिभावक

en: preview
ne: पूर्वावलोकन गर्नुहोस्

en: previous
ne: अघिल्लो

en: search
ne: खोज्नुहोस्

en: self
ne: स्वयं

en: show
ne: देखाउनुहोस्

en: sign in
ne: लगईन

en: sign out
ne: लगआउट

en: sister
ne: बहि

en: son
ne: छोरा

en: south
ne: दक्षिण

en: table
ne: तालिका

en: to %s
ne: %s लाई

en: unknown
ne: अज्ञात

[ctx: unknown century]
en: Unknown
ne: अज्ञात

[ctx: unknown family]
en: unknown
ne: अज्ञात

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ne: अज्ञात

[ctx: unknown people]
en: Unknown
ne: अज्ञात

en: update
ne: अपडेट

en: west
ne: पश्चिम

en: years
ne: वर्ष

en: yes
ne: हो
