webtrees - en to pt-BR translation catalogue (3623 entries)

en:  but the details are unknown
pt-BR:  mas os detalhes são desconhecidos

en:  in
pt-BR:  em

en:  per gender
pt-BR:  por gênero

en:  per time period
pt-BR:  por período de tempo

en: #%s
pt-BR: nº%s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
pt-BR: %1$s %2$s tem um link %3$s para %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
pt-BR: %1$s %2$s vezes ascendente removido

en: %1$s %2$s times removed descending
pt-BR: %1$s %2$s vezes descendente removido

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
pt-BR: %1$sKB foram baixados em %2$s segundos.

en: %1$s does not exist.
pt-BR: %1$s não existe.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
pt-BR: %1$s não existe. Você quis dizer %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
pt-BR: %1$s não têm um link para %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
pt-BR[0]: %1$s arquivo foi extraído em %2$s segundos.
pt-BR[1]: %1$s arquivos foram extraídos %2$s segundos.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
pt-BR[0]: %1$s pessoa apresentada, do total normal de %2$s, de %3$s gerações.
pt-BR[1]: %1$s pessoas apresentadas, do total normal de %2$s, de %3$s gerações.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
pt-BR[0]: %1$s pessoa está faltando as coordenadas do local de nascimento: %2$s.
pt-BR[1]: %1$s pessoas estão faltando as coordenadas do local de nascimento: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
pt-BR: %1$s é um %2$s mas um %3$s é esperado.

en: %1$s’s %2$s
pt-BR: %2$s de %1$s

en: %H:%i:%s
pt-BR: %G:%i:%s

en: %s BCE
pt-BR: %s AEC

en: %s and her ancestors
pt-BR: %s e antepassados dela

en: %s and his ancestors
pt-BR: %s e antepassados dele

en: %s and the individuals that reference it.
pt-BR: %s e as pessoas que referenciam-no.

en: %s and their children
pt-BR: %s e seus filhos

en: %s and their descendants
pt-BR: %s e seus descendentes

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
pt-BR[0]: %s usuário anônimo conectado
pt-BR[1]: %s usuários anônimos conectados

en: %s child | %s children
pt-BR[0]: %s filho
pt-BR[1]: %s filhos

en: %s day | %s days
pt-BR[0]: %s dia
pt-BR[1]: %s dias

en: %s day ago | %s days ago
pt-BR[0]: %s dia atrás
pt-BR[1]: %s dias atrás

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
pt-BR[0]: %s família foi atualizada.
pt-BR[1]: %s famílias foram atualizadas.

en: %s family tree | %s family trees
pt-BR[0]: %s árvore genealógica
pt-BR[1]: %s árvores genealógicas

en: %s grandchild | %s grandchildren
pt-BR[0]: %s neto
pt-BR[1]: %s netos

en: %s hour ago | %s hours ago
pt-BR[0]: %s hora atrás
pt-BR[1]: %s horas atrás

en: %s individual | %s individuals
pt-BR[0]: %s pessoa
pt-BR[1]: %s pessoas

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
pt-BR[0]: %s pessoa foi atualizada.
pt-BR[1]: %s pessoas foram atualizadas.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
pt-BR[0]: %s pessoa é privativo.
pt-BR[1]: %s pessoas são privativas.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
pt-BR[0]: %s pessoa com eventos entre %s e %s
pt-BR[1]: %s pessoas com eventos entre %s e %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
pt-BR[0]: %s pessoa com eventos em %s
pt-BR[1]: %s pessoas com eventos em %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
pt-BR[0]: %s pessoa com eventos em %s entre %s e %s
pt-BR[1]: %s pessoas com eventos em %s entre %s e %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
pt-BR: %s está desabilitado neste servidor. Você não pode instalar webtrees até que ele esteja habilitado. Por favor solicite para o administrador de seu servidor web que habilite-o.

en: %s message | %s messages
pt-BR[0]: %s mensagem
pt-BR[1]: %s mensagens

en: %s minute ago | %s minutes ago
pt-BR[0]: %s minuto atrás
pt-BR[1]: %s minutos atrás

en: %s month | %s months
pt-BR[0]: %s mês
pt-BR[1]: %s meses

en: %s month ago | %s months ago
pt-BR[0]: %s mês atrás
pt-BR[1]: %s meses atrás

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
pt-BR[0]: %s nota foi atualizada.
pt-BR[1]: %s notas foram atualizadas.

en: %s once removed ascending
pt-BR: %s uma vez removido ascendente

en: %s once removed descending
pt-BR: %s uma vez removido descendente

en: %s second ago | %s seconds ago
pt-BR[0]: %s segundo atrás
pt-BR[1]: %s segundos atrás

en: %s sent you the following message.
pt-BR: %s enviou para você a seguinte mensagem.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
pt-BR[0]: %s usuário conectado
pt-BR[1]: %s usuários conectados

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
pt-BR[0]: %s fonte foi atualizada.
pt-BR[1]: %s fontes foram atualizadas.

en: %s three times removed ascending
pt-BR: %s três vezes removido ascendente

en: %s three times removed descending
pt-BR: %s três vezes removido descendente

en: %s twice removed ascending
pt-BR: %s duas vezes removido ascendente

en: %s twice removed descending
pt-BR: %s duas vezes removido descendente

en: %s week | %s weeks
pt-BR[0]: %s semana
pt-BR[1]: %s semanas

en: %s year | %s years
pt-BR[0]: %s ano
pt-BR[1]: %s anos

en: %s year ago | %s years ago
pt-BR[0]: %s ano atrás
pt-BR[1]: %s anos atrás

en: %s year anniversary
pt-BR: %s ano de aniversário

en: %s × cousin
pt-BR: primo de %sº grau

en: %s&nbsp;BCE
pt-BR: %s&nbsp;AEC

en: %s&nbsp;CE
pt-BR: %s&nbsp;EC

en: %s, her ancestors and their families
pt-BR: %s, seus antepassados e suas famílias

en: %s, her parents and siblings
pt-BR: %s, seus pais e irmãos

en: %s, her spouses and children
pt-BR: %s, seus cônjuges e filhos

en: %s, her spouses and descendants
pt-BR: %s, seus cônjuges e descendentes

en: %s, his ancestors and their families
pt-BR: %s, seus antepassados e suas famílias

en: %s, his parents and siblings
pt-BR: %s, seus pais e irmãos

en: %s, his spouses and children
pt-BR: %s, seus cônjuges e filhos

en: %s, his spouses and descendants
pt-BR: %s, seus cônjuges e descendentes

en: &lt;select&gt;
pt-BR: &lt;selecionar&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) %s° neto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
pt-BR: sobrinha %s° neta

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
pt-BR: sobrinho %s° neto

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) pentaneto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
pt-BR: sobrinha pentaneta

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
pt-BR: sobrinho pentaneto

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) bisneto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
pt-BR: sobrinha bisneta

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
pt-BR: sobrinho bisneto

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) trineto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
pt-BR: sobrinha trineta

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
pt-BR: sobrinho trineto

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) tataraneto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
pt-BR: sobrinha tataraneta

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
pt-BR: sobrinho tataraneto

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) %s° neto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
pt-BR: sobrinha %s° neta

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
pt-BR: sobrinho %s° neto

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) pentaneto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
pt-BR: sobrinha pentaneta

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
pt-BR: sobrinho pentaneto

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) bisneto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
pt-BR: sobrinha bisneta

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
pt-BR: sobrinho bisneto

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) trineto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
pt-BR: sobrinha trineta

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
pt-BR: sobrinho trineto

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) tataraneto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
pt-BR: sobrinha tataraneta

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
pt-BR: sobrinho tataraneto

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
pt-BR: sobrinho %s° neto

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) %s° neto(a)

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
pt-BR: sobrinha %s° neta

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
pt-BR: sobrinho tataraneto

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) tataraneto(a)

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
pt-BR: sobrinha tataraneta

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
pt-BR: sobrinho pentaneto

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) pentaneto(a)

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
pt-BR: sobrinha pentaneta

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
pt-BR: sobrinho trineto

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) trineto(a)

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
pt-BR: sobrinha trineta

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
pt-BR: sobrinho bisneto

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) bisneto(a)

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
pt-BR: sobrinha bisneta

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) neto(a)

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha neta

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho neto

en: (aged %s)
pt-BR: (idade de %s)

en: (aged less than %s)
pt-BR: (com menos de %s)

en: (aged more than %s)
pt-BR: (com mais de %s)

en: (filtered from %s total entries)
pt-BR: (filtrado de %s registros totais)

en: (in childhood)
pt-BR: (na infância)

en: (in infancy)
pt-BR: (na infância)

en: (stillborn)
pt-BR: (natimorto)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
pt-BR: <b>Aviso Importante:</b> O assistente de transferência não é capaz de auxiliar na transferência de ítens de mídia. Você precisa definir e mover ou copiar sua configuração de mídia e objetos separadamente depois que o assistente tiver finalizado.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
pt-BR: <b>Por favor Leia:</b> As informações confidenciais das pessoas vivas só serão fornecidas aos parentes da família e a amigos íntimos. Você será solicitado a verificar o seu relacionamento antes de receber todos os dados privados. Às vezes, informações de pessoas mortas também pode ser privadas. Se este for o caso, é porque não existe informação suficiente sobre a pessoa conhecida para determinar se ela está viva ou não, e que nós provavelmente não temos mais informações sobre esta pessoa.<br><br>Antes de fazer uma pergunta, verifique se você está perguntando sobre a pessoa correta, marcando datas, lugares e parentes próximos. Se você estiver enviando alterações nos dados genealógicos, por favor inclua as fontes de onde você obteve os dados.

en: <default theme>
pt-BR: <tema padrão>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
pt-BR: <div class="largeError">Aviso:</div><div class="error">Ao completar e submeter esse formulário, você concorda:<ul><li>proteger a privacidade das pessoas listadas no nosso site;</li><li>nos comentários, explicar a quem você esta relacionado, ou nos fornecer informações sobre alguém que deve estar listado em nosso site.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
pt-BR: Um gráfico exibindo o grau de parentesco entre dois indivíduos.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
pt-BR: Um gráfico dos ancestrais e descendentes de um indivíduo, como um álbum de família.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
pt-BR: Um gráfico dos ancestrais de um individuo, como uma árvore compacta.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
pt-BR: Um gráfico dos ancestrais de um indivíduo, formatado como uma árvore.

en: A chart of an individual’s ancestors.
pt-BR: Um gráfico dos ancestrais de um indivíduo.

en: A chart of an individual’s descendants.
pt-BR: Um gráfico dos descendentes de um indivíduo.

en: A chart of individuals’ lifespans.
pt-BR: Um gráfico da vida de um indivíduo.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
pt-BR: Uma criança pode ter mais de um conjunto de pais. A relação entre a criança e os pais podem ser biológico, jurídico, ou com base na cultura e tradição local. Se não for especificada essa relação, uma relação biológica será assumida.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
pt-BR: Um erro comum é ter múltiplos links para o mesmo registro, por exemplo listando o mesmo filho mais que uma vez em um registro de família.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
pt-BR: Um servidor de banco de dados pode armazenar muitos bancos de dados separados. Você precisa selecionar um banco de dados existente (criado pelo administrador de seu servidor) ou criar um novo (se sua conta de usuário do banco de dados tiver os privilégios suficientes).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
pt-BR: Um leque dos ancestrais de um indivíduo.

en: A file on the server
pt-BR: Um arquivo no servidor

en: A file on your computer
pt-BR: Um arquivo em seu computador

en: A greeting message and useful links for a user.
pt-BR: Uma mensagem de saudação e links úteis para um usuário.

en: A greeting message for site visitors.
pt-BR: Uma mensagem de saudação para os visitantes do site.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
pt-BR: Uma lista de alterações que necessitam de aprovação do moderador, e notificações por e-mail.

en: A list of frequently asked questions and answers.
pt-BR: Uma lista de perguntas e respostas frequentemente feitas.

en: A list of records that have been updated recently.
pt-BR: Uma lista de registros que foram atualizados recentemente.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
pt-BR: Uma lista de tarefas e atividades que estão ligadas à árvore genealógica.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
pt-BR: Uma lista de aniversários de falecimento hebraica que ocorrerão em um futuro próximo.

en: A list of the anniversaries that occur today.
pt-BR: Uma lista de aniversários que acontecem hoje.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
pt-BR: Uma lista de aniversários que ocorrerão em um futuro próximo.

en: A list of the most popular given names.
pt-BR: Uma lista dos nomes próprios mais populares.

en: A list of the most popular surnames.
pt-BR: Uma lista dos sobrenomes mais populares.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
pt-BR: Uma lista das páginas que foram visitadas o maior número de vezes.

en: A list of users and visitors who are currently online.
pt-BR: Uma lista dos usuários e visitantes que estão atuamente conectados.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
pt-BR: Um objeto de mídia é um registro na árvore genealógica qual contém informação sobre o arquivo de mídia. Esta informação pode incluir um título, uma nota de direito autoral, uma transcrição, restrições de privacidade, etc. O arquivo de mídia, como uma foto ou um vídeo, pode ser armazenado localmente (neste servidor) ou remotamente (em um servidor web diferente).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
pt-BR: Uma nova senha foi criada e enviada para %s. Você pode alterar essa senha após efetuar login.

en: A new password has been requested for your username.
pt-BR: Uma nova senha foi solicitada para o seu nome de usuário.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
pt-BR: Um novo usuário (%1$s) solicitou uma conta (%2$s) e verificou um endereço de e-mail (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
pt-BR: Uma nova versão do webtrees está disponível.

en: A private area to record notes or keep a journal.
pt-BR: Uma área privativa para registrar notas ou manter um diário.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
pt-BR: Um usuário em potencial foi registrado com webtrees em %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
pt-BR: Um relatório de antepassados de uma pessoa, formatado como uma árvore.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
pt-BR: Um relatório dos antepassados de uma pessoa, em um estilo de narrativa.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
pt-BR: Um relatório dos descendentes de uma pessoa, em um estilo de narrativa.

en: A report of an individual’s details.
pt-BR: Um relatório dos detalhes de uma pessoa.

en: A report of facts which are supported by a given source.
pt-BR: Um relatório de fatos que são suportados por uma dada fonte.

en: A report of family members and their details.
pt-BR: Um relatório de membros de uma família e seus detalhes.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
pt-BR: Um relatório de pessoas que faleceram em um dado tempo ou local.

en: A report of individuals who had a given occupation.
pt-BR: Um relatório de pessoas que têm uma dada ocupação.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
pt-BR: Um relatório de pessoas que nasceram um um dado tempo ou local.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
pt-BR: Um relatório de pessoas que estão sepultadas em um dado local.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
pt-BR: Um relatório de pessoas que casaram em um dado tempo ou local.

en: A report of recent and pending changes.
pt-BR: Um relatório de alterações recentes e pendentes.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
pt-BR: Um relatório de famílias que são intimamente relacionadas com uma pessoa.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
pt-BR: Um relatório de pessoas que estão intimamente relacionadas a uma pessoa.

en: A report of the information provided by a source.
pt-BR: Um relatório das informações providas por uma fonte.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
pt-BR: Um relatório de informação que está faltando para uma pessoa e seus parentes.

en: A report of vital records for a given date or place.
pt-BR: Um relatório de registros vitais por um dado local ou data.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
pt-BR: Uma regra é um conjunto de direitos de acesso, que dão permissão para visualizar os dados, alterar as definições de configuração, etc. Direitos de acesso são atribuídos às regras e as regras concedidas aos usuários. Cada árvore de família pode atribuir acessos diferentes para cada regra, e os usuários podem ter uma regra diferente em cada árvore de família.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
pt-BR: Uma barra lateral que apresenta uma lista alfabética de todas as famílias em uma árvore genealógica.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
pt-BR: Uma barra lateral que exibe uma lista alfabética de todas as pessoas em uma árvore genealógica.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
pt-BR: Uma barra lateral que exibe as famílias e parentes íntimos de uma pessoa.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
pt-BR: Uma barra lateral que apresenta informações não genealógicas sobre uma pessoa.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
pt-BR: Uma barra lateral que apresenta os descendentes de uma pessoa.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
pt-BR: Uma aba que apresenta os parentes íntimos de uma pessoa.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
pt-BR: Uma aba que apresenta fatos e eventos de uma pessoa.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
pt-BR: Uma aba que exibe os objetos de mídia ligados a uma pessoa.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
pt-BR: Uma aba que apresenta as notas relacionadas a uma pessoa.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
pt-BR: Uma aba que exibe fontes ligadas a uma pessoa.

en: A timeline displaying individual events.
pt-BR: Uma linha do tempo mostrando eventos individuais.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
pt-BR: Um usuário não será capaz de acessar até que tanto o "e-mail verificado" e "aprovado pelo administrador" estejam selecionadas.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
pt-BR: Uma marca d'água é um texto que é adicionado em uma imagem, para desencorajar outras pessoas de copiar sem permissão.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
pt-BR: ALPHABET_lower=aáâãbcçdeéêfghiíjklmnñoóôõpqrstuúüvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
pt-BR: ALPHABET_upper=AÁÂÃBCÇDEÉÊFGHIÍJKLMNÑOÓÔÕPQRSTUÚÜVWXYZ

en: API key
pt-BR: Chave API

en: Aba, Nigeria
pt-BR: Aba, Nigéria

en: Abbreviate place names
pt-BR: Abreviar nomes de locais

en: Abbreviation
pt-BR: Abreviação

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
pt-BR: Abr

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
pt-BR: Ago

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
pt-BR: Dez

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
pt-BR: Fev

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
pt-BR: Mai

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
pt-BR: Out

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
pt-BR: Set

en: Accept
pt-BR: Aceitar

en: Accept all changes
pt-BR: Aceitar todas as alterações

en: Access level
pt-BR: Nível de Acesso

en: Access to family trees
pt-BR: Acesso às árvores genealógicas

en: Account approval and email verification
pt-BR: Aprovação de conta e verificação de e-mail

en: Accra, Ghana
pt-BR: Acra, Gana

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: Add %s to the clippings cart
pt-BR: Adicionar %s ao carrinho

en: Add a blank row
pt-BR: Adicionar linha em branco

en: Add a brother or sister
pt-BR: Adicionar novo irmão ou irmã

en: Add a child
pt-BR: Adicionar filho(a)

en: Add a child to create a one-parent family
pt-BR: Adicionar filho(a) para criar família com pai solteiro

en: Add a child to this family
pt-BR: Adicionar um filho a esta família

en: Add a fact
pt-BR: Adicionar um fato

en: Add a father
pt-BR: Adicionar pai

en: Add a favorite
pt-BR: Adicionar Favorito

en: Add a geographic location
pt-BR: Adicionar uma nova localização geográfica

en: Add a husband
pt-BR: Adicionar marido

en: Add a husband to this family
pt-BR: Adicionar marido a esta família

en: Add a husband using an existing individual
pt-BR: Adicionar um marido a partir de uma pessoa da árvore

en: Add a journal entry
pt-BR: Adicionar informação ao Diário

en: Add a media object
pt-BR: Adicionar um novo objeto de mídia

en: Add a mother
pt-BR: Adicionar mãe

en: Add a name
pt-BR: Adicionar nome

en: Add a news article
pt-BR: Adicionar Notícia

en: Add a note
pt-BR: Adicionar uma nova nota

en: Add a restriction
pt-BR: Adicionar uma nova restrição

en: Add a scrollbar when block contents grow
pt-BR: Adicionar uma barra de rolagem quando o conteúdo do bloco aumentar

en: Add a shared note
pt-BR: Adicionar uma nova nota compartilhada

en: Add a son or daughter
pt-BR: Adicionar novo filho ou filha

en: Add a source citation
pt-BR: Adicionar uma nova citação da fonte

en: Add a spouse
pt-BR: Adicionar um(a) novo(a) cônjuge

en: Add a story
pt-BR: Adicionar estória

en: Add a user
pt-BR: Adicionar um novo usuário

en: Add a wife
pt-BR: Adicionar esposa

en: Add a wife to this family
pt-BR: Adicionar esposa a esta família

en: Add a wife using an existing individual
pt-BR: Adicionar uma esposa a partir de uma pessoa da árvore

en: Add an FAQ
pt-BR: Adicionar item nas Perguntas Mais Frequentes (FAQ)

en: Add an associate
pt-BR: Nova Testemunha

en: Add another individual to the chart
pt-BR: Adicionar outra pessoa ao gráfico

en: Add from clipboard
pt-BR: Adicionar da Área de Transferência

en: Add individuals
pt-BR: Adicionar pessoa

en: Add links
pt-BR: Adicionar links

en: Add marriage details
pt-BR: Adicionar detalhes do casamento

en: Add missing death records
pt-BR: Adicionar registros faltantes de falecimento

en: Add missing married names
pt-BR: Adicionar nomes faltantes de casada

en: Add more fields
pt-BR: Adicionar Mais Campos

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
pt-BR: Adicionar estórias para pessoas em uma árvore genealógica.

en: Add spaces where long lines were wrapped
pt-BR: Adicionar espaços onde grandes linhas foram circuladas

en: Add the GEDCOM media path to filenames
pt-BR: Adicionar o caminho de mídia GEDCOM para os nomes de arquivos

en: Add to TITLE header tag
pt-BR: Adicionar para a tag TITLE do cabeçalho

en: Add to favorites
pt-BR: Adicionar a favoritos

en: Add to the clippings cart
pt-BR: Adicionar para o carrinho de recortes

en: Add unique identifiers
pt-BR: Adicionar identificadores únicos

en: Add unlinked records
pt-BR: Adicionar registros sem vínculo

en: Add watermarks to thumbnails
pt-BR: Adicionar marca d'água às miniaturas

en: Add your own text and graphics.
pt-BR: Adicionar seu próprio texto e gráficos.

en: Add/edit a journal/news entry
pt-BR: Adicionar/Editar Notícias ou Diário

en: Address
pt-BR: Endereço

en: Address line 1
pt-BR: Endereço (linha 1)

en: Address line 2
pt-BR: Endereço (linha 2)

en: Adelaide, Australia
pt-BR: Adelaide, Austrália

en: Administrator
pt-BR: Administrador

en: Administrator account
pt-BR: Conta de administrador

en: Administrator comments on user
pt-BR: Comentários do administrador sobre o usuário

en: Administrators
pt-BR: Administradores

en: Adopted by both parents
pt-BR: Adotado por ambos pais

en: Adopted by father
pt-BR: Adotado pelo pai

en: Adopted by mother
pt-BR: Adotado pela mãe

en: Adoption
pt-BR: Adoção

en: Adoption of a brother
pt-BR: Adoção de um irmão

en: Adoption of a child
pt-BR: Adoção de um filho

en: Adoption of a daughter
pt-BR: Adoção de uma filha

en: Adoption of a grandchild
pt-BR: Adoção de um neto

en: Adoption of a granddaughter
pt-BR: Adoção de uma neta

en: Adoption of a grandson
pt-BR: Adoção de um neto

en: Adoption of a half-brother
pt-BR: Adoção de um meio-irmão

en: Adoption of a half-sibling
pt-BR: Adoção de um meio-irmão

en: Adoption of a half-sister
pt-BR: Adoção de uma meio-irmã

en: Adoption of a sibling
pt-BR: Adoção de um irmão

en: Adoption of a sister
pt-BR: Adoção de uma irmã

en: Adoption of a son
pt-BR: Adoção de um filho

en: Adult christening
pt-BR: Batismo adulto

en: Advanced fact preferences
pt-BR: Configurações avançadas de fato

en: Advanced name facts
pt-BR: Fatos avançados de nome

en: Advanced place name facts
pt-BR: Fatos avançados de nome de local

en: Advanced search
pt-BR: Pesquisa avançada

en: Afghanistan
pt-BR: Afeganistão

en: Africa
pt-BR: África

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
pt-BR: Após criar uma árvore genealógica, você será capaz de importar dados de um arquivo GEDCOM.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
pt-BR: Após identificar-se, clique em 'Minha conta' da opção de menu 'Minha página' e altere sua senha.

en: Age
pt-BR: Idade

en: Age at birth of child
pt-BR: Idade no nascimento do filho

en: Age at which to assume an individual is dead
pt-BR: Pessoas serão consideradas falecidas a partir desta idade

en: Age between husband and wife
pt-BR: Idade entre marido e mulher

en: Age between siblings
pt-BR: Idade entre irmãos

en: Age between wife and husband
pt-BR: Idade entre mulher e marido

en: Age difference
pt-BR: Diferença de idade

en: Age in year of first marriage
pt-BR: Idade no primeiro casamento

en: Age in year of marriage
pt-BR: Idade quando casou

en: Age of parents next to child’s birthdate
pt-BR: Idade dos pais próximo da data de nascimento dos filhos

en: Age related to birth year
pt-BR: Idade em relação ao ano do nascimento

en: Age related to death year
pt-BR: Idade em relação ao ano do falecimento

en: Agency
pt-BR: Agência

en: Aland Islands
pt-BR: Ilhas Aland

en: Albania
pt-BR: Albânia

en: Album
pt-BR: Álbum

en: Albuquerque, New Mexico, United States
pt-BR: Albuquerque, Novo México

en: Algeria
pt-BR: Argélia

en: Alias
pt-BR: Apelido

en: Alive
pt-BR: Vivo

en: All
pt-BR: Todos

en: All changes in PhpGedView must be accepted
pt-BR: Todas as mudanças no PhpGedView devem estar aceitas

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
pt-BR: Todos os usuários existente no PhpGedView devem ter endereços de email diferentes

en: All facts and events
pt-BR: Todos os fatos e eventos

en: All family facts
pt-BR: Todos os fatos de família

en: All fields must be completed.
pt-BR: Todos os campos devem ser preenchidos.

en: All files have read and write permission.
pt-BR: Todos os arquivos tem permissão de leitura e escrita.

en: All individual facts
pt-BR: Todos os fatos individuais

en: All individuals
pt-BR: Todas as Pessoas

en: All records
pt-BR: Todos os registros

en: All repository facts
pt-BR: Todos os fatos de repositório

en: All source facts
pt-BR: Todos os fatos de fonte

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
pt-BR: Permitir que outros módulos alterem textos usando um editor “WYSIWYG”, ao invés de usar códigos HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
pt-BR: Permitir que usuários vejam registros GEDCOM

en: Allow users to select their own theme
pt-BR: Usuários podem selecionar o tema de sua preferência

en: Allow visitors to request a new user account
pt-BR: Permitir que visitantes solicitem uma nova conta de usuário

en: Also known as
pt-BR: Também conhecido como

en: American Samoa
pt-BR: Samoa Americana

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
pt-BR: Um item FAQ pode ser exibido para somente uma árvore de família, ou para todas as árvores de família.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
pt-BR: Um administrador deve aprovar a nova conta de usuário e selecionar um nível de acesso antes que o usuário possa se conectar.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
pt-BR: Uma alternativa à aba Mídia, e um visualizador de imagem aprimorado.

en: An alternative way to display charts.
pt-BR: Uma forma alternativa de exibir gráficos.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
pt-BR: Uma forma alternativa para registrar as transcrições do censo e relacioná-los às pessoas.

en: An alternative way to select a new theme.
pt-BR: Uma forma alternativa para selecionar um novo tema.

en: An alternative way to sign in and sign out.
pt-BR: Uma forma alternativa para conectar-se e desconectar-se.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
pt-BR: Um associado é outra pessoa que esteve envolvida com este fato ou evento, como uma testemunha ou um padre.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
pt-BR: Um associado é outra pessoa que esteve envolvida com esta pessoa, como um amigo ou um empregador.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
pt-BR: Um menu de edição para pessoas, famílias, fontes, etc.

en: An error occurred when unzipping the file.
pt-BR: Um erro ocorreu na extração do arquivo.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
pt-BR: Um gráfico de ampulheta dos antepassados e descendentes de um indivíduo.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
pt-BR: Uma árvore interativa, que apresenta todos os antepassados e descendentes de uma pessoa.

en: An unexpected database error occurred.
pt-BR: Ocorreu um erro inesperado no banco de dados.

en: Ancestors
pt-BR: Antepassados

en: Ancestors interest
pt-BR: Interresse dos antepassados

en: Ancestors of
pt-BR: Antepassados de

en: Ancestors of %s
pt-BR: Antepassados de %s

en: Anchorage, Alaska, United States
pt-BR: Anchorage, Alasca

en: Anguilla
pt-BR: Anguila

en: Anniversary
pt-BR: Aniversário

en: Anniversary calendar
pt-BR: Calendário de aniversário

en: Annulment
pt-BR: Anulação

en: Answer
pt-BR: Resposta

en: Antarctica
pt-BR: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt-BR: Antígua e Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
pt-BR: Qualquer pessoa com uma conta de usuário pode acessar este site.

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
pt-BR: Aplicar correções automáticas em seu dados genealógicos.

en: Apply privacy settings
pt-BR: Aplicar medidas de privacidade

en: Apply these preferences to all family trees
pt-BR: Aplicar estas preferências para todas as árvores genealógicas

en: Apply these preferences to new family trees
pt-BR: Aplicar estas preferências para novas árvores genealógicas

en: Approval of account at %s
pt-BR: Aprovação da conta em %s

en: Approved
pt-BR: Aprovado

en: Approved by administrator
pt-BR: Aprovado pelo administrador

en: Aqua Marine
pt-BR: Aqua Marinho

en: Are you sure you want to delete this fact?
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir este fato?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir esta mensagem? Isto não poderá ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
pt-BR: Você tem certeza que deseja excluir “%s”?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
pt-BR: Tem certeza que quer desfazer todas as alterações desta árvore genealógica?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
pt-BR: Tem certeza que quer remover as ligações para este objeto de mídia?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
pt-BR: Tem certeza que deseja remover este item da sua lista de Favoritos?

en: Armenia
pt-BR: Armênia

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
pt-BR: Bem como a utilização da barra de ferramentas para aplicar a formatação HTML, você pode inserir campos de base de dados que são atualizados automaticamente. Essas áreas especiais são marcadas com caracteres <b>#</b>. Por exemplo <b>#totalFamilies#</b> será substituído com o número real de famílias na base de dados. Usuários avançados podem querer aplicar classes CSS para seu texto, de modo que a formatação com o tema selecionado.

en: Ash
pt-BR: Cinza

en: Asia
pt-BR: Ásia

en: Associate
pt-BR: Associado

en: Associate events with this source
pt-BR: Associar eventos a esta fonte

en: Associates
pt-BR: Testemunhas

en: Asuncion, Paraguay
pt-BR: Assunção, Paraguai

en: At sea
pt-BR: No Mar

en: Atlanta, Georgia, United States
pt-BR: Atlanta, Geórgia

en: Attendant
pt-BR: Atendente

en: Attending
pt-BR: Atendendo

en: Audio
pt-BR: Áudio

en: Australia
pt-BR: Austrália

en: Austria
pt-BR: Áustria

en: Author
pt-BR: Autor

en: Author of last change
pt-BR: Autor da última alteração

en: Automatically accept changes made by this user
pt-BR: Aprovar automaticamente alterações feitas por este usuário

en: Automatically expand notes
pt-BR: Expandir notas automaticamente

en: Automatically expand sources
pt-BR: Expandir fontes automaticamente

en: Available blocks
pt-BR: Blocos Disponíveis

en: Average age
pt-BR: Média de idade

en: Average age at death
pt-BR: Média de idade ao falecer

en: Average age in century of marriage
pt-BR: Média de idade no século de casamento

en: Average age related to death century
pt-BR: Média de idade relacionada ao século de falecimento

en: Average number of children per family
pt-BR: Média de filhos por família

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
pt-BR: Evite espaços e pontuação. Um nome de família deve ser uma boa escolha.

en: Azerbaijan
pt-BR: Azerbaijão

en: Azores
pt-BR: Açores

en: Bahrain
pt-BR: Barém

en: Bangladesh
pt-BR: Bangladeche

en: Baptism
pt-BR: Batismo

en: Baptism of a brother
pt-BR: Batizado de um irmão

en: Baptism of a child
pt-BR: Batismo de um filho

en: Baptism of a daughter
pt-BR: Batismo de uma filha

en: Baptism of a grandchild
pt-BR: Batismo de um neto

en: Baptism of a granddaughter
pt-BR: Batismo de uma neta

en: Baptism of a grandson
pt-BR: Batizado de um neto

en: Baptism of a half-brother
pt-BR: Batizado de um meio-irmão

en: Baptism of a half-sibling
pt-BR: Batismo de um meio-irmão

en: Baptism of a half-sister
pt-BR: Batismo de uma meio-irmã

en: Baptism of a sibling
pt-BR: Batismo de um irmão

en: Baptism of a sister
pt-BR: Batismo da irmã

en: Baptism of a son
pt-BR: Batizado de um filho

en: Bar mitzvah
pt-BR: Bar mitzvá

en: Bat mitzvah
pt-BR: Bat mitzvá

en: Batch update
pt-BR: Atualização em lote

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
pt-BR: Baton Rouge, Luisiana, Estados Unidos da América

en: Bearing
pt-BR: Direção

en: Begins with
pt-BR: Começa com

en: Belarus
pt-BR: Bielo-Rússia

en: Belgian Chocolate
pt-BR: Chocolate Belga

en: Belgium
pt-BR: Bélgica

en: Benin
pt-BR: Benim

en: Bermuda
pt-BR: Bermudas

en: Bern, Switzerland
pt-BR: Berna, Suíça

en: Best man
pt-BR: Padrinho de casamento

en: Bhutan
pt-BR: Butão

en: Bibliography
pt-BR: Bibliografia

en: Billings, Montana, United States
pt-BR: Billings, Montana, Estados Unidos da América

en: Binary data object
pt-BR: Objeto Binário de Dados

en: Birmingham, Alabama, United States
pt-BR: Birmingham, Alabama, Estados Unidos da América

en: Birth
pt-BR: Nascimento

en: Birth by country
pt-BR: Nascimento por país

en: Birth date range end
pt-BR: Final do período de data de nascimento

en: Birth date range start
pt-BR: Início do período de data de nascimento

en: Birth of a brother
pt-BR: Nascimento de um irmão

en: Birth of a child
pt-BR: Nascimento de filho

en: Birth of a daughter
pt-BR: Nascimento de uma filha

en: Birth of a grandchild
pt-BR: Nascimento de um neto

en: Birth of a granddaughter
pt-BR: Nascimento de uma neta

en: Birth of a grandson
pt-BR: Nascimento de um neto

en: Birth of a half-brother
pt-BR: Nascimento de um meio-irmão

en: Birth of a half-sibling
pt-BR: Nascimento de um meio-irmão

en: Birth of a half-sister
pt-BR: Nascimento de uma meio-irmã

en: Birth of a sibling
pt-BR: Nascimento de um irmão

en: Birth of a sister
pt-BR: Nascimento de uma irmã

en: Birth of a son
pt-BR: Nascimento de um filho

en: Birth places
pt-BR: Locais de nascimento

en: Birthplace contains
pt-BR: Local de Nascimento contém

en: Births
pt-BR: Nascimentos

en: Births by century
pt-BR: Nascimentos por século

en: Bismarck, North Dakota, United States
pt-BR: Bismarck, Dakota do Norte

en: Blessing
pt-BR: Bênção

en: Block
pt-BR: Bloco

en: Blocks
pt-BR: Blocos

en: Blue Lagoon
pt-BR: Lagoa Azul

en: Blue Marine
pt-BR: Azul Marinho

en: Body
pt-BR: Texto

en: Bogota, Colombia
pt-BR: Bogotá, Colômbia

en: Boise, Idaho, United States
pt-BR: Boise, Idaho, Estados Unidos da América

en: Bolivia
pt-BR: Bolívia

en: Book
pt-BR: Livro

en: Booklet
pt-BR: Livreto

en: Born in the covenant
pt-BR: Nascido na aliança

en: Bosnia and Herzegovina
pt-BR: Bósnia e Herzegovina

en: Boston, Massachusetts, United States
pt-BR: Boston, Massachusetts, Estados Unidos da América

en: Both alive
pt-BR: Ambos vivos

en: Both dead
pt-BR: Ambos falecidos

en: Botswana
pt-BR: Botsuana

en: Bountiful, Utah, United States
pt-BR: Bountiful, Utah, Estados Unidos da América

en: Bouvet Island
pt-BR: Ilha Bouvet

en: Branches
pt-BR: Ramos

en: Branches of the %s family
pt-BR: Ramos da família %s

en: Brazil
pt-BR: Brasil

en: Bridesmaid
pt-BR: Dama de Honra

en: Brigham City, Utah, United States
pt-BR: Brigham City, Utah, Estados Unidos

en: Brisbane, Australia
pt-BR: Brisbane, Austrália

en: Brit milah
pt-BR: Brit milá

en: Brit milah of a brother
pt-BR: Brit milá de um irmão

en: Brit milah of a grandson
pt-BR: Brit milá de um neto

en: Brit milah of a half-brother
pt-BR: Brit milá de um meio-irmão

en: Brit milah of a son
pt-BR: Brit milá de um filho

en: British Indian Ocean Territory
pt-BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt-BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: Brother
pt-BR: Irmão

en: Brunei Darussalam
pt-BR: Brunei

en: Bulgaria
pt-BR: Bulgária

en: Burial
pt-BR: Sepultamento

en: Burial of a brother
pt-BR: Sepultamento de um irmão

en: Burial of a child
pt-BR: Sepultamento de um filho

en: Burial of a daughter
pt-BR: Sepultamento de uma fllha

en: Burial of a father
pt-BR: Sepultamento do pai

en: Burial of a grandchild
pt-BR: Sepultamento de um neto

en: Burial of a granddaughter
pt-BR: Sepultamento de uma neta

en: Burial of a grandfather
pt-BR: Sepultamento de um avô

en: Burial of a grandmother
pt-BR: Sepultamento de uma avó

en: Burial of a grandparent
pt-BR: Sepultamento de um avô

en: Burial of a grandson
pt-BR: Sepultamento de um neto

en: Burial of a half-brother
pt-BR: Sepultamento de um meio--irmão

en: Burial of a half-sibling
pt-BR: Sepultamento de um meio-irmão

en: Burial of a half-sister
pt-BR: Sepultamento de uma meio-irmã

en: Burial of a husband
pt-BR: Sepultamento de um marido

en: Burial of a maternal grandfather
pt-BR: Sepultamento de um avô materno

en: Burial of a maternal grandmother
pt-BR: Sepultamento de uma avó materna

en: Burial of a maternal grandparent
pt-BR: Sepultamento de um avô materno

en: Burial of a mother
pt-BR: Sepultamento da mãe

en: Burial of a parent
pt-BR: Sepultamento de um genitor

en: Burial of a paternal grandfather
pt-BR: Sepultamento de um avô paterno

en: Burial of a paternal grandmother
pt-BR: Sepultamento de uma avó paterna

en: Burial of a paternal grandparent
pt-BR: Sepultamento de um avô paterno

en: Burial of a sibling
pt-BR: Sepultamento de um irmão

en: Burial of a sister
pt-BR: Sepultamento de uma irmã

en: Burial of a son
pt-BR: Sepultamento de um filho

en: Burial of a spouse
pt-BR: Sepultamento do cônjuge

en: Burial of a wife
pt-BR: Sepultamento de uma esposa

en: Burial place contains
pt-BR: Local de Sepultamento contém

en: Burkina Faso
pt-BR: Burquina Faso

en: Burundi
pt-BR: Burúndi

en: Buyer
pt-BR: Comprador

en: By default, SMTP works on port 25.
pt-BR: Por padrão, SMTP funciona na porta 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
pt-BR: Por padrão, a lista exibe somente aqueles locais que podem ser encontrados em sua árvore genealógica. Você pode ter mais detalhes de outros locais, como os importados em lote de um arquivo externo. Selecionando esta opção serão exibidos todos os locais, incluindo os que não estão sendo atualmente usados.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
pt-BR[0]: Por padrão, seu servidor permite que scripts rodem por %s segundo.
pt-BR[1]: Por padrão, seu servidor permite que scripts rodem por %s segundos.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
pt-BR: Por padrão, seu servidor permite scripts a usar %s de memória.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
pt-BR: 10º

[ctx: CENTURY]
en: 11th
pt-BR: 11º

[ctx: CENTURY]
en: 12th
pt-BR: 12º

[ctx: CENTURY]
en: 13th
pt-BR: 13º

[ctx: CENTURY]
en: 14th
pt-BR: 14º

[ctx: CENTURY]
en: 15th
pt-BR: 15º

[ctx: CENTURY]
en: 16th
pt-BR: 16º

[ctx: CENTURY]
en: 17th
pt-BR: 17º

[ctx: CENTURY]
en: 18th
pt-BR: 18º

[ctx: CENTURY]
en: 19th
pt-BR: 19º

[ctx: CENTURY]
en: 1st
pt-BR: 1º

[ctx: CENTURY]
en: 20th
pt-BR: 20º

[ctx: CENTURY]
en: 21st
pt-BR: 21º

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
pt-BR: 2º

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
pt-BR: 3º

[ctx: CENTURY]
en: 4th
pt-BR: 4º

[ctx: CENTURY]
en: 5th
pt-BR: 5º

[ctx: CENTURY]
en: 6th
pt-BR: 6º

[ctx: CENTURY]
en: 7th
pt-BR: 7º

[ctx: CENTURY]
en: 8th
pt-BR: 8º

[ctx: CENTURY]
en: 9th
pt-BR: 9º

en: Calculating…
pt-BR: Calculando…

en: Calendar
pt-BR: Calendário

en: Calendar conversion
pt-BR: Conversão de calendário

en: Calgary, Alberta, Canada
pt-BR: Calgary, Alberta, Canadá

en: Call number
pt-BR: Número de Chamada

en: Cambodia
pt-BR: Camboja

en: Cameroon
pt-BR: Camarões

en: Campinas, Brazil
pt-BR: Campinas, Brasil

en: Canada
pt-BR: Canadá

en: Cape Verde
pt-BR: Cabo Verde

en: Card
pt-BR: Cartão

en: Cardston, Alberta, Canada
pt-BR: Cardston, Alberta, Canadá

en: Case insensitive
pt-BR: Não distinguir maiúsculas/minúsculas

en: Caste
pt-BR: Casta

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Cause
pt-BR: Causa

en: Cause of death
pt-BR: Causa do falecimento

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
pt-BR: Atenção! Isto pode levar um longo tempo. Seja paciente.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
pt-BR: Cuidado: módulos antigos podem não funcionar, ou eles podem impedir o webtrees de funcionar.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
pt-BR: Cuidado: temas antigos podem não funcionar, ou eles podem impedir o webtrees de funcionar.

en: Cayman Islands
pt-BR: Ilhas Cayman

en: Cebu City, Philippines
pt-BR: Cebu City, Filipinas

en: Cemeteries
pt-BR: Cemitérios

en: Cemetery
pt-BR: Cemitério

en: Census
pt-BR: Censo

en: Census assistant
pt-BR: Assistente de censo

en: Census date
pt-BR: Data do censo

en: Census place
pt-BR: Local do censo

en: Census transcript
pt-BR: Transcrição do censo

en: Central African Republic
pt-BR: República Centro-Africana

en: Certificate
pt-BR: Certificado

en: Chad
pt-BR: Chade

en: Change
pt-BR: Alterar

en: Change family members
pt-BR: Alterar Membros da Família

en: Change flag
pt-BR: Alterar bandeira

en: Change the blocks on this user’s “My page”
pt-BR: Altere este bloco na "Minha página" deste usuário

en: Change the “Home page” blocks
pt-BR: Alterar os blocos da "Página inicial"

en: Change the “My page” blocks
pt-BR: Alterar os blocos da "Minha página"

en: Changed on %1$s
pt-BR: Alterado em %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
pt-BR: Alterado em %1$s por %2$s

en: Changes
pt-BR: Alterações

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
pt-BR[0]: Alterações no último %s dia
pt-BR[1]: Alterações nos últimos %s dias

en: Changes log
pt-BR: Log de alterações

en: Character set
pt-BR: Conjunto de caracteres

en: Chart
pt-BR: Gráfico

en: Chart preferences
pt-BR: Configuração do gráfico

en: Chart type
pt-BR: Tipo de gráfico

en: Charts
pt-BR: Gráficos

en: Check file permissions…
pt-BR: Verificar permissões do arquivo…

en: Check for custom modules…
pt-BR: Verificar módulos customizados…

en: Check for custom themes…
pt-BR: Verificar temas customizados…

en: Check for errors
pt-BR: Procurar erros

en: Check for pending changes…
pt-BR: Verificar alterações pendentes…

en: Check the access rights on this folder.
pt-BR: Verifique os direitos de acesso deste diretório.

en: Check the settings and try again.
pt-BR: Verifique as configurações e tente novamente.

en: Checking server capacity
pt-BR: Verificando a capacidade do servidor

en: Checking server configuration
pt-BR: Verificando configuração do servidor

en: Chicago, Illinois, United States
pt-BR: Chicago, Ilinois, Estados Unidos da América

en: Child
pt-BR: Filho

en: Child of
pt-BR: Filho de

en: Child of %s
pt-BR: Filho de %s

en: Children
pt-BR: Filhos

en: Children in family
pt-BR: Crianças na família

en: Children of
pt-BR: Filhos de

en: Children take a patronym instead of a surname.
pt-BR: Filhos levam um patronímico ao invés do sobrenome.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
pt-BR: Filhos levam um sobrenome do pai e um sobrenome da mãe.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
pt-BR: Filhos levam um sobrenome da mãe e um sobrenome do pai.

en: Children take their father’s surname.
pt-BR: Filhos levam o sobrenome de seu pai.

en: Children take their mother’s surname.
pt-BR: Filhos levam o sobrenome de sua mãe.

en: Choose a report to run
pt-BR: Escolha um relatório para gerar

en: Choose relatives
pt-BR: Escolha parentes

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
pt-BR: Escolha a imagem em miniatura que você deseja enviar. Apesar de miniaturas de imagens poderem ser geradas automaticamente, você pode querer gerar sua própria miniatura, especialmente para outros tipos de mídia. Por exemplo, você pode fornecer uma imagem estática de um vídeo ou uma fotografia da pessoa que fez uma gravação de áudio.

en: Choose user defined welcome text typed below
pt-BR: Escolher o texto abaixo como sendo de boas-vindas

en: Choose:
pt-BR: Escolha:

en: Christening
pt-BR: Batismo

en: Christening of a brother
pt-BR: Batizado de um irmão

en: Christening of a child
pt-BR: Batizado de um filho

en: Christening of a daughter
pt-BR: Batizado de uma filha

en: Christening of a grandchild
pt-BR: Batizado de um neto

en: Christening of a granddaughter
pt-BR: Batizado de uma neta

en: Christening of a grandson
pt-BR: Batizado de um neto

en: Christening of a half-brother
pt-BR: Batizado de um meio-irmão

en: Christening of a half-sibling
pt-BR: Batizado de um meio-irmão

en: Christening of a half-sister
pt-BR: Batizado de uma meio-irmã

en: Christening of a sibling
pt-BR: Batizado de um irmão

en: Christening of a sister
pt-BR: Batizado de uma irmã

en: Christening of a son
pt-BR: Batizado de um filho

en: Christmas Island
pt-BR: Ilha Christmas

en: Circumciser
pt-BR: Circuncisador

en: Citation details
pt-BR: Detalhes da citação

en: Citizenship
pt-BR: Cidadania

en: City
pt-BR: Cidade

en: Ciudad Juarez, Mexico
pt-BR: Ciudad Juárez, México

en: Civil marriage
pt-BR: Casamento civil

en: Civil registrar
pt-BR: Registro Civil

en: Clean up data folder
pt-BR: Limpar a pasta de dados

en: Cleared but not yet completed
pt-BR: Apurados, mas ainda não concluídos

en: Clippings cart
pt-BR: Carrinho de recortes

en: Coat of arms
pt-BR: Brasão de Armas

en: Cochabamba, Bolivia
pt-BR: Cochabamba, Bolívia

en: Cocos (Keeling) Islands
pt-BR: Ilhas Cocos

en: Coffee and Cream
pt-BR: Café e Creme

en: Cold Day
pt-BR: Dia Frio

en: Colombia
pt-BR: Colômbia

en: Colonia Juarez, Mexico
pt-BR: Colonia Juárez, México

en: Columbia River, Washington, United States
pt-BR: Rio Columbia, Washington

en: Columbia, South Carolina, United States
pt-BR: Columbia, Carolina do Sul

en: Columbus, Ohio, United States
pt-BR: Columbus, Ohio, Estados Unidos da América

en: Columns per page
pt-BR: Colunas por página

en: Comment
pt-BR: Comentário

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Common law marriage
pt-BR: Lei Comum de Casamento

en: Communicate directly with other users, using private messages.
pt-BR: Comunicar diretamente com outros usuários, usando mensagens privativas.

en: Comoros
pt-BR: Comores

en: Compact tree
pt-BR: Árvore compacta

en: Compact tree of %s
pt-BR: Árvore compacta de %s

en: Completed before 1970; date not available
pt-BR: Completado antes de 1970; data não disponível

en: Completed; date unknown
pt-BR: Completado; data desconhecida

en: Compress the GEDCOM file
pt-BR: Comprima o arquivo GEDCOM

en: Concatenation
pt-BR: Concatenação

en: Confirm password
pt-BR: Confirmar senha

en: Confirmation
pt-BR: Confirmação

en: Connection to database server
pt-BR: Conexão com o servidor de banco de dados

en: Contact information
pt-BR: Informação para Contato

en: Contact method
pt-BR: Método de contato

en: Contains
pt-BR: Contém

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Continued
pt-BR: Contínuo

en: Control panel
pt-BR: Painel de controle

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
pt-BR: Converter de UTF-8 para ISO-8859-1

en: Cook Islands
pt-BR: Ilhas Cook

en: Copenhagen, Denmark
pt-BR: Copenhagen, Dinamarca

en: Copy
pt-BR: Copiar

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
pt-BR: Copie todos os registros de %1$s para %2$s.

en: Copy files…
pt-BR: Copiar arquivos…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
pt-BR: Copiar estes arquivos para a pasta %s, substituindo os que tiverem o mesmo nome.

en: Copyright
pt-BR: Direitos Autorais

en: Cordoba, Argentina
pt-BR: Córdoba, Argentina

en: Corporation
pt-BR: Corporação

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
pt-BR: Corrige registros NAME na forma 'João/SILVA/' ou 'João /SILVA', como produzido por antigos programas de genealogia.

en: Cote d’Ivoire
pt-BR: Costa do Marfim

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
pt-BR: Não foi possível verificar as informações. Por favor retorne e tente novamente.

en: Count
pt-BR: Contagem

en: Countries
pt-BR: Países

en: Country
pt-BR: País

en: Counts
pt-BR: Quantidade

en: County
pt-BR: Distrito

en: Create
pt-BR: Criar

en: Create a family tree
pt-BR: Criar uma nova árvore genealógica

en: Create a media object
pt-BR: Criar um novo objeto de mídia

en: Create a repository
pt-BR: Criar Repositório

en: Create a shared note
pt-BR: Criar uma nova Nota Compartilhada

en: Create a shared note using the census assistant
pt-BR: Criar uma nova Nota Compartilhada usando Assistente

en: Create a source
pt-BR: Criar uma nova fonte

en: Create a website access rule
pt-BR: Criar uma regra de acesso do website

en: Create an individual
pt-BR: Criar uma nova pessoa

en: Create your own chart
pt-BR: Criar seu próprio gráfico

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
pt-BR: Crie, atualize, e exclua uma árvore genealógica para cada arquivo GEDCOM no diretório de dados.

en: Cremation
pt-BR: Cremação

en: Cremation of a brother
pt-BR: Cremação de um irmão

en: Cremation of a child
pt-BR: Cremação de um filho

en: Cremation of a daughter
pt-BR: Cremação de uma filha

en: Cremation of a father
pt-BR: Cremação do pai

en: Cremation of a grand-parent
pt-BR: Cremação de um avô

en: Cremation of a grandchild
pt-BR: Cremação de um neto

en: Cremation of a granddaughter
pt-BR: Cremação de uma neta

en: Cremation of a grandfather
pt-BR: Cremação de um avô

en: Cremation of a grandmother
pt-BR: Cremação de uma avó

en: Cremation of a grandson
pt-BR: Cremação de um neto

en: Cremation of a half-brother
pt-BR: Cremação de um meio-irmão

en: Cremation of a half-sibling
pt-BR: Cremação de um meio-irmão

en: Cremation of a half-sister
pt-BR: Cremação de uma meio-irmã

en: Cremation of a husband
pt-BR: Cremação de um marido

en: Cremation of a maternal grandfather
pt-BR: Cremação de um avô materno

en: Cremation of a maternal grandmother
pt-BR: Sepultamento de uma avó materna

en: Cremation of a mother
pt-BR: Cremação da mãe

en: Cremation of a parent
pt-BR: Cremação de um genitor

en: Cremation of a paternal grandfather
pt-BR: Cremação de um avô paterno

en: Cremation of a paternal grandmother
pt-BR: Sepultamento de uma avó paterna

en: Cremation of a sibling
pt-BR: Cremação de um irmão

en: Cremation of a sister
pt-BR: Cremação de uma irmã

en: Cremation of a son
pt-BR: Cremação de um filho

en: Cremation of a spouse
pt-BR: Cremação do cônjuge

en: Cremation of a wife
pt-BR: Cremação de uma esposa

en: Croatia
pt-BR: Croácia

en: Curitiba, Brazil
pt-BR: Curitiba, Brasil

en: Current
pt-BR: Atual

en: Custom
pt-BR: Personalizado

en: Custom event
pt-BR: Configurar Evento

en: Custom fact
pt-BR: Fato customizado

en: Custom module
pt-BR: Módulo customizado

en: Custom tags
pt-BR: Palavras-chave específicas

en: Custom theme
pt-BR: Tema customizado

en: Custom welcome text
pt-BR: Texto personalizado de boas vindas

en: Customize this page
pt-BR: Personalize esta página

en: Cyprus
pt-BR: Chipre

en: Czech Republic
pt-BR: República Checa

en: DNA markers
pt-BR: Marcadores de DNA

en: Daitch-Mokotoff
pt-BR: Judaico

en: Dallas, Texas, United States
pt-BR: Dallas, Texas, Estados Unidos da América

en: Dashboard
pt-BR: Painel de instrumentos

en: Data
pt-BR: Dados

en: Data folder
pt-BR: Pasta de dados

en: Database and table names
pt-BR: Nomes do banco de dados e tabelas

en: Database connection
pt-BR: Conexão de banco de dados

en: Database name
pt-BR: Nome do banco de dados

en: Database password
pt-BR: Senha do banco de dados

en: Database user account
pt-BR: Conta de usuário do banco de dados

en: Date
pt-BR: Data

en: Date differences
pt-BR: Diferença de datas

en: Date of LDS baptism
pt-BR: Data do batismo mórmom

en: Date of LDS child sealing
pt-BR: Data do Selamento Mórmom de criança

en: Date of LDS endowment
pt-BR: Data da dotação mórmom

en: Date of LDS spouse sealing
pt-BR: Data do Selamento Mórmom de cônjuge

en: Date of adoption
pt-BR: Data da adoção

en: Date of baptism
pt-BR: Data do batismo

en: Date of bar mitzvah
pt-BR: Data do bar mitzvá

en: Date of bat mitzvah
pt-BR: Data do bat mitzvá

en: Date of birth
pt-BR: Data de nascimento

en: Date of blessing
pt-BR: Data da Bênção

en: Date of brit milah
pt-BR: Data do brit milá

en: Date of burial
pt-BR: Data do Sepultamento

en: Date of christening
pt-BR: Data do batismo

en: Date of confirmation
pt-BR: Data da confirmação

en: Date of cremation
pt-BR: Data da Cremação

en: Date of death
pt-BR: Data do falecimento

en: Date of divorce
pt-BR: Data do divórcio

en: Date of emigration
pt-BR: Data de Emigração

en: Date of engagement
pt-BR: Data do noivado

en: Date of entry in original source
pt-BR: Data do registro na fonte original

en: Date of event
pt-BR: Data do Evento

en: Date of first communion
pt-BR: Data da primeira comunhão

en: Date of immigration
pt-BR: Data de imigração

en: Date of last change
pt-BR: Data da última alteração

en: Date of marriage
pt-BR: Data do casamento

en: Date of marriage banns
pt-BR: Data de anúncios de casamento

en: Date of naturalization
pt-BR: Data de Naturalização

en: Date of ordination
pt-BR: Data de Ordenação

en: Date of residence
pt-BR: Data da Residência

en: Date period
pt-BR: Período

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
pt-BR: Períodos são usados para indicar que o fato, como uma ocupação, continuou por um período de tempo.

en: Date range
pt-BR: Intervalo de datas

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
pt-BR: Intervalos de datas são usados para indicar que um evento, como um nascimento, aconteceram em uma data desconhecida dentro de um possível intervalo.

en: Date registered
pt-BR: Data de Registro

en: Date sent
pt-BR: Data de envio

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
pt-BR: Datas somente são convertidas se eles forem válidas no calendário. Por exemplo, somente datas entre %1$s e %2$s serão convertidas para o calendário Francês e somentes datas após %3$s serão convertidas para o calendário Gregoriano.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
pt-BR: Datas são armazenadas usando abreviações palavras-chave em inglês. Atalhos estão disponíveis como alternativas para estas abreviações e palavras-chave.

en: Daughter
pt-BR: Filha

en: Daughter of %s
pt-BR: Filha de %s

en: Day
pt-BR: Dia

en: Day not set
pt-BR: Dia não configurado

en: Day:
pt-BR: Dia:

en: Dead
pt-BR: Morto

en: Death
pt-BR: Falecimento

en: Death by country
pt-BR: Falecimento por país

en: Death date range end
pt-BR: Final do período de data de falecimento

en: Death date range start
pt-BR: Início da série de Data de Falecimento

en: Death of a brother
pt-BR: Falecimento de um irmão

en: Death of a child
pt-BR: Falecimento de um filho

en: Death of a daughter
pt-BR: Falecimento de uma filha

en: Death of a father
pt-BR: Falecimento do pai

en: Death of a grand-parent
pt-BR: Falecimento de um um avô

en: Death of a grandchild
pt-BR: Falecimento de um neto

en: Death of a granddaughter
pt-BR: Falecimento de uma neta

en: Death of a grandfather
pt-BR: Falecimento de um avô

en: Death of a grandmother
pt-BR: Falecimento de uma avó

en: Death of a grandson
pt-BR: Falecimento de um neto

en: Death of a half-brother
pt-BR: Falecimento de um meio-irmão

en: Death of a half-sibling
pt-BR: Falecimento de um meio-irmão

en: Death of a half-sister
pt-BR: Falecimento de uma meio-irmã

en: Death of a husband
pt-BR: Falecimento de um marido

en: Death of a maternal grandfather
pt-BR: Falecimento de um avô materno

en: Death of a maternal grandmother
pt-BR: Falecimento de uma avó materna

en: Death of a mother
pt-BR: Falecimento da mãe

en: Death of a parent
pt-BR: Falecimento de pai ou mãe

en: Death of a paternal grandfather
pt-BR: Falecimento de um avô paterno

en: Death of a paternal grandmother
pt-BR: Falecimento de uma avó paterna

en: Death of a sibling
pt-BR: Falecimento de um irmão

en: Death of a sister
pt-BR: Falecimento de uma irmã

en: Death of a son
pt-BR: Falecimento de um filho

en: Death of a spouse
pt-BR: Falecimento do cônjuge

en: Death of a wife
pt-BR: Falecimento de uma esposa

en: Death of one spouse
pt-BR: Falecimento de um cônjuge

en: Death place contains
pt-BR: Local da morte contêm

en: Death places
pt-BR: Locais de falecimento

en: Deaths
pt-BR: Falecimentos

en: Deaths by century
pt-BR: Falecimentos por século

en: Decade of birth
pt-BR: Década do nascimento

en: Decade of death
pt-BR: Década do falecimento

en: Decade of marriage
pt-BR: Década do casamento

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Default chart
pt-BR: Gráfico padrão

en: Default family tree
pt-BR: Árvore genealógica padrão

en: Default individual
pt-BR: Pessoa padrão

en: Default map type
pt-BR: Mapa padrão

en: Default pedigree chart layout
pt-BR: Disposição padrão do gráfico genealógico

en: Default pedigree generations
pt-BR: Gerações de árvore genealógica padrão

en: Default theme
pt-BR: Tema padrão

en: Degree
pt-BR: Graduação

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
pt-BR: Excluir todos os dados geográficas existentes antes de importar o arquivo.

en: Delete inactive users
pt-BR: Excluir usuários inativos

en: Delete selected messages
pt-BR: Excluir Mensagens Selecionadas

en: Delete temporary files…
pt-BR: Excluir arquivos temporários…

en: Delete the preferences for this module.
pt-BR: Exclua as preferências para este módulo.

en: Delete this name
pt-BR: Excluir nome

en: Delete your account
pt-BR: Exclua sua conta

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
pt-BR: Excluir uma família significa que a ligação entre as pessoas desta família é que será excluída. Você está certo que quer excluir esta família?

en: Democratic Republic of the Congo
pt-BR: Congo-Kinshasa

en: Denmark
pt-BR: Dinamarca

en: Denver, Colorado, United States
pt-BR: Denver, Colorado, Estados Unidos da América

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
pt-BR: Dependendo das configurações de seu servidor, você pode ser capaz de atualizar automaticamente.

en: Descendant generations
pt-BR: Gerações de descendentes

en: Descendants
pt-BR: Descendentes

en: Descendants interest
pt-BR: Interresse dos descendentes

en: Descendants of
pt-BR: Descendentes de

en: Descendants of %s
pt-BR: Descendentes de %s

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Description META tag
pt-BR: Palavras-chave para descrição

en: Description unavailable
pt-BR: Descrição indisponível

en: Destination
pt-BR: Destino

en: Details
pt-BR: Detalhes

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
pt-BR: Detalhes do novo usuário serão enviados para o contato de genealogia da árvore genealógica correspondente.

en: Detroit, Michigan, United States
pt-BR: Detroit, Michigan, Estados Unidos da América

en: Died as a child: exempt
pt-BR: Falecido quando criança: isento

en: Died as an infant: exempt
pt-BR: Falecido na infância: isento

en: Differences
pt-BR: Diferenças

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
pt-BR: Sistemas de calendário diferentes são usados em diferentes partes do mundo, e muitos outros sistemas de calendários têm sido usado no passado. Quando possível, você deveria inserir datas usando o calendário no qual o evento foi originalmente registrado. Você pode então especificar uma conversão para exibir estas datas em um calendário mais famíliar. Se você regularmente usa dois calendários, você pode especificar duas conversões e datas que serão convertidas em ambos os calendários selecionados.

en: Direct line ancestors
pt-BR: Linha direta de antepassados

en: Direct line ancestors and their families
pt-BR: Linha direta para antepassados e suas famílias

en: Disable these modules
pt-BR: Desabilitar estes módulos

en: Disable these themes
pt-BR: Desabilitar estes temas

en: Display %s
pt-BR: Exibir %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
pt-BR: Apresenta e gerencia páginas favoritas de uma árvore genealógica.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
pt-BR: Apresentar e gerenciar as páginas favoritas de um usuário.

en: Divorce
pt-BR: Divórcio

en: Divorce filed
pt-BR: Pedido de Divórcio

en: Divorces by century
pt-BR: Divórcios por século

en: Do not change to keep original filename.
pt-BR: Não altere para manter o nome original do arquivo.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
pt-BR: Não crie novos locais, apenas importe coordenadas de locais existentes.

en: Do not seal, previous sealing canceled
pt-BR: Não selar, selamento anterior cancelado

en: Do not seal: unauthorized
pt-BR: Não selar: não autorizado

en: Document
pt-BR: Documento

en: Dominican Republic
pt-BR: República Dominicana

en: Download
pt-BR: Baixar

en: Download %s…
pt-BR: Baixando %s…

en: Download file
pt-BR: Baixar arquivo

en: Download geographic data
pt-BR: Baixar dados geográficos

en: Draper, Utah, United States
pt-BR: Draper, Utah, Estados Unidos

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
pt-BR: Endereço de e-mail duplicado. Um usuário com este e-mail já existe.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
pt-BR: Nome de Usuário duplicado. Já existe um usuário com este nome. Por favor escolha outro nome de usuário.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
pt-BR: Cada fonte registra eventos específicos, geralmente por um determinado período e para uma jurisdição local. Por exemplo um censo registra eventos censitários e uma igreja registra eventos como nascimento, casamento e falecimento.<br><br>Selecione os eventos que são registrados por esta fonte da lista de eventos fornecidos. A data deve ser especificada no formato de período como <i>FROM 1900 TO 1910</i>. A jurisdição local é o nome da menor jurisdição que engloba todos os locais de nível mais baixo nomeados nesta fonte. Por exemplo, "Osasco, São Paulo, Brasil" seria usado como um local de jurisdição fonte de eventos que ocorrem em vários locais dentro da cidade de Osasco. "São Paulo, Brasil" seria o lugar jurisdição de origem, se os eventos registrados ocorreram não só em Osasco, mas também em outros municípios no estado de São Paulo.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
pt-BR: Cada conta de usuário tem a opção de "aceitar automaticamente alterações". Quando esta estiver habilitada, todas as mudanças feitas por esse usuário são salvas imediatamente. Muitos administradores habilitam isso para sua própria conta de usuário.

en: Earliest birth
pt-BR: Nascimento mais antigo

en: Earliest birth year
pt-BR: Pessoa mais antiga

en: Earliest death
pt-BR: Falecimento mais antigo

en: Earliest death year
pt-BR: Primeiro Falecimento

en: Earliest divorce
pt-BR: Divórcio mais antigo

en: Earliest marriage
pt-BR: Casamento mais antigo

en: Ecuador
pt-BR: Equador

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Edit a website access rule
pt-BR: Altere uma regra de acesso do website

en: Edit preferences
pt-BR: Editar configurações

en: Edit the FAQ
pt-BR: Alterar item das Perguntas Mais Frequentes (FAQ)

en: Edit the details
pt-BR: Editar Detalhes

en: Edit the gender
pt-BR: Alterar gênero

en: Edit the media object
pt-BR: Editar objeto de mídia

en: Edit the name
pt-BR: Alterar nome

en: Edit the note
pt-BR: Alterar nota

en: Edit the raw GEDCOM
pt-BR: Alterar registro GEDCOM

en: Edit the repository
pt-BR: Alterar repositório

en: Edit the shared note
pt-BR: Alterar Nota Compartilhada

en: Edit the source
pt-BR: Alterar fonte

en: Edit the story
pt-BR: Alterar estória

en: Edit the user
pt-BR: Altere usuário

en: Edit this individual and replace their details with your own.
pt-BR: Editar esta pessoa e substituir os detalhes com os seus próprios.

en: Edmonton, Alberta, Canada
pt-BR: Edmonton, Alberta, Canadá

en: Education
pt-BR: Educação

en: Egypt
pt-BR: Egito

en: Electronic
pt-BR: Eletrônico

en: Elevation
pt-BR: Elevação

en: Email address
pt-BR: Endereço de email

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
pt-BR: Endereços de email a serem usados no campo &laquo;Remetente:&raquo; de emails que o webtrees cria automaticamente.<br><br>webtrees pode automaticamente criar emails para notificar administradores de alterações que precisam ser revistas. webtrees também envia emails de notificação para usuários que requisitaram uma conta.<br><br>Usualmente, o campo &laquo;De:&raquo; é algo como <i>De: webtrees-noreply@seusite</i> para exibir que nenhuma resposta para este email é necessária. Para evitar spam ou outra forma de abuso no email, alguns sistemas requerem que cada campo &laquo;De:&raquo; reflita um email válido de uma conta e não será aceito mensagens que sejam da conta <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
pt-BR: E-mail verificado

en: Embedded variable
pt-BR: Variável embarcada

en: Emigration
pt-BR: Emigração

en: Employee
pt-BR: Empregado

en: Employer
pt-BR: Empregador

en: Empty the clippings cart
pt-BR: Esvaziar carrinho

en: Enabled
pt-BR: Habilitado

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
pt-BR: Ativando esta opção irá forçar todos os visitantes fazer o login antes que eles possam ver qualquer dado no site.

en: End IP address
pt-BR: Endereço IP final

en: End year
pt-BR: Ano Final

en: Ending range of change dates
pt-BR: Finalizando a série de alteração de datas

en: Endowment House
pt-BR: Casa de dotação

en: Engagement
pt-BR: Noivado

en: England
pt-BR: Inglaterra

en: Enter an individual, family, or source ID
pt-BR: Informe o identificador da Pessoa, Família ou Fonte

en: Enter an optional note about this favorite
pt-BR: Insira uma nota opcional sobre este favorito

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
pt-BR: Informe ou pesquise o identificador da pessoa, família, ou fonte para qual esta mídia deverá estar ligada.

en: Entire record
pt-BR: Registro completo

en: Equatorial Guinea
pt-BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt-BR: Eritreia

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
pt-BR: Erro: a conversão de arquivos GEDCOM de codificação %s para UTF-8 não é suportado atualmente.

en: Estimated dates for birth and death
pt-BR: Datas estimadas para nascimento e falecimento

en: Estonia
pt-BR: Estônia

en: Ethiopia
pt-BR: Etiópia

en: Europe
pt-BR: Europa

en: Event
pt-BR: Evento

en: Events
pt-BR: Eventos

en: Events in countries
pt-BR: Eventos em países

en: Events of close relatives
pt-BR: Eventos de parentes próximos

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
pt-BR: Todo mundo tem esse papel, incluindo os visitantes do site e os motores de busca.

en: Exact
pt-BR: Exato

en: Exact date
pt-BR: Data exata

en: Exact text
pt-BR: Texto exato

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
pt-BR: Exceto pessoas com “%s” como nome de casadas

en: Exclude subfolders
pt-BR: Excluir subpastas

en: Excluded from this submission
pt-BR: Excluídos desta submissão

en: Explain why you are requesting an account.
pt-BR: Explique porque você está pedindo uma conta.

en: Export
pt-BR: Exportar

en: Export a GEDCOM file
pt-BR: Exporte um arquivo GEDCOM

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
pt-BR: Exportar todas as árvores genealógicas para arquivos GEDCOM…

en: Export preferences
pt-BR: Opções de exportação

en: Extend privacy to dead individuals
pt-BR: Estender privacidade para pessoas falecidas

en: External files
pt-BR: Arquivos externos

en: External media files have a URL instead of a filename.
pt-BR: Arquivos de mídia externos tem uma URL ao invés de um nome de arquivo.

en: Extra information
pt-BR: Informação extra

en: Eye color
pt-BR: Cor dos olhos

en: FAQ
pt-BR: Perguntas Mais Frequentes

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
pt-BR: PMF são listas de perguntas e respostas, que permitem explicar as regras, políticas e procedimentos do site para os visitantes. As perguntas são normalmente relacionadas com a privacidade, direitos autorais, contas de usuários, conteúdo inadequado, exigência de fonte de citações, etc.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
pt-BR: prima de %sº grau

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
pt-BR: Adotada por ambos pais

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
pt-BR: Adotada pelo pai

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
pt-BR: Adotada pelo mãe

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
pt-BR: Também conhecida como

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
pt-BR: Atendente

[ctx: FEMALE]
en: Attending
pt-BR: Atender

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
pt-BR: Compradora

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
pt-BR: Registro Civil

[ctx: FEMALE]
en: Employee
pt-BR: Empregada

[ctx: FEMALE]
en: Employer
pt-BR: Empregadora

[ctx: FEMALE]
en: Friend
pt-BR: Amiga

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
pt-BR: Guardiã

[ctx: FEMALE]
en: Informant
pt-BR: Informante

[ctx: FEMALE]
en: Interred
pt-BR: Sepultada

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
pt-BR: Inquilina

[ctx: FEMALE]
en: Never married
pt-BR: Nunca casou

[ctx: FEMALE]
en: Not married
pt-BR: Solteira

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
pt-BR: Ama

[ctx: FEMALE]
en: Owner
pt-BR: Proprietária

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
pt-BR: Oficial de Registro

[ctx: FEMALE]
en: Seller
pt-BR: Vendedora

[ctx: FEMALE]
en: Servant
pt-BR: Serva

[ctx: FEMALE]
en: Slave
pt-BR: Escrava

[ctx: FEMALE]
en: Ward
pt-BR: Guarda

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
pt-BR: nome de adoção

[ctx: FEMALE]
en: also known as
pt-BR: também conhecida como

[ctx: FEMALE]
en: birth name
pt-BR: nome de nascimento

[ctx: FEMALE]
en: change of name
pt-BR: mudança de nome

[ctx: FEMALE]
en: died
pt-BR: falecida

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
pt-BR: prima de oitavo grau

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
pt-BR: prima de décimo primeiro grau

[ctx: FEMALE]
en: estate name
pt-BR: nome local

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
pt-BR: ex-parceira

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
pt-BR: prima de décimo quinto grau

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
pt-BR: quinta %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
pt-BR: prima de quinto grau

[ctx: FEMALE]
en: first %s
pt-BR: primeira %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
pt-BR: prima de primeiro grau

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
pt-BR: prima de décimo quarto grau

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
pt-BR: quarta %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
pt-BR: prima de quarto grau

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
pt-BR: nome de imigração

[ctx: FEMALE]
en: married
pt-BR: casada

[ctx: FEMALE]
en: married name
pt-BR: nome de casada

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
pt-BR: prima de nono grau

[ctx: FEMALE]
en: partner
pt-BR: parceira

[ctx: FEMALE]
en: religious name
pt-BR: nome religioso

[ctx: FEMALE]
en: second %s
pt-BR: segunda %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
pt-BR: prima de sétimo grau

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
pt-BR: prima de sexto grau

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
pt-BR: prima de décimo grau

[ctx: FEMALE]
en: third %s
pt-BR: terceira %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
pt-BR: prima de terceiro grau

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
pt-BR: prima de décimo terceiro grau

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
pt-BR: prima de décimo segundo grau

[ctx: FEMALE]
en: was born
pt-BR: nasceu

en: Fact
pt-BR: Fato

en: Fact 1
pt-BR: Fato 1

en: Fact 10
pt-BR: Fato 10

en: Fact 11
pt-BR: Fato 11

en: Fact 12
pt-BR: Fato 12

en: Fact 13
pt-BR: Fato 13

en: Fact 2
pt-BR: Fato 2

en: Fact 3
pt-BR: Fato 3

en: Fact 4
pt-BR: Fato 4

en: Fact 5
pt-BR: Fato 5

en: Fact 6
pt-BR: Fato 6

en: Fact 7
pt-BR: Fato 7

en: Fact 8
pt-BR: Fato 8

en: Fact 9
pt-BR: Fato 9

en: Fact icons
pt-BR: Ícone de fatos

en: Fact or event
pt-BR: Fato ou evento

en: Facts and events
pt-BR: Fatos e eventos

en: Facts for family records
pt-BR: Fatos para registros de Família

en: Facts for individual records
pt-BR: Fatos para registros de pessoa

en: Facts for new families
pt-BR: Fatos para novas famílias

en: Facts for new individuals
pt-BR: Fatos para novas pessoas

en: Facts for repository records
pt-BR: Fatos para registros de Repositórios

en: Facts for source records
pt-BR: Fatos para registros de Fontes

en: Falkland Islands
pt-BR: Ilhas Falkland

en: Families
pt-BR: Famílias

en: Families with sources
pt-BR: Famílias com fontes

en: Family
pt-BR: Família

en: Family as a child
pt-BR: Família como Filho

en: Family as a spouse
pt-BR: Família como Cônjuge

en: Family book
pt-BR: Livro de família

en: Family book of %s
pt-BR: Livro de família de %s

en: Family file
pt-BR: Arquivo de família

en: Family group information
pt-BR: Informações do Grupo Familiar

en: Family list
pt-BR: Lista de família

en: Family navigator
pt-BR: Navegador de família

en: Family news and site announcements.
pt-BR: Notícias da família e avisos do site.

en: Family of %s
pt-BR: Família de %s

en: Family tree
pt-BR: Árvore genealógica

en: Family tree clippings cart
pt-BR: Carrinho de recortes da Árvore Genealógica

en: Family tree title
pt-BR: Título da árvore de família

en: Family trees
pt-BR: Árvores genealógicas

en: Family with %s
pt-BR: Família com %s

en: Family with adoptive parents
pt-BR: Família com pais adotivos

en: Family with foster parents
pt-BR: Família com pais de criação

en: Family with husband
pt-BR: Família com marido

en: Family with parents
pt-BR: Família com pais

en: Family with rada parents
pt-BR: Família com pais rada

en: Family with sealing parents
pt-BR: Família com pais selados

en: Family with spouse
pt-BR: Família com cônjuge

en: Family with the most children
pt-BR: Família com mais filhos

en: Family with wife
pt-BR: Família com esposa

en: Fan chart
pt-BR: Gráfico pizza

en: Fan chart of %s
pt-BR: Gráfico pizza de %s

en: Faroe Islands
pt-BR: Ilhas Faroé

en: Father
pt-BR: Pai

en: Father: %s
pt-BR: Pai: %s

en: Father’s age
pt-BR: Idade do pai

en: Father’s family with %s
pt-BR: Família do pai com %s

en: Father’s family with an unknown individual
pt-BR: Família do pai com uma pessoa desconhecida

en: Favorites
pt-BR: Favoritos

en: Female
pt-BR: Feminino

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
pt-BR: Adotada

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
pt-BR: Nascimento

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
pt-BR: De criação

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
pt-BR: Selamento

en: Females
pt-BR: Mulheres

en: File size
pt-BR: Tamanho do arquivo

en: File successfully uploaded
pt-BR: Arquivo enviado com sucesso

en: Filename
pt-BR: Nome do Arquivo

en: Filename on server
pt-BR: Nome do arquivo no servidor

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
pt-BR: Não são permitidos nomes de arquivos contendo o caractere “%s”.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
pt-BR: Não são permitidos nomes de arquivos com a extensão “%s”.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
pt-BR: Arquivos foram encontrados de uma versão anterior do webtrees. Arquivos antigos as vezes podem ser um risco na segurança. Você deveria excluí-los.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
pt-BR: Arquivo marcados com %s são requeridos para o correto funcionamento e não podem ser removidos.

en: Filter
pt-BR: Filtrar

en: Find a fact or event
pt-BR: Localizar um fato ou evento

en: Find a family
pt-BR: Localizar uma família

en: Find a media object
pt-BR: Localizar um objeto de mídia

en: Find a place
pt-BR: Localizar um local

en: Find a repository
pt-BR: Localizar um repositório

en: Find a shared note
pt-BR: Localizar uma nota

en: Find a source
pt-BR: Localizar uma fonte

en: Find a special character
pt-BR: Localizar um caracter especial

en: Find all possible relationships
pt-BR: Encontrar todos os parentescos possíveis

en: Find an individual
pt-BR: Localizar uma pessoa

en: Find any relationship
pt-BR: Localizar outros parentescos

en: Find duplicates
pt-BR: Encontrar duplicados

en: Find other relationships
pt-BR: Encontrar outros parentescos

en: Find relationships via ancestors
pt-BR: Procurar relações de parentesco através de antepassados

en: Find the closest relationships
pt-BR: Encontrar o parentesco mais próximo

en: Find unrelated individuals
pt-BR: Procurar pessoas não relacionadas

en: Finland
pt-BR: Finlândia

en: First communion
pt-BR: Primeira comunhão

en: First event
pt-BR: Primeiro evento

en: First record
pt-BR: Primeiro registro

en: Fix name slashes and spaces
pt-BR: Fixar barras e espaços do nome

en: Flag
pt-BR: Bandeira

en: Flanders
pt-BR: Flandres

en: Folder
pt-BR: Pasta

en: Folder name on server
pt-BR: Nome da pasta no servidor

en: Follow this link to verify your email address.
pt-BR: Clique no link abaixo para validar seu endereço de e-mail.

en: Font
pt-BR: Fonte

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
pt-BR: Por exemplo, se o arquivo GEDCOM contém %1$s e o webtrees espera encontrar %2$s no diretório de mídia, então você deveria remover %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
pt-BR: Por exemplo, se você especificar um caminho de tamanho 2, a pessoa será capaz de ver seu neto (filho, filho), sua tia (pais, irmã), sua enteada (cônjuge, filha), nas não seu primo (pais, irmão, filho).

en: For help with genealogy questions contact %s.
pt-BR: Para ajuda sobre questões genealógicas entre em contato com %s.

en: For technical support and information contact %s.
pt-BR: Para suporte técnico e informações entre em contato com %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
pt-BR: Para suporte técnico ou questões genealógicas, por favor entre em contato com %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
pt-BR: Para sites com mais que uma árvore genealógica, esta opção exibirá a lista de árvores em um menu principal, as páginas de busca, etc.

en: Forgot password?
pt-BR: Esqueceu a senha?

en: Format
pt-BR: Formato

en: Format text and notes
pt-BR: Formatar texto e notas

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
pt-BR: Fort Lauderdale, Flórida, Estados Unidos

en: Foster child
pt-BR: Filho de criação

en: Foster father
pt-BR: Pai adotivo

en: Foster mother
pt-BR: Mãe Adotiva

en: France
pt-BR: França

en: Frankfurt am Main, Germany
pt-BR: Frankfurt, Alemanha

en: Freiburg, Germany
pt-BR: Freiburg, Alemanha

en: French
pt-BR: Francês

en: French Guiana
pt-BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt-BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt-BR: Territórios Austrais Franceses

en: Frequently asked questions
pt-BR: Perguntas Mais Frequentes

en: Fresno, California, United States
pt-BR: Fresno, Califórnia

en: Fri
pt-BR: Sex

en: Friday
pt-BR: Sexta-feira

en: Friend
pt-BR: Amigo

en: From
pt-BR: De

en: Fukuoka, Japan
pt-BR: Fukuoka, Japão

en: GEDCOM errors
pt-BR: Erros GEDCOM

en: GEDCOM file
pt-BR: Arquivo GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: April
pt-BR: Abril

[ctx: GENITIVE]
en: August
pt-BR: Agosto

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
pt-BR: Brumário

[ctx: GENITIVE]
en: December
pt-BR: Dezembro

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
pt-BR: Dhu al-Qi'dah

[ctx: GENITIVE]
en: February
pt-BR: Fevereiro

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
pt-BR: Florial

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
pt-BR: Frimário

[ctx: GENITIVE]
en: January
pt-BR: Janeiro

[ctx: GENITIVE]
en: July
pt-BR: Julho

[ctx: GENITIVE]
en: June
pt-BR: Junho

[ctx: GENITIVE]
en: March
pt-BR: Março

[ctx: GENITIVE]
en: May
pt-BR: Maio

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
pt-BR: Nivoso

[ctx: GENITIVE]
en: November
pt-BR: Novembro

[ctx: GENITIVE]
en: October
pt-BR: Outubro

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
pt-BR: Pluvioso

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
pt-BR: Pradial

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
pt-BR: Rabi' al-awwal

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
pt-BR: Rabi' al-thani

[ctx: GENITIVE]
en: September
pt-BR: Setembro

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
pt-BR: Sha'aban

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
pt-BR: Termidor

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
pt-BR: Vindimiário

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
pt-BR: Ventoso

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
pt-BR: dias complementares

en: Gabon
pt-BR: Gabão

en: Gambia
pt-BR: Gâmbia

en: Gender
pt-BR: Gênero

en: Gender icon on charts
pt-BR: Gráfico de gênero nos gráficos

en: Genealogy contact
pt-BR: Contato para genealogia

en: Genealogy data
pt-BR: Dado genealógico

en: General
pt-BR: Geral

en: General search
pt-BR: Pesquisa geral

en: Generate sitemap files for search engines.
pt-BR: Gerar arquivos do mapa do site para motores de busca.

en: Generated by %s
pt-BR: Gerado por %s

en: Generation
pt-BR: Geração

en: Generation
pt-BR: Geração

en: Generations
pt-BR: Gerações

en: Generations of ancestors
pt-BR: Gerações de antepassados

en: Geographic area
pt-BR: Área geográfica

en: Geographic data
pt-BR: Dados geográficos

en: Georgia
pt-BR: Geórgia

en: Germany
pt-BR: Alemanha

en: Get an API key from Google.
pt-BR: Obter uma chave API do Google.

en: Ghana
pt-BR: Gana

en: Gila Valley, Arizona, United States
pt-BR: Gila Valley, Arizona, Estados Unidos

en: Gilbert, Arizona, United States
pt-BR: Gilbert, Arizona, Estados Unidos

en: Given name
pt-BR: Nome próprio

en: Given names
pt-BR: Nomes próprios

en: Godchild
pt-BR: Afilhado

en: Goddaughter
pt-BR: Afilhada

en: Godfather
pt-BR: Padrinho

en: Godmother
pt-BR: Madrinha

en: Godparent
pt-BR: Padrinhos

en: Godson
pt-BR: Afilhado

en: Google Maps™ preferences
pt-BR: Preferências de Google Maps™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
pt-BR: O Google permite que um pequeno número de pedidos anônimos de mapa por dia. Se você precisa mais do que isso, você vai precisar de uma conta do Google e uma chave API.

en: Graduation
pt-BR: Graduação

en: Grandparents
pt-BR: Avós

en: Greatest age at death
pt-BR: Maior idade ao falecer

en: Greatest age between siblings
pt-BR: Maior idade entre irmãos

en: Greece
pt-BR: Grécia

en: Green Beam
pt-BR: Barra Verde

en: Greenland
pt-BR: Groenlândia

en: Gregorian
pt-BR: Gregoriano

en: Grenada
pt-BR: Granada

en: Guadalajara, Mexico
pt-BR: Guadalajara, México

en: Guadeloupe
pt-BR: Guadalupe

en: Guardian
pt-BR: Guardião

en: Guatemala City, Guatemala
pt-BR: Cidade da Guatemala, Guatemala

en: Guayaquil, Ecuador
pt-BR: Guayaquil, Equador

en: Guinea
pt-BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt-BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt-BR: Guiana

en: Hair color
pt-BR: Cor do cabelo

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
pt-BR: Halifax, Nova Escócia, Canadá

en: Hamilton, New Zealand
pt-BR: Hamilton, Nova Zelândia

en: Hartford, Connecticut, United States
pt-BR: Hartford, Connecticut, Estados Unidos da América

en: He
pt-BR: Ele

en: He died
pt-BR: Ele morreu

en: He married
pt-BR: Ele casou-se com

en: He resided at
pt-BR: Ele residiu em

en: He was born
pt-BR: Ele nasceu

en: He was buried
pt-BR: Ele foi sepultado

en: He was christened
pt-BR: Ele foi batizado

en: He was cremated
pt-BR: Ele foi cremado

en: Head of household
pt-BR: Chefe de Família

en: Header
pt-BR: Cabeçalho

en: Heard Island and McDonald Islands
pt-BR: Ilhas Heard e McDonald

en: Hebrew
pt-BR: Hebraico

en: Hebrew name
pt-BR: Nome Hebraico

en: Height
pt-BR: Altura

en: Hello %s…
pt-BR: Oi %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
pt-BR: Olá %s …<br>Obrigado por seu registro.

en: Hello administrator…
pt-BR: Olá Administrador …

en: Help
pt-BR: Ajuda

en: Helsinki, Finland
pt-BR: Helsinki, Finlândia

en: Her occupation was
pt-BR: Sua ocupação era

en: Hermosillo, Mexico
pt-BR: Hermosillo, México

en: Hide from everyone
pt-BR: Esconder de todos

en: Highest population
pt-BR: Maior população

en: Highlighted image
pt-BR: Imagem em destaque

en: Hijri
pt-BR: Lunar islâmico

en: His occupation was
pt-BR: Sua ocupação era

en: Historical facts
pt-BR: Fatos históricos

en: Hit counters
pt-BR: Contadores de clique

en: Holocaust
pt-BR: Holocausto

en: Home page
pt-BR: Página inicial

en: Hourglass chart
pt-BR: Ampulheta

en: Hourglass chart of %s
pt-BR: Gráfico ampulheta de %s

en: Household
pt-BR: Doméstico

en: Houston, Texas, United States
pt-BR: Houston, Texas, Estados Unidos

en: How much recursion to use when searching for relationships
pt-BR: Quantidade de interações para utilizar na pesquisa de parentesco

en: Hungary
pt-BR: Hungria

en: Husband
pt-BR: Marido

en: Husband’s age
pt-BR: Idade do marido

en: Hybrid
pt-BR: Híbrido

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
pt-BR: Abril

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
pt-BR: Agosto

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
pt-BR: Brumário

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
pt-BR: Dezembro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
pt-BR: Dhu al-Qi'dah

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
pt-BR: Fevereiro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
pt-BR: Florial

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
pt-BR: Frimário

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
pt-BR: Janeiro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
pt-BR: Julho

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
pt-BR: Junho

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
pt-BR: Março

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
pt-BR: Maio

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
pt-BR: Nivoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
pt-BR: Novembro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
pt-BR: Outubro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
pt-BR: Pluvioso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
pt-BR: Pradial

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
pt-BR: Rabi' al-awwal

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
pt-BR: Rabi' al-thani

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
pt-BR: Setembro

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
pt-BR: Sha'aban

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
pt-BR: Termidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
pt-BR: Vindimiário

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
pt-BR: Ventoso

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
pt-BR: dias complementares

en: IP address
pt-BR: Endereço IP

en: Iceland
pt-BR: Islândia

en: Icon
pt-BR: Ícone

en: Idaho Falls, Idaho, United States
pt-BR: Idaho Falls, Idaho, Estados Unidos

en: Identification number
pt-BR: Número de identificação

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
pt-BR: Se o visitante do site não especificar um idioma preferido na configuração do seu navegador, ou ele estiver em um idioma não suportado, então este idioma será utilizado. Tipicamente, esta definição se aplica para motores de busca.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
pt-BR: Se um administrador cria uma conta de usuário, o e-mail de confirmação não é enviado, o e-mail deve ser verificado manualmente.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
pt-BR: Se uma pessoa não tem um sobrenome, não é necessário o uso de barras: <%s>José Antonio<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
pt-BR: Se uma pessoa tem dois sobrenomes separados, ambos devem estar cercados por barras: <%s>José Antonio /Souza/ /Silva/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
pt-BR: Se uma pessoa é conhecida por um apelido que não faz parte do seu nome formal, ele deveria estar cercado por aspas duplas. Por exemplo, <%s>José &quot;Tonho&quot; /Silva/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
pt-BR: Se uma pessoa não é conhecida por seu primeiro nome, o nome preferido deveria ser indicado com um asterisco: <%s>José Antonio* /Silva/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
pt-BR: Se o sobrenome é desconhecido, use barras vazias: <%s>Maria //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
pt-BR: Se esta pessoa tem qualquer evento além de Falecimento, Sepultamento, ou Cremação mais recentes que este número de anos, ele é considerado sendo "vivo". Datas de nascimento de filhos são considerados como tais eventos para este fim.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
pt-BR: Se duas árvores de família usam a mesma pasta de mídia, então elas serão capazes de compartilhar arquivos de mídia. Se elas usarem pastas de mídia diferentes, então seus arquivos de mídia serão mantidos separados.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
pt-BR: Se visitantes não podem ver o árvore genealógica, eles não serão capazes de se registrar para uma conta. Você precisará adicionar suas contas manualmente.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
pt-BR: Se você está convencido que usuários podem carregar imagens inapropriadas, você pode restringir uploads de mídias somente para administradores.

en: If you are the website administrator, you should check that:
pt-BR: Se você é o administrador do site, você deveria verificar isso:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
pt-BR: Se você não puder resolver o problema sozinho, você pode pedir por ajuda nos fóruns em <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
pt-BR: Se você criou este arquivo GEDCOM usando um programa computador de genealogia que omite espaços quando separa linhas longas, então selecione esta opção para reincluir os espaços faltantes.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
pt-BR: Ignore esta mensagem caso você não tenha solicitado esse cadastramento.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
pt-BR: Se você tem um grande número de locais inativos, a geração da lista pode ser lenta.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
pt-BR: Se você tem um número grande de arquivos de mídia, pode organizá-los em pastas e subpastas.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
pt-BR: Se você criou objetos de mídia no webtrees, e editou o seu gedcom off-line usando um programa que exclui os objetos de mídia, assinale esta opção para mesclar os objetos atuais com o GEDCOM novo.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
pt-BR: Se você esconde um bloco quando está vazio, você não poderá alterar suas configurações até que ele se torne visível por não estar vazio.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
pt-BR: Se você selecionar uma pasta diferente, você deve também mover todos os arquivos (exceto o config.ini.php, index.php e o .htaccess) da pasta existente para a nova pasta.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
pt-BR: Se você selecionar uma pasta diferente, você deve também mover todos os arquivos de mídia da pasta existente para a pasta nova.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
pt-BR: Se você exibir pessoas vivas para os visitantes, todas as outras restrições de privacidade são ignoradas. Faça isso somente se todos os dados na sua árvore são públicos.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
pt-BR: Se você tentar exceder estes limites, você pode ter erros no servidor e páginas em branco.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
pt-BR: Se você usa um dos serviços de rastreio e analíticos, o webtrees pode adicionar códigos de rastreio automaticamente.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
pt-BR: Se a política de segurança do seu servidor permitir, você poderá pedir aumento de memória ou tempo de CPU usando a página de administração do webtrees. Caso contrário, você vai precisar contatar o administrador do servidor.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
pt-BR: Se seu site puder ser acessado usando mais que uma URL, tal como <b>http://www.examplo.com/webtrees/</b> e <b>http://webtrees.examplo.com/</b>, você pode especificar a URL preferida. Solicitações para outras URLs serão redirecionadas para a preferida.

en: Image dimensions
pt-BR: Dimensões da imagem

en: Images without watermarks
pt-BR: Imagens sem marcas d'água

en: Immigration
pt-BR: Imigração

en: Import
pt-BR: Importar

en: Import a GEDCOM file
pt-BR: Importar um arquivo GEDCOM

en: Import all places from a family tree
pt-BR: Importar todos os locais da árvore da família

en: Import preferences
pt-BR: Opções de importação

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
pt-BR: Em uma árvore genealógica, cada registro tem um número de referência interno (chamado de "XREF") tal como "F123" ou "R14".

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
pt-BR: Em muitas culturas é comum ter um nome tradicional escrito em caracteres tradicionais e também em uma versão romanizada do nome que poderia ser escrito ou pronunciado em idiomas baseados no alfabeto Latino, como o Português.<br><br>Se você preferir usar um alfabeto não-latino como o Hebraico, Grego, Russo, Chinês ou Árabe para registrar o nome nos campos de nome padrão, então você pode usar este campo para colocar o mesmo nome usando o alfabeto Latino. Ambas versões do nome aparecerão nas listas e gráficos.<br><br>Embora este campo esteja marcado como "Romanizado", não é restringido a conter somente caracteres do alfabeto Latino. Isto pode ser usado com nomes japoneses, onde três diferentes alfabetos podem ocorrer.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
pt-BR: Em muitas culturas é comum ter um nome tradicional escrito em caracteres tradicionais e também em uma versão romanizada do nome que poderia ser escrito ou pronunciado em idiomas baseados no alfabeto Latino, como o Português.<br><br>Se você preferir usar um alfabeto latino para colocar o nome nos campos de nome padrão, então você pode usar este campo para inserir o mesmo nome em um alfabeto não-latino como Grego, Hebraico, Russo, Árabe ou Chinês. Ambas versões do nome aparecerão nas listas e nos gráficos.<br><br>Embora este campo esteja marcado "Hebraico", ele não é restrito a conter somente caracteres Hebraicos.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
pt-BR: Em alguns calendários, dias iniciam à meia-noite. Em outros calendários, dias iniciam ao pôr do Sol. O processo de conversão não leva em conta o tempo, então qualquer evento que ocorra entra o pôr do Sol e a meia-noite a conversão entre estes tipos de calendários será de um dia deslocado.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
pt-BR: Em alguns países, leis de privacidade se aplicam não somente a pessoas vivas, mas também a aqueles que faleceram recentemente. Esta opção permitirá que você estenda as regras de privacidade para pessoas vivas que nasceram ou faleceram dentro de um específico número de anos. Deixe estes valores vazios para desabilitar esta funcionalidade.

en: In this month…
pt-BR: Este Mês em nossa História …

en: In this year…
pt-BR: Este Ano em nossa História …

en: Include fully matched places
pt-BR: Incluir locais totalmente correspondentes

en: Include individuals with “%s” as a married name
pt-BR: Inclusive pessoas com “%s” como nome de casadas

en: Include media (automatically zips files)
pt-BR: Incluir mídia (comprime automaticamente os arquivos)

en: Include subfolders
pt-BR: Incluir subpastas

en: Include the individual’s immediate family
pt-BR: Incluir a família imediata do indivíduo

en: India
pt-BR: Índia

en: Indianapolis, Indiana, United States
pt-BR: Indianápolis, Indiana, Estados Unidos

en: Individual
pt-BR: Pessoa

en: Individual 1
pt-BR: Pessoa 1

en: Individual 2
pt-BR: Pessoa 2

en: Individual distribution
pt-BR: Distribuição individual

en: Individual distribution chart
pt-BR: Gráfico de distribuição de pessoas

en: Individual list
pt-BR: Lista de pessoas

en: Individual pages
pt-BR: Páginas individuais

en: Individual record
pt-BR: Registro individual

en: Individual who lived the longest
pt-BR: Pessoa Que Mais Viveu

en: Individuals
pt-BR: Pessoas

en: Individuals with sources
pt-BR: Pessoas com fontes

en: Individuals with surname %s
pt-BR: Pessoas com o sobrenome %s

en: Indonesia
pt-BR: Indonésia

en: Infant
pt-BR: Criança

en: Informant
pt-BR: Informante

en: Installation folder
pt-BR: Diretório de instalação

en: Interactive tree
pt-BR: Árvore interativa

en: Interactive tree of %s
pt-BR: Árvore interativa de %s

en: Internal messaging
pt-BR: Mensagem interna

en: Internal messaging with emails
pt-BR: Mensageiro interno com e-mails

en: Interred
pt-BR: Sepultado

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
pt-BR: Arquivo GEDCOM Inválido - sem registro de cabeçalho encontrado.

en: Invalid GEDCOM format
pt-BR: Formato GEDCOM inválido

en: Invalid date
pt-BR: Data inválida

en: Iran
pt-BR: Irã

en: Iraq
pt-BR: Iraque

en: Ireland
pt-BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt-BR: Ilha de Man

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
pt-BR: Pode levar vários minutos para baixar e instalar a atualização. Seja paciente.

en: Italy
pt-BR: Itália

en: Japan
pt-BR: Japão

en: Jewish
pt-BR: Judaico

en: Johannesburg, South Africa
pt-BR: Joanesburgo, África do Sul

en: John /DOE/
pt-BR: João /SILVA/

en: Jordan
pt-BR: Jordânia

en: Jordan River, Utah, United States
pt-BR: Jordan River, Utah, Estados Unidos

en: Journal
pt-BR: Diário

en: Julian
pt-BR: Juliano

en: Kansas City, Missouri, United States
pt-BR: Kansas City, Missouri, Estados Unidos

en: Kazakhstan
pt-BR: Cazaquistão

en: Keep
pt-BR: Manter

en: Keep link in list
pt-BR: Manter Link na lista

en: Keep media objects
pt-BR: Manter objetos de mídia

en: Keep the existing “last change” information
pt-BR: Manter a informação existente de "última alteração"

en: Kenya
pt-BR: Quênia

en: Keyword examples
pt-BR: Exemplos de palavras-chave

en: Kiev, Ukraine
pt-BR: Kiev, Ucrânia

en: Kona, Hawaii, United States
pt-BR: Kona, Hawaí

en: Korea
pt-BR: Coreia do Sul

en: Kyrgyzstan
pt-BR: Quirguistão

en: LDS baptism
pt-BR: Batismo LDS

en: LDS child sealing
pt-BR: Selamento Mórmom de criança

en: LDS confirmation
pt-BR: Confirmação Mórmom

en: LDS endowment
pt-BR: Dotação mórmom

en: LDS ordinance codes in chart boxes
pt-BR: Códigos de ordenação mórmom nas caixas dos gráficos

en: LDS spouse sealing
pt-BR: Selamento Mórmom de cônjuge

en: LDS temple
pt-BR: Templo Mórmom

[ctx: LOCATIVE]
en: April
pt-BR: Abril

[ctx: LOCATIVE]
en: August
pt-BR: Agosto

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
pt-BR: Brumário

[ctx: LOCATIVE]
en: December
pt-BR: Dezembro

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
pt-BR: Dhu al-Qi'dah

[ctx: LOCATIVE]
en: February
pt-BR: Fevereiro

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
pt-BR: Florial

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
pt-BR: Frimário

[ctx: LOCATIVE]
en: January
pt-BR: Janeiro

[ctx: LOCATIVE]
en: July
pt-BR: Julho

[ctx: LOCATIVE]
en: June
pt-BR: Junho

[ctx: LOCATIVE]
en: March
pt-BR: Março

[ctx: LOCATIVE]
en: May
pt-BR: Maio

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
pt-BR: Nivoso

[ctx: LOCATIVE]
en: November
pt-BR: Novembro

[ctx: LOCATIVE]
en: October
pt-BR: Outubro

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
pt-BR: Pluvioso

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
pt-BR: Pradial

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
pt-BR: Rabi' al-awwal

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
pt-BR: Rabi' al-thani

[ctx: LOCATIVE]
en: September
pt-BR: Setembro

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
pt-BR: Sha'aban

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
pt-BR: Termidor

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
pt-BR: Vindimiário

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
pt-BR: Ventoso

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
pt-BR: dias complementares

en: Laie, Hawaii, United States
pt-BR: Laie, Hawaí

en: Landscape
pt-BR: Paisagem

en: Language
pt-BR: Idioma

en: Languages
pt-BR: Idiomas

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
pt-BR: Grandes sistemas (50000 pessoas): 64-128MB, 40-80 segundos

en: Largest families
pt-BR: Maiores famílias

en: Largest number of grandchildren
pt-BR: Maior número de netos

en: Las Vegas, Nevada, United States
pt-BR: Las Vegas, Nevada, Estados Unidos

en: Last change
pt-BR: Última alteração

en: Last email reminder was sent
pt-BR: O último aviso por email foi enviado

en: Last event
pt-BR: Último evento

en: Last signed in
pt-BR: Último acesso

en: Latest birth
pt-BR: Nascimento mais recente

en: Latest birth year
pt-BR: Pessoa mais nova

en: Latest death
pt-BR: Falecimento mais recente

en: Latest death year
pt-BR: Último Falecimento

en: Latest divorce
pt-BR: Divórcio mais recente

en: Latest marriage
pt-BR: Casamento mais recente

en: Latvia
pt-BR: Letônia

en: Layout
pt-BR: Disposição de apresentação

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
pt-BR: Deixe a senha em branco para manter a senha atual.

en: Leave this blank to use the default value.
pt-BR: Se você deixar esta configuração vazia, o valor padrão será usado.

en: Leaves
pt-BR: Folhas

en: Lebanon
pt-BR: Líbano

en: Legatee
pt-BR: Herdeiro

en: Length of marriage
pt-BR: Duração do casamento

en: Lesotho
pt-BR: Lesoto

en: Level
pt-BR: Nível

en: Liberia
pt-BR: Libéria

en: Libya
pt-BR: Líbia

en: Lifespan
pt-BR: Período de vida

en: Lifespans
pt-BR: Expectativa de vida

en: Link the user account to an individual.
pt-BR: Relacionar a conta de usuário a uma pessoa.

en: Link this individual to an existing family as a child
pt-BR: Vincular esta pessoa como filho de uma família da árvore

en: Link this media object to a family
pt-BR: Relacionar este objeto de mídia com uma família

en: Link this media object to a source
pt-BR: Relacionar este objeto de mídia a uma fonte

en: Link this media object to an individual
pt-BR: Relacionar este objeto de mídia com uma pessoa

en: Link this user to an individual in the family tree.
pt-BR: Relacionar este usuário com uma pessoa na árvore genealógica.

en: Link to an existing media object
pt-BR: Vincular a um objeto de mídia existente

en: Linked database ID
pt-BR: Identificador do banco de dados vinculado

en: List
pt-BR: Lista

en: Lists
pt-BR: Listas

en: Lithuania
pt-BR: Lituânia

en: Living
pt-BR: Vivo

en: Living individuals
pt-BR: Pessoas Vivas

en: Loading…
pt-BR: Carregando…

en: Local files
pt-BR: Arquivos locais

en: Location
pt-BR: Localização

en: Location not removed: this location contains sub-locations
pt-BR: Local não removido: este local contém sublocais

en: Lodger
pt-BR: Inquilino

en: Logan, Utah, United States
pt-BR: Logan, Utah, Estados Unidos

en: London, England
pt-BR: Londres, Inglaterra

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
pt-BR: Longas listas de pessoas com o mesmo sobrenome podem ser quebradas em sublistas menores de acordo com a primeira letra do nome próprio da pessoa.<br><br>Esta opção determina quando a sublistagem de sobrenomes ocorrerá. Para desabilitar sublistagem completmante, defina esta opção para zero.

en: Longest marriage
pt-BR: Casamento mais longo

en: Los Angeles, California, United States
pt-BR: Los Angeles, Califórnia

en: Lost password request
pt-BR: Solicitação de cadastramento de nova senha

en: Louisville, Kentucky, United States
pt-BR: Louisville, Kentucky, Estados Unidos

en: Lowest population
pt-BR: Menor população

en: Lubbock, Texas, United States
pt-BR: Lubbock, Texas, Estados Unidos

en: Luxembourg
pt-BR: Luxemburgo

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
pt-BR: primo de %sº grau

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
pt-BR: Adotado por ambos pais

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
pt-BR: Adotado pelo pai

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
pt-BR: Adotado pela mãe

[ctx: MALE]
en: Also known as
pt-BR: Também conhecido como

[ctx: MALE]
en: Attendant
pt-BR: Atendente

[ctx: MALE]
en: Attending
pt-BR: Atendendo

[ctx: MALE]
en: Buyer
pt-BR: Comprador

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
pt-BR: Registro Civil

[ctx: MALE]
en: Employee
pt-BR: Empregado

[ctx: MALE]
en: Employer
pt-BR: Empregador

[ctx: MALE]
en: Friend
pt-BR: Amigo

[ctx: MALE]
en: Guardian
pt-BR: Guardião

[ctx: MALE]
en: Informant
pt-BR: Informante

[ctx: MALE]
en: Interred
pt-BR: Sepultado

[ctx: MALE]
en: Lodger
pt-BR: Inquilino

[ctx: MALE]
en: Never married
pt-BR: Nunca casou

[ctx: MALE]
en: Not married
pt-BR: Solteiro

[ctx: MALE]
en: Nurse
pt-BR: Enfermeiro

[ctx: MALE]
en: Owner
pt-BR: Proprietário

[ctx: MALE]
en: Registry officer
pt-BR: Oficial de Registro

[ctx: MALE]
en: Seller
pt-BR: Vendedor

[ctx: MALE]
en: Servant
pt-BR: Servo

[ctx: MALE]
en: Slave
pt-BR: Escravo

[ctx: MALE]
en: Ward
pt-BR: Guarda

[ctx: MALE]
en: adopted name
pt-BR: nome de adoção

[ctx: MALE]
en: also known as
pt-BR: também conhecido como

[ctx: MALE]
en: birth name
pt-BR: nome de nascimento

[ctx: MALE]
en: change of name
pt-BR: mudança de nome

[ctx: MALE]
en: died
pt-BR: falecido

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
pt-BR: primo de oitavo grau

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
pt-BR: primo de décimo primeiro grau

[ctx: MALE]
en: estate name
pt-BR: nome local

[ctx: MALE]
en: ex-partner
pt-BR: ex-parceiro

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
pt-BR: primo de décimo quinto grau

[ctx: MALE]
en: fifth %s
pt-BR: quinto %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
pt-BR: primo de quinto grau

[ctx: MALE]
en: first %s
pt-BR: primeiro %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
pt-BR: primo de décimo quarto grau

[ctx: MALE]
en: fourth %s
pt-BR: quarto %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
pt-BR: primo de quarto grau

[ctx: MALE]
en: immigration name
pt-BR: nome de imigração

[ctx: MALE]
en: married
pt-BR: casado

[ctx: MALE]
en: married name
pt-BR: nome de casado

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
pt-BR: primo de nono grau

[ctx: MALE]
en: partner
pt-BR: parceiro

[ctx: MALE]
en: religious name
pt-BR: nome religioso

[ctx: MALE]
en: second %s
pt-BR: segundo %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
pt-BR: primo de sétimo grau

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
pt-BR: primo de sexto grau

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
pt-BR: primo de décimo grau

[ctx: MALE]
en: third %s
pt-BR: terceiro %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
pt-BR: primo de terceiro grau

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
pt-BR: primo de décimo terceiro grau

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
pt-BR: primo de décimo segundo grau

[ctx: MALE]
en: was born
pt-BR: nasceu

en: Macedonia
pt-BR: Macedônia

en: Madagascar
pt-BR: Madagáscar

en: Madrid, Spain
pt-BR: Madrí, Espanha

en: Magazine
pt-BR: Revista

en: Mailing name
pt-BR: Nome para correspondência

en: Mailto link
pt-BR: Link para e-mail

en: Main section blocks
pt-BR: Blocos da Seção Principal

en: Malaysia
pt-BR: Malásia

en: Maldives
pt-BR: Maldivas

en: Male
pt-BR: Masculino

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
pt-BR: Adotado

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
pt-BR: Nascimento

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
pt-BR: De criação

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
pt-BR: Selamento

en: Males
pt-BR: Homens

en: Manage family trees
pt-BR: Gerenciar árvores genealógicas

en: Manage media
pt-BR: Gerenciar mídia

en: Manage the links
pt-BR: Gerenciar ligações

en: Manager
pt-BR: Gestor

en: Managers
pt-BR: Gestores

en: Manaus, Brazil
pt-BR: Manaus, Brasil

en: Manhattan, New York, United States
pt-BR: Manhattan, New York, Estados Unidos

en: Manila, Philippines
pt-BR: Manila, Filipinas

en: Manti, Utah, United States
pt-BR: Manti, Utah, Estados Unidos

en: Manuscript
pt-BR: Manuscrito

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
pt-BR: Muitos programas genealógicos criam arquivos GEDCOM com marcas próprias, e webtrees entende muitas delas. Quando marcas não reconhecidas são encontradas, esta opção deixa você escolher se as ignora ou se exibe uma mensagem de aviso.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
pt-BR: Muitos servidores de e-mail requerem que o servidor remetente se identifique corretamente, usando um nome de domínio válido.

en: Map
pt-BR: Mapa

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
pt-BR: Markdown é um sistema simpes de formatação, usados em websites como a Wikipédia. Ele usa caracteres de pontuação não obstrutiva para criar títulos e subtítulos, texto em negrito e itálico, listas, tabelas, etc.

en: Marriage
pt-BR: Casamento

en: Marriage banns
pt-BR: Anúncios de casamento

en: Marriage beginning status
pt-BR: Situação Inicial Do Casamento

en: Marriage bond
pt-BR: Ligação Familiar

en: Marriage by country
pt-BR: Casamento por país

en: Marriage contract
pt-BR: Contrato de casamento

en: Marriage date range end
pt-BR: Fim da série de Data de Casamento

en: Marriage date range start
pt-BR: Início da série de Data de Casamento

en: Marriage ending status
pt-BR: Situação Final Do Casamento

en: Marriage intention
pt-BR: Intenção Matrimonial

en: Marriage license
pt-BR: Licença de casamento

en: Marriage of a brother
pt-BR: Casamento de um irmão

en: Marriage of a child
pt-BR: Casamento de um filho

en: Marriage of a daughter
pt-BR: Casamento de uma filha

en: Marriage of a father
pt-BR: Casamento do pai

en: Marriage of a grandchild
pt-BR: Casamento de um neto

en: Marriage of a granddaughter
pt-BR: Casamento de uma neta

en: Marriage of a grandson
pt-BR: Casamento de um neto

en: Marriage of a half-brother
pt-BR: Casamento de um meio-irmão

en: Marriage of a half-sibling
pt-BR: Casamento de um meio-irmão

en: Marriage of a half-sister
pt-BR: Casamento de uma meio-irmã

en: Marriage of a mother
pt-BR: Casamento da mãe

en: Marriage of a parent
pt-BR: Casamento dos pais

en: Marriage of a sibling
pt-BR: Casamento de um irmão

en: Marriage of a sister
pt-BR: Casamento de uma irmã

en: Marriage of a son
pt-BR: Casamento de um filho

en: Marriage of parents
pt-BR: Casamento dos pais

en: Marriage place contains
pt-BR: Local de Casamento contém

en: Marriage places
pt-BR: Locais de casamento

en: Marriage settlement
pt-BR: Estabelecimento do casamento

en: Marriage status
pt-BR: Status do casamento

en: Marriage type unknown
pt-BR: Tipo desconhecido de casamento

en: Marriages
pt-BR: Casamentos

en: Marriages by century
pt-BR: Casamentos por século

en: Married name
pt-BR: Nome de casada

en: Married surname
pt-BR: Sobrenome de casada

en: Marshall Islands
pt-BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt-BR: Martinica

en: Masquerade as this user
pt-BR: Mascarar como este usuário

en: Match both upper and lower case letters.
pt-BR: Selecione esta caixa para coincidir letras maiúsculas e minúsculas.

en: Match calendar
pt-BR: Coincidir calendário

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
pt-BR: Coincidir com o texto exato, mesmo que ocorra no meio de uma palavra.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
pt-BR: Coincidir com o texto exato, exceto que ocorra no meio de uma palavra.

en: Mauritania
pt-BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt-BR: Ilhas Maurício

en: Maximum descendancy generations
pt-BR: Máximo de gerações de descendência

en: Maximum number of surnames on individual list
pt-BR: Número máximo de sobrenomes na lista de pessoas

en: Maximum pedigree generations
pt-BR: Máximo de gerações genealógicas

en: Maximum upload size:
pt-BR: Tamanho máximo para envio:

en: Medford, Oregon, United States
pt-BR: Medford, Oregon, Estados Unidos

en: Media
pt-BR: Mídia

en: Media contains
pt-BR: Mídia contendo

en: Media file
pt-BR: Arquivo de mídia

en: Media file to upload
pt-BR: Arquivo de mídia para enviar

en: Media filenames will be prefixed by %s.
pt-BR: Nomes de arquivos de mídia serão prefixados por %s.

en: Media files
pt-BR: Arquivos de mídia

en: Media folder
pt-BR: Pasta de mídia

en: Media folders
pt-BR: Pastas de mídias

en: Media object
pt-BR: Objeto de mídia

en: Media objects
pt-BR: Objetos de mídia

en: Media objects found
pt-BR: Mídias encontradas

en: Media objects per page
pt-BR: Mídia por página

en: Media type
pt-BR: Tipo de mídia

en: Medical
pt-BR: Prontuário

en: Medical condition
pt-BR: Condição médica

en: Mediterranio
pt-BR: Mediterrâneo

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
pt-BR: Médios sistemas (5000 pessoas): 32-64MB, 20-40 segundos

en: Melbourne, Australia
pt-BR: Melbourne, Austrália

en: Member
pt-BR: Membro

en: Memory limit
pt-BR: Limite de memória

en: Memphis, Tennessee, United States
pt-BR: Memphis, Tennessee, Estados Unidos

en: Mercury
pt-BR: Mercúrio

en: Merge
pt-BR: Mesclar

en: Merge family trees
pt-BR: Mesclar árvores genealógicas

en: Merge records
pt-BR: Mesclar registros

en: Merida, Mexico
pt-BR: Merida, México

en: Mesa, Arizona, United States
pt-BR: Mesa, Arizona, Estados Unidos

en: Message
pt-BR: Mensagem

en: Messages
pt-BR: Mensagens

en: Mexico
pt-BR: México

en: Mexico City, Mexico
pt-BR: Cidade do México, México

en: Microfiche
pt-BR: Microficha

en: Microfilm
pt-BR: Microfilme

en: Micronesia
pt-BR: Micronésia

en: Middle East
pt-BR: Oriente Médio

en: Midnight
pt-BR: Meia-noite

en: Military
pt-BR: Militar

en: Military service
pt-BR: Serviço militar

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
pt-BR: Fator de zoom mínimo e máximo para o Google-map. 1 é o mapa cheio, 15 é uma única casa. Note que 15 está somente disponível em certas áreas.

en: Missing data
pt-BR: Dados faltantes

en: Moderate pending changes
pt-BR: Verificar alterações pendentes

en: Moderator
pt-BR: Moderador

en: Moderators
pt-BR: Moderadores

en: Module
pt-BR: Módulo

en: Module administration
pt-BR: Administração de módulos

en: Modules
pt-BR: Módulos

en: Moldova
pt-BR: Moldávia

en: Mon
pt-BR: Seg

en: Monaco
pt-BR: Mônaco

en: Monday
pt-BR: Segunda-feira

en: Mongolia
pt-BR: Mongólia

en: Monterrey, Mexico
pt-BR: Monterrey, México

en: Montevideo, Uruguay
pt-BR: Montevidéu, Uruguai

en: Month
pt-BR: Mês

en: Month of birth
pt-BR: Mês de nascimento

en: Month of birth of first child in a relation
pt-BR: Mês do nascimento do primeiro filho na relação

en: Month of death
pt-BR: Mês de falecimento

en: Month of first marriage
pt-BR: Mês do primeiro casamento

en: Month of marriage
pt-BR: Mês de casamento

en: Month:
pt-BR: Mês:

en: Monticello, Utah, United States
pt-BR: Monticello, Utah, Estados Unidos

en: Montreal, Quebec, Canada
pt-BR: Montreal, Quebec, Canadá

en: More news articles
pt-BR: Mais artigos de notícias

en: Morocco
pt-BR: Marrocos

en: Most SMTP servers require a password.
pt-BR: Muitos servidores SMTP requerem uma senha.

en: Most common surnames
pt-BR: Sobrenomes mais comuns

en: Most servers do not use secure connections.
pt-BR: Muitos servidores não usam conexões seguras.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
pt-BR: Muitos sites são configurados para usar localmente (localhost). Isto significa que seu banco de dados funciona no mesmo computador como um servidor web.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
pt-BR: Muitos sites são configurados para usar o valor padrão 3306.

en: Most viewed pages
pt-BR: Páginas mais visitadas

en: Mother
pt-BR: Mãe

en: Mother: %s
pt-BR: Mãe: %s

en: Mother’s age
pt-BR: Idade da mãe

en: Mother’s family with %s
pt-BR: Família da mãe com %s

en: Mother’s family with an unknown individual
pt-BR: Família da mãe com uma pessoa desconhecida

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
pt-BR: Monte Timpanogos, Utah

en: Move down
pt-BR: Mover para Baixo

en: Move left
pt-BR: Mover para Esquerda

en: Move right
pt-BR: Mover para Direita

en: Move up
pt-BR: Mover para Cima

en: Mozambique
pt-BR: Moçambique

en: Multiple marriages
pt-BR: Múltiplos casamentos

en: My account
pt-BR: Minha conta

en: My family tree
pt-BR: Minha árvore genealógica

en: My individual record
pt-BR: Meu Registro Pessoal

en: My page
pt-BR: Minha página

en: My pages
pt-BR: Minhas páginas

en: My pedigree
pt-BR: Minha árvore genealógica

en: MySQL gave the error: %s
pt-BR: O MySQL informou um erro: %s

en: MySQL variables
pt-BR: Variáveis MySQL

en: Myanmar
pt-BR: Mianmar

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
pt-BR: Abril

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
pt-BR: Agosto

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
pt-BR: Brumário

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
pt-BR: Dezembro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
pt-BR: Dhu al-Qi'dah

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
pt-BR: Fevereiro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
pt-BR: Florial

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
pt-BR: Frimário

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
pt-BR: Janeiro

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
pt-BR: Julho

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
pt-BR: Junho

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
pt-BR: Março

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
pt-BR: Maio

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
pt-BR: Nivoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
pt-BR: Novembro

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
pt-BR: Outubro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
pt-BR: Pluvioso

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
pt-BR: Pradial

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
pt-BR: Rabi' al-awwal

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
pt-BR: Rabi' al-thani

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
pt-BR: Setembro

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
pt-BR: Sha'aban

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
pt-BR: Termidor

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
pt-BR: Vindimiário

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
pt-BR: Ventoso

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
pt-BR: dias complementares

en: Name
pt-BR: Nome

en: Name contains
pt-BR: Nome contendo

en: Name in Hebrew
pt-BR: Nome em Hebraico

en: Name prefix
pt-BR: Prefixo do nome

en: Name suffix
pt-BR: Sufixo do nome

en: Names
pt-BR: Nomes

en: Namesake
pt-BR: Homônimo

en: Namibia
pt-BR: Namíbia

en: Nanny
pt-BR: Babá

en: Narrative description
pt-BR: Descrição narrativa

en: Nashville, Tennessee, United States
pt-BR: Nashville, Tennessee, Estados Unidos

en: Nationality
pt-BR: Nacionalidade

en: Naturalization
pt-BR: Naturalização

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
pt-BR: Nauvoo, Illinois (novo)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
pt-BR: Nauvoo, Illinois (antigo)

en: Netherlands
pt-BR: Holanda

en: Never
pt-BR: Nunca

en: Never married
pt-BR: Nunca casou

en: New Caledonia
pt-BR: Nova Caledônia

en: New York, New York, United States
pt-BR: Nova York, Nova York

en: New Zealand
pt-BR: Nova Zelândia

en: New data
pt-BR: Novos dados

en: New registration at %s
pt-BR: Novo registro em %s

en: New user at %s
pt-BR: Nova verificação em %s

en: Newport Beach, California, United States
pt-BR: Newport Beach, Califórnia

en: News
pt-BR: Notícias

en: Newspaper
pt-BR: Jornal

en: Next email reminder will be sent after
pt-BR: O próximo aviso por email será enviado após

en: Next image
pt-BR: Próxima imagem

en: Nicaragua
pt-BR: Nicarágua

en: Nickname
pt-BR: Apelido

en: Niger
pt-BR: Níger

en: Nigeria
pt-BR: Nigéria

en: No
pt-BR: Não

en: No GEDCOM file was received.
pt-BR: Nenhum arquivo GEDCOM foi recebido.

en: No GEDCOM files found.
pt-BR: Nenhum arquivo GEDCOM encontrado.

en: No ancestors in the database.
pt-BR: Sem antepassados na base de dados.

en: No calendar conversion
pt-BR: Sem conversão de calendário

en: No children
pt-BR: Sem filhos

en: No contact
pt-BR: Sem contato

en: No custom modules are enabled.
pt-BR: Nenhum módulo customizado está habilitado.

en: No custom themes are enabled.
pt-BR: Nenhum tema customizado está habilitado.

en: No duplicates have been found.
pt-BR: Nenhuma duplicata foi encontrada.

en: No errors have been found.
pt-BR: Não foram encontrados erros.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
pt-BR[0]: Não há eventos para o próximo %s dia.
pt-BR[1]: Não existem eventos para os próximos %s dias.

en: No events exist for today.
pt-BR: Não existem eventos para hoje.

en: No events exist for tomorrow.
pt-BR: Não existem eventos para amanhã.

en: No events for living individuals exist for today.
pt-BR: Não existem eventos de pessoas vivas para hoje.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
pt-BR: Não existem eventos de pessoas vivas para amanhã.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
pt-BR[0]: Sem eventos para pessoas vivas para o próximo %s dia.
pt-BR[1]: Sem eventos para pessoas vivas para o próximo %s dias.

en: No facts exist for this family.
pt-BR: Não existem fatos para esta família.

en: No file was received. Please try again.
pt-BR: Nenhum arquivo foi recebido. Por favor envie novamente.

en: No link between the two individuals could be found.
pt-BR: Nenhuma ligação foi localizada entre estas duas pessoas.

en: No map data exists for this individual
pt-BR: Não existem dados para o mapa desta pessoa

en: No matching facts found
pt-BR: Não encontrada nenhuma combinação de fatos

en: No media file was provided.
pt-BR: Nenhum arquivo de mídia foi fornecido.

en: No news articles have been submitted.
pt-BR: Não há novos artigos.

en: No places found
pt-BR: Nenhum lugar encontrado

en: No places have been found.
pt-BR: Nenhum local foi encontrado.

en: No predefined text
pt-BR: Sem texto pré-definido

en: No records to display
pt-BR: Nenhum registro para exibir

en: No results found.
pt-BR: Nenhum resultado encontrado.

en: No signed-in and no anonymous users
pt-BR: Sem usuários conectados e anônimos

en: No temple - living ordinance
pt-BR: Sem templo - Ordenação vivo

en: No upgrade information is available.
pt-BR: Nenhuma informação de atualização está disponível.

en: Nobody at all
pt-BR: Ninguém em todos

en: Nocturnal
pt-BR: Noturno

en: None
pt-BR: Nenhum

en: Noon
pt-BR: Meio-dia

en: Norfolk Island
pt-BR: Ilha Norfolk

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
pt-BR: Normalmente, quaisquer alterações feitas a uma árvore genealógica precisam ser aprovadas por um moderador. Esta opção permite ao usuário fazer alterações sem a necessidade de aprovação de um moderador.

en: North Korea
pt-BR: Coreia do Norte

en: Northern Ireland
pt-BR: Irlanda do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt-BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt-BR: Noruega

en: Not a valid individual, family, or source ID
pt-BR: Não é um identificador válido de Pessoa, Família ou Fonte

en: Not approved by an administrator
pt-BR: Não verificado pelo administrador

en: Not living
pt-BR: Não Vivos

en: Not married
pt-BR: Solteiro

en: Not verified by the user
pt-BR: Não verificado pelo usuário

en: Note
pt-BR: Nota

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
pt-BR: Note que se uma conta de usuário está ligada a um registro, então este usuário será sempre capaz de ver este registro.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
pt-BR: Aviso: longos tamanhos de caminhos requerem grande quantidade de cálculos, quais podem deixar seu site lento para estes usuários.

en: Notes
pt-BR: Notas

en: Nothing found to cleanup
pt-BR: Nada encontrado na limpeza

en: Nothing found.
pt-BR: Nada encontrado.

en: Nuku’Alofa, Tonga
pt-BR: Nuku'Alofa, Tonga

en: Number of children
pt-BR: Número de filhos

en: Number of days to show
pt-BR: Quantidade de dias para exibir

en: Number of families without children
pt-BR: Número de famílias sem filhos

en: Number of generations
pt-BR: Número de gerações

en: Number of given names
pt-BR: Número de nomes próprios

en: Number of marriages
pt-BR: Números de casamentos

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
pt-BR: Número de meses desde o último acesso para uma conta de usuário ser considerada inativa:

en: Number of pages
pt-BR: Número de páginas

en: Number of surnames
pt-BR: Número de sobrenomes

en: Nurse
pt-BR: Ama-Seca

en: Oakland, California, United States
pt-BR: Oakland, Califórnia

en: Oaxaca, Mexico
pt-BR: Oaxaca, México

en: Occupation
pt-BR: Profissão

en: Occupations
pt-BR: Ocupações

en: Occupied Palestinian Territory
pt-BR: Território Ocupado da Palestina

en: Ogden, Utah, United States
pt-BR: Ogden, Utah, Estados Unidos

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
pt-BR: Cidade de Oklahoma, Oklahoma

en: Old data
pt-BR: Dados antigos

en: Old files found
pt-BR: Arquivos antigos encontrados

en: Oldest at bottom
pt-BR: Mais velho no final

en: Oldest at top
pt-BR: Mais velho no topo

en: Oldest father
pt-BR: Pai mais idoso

en: Oldest female
pt-BR: Mulher mais idosa

en: Oldest living individuals
pt-BR: Pessoa mais idosa vivendo

en: Oldest male
pt-BR: Homem mais idoso

en: Oldest mother
pt-BR: Mãe mais idosa

en: Olivia
pt-BR: Oliva

en: Oman
pt-BR: Omã

en: On this day
pt-BR: Neste dia

en: On this day…
pt-BR: Este Dia em nossa história …

en: Only managers can edit
pt-BR: Somente gestores podem alterar

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
pt-BR: Oops! O servidor web não conseguiu se conectar no servidor da base de dados. Ele pode estar ocupado, em manutenção, ou simplesmente quebrado. Você deveria <a href="index.php">tentar novamente</a> em alguns minutos ou contatar o administrador do site.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
pt-BR: Ops! O webtrees não conseguiu criar arquivos neste diretório.

en: Optional prefixes and suffixes
pt-BR: Prefixos e sufixos opcionais

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
pt-BR: Oquirrh Mountain, Utah, Estados Unidos

en: Order
pt-BR: Ordem

en: Ordinance
pt-BR: Mandato

en: Ordination
pt-BR: Ordenação

en: Orientation
pt-BR: Orientação da página

en: Orlando, Florida, United States
pt-BR: Orlando, Flórida

en: Other
pt-BR: Outro

en: Other facts to show in charts
pt-BR: Outros fatos para exibir nos gráficos

en: Other folder… please type in
pt-BR: Outra pasta… por favor informe

en: Other preferences
pt-BR: Outras configurações

en: Others
pt-BR: Outros

en: Overwrite existing coordinates.
pt-BR: Sobrescrever coordenadas existentes.

en: Own charts
pt-BR: Próprios gráficos

en: Owner
pt-BR: Proprietário

en: PHP blocked the file because of its extension.
pt-BR: PHP bloqueou o arquivo pela extensão.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
pt-BR: A extensão PHP “%1$s” está desabilitada. Sem ela, as seguintes características não funcionarão: %2$s. Por favor solicite para o administrador do seu servidor para habilitá-la.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
pt-BR: A extensão PHP “%s” está desabilitada. Você não pode instalar webtrees até que ela esteja habilitada. Por favor solicite ao administrador do seu servidor para habilitá-lo.

en: PHP failed to write to disk.
pt-BR: PHP falhou ao escrever no disco.

en: PHP information
pt-BR: Informações do PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
pt-BR: Configuração PHP “%1$s” está desabilitada. Sem ela, as seguintes características não funcionarão: %2$s. Por favor solicite para o administrador de seu servidor habilitá-la.

en: PHP time limit
pt-BR: Tempo limite do PHP

en: Page
pt-BR: Página

en: Page %s of %s
pt-BR: Página %s de %s

en: Page size
pt-BR: Tamanho da página

en: Painting
pt-BR: Pintura

en: Pakistan
pt-BR: Paquistão

en: Palette
pt-BR: Paleta

en: Palmyra, New York, United States
pt-BR: Palmyra, Nova York

en: Panama
pt-BR: Panamá

en: Panama City, Panama
pt-BR: Cidade de Panamá, Panamá

en: Papeete, Tahiti
pt-BR: Papeete, Taiti

en: Papua New Guinea
pt-BR: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt-BR: Paraguai

en: Parents
pt-BR: Pais

en: Parents and siblings
pt-BR: Pais e irmãos

en: Parent’s age
pt-BR: Idade dos pais

en: Password
pt-BR: Senha

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
pt-BR: Senhas devem ter no mínimo 6 caracteres de comprimento e diferenciam maiúsculas e minúsculas, assim "senha" é diferente de "SENHA".

en: Passwords must contain at least 6 characters.
pt-BR: Senhas precisam conter no mínimo 6 caracteres.

en: Payson, Utah, United States
pt-BR: Payson, Utah, Estados Unidos

en: Pedigree
pt-BR: Genealogia

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
pt-BR: Adotado

[ctx: Pedigree]
en: Birth
pt-BR: Nascido

[ctx: Pedigree]
en: Foster
pt-BR: De criação

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
pt-BR: Selamento

en: Pedigree chart
pt-BR: Árvore genealógica

en: Pedigree map
pt-BR: Mapa genealógico

en: Pedigree map of %s
pt-BR: Mapa genealógico de %s

en: Pedigree of %s
pt-BR: Árvore genealógica de %s

en: Pedigree tree of %s
pt-BR: Árvores genealógica de %s

en: Pending changes
pt-BR: Alterações Pendentes

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
pt-BR: As alterações pendentes são mostradas apenas quando a sua conta tem permissão para alterar. Quando você sai, você não será mais capaz de vê-las. Além disso, as alterações pendentes são exibidas apenas em certas páginas. Por exemplo, eles não são mostradas em listas, relatórios ou resultados de pesquisa.

en: Permanent number
pt-BR: Número permanente

en: Permanently delete these records?
pt-BR: Excluir permanentemente esses registros?

en: Perth, Australia
pt-BR: Perth, Austrália

en: Philippines
pt-BR: Filipinas

en: Phoenix, Arizona, United States
pt-BR: Phoenix, Arizona, Estados Unidos

en: Phone
pt-BR: Telefone

en: Phonetic
pt-BR: Fonético

en: Phonetic algorithm
pt-BR: Algoritmo fonético

en: Phonetic name
pt-BR: Nome fonético

en: Phonetic place
pt-BR: Local fonético

en: Phonetic search
pt-BR: Pesquisa fonética

en: Phonetic title
pt-BR: Título fonético

en: Photo
pt-BR: Foto

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
pt-BR: PhpGedView pode estar instalado em um destes diretórios:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
pt-BR: O PhpGedView deve estar na versão 4.2.3, ou qualquer SVN acima da #%s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
pt-BR: O PhpGedView deve usar o mesmo banco de dados como webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
pt-BR: Assistente de transferência PhpGedView para webtrees

en: Pink Plastic
pt-BR: Plástico Rosa

en: Place
pt-BR: Local

en: Place check
pt-BR: Seleção de Local

en: Place contains
pt-BR: Local contendo

en: Place hierarchy
pt-BR: Locais

en: Place in Hebrew
pt-BR: Local em Hebraico

en: Place list
pt-BR: Lista de Local

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
pt-BR: Nomes de locais são frequentemente muito longos para estarem em gráficos, listas, etc. Eles podem ser abreviados exibindo somente a primeira parte do nome, como <i>vila, departamento</i>, ou a última parte dele, como <i>região, país</i>.

en: Place of LDS baptism
pt-BR: Local do batismo mórmom

en: Place of LDS child sealing
pt-BR: Local do Selamento Mórmom de criança

en: Place of LDS endowment
pt-BR: Local da dotação mórmom

en: Place of LDS spouse sealing
pt-BR: Local do Selamento Mórmom de cônjuge

en: Place of adoption
pt-BR: Local da adoção

en: Place of baptism
pt-BR: Local do batismo

en: Place of bar mitzvah
pt-BR: Local do bar mitzvá

en: Place of bat mitzvah
pt-BR: Local do bat mitzvá

en: Place of birth
pt-BR: Local de nascimento

en: Place of blessing
pt-BR: Local da Bênção

en: Place of brit milah
pt-BR: Local do brit milá

en: Place of burial
pt-BR: Local do Sepultamento

en: Place of christening
pt-BR: Local do batismo

en: Place of confirmation
pt-BR: Local da confirmação

en: Place of cremation
pt-BR: Local da Cremação

en: Place of death
pt-BR: Local do falecimento

en: Place of emigration
pt-BR: Local de Emigração

en: Place of engagement
pt-BR: Local do noivado

en: Place of event
pt-BR: Local do Evento

en: Place of first communion
pt-BR: Local da primeira comunhão

en: Place of immigration
pt-BR: Local de imigração

en: Place of marriage
pt-BR: Local do casamento

en: Place of marriage banns
pt-BR: Local de anúncios de casamento

en: Place of naturalization
pt-BR: Local de Naturalização

en: Place of ordination
pt-BR: Local de Ordenação

en: Place of residence
pt-BR: Local da Residência

en: Place the website offline, by creating the file %s…
pt-BR: Deixar o site offline, criando o arquivo %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
pt-BR: Deixar o site online, excluíndo o arquivo %s…

en: Places
pt-BR: Locais

en: Places found
pt-BR: Lugares encontrados

en: Places in %s
pt-BR: Locais em %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
pt-BR: Locais dever ser colocados de acordo com os padrões para genealogia. Em genealogia, os lugares são registrados com as informações mais específicas sobre o primeiro lugar e, em seguida, trabalhar até o lugar menos específicos por último, usando vírgulas para separar os diferentes níveis de local. O nível que você registra a informação de local pode representar os níveis do governo ou igreja onde os registros vitais deste local são mantidos.<br><br>Por exemplo, um local como São Paulo poderia ser colocado como "Santos, São Paulo, Brasil".<br><br>Vamos examinar cada parte deste local. A primeira parte "Santos" é a cidade ou município onde o evento ocorreu. Em alguns países, pode haver subdivisões ou distritos dentro de uma cidade que são importantes de serem notadas. Neste caso, eles deveriam vir antes da cidade. A próxima parte, "São Paulo" é o estado e Brasil é o país. É importante notar cada localidade porque registros genealógicos são mantidos por governos para cada nível.<br><br>Se um nivel de local é desconhecido, você deveria deixar um espaço entre vírgulas. Suponha, no exemplo acima, que você não sabe o estado de Santos. Você deveria então registrar "Santos, , Brasil". Suponha que você somente saiba que uma pessoa nasceu no estado de São Paulo. Você deveria colocar a informação como ", São Paulo, Brasil".<br><br>Você pode usar o link <b>Procurar Local</b> para ajudá-lo a procurar locais que já estão na base de dados.

en: Play
pt-BR: Reproduzir

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
pt-BR: Favor informar um Nome, Sobrenome ou Local. Opcionalmente informe o Ano

en: Please enter a message subject.
pt-BR: Por favor informe o assunto da mensagem.

en: Please enter a valid email address.
pt-BR: Por favor informe um endereço de e-mail válido.

en: Please enter more than one character.
pt-BR: Por favor informe mais que um caractere.

en: Please enter some message text before sending.
pt-BR: Por favor escreva algum texto antes de enviar.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
pt-BR: Por favor informe um endereço de email para que possamos contactá-lo em resposta a esta mensagem. Se você não informar seu endereço de e-mail não conseguiremos responder a sua dúvida. Seu endereço de e-mail não será usado em qualquer outra forma além de responder esta sua dúvida.

en: Poland
pt-BR: Polônia

en: Port number
pt-BR: Número de porta

en: Portland, Oregon, United States
pt-BR: Portland, Oregon, Estados Unidos

en: Porto Alegre, Brazil
pt-BR: Porto Alegre, Brasil

en: Portrait
pt-BR: Retrato

en: Postal code
pt-BR: Código postal

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
pt-BR: Texto pré-definido que estabelece que o administrador decidirá sobre cada requisição para uma conta de usuário

en: Predefined text that states all users can request a user account
pt-BR: Texto pré-definido que estabelece que todos os usuários podem requisitar uma conta de usuário

en: Predefined text that states only family members can request a user account
pt-BR: Texto pré-definido que estabelece que somente membros da família podem solicitar uma conta de usuário

en: Preferences
pt-BR: Preferências

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
pt-BR: Existem preferências para o módulo “%s”, mas este módulo não existe mais.

en: Preferred contact method
pt-BR: Método de contato preferido

en: Prefixes
pt-BR: Prefixos

en: Presentation style
pt-BR: Estilo da apresentação

en: President’s Office
pt-BR: Escritório do Presidente

en: Preston, England
pt-BR: Preston, Inglaterra

en: Priest
pt-BR: Padre

en: Print basic events when blank
pt-BR: Imprimir eventos básicos quando vazios

en: Privacy
pt-BR: Privacidade

en: Privacy restrictions
pt-BR: Restrições de privacidade

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
pt-BR: Restrições de privacidade - estas aplicam-se aos registros e fatos que não contêm uma tag GEDCOM RESN

en: Private
pt-BR: Privado

en: Probate
pt-BR: Comprovação de Legitimidade

en: Property
pt-BR: Propriedade

en: Provo City Center, Utah, United States
pt-BR: Provo City Center, Utah, Estados Unidos

en: Provo, Utah, United States
pt-BR: Provo, Utah, Estados Unidos

en: Publication
pt-BR: Publicação

en: Puerto Rico
pt-BR: Porto Rico

en: Qatar
pt-BR: Catar

en: Quality of data
pt-BR: Qualidade dos dados

en: Question
pt-BR: Pergunta

en: Quick family facts
pt-BR: Fatos rápidos da família

en: Quick individual facts
pt-BR: Fatos rápidos da pessoa

en: Quick repository facts
pt-BR: Fatos rápidos do repositório

en: Quick source facts
pt-BR: Fatos rápidos de fonte

en: RE:
pt-BR: RES:

en: README documentation
pt-BR: Documentação LEIA-ME

en: Rabbi
pt-BR: Rabino

en: Raleigh, North Carolina, United States
pt-BR: Raleigh, Carolina do Norte

en: Random images from the current family tree.
pt-BR: Imagens aleatórias da árvore genealógica atual.

en: Re-order children
pt-BR: Re-ordenar filhos

en: Re-order families
pt-BR: Reordenar famílias

en: Re-order media
pt-BR: Reorganizar mídias

en: Real name
pt-BR: Nome real

en: Recent changes
pt-BR: Alterações Recentes

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
pt-BR: Eventos Recentes (< 100 anos)

en: Recife, Brazil
pt-BR: Recife, Brasil

en: Record
pt-BR: Registro

en: Record ID number
pt-BR: Número de identificação do registro

en: Record file number
pt-BR: Número do arquivo de registro

en: Records
pt-BR: Registros

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
pt-BR: Registros não são do mesmo tipo. Não é possível consolidar registros que não sejam do mesmo tipo.

en: Redlands, California, United States
pt-BR: Redlands, Califórnia

en: Reference number
pt-BR: Número de referência

en: Regina, Saskatchewan, Canada
pt-BR: Regina, Saskatchewan, Canadá

en: Registered partnership
pt-BR: Regime de Bens

en: Registry officer
pt-BR: Oficial de Registro

en: Regular expression
pt-BR: Expressão regular

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
pt-BR: Expressões regulares são avançadas técnicas de correspondência por padrões.

en: Reject
pt-BR: Rejeitar

en: Reject all changes
pt-BR: Desfazer todas as alterações

en: Related families
pt-BR: Famílias relacionadas

en: Related individuals
pt-BR: Indivíduos relacionados

en: Relationship
pt-BR: Parentesco

en: Relationship to father
pt-BR: Relação Paterna

en: Relationship to me
pt-BR: Parentesco comigo

en: Relationship to mother
pt-BR: Relação com a mãe

en: Relationship to parents
pt-BR: Relação com os pais

en: Relationship: %s
pt-BR: Parentesco: %s

en: Relationships
pt-BR: Relações de parentesco

en: Relationships between %1$s and %2$s
pt-BR: Parentesco entre %1$s e %2$s

en: Religion
pt-BR: Religião

en: Religious institution
pt-BR: Instituição Religiosa

en: Religious marriage
pt-BR: Casamento religioso

en: Reminder email frequency (days)
pt-BR: Frequência de envio dos lembretes (dias)

en: Remote server
pt-BR: Servidor remoto

en: Remove
pt-BR: Remover

en: Remove duplicate links
pt-BR: Remover links duplicados

en: Remove flag
pt-BR: Remover bandeira

en: Remove individual
pt-BR: Remover pessoa

en: Remove link from list
pt-BR: Remover Link da lista

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
pt-BR: Remover o caminho de mídia GEDCOM dos nomes de arquivos

en: Remove this location?
pt-BR: Remover este local?

en: Reno, Nevada, United States
pt-BR: Reno, Nevada, Estados Unidos

en: Renumber
pt-BR: Renumerar

en: Renumber family tree
pt-BR: Renumerar árvore genealógica

en: Replace with
pt-BR: Substituir por

en: Replacement text
pt-BR: Texto substituto

en: Reply
pt-BR: Responder

en: Report
pt-BR: Relatório

en: Reports
pt-BR: Relatórios

en: Repositories
pt-BR: Repositórios

en: Repositories found
pt-BR: Repositórios encontrados

en: Repository
pt-BR: Repositório

[ctx: Repository]
en: Name
pt-BR: Nome

en: Repository contains
pt-BR: Repositório contendo

en: Repository name
pt-BR: Nome do repositório

en: Republic of the Congo
pt-BR: Congo-Brazzaville

en: Request a new password
pt-BR: Solicitar nova senha

en: Request a new user account
pt-BR: Cadastrar-se como novo usuário

en: Research task
pt-BR: Tarefa de pesquisa

en: Research tasks
pt-BR: Tarefas de pesquisa

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
pt-BR: Tarefas de pesquisa são eventos especiais, adicionados para pessoas em suas árvores genealógicas, quais identificam a necessidade de pesquisa relacionada. Você pode usá-las como um lembrete para verificar fatos em fontes mais confiáveis, para obter documentos ou fotografias, para resolver informações conflitantes, etc.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
pt-BR: Tarefas de pesquisa são armazenadas usando a etiqueta GEDCOM especial "_TODO". Outras aplicações genealógicas podem não reconhecer esta etiqueta.

en: Residence
pt-BR: Residência

en: Restore the default block layout
pt-BR: Restaurar a disposição de blocos padrão

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
pt-BR: Restringir o acesso ao site, utilizando endereços IP e strings user-agent.

en: Restrict to immediate family
pt-BR: Restringir à família imediata

en: Restriction
pt-BR: Restrição

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
pt-BR: Restrições pode ser adicionadas aos registros e/ou fatos. Eles restringem quem pode ver os dados e quem pode alterá-los.

en: Resulting value
pt-BR: Valor resultante

en: Results
pt-BR: Resultados

en: Retirement
pt-BR: Aposentadoria

en: Reunion
pt-BR: Reunião

en: Rexburg, Idaho, United States
pt-BR: Rexburg, Idaho, Estados Unidos

en: Right section blocks
pt-BR: Blocos do lado direito

en: Role
pt-BR: Cargo

en: Romania
pt-BR: Romênia

en: Romanized
pt-BR: Romanizado

en: Romanized place
pt-BR: Local romanizado

en: Romanized title
pt-BR: Título romanizado

en: Roots
pt-BR: Raízes

en: Rule
pt-BR: Regra

en: Russia
pt-BR: Rússia

en: Rwanda
pt-BR: Ruanda

en: SMTP mail server
pt-BR: Servidor de correio SMTP

en: Sacramento, California, United States
pt-BR: Sacramento, Califórnia

en: Sage
pt-BR: Verde translúcido

en: Saint Helena
pt-BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt-BR: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt-BR: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt-BR: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt-BR: São Vicente e Granadinas

en: Salt Lake City, Utah, United States
pt-BR: Salt Lake City, Utah, Estados Unidos

en: San Antonio, Texas, United States
pt-BR: San Antonio, Texas, Estados Unidos

en: San Diego, California, United States
pt-BR: San Diego, Califórnia

en: San Salvador, El Salvador
pt-BR: São Salvador, Salvador

en: Santo Domingo, Dominican Republic
pt-BR: Santo Domingo, República Dominicana

en: Sao Paulo, Brazil
pt-BR: São Paulo, Brasil

en: Sao Tome and Principe
pt-BR: São Tomé e Príncipe

en: Sat
pt-BR: Sáb

en: Satellite
pt-BR: Satélite

en: Saturday
pt-BR: Sábado

en: Saudi Arabia
pt-BR: Arábia Saudita

en: School or college
pt-BR: Escola ou faculdade

en: Scotland
pt-BR: Escócia

en: Scrapbook
pt-BR: Livro de Fotos

en: Sealing canceled (divorce)
pt-BR: Selamento cancelado (divórcio)

en: Search
pt-BR: Pesquisar

en: Search and replace
pt-BR: Pesquisar e substituir

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
pt-BR: Pesquisar e substituir texto, usando simples pesquisas ou padrões avançados de correspondência.

en: Search engine
pt-BR: Ferramenta de busca

en: Search filters
pt-BR: Filtros de pesquisa

en: Search for
pt-BR: Pesquisar por

en: Search globally
pt-BR: Pesquisar globalmente

en: Search locally
pt-BR: Pesquisar localmente

en: Search method
pt-BR: Método de pesquisa

en: Search text/pattern
pt-BR: Pesquisar texto/padrão

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
pt-BR: Procurar todas as relações de parentesco possíveis pode consumir muito tempo em árvores complexas.

en: Seattle, Washington, United States
pt-BR: Seattle, Washington, Estados Unidos

en: Second record
pt-BR: Segundo registro

en: Secure connection
pt-BR: Conexão segura

en: Security code
pt-BR: Código de segurança

en: See %s for more information.
pt-BR: Ver %s para mais informação.

en: Select
pt-BR: Selecionar

en: Select a GEDCOM file to import
pt-BR: Selecionar um arquivo GEDCOM para importar

en: Select a block and use the arrows to move it.
pt-BR: Selecione um bloco e use as setas para movê-lo.

en: Select a date
pt-BR: Selecionar uma data

en: Select events
pt-BR: Selecionar Eventos

en: Select flag
pt-BR: Selecionar bandeira

en: Select individuals by place or date
pt-BR: Selecionar pessoas para lugar ou data

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
pt-BR: Selecione registros de uma árvore genealógica e salve-as em um arquivo GEDCOM.

en: Select the desired age interval
pt-BR: Selecione o intervalo de idade desejada

en: Select the desired count interval
pt-BR: Selecione o intervalo de contagem desejado

en: Select the facts and events to keep from both records.
pt-BR: Selecionar os fatos e eventos para manter de ambos os registros.

en: Select the languages that will be shown in menus.
pt-BR: Selecionar os idiomas que serão exibidos nos menus.

en: Select two records to merge.
pt-BR: Selecionar dois registros para mesclar.

en: Seller
pt-BR: Vendedor

en: Send
pt-BR: Enviar

en: Send a message
pt-BR: Enviar Mensagem

en: Send a message to all users
pt-BR: Enviar mensagem para todos os usuários

en: Send a message to users who have never signed in
pt-BR: Enviar mensagem aos usuários que nunca acessaram o site

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
pt-BR: Enviar mensagem aos usuários que não acessam o site há 6 meses

en: Send broadcast messages
pt-BR: Enviar mensagens para todos

en: Send out reminder emails
pt-BR: Enviar lembrete por emails

en: Sender name
pt-BR: Nome do remetente

en: Sending email
pt-BR: Enviando mensagem

en: Sending server name
pt-BR: Nome do servidor do remetente

en: Seoul, Korea
pt-BR: Seul, Corea do Sul

en: Separated
pt-BR: Separação

en: Serbia
pt-BR: Sérvia

en: Servant
pt-BR: Servo

en: Server information
pt-BR: Informação do servidor

en: Server name
pt-BR: Nome do servidor

en: Session timeout
pt-BR: Tempo máximo de sessão

en: Set as default
pt-BR: Definir como padrão

en: Set the access level for each tree.
pt-BR: Definir o nível de acesso para cada árvore.

en: Set the default blocks for new family trees
pt-BR: Definir blocos padrão para novas árvores genealógicas

en: Set the default blocks for new users
pt-BR: Definir blocos padrão para novos usuários

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
pt-BR: Defina o número padrão de gerações para exibir nos gráficos de Descendência e Árvore Genealógica.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
pt-BR: Defina o número máximo de gerações exibidas nos gráficos de Descendência.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
pt-BR: Defina o número máximo de gerações a exibir nos gráficos de Árvore Genealógica.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
pt-BR: Defina o nível de acesso de privacidade para todas as pessoas falecidas.

en: Set the status to “approved”.
pt-BR: Definir a condição para "aprovado".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
pt-BR: Definindo isto para <b>Sim</b> ira colocar links nas pessoas, fontes e famílias para deixar os usuários abrir uma outra janela contendo os dados direto do arquivo GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
pt-BR: Configurar passo a passo o webtrees

en: Seychelles
pt-BR: Seicheles

en: Shared note
pt-BR: Nota compartilhada

en: Shared note contains
pt-BR: Nota Compartilhada contendo

en: Shared notes
pt-BR: Notas Compartilhadas

en: Shared notes found
pt-BR: Notas Compartilhadas encontradas

en: She died
pt-BR: Ela morreu

en: She married
pt-BR: Ela casou

en: She resided at
pt-BR: Ela residiu em

en: She was born
pt-BR: Ela nasceu

en: She was buried
pt-BR: Ela foi sepultada

en: She was christened
pt-BR: Ela foi batizada

en: She was cremated
pt-BR: Ela foi cremada

en: Shiny Tomato
pt-BR: Tomate Brilhante

en: Short version
pt-BR: Versão Reduzida

en: Shortcut
pt-BR: Atalho

en: Shortest marriage
pt-BR: Casamento mais curto

en: Should this block be hidden when it is empty
pt-BR: Esse bloco deve ser escondido se estiver vazio

en: Show
pt-BR: Exibir

en: Show a download link in the media viewer
pt-BR: Mostrar link para download no visualizador de mídia

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
pt-BR: Mostrar os termos de uso na página de "Solicitar nova conta de usuário"

en: Show all notes
pt-BR: Exibir todas as notas

en: Show all places in a list
pt-BR: Exibir lista de todos os Locais

en: Show all sources
pt-BR: Exibir todas as fontes

en: Show all spouses and ancestors
pt-BR: Exibir todos os cônjuges e antepassados

en: Show all tags
pt-BR: Exibir todas as palavras-chave

en: Show an age cursor
pt-BR: Mostrar um cursor de idade

en: Show chart details by default
pt-BR: Exibir detalhes do gráfico por padrão

en: Show children of ancestors
pt-BR: Exibir filhos dos antepassados

en: Show counts before or after name
pt-BR: Colocar contadores antes ou depois do nome

en: Show couples where either partner married more than once.
pt-BR: Mostrar casais em que um dos parceiros foi casados mais de uma vez.

en: Show couples where only the female partner is dead.
pt-BR: Exibir casais que somente a parceira é falecida.

en: Show couples where only the male partner is dead.
pt-BR: Exivir casais que somente o parceiro é falecido.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
pt-BR: Exibir casais que se casaram há mais de 100 anos atrás.

en: Show couples who married within the last 100 years.
pt-BR: Exibir casais que se casaram nos últimos 100 anos.

en: Show couples with an unknown marriage date.
pt-BR: Exibir casais com a data de casamento desconhecida.

en: Show cousins
pt-BR: Exibir primos

en: Show date of last update
pt-BR: Exibir data da última atualização

en: Show dead individuals
pt-BR: Mostrar pessoas falecidas

en: Show details
pt-BR: Exibir detalhes

en: Show divorced couples.
pt-BR: Exibir casais divorciados.

en: Show images
pt-BR: Exibir imagens

en: Show inactive places
pt-BR: Exibir locais inativos

en: Show individuals born more than 100 years ago.
pt-BR: Exibir pessoas nascidas há mais de 100 anos atrás.

en: Show individuals born within the last 100 years.
pt-BR: Exibir pessoas nascidas nos últimos 100 anos.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
pt-BR: Exibir pessoas que estão vivas ou casais em que ambos os cônjuges estão vivos.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
pt-BR: Exibir pessoas falecidas ou casais em que ambos os cônjuges faleceram.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
pt-BR: Exibir pessoas que morreram há mais que 100 anos atrás.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
pt-BR: Exibir pessoas que morreram nos últimos 100 anos.

en: Show list of family trees
pt-BR: Exibir lista de árvores genealógicas

en: Show living individuals
pt-BR: Exibir pessoas vivas

en: Show names of private individuals
pt-BR: Exibir nomes de pessoas privadas

en: Show notes
pt-BR: Exibir notas

en: Show occupations
pt-BR: Exibir ocupações

en: Show only births, deaths, and marriages
pt-BR: Exibir apenas nascimentos, falecimentos e casamentos

en: Show only events of living individuals
pt-BR: Exibir somente eventos das pessoas vivas

en: Show only females.
pt-BR: Exibir somente mulheres.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
pt-BR: Exibir somente pessoas em que o gênero não é conhecido.

en: Show only individuals, events, or all
pt-BR: Exibir apenas pessoas, eventos ou tudo

en: Show only males.
pt-BR: Exibir somente homens.

en: Show only the selected tags
pt-BR: Exibir somente as palavras-chave selecionadas

en: Show parents
pt-BR: Exibir pais

en: Show pending changes
pt-BR: Exibir alterações pendentes

en: Show photos
pt-BR: Exibir fotos

en: Show places in hierarchy
pt-BR: Exibir Hierarquia dos Locais

en: Show private relationships
pt-BR: Mostrar relações de parentesco privado

en: Show related individuals/families
pt-BR: Exibir pessoas/familias relacionadas

en: Show research tasks that are assigned to other users
pt-BR: Exibe tarefas de pesquisa que estão assignadas para outros usuários

en: Show research tasks that are not assigned to any user
pt-BR: Exibe tarefas de pesquisa que não estão assignadas para nenhum usuário

en: Show research tasks that have a date in the future
pt-BR: Exibir tarefas de pesquisa que tem uma data no futuro

en: Show residences
pt-BR: Exibir residências

en: Show slide show controls
pt-BR: Exibir controles de exibição da apresentação

en: Show sources
pt-BR: Exibir fontes

en: Show spouses
pt-BR: Exibir cônjuges

en: Show statistics charts
pt-BR: Exibir gráficos estatísticos

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
pt-BR: Exibir o %1$s %2$s partes do nome do local.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
pt-BR: primeiro

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
pt-BR: último

en: Show the date and time of update
pt-BR: Exibir a data e a hora de uma atualização

en: Show the events of close relatives on the individual page
pt-BR: Exibir eventos de parentes próximos na pagina pessoal

en: Show the family tree
pt-BR: Exibir a árvore genealógica

en: Show the list of individuals
pt-BR: Exibir a lista de pessoas

en: Show the list of surnames
pt-BR: Exibir a lista de sobrenomes

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
pt-BR: Exibe a localização de locais e eventos usando o serviço de mapas do Google Maps™.

en: Show the user who made the change
pt-BR: Mostrar ao usuário que fez a alteração

en: Show this block for which languages
pt-BR: Exibir este bloco para quais idiomas

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
pt-BR: Exibir imagens em miniatura em gráficos e grupos de família.

en: Show to managers
pt-BR: Mostrar para gestores

en: Show to members
pt-BR: Mostrar para membros

en: Show to visitors
pt-BR: Mostrar para visitantes

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
pt-BR: Exibir casais ou indivíduos "folhas". Estas são pessoas que estão vivas mas não têm filhos registrados na base de dados.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
pt-BR: Exibir casais ou indivíduos "raízes". Estas pessoas podem também ser chamadas de "patriarcas". Eles são indivíduos que não têm registro de pais na base de dados.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
pt-BR: Exibindo %1$s para %2$s de %3$s

en: Sibling
pt-BR: Irmão

en: Siblings
pt-BR: Irmãos

en: Sidebar
pt-BR: Barra Lateral

en: Sidebars
pt-BR: Barras laterais

en: Sierra Leone
pt-BR: Serra-Leoa

en: Sign in
pt-BR: Conectar

en: Sign out
pt-BR: Desconectar

en: Sign-in URL
pt-BR: URL da Página de Conexão

en: Sign-in and registration
pt-BR: Conectar e registrar

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
pt-BR: Datas simples são assumidas como sendo do calendário gregoriano. Para especificar uma data em outro calendário, adicione uma palavra-chave antes da data.

en: Singapore
pt-BR: Cingapura

en: Sister
pt-BR: Irmã

en: Site identification code
pt-BR: Código de identificação do site

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
pt-BR: Membros do site podem enviar mensagens entre eles. Você pode escolher como estas mensagens são enviadas para você, ou escolher não recebê-las.

en: Site verification code
pt-BR: Código de verificação do site

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
pt-BR: Códigos de verificação do site não funcionam quando o webtrees está instalado em um subdiretório.

en: Sitemaps
pt-BR: Mapa do site

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
pt-BR: Mapa do site é uma forma para os webmasters informarem os motores de busca sobre as páginas de um site web que estão disponíveis para rastreio. Todos os maiores motores de busca suportam mapa do site. Para mais informações, veja <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
pt-BR: Tamanho do mapa (em pixels)

en: Skip to content
pt-BR: Pular para o conteúdo

en: Slave
pt-BR: Escravo

en: Slide show
pt-BR: Apresentação de slides

en: Slovakia
pt-BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt-BR: Eslovênia

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
pt-BR: Pequenos sistemas (500 pessoas): 16-32MB, 10-20 segundos

en: Snowflake, Arizona, United States
pt-BR: Snowflake, Arizona, Estados Unidos

en: Social security number
pt-BR: Número do Seguro Social

en: Solomon Islands
pt-BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt-BR: Somália

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
pt-BR: Alguns programas de computador de genealogia criam arquivos GEDCOM que contêm nomes de arquivos de mídia com caminhos completos. Estes caminhos não existirão no servidor de internet. Para permitir que o webtrees encontre o arquivo, a primeira parte do caminho deve ser removida.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
pt-BR: Algumas páginas podem exibir o número de vezes em que elas foram visitadas.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
pt-BR: Alguns nomes de lugares podem ser escritos com prefixos e sufixos opcionais. Por exemplo, "Orange" versus "Departamento de Orange". Se a árvore genealógica contém os nomes de lugares completos, mas o banco de dados geográfico contém os nomes de lugares resumidos, então você deve especificar uma lista de prefixos e sufixos para ser ignoradas. Múltiplas opções devem ser separadas por ponto-e-vírgula. Por exemplo, "Distrito;Distrito de" ou "Vila;Vila de;V.".

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
pt-BR: Alguns temas podem exibir ícones na aba de "Fatos e eventos".

en: Son
pt-BR: Filho

en: Son of %s
pt-BR: Filho de %s

en: Sort order
pt-BR: Tipo de ordenação

en: Sounds like
pt-BR: Soa como

en: Source
pt-BR: Fonte

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
pt-BR: Citações de fonte podem incluir campos para registrar a qualidade do dado (primário, secundário, etc.) e a data que o evento foi registrado na fonte. Se você não usar estes campos, você pode desabilitá-los quando criar novas citações de fonte.

en: Source contains
pt-BR: Fonte contendo

en: Source type
pt-BR: Tipo de fonte

en: Sources
pt-BR: Fontes

en: Sources to the events
pt-BR: Fontes para eventos

en: South Africa
pt-BR: África do Sul

en: South America
pt-BR: América do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt-BR: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Sudan
pt-BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt-BR: Espanha

en: Spokane, Washington, United States
pt-BR: Spokane, Washington, Estados Unidos

en: Spouse
pt-BR: Cônjuge

en: Spouse census date
pt-BR: Data do censo do cônjuge

en: Spouse census place
pt-BR: Local do censo do cônjuge

en: Spouse note
pt-BR: Nota do cônjuge

en: Spouses
pt-BR: Cônjuges

en: Spouses and children
pt-BR: Cônjuges e filhos

en: St. George, Utah, United States
pt-BR: St. George, Utah, Estados Unidos

en: St. Louis, Missouri, United States
pt-BR: St. Louis, Missouri, Estados Unidos

en: St. Paul, Minnesota, United States
pt-BR: St. Paul, Minnesota, Estados Unidos

en: Standard
pt-BR: Normal

en: Start IP address
pt-BR: Endereço IP inicial

en: Start at parents
pt-BR: Iniciar nos pais

en: Start slide show on page load
pt-BR: Iniciar a exibição da apresentação no carregamento da página

en: Start year
pt-BR: Ano Inicial

en: Starting range of change dates
pt-BR: Iniciando a série de alteração de datas

en: State
pt-BR: Estado

en: Statistics
pt-BR: Estatísticas

en: Statistics chart
pt-BR: Gráfico de estatísticas

en: Status
pt-BR: Situação

en: Status change date
pt-BR: Data de alteração do status

en: Stillborn
pt-BR: Natimorto

en: Stillborn: exempt
pt-BR: Nati-morto: isento

en: Stockholm, Sweden
pt-BR: Estocolmo, Suécia

en: Stop
pt-BR: Parar

en: Store watermarked full size images on server
pt-BR: Armazenar imagens com marca d'água em tamanho original no servidor

en: Store watermarked thumbnails on server
pt-BR: Armazenar miniaturas com marca d'água no servidor

en: Stories
pt-BR: Estórias

en: Story
pt-BR: Estória

en: Story title
pt-BR: Título da estória

en: Subdivision
pt-BR: Subdivisão

en: Subject
pt-BR: Assunto

en: Submission
pt-BR: Envio

en: Submitted but not yet cleared
pt-BR: Submetido mas não apurado

en: Submitter
pt-BR: Remetente

en: Sudan
pt-BR: Sudão

en: Suffixes
pt-BR: Sufixos

en: Sun
pt-BR: Dom

en: Sunday
pt-BR: Domingo

en: Support and documentation can be found at %s.
pt-BR: Suporte e documentação podem ser encontrados em %s.

en: Surname
pt-BR: Sobrenome

en: Surname distribution chart
pt-BR: Gráfico de distribuição de sobrenome

en: Surname list style
pt-BR: Estilo da lista de sobrenome

en: Surname option
pt-BR: Opção de Sobrenome

en: Surname prefix
pt-BR: Prefixo do sobrenome

en: Surname tradition
pt-BR: Tradição do sobrenome

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
pt-BR: Islandês

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
pt-BR: Lituano

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
pt-BR: Polonês

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
pt-BR: Português

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
pt-BR: Espanhol

[ctx: Surname tradition]
en: none
pt-BR: nenhum

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
pt-BR: Sobrenomes são flexionados para indicar o gênero do indivíduo e seu estado civil.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
pt-BR: Sobrenomes são flexionados para indicar o gênero do indivíduo.

en: Svalbard and Jan Mayen
pt-BR: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Swap individuals
pt-BR: Trocar pessoas

en: Swaziland
pt-BR: Suazilândia

en: Sweden
pt-BR: Suécia

en: Switzerland
pt-BR: Suíça

en: Sydney, Australia
pt-BR: Sydney, Austrália

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
pt-BR: Sincronizar árvores genealógicas com arquivos GEDCOM

en: Syria
pt-BR: Síria

en: Tab
pt-BR: Aba

en: Table prefix
pt-BR: Prefixo da tabela

en: Tabs
pt-BR: Abas

en: Tag
pt-BR: Palavra-chave

en: Taipei, Taiwan
pt-BR: Taipé, Taiwan

en: Tajikistan
pt-BR: Tadjiquistão

en: Tampico, Mexico
pt-BR: Tampico, México

en: Tanzania
pt-BR: Tanzânia

en: Teal Top
pt-BR: Verde-azulado

en: Technical help contact
pt-BR: Contato para ajuda técnica

en: Templates
pt-BR: Modelos

en: Temple
pt-BR: Templo

en: Terrain
pt-BR: Terreno

en: Text
pt-BR: Texto

en: Thailand
pt-BR: Tailândia

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
pt-BR: O campo <b>nome</b> contém o nome completo da pessoa, como ele deveria ser pronunciado ou como ele foi registrado. Isto é como ele será exibido na tela. Usa o padrão de anotações genealógicas para identificar diferentes partes do nome.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
pt-BR: O campo <b>sobrenome</b> contém o nome que é usado para classificar e agrupar. Ele pode ser diferente do sobrenome real de uma pessoa qual sempre é retirado do campo <b>nome</b>. Este campo pode ser usado para classificar sobrenomes com ou sem prefixo (Silva / da Silva) e para agrupar variações de pronúncia ou inflexões (Sousa / Souza). Se uma pessoa precisa ser listado em mais que um sobrenome, cada um deles deveriam ser separados por uma vírgula.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
pt-BR: O arquivo GEDCOM “%s” foi importado.

en: The Hague, Netherlands
pt-BR: Haia, Holanda

en: The PHP temporary folder is missing.
pt-BR: Diretório temporário PHP está faltando.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
pt-BR: O assistente do PhpGedView para o webtrees é um processo automático para ajudar administradores a moverem de uma instalação PhpGedView para uma nova instalação webtrees. Ele irá transferir todos os PhpGedView GEDCOM e outras informações da base de dados diretamente para sua nova base de dados webtrees. Os seguintes requisitos são necessários:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
pt-BR: O administrador do site webtrees %s aprovou sua solicitação de conta. Agora você pode se conectar acessando o seguinte link: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
pt-BR: O Administrador será informado e tão logo ele dê permissão, você poderá acessar o site usando seu nome de usuário e senha.

en: The changes to “%s” have been accepted.
pt-BR: As alterações para “%s” foram aceitas.

en: The changes to “%s” have been rejected.
pt-BR: As alterações para “%s” foram rejeitadas.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
pt-BR: O Carrinho de Recortes permite tirar extratos ("recortes") a partir desta árvore genealógica e empacotá-los em um único arquivo para baixar e posterior importação para o seu programa de genealogia. O arquivo é gravado em formato GEDCOM.<br><br>Como fazer recortes?<br>Isto é realmente simples. Sempre que você vir um nome "clicável" (pessoa, família ou fonte), você pode ir para a página Detalhes do mesmo nome. Lá você vai ver o <b>Adicionar ao Carrinho de Recortes</b>. Quando você clica nesse link, você terá várias opções para download.<br>Como fazer o download?<br>Depois de ter colocado itens no seu carrinho, você pode baixá-los apenas clicando no link <b>Baixar Agora</b>. Siga as instruções e links.

en: The database reported the following error message:
pt-BR: A base de dados reportou a seguinte mensagem de erro:

en: The date and time of the last update
pt-BR: A data e a hora da última atualização

en: The details of this family are private.
pt-BR: Os detalhes desta família são privativos.

en: The details of this individual are private.
pt-BR: Os detalhes desta pessoa são privados.

en: The family tree has been exported to %s.
pt-BR: Árvore genealógica exportada para %s.

en: The family tree “%s” already exists.
pt-BR: A árvore genealógica “%s” já existe.

en: The family tree “%s” has been created.
pt-BR: A árvore genealógica “%s” foi criada.

en: The family tree “%s” has been deleted.
pt-BR: A árvore genealógica “%s” foi excluída.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
pt-BR: A árvore genealógica “%s” será exibida para visitantes quando eles chegarem neste website.

en: The family trees have been merged successfully.
pt-BR: As árvores genealógicas foram mescladas com sucesso.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
pt-BR: A família “%s” foi excluída, uma vez que só tem um membro.

en: The file %s already exists. Use another filename.
pt-BR: O arquivo %s já existe. Use outro nome de arquivo.

en: The file %s could not be created.
pt-BR: O arquivo %s não pode ser criado.

en: The file %s could not be deleted.
pt-BR: O arquivo %s não pode ser deletado.

en: The file %s could not be updated.
pt-BR: O arquivo %s não pode ser atualizado.

en: The file %s has been created.
pt-BR: O arquivo %s foi criado.

en: The file %s has been deleted.
pt-BR: O arquivo %s foi excluído.

en: The file %s has been uploaded.
pt-BR: Foi realizado o upload do arquivo %s.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
pt-BR: Arquivo foi enviado parcialmente. Por favor tente novamente.

en: The file “%s” does not exist.
pt-BR: O arquivo “%s” não existe.

en: The folder %s could not be deleted.
pt-BR: A pasta %s não pode ser excluída.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
pt-BR: A pasta %s não existe, e não pode ser criada.

en: The folder %s has been created.
pt-BR: A pasta %s foi criada.

en: The folder %s has been deleted.
pt-BR: A pasta %s foi excluída.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
pt-BR: A pasta pode ser especificada no caminho completo (/home/usuario/dados_webtrees/) ou relativo à pasta de instalação (ex. ../../dados_webtrees).

en: The following facts and events were found in both records.
pt-BR: Os fatos e eventos seguintes foram encontrados em ambos registros.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
pt-BR: Os fatos e eventos seguintes foram encontrados somente no registro de %s.

en: The following list shows typical requirements.
pt-BR: A seguinte lista apresenta os requisitos típicos.

en: The following places have been changed:
pt-BR: Os seguintes locais foram alterados:

en: The following places would be changed:
pt-BR: Os seguintes locais seriam alterados:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
pt-BR: As regras seguintes são usadas para decidir se os visitantes são seres humanos (permitir acesso total), um robô de uma ferramenta de busca (permitir acesso restrito) ou um rastreador não esperado (negar acesso total).

en: The help text has not been written for this item.
pt-BR: O texto de ajuda não foi escrito para este item.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
pt-BR: A pessoa para ser contatada sobre dúvidas técnicas ou erros encontrados no seu site.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
pt-BR: A pessoa para contatar sobre dados genealógicos deste site.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
pt-BR: O link de “%1$s” até “%2$s” foi excluído.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
pt-BR: O vínculo de “%1$s” para “%2$s” foi atualizado.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
pt-BR: O arquivo mídia %1$s não pode ser renomeado para %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
pt-BR: O arquivo de mídia %1$s foi renomeado com sucesso para %2$s.

en: The media file %s does not exist.
pt-BR: O arquivo de mídia %s não existe.

en: The media file was not found in this family tree.
pt-BR: O arquivo de mídia não foi encontrado nesta árvore genealógica.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
pt-BR: O arquivo de mídia que você está carregando pode ser, e provavelmente deve ser, um nome diferente no servidor do que está em seu computador. Isto é assim porque muitas vezes o nome de arquivo local tem significado para você, mas é muito menos significativa para os outros que visitam este site. Considere também a possibilidade de que você e mais alguém quer tentar carregar arquivos diferentes chamados "vovo.jpg".<br><br>Neste campo, você especifica o novo nome do arquivo que você está carregando. O nome que você entrar aqui também vai ser usado para nomear a miniatura, que pode ser carregada separadamente ou gerada automaticamente. Você não precisa digitar a extensão do arquivo (jpg, gif, pdf, doc, etc)<br><br>Deixe este campo em branco para manter o nome original do arquivo que você enviou de seu computador.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
pt-BR: Os requisitos de memória e tempo de processamento dependem do número de pessoas em sua árvore genealógica.

en: The message was not sent.
pt-BR: A mensagem não foi enviada.

en: The message was successfully sent to %s.
pt-BR: Mensagem enviada com sucesso para %s.

en: The module “%s” has been disabled.
pt-BR: O módulo “%s” foi desabilitado.

en: The module “%s” has been enabled.
pt-BR: O módulo “%s” foi habilitado.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
pt-BR: Os fatos mais comuns e eventos da família são exibidos separadamente, para que possam ser adicionados mais facilmente.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
pt-BR: Os fatos mais comuns e eventos do indivíduo são exibidos separadamente, para que possam ser adicionados mais facilmente.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
pt-BR: Os fatos mais comuns do repositório são exibidos separadamente, para que possam ser adicionados mais facilmente.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
pt-BR: Os fatos mais comuns de fontes são exibidos separadamente, para que possam ser adicionados mais facilmente.

en: The new files are currently located in the folder %s.
pt-BR: Os novos arquivos estão atualmente localizados na pasta %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
pt-BR: O novo usuário será perguntado para confirmar seu endereço de e-mail antes que sua conta seja criada.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
pt-BR: O número de ocorrências que um nome específico será exibido no mapa. Se você deixar este campo vazio, o mais frequente sobrenome será usado.

en: The password needs to be at least six characters long.
pt-BR: A senha precisa ter no mínimo seis caracteres.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
pt-BR: A senha requerida para autenticação no servidor SMTP.

en: The passwords do not match.
pt-BR: As senhas não são iguais.

en: The preferences for all family trees have been updated.
pt-BR: As preferências para todas as árvores genealógicas foram atualizadas.

en: The preferences for new family trees have been updated.
pt-BR: As preferências para a nova árvore genealógica foram atualizadas.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
pt-BR: As configurações para o gráfico "%s" foram atualizadas.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
pt-BR: As preferências para a árvore genealógica “%s” foram atualizadas.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
pt-BR: As preferências para o módulo “%s” foram excluídas.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
pt-BR: As preferências para o módulo “%s” foram atualizadas.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
pt-BR: O prefixo é opcional, mas recomendado. Ao colocar um prefixo único nas tabelas você pode deixar diferentes aplicações compartilhar o mesmo banco de dados. "wt_" é sugerido, mas pode ser ser qualquer um que você queira.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
pt-BR: O registro %1$s foi renomeado para %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
pt-BR: Registro copiado para a Área de Transferência.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
pt-BR: Os registros “%1$s” e “%2$s” foram mesclados.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
pt-BR: A expressão regular parece ter um erro. Ela não pode ser usada.

en: The server configuration is OK.
pt-BR: A configuração do servidor está correta.

en: The server’s time limit has been reached.
pt-BR: O limite de tempo do servidor foi alcançado.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
pt-BR: O tamanho da árvore genealógica, eventos anteriores e posteriores, nomes comuns, etc.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
pt-BR: O sobrenome é cercado por barras: <%s>José Antonio /Silva/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
pt-BR: O menu de seleção de tema só será apresentado se as preferências do site permitirem aos usuários selecionar seu próprio tema.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
pt-BR: O arquivo de miniatura %1$s não pode ser renomeado para %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
pt-BR: O arquivo de miniatura %1$s foi renomeado com sucesso para %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
pt-BR: O arquivo de miniatura %s não existe.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
pt-BR: O tempo em segundos que uma sessão webtrees permanece ativa antes de exigir um login. O padrão é 7200, que é de 2 horas.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
pt-BR: O fuso horário é necessário para os cálculos de data, tal como saber a data de hoje.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
pt-BR[0]: As duas árvores genealógicas têm %1$s registro que usa o mesmo "XREF".
pt-BR[1]: As duas árvores genealógicas têm %1$s registros que usam o mesmo "XREF".

en: The upgrade is complete.
pt-BR: A atualização está completa.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
pt-BR: O arquivo carregado excede o tamanho permitido.

en: The user %s has been deleted.
pt-BR: O usuário %s foi excluído.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
pt-BR: O usuário enviou um e-mail com as informações necessárias para confirmar o pedido de acesso.

en: The username or password is incorrect.
pt-BR: O usuário ou a senha estão incorretos.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
pt-BR: O usuário requerido para autenticação no servidor SMTP.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
pt-BR: O valor para colocar na meta-tag Descrição no cabeçalho da página HTML. Deixe vazio este campo para usar o título da base de dados atualmente ativa.

en: The version of %s is too new.
pt-BR: A versão do %s é muito nova.

en: The version of %s is too old.
pt-BR: A versão do %s é muito antiga.

en: The website access rule has been created.
pt-BR: A regra de acesso ao website foi criada.

en: The website access rule has been deleted.
pt-BR: A regra de acesso ao website foi excluída.

en: The website access rule has been updated.
pt-BR: A regra de acesso ao website foi atualizada.

en: The website preferences have been updated.
pt-BR: As preferências do website foram atualizadas.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
pt-BR: O website www.geonames.org disponibiliza uma grande base de dados de nomes de locais. Ele pode ser pesquisado quando inserindo novos locais. Para usar esta funcionalidade, você deve registrar uma consta em www.geonames.org e disponibilizar o nome de usuário.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
pt-BR: Os desenvolvedores do webtrees têm interesse em saber mais sobre este erro. Se você contactá-los, eles o ajudarão a resolver o problema.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
pt-BR: O caractere "%" é um curinga, e coincidirá zero ou mais caracteres.

en: Theme
pt-BR: Tema

en: Theme change
pt-BR: Alterar tema

en: Theme menu
pt-BR: Caixa de seleção para trocas de temas

en: Themes
pt-BR: Temas

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
pt-BR: Temas podem ser selecionados em três níveis: usuário, árvore genealógica, e website. Definições de usuário têm prioridade sobre definições de árvore genealógica, que por sua vez têm prioridade sobre definições do website. Selecionando "tema padrão" em um nível usará o tema no próximo nível.

en: There are no facts for this individual.
pt-BR: Não há fatos relacionados a esta pessoa.

en: There are no media objects for this individual.
pt-BR: Não há nenhuma Mídia para essa pessoa.

en: There are no notes for this individual.
pt-BR: Não existem Notas para essa pessoa.

en: There are no pending changes.
pt-BR: Não existem alterações pendentes.

en: There are no research tasks in this family tree.
pt-BR: Não existem tarefas de pesquisa nesta árvore genealógica.

en: There are no source citations for this individual.
pt-BR: Não há nenhuma Fonte para essa pessoa.

en: There are pending changes for you to moderate.
pt-BR: Existem alterações pendentes para você verificar.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
pt-BR[0]: Não existem alterações no último %s dia.
pt-BR[1]: Não existem alterações nos últimos %s dias.

en: There is no account with the username or email “%s”.
pt-BR: Não existe conta com o usuário ou e-mail “%s”.

en: There was an error uploading your file.
pt-BR: Um erro ocorreu durante o envio do seu arquivo.

en: These groups of individuals are not related to %s.
pt-BR: Este grupo de indivíduos não está relacionado com %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
pt-BR: Estas páginas dão acesso a todas as definições de configuração e ferramentas de gestão para este site webtrees.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
pt-BR: Este arquivo GEDCOM é codificado usando %1$s. Suponha que isso significa %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
pt-BR: Esta conta não foi aprovada. Por favor, aguarde que um administrador aprove-a.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
pt-BR: Esta conta não foi verificada. Por favor, verifique a mensagem de confirmação no seu e-mail.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
pt-BR: Este bloco mostra para editores uma lista de registros com as alterações pendentes que precisam ser aprovados por um moderador. Também gera e-mails diários aos moderadores, sempre que existam alterações pendentes.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
pt-BR: Este banco de dados e prefixo de tabela aparecem para ser usados por outra aplicação. Se você tem um sistema PhpGedView, você pode criar um novo sistema webtrees. Você pode importar mais tarde seus dados do PhpGedView e configurações.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
pt-BR: Este banco de dados está com a versão %s do MySQL. Você não pode instalar o webtrees aqui.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
pt-BR: Este endereço de email será usado para enviar seus lembretes de senha, notificações do site e mensagens de outros membros da família que estiverem registrados no site.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
pt-BR: Este registro é ignorado se você tiver informado uma URL no campo de nome do arquivo.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Esta família não existe ou você não tem permissão para vê-la.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta família foi excluída. A exclusão necessitará ser revista por um moderador.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Esta família foi excluída. Você deveria rever a exclusão e então %1$s ou %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta família foi alterada. As alterações necessitará ser revista por um moderador.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Esta família foi alterada. Você deveria rever as alterações e então %1$s ou %2$s.

en: This family remained childless
pt-BR: Esta família não deixou descendentes

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
pt-BR[0]: Esta árvore genealógica tem %s registro que usa o mesmo "XREF" como outra árvore genealógica.
pt-BR[1]: Esta árvore genealógica tem %s registros que usam o mesmo "XREF" como outra árvore genealógica.

en: This family tree has no images to display.
pt-BR: Esta árvore genealógica não possui imagens para exibir.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
pt-BR: Este árvore genealógica foi atualizado pela última vez em #gedcomUpdated#. Existem #totalSurnames# sobrenomes nesta árvore genalógica. O mais antigo evento registrado é o #firstEventType# de #firstEventName# em #firstEventYear#. O evento mais recente é o #lastEventType# de #lastEventName# em #lastEventYear#.<br><br>Se você tem algum comentário ou parecer por favor contate #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
pt-BR: Esta árvore genealógica foi atualizada pela última vez em %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
pt-BR: Esta árvore contém ligações para outra árvore genealógica neste mesmo servidor. Antes de excluir, mover ou renomear a árvore, é necessário excluir estas ligações.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
pt-BR: Esta pasta será usada pelo webtrees para armazenar arquivos de mídia, arquivos GEDCOM, arquivos temporários, etc. Estes arquivos podem conter dados privados, e deveriam não estar disponíveis na Internet.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
pt-BR: Esta pasta será usada para armazenar arquivos de mídia para esta árvore de família.

en: This form has expired. Try again.
pt-BR: Este formulário expirou. Tente novamente.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Esta pessoa não existe ou você não tem permissão para vê-la.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta pessoa foi excluída. A exclusão terá de ser revisada por um moderador.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: ESta pessoa foi excluída. Você deveria revisar esta exclusão e então %1$s ou %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Essa pessoa foi editada. As mudanças precisam ser analisadas por um moderador.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Esta pessoa foi alterada. Você deveria revisar estas alterações e então %1$s ou %2$s.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
pt-BR: Esta pessoa será selecionada por padrão quando visualizados gráficos e relatórios.

en: This information is private and cannot be shown.
pt-BR: Esta informação é privativa e não pode ser exibida.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
pt-BR: Esta caixa permite que você altere esse ano do calendário. Digite um ano na caixa e clique no <b>Enter</b> para mudar o calendário para esse ano.<br><br><b>Características avançadas</b> para <b>Visualizar Ano</b><dl><dt><b>Mais de um ano</b></dt><dd>Você pode procurar datas em um intervalo de anos.<br><br>Faixas de Ano estão <u>incluídas</u>. Isso significa que o intervalo de data se estende a partir de 1 de Janeiro do primeiro ano do até 31 de Dezembro do último ano mencionado. Aqui estão alguns exemplos de faixas de ano:<br><br><b>1992-5</b> para todos os eventos de 1992 até 1995<br><b>1972-89</b> para todos os eventos de 1972a até 1989.<br><b>1610-759</b> para todos os eventos de 1610 até 1759.<br><b>1880-1905</b> para todos os eventos de 1880 té 1905.<br><b>880-1105</b> para todos os eventos de 880 até 1105.<br><br>Para ver todos os eventos em uma década ou século, você pode usar uma <b>?</b> no lugar dos dígitos finais. Por exemplo, <b>197?</b> para todos os eventos de 1970 até 1979 ou <b>16??</b> para todos os eventos de 1600 até 1699.<br><br>Selecionando uma série de ano irá alterar o calendário para a exibição de ano.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
pt-BR: Esta é uma lista separada por vírgulas de marcas de fatos GEDCOM que será exibida no formulário de adição/edição. Se você usa alfabetos não-latinos como Hebraico, Grego, Cirílico ou Árabe, você pode querer adicionar marcas como _HEB, ROMN, FONE, etc para permitir que você armazene nomes em diferentes alfabetos.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
pt-BR: Esta é uma lista separada por vírgulas de tags de fatos GEDCOM que serão apresentadas quando se adicionar uma nova família. Por exemplo, se MARR estiver na lista, campos para data e local de casamento serão exibidos no formulário.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
pt-BR: Esta é uma lista separada por vírgulas de tags de fatos GEDCOM que serão apresentadas quando se adicionar uma nova pessoa. Por exemplo, se BIRT estiver na lista, campos para data e local de nascimento serão exibidos no formulário.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
pt-BR: Esta é uma lista separada por vírgulas de marcas de fatos GEDCOM que será exibida quando você adicionar ou editar nomes de locais. Se você usa alfabetos não-latinos como Hebraico, Grego, Cirílico ou Árabe, você pode querer adicionar marcas como _HEB, ROMN, FONE, etc para permitir que você armazene nomes em diferentes alfabetos.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
pt-BR: Este é um link para seu próprio registro na árvore de família. Se esta é a pessoa errada, contate o administrador.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
pt-BR: Este é um sumário para as ordenações para a pessoa <abbr title="A Igreja de Jesus Cristo dos Santos dos Últimos Dias">SUD</abbr>. "B" indica um batismo SUD. "E" indica uma doação SUD. "S" indica um selamento conjugal SUD. "P" indica um selamento filho-para-pai SUD.

en: This is case sensitive.
pt-BR: Diferencia maiúsculo e minúsculo.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
pt-BR: Este sistema diferencia maiúsculo e minúsculo. Se um banco de dados com este nome já não existir o webtress tentará criar um para você. O sucesso dependerá das permissões do seu webserver, mas você será informado se falhar.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
pt-BR: Esta é a definição inicial para a opção "exibir detalhes" nos gráficos.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
pt-BR: Esta é a última versão do webtrees. Nenhuma atualização está disponível.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
pt-BR: Estes são os fatos e eventos que podem ser adicionados às famílias. É permitido adicionar ou remover fatos a lista, mesmo os customizados. Entretanto fatos que estejam nesta lista, não podem aparecer na lista <i>Fatos Singulares da Família</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
pt-BR: Esta é a lista de fatos que os usuários podem adicionar às pessoas da árvore. Você pode criar novos tipos ou remover alguns deles conforme sua necessidade. Tipos de fatos que aperecem nesta lista não devem aparecer na lista <i>Fatos Singulares da Pessoa</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
pt-BR: Esta é uma lista dos fatos GEDCOM que seus usuários podem adicionar aos repositórios. Você pode modificar esta lista removendo ou adicionando nomes de fatos, ou mesmo personalizando algum, se necessário. Nomes de fatos que aparecem nesta lista não devem também aparecer na lista de <i>Fatos de Repositório Únicos</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
pt-BR: Esta é a lista de fatos e eventos que os usuários podem adicionar a uma fonte. A lista pode ser alterada, inclusive com a adição de eventos e fatos customisados, porém fatos e eventos desta lista não podem estar na lista <i>Fatos/Eventos Singulares de Fonte</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
pt-BR: Esta é a lista de fatos/eventos da família, que os usuários podem adicionar uma <u>única</u> vez. Por exemplo, se MARR esta na lista, usuários não poderão adicionar mais de um MARR à família. Fatos e eventos que estejam nesta lista não podem estar na lista <i>Fatos/Eventos da Família</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
pt-BR: Esta é a lista de fatos que podem ser adicionados <u>uma única vez</u> a uma pessoa. Fatos que estejam nesta lista não podem estar na lista <i>Fatos/Eventos da Pessoa</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
pt-BR: Esta é a lista dos fatos GEDCOM que seus usuário podem somente adicionar <u>uma vez</u> aos repositórios. Por exemplo, se NOME está nesta lista, os usuários não conseguirão adicionar mais que um registro NOME a um repositório. Nomes de fato que aparecerem nesta lista não devem aparecer também na lista de <i>Adicionar Fatos ao Repositório</i>.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
pt-BR: Esta é a lista de fatos e eventos de fontes, que os usuário podem adicionar uma <u>única</u> vez. Por exemplo, se TITL esta na lista, usuários poderão adicionar apenas uma vez TITL a uma fonte. Fatos e eventos desta lista não podem estar na lista <i>Fatos/Eventos de Fonte</i>.

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
pt-BR: Este é o nome do servidor de SMTP. 'localhost' significa que o serviço de correio está funcionando no mesmo computador como seu servidor web.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
pt-BR: Esta é a largura (em pixels) que o programa usará quando automaticamente gerar miniaturas. O valor padrão é 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
pt-BR: Este é seu nome real, como você gostaria de ser apresentado.

en: This may be a mistake in your data.
pt-BR: Isto pode ser um erro nos seus dados.

en: This may cause a problem for other applications.
pt-BR: Isto pode causar problema para outras aplicações.

en: This may cause a problem for webtrees.
pt-BR: Isto pode causar problema para webtrees.

en: This media file does not exist.
pt-BR: Este arquivo de mídia não existe.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
pt-BR: Este arquivo de mídia existe, mas não pode ser acessado.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
pt-BR: Este arquivo de mídia está danificado e não pode receber a marca d'água.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Este objeto de mídia não existe ou você não tem permissão para vê-lo.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este objeto de mídia foi excluído. A exclusão necessitará ser revista por um moderador.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Este objeto de mídia foi excluído. Você deveria rever a exclusão e então %1$s-lo ou %2$s-lo.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este objeto de mídia foi alterado. A exclusão necessitará ser revista por um moderador.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Este objeto de mídia foi alterado. Você deveria rever a alteração e então %1$s-lo ou %2$s-lo.

en: This media object is not linked to any other record.
pt-BR: Este objeto de mídia não está relacionado a nenhum outro registro.

en: This message was sent while viewing the following URL:
pt-BR: Esta mensagem foi enviada quando navegava pelo seguinte endereço:

en: This message will be sent to %s
pt-BR: Esta mensagem será enviada para %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
pt-BR: Isto deve ter no mínimo seis caracteres. Ele diferencia maiúsculo e minúsculo.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
pt-BR: Este nome é usado no campo "De", ao enviar mensagens automáticas deste servidor.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Esta nota não existe ou você não tem permissão para ver ela.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta nota foi excluída. A exclusão terá de ser revisada por um moderador.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Esta nota foi excluída. Você deve rever a exclusão e em seguida %1$s ou %2$s isso.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta nota foi alterada. A alteração terá de ser revisada por um moderador.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Esta nota foi alterada. Você deve analisar as alterações e em seguida %1$s ou %2$s isso.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
pt-BR: Esta opção controla se o conteúdo do registro de uma <i>Nota</i> será exibido automaticamente ou não na Página Inicial.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
pt-BR: Esta opção controla se o conteúdo do registro de uma <i>Fonte</i> será exibido automaticamente ou não na Página Inicial.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
pt-BR: Esta opção controla se exibe ou não a idade do pai ou da mãe próximo à data de nascimento do filho nos gráficos.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
pt-BR: Esta opção controla se serão exibidas as datas estimadas de nascimento e morte, em vez de deixar espaços em branco em listas individuais e gráficos para indivíduos cujas datas não são conhecidas.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
pt-BR: Esta opção controla se quer ou não mostrar o ícone de gênero do indivíduo nos gráficos.<br><br>Uma vez que o sexo também é indicado pela cor da caixa, esta opção não esconde o gênero. A opção de simplesmente remove algumas informações duplicadas a partir da caixa.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
pt-BR: Esta opção indica se o gráfico de Linhagem deve ser gerado im modo paisagem ou retrato.

en: This option will make it easier for users to download images.
pt-BR: O Visualizador de Mídia pode exibir um link qual, quando clicado baixará o arquivo de mídia para o computador..<br><br>Você pode preferir ocultar o link do arquivo por motivos de segurança.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
pt-BR: Esta opção reterá os registros de links privados. Isto significa que você verá caixas "privadas" vazias nos gráficos de linhagem e em outros gráficos com pessoas privadas.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
pt-BR: Esta opção exibirá os nomes (mas não outros detalhes) de pessoas privadas. Pessoas são privadas se eles ainda estão vivos ou se as restrições de privacidade foram adicionadas para seus registros individuais. Para ocultar um nome específico, adicione uma restrição de privacidade para o registro de nome.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
pt-BR: Esta página permite que você ignore as formas usuais e altere diretamente os dados subjacentes. É uma opção avançada, e você não deve usá-lo, a menos que você entenda o formato GEDCOM. Se você cometer um erro aqui, pode ser difícil corrigi-lo.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
pt-BR[0]: Esta página foi visualizada %s time.
pt-BR[1]: Esta página foi visualizada %s times.

en: This place has no coordinates
pt-BR: Este local não tem coordenadas

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
pt-BR: Este processo permite que o dono do site garanta que a nova informação segue os padrões e convenções do site, tenham a devida atribuição de fonte, etc.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Este registro não existe ou você não tem permissão para vê-lo.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este registro foi excluído. A exclusão necessitará ser revista por um moderador.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Este registro foi excluído. Você deveria rever a exclusão e então %1$s-lo ou %2$s-lo.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este registro foi alterado. As alterações necessitam ser revistas por um moderador.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Este registro foi alterado. Você deveria rever as alterações e então %1$s-lo ou %2$s-lo.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Este repositório não existe ou você não tem permissão para vê-lo.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este repositório foi excluído. A exclusão terá de ser revisada por um moderador.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Este repositório foi excluído. Você deveria revisar esta exclusão e então %1$s ou %2$s.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Este repositório foi alterado. A alteração terá de ser revisada por um moderador.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Este repositório foi alterado. Você deveria revisar estas alterações e então %1$s ou %2$s.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
pt-BR: Esta regra tem todas as permissões da função de editor, além de permissão para aprovar/rejeitar as alterações feitas por outros usuários.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
pt-BR: Esta regra tem todas as permissões da função de gerente em todas as árvores genealógicas, além de permissão para alterar as definições/configurações do site, usuários e módulos.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
pt-BR: Este papel tem todas as permissões da função de membro, além das permissões para adicionar/alterar/excluir dados. Qualquer alteração terá de ser aprovada por um moderador, a menos que o usuário tenha a opção "automaticamente aceitar mudanças" ativada.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
pt-BR: Esta regra tem todas as permissões da função de moderador, mais qualquer acesso adicional concedido pela configuração da árvore de família, além de permissão para alterar as definições/configurações de uma árvore genealógica.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
pt-BR: Este papel tem todas as permissões do papel de visitante, além de qualquer acesso adicional concedido na configuração da árvore genealógica.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
pt-BR: Este servidor não suporta downloads seguros usando HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
pt-BR: O limite de memória do servidor é de %sMB e o limite de tempo de processamento é de %s segundos.

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
pt-BR: Isto deve ser uma lista de fatos separados por vírgula ou espaço, em adição ao Nascimento e Falecimento, que você quer que apareça nas caixas dos gráficos como os gráficos de Árvore Genealógica. Esta lista requer que você use marcas de fatos como definida no padrão GEDCOM 5.5.1. Por exemplo, se você quiser que a ocupação apareça na caixa, você deve adicionar "OCCU" neste campo.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
pt-BR: Esta fonte não existe ou você não tem permissão para vê-la.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta fonte foi excluída. A exclusão necessitará ser revista por um moderador.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
pt-BR: Esta fonte foi excluída. Você deveria rever a exclusão e então %1$s ou %2$s.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
pt-BR: Esta fonte foi alterada. As alterações precisam ser revistas por um moderador.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
pt-BR: Esta fonte foi alterada. Você deveria rever as alterações e então %1$s ou %2$s.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
pt-BR: Este texto será anexado ao título de cada página. Ele será mostrado na barra de título do navegador, favoritos, etc.

en: This type of link is not allowed here.
pt-BR: Este tipo de link não é permitido aqui.

en: This user account does not have access to any tree.
pt-BR: Esta conta de usuário não tem acesso a nenhuma árvore.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
pt-BR: Isto normalmente significa que você precisa alterar as permissões do diretório para 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
pt-BR: Este site está sendo atualizado. Tente novamente em poucos minutos.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
pt-BR: O site está fora para manutenção. Você deveria <a href="index.php">tentar novamente</a> em alguns minutos.

en: This website is temporarily unavailable
pt-BR: Este site web está temporariamente indisponível

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
pt-BR: Este site usa cookies para aprender sobre o comportamento do visitante.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
pt-BR: Isto excluirá todos os dados genealógicos de “%s” e o substituirá com os dados de um arquivo GEDCOM.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
pt-BR: Isto atualizará a parte ou partes de mais alto nível do nome de local. Por exemplo, “Brasil” irá corresponder com “Paraíba, Brasil”, mas não com “Acre, Estados Unidos do Brasil”.

en: Thu
pt-BR: Qui

en: Thumbnail files must contain images.
pt-BR: Miniaturas devem ser imagens.

en: Thumbnail images
pt-BR: Miniaturas de imagens

en: Thumbnail to upload
pt-BR: Miniatura para enviar

en: Thursday
pt-BR: Quinta-feira

en: Tijuana, Mexico
pt-BR: Tijuana, México

en: Time
pt-BR: Hora

en: Time zone
pt-BR: Fuso horário

en: Timeline
pt-BR: Linha do tempo

en: Timestamp
pt-BR: Data e hora

en: Timor-Leste
pt-BR: Timor Leste

en: Title
pt-BR: Título

en: Title in Hebrew
pt-BR: Título em Hebraico

en: To
pt-BR: Para

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
pt-BR: Para ajudá-lo a começar com este bloco, criamos vários modelos padrão. Quando você seleciona um desses modelos, a área de texto conterá uma cópia, que você pode alterar para atender às necessidades do seu site.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
pt-BR: Para completar a atualização, você poderia instalar os arquivos manualmente.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
pt-BR: Para criar novas tarefas de pesquisa, você deve primeiro adicionar "Tarefa de pesquisa" na lista de fatos ou eventos nas preferências da árvore genealógica.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
pt-BR: Para garantir a compatibilidade com outras aplicações genealógicas, notas, textos e transcrições poderiam ser gravados em texto simples, sem formatação. Entretanto, formatar é frequentemente desejável para ajudar na apresentação, compreensão, etc.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
pt-BR: Para prevenir visitante de acessar o site enquanto estão no meio da cópia de arquivos, você pode temporariamente criar o arquivo %s no servidor. Se ele contém uma mensagem, ela será exibida para os visitantes.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
pt-BR: Para proteger estes dados privados, o webtrees usa um arquivo de configuração do Apache (.htaccess) que bloqueia todos os acessos a esta pasta. Se seu servidor web não suporta arquivos .htaccess e você não pode restringir o acesso a esta pasta, então você pode selecionar outra pasta, longe dos seus documentos web.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
pt-BR: Para reduzir o tamanho do download, você pode comprimir os dados em um arquivo .ZIP. Você precisará descomprimir o arquivo .ZIP antes de poder usá-lo.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
pt-BR: Para definir este texto para outros idiomas, você deve alternar para este idioma, e visitar esta página novamente.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
pt-BR: Para informar motores de busca que o mapa do site está disponível, você pode usar os seguintes links.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
pt-BR: Para informar motores de busca que o mapa do site está disponível, você deveria adicionar a seguinte linha em seu arquivo robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
pt-BR: Para usar uma conta de email do Google, use as seguintes configurações: servidor=smtp.gmail.com, porta=587, segurança=tls, nome de usuário=xxxxx@gmail.com, senha=[sua senha do Gmail]

en: Tokyo, Japan
pt-BR: Tóquio, Japão

en: Tombstone
pt-BR: Lápide

en: Top %s given name | Top %s given names
pt-BR[0]: %s nome próprio mais frequente
pt-BR[1]: %s nomes próprios mais frequentes

en: Top %s surname | Top %s surnames
pt-BR[0]: %s sobrenome mais frequente
pt-BR[1]: %s sobrenomes mais frequentes

en: Top given name
pt-BR: Nome próprio mais frequente

en: Top given names
pt-BR: Nomes próprios mais populares

en: Top level
pt-BR: Países

en: Top surname
pt-BR: Sobrenomes mais frequentes

en: Top surnames
pt-BR: Sobrenomes mais populares

en: Toronto, Ontario, Canada
pt-BR: Toronto, Ontário, Canadá

en: Total accepted changes:
pt-BR: Total de alterações aceitas:

en: Total births
pt-BR: Total de nascimentos

en: Total dead
pt-BR: Total de falecidos

en: Total deaths
pt-BR: Total de falecimentos

en: Total divorces
pt-BR: Total de divórcios

en: Total events
pt-BR: Total de eventos

en: Total families
pt-BR: Total de famílias

en: Total families: %s
pt-BR: Total de famílias: %s

en: Total females
pt-BR: Total de mulheres

en: Total given names
pt-BR: Total de nomes próprios

en: Total individuals
pt-BR: Quantidade de pessoas

en: Total individuals: %s
pt-BR: Total de indivíduos: %s

en: Total living
pt-BR: Total de vivos

en: Total males
pt-BR: Total de homens

en: Total marriages
pt-BR: Total de casamentos

en: Total number of users
pt-BR: Número total de usuários

en: Total pending changes:
pt-BR: Total de alterações pendentes:

en: Total places: %s
pt-BR: Total de locais: %s

en: Total sources: %s
pt-BR: Total de fontes: %s

en: Total surnames
pt-BR: Total de sobrenomes

en: Total users
pt-BR: Total de Usuários

en: Tracking and analytics
pt-BR: Rastreamento e analíticos

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
pt-BR: Rastreamento e analíticos não são adicionados ao painel de controle.

en: Trinidad and Tobago
pt-BR: Trinidad e Tobago

en: Trujillo, Peru
pt-BR: Trujillo, Perú

en: Tue
pt-BR: Ter

en: Tuesday
pt-BR: Terça-feira

en: Tunisia
pt-BR: Tunísia

en: Turkey
pt-BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt-BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt-BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
pt-BR: Tuxtla Gutiérrez, México

en: Twin Falls, Idaho, United States
pt-BR: Twin Falls, Idaho, Estados Unidos

en: Type
pt-BR: Tipo

en: Type of event
pt-BR: Tipo de evento

en: Type of fact
pt-BR: Tipo de fato

en: Type of place markers in the place hierarchy
pt-BR: Tipo de marcadores de local na Hierarquia de Local

en: Type the password again.
pt-BR: Digite a senha novamente.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
pt-BR: Digite sua senha novamente, para ter certeza que digitou corretamente.

en: Types of error
pt-BR: Tipos de erros

en: US Minor Outlying Islands
pt-BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: US Virgin Islands
pt-BR: Ilhas Virgens Americanas

en: UTC
pt-BR: TUC

en: Ukraine
pt-BR: Ucrânia

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
pt-BR: Incapaz de conectar usando estas configurações. Seu servidor informou o seguinte erro.

en: Unable to find record with ID
pt-BR: Não foi possível localizar o registro com este ID

en: Uncleared: insufficient data
pt-BR: Não apurado: dados insuficientes

en: Unique family facts
pt-BR: Fatos Singulares da Família

en: Unique identifier
pt-BR: Identificador Global Único

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
pt-BR: Identificadores únicos permitem que o mesmo registro possa ser encontrado em árvores genealógicas diferentes e em diferentes sistemas. Eles serão adicionados sempre que registros são criados ou atualizados. Se você não quer identificadores únicos sejam exibidos, pode escondê-los usando as regras de privacidade.

en: Unique individual facts
pt-BR: Fatos Singulares da Pessoa

en: Unique repository facts
pt-BR: Fatos únicos do repositório

en: Unique source facts
pt-BR: Fatos/Eventos Singulares de Fonte

en: United Arab Emirates
pt-BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt-BR: Reino Unido

en: United States
pt-BR: Estados Unidos

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

en: Unlink the media object
pt-BR: Remover ligação da Mídia

en: Unrecognized GEDCOM code
pt-BR: Código GEDCOM Desconhecido

en: Unused files
pt-BR: Arquivos não utilizados

en: Unzip %s to a temporary folder…
pt-BR: Descompactar %s para uma pasta temporária…

en: Upcoming events
pt-BR: Próximos eventos

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Update all
pt-BR: Atualizar tudo

en: Update all the place names in a family tree
pt-BR: Atualizar todos os nomes de local na árvore genealógica

en: Update place names
pt-BR: Atualizar nomes de local

en: Upgrade anyway
pt-BR: Atualizar de qualquer maneira

en: Upgrade to webtrees %s.
pt-BR: Atualizar para webtrees %s.

en: Upgrade wizard
pt-BR: Assistente de atualização

en: Upload geographic data
pt-BR: Enviar dados geográficos

en: Upload media files
pt-BR: Enviar arquivos de mídia

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
pt-BR: Enviar um ou mais arquivos de mídia de seu computador local. Os arquivos de mídia podem ser imagens, vídeo, áudio, ou outros formatos.

en: Uruguay
pt-BR: Uruguai

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
pt-BR: Usar Google Maps™ para a hierarquia de locais

en: Use PHP mail to send messages
pt-BR: Usar o correio PHP para enviar mensagens

en: Use SMTP to send messages
pt-BR: Usar SMTP para enviar mensagens

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
pt-BR: Use “?” para coincidir um único caracter e “*” para coincidir zero um mais caracteres.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
pt-BR[0]: Use no mínimo %s caracter.
pt-BR[1]: Use no mínimo %s caracteres.

en: Use colors
pt-BR: Usar cores

en: Use compact layout
pt-BR: Utilizar disposição compacta

en: Use full source citations
pt-BR: Usar citações completas de fonte

en: Use password
pt-BR: Usar senha

en: Use sendmail to send messages
pt-BR: Usar PHP sendmail para enviar mensagens

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
pt-BR: Usar imagens silhuetas quando nenhuma imagem de destaque foi especificada. As imagens usadas são específicas para o gênero da pessoa em questão.

en: Use silhouettes
pt-BR: Usar silhuetas

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
pt-BR: Usar base de dados GeoNames para autocompletar locais

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
pt-BR: Use este campo para informar ao Administrador as razões para seu acesso à árvore e qual seu relacionamento com as pessoas deste site. Pode ser utilizado também para qualquer outro comentário pessoal ao Administrador.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
pt-BR: Usar esta imagem para gráficos e na página da pessoa.

en: Use this value
pt-BR: Usar este valor

en: User
pt-BR: Usuário

en: User administration
pt-BR: Administração de usuários

en: User didn’t verify within 7 days.
pt-BR: Usuário não validou em 7 dias.

en: User not verified by administrator.
pt-BR: Usuário não verificado pelo administrador.

en: User preferences
pt-BR: Configurações do usuário

en: User verification
pt-BR: Validação de Usuário

en: Username
pt-BR: Usuário

en: Username or email address
pt-BR: Nome de usuário ou endereço de email

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
pt-BR: Nomes de usuários são insensíveis às letras maiúsculas e minúsculas e ignora letras acentuadas, de modo que "jose", "josé", e "Jose" são considerados o mesmo.

en: Users
pt-BR: Usuários

en: Users who are signed in
pt-BR: Usuários Conectados

en: User’s account has been inactive too long:
pt-BR: Conta de usuário está inativa há muito tempo

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
pt-BR: Usando o menu suspenso, é possível selecionar um país, de que uma bandeira pode ser selecionado. Se não são mostradas bandeiras, então não há bandeiras definidas para este país.

en: Uzbekistan
pt-BR: Usbequistão

en: Vancouver, British Columbia, Canada
pt-BR: Vancouver, Columbia Britânica, Canadá

en: Various statistics charts.
pt-BR: Vários gráficos estatísticos.

en: Vatican City
pt-BR: Vaticano

en: Veracruz, Mexico
pt-BR: Veracruz, México

en: Verification code
pt-BR: Código de validação

en: Verified
pt-BR: Verificado

en: Vernal, Utah, United States
pt-BR: Vernal, Utah, Estados Unidos

en: Version
pt-BR: Versão

en: Video
pt-BR: Vídeo

en: View
pt-BR: Exibir

en: View all records found in this place
pt-BR: Exibir os registros deste Local

en: View the details
pt-BR: Ver Detalhes

en: View the notes
pt-BR: Ver Notas

en: View this day
pt-BR: Ver este dia

en: View this family
pt-BR: Exibir esta família

en: View this individual
pt-BR: Exibir este indivíduo

en: View this month
pt-BR: Exibir este mês

en: View this source
pt-BR: Exibir esta fonte

en: View this year
pt-BR: Exibir este ano

en: Villa Hermosa, Mexico
pt-BR: Villa Hermosa, México

en: Visible online
pt-BR: Visível on-line

en: Visible to other users when online
pt-BR: Visível para outros usuários quando on-line

en: Visitor
pt-BR: Visitante

en: Vital records
pt-BR: Registros vitais

en: Wales
pt-BR: Gales

en: Wallis and Futuna
pt-BR: Ilhas Wallis e Futuna

en: Ward
pt-BR: Guarda

en: Washington, District of Columbia, United States
pt-BR: Washington, District of Columbia, Estados Unidos

en: Watermarks
pt-BR: Marcas d'água

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
pt-BR: Marcas-d'água são opcionais e normalmente exibidas para visitantes.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
pt-BR: Marcas-d'água podem ser lentas para gerar para grandes imagens. Sites congestionados podem preferir gerá-las uma vez e armazenar a imagem com a marca-d'água no servidor.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
pt-BR: Você receberá um e-mail de confirmação no endereço ( %s ). Siga as instruções do e-mail de confirmação para validar seu pedido de uma conta. Você terá até 7 dias para validar seu pedido, após este prazo seu pedido será eliminado. Sua validação será enviada para ser aprovada pelo Administrador do site. Após aprovada a conta, você precisará saber seu nome de usuário e senha para acessar o site.

en: Website URL
pt-BR: URL da Página Web

en: Website access rules
pt-BR: Regras de acesso ao site

en: Website logs
pt-BR: Registros do website

en: Website preferences
pt-BR: Preferências do website

en: Wed
pt-BR: Qua

en: Wednesday
pt-BR: Quarta-feira

en: Weight
pt-BR: Peso

en: Welcome %s
pt-BR: Bem-vindo %s

en: Welcome text on sign-in page
pt-BR: Texto de boas vindas na página de autenticação

en: Welcome to this genealogy website
pt-BR: Bem-vindo a este site de Genealogia

en: Western Sahara
pt-BR: Sahara Ocidental

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
pt-BR: Quando um registro é alterado, o usuário e um carimbo de tempo são gravados. Algumas vezes é desejável manter a informação existente "última alteração", por exemplo quando realizando pequenas correções para dados de alguém. Esta opção controla se esta característica é selecionada por padrão.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
pt-BR: Quando um usuário registra uma conta, um e-mail é enviado para seu endereço de e-mail com um link de verificação. Quando clicam neste link, nós sabemos que o endereço de e-mail está correto, e a opção "e-mail verificado" é marcada automaticamente.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
pt-BR: Quando adicionar um link, o campo identificador não pode estar vazio.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
pt-BR: Quando adicionando novos parentes próximos, você pode adicionar citações de fonte a estes registros (individual e familiar) ou para os fatos e eventos (nascimento, casamento, e falecimento). Esta opção controla se registros ou fatos serão selecionados por padrão.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
pt-BR: Quando você adiciona um novo membro familiar, um sobrenome pode ser provido. Este sobrenome dependerá da tradição local.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
pt-BR: Quando você adiciona, altera ou exclui informação, as alterações não sao salvas imediatamente. Na verdade, elas são mantidas em uma área de "pendências". Estas alterações pendentes precisam ser revistas por um moderador antes que elas sejam aceitas.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
pt-BR: Quando enviar esta mensagem você receberá uma cópia no endereço de e-mail que você nos forneceu.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
pt-BR: Quando um usuário é associado a um registro individual em uma árvore de família e tem um papel de membro, editor, ou moderador, você pode impedi-los de acessar os detalhes de parentes distantes vivos. Você pode especificar o número de gerações de parentesco que o usuário tem permissão para ver.

en: Where is your PhpGedView installation?
pt-BR: Onde está sua instalação do PhpGedView?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
pt-BR: Qual árvore genealógica deve ser incluída no mapa do site

en: Who can upload new media files
pt-BR: Quem pode carregar novos arquivos de mídia

en: Who is online
pt-BR: Quem está conectado

en: Whole words only
pt-BR: Apenas palavras completas

en: Widow
pt-BR: Viúva

en: Widower
pt-BR: Viúvo

en: Width
pt-BR: Largura

en: Width of generated thumbnails
pt-BR: Largura das miniaturas geradas

en: Wife
pt-BR: Esposa

en: Wife’s age
pt-BR: Idade da esposa

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
pt-BR: Sobrenome de solteira da esposa torna-se um novo nome próprio

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
pt-BR: Sobrenome da esposa substituído pelo sobrenome do marido

en: Wildcards
pt-BR: Curingas

en: Will
pt-BR: Testamento

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
pt-BR: Winter Quarters, Nebraska, Estados Unidos

en: With sources
pt-BR: Com fontes

en: Without sources
pt-BR: Sem fontes

en: Witness
pt-BR: Testemunha

en: Wives take their husband’s surname.
pt-BR: Esposas levam o sobrenome de seu marido.

en: World
pt-BR: Mundo

en: XREF prefixes
pt-BR: Prefixos XREF

en: Year
pt-BR: Ano

en: Year input box
pt-BR: Caixa de inserção do ano

en: Year:
pt-BR: Ano:

en: Yemen
pt-BR: Iémen

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
pt-BR: Você (ou alguém dizendo ser você) solicitou uma conta no %1$s usando o endereço de e-mail %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
pt-BR: Você não tem permissão para enviar mensagens que contém links externos.

en: You are signed in as %s.
pt-BR: Você está conectado como %s.

en: You can apply for an account using the link below.
pt-BR: Você pode solicitar uma conta usando o link abaixo.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
pt-BR: Você pode alterar a aparência do webtrees usando "temas". Cada tema tem um estilo , organização, esquema de cores diferentes, entre outros.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
pt-BR: Você pode escolher o prefixo que será usado sempre que novos XREFs são criados.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
pt-BR: Esta caixa controla sua visibilidade para outros usuários enquanto você estiver online. Ele também controla a capacidade de você ver outros usuários online que estão configurados para aparecer visíveis.<br><br>Quando esta caixa estiver desmarcada, você ficará completamente invisível para os outros, e você também não poderá ver outros usuários online. Quando está caixa estiver marcada, exatamente o oposto será verdade. Você será visível para os outros, e você também será capaz de ver outros que estão configurados para serem visíveis.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
pt-BR: Você pode baixar uma cópia da especificação GEDCOM de %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
pt-BR: Você pode fazer com que a busca por mulheres casadas registrando seu nome de casada. Entretanto nem todas as mulheres levam o sobrenome de seus maridos, então tenha cuidado para não incluir informação incorreta em sua base de dados.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
pt-BR: Você pode reabilitar estes módulos depois da atualização.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
pt-BR: Você pode reabilitar estes temas depois da atualização.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
pt-BR: Você pode renumerar os registros em uma árvore genealógica, para que estes números de referência interna não sejam duplicados em qualquer outra árvore genealógica.

en: You can renumber this family tree.
pt-BR: Você pode renumerar esta árvore genealógica.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
pt-BR: Você pode solicitar um limite maior ou menor, embora o servidor pode ignorar esta solicitação.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
pt-BR: Você pode definir o acesso para um registro específico, fato ou evento, adicionando uma restrição a ele. Se um registro, fato ou evento não tem uma restrição, serão utilizadas as seguintes restrições padrão.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
pt-BR: Você pode acelerar os cálculos de privacidade adicionando um registro de falecimento das pessoas cuja morte pode ser deduzida a partir de outras datas, mas que não têm um registro de falecimento, o enterro, cremação, etc.

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
pt-BR: Você não pode criar uma regra que pode proibir você mesmo de acessar o website.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
pt-BR: Você não pode se conectar porque seu navegador não aceita cookies.

en: You do not have permission to view this page.
pt-BR: Você não têm permissão para visualizar essa página.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
pt-BR: Você informou os mesmos IDs. Consolidação funciona somente com IDs diferentes.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
pt-BR: Você foi identificado como um usuário registrado.

en: You have not created any journal items.
pt-BR: Diário vazio.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
pt-BR: Você selecionou um GEDCOM com o nome diferente. Está correto?

en: You have signed out.
pt-BR: Você está desconectado.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
pt-BR: Você pode inserir uma URL inciando por “http://”.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
pt-BR: Você pode usar HTML para formatar a resposta e adicionar links para outros websites.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
pt-BR: Você também deve permitir "aplicações menos seguras" em sua conta do Google.

en: You must change this before you can continue.
pt-BR: Você precisa alterar isto antes de continuar.

en: You must enter a name
pt-BR: Você deve inserir um nome

en: You must enter a real name.
pt-BR: Você deve informar um nome real.

en: You must enter a username.
pt-BR: Você deve informar um nome de usuário.

en: You must enter all the administrator account fields.
pt-BR: Você deve colocar todos os campos de conta de administrador.

en: You must provide a repository name.
pt-BR: Você deve fornecer um nome ao repositório.

en: You must provide a source title
pt-BR: Você deve fornecer um título à fonte

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
pt-BR: Você deve renumerar os registro em uma das árvores antes que você possa mescla-las.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
pt-BR: Você deve selecionar um indivíduo e o tipo de gráfico no bloco de configuração

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
pt-BR: Você deve especificar um registro de uma pessoa para poder restringir o usuário para sua família imadiata.

en: You need to be a family member to access this website.
pt-BR: Você precisa ser um membro da família para acessar este site.

en: You need to be an authorized user to access this website.
pt-BR: Você precisa ser um usuário autorizado para acessar este site.

en: You need to create a family tree.
pt-BR: Você precisa criar uma árvore genealógica.

en: You need to review the account details.
pt-BR: Você precisa rever os detalhes da conta.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
pt-BR: Você precisa definir uma conta de administrador. Esta conta pode controlar todos os aspectos desta instalação do webtrees. Por favor escolha uma senha forte.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
pt-BR: Você precisa se autenticar novamente, usando seu usuário e senha do PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
pt-BR: Você somente precisa inserir um URL de Login se você quiser redirecionar para um site ou local diferente onde seus usuários realizam o login. Isto é bastante útil se você precisa alternar entre http para https quando os usuários logarem. Incluir o URL completo para <i>login.php</i>. Por exemplo, https://www.seuservidor.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
pt-BR: Você enviou a seguinte mensagem para o administrador do webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
pt-BR: Você enviou a seguinte mensagem para um usuário do webtrees:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
pt-BR: Você deve aceitar ou rejeitar todas as alterações pendentes antes de atualizar.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
pt-BR: Você deveria consultar o autor do módulo para confirmar a compatibilidade com esta versão do webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
pt-BR: Você deveria consultar o autor do tema para confirmar a compatibilidade com esta versão do webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
pt-BR: Você deveria excluir o “%1$s” do “%2$s” e tentar novamente.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
pt-BR: Você não deve aprovar uma conta se você não sabe que o endereço de e-mail está correto.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
pt-BR: aceitar

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
pt-BR: rejeitar

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
pt-BR: aceitar

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
pt-BR: rejeitar

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
pt-BR: Você será informado por e-mail quando este usuário em potencial confirmar o pedido. Você pode, então, concluir o processo, ativando o nome de usuário. O novo usuário não será capaz de entrar até que você ative a conta.

en: You will use this to sign in to webtrees.
pt-BR: Você usará este para se conectar ao webtrees.

en: Youngest father
pt-BR: Pai mais jovem

en: Youngest female
pt-BR: Mulher mais jovem

en: Youngest male
pt-BR: Homem mais jovem

en: Youngest mother
pt-BR: Mãe mais jovem

en: Your clippings cart is empty.
pt-BR: Seu carrinho de recortes está vazio.

en: Your name
pt-BR: Seu nome

en: Your registration at %s
pt-BR: Seu registro em %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
pt-BR: O administrador do seu servidor pode prover detalhes de conexão.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
pt-BR: Sua conta de usuário não tem a opção de "alterações automaticamente aprovadas" habilitada. Você somente será capaz de alterar um registro por vez.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
pt-BR: Seu servidor web está usando a versão %s do PHP, que não está mais recebendo atualizações de segurança. Você deveria atualizar para uma versão posterior o mais breve possível.

en: Zambia
pt-BR: Zâmbia

en: Zip file(s)
pt-BR: Arquivo(s) Compactado(s)

en: Zoom in
pt-BR: Aumentar zoom

en: Zoom in/out on this box.
pt-BR: Zoom +/- nesta caixa.

en: Zoom level
pt-BR: Fator de zoom

en: Zoom level of map
pt-BR: Fator de zoom do mapa

en: Zoom out
pt-BR: Reduzir zoom

en: a.m.
pt-BR: A.M.

en: about %s
pt-BR: por volta de %s

en: accepted
pt-BR: aceito

en: add
pt-BR: adicionar

en: adopted name
pt-BR: nome de adoção

en: adoption
pt-BR: adoção

en: after
pt-BR: depois

en: after %s
pt-BR: depois de %s

en: after death
pt-BR: depois do falecimento

en: age
pt-BR: idade

en: allow
pt-BR: permitir

en: also known as
pt-BR: também conhecido como

en: always
pt-BR: sempre

en: and
pt-BR: e

en: back to top
pt-BR: voltar ao topo

en: before
pt-BR: antes

en: before %s
pt-BR: antes de %s

en: between %s and %s
pt-BR: entre %s e %s

en: birth
pt-BR: nascimento

en: birth name
pt-BR: nome de nascimento

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
pt-BR: nasceu nos últimos %1$s anos ou faleceu nos últimos %2$s anos

en: brother
pt-BR: irmão

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
pt-BR: sobrinho/sobrinha

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
pt-BR: sobrinha

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
pt-BR: sobrinho

[ctx: brother’s son]
en: nephew
pt-BR: sobrinho

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
pt-BR: sobrinha

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

en: bullet list
pt-BR: lista de marcadores

en: burial
pt-BR: sepultamento

en: by
pt-BR: por

en: calculated %s
pt-BR: calculado em %s

en: cancel
pt-BR: cancelar

en: census added
pt-BR: censo adicionado

en: century
pt-BR: século

en: change of name
pt-BR: mudança de nome

en: child
pt-BR: criança

en: children
pt-BR: filhos

[ctx: child’s child]
en: grandchild
pt-BR: neto

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
pt-BR: neta

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
pt-BR: marido da neta

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
pt-BR: genro

[ctx: child’s son]
en: grandson
pt-BR: neto

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
pt-BR: esposa do neto

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
pt-BR: genro/nora

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
pt-BR: nora

en: close
pt-BR: fechar

en: clouds
pt-BR: nuvens

en: colors
pt-BR: cores

en: compact list
pt-BR: lista compacta

en: continue
pt-BR: continuar

en: create
pt-BR: criar

en: creating thumbnails of images
pt-BR: Criando miniatura de imagens

en: date periods
pt-BR: Períodos de tempo

en: daughter
pt-BR: filha

en: daughter of
pt-BR: filha de

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
pt-BR: neto

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
pt-BR: Adoção de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
pt-BR: Batismo de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
pt-BR: Nascimento de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
pt-BR: Sepultamento de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
pt-BR: Batizado de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
pt-BR: Cremação de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
pt-BR: Falecimento de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
pt-BR: Casamento de uma neta

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
pt-BR: neta

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
pt-BR: marido da neta

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
pt-BR: genro

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
pt-BR: pai do genro

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
pt-BR: mãe do genro

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
pt-BR: pai do genro

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
pt-BR: Adoção de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
pt-BR: Batismo de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
pt-BR: Nascimento de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
pt-BR: Brit milá de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
pt-BR: Sepultamento de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
pt-BR: Batizado de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
pt-BR: Cremação de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
pt-BR: Falecimento de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
pt-BR: Casamento de um neto

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
pt-BR: neto

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
pt-BR: esposa do neto

en: death
pt-BR: morte

en: degrees
pt-BR: graus

en: delete
pt-BR: excluir

en: deny
pt-BR: negar

en: download
pt-BR: baixar

en: east
pt-BR: leste

en: edit
pt-BR: alterar

en: eighth cousin
pt-BR: primo de oitavo grau

en: elder brother
pt-BR: irmão mais velho

en: elder sibling
pt-BR: irmão mais velho

en: elder sister
pt-BR: irmã mais velha

en: eleventh cousin
pt-BR: primo de décimo primeiro grau

en: estate name
pt-BR: nome local

en: estimated %s
pt-BR: estimado em %s

en: ex-husband
pt-BR: ex-marido

en: ex-partner
pt-BR: ex-parceiro

en: ex-spouse
pt-BR: ex-cônjuge

en: ex-wife
pt-BR: ex-esposa

en: facts
pt-BR: fatos

en: father
pt-BR: pai

[ctx: father’s brother]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
pt-BR: avô paterno

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
pt-BR: avó paterna

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
pt-BR: avô paterno

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
pt-BR: tia/tio

[ctx: father’s sister]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: father’s son]
en: half-brother
pt-BR: meio-irmão

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
pt-BR: madrasta

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
pt-BR: meio-irmão

en: fifteenth cousin
pt-BR: primo de décimo quinto grau

en: fifth %s
pt-BR: quinto %s

en: fifth cousin
pt-BR: primo de quinto grau

en: file upload capability
pt-BR: capacidade de upload de arquivos

en: first
pt-BR: primeira

en: first %s
pt-BR: primeiro(a) %s

en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

en: fourteenth cousin
pt-BR: primo de décimo quarto grau

en: fourth %s
pt-BR: quarto %s

en: fourth cousin
pt-BR: primo de quarto grau

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
pt-BR[0]: de %1$s com intervalo de %2$s ano
pt-BR[1]: de %1$s com intervalo de %2$s anos

en: from %s
pt-BR: de %s

en: from %s to %s
pt-BR: de %s até %s

en: full circle
pt-BR: círculo completo

en: gender
pt-BR: gênero

en: go to new individual
pt-BR: ir para novo indivíduo

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

en: great ×%s aunt
pt-BR: tia %s°-avó

en: great ×%s aunt/uncle
pt-BR: tio(a) ×%s avô(ó)

en: great ×%s grandchild
pt-BR: %s° neto

en: great ×%s granddaughter
pt-BR: %s° neta

en: great ×%s grandfather
pt-BR: %s° avô

en: great ×%s grandmother
pt-BR: %s° avó

en: great ×%s grandparent
pt-BR: %s° avô

en: great ×%s grandson
pt-BR: ×%s neto

en: great ×%s nephew
pt-BR: sobrinho %s°-neto

en: great ×%s nephew/niece
pt-BR: sobrinho(a) %s° neto(a)

en: great ×%s niece
pt-BR: sobrinha %s°-neta

en: great ×%s uncle
pt-BR: tio %s°-avô

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
pt-BR: tio ×%s avô

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
pt-BR: tia ×%s avó

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
pt-BR: tio ×%s avô

en: great ×4 aunt
pt-BR: tia-tataravó

en: great ×4 aunt/uncle
pt-BR: tia-tataravó/tio-tataravô

en: great ×4 grandchild
pt-BR: pentaneto

en: great ×4 granddaughter
pt-BR: pentaneta

en: great ×4 grandfather
pt-BR: pentavô

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
pt-BR: tio-pentavô

en: great ×4 grandmother
pt-BR: pentavó

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
pt-BR: tio-pentavô

en: great ×4 grandparent
pt-BR: pentavô

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
pt-BR: tio-pentavô

en: great ×4 grandson
pt-BR: pentaneto

en: great ×5 aunt
pt-BR: tia-pentavó

en: great ×5 aunt/uncle
pt-BR: tia-pentavó/tio-pentavô

en: great ×5 grandchild
pt-BR: hexaneto

en: great ×5 granddaughter
pt-BR: hexaneta

en: great ×5 grandfather
pt-BR: hexavô

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
pt-BR: tio-hexavô

en: great ×5 grandmother
pt-BR: hexavó

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
pt-BR: tio-hexavô

en: great ×5 grandparent
pt-BR: hexavô

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
pt-BR: tio-hexavô

en: great ×5 grandson
pt-BR: hexaneto

en: great ×6 aunt
pt-BR: tia-hexavó

en: great ×6 aunt/uncle
pt-BR: tia-hexavó/tio-hexavô

en: great ×6 grandchild
pt-BR: heptaneto

en: great ×6 granddaughter
pt-BR: heptaneta

en: great ×6 grandfather
pt-BR: heptavô

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
pt-BR: tio-heptavô

en: great ×6 grandmother
pt-BR: heptavó

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
pt-BR: tio-heptavô

en: great ×6 grandparent
pt-BR: heptavô

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
pt-BR: tio-heptavô

en: great ×6 grandson
pt-BR: heptaneto

en: great ×7 aunt
pt-BR: tia-heptavó

en: great ×7 aunt/uncle
pt-BR: tia-heptavó/tio-heptavô

en: great ×7 grandchild
pt-BR: octaneto

en: great ×7 granddaughter
pt-BR: octaneta

en: great ×7 grandfather
pt-BR: octavô

en: great ×7 grandmother
pt-BR: octavó

en: great ×7 grandparent
pt-BR: octavô

en: great ×7 grandson
pt-BR: octaneto

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
pt-BR: tio-bisavô

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
pt-BR: tio-bisavô

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
pt-BR: tio-bisavô

en: great-great-aunt
pt-BR: tia-bisavó

en: great-great-aunt/uncle
pt-BR: tia-bisavó/tio-bisavô

en: great-great-grandchild
pt-BR: trineto

en: great-great-granddaughter
pt-BR: trineta

en: great-great-grandfather
pt-BR: trisavô

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
pt-BR: tio-trisavô

en: great-great-grandmother
pt-BR: trisavó

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
pt-BR: tio-trisavô

en: great-great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
pt-BR: tio-trisavô

en: great-great-grandson
pt-BR: trineto

en: great-great-great-aunt
pt-BR: tia-trisavó

en: great-great-great-aunt/uncle
pt-BR: tia-trisavó/tio-trisavô

en: great-great-great-grandchild
pt-BR: tataraneto

en: great-great-great-granddaughter
pt-BR: tataraneta

en: great-great-great-grandfather
pt-BR: tataravô

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
pt-BR: tio-tataravô

en: great-great-great-grandmother
pt-BR: tataravó

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
pt-BR: tio-tataravô

en: great-great-great-grandparent
pt-BR: tataravô

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
pt-BR: tio-tataravô

en: great-great-great-grandson
pt-BR: tataraneto

en: half circle
pt-BR: meio círculo

en: half-year after marriage
pt-BR: seis meses após o casamento

en: herself
pt-BR: ela mesma

en: hh:mm or hh:mm:ss
pt-BR: hh:mm ou hh:mm:ss

en: hide
pt-BR: esconder

en: himself
pt-BR: ele mesmo

en: husband
pt-BR: marido

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: husband’s child]
en: step-child
pt-BR: afilhado

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
pt-BR: afilhada

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
pt-BR: sogro

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
pt-BR: sogra

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: husband’s son]
en: step-son
pt-BR: afilhado

en: immigration name
pt-BR: nome de imigração

en: import
pt-BR: importar

en: interpreted %s (%s)
pt-BR: interpretado em %s (%s)

en: interval %s year | interval %s years
pt-BR[0]: intervalo %s ano
pt-BR[1]: intervalo %s anos

en: interval one child
pt-BR: Intervalo: um filho

en: interval two children
pt-BR: Intervalo: dois filhos

en: invert selection
pt-BR: inverter seleção

en: last
pt-BR: última

en: list
pt-BR: lista

en: maiden name
pt-BR: nome de solteira

en: managers
pt-BR: gerenciadores

en: marriage
pt-BR: casamento

en: married name
pt-BR: nome de casada

en: matrilineal
pt-BR: matrilinear

en: maximum
pt-BR: máximo

en: maximum %s day | maximum %s days
pt-BR[0]: máximo de %s dia
pt-BR[1]: máximo de %s dias

en: members
pt-BR: membros

en: midnight
pt-BR: meia-noite

en: minimal
pt-BR: mínimo

en: minimum
pt-BR: mínimo

en: month
pt-BR: mês

en: months after marriage
pt-BR: meses após o casamento

en: months before and after marriage
pt-BR: meses antes e após o casamento

en: mother
pt-BR: mãe

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
pt-BR: avô materno

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
pt-BR: padrasto

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
pt-BR: meio-irmão

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
pt-BR: avó materna

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: prima de segundo grau

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
pt-BR: primo de segundo grau

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
pt-BR: avô materno

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
pt-BR: tia/tio

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
pt-BR: primo de primeiro grau

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
pt-BR: meio-irmão

en: never
pt-BR: nunca

en: next
pt-BR: próximo

en: ninth cousin
pt-BR: primo de nono grau

en: no
pt-BR: não

en: none
pt-BR: Nenhum

en: noon
pt-BR: meio-dia

en: north
pt-BR: norte

en: numbers
pt-BR: Valores

en: of
pt-BR: de

en: on the date of death
pt-BR: na data do falecimento

en: overall
pt-BR: global

en: p.m.
pt-BR: P.M.

[ctx: paper size]
en: Letter
pt-BR: Carta

en: parent
pt-BR: pai

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
pt-BR: avô

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
pt-BR: avó

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
pt-BR: avô

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
pt-BR: bisavó

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
pt-BR: bisavô

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
pt-BR: tia-avó/tio-avô

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
pt-BR: tia-avó

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
pt-BR: tio-avô

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
pt-BR: tia/tio

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
pt-BR: tia

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
pt-BR: tio

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
pt-BR: meio-irmão

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
pt-BR: padrasto

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
pt-BR: meio-irmão

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
pt-BR: meio-irmã

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
pt-BR: meio-irmão

en: partner
pt-BR: parceiro(a)

en: patrilineal
pt-BR: patrilinear

en: pending
pt-BR: pendente

en: percentage
pt-BR: Percentagem

en: pixels
pt-BR: pontos

en: preview
pt-BR: Visualização

en: previous
pt-BR: anterior

en: primary evidence
pt-BR: evidência primária

en: quarters after marriage
pt-BR: trimestres após o casamento

en: questionable evidence
pt-BR: evidência questionável

en: records
pt-BR: registros

en: rejected
pt-BR: rejeitado

en: religious name
pt-BR: nome religioso

en: replace
pt-BR: substituir

en: reporting
pt-BR: relatando

en: reset
pt-BR: Reiniciar

en: robot
pt-BR: robô

en: save
pt-BR: salvar

en: search
pt-BR: pesquisar

en: second %s
pt-BR: segundo %s

en: second cousin
pt-BR: primo de segundo grau

en: secondary evidence
pt-BR: evidência secundária

en: select all
pt-BR: selecionar tudo

en: select none
pt-BR: não selecionar nenhum

en: self
pt-BR: próprio

en: seventh cousin
pt-BR: primo de sétimo grau

en: show
pt-BR: mostrar

en: show the chart
pt-BR: Exibir o gráfico

en: sibling
pt-BR: irmão

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
pt-BR: sobrinho/sobrinha

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho-neto/sobrinha-neta

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha-neta

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho-neto

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
pt-BR: sobrinha

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho-neto/sobrinha-neta

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha-neta

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
pt-BR: sobrinho

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho-neto

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
pt-BR: sobrinho

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
pt-BR: sobrinho-neto/sobrinha-neta

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
pt-BR: sobrinha-neta

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
pt-BR: sobrinho-neto

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
pt-BR: sobrinha

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

en: sign in
pt-BR: conectar

en: sign out
pt-BR: desconectar

en: sister
pt-BR: irmã

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
pt-BR: sobrinho

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
pt-BR: sobrinha

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
pt-BR: sobrinho/sobrinha

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
pt-BR: sobrinha

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: sister’s son]
en: nephew
pt-BR: sobrinho

en: sixth cousin
pt-BR: primo de sexto grau

en: son
pt-BR: filho

en: son of
pt-BR: filho de

[ctx: son’s child]
en: grandchild
pt-BR: neto

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
pt-BR: Adoção de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
pt-BR: Batismo de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
pt-BR: Nascimento de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
pt-BR: Sepultamento de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
pt-BR: Batizado de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
pt-BR: Cremação de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
pt-BR: Falecimento de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
pt-BR: Casamento de uma neta

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
pt-BR: neta

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
pt-BR: marido da neta

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
pt-BR: Adoção de um neto

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
pt-BR: Batismo de um neto

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
pt-BR: Nascimento de um neto

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
pt-BR: Brit milá de um neto

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
pt-BR: Sepultamento de um neto

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
pt-BR: Batizado de um neto

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
pt-BR: Cremação de um neto

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
pt-BR: Falecimento de um neto

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
pt-BR: Casamento de um neto

[ctx: son’s son]
en: grandson
pt-BR: neto

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
pt-BR: bisneta

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
pt-BR: bisneto

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
pt-BR: esposa do neto

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
pt-BR: nora

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
pt-BR: pai da nora

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
pt-BR: mãe da nora

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
pt-BR: pai da nora

en: sort by date
pt-BR: ordenar por data

en: sort by date of birth
pt-BR: ordenar por data de nascimento

en: sort by date of death
pt-BR: ordenar por data de falecimento

en: sort by date of marriage
pt-BR: ordenar por data de casamento

en: sort by date, newest first
pt-BR: ordenar por data, mais novos primeiro

en: sort by date, oldest first
pt-BR: ordenar por data, mais antigos primeiro

en: sort by filename
pt-BR: classificar por nome de arquivo

en: sort by name
pt-BR: ordenar por nome

en: sort by title
pt-BR: classificar por título

en: south
pt-BR: sul

en: spouse
pt-BR: cônjuge

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
pt-BR: afilhado

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
pt-BR: afilhada

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
pt-BR: sogro

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
pt-BR: sogra

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
pt-BR: sogra/sogro

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
pt-BR: afilhado

en: ssl
pt-BR: SSL

en: table
pt-BR: tabela

en: tag cloud
pt-BR: núvem de tag

en: tenth cousin
pt-BR: primo de décimo grau

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
pt-BR: as definições da conexão da base de dados no arquivo “/data/config.ini.php” ainda estão corretas

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
pt-BR: o diretório “/data” e o arquivo “/data/config.ini.php” tem permissões de acesso para que o servidor web possa lê-los

en: themself
pt-BR: eles mesmos

en: third %s
pt-BR: terceiro %s

en: third cousin
pt-BR: primo de terceiro grau

en: thirteenth cousin
pt-BR: primo de décimo terceiro grau

en: this record does not exist
pt-BR: este registro não existe

en: three-quarter circle
pt-BR: três quartos de círculo

en: tls
pt-BR: TLS

en: to %s
pt-BR: até %s

en: twelfth cousin
pt-BR: primo de décimo segundo grau

en: twin brother
pt-BR: irmão gêmeo

en: twin sibling
pt-BR: irmão gêmeo

en: twin sister
pt-BR: irmã gêmea

en: unknown
pt-BR: desconhecido

[ctx: unknown century]
en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

[ctx: unknown family]
en: unknown
pt-BR: desconhecida

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

[ctx: unknown people]
en: Unknown
pt-BR: Desconhecido(a)

en: unlimited
pt-BR: ilimitado

en: unreliable evidence
pt-BR: evidência desacreditada

en: update
pt-BR: Atualizar

en: upload
pt-BR: carregar

en: view
pt-BR: exibir

en: visitors
pt-BR: visitantes

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
pt-BR: webtrees não pode conectar ao banco de dados do PhpGedView: %s.

en: webtrees message
pt-BR: Mensagem do webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
pt-BR: webtrees precisa de um banco de dados MySQL, versão %s ou maior.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
pt-BR: O webtrees precisa enviar emails, tais como lembretes de senha e notificações do site. Para fazer isto, ele precisa usar o recurso de correio escrito em PHP deste servidor (que nem sempre está disponível) ou um serviço externo de SMTP (retransmissão de email), para o qual você precisará informar os detalhes de conexão.

en: webtrees reply address
pt-BR: Endereço de resposta webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
pt-BR: webtrees envia e-mails sem armazenamento

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
pt-BR: webtrees usa codificação UTF-8 para letras acentuadas, caracteres especiais e não latinos. Se você quiser usar este arquivo GEDCOM com seu programa de computador de genealogia que não suporta UTF-8, então você deve criá-lo usando codificação ISO-8859-1.

en: webtrees wiki
pt-BR: wiki webtrees

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
pt-BR: A base de dados do webtrees deve estar no mesmo servidor do PhpGedView

en: west
pt-BR: oeste

en: wife
pt-BR: esposa

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: wife’s child]
en: step-child
pt-BR: afilhado

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
pt-BR: afilhada

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
pt-BR: sogro

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
pt-BR: sogra

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
pt-BR: cunhado/cunhada

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
pt-BR: cunhada

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
pt-BR: cunhado

[ctx: wife’s son]
en: step-son
pt-BR: afilhado

en: years
pt-BR: anos

en: yes
pt-BR: sim

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
pt-BR: você pode conectar na base de dados usando outras aplicações, como o phpmyadmin

en: younger brother
pt-BR: irmão mais novo

en: younger sibling
pt-BR: irmão mais novo

en: younger sister
pt-BR: irmã mais nova

en: ±%s year | ±%s years
pt-BR[0]: ±%s ano
pt-BR[1]: ±%s anos

en: “%s” has been added to your favorites.
pt-BR: “%s” foi adicionado aos seus favoritos.

en: “%s” has been deleted.
pt-BR: "%s" foi apagado.
