webtrees - en to ro translation catalogue (959 entries)

en:  but the details are unknown
ro:  dar detaliile sunt necunoscute

en:  in
ro:  în

en:  per gender
ro:  / bărbat-femeie

en:  per time period
ro:  / pe perioada de timp

en: #%s
ro: %s

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ro: %1$s%2$s are %3$s legături către %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
ro: %1$s%2$s ori înlăturată ascendența

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
ro: %1$s KB au fost ddescărcați in %2$s secunde.

en: %1$s does not exist.
ro: %1$s nu există.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
ro[0]: %s individ este privat.
ro[1]: %s indivizi sunt privaţi.
ro[2]: %s indivizi sunt privaţi.

en: %s message | %s messages
ro[0]: %s mesaj
ro[1]: %s mesaje
ro[2]: %s mesaje

en: %s year anniversary
ro: %s aniversare anuală

en: &lt;select&gt;
ro: &lt;selectat&gt;

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
ro: O eroare comună este să ai legături multiple către aceeași înregistrare, spre exemplu, adăugând de mai multe ori același copil într-o familie.

en: A greeting message for site visitors.
ro: Un mesaj de întâmpinare pentru vizitatori.

en: A list of records that have been updated recently.
ro: O listă a înregistrărilor care au fost modificate recent.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
ro: O listă a sarcinilor şi activităţilor legate de arborele de familie.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
ro: O listă cu aniversările ce se apropie a datelor iudaice de deces.

en: A list of the anniversaries that occur today.
ro: O listă de aniversări din această zi.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
ro: O listă de aniversări ce urmează să survină în viitorul apropiat.

en: A list of the most popular surnames.
ro: O listă a celor mai comune nume de familie.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
ro: O listă de pagini care au fost vizualizate de cele mai multe ori.

en: A new password has been requested for your username.
ro: O nouă parolă a fost cerută pentru dumneavoastră.

en: A private area to record notes or keep a journal.
ro: O zonă privată pentru a adăuga note sau a ţine un jurnal.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
ro: Un raport al strămoşilor unui individ, formatat ca un arbore.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
ro: Un raport ce enumeră strămoşii unui individ.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
ro: Un raport ce enumeră descendenţii unui individ.

en: A report of an individual’s details.
ro: Un raport ce afişează detalii despre un individ.

en: A report of family members and their details.
ro: Un raport al membrilor familiei şi a detaliilor lor.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
ro: Un raport despre indivizii născuţi la o anumită dată sau într-un anumit loc.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
ro: Un raport despre indivizii care sunt înhumaţi într-un anumit loc.

en: A report of recent and pending changes.
ro: Un raport al schimbărilor recente şi/sau neaprobate.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
ro: Un raport al familiilor înrudite apropiat cu un individ.

en: A report of the information provided by a source.
ro: Un raport al informaţiilor provenite dintr-o anumită sursă.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
ro: Un raport al informaţiilor lipsă despre un individ şi rudele sale.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
ro: O listă laterală ce afişează alfabetic toate familiile dintr-un arbore de familie.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
ro: O listă laterală ce afişează alfabetic toţi indivizii dintr-un arbore de familie.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
ro: O listă laterală ce afişează alte informaţii decât cele genealogice despre un individ.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
ro: O listă laterală ce afişează descendenţii unui individ.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
ro: un dosar ce afişează rudele apropiate ale unui individ.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
ro: Un dosar ce afişează fapte si evenimente ale unui individ.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
ro: Dosar ce afişează obiecte media legate de un individ.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
ro: Un dosar conţinând notele ataşate unui individ.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ro: ALPHABET_lower=aăâbcdefghiîjklmnopqrsştţuvwxyz

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ro: ALPHABET_upper=AĂÂBCDEFGHIÎJKLMNOPQRSŞTŢUVWXYZ

en: Abbreviation
ro: Abreviere

en: Accept
ro: Acceptă

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a blank row
ro: Adaugă un rând gol

en: Add a child to create a one-parent family
ro: Adaugă un copil pentru a crea o familie cu un singur părinte

en: Add a child to this family
ro: Adaugă un copil la această familie

en: Add a father
ro: Adaugă un nou tată

en: Add a favorite
ro: Adaugă un nou favorit

en: Add a geographic location
ro: Adaugă un nou loc

en: Add a husband
ro: Adaugă un nou soţ

en: Add a husband to this family
ro: Adaugă un soţ acestei familii

en: Add a husband using an existing individual
ro: Adaugă un soţ folosind o persoană existentă

en: Add a journal entry
ro: Adaugă o intrare nouă în jurnal

en: Add a media object
ro: Adaugă un nou obiect media

en: Add a mother
ro: Adaugă o nouă mamă

en: Add a name
ro: Adaugă un nou nume

en: Add a news article
ro: Adaugă o nouă ştire

en: Add a note
ro: Adaugă o notă nouă

en: Add a scrollbar when block contents grow
ro: Adaugă bară de derulare atunci când conţinutul blocului creşte

en: Add a shared note
ro: Adaugă o noua Notă comună

en: Add a story
ro: Adaugă articol

en: Add a wife
ro: Adaugă o nouă soţie

en: Add a wife to this family
ro: Adaugă o soţie la această familie

en: Add a wife using an existing individual
ro: Adaugă o soţie folosind o persoană existentă

en: Add from clipboard
ro: Adaugă din clipboard

en: Add individuals
ro: Adaugă persoane

en: Add links
ro: Adaugă legături

en: Add marriage details
ro: Adaugă o nouă căsătorie

en: Add missing death records
ro: Adaugă câmpurile Dată deces lipsă

en: Add missing married names
ro: Adaugă nume după căsătorie lipsă

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
ro: Adaugă articole indivizilor dintr-un arbore de familie.

en: Adoption
ro: Adopţie

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Age
ro: Vârstă

en: Age in year of first marriage
ro: vârsta în anul primei căsătorii

en: Age in year of marriage
ro: vârsta în anul căsătoriei

en: Age related to birth year
ro: vârsta în relaţie cu anul naşterii

en: Age related to death year
ro: vârsta în relaţie cu anul decesului

en: Agency
ro: Agenţie

en: All
ro: Toate

en: All individuals
ro: Toate persoanele

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
ro: Permite altor module să editeze textul utilizând un editor "WYSIWYG" (What You See Is What You Get - ceea ce vezi este ceea ce obţii), în loc să folosească coduri HTML.

en: Also known as
ro: Nume alternativ

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
ro: O alternativă la dosarul "media" şi un instrument îmbunătăţit de vizualizare imagini.

en: An alternative way to display charts.
ro: Un mod alternativ de afişare a diagramelor.

en: An alternative way to select a new theme.
ro: Un mod alternativ de a selecta o nouă temă.

en: An alternative way to sign in and sign out.
ro: Un mod alternativ de autentificare şi deconectare.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
ro: Un meniu de modificare pentru indivizi, familii, surse, etc.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
ro: Un arbore interactiv ce afişează toţi strămoşii şi descendenţii unei persoane.

en: Ancestors
ro: Strămoşi

en: Andorra
ro: Andora

en: Anniversary
ro: Aniversar

en: Annulment
ro: Reziliere

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
ro: Aplică corecţii automate la datele tale genealogice.

en: Are you sure you want to delete this fact?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi acest fapt GEDCOM ?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi acest mesaj ? Nu poate fi recuperat mai târziu.

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi acest element din lista dumneavoastră de favoriţi ?

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
ro: Aşa cum poţi folosi bara de unelte pentru a aplica formatare HTML, poţi insera câmpuri din baza de date care vor fi actualizate automat. Aceste câmpuri speciale sunt marcate cu caractere <b>#</b>. De exemplu, <b>#totalFamilies#</b> va fi înlocuit cu numărul de familii din baza de date. Utilizatorii avansaţi ar putea aplica clase CSS la text, astfel încât formatarea va coincide cu tema selectata.

en: Associate
ro: Asociază

en: Associate events with this source
ro: Asociaţi evenimentele cu această sursă

en: Associates
ro: Asociaţi

en: At sea
ro: La Mare

en: Attendant
ro: Însoţitor

en: Attending
ro: Participând la

en: Author
ro: Autor

en: Available blocks
ro: Blocurile disponibile

en: Average age at death
ro: Vârsta medie la momentul decesului

en: Average number of children per family
ro: Numărul mediu de copii per familie

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Azores
ro: Azore

en: Baptism
ro: Botez

en: Batch update
ro: Actualizare multiplă

en: Bearing
ro: Curs

en: Belgium
ro: Belgia

en: Best man
ro: Cavaler de onoare

en: Bibliography
ro: Bibliografie

en: Binary data object
ro: Obiect date binare

en: Birth
ro: Data naşterii

en: Birth of a child
ro: Naşterea unui copil

en: Birth of a grandchild
ro: Naşterea unui nepot

en: Birth of a half-sibling
ro: Naşterea unui frate vitreg

en: Birth of a sibling
ro: Naşterea unui frate

en: Births
ro: Naşteri

en: Blessing
ro: Binecuvântare

en: Body
ro: Conţinut

en: Book
ro: Carte

en: Booklet
ro: Broşură

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Bridesmaid
ro: Domnişoară de onoare

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: Brother
ro: Frate

en: Burial
ro: Înmormântare

en: Buyer
ro: Cumpărător

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
ro: Implicit, lista afişează doar acele locuri care pot fi găsite în arborele de familie. Poţi avea detalii despre alte locuri, cum ar fi cele importate bulk dintr-un fişier. Selectând această opţiune vor fi afişate toate locurile, inclusiv cele care nu sunt momentan folosite.

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Case insensitive
ro: Insensibil la majuscule

en: Categories
ro: de-a lungul axei Z

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Cemeteries
ro: Cimitire

en: Cemetery
ro: Cimitir

en: Census assistant
ro: Asistent Recensământ

en: Census date
ro: Dată recensamânt

en: Census transcript
ro: Transcriere recensământ

en: Central African Republic
ro: Republica Africană Centrală

en: Certificate
ro: Certificat

en: Chad
ro: Ciad

en: Change
ro: Schimbă

en: Change family members
ro: Modifică membri familiei

en: Change flag
ro: Schimbă steag

en: Changes
ro: Modificări

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
ro[0]: Modificări în ultima zi
ro[1]: Modificări în ultimele %s zile
ro[2]: Modificări în ultimele %s zile

en: Chart type
ro: Tip diagramă

en: Charts
ro: Diagrame

en: Child
ro: Copil

en: Child of %s
ro: Copilul lui %s

en: Children
ro: Copii

en: Choose a report to run
ro: Alegeţi ce raport doriţi să rulaţi

en: Choose:
ro: Alegeţi:

en: Christening
ro: Botezare

en: Christmas Island
ro: Insula Christmas

en: Circumciser
ro: Persoana care circumcide

en: Citizenship
ro: Cetăţenie

en: City
ro: Oraș

en: Civil registrar
ro: Ofiţerul de la starea civilă

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: Common law marriage
ro: Căsătorie civilă

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ro: Comunică direct cu alţi utilizatori folosind mesaje private.

en: Comoros
ro: Comore

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Content
ro: Conţinut

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ro: Converteşte din UTF-8 în ISO-8859-1

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Copy
ro: Copiază

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
ro: Corectează câmpurile NUME de forma 'John/DOE/' sau 'John /DOE' produse de programe vechi de genealogie.

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
ro: Nu am putut verifica informaţiile introduse de dumneavoastră. Vă rugăm încercaţi din nou sau contactaţi administratorul siteului pentru mai multe informaţii.

en: Countries
ro: Țări

en: Country
ro: Țară

en: Counts
ro: Numără

en: County
ro: Județ

en: Create a repository
ro: Crează depozit

en: Create a source
ro: Crează o nouă sursă

en: Cremation
ro: Incinerare

en: Croatia
ro: Croaţia

en: Current
ro: Curent

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom tags
ro: Etichete personalizate

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Data
ro: Date

en: Date
ro: Data

en: Date sent
ro: Data trimiterii

en: Daughter
ro: Fiică

en: Daughter of %s
ro: Fiica lui %s

en: Day not set
ro: Nu seta

en: Day:
ro: Ziua:

en: Dead
ro: Total decedaţi

en: Death
ro: Dată deces

en: Death of a child
ro: Decesul unui copil

en: Death of a father
ro: Decesul tatălui

en: Death of a grand-parent
ro: Decesul unui/unei bunic/bunici

en: Death of a grandchild
ro: Decesul unui nepot

en: Death of a half-sibling
ro: Decesul unui frate vitreg

en: Death of a mother
ro: Decesul mamei

en: Death of a sibling
ro: Decesul unui frate

en: Death of a spouse
ro: Decesul soţului/soţiei

en: Default
ro: Implicit

en: Default chart
ro: Diagrama implicită

en: Default individual
ro: Individ implicit

en: Default map type
ro: Tip implicit de hartă

en: Degree
ro: Grad

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
ro: Şterge toate datele geografice înaintea importării fişierului.

en: Delete selected messages
ro: Ştergeţi mesajele selectate

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
ro: Prin ştergerea familiei se dezleagă toţi indivizii unul de celălal dar indivizii ramân la locul lor. Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi familia ?

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Descendants
ro: Descendenţi

en: Descendants of %s
ro: Descendenţi pentru %s

en: Description
ro: Descriere

en: Destination
ro: Destinaţie

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
ro: Afişează şi administrează pagina de favorite a unui arbore de familie.

en: Display and manage a user’s favorite pages.
ro: Afişează şi administrează pagina de favorite a unui utilizator.

en: Divorce
ro: Divorţ

en: Divorce filed
ro: Înaintare divorţ

en: Do not change to keep original filename.
ro: Nu schimbaţi pentru a păstra numele fişierului original.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
ro: Nu crea noi locuri, doar importă coordinatele pentru locurile existente.

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Download
ro: Descarcă

en: Download file
ro: Descarcă fişier

en: Download geographic data
ro: Descarcă date geografice

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
ro: Nume de utilizator duplicat. Există deja un utilizator cu acest nume. Vă rugăm alegeţi alt nume de utilizator.

en: Earliest birth year
ro: Cel mai devreme an al naşterii

en: Earliest death year
ro: Cel mai devreme an al morţii

en: Edit
ro: Editare

en: Edit the raw GEDCOM
ro: Modifică înregistrarea GEDCOM în modul brut

en: Edit the story
ro: Modificare articol

en: Education
ro: Educaţie

en: Egypt
ro: Egipt

en: Elevation
ro: Elevație

en: Emigration
ro: Emigrare

en: Empty the clippings cart
ro: Goleşte coşul

en: End year
ro: Anul de sfârşit

en: Engagement
ro: Logodnă

en: England
ro: Anglia

en: Enter an individual, family, or source ID
ro: Introduceţi o persoană, familie sau ID sursă

en: Enter an optional note about this favorite
ro: Introduceţi o notă opţională pentru acest favorit

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
ro: Introduceţi sau căutaţi ID-ul persoanei, familiei, sau sursei cu care ar trebui să fie legat acest articol.

en: Entire record
ro: Înregistrare întreagă

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Event
ro: Eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Events of close relatives
ro: Evenimentele rudelor apropiate

en: Exact text
ro: Text exact

en: Extra information
ro: Informaţii suplimentare

en: Fact
ro: Fapt

en: Fact 1
ro: Fapt 1

en: Fact 10
ro: Fapt 10

en: Fact 11
ro: Fapt 11

en: Fact 12
ro: Fapt 12

en: Fact 13
ro: Fapt 13

en: Fact 2
ro: Fapt 2

en: Fact 3
ro: Fapt 3

en: Fact 4
ro: Fapt 4

en: Fact 5
ro: Fapt 5

en: Fact 6
ro: Fapt 6

en: Fact 7
ro: Fapt 7

en: Fact 8
ro: Fapt 8

en: Fact 9
ro: Fapt 9

en: Facts and events
ro: Fapte si evenimente

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Families
ro: Familii

en: Family
ro: Familie

en: Family group information
ro: Informaţii grup familie

en: Family list
ro: Listă familii

en: Family navigator
ro: Navigare familie

en: Family news and site announcements.
ro: Noutăţi de familie şi anunţuri.

en: Family of %s
ro: Familia lui %s

en: Family tree
ro: Arborele genealogic

en: Family tree clippings cart
ro: Căruciorul cu decupaje din arborele familiei

en: Family with spouse
ro: Familie cu soţul/soţia

en: Family with the most children
ro: Familia cu cei mai mulţi copii

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Father
ro: Tatăl

en: Favorites
ro: Favoriţi

en: Female
ro: Femeie

en: Females
ro: Femei

en: File successfully uploaded
ro: Fişierul a fost uploadat cu succes

en: Filename on server
ro: Numele fişierului pe server

en: Filter
ro: Filtru

en: Finland
ro: Finlanda

en: Flag
ro: Steag

en: Flanders
ro: Flandra

en: Folder name on server
ro: Numele directorului pe server

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Friday
ro: Vineri

en: Friend
ro: Prieten

en: Funeral
ro: Înmormântare

[ctx: GENITIVE]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: GENITIVE]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: GENITIVE]
en: February
ro: Februarie

[ctx: GENITIVE]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: GENITIVE]
en: July
ro: Iulie

[ctx: GENITIVE]
en: June
ro: Iunie

[ctx: GENITIVE]
en: March
ro: Martie

[ctx: GENITIVE]
en: May
ro: Mai

[ctx: GENITIVE]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: GENITIVE]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: GENITIVE]
en: September
ro: Septembrie

en: Gender
ro: Sex

en: Generate sitemap files for search engines.
ro: Generează hărţi site pentru motoarele de căutare.

en: Generations
ro: Generaţii

en: Geographic data
ro: Date geografice

en: Germany
ro: Germania

en: Given name
ro: Prenume

en: Godfather
ro: Naş

en: Godmother
ro: Naşă

en: Godparent
ro: Naş

en: Google Maps™ preferences
ro: Preferințe Google Maps™

en: Graduation
ro: Absolvire

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Head of household
ro: Capul familiei

en: Header
ro: Antet

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insula Heard şi Insulele McDonald

en: Hebrew
ro: Ebraic

en: Height
ro: Înălțime

en: Hello %s…
ro: Bună %s …

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
ro: Salut %s …<br>Mulţumesc pentru înregistrare.

en: Hello administrator…
ro: Bună administratore …

en: Help
ro: Ajutor

en: Historical facts
ro: Fapte istorice

en: Home page
ro: Pagină inițială

en: Hourglass chart
ro: Diagramă "clepsidră"

en: Hourglass chart of %s
ro: Diagramă "clepsidră" pentru %s

en: Household
ro: Gospodărie

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Husband
ro: Soţ

en: Hybrid
ro: Hibrid

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ro: Februarie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ro: Iulie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ro: Iunie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ro: Martie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ro: Mai

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ro: Septembrie

en: Iceland
ro: Islanda

en: Icon
ro: Iconiță

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
ro: Dacă nu aţi cerut un cont, puteţi să ştergeţi acest mesaj.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
ro: Dacă ai nu număr mare de locuri inactive, generarea listei poate dura destul de mult.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
ro: Dacă ascundeţi un bloc gol, nu veţi putea să-i schimbaţi configuraţia până când devine vizibil (când nu mai este gol).

en: Immigration
ro: Imigrare

en: Import
ro: Importă

en: Import all places from a family tree
ro: Importă toate locurile dintr-un arbore de familie

en: In this month…
ro: În această lună …

en: In this year…
ro: În acest an …

en: Include fully matched places
ro: Include locuri găsite complet

en: Individual
ro: Individ

en: Individual 1
ro: Persoana 1

en: Individual 2
ro: Persoana 2

en: Individual list
ro: Lista indivizi

en: Individual who lived the longest
ro: Persoana care a trăit cel mai mult

en: Individuals
ro: Indivizi

en: Individuals with surname %s
ro: Indivizii cu numele de familie %s

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Infant
ro: Prunc

en: Informant
ro: Informator

en: Interactive tree
ro: Arbore interactiv

en: Interactive tree of %s
ro: Arborele interactivpentru %s

en: Interred
ro: Înmormântare

en: Invalid GEDCOM format
ro: Format GEDCOM invalid

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Isle of Man
ro: Wyspa Man

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jewish
ro: Evreiesc

en: Jordan
ro: Iordania

en: Journal
ro: Jurnal

en: Julian
ro: Iulian

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Keep
ro: Păstrează

en: Keep link in list
ro: Păstrează Legătura în listă

en: Keyword examples
ro: Exemple cuvinte-cheie

en: Korea
ro: Coreea

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

en: LDS temple
ro: Templu LDS

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ro: Februarie

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ro: Iulie

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ro: Iunie

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ro: Martie

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ro: Mai

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ro: Septembrie

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Last email reminder was sent
ro: Ultimul memento a fost trimis prin email la

en: Latest birth year
ro: Cel mai târziu an al naşterii

en: Latest death year
ro: Cel mai târziu an al morţii

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Latvia
ro: Letonia

en: Leaves
ro: Frunze

en: Lebanon
ro: Liban

en: Legatee
ro: Moştenitor

en: Level
ro: Nivel

en: Libya
ro: Libia

en: Link this individual to an existing family as a child
ro: Legaţi această persoană la o familie existentă ca şi copil

en: Link to an existing media object
ro: Leagă de un obiect media existent

en: Linked database ID
ro: ID-ul bazei de date legată

en: Links
ro: Legături

en: List
ro: Listă

en: Lists
ro: Liste

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Living
ro: În viaţă

en: Living individuals
ro: Persoanele în viaţă

en: Loading…
ro: Încărcare…

en: Location not removed: this location contains sub-locations
ro: Locul nu a fost şters; conţine alte locuri

en: Lodger
ro: Locatar

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Lost password request
ro: Cerere pentru parolă uitată

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Magazine
ro: Revistă

en: Main section blocks
ro: Blocurile din secţiunea principală

en: Malaysia
ro: Malaiezia

en: Maldives
ro: Maldive

en: Male
ro: Bărbat

en: Males
ro: Bărbaţi

en: Manuscript
ro: Manuscris

en: Map
ro: Hartă

en: Marriage
ro: Căsătorie

en: Marriage intention
ro: Intenţie de căsătorie

en: Marriage of a child
ro: Căsătoria unui copil

en: Marriage of a father
ro: Căsătoria tatălui

en: Marriage of a grandchild
ro: Căsătoria unui nepot

en: Marriage of a half-sibling
ro: Căsătoria unui frate vitreg

en: Marriage of a mother
ro: Căsătoria mamei

en: Marriage of a sibling
ro: Căsătoria unui frate

en: Married name
ro: Prenume după căsătorie

en: Married surname
ro: Nume după căsătorie

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
ro: Găsește textul exact, chiar dacă apare în mijlocul unui cuvânt.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
ro: Găsește textul exact, doar dacă nu apare în mijlocul unui cuvânt.

en: Maximum upload size:
ro: Marimea de upload maximă:

en: Media
ro: Fişiere media

en: Media contains
ro: Media conţine

en: Media file to upload
ro: Fişierul media de uploadat

en: Media objects
ro: Obiecte media

en: Media objects found
ro: Obiecte media găsite

en: Media objects per page
ro: obiecte media pe pagină

en: Menu
ro: Meniu

en: Messages
ro: Mesaje

en: Mexico
ro: Mexic

en: Microfiche
ro: Microfişă

en: Micronesia
ro: Micronezia

en: Military
ro: Militar

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
ro: Minimul și maximul factor de mărire pentru hărțile Google. 1 reprezintă întreaga hartă, 15 este o singură casă. 15 este utilizabil doar în anumite zone.

en: Missing data
ro: Date lipsă

en: Monday
ro: Luni

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Month of birth
ro: Luna naşterii

en: Month of birth of first child in a relation
ro: Luna naşterii primului copil într-o relaţie

en: Month of death
ro: Luna decesului

en: Month of first marriage
ro: Luna primei căsătorii

en: Month of marriage
ro: Luna căsătoriei

en: Month:
ro: Luna:

en: Morocco
ro: Maroc

en: Most common surnames
ro: Cele mai comune nume de familie

en: Most viewed pages
ro: Paginile cele mai vizualizate

en: Mother
ro: Mama

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Move left
ro: Mută la stânga

en: Move right
ro: Mută la dreapta

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: My page
ro: Pagina mea

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ro: Februarie

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ro: Iulie

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ro: Iunie

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ro: Martie

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ro: Mai

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ro: Septembrie

en: Name
ro: Nume

en: Name contains
ro: Numele conţine

en: Nationality
ro: Naţionalitate

en: Naturalization
ro: Naturalizare

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Never married
ro: Necăsătorit până în prezent

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: New registration at %s
ro: Înregistrare nouă la %s

en: New user at %s
ro: Utilizator nou la %s

en: News
ro: Ştiri

en: Newspaper
ro: Ziar

en: Next email reminder will be sent after
ro: Următorul memento va fi trimis prin email după

en: Next image
ro: Următoarea imagine

en: Nickname
ro: Porecla

en: No
ro: Nu

en: No ancestors in the database.
ro: Nici un strămoş în baza de date.

en: No calendar conversion
ro: Fără conversie de calendar

en: No children
ro: Nu există copii înregistraţi

en: No events exist for today.
ro: Nu există evenimente pentru astăzi.

en: No events exist for tomorrow.
ro: Nu există evenimente pentru mâine.

en: No events for living individuals exist for today.
ro: Nu există evenimente pentru persoanele în viaţă pentru azi.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
ro: Nu există evenimente pentru persoanele în viaţă pentru mâine.

en: No facts exist for this family.
ro: Nici un fapt pentru această familie.

en: No file was received. Please try again.
ro: Nu a fost primit nici un fişier. Vă rugăm uploadaţi din nou.

en: No link between the two individuals could be found.
ro: Nu s-a găsit nici o (altă) legătură între cei doi indivizi.

en: No map data exists for this individual
ro: Nici o informaţie geografică pentru această persoană

en: No matching facts found
ro: Nu au fost găsite fapte care să se potrivească

en: No news articles have been submitted.
ro: Nu a fost trimisă nici o ştire.

en: No places found
ro: Nu fost găsit niciun loc

en: No results found.
ro: Nu au fost găsite rezultate.

en: No signed-in and no anonymous users
ro: Nu există utilizatori autentificaţi şi nici utilizatori anonimi

en: No temple - living ordinance
ro: Nici un templu - Ordonanţă de viaţă

en: None
ro: Nici unul

en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de Nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Not a valid individual, family, or source ID
ro: Nu este un individ, familie sau Id sursă valid

en: Not living
ro: Decedat

en: Not married
ro: Necăsătorit

en: Note
ro: Notă

en: Notes
ro: Note

en: Nothing found.
ro: Nu s-a găsit nimic.

en: Number of children
ro: numărul de copii

en: Number of days to show
ro: Numărul de zile de arătat

en: Nurse
ro: Asistentă

en: Occupied Palestinian Territory
ro: Teritoriul Palestinian Ocupat

en: On this day
ro: În această zi

en: On this day…
ro: În această zi …

en: Optional prefixes and suffixes
ro: Prefixe și sufixe opționale

en: Ordinance
ro: Ordonanţă

en: Ordination
ro: Hirotonisire

en: Orientation
ro: Orientarea

en: Other
ro: Altele

en: Other folder… please type in
ro: Alt director… vă rugăm tipăriţi

en: Overwrite existing coordinates.
ro: Suprascrie coordonatele existente.

en: Page
ro: Pagina

en: Painting
ro: Tablou

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Parents
ro: Părinţi

en: Password
ro: Parola

en: Passwords must contain at least 6 characters.
ro: Parolele trebuie să conţină cel puţin 6 caractere.

en: Pedigree
ro: Arborele de familie

en: Pedigree chart
ro: Diagrama arborelui de familie

en: Pedigree map
ro: Hartă genealogie

en: Pedigree map of %s
ro: Harta genealogică pentru %s

en: Pedigree of %s
ro: Generalogie pentru %s

en: Philippines
ro: Filipine

en: Phone
ro: Telefon

en: Phonetic
ro: Fonetic

en: Photo
ro: Foto

en: Place
ro: Loc

en: Place check
ro: Verificări locuri

en: Place contains
ro: Locul conţine

en: Place hierarchy
ro: Ierarhie locuri geografice

en: Place list
ro: Lista locurilor

en: Places found
ro: Locurile găsite

en: Play
ro: Start

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
ro: Vă rog introduceţi un prenume, nume, sau locaţie pe lângă an

en: Please enter a message subject.
ro: Vă rugăm introduceţi un subiect de mesaj.

en: Please enter a valid email address.
ro: Vă rugăm introduceţi o adresă de email validă.

en: Please enter more than one character.
ro: Vă rugăm introduceţi mai mult de un caracter.

en: Please enter some message text before sending.
ro: Vă rugăm introduceţi textul mesalului înainte de a trimite.

en: Poland
ro: Polonia

en: Portrait
ro: Portret

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Prefixes
ro: Prefixe

en: Presentation style
ro: Stil prezentare

en: Priest
ro: Preot

en: Privacy
ro: Confidenţialitate

en: Private
ro: Privat

en: Probate
ro: Validare

en: Property
ro: Proprietate

en: Publication
ro: Publicaţie

en: Rabbi
ro: Rabin

en: Random images from the current family tree.
ro: Imagini aleatoare din arborele de familie curent.

en: Re-order children
ro: Rearanjează copiii

en: Re-order media
ro: Re-ordonare fişiere media

en: Recent changes
ro: Schimbări recente

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
ro: Anii recenţi (&lt; 100 ani)

en: Record
ro: Înregistrarea

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
ro: Înregistrările nu au acelaşi tip. Nu se pot contopi înregistrările care nu au acelaşi tip.

en: Registry officer
ro: Ofiţerul de la înregistrare

en: Regular expression
ro: Expresie regex

en: Related families
ro: Familii înrudite

en: Relationship
ro: Înrudire

en: Relationship to me
ro: Relaţia cu mine

en: Religion
ro: Religie

en: Reminder email frequency (days)
ro: Frecvenţa emailurilor pentru memento-uri (zile)

en: Remove
ro: Şterge

en: Remove duplicate links
ro: Elimină legăturile duble

en: Remove flag
ro: Elimină steag

en: Remove individual
ro: Sterge persoana

en: Remove link from list
ro: Scoate Legătura din listă

en: Remove this location?
ro: Şerg acest loc?

en: Replace with
ro: Înlocuieşte cu

en: Replacement text
ro: Text înlocuitor

en: Reply
ro: Răspunde

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Repositories
ro: Lista

en: Repositories found
ro: Găsit depozite

en: Repository
ro: Depozit

en: Repository contains
ro: Depozitul conţine

en: Request a new password
ro: Cereţi o nouă parolă

en: Request a new user account
ro: Cereţi un nou cont

en: Research tasks
ro: Activităţi de cercetare

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
ro: Sarcinile de cercetare sunt evenimente special, ataşate indivizilor din arborele de familie, care identifica nevoia unei cercetări viitoare. Le poţi folosi ca o alertă pentru a verifica anume fapte prin surse mai credibile, pentru a obţine documente sau fotografii, pentru a rezolva informaţiile contradictorii, etc.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
ro: Sarcinile de cercetare sunt salvate cu eticheta personalizată "_TODO". Alte programe de genealogie s-ar putea să nu recunoască această etichetă.

en: Residence
ro: Domiciliu

en: Restriction
ro: Restricţie

en: Retirement
ro: Pensionare

en: Right section blocks
ro: Blocurile din secţiunea din dreapta

en: Role
ro: Rol

en: Romania
ro: România

en: Romanized
ro: Romanizat

en: Roots
ro: Rădăcini

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saint Helena
ro: Sfânta Elena

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Sfântul Kitts şi Nevis

en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Sfântul Vincent şi Grenadine

en: Satellite
ro: Satelit

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudita

en: Scotland
ro: Scoţia

en: Scrapbook
ro: Album

en: Search
ro: Caută

en: Search for
ro: Căutare pentru

en: Search globally
ro: Căutare globală

en: Search locally
ro: Căutare locală

en: Search method
ro: Metodă de căutare

en: Search text/pattern
ro: Caută text/model

en: Select a date
ro: Selectaţi o dată

en: Select events
ro: Aleceţi evenimentele

en: Select flag
ro: Selecție steag

en: Seller
ro: Vânzător

en: Send
ro: Trimite

en: Send a message
ro: Trimite mesaj

en: Send a message to users who have never signed in
ro: Trimite mesaje utilizatorilor care nu s-au logat niciodată

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
ro: Trimite mesaje utilizatorilor care nu s-au mai logat în ultimele 6 luni

en: Send out reminder emails
ro: Trimiteţi emailuri pentru memento-uri

en: Separated
ro: Separat

en: Servant
ro: Servitor

en: Shared note
ro: Notă comună

en: Shared note contains
ro: Nota comună conţine

en: Shared notes found
ro: Note comune găsite

en: Should this block be hidden when it is empty
ro: Ascunde blocul când este gol

en: Show
ro: Arată

en: Show all notes
ro: Arată toate notele

en: Show all places in a list
ro: Arată toate locurile într-o listă

en: Show all sources
ro: Arată toate sursele

en: Show all spouses and ancestors
ro: Afişează toate soţiile şi toţi stramoşii

en: Show all tags
ro: Arată toate etichetele

en: Show counts before or after name
ro: Plasează contoarele înainte sau după nume

en: Show couples where only the female partner is dead.
ro: Arată cuplurile unde doar femeia este decedată.

en: Show couples where only the male partner is dead.
ro: Arată cuplurile unde doar bărbatul este decedat.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
ro: Arată cuplurile care s-au căsătorit cu peste 100 de ani în urmă.

en: Show couples who married within the last 100 years.
ro: Arată cuplurile care s-au căsătorit în ultimii 100 de ani.

en: Show couples with an unknown marriage date.
ro: Arată cuplurile cu data căsătoriei necunoscută.

en: Show cousins
ro: Arată verişorii

en: Show date of last update
ro: Afişează data ultimei actualizări

en: Show details
ro: Arată detaliile

en: Show divorced couples.
ro: Arată cuplurile divorţate.

en: Show inactive places
ro: Arată locurile inactive

en: Show individuals born more than 100 years ago.
ro: Arată persoanele născute cu mai mult de 100 de ani în urmă.

en: Show individuals born within the last 100 years.
ro: Arată persoanele născute în ultimi 100 de ani.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
ro: Arată persoanele care sunt în viaţă sau cuplurile unde ambii parteneri sunt în viaţă.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
ro: Arată persoanele decedate sau cuplurile unde ambii parteneri sunt decedaţi.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
ro: Arată oamenii care au murit cu peste 100 de ani în urmă.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
ro: Arată persoanele care au murit în ultimii 100 de ani.

en: Show only births, deaths, and marriages
ro: Arată doar naşterile, decesele şi căsătoriile

en: Show only events of living individuals
ro: Arăta doar evenimentele legate de persoanele în viaţă

en: Show only females.
ro: Arată doar femeile.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
ro: Arată doar persoanele al căror sex este necunoscut.

en: Show only individuals, events, or all
ro: Arată doar persoane, evenimente sau toate

en: Show only males.
ro: Arată doar bărbaţii.

en: Show only the selected tags
ro: Arată doar etichetele selectate

en: Show places in hierarchy
ro: Arata locurile în ierarhie

en: Show related individuals/families
ro: Arată persoanele/familiile înrudite

en: Show research tasks that are assigned to other users
ro: Afişează sarcinile de cercetare atribuite altor utilizatori

en: Show research tasks that are not assigned to any user
ro: Afişează sarcinile de cercetare neatribuite nici unui utilizator

en: Show research tasks that have a date in the future
ro: Afişează sarcinile de cercetare care au dată în viitor

en: Show slide show controls
ro: Afişez controalele secvenţei de imagini

en: Show spouses
ro: Arată soţii

en: Show the date and time of update
ro: Afişează data şi ora ultimei actualizări

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
ro: Afișează locurile și evenimentele utilizând serviciul cartografic Google Maps™.

en: Show this block for which languages
ro: Afişează acest bloc pentru ce limbi

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
ro: Arată cuplurile sau indivizii «frunză». Aceştia sunt indivizi care sunt în viaţă dar nu au copii înregistraţi în baza de date.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
ro: Arată cuplurile sau indivizii «rădăcini». Aceste persoane se pot numi şi «patriarhi». Ei sunt indivizii care nu au părinţi înregistraţi în baza de date.

en: Sibling
ro: Frate/soră

en: Siblings
ro: Frate/soră

en: Sister
ro: Soră

en: Sitemaps
ro: Hărţi site

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
ro: Hărţile site sunt o modalitate prin care poţi informa motoarele de căutare despre paginile ce pot fi indexate. Toate marile motoare de căutare suportă hărţi site. Pentru mai multe informaţii, accesează <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
ro: Dimensiunea hărţii (în pixeli)

en: Slide show
ro: Secvenţă imagini

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Social security number
ro: Număr asigurare socială

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: Son
ro: Fiu

en: Son of %s
ro: Fiul lui %s

en: Sort order
ro: Ordine sortare

en: Source
ro: Sursă

en: Source contains
ro: Sursa conţine

en: Sources
ro: Surse

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Spouse
ro: Soţ/soţie

en: Spouses
ro: Soţi

en: Start at parents
ro: Începe la părinţi

en: Start slide show on page load
ro: Pornire secvenţă imagini la încărcarea paginii

en: Start year
ro: Anul de început

en: State
ro: Stat

en: Statistics
ro: Statistici

en: Status
ro: Statut

en: Stillborn
ro: Născut decedat

en: Stories
ro: Articole

en: Story
ro: Articol

en: Story title
ro: Titlul articolului

en: Subdivision
ro: Subdiviziune

en: Subject
ro: Subiect

en: Submission
ro: Aplicaţie

en: Submitter
ro: Aplicant

en: Suffixes
ro: Sufixe

en: Sunday
ro: Duminică

en: Suriname
ro: Surinam

en: Surname
ro: Nume familie

en: Surname option
ro: Opțiuni nume de familie

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Insulele Svalbard şi Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Syria
ro: Siria

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

en: Technical help contact
ro: Contact pentru asistenţă tehnică

en: Templates
ro: Template-uri

en: Temple
ro: Templu

en: Terrain
ro: Teren

en: Thailand
ro: Tailanda

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
ro: Administratorul a fost notificat. De îndată ce vă dă permisiunea să vă autentificaţi, puteţi să vă autentificaţi cu utilizatorul si parola dumneavoastră.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ro: Fişierul a fost uploadat doar parţial, vă rugăm încercaţi din nou.

en: The media file was not found in this family tree.
ro: Fişierul media nu a fost găsit în acest arbore de familie.

en: The message was successfully sent to %s.
ro: Mesajul a fost trimis la %s cu succes.

en: The record has been copied to the clipboard.
ro: Înregistrează ce s-a copiat în clipboard.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
ro: Formula regex pare să conțină o eroare. Nu poate fi folosită.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
ro: Dimensiunea arborelui de familie, cele mai vechi şi cele mai recente evenimente, nume comune, etc.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ro: Fişierul uploadat depăşeşte limita permisă.

en: Theme change
ro: Schimbare temă

en: There are no media objects for this individual.
ro: Nu există obiecte media pentru acest individ.

en: There are no notes for this individual.
ro: Nu există note pentru acest individ.

en: There are no research tasks in this family tree.
ro: Nu sunt sarcini de cercetare în acest arbore de familie.

en: There are no source citations for this individual.
ro: Nu există surse citate pentru acest individ.

en: There was an error uploading your file.
ro: A existat o eroare la uploadarea fişierului dumneavoastră.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
ro: Această intrare este ignorată dacă aţi introdus un URL în câmpul numelui.

en: This family remained childless
ro: Această familie a rămas fără copii

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
ro: Acest arbore de familie a fost actualizat ultima dată pe #gedcomUpdated#. Sunt #totalSurnames# nume de familiei în acest arbore. Cel mai vechi eveniment înregistrat este #firstEventType# pentru #firstEventName# în #firstEventYear#. Cel mai recent eveniment este #lastEventType# pentru #lastEventName# în #lastEventYear#.<br><br>Dacă ai de făcut vreun comentariu sau o recomandare ia legătura cu #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
ro: Acest arbore de familie a fost actualizat pe %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
ro: Acest fişier este legat de o altă bază de date genealogică de pe acest server. Nu poate fi şters, mutat, sau redenumit până când aceste legături sunt şterse.

en: This information is private and cannot be shown.
ro: Această informaţie este privată şi nu poate fi aratată.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
ro: Acest fişier media este corupt şi nu poate fi aplicat watermark.

en: This message was sent while viewing the following URL:
ro: Acest mesaj a fost trimis în timp ce se viziona următorul URL:

en: This message will be sent to %s
ro: Acest mesaj va fi trimis către %s

en: This place has no coordinates
ro: Această loc nu are coordonate

en: Thumbnail to upload
ro: Thumbnailul de uploadat

en: Thursday
ro: Joi

en: Time
ro: Ora

en: Title
ro: Titlu

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
ro: Pentru a te ajuta să începi cu acest bloc, am create câteva şabloane standard. Când selectezi unul dintre aceste şabloane, zona de text va conţine o copie a textului pe care o poţi edita pentru a se potrivi cu cerinţele tale.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
ro: Pentru a crea o noua sarcină de cercetare, trebuie să adaugi întâi "sarcină de cercetare" la lista faptelor şi evenimentelor în preferinţele arborelui de familie.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
ro: Pentru a informa motoarele de căutare ce hărţi site sunt disponibile, poţi folosi următoarele legături.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
ro: Pentru a informa motoarele de căutare ce hărţi site sunt disponibile, adaugă următoarea linie în fişierul robots.txt.

en: Tombstone
ro: Piatră funerară

en: Top %s surname | Top %s surnames
ro[0]: Cel mai întâlnit nume de familie: %s
ro[1]: Cele mai întâlnite nume de familie: %s
ro[2]: Cele mai întâlnite nume de familie: %s

en: Top level
ro: Nivelul superior

en: Top surname
ro: Cel mai întâlnit nume de familie

en: Top surnames
ro: Topul nume de familie

en: Total events
ro: Totalul de evenimente

en: Total families
ro: numărul de familii =

en: Total families: %s
ro: Total familii: %s

en: Total females
ro: numărul de femei =

en: Total individuals
ro: numărul de nume =

en: Total individuals: %s
ro: Total indivizi: %s

en: Total males
ro: numărul de bărbaţi =

en: Total places: %s
ro: Număr total de locuri: %s

en: Total sources: %s
ro: Total surse: %s

en: Total surnames
ro: Total nume de familie

en: Total users
ro: Toţi utilizatorii

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Type
ro: Tip

en: Type of place markers in the place hierarchy
ro: Tipuri de locuri in Ierarhia locurilor

en: US Minor Outlying Islands
ro: SUA Insulele Minor Depărtate

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: Unrecognized GEDCOM code
ro: Cod GEDCOM nerecunoscut

en: Upcoming events
ro: Evenimente apropiate

en: Update
ro: Actualizare

en: Update all
ro: Actualizează tot

en: Upload geographic data
ro: Încarcă date geografice

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
ro: Foloseşte oogle Maps™ pentru ierarhia locurilor geografice

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
ro: Folosește „?” pentru a găsi un singur caracter, folosește „*” pentru a găsi zero sau mai multe caractere.

en: Use compact layout
ro: Folosește aranjament compact

en: Use this value
ro: Foloseşte această valoare

en: User administration
ro: Administrare utilizatori

en: User verification
ro: Verificarea utilizatorului

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username or email address
ro: Nume utilizator sau adresă email

en: Users who are signed in
ro: Utilizatorii autentificaţi

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
ro: Folosind meniul "pull down", este posibilă selectarea unei ţări a cărei steag poate fi folosit. dacă nu este afişat nici un steag, atunci nu sunt definite steaguri pentru ţara respectivă.

en: Verification code
ro: Codul de verificare

en: View
ro: Vizualizează

en: View all records found in this place
ro: Vizualizează toate înregistrările găsite în acest loc

en: Wales
ro: Ţara Galilor

en: Wallis and Futuna
ro: Insulele Wallis şi Futuna

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
ro: Acum vă vom trimite un email de confirmare la adresa <b>%s</b>. Trebuie să verificaţi cererea pentru cont prin urmarea instrucţiunilor din emailul de confirmare. Dacă nu confirmaţi cererea pentru cont in cel mult 7 zile, cererea va fi respinsă automat. Va trebui să faceţi o altă cerere din nou.<br><br>După ce aţi urmărit instrucţiunile din emailul de confirmare, administratorul trebuie să aprobe cererea dumneavoastră înainte să puteţi folosi contul.<br><br>Pentru a vă autentifica pe acest site, va trebui să ştiti userul si parola dumneavoastră.

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Weight
ro: Greutate

en: Welcome to this genealogy website
ro: Bine aţi venit pe acest site de genealogie

en: Western Sahara
ro: Sahara Occidentală

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
ro: Cănd adaugi o Legătură, câmpul ID nu poate fi vid.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
ro: Când trimiteţi acest mesaj veţi primi o copie trimisă prin email la adresa furnizată de dumneavoastră.

en: Which family trees should be included in the sitemaps
ro: Ce arbori de familie să fie incluşi în hărţile site

en: Whole words only
ro: Doar cuvinte întregi

en: Widow
ro: Văduvă

en: Widower
ro: Văduv

en: Width
ro: Lăţime

en: Wife
ro: Soţie

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
ro: Numele de fată devine noul nume de familie

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
ro: Numele de fată al soției este înlocit de numele soțului

en: Wildcards
ro: Caractere generice

en: Will
ro: Testament

en: Witness
ro: Martor

en: Year
ro: An

en: Year:
ro: An:

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
ro: Poți face căutarea femeilor măritate mai ușoară înregistrând numele lor după căsătorie. Totuși, nu toate femeile preiau numele soțului, așa că atenție la introducerea datelor incorecte în baza de date.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
ro: Poţi mări viteza calculelor de confidenţialitate adăugând câmpul Dată deces indivizilor a căror dată de deces poate fi dedusă din alte date, dar care nu au un câmp de Dată deces, Înmormântare, Incinerare, etc.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
ro: Aţi introdus aceleaşi ID-uriYou . Nu puteţi contopi aceleaşi înregistrări.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
ro: Aţi confirmat cererea dumneavoastră pentru a deveni un utilizator înregistrat.

en: You have not created any journal items.
ro: Nu aţi creat încă nici un articol de jurnal.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
ro: Puteţi introduce un URL, începând cu „http://”.

en: You must enter a name
ro: Trebuie să introduci un nume

en: You must enter a username.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de utilizator.

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
ro: Aţi trimis următorul mesaj către un administrator webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
ro: Aţi trimis următorul mesaj către un utilizator webtrees:

en: Your clippings cart is empty.
ro: Coşul dumneavoastră de decupaje este gol.

en: Your registration at %s
ro: Înregistrarea dumneavoastră la %s

en: Zip file(s)
ro: Arhive Zip

en: Zoom
ro: Mărire

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom in/out on this box.
ro: Măriţi sau micşoraţi cutia aceasta.

en: Zoom level
ro: Factor de mărire

en: Zoom level of map
ro: Factor mărire hartă

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: add
ro: adaugă

en: adoption
ro: adopţie

en: after
ro: după

en: after death
ro: după moarte

en: age
ro: vârsta

en: and
ro: şi

en: before
ro: înainte

en: birth
ro: nascut

en: brother
ro: frate

en: burial
ro: înmormântare

en: by
ro: de către

en: census added
ro: adăugare recensământ

en: child
ro: copil

en: compact list
ro: listă compactă

en: date periods
ro: perioade de date

en: daughter
ro: fiică

en: death
ro: decedat

en: degrees
ro: grade

en: east
ro: est

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ro: mamă vitregă

en: gender
ro: sex

en: hide
ro: ascunde

en: list
ro: listă

en: marriage
ro: căsătorie

en: maximum
ro: maxim

en: maximum %s day | maximum %s days
ro[0]: maxim %s zi
ro[1]: maxim %s zile
ro[2]: maxim %s zile

en: minimum
ro: minim

en: month
ro: luna

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ro: tată vitreg

en: next
ro: următor(-oare)

en: no
ro: nu

en: none
ro: nimic

en: north
ro: nord

en: numbers
ro: numerele pentru o familie

en: of
ro: din

en: percentage
ro: procentaj

en: preview
ro: Previzualizare

en: previous
ro: precedent(ă)

en: reset
ro: resetează

en: search
ro: caută

en: self
ro: propriu

en: show
ro: arată

en: show the chart
ro: arată graficul

en: sign in
ro: autentificare

en: sister
ro: soră

en: son
ro: fiu

en: sort by date
ro: sortează după dată

en: sort by date, newest first
ro: sortează după dată, cel mai recent primul

en: sort by date, oldest first
ro: sortează dupa dată, cel mai vechi primul

en: sort by name
ro: sortează după nume

en: south
ro: sud

en: table
ro: tabel

en: unknown
ro: necunoscut(ă)

[ctx: unknown family]
en: unknown
ro: necunoscut(ă)

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
ro: Necunoscut(ă)

en: update
ro: Actualizare

en: west
ro: vest

en: years
ro: ani

en: yes
ro: da

en: “%s”
ro: „%s”

en: “%s” has been added to your favorites.
ro: Persoana „%s” a fost adaugată la favorite.
