webtrees - en to uk translation catalogue (3893 entries)

en:  but the details are unknown
uk:  але подробиці невідомі

en:  in
uk:  в

en:  per gender
uk:  по статі

en:  per time period
uk:  по діапазону часу

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
uk: %1$s %2$s містить зв'язок %3$s з %4$s.

en: %1$s %2$s times removed ascending
uk: %1$s %2$s-юрідних за зростанням

en: %1$s %2$s times removed descending
uk: %1$s %2$s-юрідних за спаданням

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
uk: %1$sKB було завантажено за %2$s секунд.

en: %1$s does not exist.
uk: %1$s не існує.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
uk: %1$s не існує. Ви мали на увазі %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
uk: Немає зворотного посилання з %1$s на %2$s.

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
uk[0]: %1$s файл був витягнутий за %2$s секунд.
uk[1]: %1$s файли було витягнено за %2$s секунд.
uk[2]: %1$s файлів були витягнуті за %2$s секунд.

en: %1$s individual displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations. | %1$s individuals displayed, out of the normal total of %2$s, from %3$s generations.
uk[0]: Показана %1$s персона, із загальної кількості %2$s із %3$s поколінь.
uk[1]: Показанi %1$s персони, із загальної кількості %2$s із %3$s поколінь.
uk[2]: Показанi %1$s персон, із загальної кількості %2$s із %3$s поколінь.

en: %1$s individual is missing birthplace map coordinates: %2$s. | %1$s individuals are missing birthplace map coordinates: %2$s.
uk[0]: У %1$s персони відсутня інформація про місце народження: %2$s.
uk[1]: У %1$s персон відсутня інформація про місце народження: %2$s.
uk[2]: У %1$s персон відсутня інформація про місце народження: %2$s.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
uk: %1$s є %2$s, а повинен бути %3$s.

en: %1$s × %2$s pixels
uk: %1$s × %2$s пікселів

en: %1$s’s %2$s
uk: %1$s &rarr; %2$s

en: %H:%i:%s
uk: %g:%i:%s %a

en: %s BCE
uk: %s до н. е.

en: %s KB
uk: %s Кбайт

en: %s and her ancestors
uk: %s і її предки

en: %s and his ancestors
uk: %s і його предки

en: %s and the individuals that reference it.
uk: %s та особи, що посилаються на нього.

en: %s and their children
uk: %s і їхні діти

en: %s and their descendants
uk: %s та їхні нащадки

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
uk[0]: %s анонімний користувач
uk[1]: %s анонімних користувача
uk[2]: %s анонімних користувачів

en: %s child | %s children
uk[0]: %s дитина
uk[1]: %s дитини
uk[2]: %s дітей

en: %s day | %s days
uk[0]: %s день
uk[1]: %s дні
uk[2]: %s днів

en: %s day ago | %s days ago
uk[0]: %s день тому
uk[1]: %s дні тому
uk[2]: %s днів тому

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
uk[0]: %s сім'я була оновлена.
uk[1]: %s сім'ї були оновлені.
uk[2]: %s сімей було оновлено.

en: %s family tree | %s family trees
uk[0]: %s генеалогічне дерево
uk[1]: %s генеалогічних дерева
uk[2]: %s генеалогічних дерев

en: %s grandchild | %s grandchildren
uk[0]: %s онук/онука
uk[1]: %s онука/онуки
uk[2]: %s онуків/онучок

en: %s hour ago | %s hours ago
uk[0]: %s годину тому
uk[1]: %s години тому
uk[2]: %s годин тому

en: %s individual | %s individuals
uk[0]: %s персона
uk[1]: %s персони
uk[2]: %s персон

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
uk[0]: %s персона була оновлена.
uk[1]: %s персони були оновлені.
uk[2]: %s персон було оновлено.

en: %s individual is private. | %s individuals are private.
uk[0]: %s приватна персона.
uk[1]: %s приватнi персони.
uk[2]: %s приватних персон.

en: %s individual with events between %s and %s | %s individuals with events between %s and %s
uk[0]: %s особа з подіями між %s та %s
uk[1]: %s особи з подіями між %s та %s
uk[2]: %s осіб з подіями між %s та %s

en: %s individual with events in %s | %s individuals with events in %s
uk[0]: %s особа з подіями в %s
uk[1]: %s особи з подіями в %s
uk[2]: %s осіб з подіями в %s

en: %s individual with events in %s between %s and %s | %s individuals with events in %s between %s and %s
uk[0]: %s особа з подіями в %s у проміжку між %s і %s
uk[1]: %s особи з подіями в %s у проміжку між %s і %s
uk[2]: %s осіб з подіями в %s у проміжку між %s і %s

en: %s is disabled on this server. You cannot install webtrees until it is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
uk: %s відключений(на) на цьому сервері. Ви не можете встановити webtrees зараз. Для включення функції, будь ласка, зверніться до адміністратора серверу.

en: %s message | %s messages
uk[0]: %s повідомлення
uk[1]: %s повідомлення
uk[2]: %s повідомлень

en: %s minute ago | %s minutes ago
uk[0]: %s хвилину тому
uk[1]: %s хвилини тому
uk[2]: %s хвилин тому

en: %s month | %s months
uk[0]: %s місяць
uk[1]: %s місяці
uk[2]: %s місяців

en: %s month ago | %s months ago
uk[0]: %s місяць тому
uk[1]: %s місяці тому
uk[2]: %s місяців тому

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
uk[0]: %s нотатка буде оновлена.
uk[1]: %s нотатки будуть оновлені.
uk[2]: %s нотаток буде оновлено.

en: %s once removed ascending
uk: %s двоюрідних за зростанням

en: %s once removed descending
uk: %s двоюрідних за спаданням

en: %s second ago | %s seconds ago
uk[0]: %s секунду тому
uk[1]: %s секунди тому
uk[2]: %s секунд тому

en: %s sent you the following message.
uk: %s надіслав вам наступне повідомлення.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
uk[0]: %s зареєстрований користувач
uk[1]: %s зареєстрованих користувачі
uk[2]: %s зареєстрованих користувачів

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
uk[0]: %s джерело було оновлено.
uk[1]: %s джерела було оновлено.
uk[2]: %s джерел було оновлено.

en: %s three times removed ascending
uk: %s чотириюрідних за зростанням

en: %s three times removed descending
uk: %s чотириюрідних за спаданням

en: %s twice removed ascending
uk: %s троюрідних за зростанням

en: %s twice removed descending
uk: %s троюрідних за спаданням

en: %s week | %s weeks
uk[0]: %s тиждень
uk[1]: %s тижні
uk[2]: %s тижнів

en: %s year | %s years
uk[0]: %s рік
uk[1]: %s роки
uk[2]: %s років

en: %s year ago | %s years ago
uk[0]: %s рік тому
uk[1]: %s роки тому
uk[2]: %s років тому

en: %s year anniversary
uk: %s річниця

en: %s × cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (в %s коліні)

en: %s&nbsp;BCE
uk: %s&nbsp; до н.е.

en: %s&nbsp;CE
uk: %s&nbsp;н.е.

en: %s, her ancestors and their families
uk: %s, її предки та їхні сім'ї

en: %s, her parents and siblings
uk: %s, її батьки, брати та сестри

en: %s, her spouses and children
uk: %s, її чоловіки та діти

en: %s, her spouses and descendants
uk: %s, її чоловіки та нащадки

en: %s, his ancestors and their families
uk: %s, його пращури та їхні сім'ї

en: %s, his parents and siblings
uk: %s, його батьки, брати та сестри

en: %s, his spouses and children
uk: %s, його жінки і діти

en: %s, his spouses and descendants
uk: %s, його дружини і нащадки

en: &lt;select&gt;
uk: &lt;виберіть&gt;

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
uk: %sх праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
uk: %sх праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
uk: %sх праплемінник

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
uk: 5х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
uk: 5х праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
uk: 5х праплемінник

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
uk: прапраплемінник/племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
uk: прапраплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
uk: прапраплемінник

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
uk: прапрапраплемінниця/племінник

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
uk: прапрапраплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
uk: прапрапраплемінник

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
uk: 4х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
uk: 4х праплемінниця

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
uk: 4х праплемінник

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
uk: %sх праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
uk: %sх праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
uk: %sх праплемінник

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
uk: 5х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
uk: 5х праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
uk: 5х праплемінник

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
uk: прапраплемінник/племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
uk: прапраплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
uk: прапраплемінник

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
uk: прапрапраплемінниця/племінник

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
uk: прапрапраплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
uk: прапрапраплемінник

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
uk: 4х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
uk: 4х праплемінниця

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
uk: 4х праплемінник

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
uk: %sх праплемінник

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
uk: %sх праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
uk: %sх праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
uk: 4х праплемінник

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
uk: 4х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
uk: 4х праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
uk: 5х праплемінник

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
uk: 5х праплемінник/праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
uk: 5х праплемінниця

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
uk: прапрапраплемінник

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
uk: прапрапраплемінниця/племінник

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
uk: прапрапраплемінниця

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
uk: прапраплемінник

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
uk: прапраплемінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
uk: прапраплемінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

en: (aged %s)
uk: (у віці %s)

en: (aged less than %s)
uk: (віком менше %s)

en: (aged more than %s)
uk: (віком больще %s)

en: (filtered from %s total entries)
uk: (відсортовано з усього %s записів)

en: (in childhood)
uk: (В дитинстві)

en: (in infancy)
uk: (в дитинстві)

en: (stillborn)
uk: (мертвонароджений)

en: <b>Important note:</b> The transfer wizard is not able to assist with moving media items. You will need to set up and move or copy your media configuration and objects separately after the transfer wizard is finished.
uk: <b>Важлива Примітка:</b> Майстер перенесення не в змозі підтримувати передачу мультимедійних об'єктів. Вам потрібно буде встановити, переміщати або копіювати Вашу медіа-конфігурацію і об'єкти окремо після передачі майстра.

en: <b>Please note:</b> Private information of living individuals will only be given to family relatives and close friends. You will be asked to verify your relationship before you will receive any private data. Sometimes information of dead individuals may also be private. If this is the case, it is because there is not enough information known about the individual to determine whether they are alive or not and we probably do not have more information on this individual.<br><br>Before asking a question, please verify that you are inquiring about the correct individual by checking dates, places, and close relatives. If you are submitting changes to the genealogy data, please include the sources where you obtained the data.
uk: <b>Зверніть увагу:</b> Приватна інформація про живих персон буде надаватися лише родичам і близьким друзям. Вам буде запропоновано перевірити ваші відносини перед тим, як отримати будь-які приватні дані. Інколи інформація про мертвих персон теж може бути приватною. Якщо це так, то це тому, що немає достаньо інформації про персону, щоб визначити, жива вона чи ні, і ми, ймовірно, не маємо більше інформації про цю персону.<br><br>Перед тим, як задавати питання, будь ласка, переконайтеся, що ви робите запит про правильну персону, перевіривши дати, місця і близьких родичів. Якщо ви робите зміни до генеалогічних даних, будь ласка, додайте джерела, де ви отримали ці дані.

en: <default theme>
uk: <тема за замовчуванням>

en: <div class="largeError">Notice:</div><div class="error">By completing and submitting this form, you agree:<ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul></div>
uk: <div class="largeError">Примітка:</div><div class="error"> Заповнивши та надіславши цей формуляр, ви погоджуєтесь:<ul><li>захищати приватну інформацію живих персон, перерахованих на нашому сайті;</li><li>в текстовому полі «Коментар» вказати детальну інформацію кому ви доводитеся родичем або інформацію про кого хотіли б повідомити.</li></ul></div>

en: A chart displaying relationships between two individuals.
uk: Діаграма, що відображає відносини між двома персонами.

en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
uk: Діаграма предків і нащадків персони як у сімейній книзі.

en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
uk: Діаграма предків персони у вигляді компактного дерева.

en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
uk: Діаграма предків персони у вигляді дерева.

en: A chart of an individual’s ancestors.
uk: Діаграма предків персони.

en: A chart of an individual’s descendants.
uk: Діаграма нащадків персони.

en: A chart of individuals’ lifespans.
uk: Діаграма тривалостей життя осіб.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
uk: Дитина може мати більше ніж одну пару батьків. Відносини між дитиною і батьками можуть бути біологічними, правовими чи основаними на місцевій культурі і традиціях. Якщо родовід не вказаний, то родинні зв'язки будуть вважатися біологічними.

en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
uk: Є поширеною помилкою, щоб на той самий запис було декілька посилань. Наприклад, перерахування тієї ж дитини більше, ніж один раз на запис про родину.

en: A database server can store many separate databases. You need to select an existing database (created by your server’s administrator) or create a new one (if your database user account has sufficient privileges).
uk: Сервер баз даних може мати багато окремих баз. Вам потрібно вибрати існуючу базу даних (створену адміністратором сервера) або створити нову (якщо ваш обліковий запис баз даних має достатньо прав).

en: A fan chart of an individual’s ancestors.
uk: Віялова діаграма предків персони.

en: A file on the server
uk: Файл на сервер(і)

en: A file on your computer
uk: Файл на ваш(ому) компьютер(і)

en: A greeting message and useful links for a user.
uk: Привітальне повідомлення та корисні посилання для користувача.

en: A greeting message for site visitors.
uk: Вітальне повідомлення для відвідувачів сайту.

en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
uk: Список змін, які очікують на перевірку модератора, і повідомлення по електронній пошті.

en: A list of frequently asked questions and answers.
uk: Список поширених запитань і відповідей (ЧаПи).

en: A list of records that have been updated recently.
uk: Список нещодавно оновлених записів.

en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
uk: Список завдань і робіт, які пов'язані з генеалогічним древом.

en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
uk: Список Єврейських пам'ятних дат, які відбудуться в найближчому майбутньому.

en: A list of the anniversaries that occur today.
uk: Список річниць в цей день.

en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
uk: Список річниць в найближчому майбутньому.

en: A list of the most popular given names.
uk: Список найпопулярніших імен.

en: A list of the most popular surnames.
uk: Список поширених прізвищ.

en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
uk: Список сторінок, які були переглянуті найбільшу кількість разів.

en: A list of users and visitors who are currently online.
uk: Список користувачів і відвідувачів, які знаходяться в даний час в мережі.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
uk: Медіа-об'єкт - це запис в генеалогічному дереві, що містить інформацію про медіа файл. Ця інформація може включати назву, інформацію про авторські права, розшифровку, обменення конфіденційності і т. д. Сам медіа файл, наприклад фото чи відео, може зберігатися локально (на цьому сервері) чи віддалено (на іншому сервері).

en: A new password has been created and emailed to %s. You can change this password after you sign in.
uk: Новий пароль був створений і відправлений елекронною пошту на адресу %s. Ви можете змінити цей пароль після входу в систему.

en: A new password has been requested for your username.
uk: Для Вашого ім'я користувача зроблений запит на новий пароль.

en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
uk: Новий користувач (%1$s) запросив доступ як (%2$s) і підтвердив адресу ел. пошти (%3$s).

en: A new version of webtrees is available.
uk: Доступна нова версія webtrees.

en: A private area to record notes or keep a journal.
uk: Місце для особистих записів або ведення щоденника.

en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
uk: Новий користувач зареєструвався в webtrees на %s.

en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
uk: Звіт про предків персони в форматі древа.

en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
uk: Звіт про предків людини, в розповідному стилі.

en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
uk: Звіт про нащадків персони в стилі оповідання.

en: A report of an individual’s details.
uk: Звіт про особисті дані персони.

en: A report of facts which are supported by a given source.
uk: Список фактів, наведених у джерелі.

en: A report of family members and their details.
uk: Звіт про членів сім'ї та їх деталі.

en: A report of individuals who died in a given time or place.
uk: Звіт про людей, які померли в заданий час або місце.

en: A report of individuals who had a given occupation.
uk: Звіт по персонам з даною професією.

en: A report of individuals who were born in a given time or place.
uk: Звіт про осіб, які народилися в цей час або в даному місці.

en: A report of individuals who were buried in a given place.
uk: Звіт про людей, похованих в заданому місці.

en: A report of individuals who were married in a given time or place.
uk: Звіт про людей, що уклали шлюб в цей час або місце.

en: A report of recent and pending changes.
uk: Звіт про останні та очікувані зміни.

en: A report of the families that are closely related to an individual.
uk: Звіт про сім'ї близьких родичів персони.

en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
uk: Звіт про близьких родичів персони.

en: A report of the information provided by a source.
uk: Доповідь за інформацією, наданою джерелом.

en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
uk: Звіт про відсутню інформацію про людину і родичів.

en: A report of vital records for a given date or place.
uk: Звіт записів актів громадянського стану (РАГС) на зазначену дату або місце.

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
uk: Роль - це набір прав доступу, які дають дозвіл переглядати дані, змінювати параметри конфігурації і т. п. Права доступу встановлюються для ролей, а ролі призначаються користувачам. Кожне генеалогічне дерево може призначати різні права доступу для кожної ролі, а користувачі можуть мати різну роль у кожному генеалогічному дереві.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the families in the family tree.
uk: Бічна панель показує алфавітний список всіх сімей в генеалогічному дереві.

en: A sidebar showing an alphabetic list of all the individuals in the family tree.
uk: Бічна панель показує алфавітний список всіх персон в генеалогічному дереві.

en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
uk: Бокова панель - показує найближчі сім'ї персони та її родичів.

en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
uk: Бічна панель - показує не генеалогічну інформацію про персону.

en: A sidebar showing the descendants of an individual.
uk: Бічна панель - показує нащадків персони.

en: A tab showing the close relatives of an individual.
uk: Закладка з найближчими родичами персони.

en: A tab showing the facts and events of an individual.
uk: Вкладка показує факти й події, що стосуються даної персони.

en: A tab showing the media objects linked to an individual.
uk: Закладка, в якій показані медіаоб'єкти, пов'язані з персоною.

en: A tab showing the notes attached to an individual.
uk: Закладка для відображення приміток до персони.

en: A tab showing the sources linked to an individual.
uk: Закладка для відображення джерел, прив'язаних до персони.

en: A timeline displaying individual events.
uk: Діаграма часу, що відображає окремі події.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
uk: Ви не зможете увійти в систему, поки обидві опції «електронну пошту підтверджено» і «схвалено адміністратором» не будуть відмічені.

en: A watermark is text that is added to an image, to discourage others from copying it without permission.
uk: Водяний знак являє собою текст, який додається до зображення, щоб іншим не кортіло копіювати без дозволу.

en: A.M.
uk: Д. П.

en: ALPHABET_lower=abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
uk: ALPHABET_lower=абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщьюя

en: ALPHABET_upper=ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
uk: ALPHABET_upper=АБВГҐДЕЄЖЗИІЇЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЮЯ

en: API key
uk: ключ API

en: Aba, Nigeria
uk: Аба, Нігерія

en: Abbreviate place names
uk: Скорочувати назва місць

en: Abbreviation
uk: Скорочення

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
uk: Кві

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
uk: Сер

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
uk: Груд

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
uk: Лют

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
uk: Січ

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
uk: Лип

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
uk: Чер

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
uk: Бер

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
uk: Трав

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
uk: Лист

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
uk: Жов

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
uk: Абан

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
uk: Азар

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
uk: Бах

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
uk: Дей

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
uk: Есф

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
uk: Фар

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
uk: Хор

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
uk: Мехр

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
uk: Мор

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
uk: Орд

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
uk: Шах

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
uk: Тир

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
uk: Вер

en: Accept
uk: Прийняти зміни

en: Accept all changes
uk: Прийняти всі зміни

en: Access level
uk: Рівень доступу

en: Access to family trees
uk: Доступ до генеалогічних дерев

en: Account approval and email verification
uk: Схвалення облікового запису та перевірка електронної пошти

en: Accra, Ghana
uk: Аккра, Гана

en: Add
uk: Додати

en: Add %s to the clippings cart
uk: Додати %s в кошик

en: Add a blank row
uk: Додати порожній рядок

en: Add a brother or sister
uk: Додати нового брата або сестру

en: Add a child
uk: Додати нову дитину

en: Add a child to create a one-parent family
uk: Додати дитину у неповну сім'ю

en: Add a child to this family
uk: Додати дитини до цієї сім'ї

en: Add a fact
uk: Додати факт

en: Add a father
uk: Додати батька

en: Add a favorite
uk: Додати в обране

en: Add a geographic location
uk: Додати нове географічне розташування

en: Add a husband
uk: Додати нового чоловіка

en: Add a husband to this family
uk: Додати чоловіка в цю сім'ю

en: Add a husband using an existing individual
uk: Додати чоловіка з уже існуючих осіб

en: Add a journal entry
uk: Додати нову замітку в щоденник

en: Add a media object
uk: Додати новий медіаоб'єкт

en: Add a mother
uk: Додати мати

en: Add a name
uk: Додати нове ім'я

en: Add a news article
uk: Додати новину

en: Add a note
uk: Додати нову примітку

en: Add a restriction
uk: Додати нове обмеження

en: Add a scrollbar when block contents grow
uk: Додати смугу прокрутки, коли вміст блоку збільшиться

en: Add a shared note
uk: Додати нову загальну примітку

en: Add a son or daughter
uk: Додати нового сина або дочку

en: Add a source citation
uk: Додати нову цитату із джерела

en: Add a spouse
uk: Додати нового чоловіка (у)

en: Add a story
uk: Додати історію

en: Add a user
uk: Додати нового користувача

en: Add a wife
uk: Додати дружину

en: Add a wife to this family
uk: Додати дружину в цю сім'ю

en: Add a wife using an existing individual
uk: Додати дружину з вже існуючих персон

en: Add an FAQ
uk: Додати завис до ЧаПи

en: Add an associate
uk: Додати новий зв'язок

en: Add another individual to the chart
uk: Додати персону на графік

en: Add from clipboard
uk: Додати з буфера обміну

en: Add individuals
uk: Додати людей

en: Add links
uk: Додати зв'язку

en: Add marriage details
uk: Додати подробиці шлюбу

en: Add missing death records
uk: Додати відсутні записи про смерть

en: Add missing married names
uk: Додати відсутні прізвища після заміжжя

en: Add more fields
uk: Додати ще полів

en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
uk: Додати історію про персону з родоводу.

en: Add spaces where long lines were wrapped
uk: Додати пробіли, де довгі рядки були перенесені

en: Add the GEDCOM media path to filenames
uk: Додати медіа шлях в іменах файлів GEDCOM

en: Add to TITLE header tag
uk: Додати до TITLE-тегу

en: Add to favorites
uk: Додати до обраного

en: Add to the clippings cart
uk: Додати у кошик вирізок

en: Add unique identifiers
uk: Унікальні ідентифікатори

en: Add unlinked records
uk: Додати незв'язані записи

en: Add watermarks to thumbnails
uk: Додати водяний знак на мініатюри

en: Add your own text and graphics.
uk: Додати свій особистий текст і графіки.

en: Add/edit a journal/news entry
uk: Додати/редагувати запис у Щоденнику/Новинах

en: Address
uk: Адреса

en: Address line 1
uk: Рядок адреси 1

en: Address line 2
uk: Рядок адреси 2

en: Adelaide, Australia
uk: Аделаїда, Австралія

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Administrator account
uk: Аккаунт адміністратора

en: Administrator comments on user
uk: Коментар адміністратора

en: Administrators
uk: Адміністратори

en: Adopted by both parents
uk: Усиновлений обома батьками

en: Adopted by father
uk: Усиновлено батьком

en: Adopted by mother
uk: Усиновлені матір'ю

en: Adoption
uk: Усиновлення

en: Adoption of a brother
uk: Усиновлення брата

en: Adoption of a child
uk: Усиновлення дитини

en: Adoption of a daughter
uk: Удочеріння

en: Adoption of a grandchild
uk: Усиновлення онука / онучки

en: Adoption of a granddaughter
uk: Удочеріння внучки

en: Adoption of a grandson
uk: Усиновлення онука

en: Adoption of a half-brother
uk: Усиновлення неповнорідного брата

en: Adoption of a half-sibling
uk: Усиновлення неповнорідного брати/сестри

en: Adoption of a half-sister
uk: Усиновлення неповнорідної сестри

en: Adoption of a sibling
uk: Усиновлення брата/сестри

en: Adoption of a sister
uk: Удочеріння сестри

en: Adoption of a son
uk: Усиновлення

en: Adult christening
uk: Хрещення в дорослому віці (церемонія)

en: Advanced fact preferences
uk: Розширені налаштування факту

en: Advanced name facts
uk: Додаткові опції імені (ПІБ)

en: Advanced place name facts
uk: Додаткові опції географічної назви

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Africa
uk: Африка

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
uk: Після створення генеалогічного дерева ви зможете імпорувати дані з GEDCOM файлу.

en: After you have signed in, select the “My account” link under the “My pages” menu and fill in the password fields to change your password.
uk: Після того як Ви ввійдете, відкрийте «Мої параметри» в меню «Моя сторінка» і вкажіть новий пароль. Збережіть зміни.

en: Age
uk: Вік

en: Age at birth of child
uk: Вік при народженні дитини

en: Age at which to assume an individual is dead
uk: Максимальний вік для живої людини

en: Age between husband and wife
uk: Різниця у віці між чоловіком і дружиною

en: Age between siblings
uk: Різниця у віці між братами/сестрами

en: Age between wife and husband
uk: Різниця у віці між дружиною і чоловіком

en: Age difference
uk: Різниця у віці

en: Age in year of first marriage
uk: Вік вступу в перший шлюб, по рокам

en: Age in year of marriage
uk: Вік вступу в шлюб

en: Age of parents next to child’s birthdate
uk: Вік батьків після дати народження дитини

en: Age related to birth year
uk: Вік, за роками народження

en: Age related to death year
uk: Кончини по десятиліттях

en: Agency
uk: Установа

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Album
uk: Альбом

en: Albuquerque, New Mexico, United States
uk: Альбукерке, Нью-Мексико

en: Algeria
uk: Алжир

en: Alias
uk: Також відомий як

en: Alive
uk: Живі

en: All
uk: Усі

en: All changes in PhpGedView must be accepted
uk: Всі зміни в PhpGedView повинні бути прийняті

en: All existing PhpGedView users must have distinct email addresses
uk: Всі існуючі користувачі PhpGedView повинні мати різні адреси електронної пошти

en: All facts and events
uk: Всі факти і події

en: All family facts
uk: Всі сімейні факти

en: All fields must be completed.
uk: Всі поля мають бути заповнені.

en: All files have read and write permission.
uk: Всі файли мають дозвіл на читання і запис.

en: All individual facts
uk: Всі особисті факти

en: All individuals
uk: Всі персони

en: All records
uk: Всі записи

en: All repository facts
uk: Всі факти репозиторію

en: All source facts
uk: Всі вихідні факти

en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
uk: Дозволити іншим модулям редагувати текст з просунутим редактором, що дозволяє використовувати код HTML.

en: Allow users to see raw GEDCOM records
uk: Дозволяти користувачам переглядати GEDCOM записи

en: Allow users to select their own theme
uk: Дозволити користувачам вибирати тему

en: Allow visitors to request a new user account
uk: Дозволити відвідувачам запросити створення нового облікового запису користувача

en: Also known as
uk: Інакше

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
uk: Записи "ЧаПи" можуть бути показані у всіх генеалогічних деревах або тільки в одному з генеалогічних дерев.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
uk: Перед тим, як корисувач зможе увійти в систему, адміністратор має схвалити створення нового облікового запису користувача і встановити рівень доступу для нього.

en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
uk: Альтернатива для закладки «Медіа».

en: An alternative way to display charts.
uk: Альтернативний метод показувати графіки.

en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
uk: Альтернативний спосіб введення стенограми перепису і зв'язок персон з ними.

en: An alternative way to select a new theme.
uk: Альтернативний метод вибору теми.

en: An alternative way to sign in and sign out.
uk: Альтернативний спосіб для входу і виходу.

en: An associate is another individual who was involved with this fact or event, such as a witness or a priest.
uk: Інша людина, який був пов'язаний з цією людиною, наприклад, як свідок або священик.

en: An associate is another individual who was involved with this individual, such as a friend or an employer.
uk: Інша людина, який був пов'язаний з цією людиною, наприклад, як друг або роботодавець.

en: An edit menu for individuals, families, sources, etc.
uk: Меню для редагування персон, сімей, джерел і тд.

en: An error occurred when unzipping the file.
uk: Сталася помилка при розпаковуванні файлу.

en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
uk: Діаграма - пісочний годинник предків та нащадків персони.

en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
uk: Інтерактивне дерево, з зазначенням всіх предків і нащадків персони.

en: An unexpected database error occurred.
uk: Виникла неочікувана помилка в базі даних.

en: Ancestors
uk: Предки

en: Ancestors interest
uk: Інтереси предків

en: Ancestors of
uk: Предки

en: Ancestors of %s
uk: Предки від %s

en: Ancestral file number
uk: Номер в потомственим файлі

en: Anchorage, Alaska, United States
uk: Анкоридж, Аляска

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Anniversary
uk: Річниця

en: Anniversary calendar
uk: Календар ювілеїв

en: Annulment
uk: Анулювання

en: Answer
uk: Відповідь

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Anyone with a user account can access this website.
uk: Будь-хто з обліковим записом має доступ до сайту.

en: Apia, Samoa
uk: Апіа, Самоа

en: Apply automatic corrections to your genealogy data.
uk: Застосувати автоматичні зміни в ваших генеалогічних даних.

en: Apply privacy settings
uk: Застосувати права доступу

en: Apply these preferences to all family trees
uk: Застосувати ці налаштування до всіх генеалогічних дерев

en: Apply these preferences to new family trees
uk: Застосувати ці налаштування до нових генеалогічних дерев

en: Approval of account at %s
uk: Підтвердження облікового запису на %s

en: Approved
uk: Схвалено

en: Approved by administrator
uk: Схвалено адміністратором

en: Aqua Marine
uk: Аквамарин

en: Are you sure you want to delete this fact?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей факт?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити це повідомлення? Ви не зможете відновити його пізніше.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити «%s»?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати всі зміни до цього генеалогічного дерева?

en: Are you sure you want to remove links to this media object?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити посилання на цей об'єкт мультимедіа?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
uk: Ви впевнені що хочете видалити цю персону зі своїх фаворитів?

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
uk: Окрім застосування HTML формутування, за допомогою панелі інструметів можна вставляти поля бази даних, котрі оновлюються автоматично. Ці спеціальні поля помічені символами <b>#</b>. Наприклад, <b>#totalFamilies#</b> буде замінено фактичною кількістю сімей у базі даних. Досвідчені користувачі, можливо, захочуть застосувати CSS-класи до свого тексту, щоб форматування відповідало поточній темі оформлення.

en: Ash
uk: Попіл

en: Asia
uk: Азія

en: Associate
uk: Зв'язати

en: Associate events with this source
uk: Зв'язати факти з цим джерелом

en: Associates
uk: Залежність

en: Asuncion, Paraguay
uk: Асунсьйон, Парагвай

en: At sea
uk: На морі

en: Atlanta, Georgia, United States
uk: Атланта, Джорджія

en: Attendant
uk: Помічник

en: Attending
uk: Прислуга

en: Audio
uk: Аудіо

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Author
uk: Автор

en: Author of last change
uk: Автор останньої зміни

en: Automatically accept changes made by this user
uk: Автоматично приймати зміни, зроблені цим користувачем

en: Automatically expand notes
uk: Автоматично розкривати примітки

en: Automatically expand sources
uk: Автоматично розгортати записи джерел

en: Available blocks
uk: Доступні блоки

en: Average age
uk: Середній вік

en: Average age at death
uk: Середня тривалість життя

en: Average age in century of marriage
uk: Середній вік вступу в шлюб за століттями

en: Average age related to death century
uk: Тривалість життя за століттями

en: Average number of children per family
uk: Середнє число дітей на сім'ю

en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
uk: Виключає пробіли і знаки пунктуації. Хорошим прикладом буде фамілія.

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Azores
uk: Азорські острови

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Baptism
uk: Хрещення (таїнство)

en: Baptism of a brother
uk: Хрещення брата (таїнство)

en: Baptism of a child
uk: Хрещення дитини (таїнство)

en: Baptism of a daughter
uk: Хрещення дочки (таїнство)

en: Baptism of a grandchild
uk: Хрещення онука (таїнство)

en: Baptism of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (таїнство)

en: Baptism of a grandson
uk: Хрещення онука (таїнство)

en: Baptism of a half-brother
uk: Хрещення зведеного брата (таїнство)

en: Baptism of a half-sibling
uk: Хрещення зведеного брата або сестри (таїнство)

en: Baptism of a half-sister
uk: Хрещення зведеної сестри (таїнство)

en: Baptism of a sibling
uk: Хрещення брата або сестри (таїнство)

en: Baptism of a sister
uk: Хрещення сестри (таїнство)

en: Baptism of a son
uk: Хрещення сина (таїнство)

en: Bar mitzvah
uk: Бар-міцва

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Bat mitzvah
uk: Бат-міцва

en: Batch update
uk: Пакетне оновлення

en: Baton Rouge, Louisiana, United States
uk: Батон-Руж, Луїзіана

en: Bearing
uk: Азімут

en: Begins with
uk: Починається з

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgian Chocolate
uk: Бельгійський шоколад

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bern, Switzerland
uk: Берн, Швейцарія

en: Best man
uk: Свідок нареченого

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bibliography
uk: Бібліографія

en: Billings, Montana, United States
uk: Біллінгс, Монтана

en: Binary data object
uk: Бінарний об'єкт даних

en: Birmingham, Alabama, United States
uk: Бірмінгем, Алабама

en: Birth
uk: Народження

en: Birth by country
uk: Народження по країнах

en: Birth date range end
uk: Період дати народження закінчується

en: Birth date range start
uk: Початок діапазону дати народження

en: Birth of a brother
uk: Народження брата

en: Birth of a child
uk: Народження дитини

en: Birth of a daughter
uk: Народження дочки

en: Birth of a grandchild
uk: Народження онука/онучки

en: Birth of a granddaughter
uk: Народження онучки

en: Birth of a grandson
uk: Народження онука

en: Birth of a half-brother
uk: Народження неполнорiдного брата

en: Birth of a half-sibling
uk: Народження неполнорiдного брата

en: Birth of a half-sister
uk: Народження неповнорідні сестри

en: Birth of a sibling
uk: Народження брата

en: Birth of a sister
uk: Народження сестри

en: Birth of a son
uk: Народження сина

en: Birth places
uk: Місця народження

en: Birthplace contains
uk: Місце народження містить

en: Births
uk: Дні народження

en: Births by century
uk: Народження за століттями

en: Bismarck, North Dakota, United States
uk: Бісмарк, Північна Дакота

en: Blessing
uk: Благословення

en: Block
uk: Блок

en: Blocks
uk: Блоки

en: Blue Lagoon
uk: Блакитна лагуна

en: Blue Marine
uk: Блакитна хвиля

en: Body
uk: Текст

en: Bogota, Colombia
uk: Богота, Колумбія

en: Boise, Idaho, United States
uk: Бойсе, Айдахо

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Book
uk: Книга

en: Booklet
uk: Буклет

en: Born in the covenant
uk: Породжений в угоді (мормони)

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Boston, Massachusetts, United States
uk: Бостон, Массачусетс

en: Both alive
uk: Середня тривалість життя

en: Both dead
uk: Обидва померли

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bountiful, Utah, United States
uk: Баунтіфул, Юта

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Branches
uk: Гілки дерева

en: Branches of the %s family
uk: Гілки родини %s

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Bridesmaid
uk: Свідок нареченої

en: Brigham City, Utah, United States
uk: Бригем-Сіті, Юта, США

en: Brisbane, Australia
uk: Брісбен, Австралія

en: Brit milah
uk: Обрізання

en: Brit milah of a brother
uk: Обрізання брата

en: Brit milah of a grandson
uk: Обрізання онука

en: Brit milah of a half-brother
uk: Обрізання зведеного брата

en: Brit milah of a son
uk: Обрізання сина

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британські Території в Індійському океані

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські Острови

en: Brother
uk: Брат

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней Даруссалам

en: Buenos Aires, Argentina
uk: Буенос-Айрес, Аргентина

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burial
uk: Похорон

en: Burial of a brother
uk: Похорон брата

en: Burial of a child
uk: Похорони дитини

en: Burial of a daughter
uk: Похорони дочки

en: Burial of a father
uk: Похорон батька

en: Burial of a grandchild
uk: Похорони онука

en: Burial of a granddaughter
uk: Похорони внучки

en: Burial of a grandfather
uk: Похорони дідуся

en: Burial of a grandmother
uk: Похорони бабусі

en: Burial of a grandparent
uk: Похорони дідуся чи бабусі

en: Burial of a grandson
uk: Похорони онука

en: Burial of a half-brother
uk: Похорон неполнорiдного брата

en: Burial of a half-sibling
uk: Похорон неполнорiдного(ой) брата/сестри

en: Burial of a half-sister
uk: Похорон неполнорiдной сестри

en: Burial of a husband
uk: Похорон чоловіка

en: Burial of a maternal grandfather
uk: Похорон дідуся по мамі

en: Burial of a maternal grandmother
uk: Похорон бабусі по мамі

en: Burial of a maternal grandparent
uk: Похорон батька мами

en: Burial of a mother
uk: Похорон матері

en: Burial of a parent
uk: Похорон родителя

en: Burial of a paternal grandfather
uk: Похорон дідуся по батькові

en: Burial of a paternal grandmother
uk: Похорон бабусі по батькові

en: Burial of a paternal grandparent
uk: Похорон батька батька

en: Burial of a sibling
uk: Похорон брата/сестри

en: Burial of a sister
uk: Похорон сестри

en: Burial of a son
uk: Похорони сина

en: Burial of a spouse
uk: Похорон чоловіка (дружини)

en: Burial of a wife
uk: Похорони дружини

en: Burial place contains
uk: Місце поховання містить

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Buyer
uk: Покупець

en: By default, SMTP works on port 25.
uk: За замовчуванням, SMTP працює на порту 25.

en: By default, the list shows only those places which can be found in your family trees. You may have details for other places, such as those imported in bulk from an external file. Selecting this option will show all places, including ones that are not currently used.
uk: За замовчанням в списку відображаються лиже ті місця, які можуть бути знайдені у вашому генеалогічному дереві. Ви можете мати дані і про інші місця, наприклад ті, що були імпортовані із зовнішнього файлу. При виборі цієї опції будуть відображені всі місця, включаючи ті, які не використовуються.

en: By default, your server allows scripts to run for %s second. | By default, your server allows scripts to run for %s seconds.
uk[0]: За замовчуванням сервер дозволяє виконувати скрипти %s секунду.
uk[1]: За замовчуванням сервер дозволяє виконувати скрипти %s секунди.
uk[2]: За замовчуванням сервер дозволяє виконувати скрипти %s секунд.

en: By default, your server allows scripts to use %s of memory.
uk: За замовчуванням сервер виділяє для виконання скриптів %s пам'яті.

[ctx: CENTURY]
en: 10th
uk: 10-й

[ctx: CENTURY]
en: 11th
uk: 11-й

[ctx: CENTURY]
en: 12th
uk: 12-ий

[ctx: CENTURY]
en: 13th
uk: 13-й

[ctx: CENTURY]
en: 14th
uk: 14-й

[ctx: CENTURY]
en: 15th
uk: 15-й

[ctx: CENTURY]
en: 16th
uk: 16-й

[ctx: CENTURY]
en: 17th
uk: 17-й

[ctx: CENTURY]
en: 18th
uk: 18-й

[ctx: CENTURY]
en: 19th
uk: 19-ий

[ctx: CENTURY]
en: 1st
uk: 1-й

[ctx: CENTURY]
en: 20th
uk: 20-й

[ctx: CENTURY]
en: 21st
uk: 21-й

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
uk: 2-й

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
uk: 3-й

[ctx: CENTURY]
en: 4th
uk: 4-ий

[ctx: CENTURY]
en: 5th
uk: 5-ий

[ctx: CENTURY]
en: 6th
uk: 6-й

[ctx: CENTURY]
en: 7th
uk: 7-й

[ctx: CENTURY]
en: 8th
uk: 8-й

[ctx: CENTURY]
en: 9th
uk: 9-ий

en: Calculating…
uk: Обчислюється…

en: Calendar
uk: Календар

en: Calendar conversion
uk: Конвертація календаря

en: Calgary, Alberta, Canada
uk: Калґарі, Альберта, Канада

en: Call number
uk: Номер телефону

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Campinas, Brazil
uk: Кампінас, Бразилія

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Caracas, Venezuela
uk: Каракас, Венесуела

en: Card
uk: Картка

en: Cardston, Alberta, Canada
uk: Кардстон, Альберта, Канада

en: Case insensitive
uk: Без врахування регістру

en: Caste
uk: Cтан

en: Categories
uk: Категорії

en: Cause
uk: Причина

en: Cause of death
uk: Причина смерті

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
uk: Увага! Це може зайняти багато часу. Запасіться терпінням.

en: Caution: old modules may not work, or they may prevent webtrees from working.
uk: Увага: старі модулі можуть не працювати, або вони можуть бути причиною неправильної роботи webtrees.

en: Caution: old themes may not work, or they may prevent webtrees from working.
uk: Увага: старі теми можуть не працювати, або вони можуть бути причиною неправильної роботи webtrees.

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Cebu City, Philippines
uk: Себу, Філіппіни

en: Cemeteries
uk: Кладовища

en: Cemetery
uk: Кладовище

en: Census
uk: Перепис

en: Census assistant
uk: Асистент переписів

en: Census date
uk: Дата перепису

en: Census place
uk: Місце перепису

en: Census transcript
uk: Розшифровка стенограми перепису

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Certificate
uk: Посвідчення

en: Chad
uk: Чад

en: Change
uk: Змінити

en: Change family members
uk: Редагувати членів сім'ї

en: Change flag
uk: Змінити прапор

en: Change the blocks on this user’s “My page”
uk: Змінити блоки на "Моїй сторінці" цього користувача

en: Change the “Home page” blocks
uk: Блоки "Домашньої сторінки"

en: Change the “My page” blocks
uk: Змінити блоки на "Моїй сторінці"

en: Changed on %1$s
uk: Змінено %1$s

en: Changed on %1$s by %2$s
uk: Змінено с %1$s на %2$s

en: Changes
uk: Зміни

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
uk[0]: Зміни за останній %s день
uk[1]: Зміни за останні %s дні
uk[2]: Зміни за останніх %s днів

en: Changes log
uk: Історія змін

en: Character set
uk: Набір символів

en: Chart
uk: Діаграма

en: Chart preferences
uk: Посилання на діаграму

en: Chart type
uk: Тип графіка

en: Charts
uk: Графіки

en: Check file permissions…
uk: Перевірте права доступу до файлів…

en: Check for custom modules…
uk: Перевірте власні модулі…

en: Check for custom themes…
uk: Перевірте користувальницькі теми…

en: Check for errors
uk: Перевірка на наявність помилок

en: Check for pending changes…
uk: Перевірте які чекають зміни…

en: Check the access rights on this folder.
uk: Перевірте права доступу на цей каталог.

en: Check the settings and try again.
uk: Перевірте налаштування і спробуйте ще раз.

en: Checking server capacity
uk: Тест сервера

en: Checking server configuration
uk: Йде перевірка конфігурації сервера

en: Chicago, Illinois, United States
uk: Чикаго, Іллінойс

en: Child
uk: Дитина

en: Child of
uk: Дитя

en: Child of %s
uk: Дитина від %s

en: Children
uk: Діти

en: Children in family
uk: Дітей у сім'ї

en: Children of
uk: Діти від

en: Children take a patronym instead of a surname.
uk: Діти переймають по батькові замість прізвища.

en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
uk: Діти переймають одне прізвище батька і одну матері.

en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
uk: Діти переймають одне прізвище матері та одну батька.

en: Children take their father’s surname.
uk: Діти переймають прізвище батька.

en: Children take their mother’s surname.
uk: Діти переймають прізвище матері.

en: Chile
uk: Чилі

en: China
uk: Китай

en: Choose a report to run
uk: Виберіть звіт для запуску

en: Choose relatives
uk: Виберіть родичів

en: Choose the thumbnail image that you want to upload. Although thumbnails can be generated automatically for images, you may wish to generate your own thumbnail, especially for other media types. For example, you can provide a still image from a video, or a photograph of the individual who made an audio recording.
uk: Виберіть мініатюру зображення, яку ви хочете завантажити. Хоч мініатюри для зображень можуть бути створені автоматично, ви, можливо, захочете завантажити свою власну мініатюру, особливо для інших типів медіа. Нариклад, ви можете надати кадр з відео, або фотографію персони, яка зробила аудіо запис.

en: Choose user defined welcome text typed below
uk: Використовувати текст привітання заданий нижче

en: Choose:
uk: Виберіть:

en: Christening
uk: Хрещення (церемонія)

en: Christening of a brother
uk: Хрещення брата (церемонія)

en: Christening of a child
uk: Хрещення дитини (церемонія)

en: Christening of a daughter
uk: Хрещення дочки (церемонія)

en: Christening of a grandchild
uk: Хрещення онука (церемонія)

en: Christening of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (церемонія)

en: Christening of a grandson
uk: Хрещення онука (церемонія)

en: Christening of a half-brother
uk: Хрещення зведеного брата (церемонія)

en: Christening of a half-sibling
uk: Хрещення зведеного брата або сестри  (церемонія)

en: Christening of a half-sister
uk: Хрещення зведеної сестри (церемонія)

en: Christening of a sibling
uk: Хрещення брата або сестри (церемонія)

en: Christening of a sister
uk: Хрещення сестри (церемонія)

en: Christening of a son
uk: Хрещення сина (церемонія)

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Circumciser
uk: Здійснює обрізання

en: Citation details
uk: Подробиці цитати

en: Citizenship
uk: Громадянство

en: City
uk: Місто

en: Ciudad Juarez, Mexico
uk: Сьюдад-Хуарес, Мексика

en: Civil marriage
uk: Зареєстрований шлюб

en: Civil registrar
uk: Цивільний реєстратор

en: Clean up data folder
uk: Очистіть папку даних

en: Cleared but not yet completed
uk: Уточнено, але ще не завершена

en: Clippings cart
uk: Кошик вирізок

en: Coat of arms
uk: Герб

en: Cochabamba, Bolivia
uk: Кочабамба, Болівія

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) Острови

en: Coffee and Cream
uk: Кава та вершки

en: Cold Day
uk: Холодний день

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Colonia Juarez, Mexico
uk: Колонія-Хуарес, Мексика

en: Columbia River, Washington, United States
uk: Річка Колумбія, Вашингтон

en: Columbia, South Carolina, United States
uk: Колумбія, Південна Кароліна

en: Columbus, Ohio, United States
uk: Колумбус, Огайо

en: Columns per page
uk: Столбцов на сторінці

en: Comment
uk: Коментар

en: Comments
uk: Коментар

en: Common law marriage
uk: Законний шлюб

en: Communicate directly with other users, using private messages.
uk: Спілкуватися з іншими користувачами використовуючи особисті повідомлення.

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Compact tree
uk: Графік метелик

en: Compact tree of %s
uk: Графік метелик для %s

en: Completed before 1970; date not available
uk: Завершено до 1970 року, дата не відома

en: Completed; date unknown
uk: Завершено; дата невідома

en: Compress the GEDCOM file
uk: Стиснути GEDCOM файл

en: Concatenation
uk: Взаємний зв'язок

en: Confirm password
uk: Підтвердіть пароль

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Connection to database server
uk: Підключення до сервера бази даних

en: Contact information
uk: Інформація про контакт

en: Contact method
uk: Контактний метод

en: Contains
uk: Містить

en: Content
uk: Зміст

en: Continued
uk: Продовження

en: Control panel
uk: Панель керування

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
uk: Перетворити з UTF-8 на ISO-8859-1

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Cookies
uk: Куки

en: Copenhagen, Denmark
uk: Копенгаген, Данія

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
uk: PЗкопіювати всі файли з %1$s в %2$s.

en: Copy files…
uk: Копіювання файлів…

en: Copy these files to the folder %s, replacing any that have the same name.
uk: Копіювання цих файлів в папку %s, замінить всі, вже існуючі імена.

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Cordoba, Argentina
uk: Кордова, Аргентина

en: Corporation
uk: Корпорація

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
uk: Виправити записи імені NAME як 'Іван/ІВАНОВ/' або 'Іван/ІВАНОВ', які створюються застарілими генеалогічними програмами.

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cote d’Ivoire
uk: Кот д’Івуар

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
uk: Не вдалося перевірити введену інформацію. Будь ласка, спробуйте знову або зверніться до адміністратора сайту для отримання додаткової інформації.

en: Count
uk: Лічильник

en: Countries
uk: Країни

en: Country
uk: Країна

en: Counts
uk: лічильник

en: County
uk: Район

en: Create
uk: Створити

en: Create a family tree
uk: Створити нове генеалогічне дерево

en: Create a media object
uk: Створіть новий медіа-об'єкт

en: Create a repository
uk: Створити архів

en: Create a shared note
uk: Створити нову Загальну Нотатку

en: Create a shared note using the census assistant
uk: Створити нову Загальну Нотатку з використанням Майстра

en: Create a source
uk: Додати нове джерело

en: Create a website access rule
uk: Створити правило доступу до сайту

en: Create an individual
uk: Створити нову персону

en: Create your own chart
uk: Створити Вашу власну діаграму

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
uk: Створити, оновити і видалити генеалогічне дерево для кожного файлу GEDCOM в папці з даними.

en: Cremation
uk: Кремація

en: Cremation of a brother
uk: Кремацiя брата

en: Cremation of a child
uk: Кремація дитини

en: Cremation of a daughter
uk: Кремація дочки

en: Cremation of a father
uk: Кремація батька

en: Cremation of a grand-parent
uk: Кремація діда/бабки

en: Cremation of a grandchild
uk: Кремація онука

en: Cremation of a granddaughter
uk: Кремація внучки

en: Cremation of a grandfather
uk: Кремація дідусі

en: Cremation of a grandmother
uk: Кремація бабусі

en: Cremation of a grandson
uk: Кремація онука

en: Cremation of a half-brother
uk: Кремація неполнородного брата

en: Cremation of a half-sibling
uk: Кремація єдинок./утроб. брата/сестри

en: Cremation of a half-sister
uk: Кремація неполнородной сестри

en: Cremation of a husband
uk: Кремація чоловіка

en: Cremation of a maternal grandfather
uk: Кремація дідуся по мамі

en: Cremation of a maternal grandmother
uk: Кремація бабусі по мамі

en: Cremation of a mother
uk: Кремація матері

en: Cremation of a parent
uk: Кремація батька

en: Cremation of a paternal grandfather
uk: Кремація дідуся по батькові

en: Cremation of a paternal grandmother
uk: Кремація бабусі по батькові

en: Cremation of a sibling
uk: Кремація брати/сестри

en: Cremation of a sister
uk: Кремація сестри

en: Cremation of a son
uk: Кремація сина

en: Cremation of a spouse
uk: Кремація чоловіка (дружини)

en: Cremation of a wife
uk: Кремація дружини

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cuba
uk: Куба

en: Curitiba, Brazil
uk: Куритиба, Бразилія

en: Current
uk: Поточний

en: Custom
uk: Довільний

en: Custom event
uk: Нестандартна подія

en: Custom fact
uk: Користувальницький факт

en: Custom module
uk: Користувальницькі модулі

en: Custom tags
uk: Користувальницькі мітки

en: Custom theme
uk: Користувальницькі теми

en: Custom welcome text
uk: Свій текст з привітанням

en: Customize this page
uk: Налаштувати цю сторінку

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: DNA markers
uk: ДНК маркери

en: Daitch-Mokotoff
uk: Алгоритм Daitch-Mokotoff

en: Dallas, Texas, United States
uk: Даллас, Техас

en: Dashboard
uk: Панель приладів

en: Data
uk: Дані

en: Data folder
uk: Каталог даних

en: Database and table names
uk: Назви таблиць та бази даних

en: Database connection
uk: Підключення бази даних

en: Database name
uk: Ім'я бази даних

en: Database password
uk: Пароль бази даних

en: Database user account
uk: Користувач бази даних

en: Date
uk: Дата

en: Date differences
uk: Різниці дат

en: Date of LDS baptism
uk: Дата хрещення (мормони)

en: Date of LDS child sealing
uk: Дата запечатування дитини (мормони)

en: Date of LDS endowment
uk: Дата мормонського викриття

en: Date of LDS spouse sealing
uk: Дата запечатування чоловіка (мормони)

en: Date of adoption
uk: Дата усиновлення

en: Date of baptism
uk: Дата хрещення (таїнства)

en: Date of bar mitzvah
uk: Дата бар-міцва

en: Date of bat mitzvah
uk: Дата бат-міцва

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Date of blessing
uk: Дата благословення

en: Date of brit milah
uk: Дата обрізання

en: Date of burial
uk: Дата похорону

en: Date of christening
uk: Дата хрещення (церемонії)

en: Date of confirmation
uk: Дата конфірмації

en: Date of cremation
uk: Дата кремації

en: Date of death
uk: Дата смерті

en: Date of divorce
uk: Дата розлучення

en: Date of emigration
uk: Дата еміграції

en: Date of engagement
uk: Дата заручення

en: Date of entry in original source
uk: Дата запису у вихідному джерелі

en: Date of event
uk: Дата події

en: Date of first communion
uk: Дата першого причастя

en: Date of immigration
uk: Дата імміграції

en: Date of last change
uk: Дата останньої зміни

en: Date of marriage
uk: Дата шлюбу

en: Date of marriage banns
uk: Дата оприлюднення оголошення про шлюб

en: Date of naturalization
uk: Дата натуралізації

en: Date of ordination
uk: Дата посвячення

en: Date of residence
uk: Дата проживання

en: Date period
uk: Період часу

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
uk: Період часу використовується для таких подій, як окупація, які займають тривалий час.

en: Date range
uk: Діапазон дат

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
uk: Діапазони дат використовуються, коли дата такої події як народження відома лише в зразковому діапазоні часу.

en: Date registered
uk: Дата реєстрації

en: Date sent
uk: Дата відправки

en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
uk: Дати конвертуються лише коли вони є дійсними для календаря. Наприклад, дати між %1$s і %2$s будуть конвертуватися у Французькому календарі, але дати лише після %3$s будуть конвертуватися в Григоріанському календарі.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
uk: Дати зберігаються використовуючи англійські скорочення і ключові слова. Також доступні альтернативні скорочення (shortcuts).

en: Daughter
uk: Дочка

en: Daughter of %s
uk: Дочка від %s

en: Day
uk: День

en: Day not set
uk: День не встановлено

en: Day:
uk: День:

en: Dead
uk: Мертві

en: Death
uk: Смерть

en: Death by country
uk: Смерті по країнах

en: Death date range end
uk: Період дати смерті закінчується

en: Death date range start
uk: Період дати смерті починається

en: Death of a brother
uk: Смерть брата

en: Death of a child
uk: Смерть дитини

en: Death of a daughter
uk: Смерть дочки

en: Death of a father
uk: Смерть батька

en: Death of a grand-parent
uk: Смерть пра-батька

en: Death of a grandchild
uk: Смерть онука/внучки

en: Death of a granddaughter
uk: Смерть внучки

en: Death of a grandfather
uk: Смерть дідуся

en: Death of a grandmother
uk: Смерть бабусі

en: Death of a grandson
uk: Смерть онука

en: Death of a half-brother
uk: Смерть неполнородного брата

en: Death of a half-sibling
uk: Смерть неполнородного сибса

en: Death of a half-sister
uk: Смерть неполнородной сестри

en: Death of a husband
uk: Смерть чоловіка

en: Death of a maternal grandfather
uk: Смерть дідуся по мамі

en: Death of a maternal grandmother
uk: Смерть бабусі по мамі

en: Death of a mother
uk: Смерть матері

en: Death of a parent
uk: Смерть батька

en: Death of a paternal grandfather
uk: Смерть дідуся по батькові

en: Death of a paternal grandmother
uk: Смерть бабусі по батькові

en: Death of a sibling
uk: Смерть брата/сестри

en: Death of a sister
uk: Смерть сестри

en: Death of a son
uk: Смерть сина

en: Death of a spouse
uk: Смерть чоловіка (дружини)

en: Death of a wife
uk: Смерть дружини

en: Death of one spouse
uk: Смерть чоловіка (дружини)

en: Death place contains
uk: Місце смерті містить

en: Death places
uk: Місця смерті

en: Deaths
uk: Смерті

en: Deaths by century
uk: Смерті за століттями

en: Decade of birth
uk: Народження по десятиліттях

en: Decade of death
uk: Народження по десятиліттях

en: Decade of marriage
uk: Вступу в шлюб по десятиліттях

en: Decidi
uk: Декади

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default chart
uk: Графік за замовчуванням

en: Default family tree
uk: Генеалогічне дерево за замовчуванням

en: Default individual
uk: Персона за замовчуванням

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Default pedigree chart layout
uk: Макет родоводу за замовчуванням

en: Default pedigree generations
uk: Кількість генерації родоводу за замовчуванням

en: Default theme
uk: Тема за замовчуванням

en: Degree
uk: Звання, чин

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete all existing geographic data before importing the file.
uk: Видалити всі географічні дані перед імпортом файлу.

en: Delete inactive users
uk: Видалити неактивних користувачів

en: Delete selected messages
uk: Видалити вибрані повідомлення

en: Delete temporary files…
uk: Видалити тимчасові файли…

en: Delete the preferences for this module.
uk: Видалити налаштування даного модуля.

en: Delete this name
uk: Видалити ім'я

en: Delete your account
uk: Видалити ваш обліковий запис

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
uk: Видалення сім'ї від'єднає всіх персон одну від одної, але залишить їх на місці. Ви дійсно хочете видалити цю сім'ю?

en: Democratic Republic of the Congo
uk: Демократична Республіка Конго

en: Denmark
uk: Данія

en: Denver, Colorado, United States
uk: Денвер, Колорадо

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
uk: Залежно від конфігурації Вашого сервера, Ви можете автоматично отримувати оновлення.

en: Descendant generations
uk: Генерації нащадків

en: Descendants
uk: Нащадки

en: Descendants interest
uk: Інтереси нащадків

en: Descendants of
uk: Нащадки від

en: Descendants of %s
uk: Нащадки %s

en: Description
uk: Прикмети

en: Description META tag
uk: Опис МЕТА-тега

en: Description unavailable
uk: Опис відсутній

en: Destination
uk: Призначення

en: Details
uk: Деталі

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
uk: Дані нового користувача будуть відправлені адміністратору відповідного генеалогічного дерева.

en: Detroit, Michigan, United States
uk: Детройт, Мічіган

en: Died as a child: exempt
uk: Помер, як дитина: виключається

en: Died as an infant: exempt
uk: Помер у дитинстві: виключається

en: Differences
uk: Відмінності

en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
uk: Різні календарні системи використовуються в різних частинах світу, багато інших календарних систем використовувалось у минулому. Де можливо, сказуйте дату в тому календарі, в якому подія була вперше зареєстрована. Ви потім можете вказати перетворення календаря, щоб відобразити дані в більш звичному вигляді. Якщо ви регулярно використовуєтесь двома календарями, ви можете задати два перетворення календрів, і тоді дати будуть конвертуватися в обидва вибрані календарі.

en: Direct line ancestors
uk: Пряма лінія предків

en: Direct line ancestors and their families
uk: Пряма лінія предків і їх сімей

en: Disable these modules
uk: Вимкнути ці модулі

en: Disable these themes
uk: Вимкнути ці теми

en: Display %s
uk: Показати %s

en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
uk: Показувати і управляти «Вибране».

en: Display and manage a user’s favorite pages.
uk: Відображення та керування обраних сторінок користувача.

en: Divorce
uk: Розлучення

en: Divorce filed
uk: Справа про розлучення

en: Divorces by century
uk: Середній вік вступу в шлюб за століттями

en: Djibouti
uk: Джібуті

en: Do not change to keep original filename.
uk: Не змінювати, щоб зберегти початкове ім'я файлу.

en: Do not create new locations, just import coordinates for existing locations.
uk: Не створювати нові місця, тільки додати координати для вже записаних місць.

en: Do not seal, previous sealing canceled
uk: Неназначено, попереднє призначення скасовано

en: Do not seal: unauthorized
uk: Неназначено: несанкціонований

en: Document
uk: Документ

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Download
uk: Скачати

en: Download %s…
uk: Завантаження %s…

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: Download geographic data
uk: Завантажити географічні дані

en: Draper, Utah, United States
uk: Дрейпер, Юта, США

en: Duodi
uk: Дуоди

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
uk: Дубльована адреса електоннох пошти. Користувач з такою адресою вже існує.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
uk: Дубльоване ім'я користувача. Користувач з таким іменем іже існує. Будь ласка, виберіть інше ім'я.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
uk: Кожне джерело реєструє конкретні події, як правило, для певного діапазону дат та для певної адміністативно-територіальної одиниці. Наприклад, Перепис населення реєструє події перепису населення, а церквні записи реєструють події народження, шлюбу і смерті.<br><br>Виберіть події, які зареєстровні цим джерелом із списку подій. Дата повинна бути вказана у форматі діапазону, наприклад <i>З 1900 ПО 1910</i>. Адміністативно-територіальна одиниця - це назва найнижчої адміністативно-територіальної одиниці, яка включає в себе всі місця, згадані в даному джерелі. Наприклад, "Область Онейда, штат Айдахо, США" буде адміністративною одиницею для подій, що сталися у різних містах в області Онейда. "Айдахо, США" буде адміністративною одиницею для подій, які сталися не тільки в області Онейда, але й в інших областях штату Айдахо.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
uk: Кожний обліковий запис користувача має параметр "автоматично приймати зміни". Коли цей парамет увімкнутий, будь-які зміни, внесені користувачем, зберігаются відразу. Багато адміністраторів включають цей параметр для власного облікового запису.

en: Earliest birth
uk: Найдавніше народження

en: Earliest birth year
uk: Найбільш ранній рік народження

en: Earliest death
uk: Перша відома смерть

en: Earliest death year
uk: Рік першої відомої смерті

en: Earliest divorce
uk: Найстаріші розлучення

en: Earliest marriage
uk: Раннє заміжжя

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit a website access rule
uk: Редагувати правило доступу до сайту

en: Edit preferences
uk: Редагувати налаштування

en: Edit the FAQ
uk: Редагувати запис ЧаПи

en: Edit the details
uk: Редагувати подробиці

en: Edit the gender
uk: Редагувати стать

en: Edit the media object
uk: Редагувати медіаоб'ект

en: Edit the name
uk: Редагувати ім'я

en: Edit the note
uk: Редагувати примітку

en: Edit the raw GEDCOM
uk: Редагувати запис в GEDCOM форматі

en: Edit the repository
uk: Редагувати архів

en: Edit the shared note
uk: Редагувати Загальну Нотатку

en: Edit the source
uk: Редагувати джерело

en: Edit the story
uk: Редагувати історію

en: Edit the user
uk: Редагувати дані користувача

en: Edit this individual and replace their details with your own.
uk: Редагуйте запис цієї персони і замініть подробиці на Ваші.

en: Editor
uk: Редактор

en: Edmonton, Alberta, Canada
uk: Едмонтон, Альберта, Канада

en: Education
uk: Освіта

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Ель-Сальвадор

en: Electronic
uk: Електронний документ

en: Elevation
uk: Кут підвищення

en: Email address
uk: Адреса ел.пошти

en: Email address to be used in the “From:” field of emails that webtrees creates automatically.<br><br>webtrees can automatically create emails to notify administrators of changes that need to be reviewed. webtrees also sends notification emails to users who have requested an account.<br><br>Usually, the “From:” field of these automatically created emails is something like <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i> to show that no response to the email is required. To guard against spam or other email abuse, some email systems require each message’s “From:” field to reflect a valid email account and will not accept messages that are apparently from account <i>webtrees-noreply</i>.
uk: Адреса електронної пошти, яка буде вказана в полі "Від:" ("From:") повідомлень, які webtrees створює автоматично. <br><br>webtrees може автоматично відправляти електронні листи, щоб повідомити адміністраторів про зміни, які треба переглянути. webtrees також відправляє повідомлення користувачам, які запросили створення облікового запису.<br><br>Зазвичай, у полі "Від:" ("From:") цих автоматично створених листів вказують адресу, на зразок <i>From: webtrees-noreply@yoursite</i>, щоб показати, що відповідь на цей лист не очікується. Для захисту від спаму та інших поштових зловживаннь деякі поштові системи вимагають, щоб поле "Від:" ("From:") кожного листа було існуючою адресою, і не приймуть листи, які прийшли з адреси <i>webtrees-noreply</i>.

en: Email verified
uk: ел.пошта підтверджена

en: Embedded variable
uk: Вбудовані змінні

en: Emigration
uk: Еміграція

en: Employee
uk: Працівник

en: Employer
uk: Наймач

en: Empty the clippings cart
uk: Очистити кошик

en: Enabled
uk: Влючено

en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
uk: Відзначення цієї функції задає, що всі відвідувачі повинні ввести свій логін перш ніж вони зможуть подивитися дані на сайті.

en: End IP address
uk: Кінцевий IP-адрес

en: End year
uk: Рік кінця

en: Ending range of change dates
uk: Закінчення діапазону дати зміни

en: Endowment House
uk: Будинок постачання

en: Engagement
uk: Заручини

en: England
uk: Англія

en: Enter an individual, family, or source ID
uk: Введіть номер запису персони, сім'ї або джерела

en: Enter an optional note about this favorite
uk: Введіть додаткові нотатки про запис

en: Enter or search for the ID of the individual, family, or source to which this media object should be linked.
uk: Введіть або знайдіть ID персони, сім'ї або джерела до якого приєднати цей медіаоб'ект.

en: Entire record
uk: Всі записи

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
uk: Помилка: конвертація GEDCOM'а з кодування %s у UTF-8 не підтримується.

en: Estimated dates for birth and death
uk: Можливі дати народження і смерті

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Europe
uk: Європа

en: Event
uk: Подія

en: Events
uk: Події

en: Events in countries
uk: Події в країнах

en: Events of close relatives
uk: Події близьких родичів

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
uk: Кожен має свою роль, у тому числі відвідувачі сайту або пошукових систем.

en: Exact
uk: У точності

en: Exact date
uk: Точна дата

en: Exact text
uk: Точний текст

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
uk: Виключити персони з ім'ям «%s» в шлюбі

en: Exclude subfolders
uk: Виключити підпапки

en: Excluded from this submission
uk: Виключені з цього подання

en: Explain why you are requesting an account.
uk: Поясніть, чому ви запитуєте обліковий запис.

en: Export
uk: Експорт

en: Export a GEDCOM file
uk: Експортувати GEDCOM файл

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
uk: Експорт всіх сімейних дерев у GEDCOM-файли…

en: Export preferences
uk: Налаштування експорту

en: Extend privacy to dead individuals
uk: Приховувати мертвих людей які

en: External files
uk: Зовнішні файли

en: External media files have a URL instead of a filename.
uk: Зовнішні медіа-файли мають URL замість імені файлу.

en: Extra information
uk: Додаткова інформація

en: Eye color
uk: Колір очей

en: FAQ
uk: «ЧаПи»

en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
uk: Часті питання (ЧаПи) - це списки питань і відповідей, які дозволяють пояснити користувачам правила, політики і процедури сайту. Питання часто пов'язані з конфіденційністю, авторськими правами, обліковими записами, неподходящим вмістом, вимогами до джерел і т. п.

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
uk: двоюрідна сестра (в %s коліні)

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by both parents
uk: Удочерена обома батьками

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by father
uk: Удочерити батьком

[ctx: FEMALE]
en: Adopted by mother
uk: Усиновлений матір'ю

[ctx: FEMALE]
en: Also known as
uk: Так само відома як

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
uk: Помічник

[ctx: FEMALE]
en: Attending
uk: Прислуга

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
uk: Покупець

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
uk: Цивільний реєстратор

[ctx: FEMALE]
en: Employee
uk: Співробітник

[ctx: FEMALE]
en: Employer
uk: Роботодавець

[ctx: FEMALE]
en: Friend
uk: Подруга

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
uk: Опікунка

[ctx: FEMALE]
en: Informant
uk: Iнформант

[ctx: FEMALE]
en: Interred
uk: Похована

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
uk: Квартирантка

[ctx: FEMALE]
en: Never married
uk: Ніколи не була в шлюбі

[ctx: FEMALE]
en: Not married
uk: Не одружена

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
uk: Годувальниця

[ctx: FEMALE]
en: Owner
uk: Власница

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
uk: Офіційний реєстратор

[ctx: FEMALE]
en: Seller
uk: Продавщиця

[ctx: FEMALE]
en: Servant
uk: Служниця

[ctx: FEMALE]
en: Slave
uk: Невільниця

[ctx: FEMALE]
en: Ward
uk: Підопічна

[ctx: FEMALE]
en: adopted name
uk: м'я після удочеріння

[ctx: FEMALE]
en: also known as
uk: також відома як

[ctx: FEMALE]
en: birth name
uk: ім'я при народженні

[ctx: FEMALE]
en: change of name
uk: зміна імені

[ctx: FEMALE]
en: died
uk: померла

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
uk: двоюрідна сестра (8-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
uk: двоюрідна сестра (11-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: estate name
uk: назва нерухомості

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
uk: екс-партнерка

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
uk: двоюрідна сестра (15-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: fifth %s
uk: п'ята %s

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
uk: двоюрідна сестра (5-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: first %s
uk: перша %s

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
uk: двоюрідна сестра (1-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
uk: двоюрідна сестра (14-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: fourth %s
uk: четверта %s

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
uk: двоюрідна сестра (4-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: immigration name
uk: ім'я після імміграції

[ctx: FEMALE]
en: married
uk: вийшла заміж

[ctx: FEMALE]
en: married name
uk: ім'я в шлюбі

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
uk: двоюрідна сестра (9-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: partner
uk: партнер

[ctx: FEMALE]
en: religious name
uk: релігійне ім'я

[ctx: FEMALE]
en: second %s
uk: друга %s

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
uk: двоюрідна сестра (2-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
uk: двоюрідна сестра (7-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
uk: двоюрідна сестра (6-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
uk: двоюрідна сестра (10-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: third %s
uk: третя %s

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
uk: двоюрідна сестра (3-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
uk: двоюрідна сестра (13-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
uk: двоюрідна сестра (12-го коліна)

[ctx: FEMALE]
en: was born
uk: народилася

en: Fact
uk: Факт

en: Fact 1
uk: Факт 1

en: Fact 10
uk: Факт 10

en: Fact 11
uk: Факт 11

en: Fact 12
uk: Факт 12

en: Fact 13
uk: Факт 13

en: Fact 2
uk: Факт 2

en: Fact 3
uk: Факт 3

en: Fact 4
uk: Факт 4

en: Fact 5
uk: Факт 5

en: Fact 6
uk: Факт 6

en: Fact 7
uk: Факт 7

en: Fact 8
uk: Факт 8

en: Fact 9
uk: Факт 9

en: Fact icons
uk: Значки фактів

en: Fact or event
uk: Факт або подія

en: Facts and events
uk: Факти та події

en: Facts for family records
uk: Факти для Сімейних записів

en: Facts for individual records
uk: Факти персональних записів

en: Facts for new families
uk: Факти для нових сімей

en: Facts for new individuals
uk: Факти для нових людей

en: Facts for repository records
uk: Факти архівів

en: Facts for source records
uk: Факти для джерела

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Families
uk: Сім'ї

en: Families with sources
uk: Сім'ї з джерелами

en: Family
uk: Сім’я

en: Family as a child
uk: Дитина у сім'ї

en: Family as a spouse
uk: Cім'я як чоловік/дружина

en: Family book
uk: Сімейна книга

en: Family book of %s
uk: Сімейна книга для %s

en: Family file
uk: Сімейний файл

en: Family group information
uk: Відомості про сім'ю

en: Family list
uk: Список сімей

en: Family navigator
uk: Сімейний навігатор

en: Family news and site announcements.
uk: Новини та оголошення сайту.

en: Family of %s
uk: Сім'я %s

en: Family tree
uk: Генеалогічне дерево

en: Family tree clippings cart
uk: Кошик вирізок генеалогічного древа

en: Family tree title
uk: Назва генеалогічного дерева

en: Family trees
uk: Генеалогічні дерева

en: Family with %s
uk: Сім'я з %s

en: Family with adoptive parents
uk: Сім'я з прийомними батьками

en: Family with foster parents
uk: Сім'я опікуна

en: Family with husband
uk: Сім'я з чоловіком

en: Family with parents
uk: Сім'я з батьками

en: Family with rada parents
uk: Сім'я з молочними батьками

en: Family with sealing parents
uk: Родина із запечатаними батьками (мормони)

en: Family with spouse
uk: Сім'я з чоловіком

en: Family with the most children
uk: Найбагатодітніша сім'я

en: Family with wife
uk: Сім'я з дружиною

en: Fan chart
uk: Віяловий графік

en: Fan chart of %s
uk: Віяловий графік для %s

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Father
uk: Батько

en: Father: %s
uk: Батько: %s

en: Father’s age
uk: Вік батька

en: Father’s family with %s
uk: Родина батька з %s

en: Father’s family with an unknown individual
uk: Родина батька з невідомою персоною

en: Favorites
uk: Вибране

en: Fax
uk: Факс

en: Female
uk: Жіноча

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
uk: Удочеріння

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
uk: Народження

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
uk: Опікувана

[ctx: Female pedigree]
en: Sealing
uk: Запечатування

en: Females
uk: Жінки

en: Fiji
uk: Фіджі

en: File size
uk: Розмір файла

en: File successfully uploaded
uk: Файл успішно завантажений

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Filename on server
uk: Ім'я файлу на сервері

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
uk: Імена файлів не можуть містити символ «%s».

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
uk: Імена файлів не можуть мати розширення «%s».

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
uk: Були знайдені файли з попередньої версії webtrees. Старі файли іноді можуть складати загрузу безпеки. Вони повинні бути видалені.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
uk: Файли марковані знаком %s необхідні для нормальної роботи програми і тому не можуть бути видалені.

en: Filter
uk: Фільтр

en: Find a fact or event
uk: Знайти факт або подію

en: Find a family
uk: Знайти родину

en: Find a media object
uk: Знайти медіаоб'ект

en: Find a place
uk: Знайти місце

en: Find a repository
uk: Знайти архів

en: Find a shared note
uk: Знайти примітка

en: Find a source
uk: Знайти джерело

en: Find a special character
uk: Знайти спеціальний символ

en: Find all possible relationships
uk: Знайти всі можливі відносини

en: Find an individual
uk: Знайти запис про людину

en: Find any relationship
uk: Знайдіть будь-які відносини

en: Find duplicates
uk: Пошук дублікатів

en: Find other relationships
uk: Знайти інші відносини

en: Find relationships via ancestors
uk: Знайти відносини через предків

en: Find the closest relationships
uk: Знайти найближчі відносини

en: Find unrelated individuals
uk: Знайти не пов'язаних між собою людей

en: Finland
uk: Фінляндія

en: First communion
uk: Перше причастя

en: First event
uk: Найдавніший факт

en: First record
uk: Перший запис

en: Fix name slashes and spaces
uk: Виправити дробі та пробіли в іменах

en: Flag
uk: Прапор

en: Flanders
uk: Фландрія

en: Folder
uk: Папка

en: Folder name on server
uk: Ім'я папки на сервері

en: Follow this link to verify your email address.
uk: Перейдіть по посилянню, щоб підтвердити вашу адресу ел. пошти.

en: Font
uk: Шрифт

en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
uk: Наприклад, якщо файл GEDCOM містить %1$s, а webtrees очікує знайти %2$s в папці media, то вам доведеться видалити %3$s.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
uk: Наприклад, якщо вказати шлях довжиною 2, персона буде мати можливість бачити своїх онуків (дитина, дитина), свою тітку (батько, брат/сестра), свою пасербицю (чоловік, діти), але не свого двоюрідного брата (батько, брат/сестра, дитина).

en: For help with genealogy questions contact %s.
uk: З питаннями по генеалогії (база даних) звертатися до %s.

en: For technical support and information contact %s.
uk: За технічною підтримкою та інформацією звертатися до %s.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
uk: З питаннями по базі даних і по сайту звертатися до %s.

en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
uk: Для сайтів з більш ніж одним генеалогічним деревом, ця опція покаже список родоводів в головному меню, пошук сторінок і т.д.

en: Forgot password?
uk: Забули пароль?

en: Format
uk: Формат

en: Format text and notes
uk: Форматування тексту і примітки

en: Fort Lauderdale, Florida, United States
uk: Форт-Лодердейл, Флоріда, США

en: Foster child
uk: Опікуваний

en: Foster father
uk: Опікун

en: Foster mother
uk: Опікунка

en: France
uk: Франція

en: Frankfurt am Main, Germany
uk: Франкфурт на Майні, Німеччина

en: Freiburg, Germany
uk: Фрайбург, Німеччина

en: French
uk: Французька

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Frequently asked questions
uk: Часто задавані питання

en: Fresno, California, United States
uk: Фресно, Каліфорнія

en: Fri
uk: Птн

en: Friday
uk: П’ятниця

en: Friend
uk: Друг

en: From
uk: З

en: Fukuoka, Japan
uk: Фукуока, Японія

en: Funeral
uk: Поховання

en: GEDCOM errors
uk: Помилки GEDCOM

en: GEDCOM file
uk: Файл GEDCOM

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
uk: Абана

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
uk: Адара

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
uk: Адара I

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
uk: Адара II

[ctx: GENITIVE]
en: April
uk: Квітня

[ctx: GENITIVE]
en: August
uk: Серпня

[ctx: GENITIVE]
en: Av
uk: Ава

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
uk: Азара

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
uk: Бахмана

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
uk: Брюмер

[ctx: GENITIVE]
en: December
uk: Грудня

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
uk: Дея

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
uk: Зульхиджа

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
uk: Зулькада

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
uk: Елула

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
uk: Есфанда

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
uk: Фарвардін

[ctx: GENITIVE]
en: February
uk: Лютого

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
uk: Флореаль

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
uk: Фрімер

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
uk: Фрюктідора

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
uk: Жерміналя

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
uk: Хешвана

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
uk: Іяра

[ctx: GENITIVE]
en: January
uk: Січня

[ctx: GENITIVE]
en: July
uk: Липня

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
uk: Джумада аль-уля

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
uk: Джумада ас-сани

[ctx: GENITIVE]
en: June
uk: Червня

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
uk: Хордада

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
uk: Кіслева

[ctx: GENITIVE]
en: March
uk: Березня

[ctx: GENITIVE]
en: May
uk: Травня

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
uk: Мехра

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
uk: Мессідора

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
uk: Мордада

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
uk: Мухаррам

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
uk: Нісана

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
uk: Нівоз

[ctx: GENITIVE]
en: November
uk: Листопада

[ctx: GENITIVE]
en: October
uk: Жовтня

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
uk: Ордібехешт

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
uk: Плювіоз

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
uk: Преріаля

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
uk: Рабіуль-Аввал

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
uk: Рабі ас-сани

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
uk: Раджаб

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
uk: Рамадан

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
uk: Сафар

[ctx: GENITIVE]
en: September
uk: Вересня

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
uk: Шахрівара

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
uk: Шавваль

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
uk: Шаабан

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
uk: Швата

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
uk: Сівана

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
uk: Тамуза

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
uk: Тевета

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
uk: Термідора

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
uk: Тира

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
uk: Тішрея

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
uk: Вандем'єр

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
uk: Вантоз

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
uk: додаткові дні

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Gender
uk: Стать

en: Gender icon on charts
uk: Значки статі на схемах

en: Genealogy contact
uk: За генеалогічним питань звертатися до

en: Genealogy data
uk: Генеалогічні дані

en: General
uk: Загальні

en: General search
uk: Загальний пошук

en: Generate sitemap files for search engines.
uk: Створення карти сайту для пошукових систем.

en: Generated by %s
uk: Генерувати %s

en: Generation
uk: Покоління

en: Generation
uk: Покоління

en: Generations
uk: Покоління

en: Generations of ancestors
uk: Генерації предків

en: Geographic area
uk: Географічний регіон

en: Geographic data
uk: Географічні дані

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Get an API key from Google.
uk: Отримати ключ API від Google.

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Gila Valley, Arizona, United States
uk: Долина Гіла, Арізона, США

en: Gilbert, Arizona, United States
uk: Гілберт, Арізона, США

en: Given name
uk: Ім'я, по батькові

en: Given names
uk: Ім'я (імена)

en: Godchild
uk: Хрещениці

en: Goddaughter
uk: Хресна дочка

en: Godfather
uk: Хрещений батько

en: Godmother
uk: Хрещена мати

en: Godparent
uk: Хрещений батько

en: Godson
uk: Хрещеник

en: Google Maps™ preferences
uk: Налаштування Google Maps ™

en: Google allows a small number of anonymous map requests per day. If you need more than this, you will need a Google account and an API key.
uk: Google дозволяє робити невелику кількість запитів до карт в день анонімно. Якщо вам потрібно більше запитів, ви маєте зареєстувати обліковай запис Google і отримати ключ API.

en: Graduation
uk: Освіта (диплом)

en: Grandparents
uk: Дідусь/бабуся

en: Greatest age at death
uk: Найбільший вік на момент смерті

en: Greatest age between siblings
uk: Найбільший вік між братами і сестрами

en: Greece
uk: Греція

en: Green Beam
uk: Зелений промінь

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Gregorian
uk: Григоріанський

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadalajara, Mexico
uk: Гвадалахара, Мексика

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guardian
uk: Опікуни

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guatemala City, Guatemala
uk: Гуатемала, Вірменія

en: Guayaquil, Ecuador
uk: Гуаякіль, Еквадор

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: HTML
uk: Блок HTML

en: Hair color
uk: Колір волосся

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Halifax, Nova Scotia, Canada
uk: Галіфакс, Нова Шотландія, Канада

en: Hamilton, New Zealand
uk: Гамільтон, Нова Зеландія

en: Hartford, Connecticut, United States
uk: Хартфорд, Коннектикут

en: He
uk: Він

en: He died
uk: Він помер

en: He married
uk: Він одружився

en: He resided at
uk: Він проживав у

en: He was born
uk: Народився

en: He was buried
uk: Був похований

en: He was christened
uk: Він був хрещений

en: He was cremated
uk: Він був кремований

en: Head of household
uk: Глава сім'ї

en: Header
uk: Тема

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew name
uk: Єврейське ім'я

en: Height
uk: Висота

en: Hello %s…
uk: Вітаємо, %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
uk: Здравствуйте, %s …<br>Дякуємо за Ваше звернення на наш сайт.

en: Hello administrator…
uk: Привіт, адміністраторе…

en: Help
uk: Допомога

en: Helsinki, Finland
uk: Гельсінкі, Фінляндія

en: Her occupation was
uk: Її рід занять було

en: Hermosillo, Mexico
uk: Ермосільо, Мексика

en: Hide from everyone
uk: Приховати від усіх

en: Highest population
uk: Найбільша частота

en: Highlighted image
uk: Головна

en: Hijri
uk: Хіджра

en: His occupation was
uk: Його рід занять було

en: Historical facts
uk: Iсторичні події

en: Hit counters
uk: Лічильники відвідувань

en: Holocaust
uk: Голокост

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hourglass chart
uk: Графік «Пісочний годинник»

en: Hourglass chart of %s
uk: Графік «Пісочний годинник» для %s

en: Household
uk: Домашнє господарство

en: Houston, Texas, United States
uk: Х'юстон, Техас

en: How much recursion to use when searching for relationships
uk: Який рівень рекурсії використовувати при пошуку відносин

en: Hungary
uk: Венгрия

en: Husband
uk: Чоловік

en: Husband’s age
uk: Вік чоловіка

en: Hybrid
uk: Гібридний режим

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
uk: Абаном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
uk: Адаром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
uk: Адаром I

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
uk: Адаром II

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
uk: Квітнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
uk: Серпнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
uk: Авом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
uk: Азаром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
uk: Бахманом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
uk: Брюмером

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
uk: Груднем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
uk: Деем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
uk: Зульхиджа

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
uk: Зулькада

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
uk: Елулом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
uk: Есфандом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
uk: Фарвардіном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
uk: Лютим

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
uk: Флореаль

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
uk: Фрімером

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
uk: Фрюктідором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
uk: Жерміналем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
uk: Хешваном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
uk: Іяром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
uk: Січнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
uk: Липнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
uk: Джумада аль-уля

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
uk: Джумада ас-сани

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
uk: Червнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
uk: Хордадом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
uk: Кіслевом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
uk: Березнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
uk: Травнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
uk: Мехром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
uk: Мессідором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
uk: Мордадом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
uk: Мухаррам

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
uk: Нісаном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
uk: Нівоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
uk: Листопадом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
uk: Жовтнем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
uk: Ордібехештом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
uk: Плювіоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
uk: Преріалем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
uk: Рабіуль-Аввал

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
uk: Рабі ас-сани

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
uk: Раджаб

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
uk: Рамадан

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
uk: Сафар

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
uk: Вереснем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
uk: Шахріваром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
uk: Шавваль

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
uk: Шаабан

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
uk: Шватам

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
uk: Сіваном

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
uk: Тамузом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
uk: Теветом

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
uk: Термідором

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
uk: Тиром

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
uk: Тишреем

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
uk: Вандем'єр

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
uk: Вантоз

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
uk: додаткові дні

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Icon
uk: Іконка

en: Idaho Falls, Idaho, United States
uk: Айдахо-Фолс, Айдахо

en: Identification number
uk: Ідентифікаційний номер

en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
uk: Якщо користувач не вказав бажану мову в налаштуваннях браузеру, чи вказав мову, яка не підтримується, тоді ця мова буде використана. Зазвичай цей параметр застосовується для пошукових систем.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
uk: Якщо адміністратор сам створює обліковий запис, то лист для перевірки адреси електронної пошти не надсилається, а адреса підтверджується вручну.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
uk: Якщо персона не має прізвища, косі риски не потрібні: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
uk: Якщо персона має дві окремі фамілії, обидві повинні бути поміщені в косі риски: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
uk: Якщо людина була відома під прізвиськом, яке не є частиною її офіційного імені, воно має бути взяте в лапки. Наприклад, <%s>Іван &quot;Куля&quot; /Петренко/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
uk: Якщо в персони було кілька імен, але тільки одне було загальновідомим, то це ім'я може бути указанно зірочкою: <%s>Ганна Марія* /Іванова/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
uk: Якщо прізвище невідоме, використовуйте порожню косу риску: <%s>Mary //<%s>

en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
uk: Якщо з людиною пов'язані будь-які події окрім смерті, похорон чи кремації, що трапилися після цієї кількості років, вона буде вважатися "живою". Народження дитини теж вважається такою подією у такому випадку.

en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
uk: Якщо два генеологічних дерева розділяють одну теку media, вони можуть розділяти ті ж самі файли. Якщо вони використовують різні теки, то їх медіа дані будуть зберігатися окремо.

en: If visitors can not see the family tree, they will not be able to sign up for an account. You will need to add their account manually.
uk: Якщо відвідувачі не можуть бачити генеалогічне дерево, то вони не зможуть зареєстувати обліковий запис. Вам доведеться додати їх обліковий запис вручну.

en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
uk: Якщо Ви боїтеся, що користувачі будуть завантажувати невідповідні картинки, то завантаження можна вирішити тільки адміністраторам.

en: If you are the website administrator, you should check that:
uk: Якщо Ви адміністратор сайту, Ви повинні перевірити це:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
uk: Якщо Ви самі не можете вирішити проблему, Ви можете запитати про допомогу на форумі <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
uk: Якщо ви створили цей GEDCOM файл використовуючи програмне забезепечення, яке оминає пробіли при розбивці довгих рядків, то виберіть цю опцію, щоб повторно вставити відсутні пробіли.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
uk: Якщо Ви ці дані не запитували, то видаліть повідомлення.

en: If you have a large number of inactive places, it can be slow to generate the list.
uk: Якщо у вас велика кількість невикористовуваних місць, то список може створюватися довго.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
uk: Якщо у Вас є велика кількість медіа-файлів, Ви можете організувати їх у папки та підпапки.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
uk: Якщо ви створили медіаоб'єкти в webtrees, але ввели зміни використовуючи програму що видаляє медіаоб'єкти, то поставте прапорець, щоб об'єднати медіаоб'єкти з новими генеалогічним древом.

en: If you hide an empty block, you will not be able to change its configuration until it becomes visible by no longer being empty.
uk: Якщо блок не буде видно, Ви не зможете змінити настройки.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
uk: Після вибору іншої теки, необхідно також перемістити всі файли (крім config.ini.php, index.php і .htaccess) з теперішньої теки в нову.

en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
uk: Якщо Ви виберете іншу папку, необхідно також переміщати будь-які медіа-файли з існуючої папки в нову.

en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
uk: Якщо ви показуєте живих осіб відвідувачам, всі інші обмеження конфіденційності ігноруються. Робіть це тільки тоді, коли всі дані у вашому дереві є загальнодоступними.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
uk: Перевищення цих вимог може виводити на екран порожні (чисті) сторінки і перебої в роботі скриптів.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
uk: Якщо ви використовуєте один із наступних сервісів відслідковування і аналітики, webtrees може додати коди відслідковування автоматично.

en: If your server’s security policy permits it, you will be able to request increased memory or CPU time using the webtrees administration page. Otherwise, you will need to contact your server’s administrator.
uk: Якщо політика безпеки серверу дозволяє, ви можете запросити збільшення кількості пам'яті чи процессорного часу використовуючи панель адміністрування webtrees. Інакше вам необхідно звернутися до адміністратора вашого серверу.

en: If your website can be reached using more than one URL, such as <b>http://www.example.com/webtrees/</b> and <b>http://webtrees.example.com/</b>, you can specify the preferred URL. Requests for the other URLs will be redirected to the preferred one.
uk: Якщо ваш сайт може бути доступний через декілька адрес URL, наприклад, <b>http://www.example.com/webtrees/</b> і <b>http://webtrees.example.com/</b>, ви можете вказати основний URL. Запити з інших адрес URL будуть перенаправлені через основний URL.

en: Image dimensions
uk: Розміри картинки

en: Images without watermarks
uk: Без водяних знаків

en: Immigration
uk: Іміграція

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import a GEDCOM file
uk: Імпортувати файл GEDCOM

en: Import all places from a family tree
uk: Імпортувати всі місця з древа

en: Import preferences
uk: Налаштування імпорту

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
uk: В генеалогічному дереві кожний запис має внутрішній номер для посилання (який називається "XREF"), наприклад "F123" чи "R14".

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
uk: В багатьох культурах є звичним мати ім'я, записане у традиційних символах, і також латинізовану версію імені у вигляді, в якому вона пишеться чи промовляється у мовах, основаних на латиниці, наприклад англійській.<br><br>Якщо ви віддаєте перевагу нелатинським алфавітам, таким як іврит, грецький, український, китайський чи арабський, щоб вводити імена в стандартних полях, то ви можете використати це поле для того, щоб ввести те саме ім'я в латинському алфавіті. Обидві версії імені будуть відображатися в списках в діаграмах.<br><br>Попри назву, це поле не обмежене символами латинського алфавіту. Це може бути корисним, наприклад, для японських імен, де можуть використовуватись до трьох різних алфавітів.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
uk: В багатьох культурах є звичним мати ім'я, записане у традиційних символах, і також латинізовану версію імені у вигляді, в якому вона пишеться чи промовляється у мовах, основаних на латиниці, наприклад англійській.<br><br>Якщо ви віддаєте перевагу латинському алфавіту для введення імен в стандартних полях, то ви можете використати це поле для того, щоб ввести те саме ім'я в нелатинському алфавіті, такому як український, іврит, грецький, китайський чи арабський. Обидві версії імені будуть відображатися в списках в діаграмах.<br><br>Попри назву, це поле не обмежене символами івриту.

en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
uk: В деяких календарях дні починаються о півночі. В інших календарях дні починаються на заході сонця. Процес конвертації не враховує час дня, тому для подій, що сталися між заходом сонця і північчю, конвертовані дані для таких календарів будуть зсунуті на один день.

en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
uk: В деяких країнах, закони про конфіденційність застосовуються не тільки до живих людей, а й до тих, хто нещодавно помер. Цей параметр дозволить вам поширити політику конфіденційності для живих людей на тих, хто народився чи помер в межах вказаної кількості років. Залиште ці значення порожніми, щоб відключити даний функціонал.

en: In this month…
uk: В цьому місяці, в минулому …

en: In this year…
uk: В цьому році, в минулому …

en: Include fully matched places
uk: Показати місця з відомими координатами

en: Include individuals with “%s” as a married name
uk: Включати персони з прізвищем «%s» після заміжжя

en: Include media (automatically zips files)
uk: Включаючи медіафайли (автоматично архівує файли в ZIP)

en: Include subfolders
uk: Включаючи вкладені папки

en: Include the individual’s immediate family
uk: Включаючи найближчих родичів людини

en: India
uk: Індія

en: Indianapolis, Indiana, United States
uk: Індіанаполіс, штат Індіана, США

en: Individual
uk: Персона

en: Individual 1
uk: Персона 1

en: Individual 2
uk: Персона 2

en: Individual distribution
uk: Рапределеніе персон

en: Individual distribution chart
uk: Карта розподілу персон

en: Individual list
uk: Список персон

en: Individual pages
uk: Сторінки персон

en: Individual record
uk: Персональний запис

en: Individual who lived the longest
uk: Довгожитель

en: Individuals
uk: Персони

en: Individuals with sources
uk: Персони з джерелами

en: Individuals with surname %s
uk: Персони на прізвище %s

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Infant
uk: Немовля

en: Informant
uk: Iнформант

en: Installation folder
uk: Папка для установки

en: Interactive tree
uk: Інтерактивне дерево

en: Interactive tree of %s
uk: Інтерактивне дерево для %s

en: Internal messaging
uk: Внутрішні повідомлення

en: Internal messaging with emails
uk: Внутрішній обмін повідомленнями з електронною поштою

en: Interred
uk: Поховани

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
uk: Неправильний файл GEDCOM - знайдені записи без заголовка.

en: Invalid GEDCOM format
uk: Неправильний формат GEDCOM 5.5

en: Invalid date
uk: Неприпустима дата

en: Iran
uk: Іран

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Israel
uk: Ізраїль

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
uk: Завантаження і встановлення оновлень може зайняти декілька хвилин. Будьте терплячі.

en: Italy
uk: Італія

en: Jalali
uk: Джалалі

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Jewish
uk: Єврейський

en: Johannesburg, South Africa
uk: Йоганнесбург, Південна Африка

en: John /DOE/
uk: Іван /Іванов/

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Jordan River, Utah, United States
uk: Річка Йордан, Юта

en: Journal
uk: Щоденник

en: Julian
uk: Юліанськии

en: Kansas City, Missouri, United States
uk: Канзас-Сіті, штат Міссурі, США

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Keep
uk: Зберегти

en: Keep link in list
uk: Зберегти зв'язок в списку

en: Keep media objects
uk: Залишити медіа об'єкти без змін

en: Keep the existing “last change” information
uk: Залишити інформацію "остання зміна" без змін

en: Kenya
uk: Кенія

en: Keyword examples
uk: Приклади ключових слів

en: Kiev, Ukraine
uk: Київ, Україна

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kona, Hawaii, United States
uk: Кона, Гаваї

en: Korea
uk: Корея

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: LDS baptism
uk: Водохреща (мормони)

en: LDS child sealing
uk: Запечатування дитини (мормони)

en: LDS confirmation
uk: Конфірмація (мормони)

en: LDS endowment
uk: Мормонське викриття

en: LDS ordinance codes in chart boxes
uk: LDS коди таїнства у візитках на схемах

en: LDS spouse sealing
uk: Запечатування чоловіка (мормони)

en: LDS temple
uk: Храм мормонів

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
uk: Абане

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
uk: Адар

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
uk: Адара I

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
uk: Адара II

[ctx: LOCATIVE]
en: April
uk: Квітня

[ctx: LOCATIVE]
en: August
uk: Серпня

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
uk: Ава

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
uk: Азаре

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
uk: Бахмане

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
uk: Брюмере

[ctx: LOCATIVE]
en: December
uk: Грудня

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
uk: Дее

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
uk: Зульхиджа

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
uk: Зулькада

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
uk: Елула

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
uk: Есфанде

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
uk: Фарвардіне

[ctx: LOCATIVE]
en: February
uk: Лютого

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
uk: Флореаль

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
uk: Фрімере

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
uk: Фрюктідоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
uk: Жермінале

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
uk: Хешвана

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
uk: Іяра

[ctx: LOCATIVE]
en: January
uk: Січня

[ctx: LOCATIVE]
en: July
uk: Липня

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
uk: Джумада аль-уля

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
uk: Джумада ас-сани

[ctx: LOCATIVE]
en: June
uk: Червня

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
uk: Хордаде

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
uk: Кіслева

[ctx: LOCATIVE]
en: March
uk: Березня

[ctx: LOCATIVE]
en: May
uk: Травня

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
uk: Мехре

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
uk: Мессідоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
uk: Мордаде

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
uk: Мухаррам

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
uk: Нісана

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
uk: Нівоз

[ctx: LOCATIVE]
en: November
uk: Листопада

[ctx: LOCATIVE]
en: October
uk: Жовтня

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
uk: Ордібехеште

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
uk: Плювіоз

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
uk: Преріале

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
uk: Рабіуль-Аввал

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
uk: Рабі ас-сани

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
uk: Раджаб

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
uk: Рамадан

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
uk: Сафар

[ctx: LOCATIVE]
en: September
uk: Вересня

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
uk: Шахріваре

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
uk: Шавваль

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
uk: Шаабан

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
uk: Швата

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
uk: Сівана

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
uk: Тамуза

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
uk: Тевета

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
uk: Термідоре

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
uk: Тире

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
uk: Тішрея

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
uk: Вандем'єр

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
uk: Вантоз

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
uk: додаткові дні

en: Laie, Hawaii, United States
uk: Лаі, Гаваї

en: Landscape
uk: Горизонтально

en: Language
uk: Мова

en: Languages
uk: Мови

en: Laos
uk: Лаос

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
uk: Великі системи (50000 чоловік): 64-128 Мбайт, 40-80 секунд

en: Largest families
uk: найбільші сім'ї

en: Largest number of grandchildren
uk: Найбільша кількість онуків

en: Las Vegas, Nevada, United States
uk: Лас Вегас, Невада

en: Last change
uk: Остання зміна

en: Last email reminder was sent
uk: Попереднє нагадування було надіслано Вам електронною поштою

en: Last event
uk: Найбільший нещодавній факт

en: Last signed in
uk: Останній вхід в систему

en: Latest birth
uk: Найнедавніше народження

en: Latest birth year
uk: Найпізніший рік народження

en: Latest death
uk: Остання смерть

en: Latest death year
uk: Рік останньої відомої смерті

en: Latest divorce
uk: Останнє розлучення

en: Latest marriage
uk: Останній шлюб

en: Latitude
uk: Широта

en: Latvia
uk: Латвія

en: Layout
uk: Макет

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
uk: Залиште поле для введення пароля порожнім якщо Ви хочете зберегти існуючий пароль.

en: Leave this blank to use the default value.
uk: Якщо тут нічого не вказано, то використовується значення за замовчуванням.

en: Leaves
uk: Крона

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Legatee
uk: Спадкоємець

en: Length of marriage
uk: Тривалість шлюбу

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Level
uk: Рівень

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libya
uk: Лівія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lifespan
uk: Тривалість життя

en: Lifespans
uk: Життєві відрізки

en: Lima, Peru
uk: Ліма, Перу

en: Link the user account to an individual.
uk: Пов'язати обліковий запис із людиною.

en: Link this individual to an existing family as a child
uk: Приєднати до сім'ї в якості дитини

en: Link this media object to a family
uk: Пов'язати цей медіа-об'єкт із сім'єю

en: Link this media object to a source
uk: Пов'язати цей медіа-об'єкт із джерелом

en: Link this media object to an individual
uk: Пов'язати цей медіаоб'єкт із людиною

en: Link this user to an individual in the family tree.
uk: Пов'язати цього користувача з людиною в генеалогічному дереві.

en: Link to an existing media object
uk: Посилання на існуючі медіаоб'єкти

en: Linked database ID
uk: Зв'язана база даних ID

en: Links
uk: Зв'язки

en: List
uk: Список

en: Lists
uk: Списки

en: Lithuania
uk: Литва

en: Living
uk: Живі

en: Living individuals
uk: Живі понині персони

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Local files
uk: Локальні файли

en: Location
uk: Локація

en: Location not removed: this location contains sub-locations
uk: Місце не вилучено: це місце містить нижні рівні

en: Lodger
uk: Квартиранти

en: Logan, Utah, United States
uk: Логан, Юта

en: London, England
uk: Лондон, Англія

en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
uk: Довгі списки людей з однаковим прізвищем можуть бути розбиті на менші списки відповідно до першої літери в імені особи.<br><br>Цей параметр визначає, коли буде відбуватись розбивка на менші списки. Щоб відключити розбивку, встановіть значення цього параметру в нуль.

en: Longest marriage
uk: Довгий шлюб

en: Longitude
uk: Довгота

en: Los Angeles, California, United States
uk: Лос Анжелес, Каліфорнія

en: Lost password request
uk: Запитати відновлення пароля

en: Louisville, Kentucky, United States
uk: Луїсвіллі, Кентуккі

en: Lowest population
uk: Найменша частота

en: Lubbock, Texas, United States
uk: Лаббок, Техас

en: Luxembourg
uk: Люксембург

[ctx: MALE]
en: %s × cousin
uk: двоюрідний брат (в %s коліні)

[ctx: MALE]
en: Adopted by both parents
uk: Усиновлений обома батьками

[ctx: MALE]
en: Adopted by father
uk: Усиновлено батьком

[ctx: MALE]
en: Adopted by mother
uk: Усиновлені матір'ю

[ctx: MALE]
en: Also known as
uk: Так само відомий як

[ctx: MALE]
en: Attendant
uk: Помічник

[ctx: MALE]
en: Attending
uk: Прислуга

[ctx: MALE]
en: Buyer
uk: Покупець

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
uk: Цивільний реєстратор

[ctx: MALE]
en: Employee
uk: Співробітник

[ctx: MALE]
en: Employer
uk: Роботодавець

[ctx: MALE]
en: Friend
uk: Друг

[ctx: MALE]
en: Guardian
uk: Опікун

[ctx: MALE]
en: Informant
uk: Iнформант

[ctx: MALE]
en: Interred
uk: Похований

[ctx: MALE]
en: Lodger
uk: Квартирант

[ctx: MALE]
en: Never married
uk: Ніколи не перебував у шлюбі

[ctx: MALE]
en: Not married
uk: Неодружений

[ctx: MALE]
en: Nurse
uk: Годувальник

[ctx: MALE]
en: Owner
uk: Власник

[ctx: MALE]
en: Registry officer
uk: Офіційний реєстратор

[ctx: MALE]
en: Seller
uk: Продавець

[ctx: MALE]
en: Servant
uk: Слуга

[ctx: MALE]
en: Slave
uk: Невільник

[ctx: MALE]
en: Ward
uk: Підопічний

[ctx: MALE]
en: adopted name
uk: ім'я після усиновлення

[ctx: MALE]
en: also known as
uk: також відомий як

[ctx: MALE]
en: birth name
uk: ім'я при народженні

[ctx: MALE]
en: change of name
uk: зміна імені

[ctx: MALE]
en: died
uk: помер

[ctx: MALE]
en: eighth cousin
uk: двоюрідний брат (8-го коліна)

[ctx: MALE]
en: eleventh cousin
uk: двоюрідний брат (11-го коліна)

[ctx: MALE]
en: estate name
uk: назва нерухомості

[ctx: MALE]
en: ex-partner
uk: екс-партнер

[ctx: MALE]
en: fifteenth cousin
uk: двоюрідний брат (15-го коліна)

[ctx: MALE]
en: fifth %s
uk: п'ятий %s

[ctx: MALE]
en: fifth cousin
uk: двоюрідний брат (5-го коліна)

[ctx: MALE]
en: first %s
uk: перший %s

[ctx: MALE]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат (1-го коліна)

[ctx: MALE]
en: fourteenth cousin
uk: двоюрідний брат (14-го коліна)

[ctx: MALE]
en: fourth %s
uk: четвертий %s

[ctx: MALE]
en: fourth cousin
uk: двоюрідний брат (4-го коліна)

[ctx: MALE]
en: immigration name
uk: ім'я після імміграції

[ctx: MALE]
en: married
uk: одружився

[ctx: MALE]
en: married name
uk: ім'я в шлюбі

[ctx: MALE]
en: ninth cousin
uk: двоюрідний брат (9-го коліна)

[ctx: MALE]
en: partner
uk: партнер

[ctx: MALE]
en: religious name
uk: релігійне ім'я

[ctx: MALE]
en: second %s
uk: другий %s

[ctx: MALE]
en: second cousin
uk: двоюрідний брат (2-го коліна)

[ctx: MALE]
en: seventh cousin
uk: двоюрідний брат (7-го коліна)

[ctx: MALE]
en: sixth cousin
uk: двоюрідний брат (6-го коліна)

[ctx: MALE]
en: tenth cousin
uk: двоюрідний брат (10-го коліна)

[ctx: MALE]
en: third %s
uk: третій %s

[ctx: MALE]
en: third cousin
uk: двоюрідний брат (3-го коліна)

[ctx: MALE]
en: thirteenth cousin
uk: двоюрідний брат (13-го коліна)

[ctx: MALE]
en: twelfth cousin
uk: двоюрідний брат (12-го коліна)

[ctx: MALE]
en: was born
uk: народився

en: Macau
uk: Макао

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Madrid, Spain
uk: Мадрид, Іспанія

en: Magazine
uk: Журнал

en: Mailing name
uk: Поштова адреса

en: Mailto link
uk: Написати ел. листа

en: Main section blocks
uk: Блоки основної секції

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Male
uk: Чоловіча

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
uk: Удочеріння

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
uk: Народження

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
uk: Опіка

[ctx: Male pedigree]
en: Sealing
uk: Запечатування

en: Males
uk: Чоловіки

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Manage family trees
uk: Управління генеалогічними деревами

en: Manage media
uk: Управляти медіа даними

en: Manage the links
uk: Редагувати посилання

en: Manager
uk: Менеджер

en: Managers
uk: Менеджери

en: Manaus, Brazil
uk: Манаус, Бразилія

en: Manhattan, New York, United States
uk: Манхеттен, Нью-Йорк, США

en: Manila, Philippines
uk: Маніла, Філіппіни

en: Manti, Utah, United States
uk: Мантії, Юта

en: Manuscript
uk: Рукопис

en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
uk: Багато гереалогічних програм створюють файли GEDCOM з нестандартними тегами, і webtrees розуміє більшість із них. Цей параметр дозволить вам вибрати, ігнорувати чи видавати попереджати про теги, які webtrees невідомі.

en: Many mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
uk: Багато поштові сервери вимагають, щоб відправляючий сервер ідентифікував себе правильно, використовуючи правильне ім'я домену.

en: Map
uk: Карта

en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
uk: Markdown  - це проста система форматування тексту, що використовується такими сайтами як Вікіпедія. Вона використовує ненав'язливі знаки пунктуації, щоб створювати заголовки і підзаголовки, жирний і курсивний текст, списки, таблиці і т. п.

en: Marriage
uk: Шлюб

en: Marriage banns
uk: Оприлюднення оголошення про шлюб

en: Marriage beginning status
uk: Статус шлюбу, початок

en: Marriage bond
uk: Шлюбні узи

en: Marriage by country
uk: Вступу в шлюб по країнах

en: Marriage contract
uk: Шлюбний контракт

en: Marriage date range end
uk: Кінець діапазону дати шлюбу

en: Marriage date range start
uk: Початок діапазону дати шлюбу

en: Marriage ending status
uk: Статус шлюбу, закінчення

en: Marriage intention
uk: Заручини

en: Marriage license
uk: Дозвіл на шлюб

en: Marriage of a brother
uk: Шлюб брата

en: Marriage of a child
uk: Шлюб дитини

en: Marriage of a daughter
uk: Шлюб дочки

en: Marriage of a father
uk: Шлюб батька

en: Marriage of a grandchild
uk: Шлюб онука/онучки

en: Marriage of a granddaughter
uk: Шлюб внучкі

en: Marriage of a grandson
uk: Шлюб онука

en: Marriage of a half-brother
uk: Шлюб неповнорідного брата

en: Marriage of a half-sibling
uk: Шлюб неполнорiдного сибса

en: Marriage of a half-sister
uk: Шлюб неполнорiдной сестри

en: Marriage of a mother
uk: Шлюб матері

en: Marriage of a parent
uk: Шлюб батьків

en: Marriage of a sibling
uk: Шлюб сибса

en: Marriage of a sister
uk: Шлюб сестри

en: Marriage of a son
uk: Шлюб сина

en: Marriage of parents
uk: Шлюб батьків

en: Marriage place contains
uk: Місце шлюбу містить

en: Marriage places
uk: Місця вступу в шлюб

en: Marriage settlement
uk: Шлюбний контракт, що стосується майна

en: Marriage status
uk: Сімейний стан

en: Marriage type unknown
uk: Невідомий тип шлюбу

en: Marriages
uk: Одруження

en: Marriages by century
uk: Вступу в шлюб за століттями

en: Married name
uk: Ім'я в шлюбі

en: Married surname
uk: Прізвище у шлюбі

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартініка

en: Masquerade as this user
uk: Прикинутися цим користувачем

en: Match both upper and lower case letters.
uk: Позначте цей прапорець для пошуку без врахування регістру.

en: Match calendar
uk: Поєднати календар

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
uk: Пошук точного тексту, навіть якщо він знаходиться в середині слова.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
uk: Пошук точного тексту, якщо він не знаходиться в середині слова.

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Maximum descendancy generations
uk: Максимальне число генерацій нащадків

en: Maximum number of surnames on individual list
uk: Максимальна кількість прізвищ у списку персон

en: Maximum pedigree generations
uk: Максимальне число генерацій

en: Maximum upload size:
uk: Максимальний розмір файлу:

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Medford, Oregon, United States
uk: Медфорд, Орегон

en: Media
uk: Медіа

en: Media contains
uk: Медіа містить

en: Media file
uk: Медіафайл

en: Media file to upload
uk: Виберіть мультимедійний файл

en: Media filenames will be prefixed by %s.
uk: Імена медіа файлів будуть мати пркфікс %s.

en: Media files
uk: Медіа-файли

en: Media folder
uk: Медіа-папка

en: Media folders
uk: Медіа-папки

en: Media object
uk: Медіаоб'єкт

en: Media objects
uk: Медіаоб'єкти

en: Media objects found
uk: Знайдено медіаоб'єкти

en: Media objects per page
uk: Медіаоб'ектов на сторінці

en: Media type
uk: Тип носія

en: Medical
uk: Медицина

en: Medical condition
uk: Стан здоров'я

en: Mediterranio
uk: Середземномор'я

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
uk: Середні системи (5000 осіб), Мбайт 32-64, 20-40 секунд

en: Melbourne, Australia
uk: Мельбурн, Австралія

en: Member
uk: Учасник

en: Memory limit
uk: Обмеження використовуваної пам'яті

en: Memphis, Tennessee, United States
uk: Мемфіс, Теннессі

en: Menu
uk: Меню

en: Menus
uk: Меню

en: Mercury
uk: Меркурій

en: Merge
uk: Злиття

en: Merge family trees
uk: Об'єднати генеалогічні дерева

en: Merge records
uk: Об'єднання записів

en: Merida, Mexico
uk: Меріда, Мексика

en: Mesa, Arizona, United States
uk: Меса, Аризона

en: Message
uk: Повідомлення

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Mexico
uk: Mексика

en: Mexico City, Mexico
uk: Мехіко, Мексика

en: Microfiche
uk: Мікрофіші

en: Microfilm
uk: Мікрофільм

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Middle East
uk: Середній Схід

en: Midnight
uk: Північ

en: Military
uk: Військова служба

en: Military service
uk: Військова служба

en: Minimum and maximum zoom level for the Google map. 1 is the full map, 15 is single house. Note that 15 is only available in certain areas.
uk: Мінімальний і максимальний коефіцієнт масштабвання карти Google. 1 - карта повністю, 15 - окремий будинок. Коефіцієнт 15 доступний лише у деяких місцях.

en: Missing data
uk: Відсутні дані

en: Moderate pending changes
uk: Модерувати зміни

en: Moderator
uk: Модератор

en: Moderators
uk: Модератори

en: Module
uk: Модуль

en: Module administration
uk: Налаштування модуля

en: Modules
uk: Модулі

en: Moldova
uk: Молдова

en: Mon
uk: Пнд

en: Monaco
uk: Монако

en: Monday
uk: Понеділок

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Monterrey, Mexico
uk: Монтеррей, Мексика

en: Montevideo, Uruguay
uk: Монтевідео, Уругвай

en: Month
uk: Місяць

en: Month of birth
uk: Місяць народження

en: Month of birth of first child in a relation
uk: Місяць народження першої дитини

en: Month of death
uk: Місяць смерті

en: Month of first marriage
uk: Місяць першого шлюба

en: Month of marriage
uk: Місяць шлюбу

en: Month:
uk: Місяць:

en: Monticello, Utah, United States
uk: Монтічелло, Юта

en: Montreal, Quebec, Canada
uk: Монреаль, Квебек, Канада

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: More news articles
uk: Більше новин

en: Morocco
uk: Марокко

en: Most SMTP servers require a password.
uk: Більшість SMTP серверів вимагають пароль.

en: Most common surnames
uk: Найчастіше зустрічаються прізвища

en: Most servers do not use secure connections.
uk: Більшість серверів не використовують безпечні з'єднання.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
uk: Більшість сайтів налаштовані використовувати localhost. Це значить, що база даних знаходиться на тому ж комп'ютері, що і web-сервер.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
uk: Большенство сторінок використовують за замовчуванням 3306.

en: Most viewed pages
uk: Найпопулярніші сторінки

en: Mother
uk: Мати

en: Mother: %s
uk: Мати: %s

en: Mother’s age
uk: Вік матері

en: Mother’s family with %s
uk: Родина матері з %s

en: Mother’s family with an unknown individual
uk: Родина матері з невідомою персоною

en: Mount Timpanogos, Utah, United States
uk: Гора Тімпаногос, Юта

en: Move down
uk: Вниз

en: Move left
uk: Вліво

en: Move right
uk: Вправо

en: Move up
uk: Вгору

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Multiple marriages
uk: Кілька шлюбів

en: My account
uk: Мій профіль

en: My family tree
uk: Мій родовід

en: My individual record
uk: Мій особистий запис

en: My page
uk: Моя сторінка

en: My pages
uk: Мої сторінки

en: My pedigree
uk: Мій родовід

en: MySQL gave the error: %s
uk: MySQL повідомила про помилку: %s

en: MySQL variables
uk: Змінні MySQL

en: Myanmar
uk: М’янма

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
uk: Абан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
uk: Адар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
uk: Адар I

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
uk: Адар II

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
uk: Квітень

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
uk: Серпень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
uk: Ав

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
uk: Азар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
uk: Бахман

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
uk: Брюмер

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
uk: Грудень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
uk: Дей

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
uk: Зульхиджа

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
uk: Зулькада

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
uk: Елул

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
uk: Есфанд

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
uk: Фарвардін

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
uk: Лютий

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
uk: Флореаль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
uk: Фрімер

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
uk: Фрюктідор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
uk: Жерміналь

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
uk: Хешван

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
uk: Іяр

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
uk: Січень

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
uk: Липень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
uk: Джумада аль-уля

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
uk: Джумада ас-сани

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
uk: Червень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
uk: Хордад

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
uk: Кіслев

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
uk: Березень

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
uk: Травень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
uk: Мехр

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
uk: Мессідор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
uk: Мордад

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
uk: Мухаррам

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
uk: Нісан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
uk: Нівоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
uk: Листопад

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
uk: Жовтень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
uk: Ордібехешт

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
uk: Плювіоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
uk: Преріаль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
uk: Рабіуль-Аввал

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
uk: Рабі ас-сани

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
uk: Раджаб

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
uk: Рамадан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
uk: Сафар

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
uk: Вересень

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
uk: Шахрівар

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
uk: Шавваль

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
uk: Шаабан

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
uk: Шват

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
uk: Сіван

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
uk: Тамуз

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
uk: Тевет

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
uk: Термідор

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
uk: Тир

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
uk: Тішрей

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
uk: Вандем'єр

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
uk: Вантоз

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
uk: додаткові дні

en: Name
uk: Ім'я

en: Name contains
uk: Ім'я містить

en: Name in Hebrew
uk: ПІБ (імена) на івриті

en: Name prefix
uk: Префікс імені

en: Name suffix
uk: Суфікс імені

en: Names
uk: Імена

en: Namesake
uk: Тезка

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nanny
uk: Няня

en: Narrative description
uk: Опис у вигляді розповіді

en: Nashville, Tennessee, United States
uk: Нешвілл, Теннессі

en: Nationality
uk: Національність

en: Naturalization
uk: Натуралізація

en: Nauru
uk: Науру

en: Nauvoo (new), Illinois, United States
uk: Наву, Іллінойс (новий)

en: Nauvoo (original), Illinois, United States
uk: Наву, штат Іллінойс (оригінал)

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Never
uk: Ніколи

en: Never married
uk: Ніколи не перебував (ла) у шлюбі

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New York, New York, United States
uk: Нью-Йорк, Нью-Йорк

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: New data
uk: Нові дані

en: New registration at %s
uk: Нова реєстрація на %s

en: New user at %s
uk: Новий користувач на %s

en: Newport Beach, California, United States
uk: Ньюпорт Біч, Каліфорнія

en: News
uk: Новини

en: Newspaper
uk: Газета

en: Next email reminder will be sent after
uk: Наступне нагадування буде надіслано Вам електронною поштою через

en: Next image
uk: Наступне зображення

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: No
uk: Ні

en: No GEDCOM file was received.
uk: GEDCOM файл не був отриманий.

en: No GEDCOM files found.
uk: GEDCOM файл(и) не знайдені.

en: No ancestors in the database.
uk: Немає предків у базі даних.

en: No calendar conversion
uk: Заборонити конвертацію календаря

en: No children
uk: Дітей немає

en: No contact
uk: Не хочу отримувати повідомлення

en: No custom modules are enabled.
uk: Користувальницькі модулі включені.

en: No custom themes are enabled.
uk: Немає включених користувальницьких тем.

en: No duplicates have been found.
uk: Дублікати не знайдені.

en: No errors have been found.
uk: Ніякі помилки не знайдені.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
uk[0]: Немає подій на наступний %s день.
uk[1]: Немає подій на наступні %s дня.
uk[2]: Немає подій на наступні %s днів.

en: No events exist for today.
uk: Сьогодні подій немає.

en: No events exist for tomorrow.
uk: Завтра подій немає.

en: No events for living individuals exist for today.
uk: Сьогодні немає жодних подій.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
uk: Завтра немає подій для нині живих.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
uk[0]: Немає подій для живих людей для наступного %s дня.
uk[1]: Немає подій для живих людей для наступних %s дні.
uk[2]: Немає подій для живих людей для наступних %s днів.

en: No facts exist for this family.
uk: У базі даних немає фактів про цю сім'ю.

en: No file was received. Please try again.
uk: Файл не завантажився. Спробуйте заново.

en: No link between the two individuals could be found.
uk: Спорідненості між двома персонами не знайдено.

en: No map data exists for this individual
uk: Для цієї персони карт немає

en: No matching facts found
uk: Не знайдено співпадаючих фактів

en: No media file was provided.
uk: Медіа-файл не був наданий.

en: No news articles have been submitted.
uk: Немає новин.

en: No places found
uk: Місця не знайдені

en: No places have been found.
uk: Місця не виявлені.

en: No predefined text
uk: Ніякого зумовленого тексту

en: No records to display
uk: Немає записів для відображення

en: No results found.
uk: Інформація по запиту не знайдена.

en: No signed-in and no anonymous users
uk: Немає ні зареєстрованих, ні анонімних користувачів

en: No temple - living ordinance
uk: Храм мормонів не вказано - живе керівництво

en: No upgrade information is available.
uk: Інформація про оновлення недоступна.

en: Nobody at all
uk: Немає нікого

en: Nocturnal
uk: Нічний

en: None
uk: Немає

en: Nonidi
uk: Нониди

en: Noon
uk: Опівдні

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
uk: Зазвичай, будь-які зміни, зроблені в генеалогічному дереві, мають бути схвалені модератором. Цей параметр дозволяє користувачу робити зміни без модерації.

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Ireland
uk: Північна Ірландія

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Not a valid individual, family, or source ID
uk: Неіснуючий номер запису

en: Not approved by an administrator
uk: Не схвалено адміністратором

en: Not living
uk: Мертвий

en: Not married
uk: Не одружений/одружена

en: Not verified by the user
uk: Не пройшли самоперевірку

en: Note
uk: Примітка

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
uk: Майте на увазі, що якщо обліковий запис пов'язаний з записом персони, тоді користувач зможе завжди переглянути цей запис.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
uk: Більш довгі шляхи вимагають багато обчислень, через які ваш сайт буде працювати повільно.

en: Notes
uk: Примітки

en: Nothing found to cleanup
uk: Нічого не знайдено для видалення

en: Nothing found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Nuku’Alofa, Tonga
uk: Нукуалофа, Тонга

en: Number of children
uk: Кількість дітеи

en: Number of days to show
uk: Кількість днів

en: Number of families without children
uk: Число бездітних сімей

en: Number of generations
uk: Число поколінь

en: Number of given names
uk: Кількість імен

en: Number of marriages
uk: Кількість шлюбів

en: Number of months since the last sign-in for a user’s account to be considered inactive:
uk: Кількість місяців з моменту останнього входу для облікового запису користувача, щоб вважатися неактивним:

en: Number of pages
uk: Кількість сторінок

en: Number of surnames
uk: Кількість фамілій

en: Nurse
uk: Годувальниця

en: Oakland, California, United States
uk: Окленд, Каліфорнія

en: Oaxaca, Mexico
uk: Оахака, Мексика

en: Occupation
uk: Рід занять

en: Occupations
uk: Професії

en: Occupied Palestinian Territory
uk: Окуповані Палестинські Території

en: Octidi
uk: Октиди

en: Ogden, Utah, United States
uk: Огден, штат Юта

en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
uk: Оклахома-Сіті, Оклахома

en: Old data
uk: Колишні дані

en: Old files found
uk: Знайдено старі файли

en: Oldest at bottom
uk: Горизонтально, старші знизу

en: Oldest at top
uk: Горизонтально, старші зверху

en: Oldest father
uk: Найстарший батько

en: Oldest female
uk: Найстарша жінка

en: Oldest living individuals
uk: Найстарші живі люди

en: Oldest male
uk: Найстарший чоловік

en: Oldest mother
uk: Найстарша мати

en: Olivia
uk: Оливковий

en: Oman
uk: Оман

en: On this day
uk: В цей день

en: On this day…
uk: В цей день, в минулому …

en: Only managers can edit
uk: Тільки менеджери можуть редагувати

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
uk: Клепка! Web-сервер не може під'єднатися до серверу бази даних. Сервер баз даних може бути зайнятий, перебувати на обслуговуванні чи просто заманий. Вам слід <a href="index.php">спробувати знову</a> через декілька хвилин чи звернутися до адміністратора сайту.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
uk: Клепка! webtrees не вдалося створити файли в цій папці.

en: Optional prefixes and suffixes
uk: Додаткові префікси і суфікси

en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
uk: Гора Окір, штат Юта, США

en: Order
uk: Порядок

en: Ordinance
uk: Посвята у мормонів

en: Ordination
uk: Посвячення у сан

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Orlando, Florida, United States
uk: Орландо, Флорида

en: Other
uk: Інше

en: Other facts to show in charts
uk: Інші факти для відображення на схемах

en: Other folder… please type in
uk: Інша папка … введіть, будь ласка

en: Other preferences
uk: Інші налаштування

en: Others
uk: Інші

en: Overwrite existing coordinates.
uk: Замінити записані координати.

en: Own charts
uk: Власні діаграми

en: Owner
uk: Власник

en: P.M.
uk: П. П.

en: PHP blocked the file because of its extension.
uk: PHP заблокував файл з розширення.

en: PHP extension “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
uk: Розширення PHP "%1$s" відключене. Без нього наступні функції не будуть працювати: %2$s. Будь ласка, зверніться до адміністратора серверу, щоб включити це роширення.

en: PHP extension “%s” is disabled. You cannot install webtrees until this is enabled. Please ask your server’s administrator to enable it.
uk: Розширення PHP "%s" відключене. Ви не можете встановити webtrees доти, доки воно не включене. Будь ласка, зверніться до адміністратора серверу, щоб включити його.

en: PHP failed to write to disk.
uk: PHP не вдалося записати файл на диск.

en: PHP information
uk: Інформація PHP

en: PHP setting “%1$s” is disabled. Without it, the following features will not work: %2$s. Please ask your server’s administrator to enable it.
uk: Параметр PHP "%1$s" відкоючений. Без нього наступні функції не будуть працювати: %2$s. Будь ласка, зверніться до адміністратора серверу, щоб включити його.

en: PHP time limit
uk: Обмеження часу виконання PHP

en: Page
uk: Сторінка

en: Page %s of %s
uk: Сторінка %s з %s

en: Page size
uk: Розмір сторінки

en: Painting
uk: Картина

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Palette
uk: Палітра

en: Palmyra, New York, United States
uk: Пальміра, Нью-Йорк

en: Panama
uk: Панама

en: Panama City, Panama
uk: Панама-Сіті, Панама

en: Papeete, Tahiti
uk: Папеете, Таїті

en: Papua New Guinea
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Parents
uk: Батьки

en: Parents and siblings
uk: Батьки, брати, сестри

en: Parent’s age
uk: Вік батька

en: Password
uk: Пароль

en: Passwords must be at least 6 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
uk: Пароль повинен бути не менше 6 символів з урахуванням великих і малих літер. Таким чином «secret» не розглядається як «SECRET».

en: Passwords must contain at least 6 characters.
uk: Пароль повинен бути мінімум 6 символів.

en: Payson, Utah, United States
uk: Пейсон, штат Юта, США

en: Pedigree
uk: Родовід

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
uk: Усиновлений

[ctx: Pedigree]
en: Birth
uk: Народження

[ctx: Pedigree]
en: Foster
uk: Піклування

[ctx: Pedigree]
en: Sealing
uk: Запечатування

en: Pedigree chart
uk: Родовід

en: Pedigree map
uk: Карта родоводу

en: Pedigree map of %s
uk: Карта родоводу для %s

en: Pedigree of %s
uk: Предки %s

en: Pedigree tree of %s
uk: Родовід для %s

en: Pending changes
uk: Очікування зміни

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
uk: Очікувні зміни показуються тільки тоді, коли ваш обліковий запис має дозвіл на редагування. Після виходу із системи ви більше не зможете їх бачити. Також, очікувані зміни показуться тільки на певних сторінках. Напиклад, вони не показуються в списках, звітах та результатах пошуку.

en: Permanent number
uk: Постійний номер

en: Permanently delete these records?
uk: Видалити остаточно ці записи?

en: Perth, Australia
uk: Перт, Австралія

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Phoenix, Arizona, United States
uk: Фенікс, Арізона, США

en: Phone
uk: Телефон

en: Phonetic
uk: Фонетична

en: Phonetic algorithm
uk: Фонетичний алгоритм

en: Phonetic name
uk: Фонетичні ім'я

en: Phonetic place
uk: Фонетичне місце

en: Phonetic search
uk: Фонетичний пошук

en: Phonetic title
uk: Фонетичне назва

en: Photo
uk: Фотографія

en: PhpGedView might be installed in one of these folders:
uk: PhpGedView може бути встановлений в одній із цих папок:

en: PhpGedView must be version 4.2.3, or any SVN up to #%s
uk: PhpGedView повинен бути версією 4.2.3 або будь-який SVN аж до # %s

en: PhpGedView must use the same database as webtrees.
uk: PhpGedView повинен використовувати ту ж базу даних, що і webtrees.

en: PhpGedView to webtrees transfer wizard
uk: Майстер перенесення даних з PhpGedView в webtrees

en: Pink Plastic
uk: Рожевий пластик

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Place
uk: Місце

en: Place check
uk: Перевірка місць

en: Place contains
uk: Місце містить

en: Place hierarchy
uk: Ієрархія місць

en: Place in Hebrew
uk: Місце на івриті

en: Place list
uk: Список місць

en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
uk: Назви місць часто занадто довгі, щоб поміщатися на діаграмах, у списках і т. д. Вони можуть бути скорочені шляхом відображення лише декількох перших частин назви, таких як <i>село, район</i>, чи останніх частин назви, таких як <i>регіон, країна</i>.

en: Place of LDS baptism
uk: Місце хрещення (мормони)

en: Place of LDS child sealing
uk: Місце запечатування дитини (мормони)

en: Place of LDS endowment
uk: Місце мормонського викриття

en: Place of LDS spouse sealing
uk: Місце запечатування чоловіка (мормони)

en: Place of adoption
uk: Місце усиновлення

en: Place of baptism
uk: Місце хрещення (таїнства)

en: Place of bar mitzvah
uk: Місце бар-міцва

en: Place of bat mitzvah
uk: Місце бат-міцва

en: Place of birth
uk: Місце народження

en: Place of blessing
uk: Місце благословення

en: Place of brit milah
uk: Місце обрізання

en: Place of burial
uk: Місце похорону

en: Place of christening
uk: Місце хрещення (церемонії)

en: Place of confirmation
uk: Місце конфірмації

en: Place of cremation
uk: Місце кремації

en: Place of death
uk: Місце смерті

en: Place of emigration
uk: Місце еміграції

en: Place of engagement
uk: Місце заручин

en: Place of event
uk: Місце події

en: Place of first communion
uk: Місце першого причастя

en: Place of immigration
uk: Місце імміграції

en: Place of marriage
uk: Місце шлюбу

en: Place of marriage banns
uk: Місце оприлюднення оголошення про шлюб

en: Place of naturalization
uk: Місце натуралізації

en: Place of ordination
uk: Місце посвячення

en: Place of residence
uk: Місце проживання

en: Place the website offline, by creating the file %s…
uk: Встановіть сайт в автономний режим, шляхом створення файлу %s…

en: Place the website online, by deleting the file %s…
uk: Відкрити сайт у мережі, видаливши файл %s…

en: Places
uk: Місця

en: Places found
uk: Знайдені місця

en: Places in %s
uk: Місця в %s

en: Places should be entered according to the standards for genealogy. In genealogy, places are recorded with the most specific information about the place first and then working up to the least specific place last, using commas to separate the different place levels. The level at which you record the place information should represent the levels of government or church where vital records for that place are kept.<br><br>For example, a place like Salt Lake City would be entered as “Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA”.<br><br>Let’s examine each part of this place. The first part, “Salt Lake City,” is the city or township where the event occurred. In some countries, there may be municipalities or districts inside a city which are important to note. In that case, they should come before the city. The next part, “Salt Lake,” is the county. “Utah” is the state, and “USA” is the country. It is important to note each place because genealogy records are kept by the governments of each level.<br><br>If a level of the place is unknown, you should leave a space between the commas. Suppose, in the example above, you didn’t know the county for Salt Lake City. You should then record it like this: “Salt Lake City, , Utah, USA”. Suppose you only know that an individual was born in Utah. You would enter the information like this: “, , Utah, USA”. <br><br>You can use the <b>Find Place</b> link to help you find places that already exist in the database.
uk: Місця мають вводитися у відповідності до стандартів генеалогії. В генеалогії місця записуються починаючи із найконкретнішої інформації про місце і закінчуючи найзагальнішою, при цьому рівні інформації розділяються комами. Рівні, на яких ви записуєте інформацію про місце, мають відповідати рівням, встановленим державою або церквою, де зберігаються дані про народження та смерті.<br><br>Наприклад, таке місце як Солт-Лейк-Сіті запишеться як "Солт-Лейк-Сіті, Солт-Лейк, Юта, США".<br><br>Давайте розглянемо кожну частину окремо. Перша частина, "Солт-Лейк-Сіті," є містом або містечком, де сталася подія. В деяких країнах всередині міста можуть бути муніципалітети чи райони, які важливо записати. В таких випадках вони мають бути записані перед назвою міста. Наступна частина, "Солт-Лейк" є округом. "Юта" - це штат, а "США" - країна. Важливо записати кожну частину місця, тому що генеалогічні записи зберігаються державними органами кожного рівня.<br><br>Якщо певний рівень місця невідомий, ви маєте залишити на його місці пробіл. Наприклад, в прикладі вище, ви не знаєте округ для Солт-Лейк-Сіті. Тоді ви маєте ввести інформацію так: "Солт-Лейк-Сіті, , Юта, США". А якщо вам відомо тільки те, що особа народилася в штаті Юта, ви маєте ввести інформацію так: ", , Юта, США". <br><br>Ви можете використовувати посилання <b>Знайти місце</b> для пошуку місць, що вже існують в базі даних.

en: Play
uk: Пуск

en: Please enter a given name, surname, or place in addition to the year
uk: Будь ласка вкажіть ім'я, прізвище або місце на додаток до року

en: Please enter a message subject.
uk: Введіть тему повідомлення.

en: Please enter a valid email address.
uk: Помилка в ел.адреса (адреса електронної пошти). Введіть правильну адресу.

en: Please enter more than one character.
uk: Введіть, будь ласка, хоча б два символи.

en: Please enter some message text before sending.
uk: Введіть текст повідомлення.

en: Please provide your email address so that we may contact you in response to this message. If you do not provide your email address we will not be able to respond to your inquiry. Your email address will not be used in any other way besides responding to this inquiry.
uk: Будь ласка, вкажіть вашу адресу електронної пошти, щоб ми могли зв'язатися з вами для відповіді на це повідомлення. Якщо ви не надасте адресу електронної пошти, ми не зможемо відповісти на ваш запит. Надана адреса електронної пошти не буде використана будь-яким чином, окрім як для відповіді на цей запит.

en: Poland
uk: Польща

en: Port number
uk: Номер порту

en: Portland, Oregon, United States
uk: Портленд, штат Орегон

en: Porto Alegre, Brazil
uk: Порту-Алегрі, Бразилія

en: Portrait
uk: Вертикально

en: Portugal
uk: Португалія

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
uk: Адміністратор буде приймати рішення по кожному запиту про створення облікового запису користувача

en: Predefined text that states all users can request a user account
uk: Усі користувачі можуть запитувати обліковий запис

en: Predefined text that states only family members can request a user account
uk: Тільки члени сім'ї можуть запросити обліковий запис користувача

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
uk: Існують налаштування для модуля "%s", але сам модуль вже не існує.

en: Preferred contact method
uk: Переважний спосіб для зв'язку

en: Prefixes
uk: Префікси

en: Presentation style
uk: Стиль презентації

en: President’s Office
uk: Канцелярія президента

en: Preston, England
uk: Престон, Англія

en: Priest
uk: Священик

en: Primidi
uk: Примиди

en: Print basic events when blank
uk: Відображати основні події якщо немає відомостей

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Privacy restrictions
uk: Обмеження доступу

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
uk: Обмеження доступу - ці настоянки впливають на записи і факти без GEDCOM RESN тега

en: Private
uk: Приватні відомості

en: Probate
uk: Затвердження заповіту

en: Property
uk: Власність

en: Provo City Center, Utah, United States
uk: Центр міста Прово, штат Юта, США

en: Provo, Utah, United States
uk: Прово, Юта

en: Publication
uk: Публікація

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Qatar
uk: Катар

en: Quality of data
uk: Якість даних

en: Quartidi
uk: Квартиди

en: Question
uk: Питання

en: Quetzaltenango, Guatemala
uk: Кетцальтенанго, Гватемала

en: Quick family facts
uk: Факти сім'ї для швидкого введення

en: Quick individual facts
uk: Факти персони для швидкого введення

en: Quick repository facts
uk: Факти архіву для швидкого введення

en: Quick source facts
uk: Факти джерела для швидкого введення

en: Quintidi
uk: Квинтиди

en: README documentation
uk: Документація README

en: Rabbi
uk: Рабин

en: Rada
uk: Молочний

en: Raleigh, North Carolina, United States
uk: Ролі, Північна Кароліна

en: Random images from the current family tree.
uk: Випадкові зображення з поточного древа родини.

en: Re-order children
uk: Пересортувати дітей

en: Re-order families
uk: Змінити порядок сімей

en: Re-order media
uk: Упорядкувати медіа

en: Real name
uk: Справжнє ім’я

en: Recent changes
uk: Останні зміни

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
uk: Останні роки (&lt; 100 років)

en: Recife, Brazil
uk: Ресіфе, Бразилія

en: Record
uk: Запис

en: Record ID number
uk: ID номер запису

en: Record file number
uk: Номер запису

en: Records
uk: Записів

en: Records are not the same type. Cannot merge records that are not the same type.
uk: Записи не однакового типу. Неможливо поєднати записи різного типу.

en: Redlands, California, United States
uk: Редлендс, Каліфорнія

en: Reference number
uk: Шифр ??документа

en: Regina, Saskatchewan, Canada
uk: Регіна, Саскачеван, Канада

en: Registered partnership
uk: Громадянське партнерство

en: Registry officer
uk: Офіційний реєстратор

en: Regular expression
uk: Регулярне вираження

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
uk: Регулярні вирази являють технологію передових шаблонів.

en: Reject
uk: Відхилити

en: Reject all changes
uk: Скасувати всі зміни

en: Related families
uk: Сім'ї родичів

en: Related individuals
uk: Родичі

en: Relationship
uk: Відносини

en: Relationship to father
uk: Зв'язок з батьком

en: Relationship to me
uk: Родинний зв'язок зі мною

en: Relationship to mother
uk: Зв'язок з матір'ю

en: Relationship to parents
uk: Відношення до батьків

en: Relationship: %s
uk: Відносини: %s

en: Relationships
uk: Родинні зв'язки

en: Relationships between %1$s and %2$s
uk: Родинний зв'язок між %1$s та %2$s

en: Religion
uk: Віросповідання

en: Religious institution
uk: Релігійні Установи

en: Religious marriage
uk: Церковний шлюб

en: Reminder email frequency (days)
uk: Частота нагадувань по електронній пошті (днів)

en: Remote server
uk: Віддалений сервер

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove duplicate links
uk: Видалити подвійні посилання

en: Remove flag
uk: Видалити прапор

en: Remove individual
uk: Видалити людини

en: Remove link from list
uk: Видалити зв'язок зі списку

en: Remove the GEDCOM media path from filenames
uk: Видалити медіа шлях GEDCOM з імен файлів

en: Remove this location?
uk: Видалити цю локацію?

en: Reno, Nevada, United States
uk: Ріно, штат Невада

en: Renumber
uk: Перенумерувати

en: Renumber family tree
uk: Перенумерувати генеалогічне дерево

en: Replace with
uk: Замінити на

en: Replacement text
uk: Текст для заміни

en: Reply
uk: Відповісти

en: Report
uk: Звіт

en: Reports
uk: Звіти

en: Repositories
uk: Архіви

en: Repositories found
uk: Архіви знайдені

en: Repository
uk: Репозиторій

[ctx: Repository]
en: Name
uk: Назва

en: Repository contains
uk: Архів містить

en: Repository name
uk: Назва архіву

en: Republic of the Congo
uk: Республіка Конго

en: Request a new password
uk: Запитати новий пароль

en: Request a new user account
uk: Реєстрація нового користувача

en: Research task
uk: Завдання дослідження

en: Research tasks
uk: Дослідницькі завдання

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
uk: Завдання дослідження - це спеціальні події, що додаються до осіб у вашому генеалогічному дереві, які ідентифікують потребу у подальших дослідженнях. Ви можете використовувати їх як нагадування, щоб перевірити факти у більш надійних джерелах, отримати документи чи фотографії, розібратися зі спірною інформацією і т. п.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
uk: Завдання дослідження зберігаються у нестандартному GEDCOM тезі "_TODO". Інші генеалогічні програми можуть не розпізнати цей тег.

en: Residence
uk: Місце проживання

en: Restore the default block layout
uk: Відновити компонування блоків за замовчанням

en: Restrict access to the website, using IP addresses and user-agent strings.
uk: Обмеження доступу до сайту, використовуючи IP-адреси і User-Agent рядки.

en: Restrict to immediate family
uk: Обмежити на близьких родичів

en: Restriction
uk: Обмежений доступ

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
uk: Обмеження можуть бути додані до записів і/або фактів. Вони обмежують, хто може переглядати дані, і хто може їх редагувати.

en: Resulting value
uk: результуюче значення

en: Results
uk: Результати

en: Retirement
uk: Відставка

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Rexburg, Idaho, United States
uk: Рексбург, штат Айдахо, США

en: Right section blocks
uk: Блоки правої секції

en: Role
uk: Роль

en: Romania
uk: Румунія

en: Romanized
uk: Латинізованій

en: Romanized place
uk: Місце латиницею

en: Romanized title
uk: Заголовок латиницею

en: Roots
uk: Коріння

en: Rule
uk: Правило

en: Russell
uk: Расселл

en: Russia
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: SMTP mail server
uk: Поштовий сервер SMTP

en: Sacramento, California, United States
uk: Сакраменто, Каліфорнія

en: Sage
uk: Шавлія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Salt Lake City, Utah, United States
uk: Солт-Лейк-Сіті, Юта

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Antonio, Texas, United States
uk: Сан Антоніо, Техас

en: San Diego, California, United States
uk: Сан Дієго, Каліфорнія

en: San Jose, Costa Rica
uk: Сан-Хосе, Коста-Ріка

en: San Marino
uk: Сан-Маріно

en: San Salvador, El Salvador
uk: Сан-Сальвадор, Сальвадор

en: Santiago, Chile
uk: Сантьяго, Чилі

en: Santo Domingo, Dominican Republic
uk: Санто-Домінго, Домініканська Республіка

en: Sao Paulo, Brazil
uk: Сан-Паулу, Бразилія

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсипі

en: Sat
uk: Сбт

en: Satellite
uk: Супутник

en: Saturday
uk: Субота

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: School or college
uk: Школа чи коледж

en: Scotland
uk: Шотландія

en: Scrapbook
uk: Альбом наклейок

en: Sealing canceled (divorce)
uk: Запечатування скасоване - розведені (мормони)

en: Search
uk: Пошук

en: Search and replace
uk: Знайти і замінити

en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
uk: Пошук і заміна тексту з використанням простого пошуку і розширений пошук за шаблоном.

en: Search engine
uk: Пошукова система

en: Search filters
uk: Фільтри пошуку

en: Search for
uk: Пошук по

en: Search globally
uk: Глобальний пошук

en: Search locally
uk: Локальний пошук

en: Search method
uk: Метод пошуку

en: Search text/pattern
uk: Пошук текст/шаблон

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
uk: Пошук усіх можливих відносин у складних деревах може зайняти багато часу.

en: Seattle, Washington, United States
uk: Сіетл, штат Вашингтон

en: Second record
uk: Другий запис

en: Secure connection
uk: Безпечне з'єднання

en: Security code
uk: Код безпеки

en: See %s for more information.
uk: См. %s для більш докладної інформації.

en: Select
uk: Вибрати

en: Select a GEDCOM file to import
uk: Виберіть файл GEDCOM для імпорту

en: Select a block and use the arrows to move it.
uk: Виберіть блок та перемістіть його за допомогою стрілок.

en: Select a date
uk: Вибрати дату

en: Select events
uk: Обрати факти

en: Select flag
uk: Вибрати прапор

en: Select individuals by place or date
uk: Виберіть осіб за місцем чи датою

en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
uk: Вибір записів і збереження в файлі GEDCOM на особистому комп'ютері.

en: Select the desired age interval
uk: Виберіть необхідний інтервал віку

en: Select the desired count interval
uk: Виберіть необхідний інтервал кількості

en: Select the facts and events to keep from both records.
uk: Виберіть факти і події для збереження із обох записів.

en: Select the languages that will be shown in menus.
uk: Виберіть мови, які будуть відображені у меню.

en: Select two records to merge.
uk: Виберіть два записи для об'єднання.

en: Seller
uk: Продавець

en: Send
uk: Надіслати

en: Send a message
uk: Надіслати повідомлення

en: Send a message to all users
uk: Послати повідомлення всім користувачам

en: Send a message to users who have never signed in
uk: Надіслати повідомлення користувачам, які ніколи не входили в систему

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
uk: Надіслати повідомлення користувачам, які не входили в систему більше 6 місяців

en: Send broadcast messages
uk: Масова розсилка повідомлень

en: Send out reminder emails
uk: Надсилати нагадування електронною поштою

en: Sender name
uk: Ім'я відправника

en: Sending email
uk: Надсилання електронних листів

en: Sending server name
uk: Ім'я сервера відправки

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seoul, Korea
uk: Сеул, Кареахів

en: Separated
uk: У розлученні

en: Septidi
uk: Септиди

en: Serbia
uk: Сербія

en: Servant
uk: Слуга

en: Server information
uk: Інформація про сервер

en: Server name
uk: Iм'я сервера

en: Session timeout
uk: Час сесії минув

en: Set as default
uk: Встановити за замовчуванням

en: Set the access level for each tree.
uk: Встановити рівень доступу для кожного дерева.

en: Set the default blocks for new family trees
uk: Вкажіть блоки за замовчуванням для нових генеалогічних древ

en: Set the default blocks for new users
uk: Встановити блоки за замовчуванням для нових користувачів

en: Set the default number of generations to display on descendancy and pedigree charts.
uk: Вказати число поколінь, скільки буде показано на стандартному виконанні графіка древа нащадків і предків.

en: Set the maximum number of generations to display on descendancy charts.
uk: Встановити максимальне число поколінь, яке буде показуватися в графіку нащадків.

en: Set the maximum number of generations to display on pedigree charts.
uk: Встановити максимальне число поколінь, яке буде показуватися у висхідному дереві.

en: Set the privacy access level for all dead individuals.
uk: Встановити рівень доступу до всіх мертвих людей.

en: Set the status to “approved”.
uk: Встановити статус "схвалений".

en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
uk: Якщо встановлено <b>Так</b>, то на сторінках персон, джерел та сімей будуть відображатися посилання, з якими користувачі зможуть відкрити нове вікно, що містить дані у файлі GEDCOM.

en: Setup wizard for webtrees
uk: Майстер установки webtrees

en: Sextidi
uk: Секстиди

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Shared note
uk: Загальна Нотатка

en: Shared note contains
uk: Загальна примітка містить

en: Shared notes
uk: Загальні Нотатки

en: Shared notes found
uk: Загальна примітка знайдено

en: She
uk: Вона

en: She died
uk: Вона померла

en: She married
uk: Вона вийшла заміж

en: She resided at
uk: Вона проживала в

en: She was born
uk: Вона народилася

en: She was buried
uk: Була похована

en: She was christened
uk: Вона була хрещена

en: She was cremated
uk: Вона була крімірована

en: Shiny Tomato
uk: Блискучий томат

en: Short version
uk: Коротка версія

en: Shortcut
uk: Ярлик

en: Shortest marriage
uk: Короткий шлюб

en: Should this block be hidden when it is empty
uk: Приховувати цей блок, якщо він порожній

en: Show
uk: Показати

en: Show a download link in the media viewer
uk: Показати посилання на скачування в медіа перегляді

en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
uk: Показати угоду користувача на сторінці «Реєстрація нового користувача»

en: Show all notes
uk: Показати всі примітки

en: Show all places in a list
uk: Показати всі місця у вигляді списку

en: Show all sources
uk: Показати всі джерела

en: Show all spouses and ancestors
uk: Показувати всіх партнерів і предків

en: Show all tags
uk: Показати всі мітки

en: Show an age cursor
uk: Показати курсор віку

en: Show chart details by default
uk: Показати детальний графік за замовчуванням

en: Show children of ancestors
uk: Показати дітей предків

en: Show counts before or after name
uk: Показати лічильник до або після імені

en: Show couples where either partner married more than once.
uk: Показати пари, де партнер одружений кілька разів.

en: Show couples where only the female partner is dead.
uk: Показати сім'ї, де померла тільки дружина.

en: Show couples where only the male partner is dead.
uk: Показати сім'ї, де помер тільки чоловік.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
uk: Показати сім'ї, які вступили в шлюб раніше 100 років тому.

en: Show couples who married within the last 100 years.
uk: Показати пари, які вступили в шлюб за останні 100 років.

en: Show couples with an unknown marriage date.
uk: Показати сім'ї з невідомою датою вступу в шлюб.

en: Show cousins
uk: Показувати кузенів

en: Show date of last update
uk: Показати дату останнього оновлення

en: Show dead individuals
uk: Видимість мертвих людей

en: Show details
uk: Показати подробиці

en: Show divorced couples.
uk: Показати розлучених подружжя.

en: Show images
uk: Показати зображення

en: Show inactive places
uk: Показати невикористовувані місця

en: Show individuals born more than 100 years ago.
uk: Показати персон, що народилися раніше 100 років тому.

en: Show individuals born within the last 100 years.
uk: Показати людей, які народилися за останні 100 років.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
uk: Показати тільки живих персон або сім'ї, де обоє з подружжя живі.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
uk: Показати тільки померлих персон або сім'ї, де обоє з подружжя померли.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
uk: Показати персон, що померли раніше 100 років тому.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
uk: Показати персон, що померли до 100 років тому включно.

en: Show list of family trees
uk: Показати список родоводів

en: Show living individuals
uk: Показати живих осіб

en: Show names of private individuals
uk: Показати імена прихованих осіб

en: Show notes
uk: Показати примітки

en: Show occupations
uk: Показати професії

en: Show only births, deaths, and marriages
uk: Показувати тільки дні народжень, смертей, одружень

en: Show only events of living individuals
uk: Показувати тільки події для нині живих

en: Show only females.
uk: Показати тільки персон жіночої статі.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
uk: Показати тільки персон, чия стать невідома.

en: Show only individuals, events, or all
uk: Показати тільки персон, події, чи все

en: Show only males.
uk: Показати тільки персон чоловічої статі.

en: Show only the selected tags
uk: Показати тільки вибрані мітки

en: Show parents
uk: Показати батьків

en: Show pending changes
uk: Показати внесені зміни

en: Show photos
uk: Показувати фото

en: Show places in hierarchy
uk: Показати ієрархію місць

en: Show private relationships
uk: Показати особисті відносини

en: Show related individuals/families
uk: Показати родичів

en: Show research tasks that are assigned to other users
uk: Показувати завдання інших користувачів

en: Show research tasks that are not assigned to any user
uk: Показувати непризначення завдання

en: Show research tasks that have a date in the future
uk: Показувати завдання з датою в майбутньому

en: Show residences
uk: Показати місця проживання

en: Show slide show controls
uk: Показати панель керування слайд-шоу

en: Show sources
uk: Показати джерела

en: Show spouses
uk: Показати чоловік (ів)

en: Show statistics charts
uk: Показати статистичні діаграми

en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
uk: Показувати %1$s %2$s частин назви місця.

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
uk: перший

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
uk: останній

en: Show the date and time of update
uk: Показувати дату і час оновлення

en: Show the events of close relatives on the individual page
uk: Показувати події близьких родичів на сторінці персони

en: Show the family tree
uk: Показати генеалогічне дерево

en: Show the list of individuals
uk: Показати список персон

en: Show the list of surnames
uk: Показати список прізвищ

en: Show the location of places and events using the Google Maps™ mapping service.
uk: Показати розташування місць і подій з допомогою картографічного сервісу Google Maps™.

en: Show the user who made the change
uk: Показати користувача, який зробив зміну

en: Show this block for which languages
uk: Для яких мов показувати цей блок

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
uk: Показувати мініатюру фотографії на графіках і групах сімей.

en: Show to managers
uk: Показувати менеджерам

en: Show to members
uk: Показувати членам

en: Show to visitors
uk: Показувати відвідувачам

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
uk: Показати "листки" із пар чи осіб. Це живі люди, що не мають дітей, зареєстрованих у базі даних.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
uk: Показати "кореневі" пари чи осіб. Цих персон ще можна назвати "родоначальниками, патріархами". Це люди, у яких немає батьків, зареєстрованих у базі даних.

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
uk: Показано %1$s до %2$s из %3$s

en: Sibling
uk: Брат чи сестра

en: Siblings
uk: Брати та сестри

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Sidebars
uk: Бічні панелі

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Sign in
uk: Увійти

en: Sign out
uk: Вийти

en: Sign-in URL
uk: Посилання (URL) входу

en: Sign-in and registration
uk: Вхід в систему і реєстрація

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
uk: Вважається, що прості дати вказуються в григорианському календарі. Щоб вказати дату в іншому календарі, додайте ключове слово перед датою. Це ключове слово не є обов'язковим, якщо місяць або рік дати роблять її однозначною.

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Sister
uk: Сестра

en: Site identification code
uk: Ідентифікаційний код сайту

en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
uk: Зареєстровані користувачі сайту можуть відправляти один одному повідомлення. Ви можете вибрати спосіб, яким ці повідомлення будуть надсилатися вам, чи відмовитися від отримання повідомлень взагалі.

en: Site verification code
uk: Код підтвердження сайту

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
uk: Коди підтвердження сайту не працюють, якщо webtrees встановлено в підпапку.

en: Sitemaps
uk: Карти сайту

en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
uk: Карта сайту (sitemap) - це спосіб для адміністратора сайту сказати пошуковим системам про сротінки, які доступні для обходу. Всі основні пошукові системи підтримують карти сайтів. Для отримання додаткової інформації звертайтеся на сайт <a href="http://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

en: Size of map (in pixels)
uk: Розмір карти (в пікселях)

en: Skip to content
uk: Пропустити вміст

en: Slave
uk: Невольник

en: Slide show
uk: Слайд-шоу

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
uk: Невеликі системи (500 осіб), Мбайт 16-32, 10-20 секунд

en: Snowflake, Arizona, United States
uk: Сноуфлейк, Арізона

en: Social security number
uk: Номер соціального страхування

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
uk: Деякі генеалогічні програми створюють файли GEDCOM, що містять імена медіа-файлів з повними шляхами. Ці шляхи не будуть існувати на web-сервері. Щоб дозволити webtrees знайти такий файл, треба видалити першу частину шляху до файлу.

en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
uk: Деякі сторінки можуть відображати лічильник відвідування.

en: Some place names may be written with optional prefixes and suffixes. For example “Orange” versus “Orange County”. If the family tree contains the full place names, but the geographic database contains the short place names, then you should specify a list of the prefixes and suffixes to be disregarded. Multiple values should be separated with semicolons. For example “County;County of” or “Township;Twp;Twp.”.
uk: Деякі назви місць можуть писатися з необов'язковими префіксами і постфіксами. Наприклад, "Orange" і "Orange County". Якщо генеалогічне дерево містить повні назви місць, а географічна база містить короткі назви місць, то ви повинні вказати список префіксів і постфіксів, якими можна знехтувати. Декілька варіантів можна розділити крапкою з комою. Наприклад, "County;County of" або "Township;Twp;Twp.".

en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
uk: Деякі теми можуть відображати іконки на вкладці "Факти і події".

en: Son
uk: Син

en: Son of %s
uk: Син від %s

en: Sort order
uk: Порядок сортування

en: Sosa
uk: Номер Соса

en: Sounds like
uk: Звучить як

en: Source
uk: Джерело

en: Source citations can include fields to record the quality of the data (primary, secondary, etc.) and the date the event was recorded in the source. If you don’t use these fields, you can disable them when creating new source citations.
uk: Посилання на джерела можуть включати в себе поля для запису якості даних (первинні, вторинні та ін.) і дати, коли подія була зареєстрована в джерелі. Якщо ви не використовуєте ці поля, ви можете відключити їх, коли створюєте нове посилання на джерело.

en: Source contains
uk: Джерела містять

en: Source type
uk: Тип джерела

en: Sources
uk: Джерела

en: Sources to the events
uk: Джерела подій

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South America
uk: Південна Америка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: South Sudan
uk: Південний Судан

en: Spain
uk: Іспанія

en: Spokane, Washington, United States
uk: Спокан, штат Вашингтон

en: Spouse
uk: Чоловік/дружина

en: Spouse census date
uk: Дата перепису сім'ї

en: Spouse census place
uk: Місце перепису сім'ї

en: Spouse note
uk: Відомості про сім'ю

en: Spouses
uk: Подружжя

en: Spouses and children
uk: Подружжя та діти

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: St. George, Utah, United States
uk: Сент-Джордж, Юта

en: St. Louis, Missouri, United States
uk: Сент-Луїс, Міссурі

en: St. Paul, Minnesota, United States
uk: Сент-Пол, Міннесота

en: Standard
uk: Стандарт

en: Start IP address
uk: Початковий IP-адрес

en: Start at parents
uk: Перейти на батьків

en: Start slide show on page load
uk: Запустити слайд-шоу при завантаженні сторінки

en: Start year
uk: Рік початку

en: Starting range of change dates
uk: Початок діапазону дат зміни

en: State
uk: Область

en: Statistics
uk: Статистика

en: Statistics chart
uk: Графік статистики

en: Status
uk: Статус

en: Status change date
uk: Дата зміни статусу

en: Stillborn
uk: Мертвонароджений(ая)

en: Stillborn: exempt
uk: Дитина народилася мертвою: виключається

en: Stockholm, Sweden
uk: Стокгольм, Швеція

en: Stop
uk: Зупинити

en: Store watermarked full size images on server
uk: Зберігати зображення з водяними знаками у повному розмірі на сервері

en: Store watermarked thumbnails on server
uk: Зберігати мініатюри з водяними знаками на сервері

en: Stories
uk: Історії

en: Story
uk: Історія

en: Story title
uk: Заголовок історії

en: Subdivision
uk: Підрозділ

en: Subject
uk: Тема

en: Submission
uk: Подача

en: Submitted but not yet cleared
uk: Підтверджено, але до цих пір неясно

en: Submitter
uk: Заявник

en: Sudan
uk: Судан

en: Suffixes
uk: Суфікси

en: Sun
uk: Нд

en: Sunday
uk: Неділя

en: Support and documentation can be found at %s.
uk: Підтримка і документація може бути знайдена на %s.

en: Suriname
uk: Суринам

en: Surname
uk: Прізвище

en: Surname distribution chart
uk: Графік розподілу прізвищ

en: Surname list style
uk: Стиль списку прізвищ

en: Surname option
uk: Традиція зміни прізвища

en: Surname prefix
uk: Префікс прізвища

en: Surname tradition
uk: Традиція успадкування прізвища

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
uk: Ісландська

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
uk: Литовська

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
uk: Польська

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
uk: Португальська

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
uk: Іспанська

[ctx: Surname tradition]
en: none
uk: немає

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
uk: по батьковi

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
uk: Прізвища схиляються вказуючи стать і сімейний стан людини.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
uk: Прізвища схилені вказуючи на стать людини.

en: Suva, Fiji
uk: Сува, Фіджі

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Шпіцберген та острови Ян-Майен

en: Swap individuals
uk: Поміняти місцями осіб

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Sydney, Australia
uk: Сідней, Австралія

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
uk: Синхронізувати генеалогічні дерева з файлами GEDCOM

en: Syria
uk: Сирія

en: Tab
uk: Вкладка

en: Table prefix
uk: Префікс таблиці

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tag
uk: Мітка

en: Taipei, Taiwan
uk: Тайпей, Тайвань

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Tampico, Mexico
uk: Тампіко, Мексика

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Teal Top
uk: Бірюзовий Топ

en: Technical help contact
uk: Контакт для технічної допомоги

en: Tegucigalpa, Honduras
uk: Тегусігальпа, Гондурас

en: Templates
uk: Зразки

en: Temple
uk: Храм мормонів

en: Terrain
uk: Ландшафт

en: Text
uk: Текст

en: Thailand
uk: Таїланд

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
uk: Поле <b>ім'я</b> містить повне ім'я особи, як воно пишеться або як воно було зафіксовано. Так воно буде відображатися на екрані. Для відокремлення різних частин імені використовуються стандартні генеалогічні анотації.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
uk: Поле <b>Прізвище</b> містить ім'я, яке використовується для сортування і групування. Воно може відрізнятися від справжнього прізвища людини, яке завжди береться із поля <b>ім'я</b>. Це поле може бути використаним для сортування прізвищ з префіксом чи без (Gogh / van Gogh) і для групування різних варіантів написання чи флексії (Kowalski / Kowalska). Якщо особа має відображатися більше ніж під одним прізвищем, кожне прізвище має бути відокремлене комою.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
uk: GEDCOM файл "%s" було імпортовано.

en: The Hague, Netherlands
uk: Гаага, Нідерланди

en: The PHP temporary folder is missing.
uk: Відсутня папка для тимчасових файлів PHP.

en: The PhpGedView to webtrees wizard is an automated process to assist administrators make the move from a PhpGedView installation to a new webtrees one. It will transfer all PhpGedView GEDCOM and other database information directly to your new webtrees database. The following requirements are necessary:
uk: Майстер перенесення PhpGedView в webtrees представляє собою автоматизований процес, який допоможе адміністраторам зробити перехід PhpGedView до нової системи webtrees. Це дозволить перемістити всі файли GEDCOM та іншу інформацію, що міститься в базі даних PhpGedView безпосередньо в нову базу даних webtrees. Потрібні наступні параметри:

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
uk: Адміністратор webtrees сайту %s схвалив вашу заявку на створення облікового запису. Тепер ви можете увійти, використовуючи наступне посилання: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
uk: Адміністратора було проінформовано. Щойно він дасть дозвіл на вхід, ви зможете увійти, використовуючи ім'я і пароль вашого облікового запису.

en: The changes to “%s” have been accepted.
uk: Зміни для «%s» прийняті.

en: The changes to “%s” have been rejected.
uk: Зміни для «%s» відхилені.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
uk: Кошик вирізок дозволяє вам робити витяги ("вирізки") з цього генеалогічного дерева і завантажити їх у форматі GEDCOM.

en: The database reported the following error message:
uk: База даних видала наступну помилку:

en: The date and time of the last update
uk: Дата і час останнього оновлення

en: The details of this family are private.
uk: Відомості цієї родини є приватними.

en: The details of this individual are private.
uk: Подробиці цієї людини є приватними.

en: The family tree has been exported to %s.
uk: Генеалогічне дерево експортовано в %s.

en: The family tree “%s” already exists.
uk: Генеалогічне дерево "%s" уже існує.

en: The family tree “%s” has been created.
uk: Генеалогічне дерево "%s" було створено.

en: The family tree “%s” has been deleted.
uk: Генеалогічне дерево "%s" було видалено.

en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
uk: Генеалогічне дерево "%s" буде показано відвідувачам, коли вони вперше заходимуть на цей сайт.

en: The family trees have been merged successfully.
uk: Генеалогічні дерева були успішно поєднані.

en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
uk: Родина «%s» видалено, вона складається з однієї людини.

en: The file %s already exists. Use another filename.
uk: Файл %s вже існує. Вкажіть інше ім'я файлу.

en: The file %s could not be created.
uk: Файл %s не може бути створений.

en: The file %s could not be deleted.
uk: Файл %s не може бути видалений.

en: The file %s could not be updated.
uk: Файл %s не може бути оновлений.

en: The file %s has been created.
uk: Файл %s був створений.

en: The file %s has been deleted.
uk: Файл %s було виделаено.

en: The file %s has been uploaded.
uk: Файл %s був вивантажений.

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
uk: Файл вивантажений частково. Спробуйте заново.

en: The file “%s” does not exist.
uk: Файл «%s» не існує.

en: The folder %s could not be deleted.
uk: Папка %s не може бути видалена.

en: The folder %s does not exist, and it could not be created.
uk: Папка %s не існує, і вона не може бути створена.

en: The folder %s has been created.
uk: Папка %s була створена.

en: The folder %s has been deleted.
uk: Папка %s була видалена.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
uk: Папка може бути вказана в повному обсязі (напр. /home/user_name/webtrees_data/) або по відношенню до папки установки (напр. ../../webtrees_data/).

en: The following facts and events were found in both records.
uk: Наступні факти і події були знайдені в обох записах.

en: The following facts and events were only found in the record of %s.
uk: Наступні факти і події були знайдені лише в записах %s.

en: The following list shows typical requirements.
uk: У наведеному списку вказані типові вимоги.

en: The following places have been changed:
uk: Наступні місця були змінені:

en: The following places would be changed:
uk: Наступні місця будуть змінені:

en: The following rules are used to decide whether a visitor is a human being (allow full access), a search-engine robot (allow restricted access) or an unwanted crawler (deny all access).
uk: Наступні правила використовуються для визначення, чи є відвідувач людиною (необмежений доступ), пошуковим роботом (обмежений доступ) або небажаний відвідувач (забороняє будь-який доступ).

en: The help text has not been written for this item.
uk: Для цього елемента довідка не написана.

en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
uk: Ел.адреса (e-mail) для звернення з технічних питань або про помилки, знайдених на сайті.

en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
uk: Персона для контакту по генеалогічної інформації на цьому сайті.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
uk: Зв'язок між "%1$s" та "%2$s" було видалено.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
uk: Посилання з "%1$s" до "%2$s" було оновлено.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
uk: Медіафайл %1$s не може бути перейменовано в %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
uk: Медіафайл %1$s успішно перейменовано в %2$s.

en: The media file %s does not exist.
uk: Медіафайл %s не існує.

en: The media file was not found in this family tree.
uk: Мультимедійний файл не був знайден у сімейному древі.

en: The media file you are uploading can be, and probably should be, named differently on the server than it is on your local computer. This is so because often the local filename has meaning to you but is much less meaningful to others visiting this website. Consider also the possibility that you and someone else both try to upload different files called “granny.jpg“.<br><br>In this field, you specify the new name of the file you are uploading. The name you enter here will also be used to name the thumbnail, which can be uploaded separately or generated automatically. You do not need to enter the filename extension (jpg, gif, pdf, doc, etc.)<br><br>Leave this field blank to keep the original name of the file you have uploaded from your local computer.
uk: Медіа-файл, який ви завантажуєте, може, і напевно, повинен, бути названий по-іншому на сервері ніж на вашому локальному комп'ютері. Це так, тому що локальне ім'я файла має значення для вас, але для інших відвідувачів сайту буде мати набагато менше значення. Розгляньте також можливіть того, що ви і ще хтось спробуєте разом завантажити різні файли з назвою "бабуся.jpg".<br><br>В цьому полі необхідно вказати нове ім'я файла, який ви завантажуєте. Ім'я, яке ви тут введете, буде також використано у якості імені мініатюри, яка може бути завантажена окремо або згенерована автоматично. Вам не треба вводити розширення файлу (jpg, gif, pdf, doc, і т. п.)<br><br>Залиште це поле порожнім, щоб залишити початкове ім'я файлу, який ви завантажили з вашого локального комп'ютера.

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
uk: Вимоги до процесора та пам'яті залежать від кількості людей у Вашому генеалогічному дереві.

en: The message was not sent.
uk: Повідомлення не було послано.

en: The message was successfully sent to %s.
uk: Повідомлення надіслане на адресу користувача %s.

en: The module “%s” has been disabled.
uk: Модуль "%s" було відключено.

en: The module “%s” has been enabled.
uk: Модуль "%s" було включено.

en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
uk: Найпоширеніші сімейні факти та події перераховані окремо, щоб їх було легше додати.

en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
uk: Найпоширеніші окремі факти та події перераховані окремо, щоб їх було легше додати.

en: The most common repository facts are listed separately, so that they can be added more easily.
uk: Найпоширеніші факти репозиторію перераховані окремо, щоб їх було легше додати.

en: The most common source facts are listed separately, so that they can be added more easily.
uk: Найпоширеніші джерела фактів перераховані окремо, щоб їх можна було легше додати.

en: The new files are currently located in the folder %s.
uk: Нові файли знаходяться в папці %s.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
uk: Новому користувачу буде запропоновано підтвердити адресу електронної пошти перед тим, як обліковий запис буде створено.

en: The number of occurrences of the specified name will be shown on the map. If you leave this field empty, the most common surname will be used.
uk: Кількість повторень зазначеного імені для показу на карті. Якщо залишити це поле порожнім, буде використовуватися найпоширеніше прізвище.

en: The password needs to be at least six characters long.
uk: Пароль повинен бути не коротше шести символів.

en: The password required for authentication with the SMTP server.
uk: Пароль, необхідний для аутентифікації з SMTP сервером.

en: The passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: The preferences for all family trees have been updated.
uk: Налаштування для всіх генеалогічнох дерев було оновлено.

en: The preferences for new family trees have been updated.
uk: Налаштування для нових генеалогічних дерев були оновлені.

en: The preferences for the chart “%s” have been updated.
uk: Налашування діаграми "%s" було оновлено.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
uk: Налаштування для генеалогічного дерева "%s" були оновлені.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
uk: Налаштування для модуля "%s" були видалені.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
uk: Налаштування для модуля "%s" були оновлені.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database. “wt_” is suggested, but can be anything you want.
uk: Префікс не є обов'язковим, але є рекомендованим. Додаючи до назв таблиць унікальний префікс, ви надаєте можливість декільком додаткам використовувати одну і ту саму базу даних. Префікс "wt_" є рекомендованим, але він може бути будь-яким, на ваш розсуд.

en: The record %1$s has been renamed to %2$s.
uk: Запис %1$s було переіменовано на %2$s.

en: The record has been copied to the clipboard.
uk: Запис скопійовано в буфер обміну.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
uk: Записи "%1$s" і "%2$s" було об'єднано.

en: The regular expression appears to contain an error. It can’t be used.
uk: Регулярний вираз містить помилку. Він не може бути використаний.

en: The server configuration is OK.
uk: Конфігурація сервера в порядку.

en: The server’s time limit has been reached.
uk: Ліміт часу серверу було досяснуто.

en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
uk: Розмір генеалогічного древа, самі ранні та пізні події, загальні прізвища та ін.

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
uk: Прізвище взято в косі риски: <%s>John Paul /Smith/<%s>

en: The theme menu will only be shown if the website preferences allow users to select their own theme.
uk: Вибір теми показано лише якщо налаштування сайту дозволяють користувачам обрати власну тему.

en: The thumbnail file %1$s could not be renamed to %2$s.
uk: Мініатюра %1$s не може бути перейменовано в %2$s.

en: The thumbnail file %1$s has been renamed to %2$s.
uk: Мініатюра %1$s успішно перейменовано в %2$s.

en: The thumbnail file %s does not exist.
uk: Мініатюра %s не існує.

en: The time in seconds that a webtrees session remains active before requiring a new sign-in. The default is 7200, which is 2 hours.
uk: Проміжок часу у секундах, протягом якого сеанс webtrees залишається активним. Значення за замовчуванням - 7200, що складає 2 години.

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
uk: Часовий пояс необхідний для обчислення дат, таких як сьогоднішня дата.

en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
uk[0]: Два генеалогічні дерева мають %1$s запис, який використовує той самий "XREF".
uk[1]: Два генеалогічні дерева мають %1$s записи, які використовують той самий "XREF".
uk[2]: Два генеалогічні дерева мають %1$s записів, які використовують той самий "XREF".

en: The upgrade is complete.
uk: Оновлення завершено.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
uk: Занадто великий файл.

en: The user %s has been deleted.
uk: Користувач %s був видалений.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
uk: Користувачеві було відправлено повідомлення на поштову скриньку з інформацією необхідної для підтвердження реєстрації.

en: The username or password is incorrect.
uk: Неправильне ім'я користувача або пароль.

en: The username required for authentication with the SMTP server.
uk: Ім'я користувача, необхідне для аутентифікації з SMTP сервером.

en: The value to place in the “meta description” tag in the HTML page header. Leave this field empty to use the name of the family tree.
uk: Значення, яке буде записано у тег "meta description" в заголовку HTML сторінки. Залиште це поле порожнім, щоб використати ім'я генеалогічного дерева.

en: The version of %s is too new.
uk: Версія %s занадто нова.

en: The version of %s is too old.
uk: Версія %s занадто стара.

en: The website access rule has been created.
uk: Правило доступу до web-сайту було створено.

en: The website access rule has been deleted.
uk: Правило доступу до web-сайту було видалено.

en: The website access rule has been updated.
uk: Правило доступу до web-сайту було оновлено.

en: The website preferences have been updated.
uk: Налаштування web-сайту було оновлено.

en: The website www.geonames.org provides a large database of place names. This can be searched when entering new places. To use this feature, you must register for a free account at www.geonames.org and provide the username.
uk: Сайт www.geonames.org надає велику базу даних назв місць. Вона може бути використана для пошуку при введенні нових місць. Для використання цієї функції, ви маєте зареєструвати безкоштовний обліковий запис на www.geonames.org і надати ім'я користувача.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
uk: Розробникам webtrees буде цікаво дізнатися про цю помилку. Якщо ви зв'яжетесь з ними, вони допоможуть вам вирішити проблему.

en: The “%” character is a wildcard, and will match zero or more other characters.
uk: Символ "%" є підстановочним і буде відповідати нулю або більше інших символів.

en: Theme
uk: Тема

en: Theme change
uk: Зміна теми

en: Theme menu
uk: Вибір теми

en: Themes
uk: Теми

en: Themes can be selected at three levels: user, family tree, and website. User preferences take priority over family tree preferences, which in turn take priority over the website preferences. Selecting “default theme” at one level will use the theme at the next level.
uk: Теми можуть бути вибрані на трьох рівнях: користувача, генеалогічного дерева і веб-сайту. Налаштуваня користувача мають пріоритет над налаштуваннями генеалогічного дерева, які, в свою чергу, мають пріоритет над налаштуваннями веб-сайту. Вибір "тема за замовчуванням" на одному рівні означає, що буде використана тема з іншого рівня.

en: There are no facts for this individual.
uk: Для цієї персони немає фактів.

en: There are no media objects for this individual.
uk: Нема медіаоб'єктів для цієї персони.

en: There are no notes for this individual.
uk: Для цієї персони немає приміток.

en: There are no pending changes.
uk: Немає відкладених змін.

en: There are no research tasks in this family tree.
uk: В цьому генеалогічному дереві немає завдань для уточнення.

en: There are no source citations for this individual.
uk: Для цієї персони немає джерел цитування.

en: There are pending changes for you to moderate.
uk: Є очікують зміни для модерування.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
uk[0]: За останній %s день ніяких змін не було.
uk[1]: За останні %s дні ніяких змін не було.
uk[2]: За останніх %s днів ніяких змін не було.

en: There is no account with the username or email “%s”.
uk: Намає облікового запису з іменем або адресою електронної пошти "%s".

en: There was an error uploading your file.
uk: Помилка при вивантаженні файлу.

en: These groups of individuals are not related to %s.
uk: Ці групи осіб не пов'язані з %s.

en: These pages provide access to all the preferences and management tools for this webtrees site.
uk: Ці сторінки надають доступ до всіх налаштувань конфігурації та управління інструментів для цього webtrees сайту.

en: This GEDCOM file is encoded using %1$s. Assume this to mean %2$s.
uk: Цей файл GEDCOM закодовано використовуючи кодування символів %1$s. Припустимо, що це означає %2$s.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
uk: Цей обліковий запис не було схвалено. Будь-ласка, чекайте, доки адміністратор не схвалить його.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
uk: Цей обліковий запис не було перевірено. Будь-ласка, перевірте надходження перевірки на вашу електронну пошту.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
uk: Цей блок показує редакторам список записів з новими змінами, які потрібно переглянути модератору. Він також створює щоденні електронні листи модераторам за наявності нових змін.

en: This database and table-prefix appear to be used by another application. If you have an existing PhpGedView system, you should create a new webtrees system. You can import your PhpGedView data and settings later.
uk: Ця база даних і префікс таблиць використовуються іншим додатком. Якщо у вас є існуюча система PhpGedView, вам потрібно створити нову систему webtrees. Ви зможете імпортувати ваші дані і налаштування PhpGedView пізніше.

en: This database is only running MySQL version %s. You cannot install webtrees here.
uk: Цей сервер баз даних має версію MySQL %s. Ви не можете встановити базу даних webtrees на ньому.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
uk: Ця адреса буде використовуватися для відправки вам нагадування пароля, оповіщення та повідомлення сайту, а також від інших членів сім'ї, зареєстрованих на сайті.

en: This entry is ignored if you have entered a URL into the filename field.
uk: Ця запис ігнорується, якщо ввели URL в поле імені файлу.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Ця сім'я не існує або у Вас немає прав для перегляду.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю сім'ю було видалено. Видалення має бути переглянуте модератором.

en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цю сім'ю було видалено. Ви маєте перегянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю сім'ю було відредаговано. Зміни мають бути перевірені модератором.

en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цю сім'ю було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This family remained childless
uk: Ця родина залишилася бездітною

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
uk[0]: Це генеалогічне дерево має %s запис, який використовує такий само "XREF", як і інше генеалогічне дерево.
uk[1]: Це генеалогічне дерево має %s записи, які використовують такий само "XREF", як і інше генеалогічне дерево.
uk[2]: Це генеалогічне дерево має %s записів, які використовують такий само "XREF", як і інше генеалогічне дерево.

en: This family tree has no images to display.
uk: Це генеалогічне дерево не має картинки для показу.

en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
uk: Востаннє фамільне дерево було оновлене #gedcomUpdated#. #totalSurnames# прізвищ в цьому дереві. Найраніша подія #firstEventType# з #firstEventName# в #firstEventYear#. Найостанніша подія - це #lastEventType# з #lastEventName# в #lastEventYear#.<br><br>Якщо у вас є які-небудь коментарі або пропозиції, будь ласка, зв'яжіться з #contactWebmaster#.

en: This family tree was last updated on %s.
uk: Це генеалогічне дерево востаннє було оновлено %s.

en: This file is linked to another family tree on this server. It cannot be deleted, moved, or renamed until these links have been removed.
uk: Цей файл пов'язаний з іншим генеалогічним деревом на цьому сервері. Він не може бути видалений, переміщений чи перейменований доти, доки ці зв'язки не будуть видалені.

en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
uk: Ця тека буде використовуватись webtrees для зберігання файлів медіа, файлів GEDCOM, тимчасових файлів тощо. Ці файли можуть містити особисті дані, і тому не мають бути доступні через Інтернет.

en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
uk: Ця папка буде використовуватися для зберігання медіа-файлів для цього родоводу.

en: This form has expired. Try again.
uk: Термін дії цієї форми минув. Будь-ласка, спробуйте ще раз.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Даних про запитувану персону немає або у Вас недостатньо прав для перегляду.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю персону було видалено. Видалення має бути переглянуто модератором.

en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цю персону було видалено. Ви маєте переглянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю персону було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цю персону було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
uk: Ця персона буде обрана за замовчуванням при перегляді графіків і звітів.

en: This information is private and cannot be shown.
uk: Детальні відомості про цю персону є особистими.

en: This input box lets you change that year of the calendar. Type a year into the box and press <b>Enter</b> to change the calendar to that year.<br><br><b>Advanced features</b> for <b>View the year</b><dl><dt><b>More than one year</b></dt><dd>You can search for dates in a range of years.<br><br>Year ranges are <u>inclusive</u>. This means that the date range extends from 1 January of the first year of the range to 31 December of the last year mentioned. Here are a few examples of year ranges:<br><br><b>1992-5</b> for all events from 1992 to 1995.<br><b>1972-89</b> for all events from 1972 to 1989.<br><b>1610-759</b> for all events from 1610 to 1759.<br><b>1880-1905</b> for all events from 1880 to 1905.<br><b>880-1105</b> for all events from 880 to 1105.<br><br>To see all the events in a given decade or century, you can use <b>?</b> in place of the final digits. For example, <b>197?</b> for all events from 1970 to 1979 or <b>16??</b> for all events from 1600 to 1699.<br><br>Selecting a range of years will change the calendar to the year view.</dd></dl>
uk: Це поле введення дозволяє вам змінити календарний рік. Введіть рік у поле і натисність <b>Enter</b>, щоб змінити календарний рік на вказаний.<br><br><b>Додаткові функції</b> для <b>Переглянути рік</b><dl><dt><b>Більше ніж один рік</b></dt><dd>Ви можете шукати дати в діапазоні років.<br><br>Діапазони років <u>включні</u>. Це значить, що один діапазон захоплює період з 1 січня першого року по 31 грудня останнього року. Ось декілька прикладів діапазонів років:<br><br><b>1992-5</b> - для всіх подій з 1992 по 1995.<br><b>1972-89</b> - для всіх подій з 1972 по 1989.<br><b>1610-759</b> - для всіх подій з 1610 по 1759.<br><b>1880-1905</b> - для всіх подій з 1880 по 1905.<br><b>880-1105</b> - для всіх подій з 880 по 1105.<br><br>Щоб побачити всі події у даного десятиліття або століття, ви можете вокористати <b>?</b> на місці останніх цифр. Наприклад, <b>197?</b> - для всіх подій з 1970 по 1979 чи <b>16??</b>  - для всіх подій з 1600 по 1699.<br><br>Вибір діапазону років змінить календар до режиму відображення років.</dd></dl>

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown on the add/edit name form. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store names in several different alphabets.
uk: Це - розділений комами список тегів GEDCOM фактів, які буде відображено при додаванні нової сім'ї. Якщо ви використовуєте нелатинські алфавіти, такі як іврит, грецький, кирилиця чи арабський, ви, можливо, захочете додати такі теги, як _HEB, ROMN, FONE і т. п., щоб дозволити зберігати імена в декількох різних алфавітах.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new family. For example, if MARR is in the list, then fields for marriage date and marriage place will be shown on the form.
uk: Це - розділений комами список тегів GEDCOM фактів, які буде відображено при додаванні нової сім'ї. Наприклад, якщо тег MARR є в цьому списку, то поля для дати і місця шлюбу будуть відображені на формі.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when adding a new individual. For example, if BIRT is in the list, fields for birth date and birth place will be shown on the form.
uk: Це - розділений комами список тегів GEDCOM фактів, які буде відображено при додаванні нової персони. Наприклад, якщо тег BIRT є в цьому списку, то поля для дати і місця народження будуть відображені на формі.

en: This is a comma separated list of GEDCOM fact tags that will be shown when you add or edit place names. If you use non-Latin alphabets such as Hebrew, Greek, Cyrillic, or Arabic, you may want to add tags such as _HEB, ROMN, FONE, etc. to allow you to store place names in several different alphabets.
uk: Це - розділений комами список тегів GEDCOM фактів, які буде відображено при додаванні чи редагуванні назв місць. Якщо ви використовуєте нелатинські алфавіти, такі як іврит, грецький, кирилиця чи арабський, ви, можливо, захочете додати такі теги, як _HEB, ROMN, FONE і т. п., щоб дозволити зберігати назви місць в декількох різних алфавітах.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
uk: Це - посилання на ваш власний запис у генеалогічному дереві. Якщо це неправильна людина, зверніться до адміністратора.

en: This is a summary of the <abbr title="The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints">LDS</abbr> ordinances for the individual. “B” indicates an LDS baptism. “E” indicates an LDS endowment. “S” indicates an LDS spouse sealing. “P” indicates an LDS child-to-parent sealing.
uk: Це - огляд таїнств <abbr title="Церква Ісуса Христа Святих останніх днів">ЦІХСОД</abbr> для особи. "B" означає хрещення. "E" значить обдарування ЦІХСОД. “S” значить скріплювання шлюбу ЦІХСОД. “P” значить скріплювання дитини з батьком/матыр'ю ЦІХСОД.

en: This is case sensitive.
uk: З урахуванням регістру.

en: This is case sensitive. If a database with this name does not already exist webtrees will attempt to create one for you. Success will depend on permissions set for your web server, but you will be notified if this fails.
uk: З урахуванням регістру. Якщо база даних не існує, webtrees спробує створити її для Вас. Успіх залежить від прав виділені Вашого сервера. Ви будете сповіщені про результат.

en: This is the initial value for the “show details” option on the charts.
uk: Це початкове налаштування для опції «показати подробиці» на діаграмах.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
uk: Поточна версія webtrees є найновішою. Оновлення непотрібне.

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to families. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique family facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додати до сімей. Ви можете змінити цей список, додавши або видаливши назви фактів (навіть нестандартні, якщо це необхідно). Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Унікальні сімейні факти".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to individuals. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique individual facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до осіб. Ви можете змінити цей список, додавши або видаливши назви фактів (навіть нестандартні, якщо це необхідно). Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Унікальні факти осіб".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to repositories. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique repository facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до репозиторіїв. Ви можете змінити цей список, додавши або видаливши назви фактів (навіть нестандартні, якщо це необхідно). Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Унікальні факти репозиторіїв".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can add to sources. You can modify this list by removing or adding fact names, even custom ones, as necessary. Fact names that appear in this list must not also appear in the “Unique source facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до джерел. Ви можете змінити цей список, додавши або видаливши назви фактів (навіть нестандартні, якщо це необхідно). Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Унікальні факти джерел".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to families. For example, if MARR is in this list, users will not be able to add more than one MARR record to a family. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All family facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до сімей лише один раз. Наприклад, якщо MARR є в цьому списку, користувачі не зможуть додати більше ніж один запис MARR до сім'ї. Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Всі сімейні факти".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to individuals. For example, if BIRT is in this list, users will not be able to add more than one BIRT record to an individual. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All individual facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до осіб лише один раз. Наприклад, якщо BIRT є в цьому списку, користувачі не зможуть додати більше ніж один запис BIRT до людини. Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Всі особисті факти".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to repositories. For example, if NAME is in this list, users will not be able to add more than one NAME record to a repository. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All repository facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до репозиторіїв лише один раз. Наприклад, якщо NAME є в цьому списку, користувачі не зможуть додати більше ніж один запис NAME до репозиторію. Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Всі факти репозиторіїв".

en: This is the list of GEDCOM facts that your users can only add once to sources. For example, if TITL is in this list, users will not be able to add more than one TITL record to a source. Fact names that appear in this list must not also appear in the “All source facts” list.
uk: Це - список фактів GEDCOM, які користувачі можуть додавати до джерел лише один раз. Наприклад, якщо TITL є в цьому списку, користувачі не зможуть додати більше ніж один запис TITL до джерела. Назви фактів у цьому списку не повинні бути присутні у списку "Всі факти джерел".

en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
uk: Це ім'я SMTP серверу. 'localhost' означає, що поштова служба запущена на тому ж комп'ютері, що і ваш веб сервер.

en: This is the width (in pixels) that the program will use when automatically generating thumbnails. The default value is 100.
uk: Ширина (в пікселях), яка буде використана для автоматичної генерації мініатюр. Значення за замовчуванням - 100.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
uk: Ваше справжнє ім'я, яке ви бажаєте бачити на екрані.

en: This may be a mistake in your data.
uk: Це може бути помилкою в Ваших даних.

en: This may cause a problem for other applications.
uk: Це може призвести до проблеми з іншими програмами.

en: This may cause a problem for webtrees.
uk: Це може призвести до проблемми з webtrees.

en: This media file does not exist.
uk: Цей медіа-файл не існує.

en: This media file exists, but cannot be accessed.
uk: Цей мультимедійний файл існує, але не може бути доступним.

en: This media file is broken and cannot be watermarked.
uk: Цей мультимедійний файл пошкоджений і водяні знаки не знайдені.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Цей медіаоб'єкт не існує або у Вас немає прав для перегляду.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Цей медіа-об'єкт було видалено. Видалення має бути переглянуто модератором.

en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цей медіа-об'єкт було видалено. Ви маєте переглянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цей медіа-об'єкт було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цей медіа-об'єкт було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This media object is not linked to any other record.
uk: Цей медіа-об'єкт не пов'язан з будь-якої іншої запису.

en: This message was sent while viewing the following URL:
uk: Повідомлення надіслане з наступного URL:

en: This message will be sent to %s
uk: Це повідомлення буде відправлено %s

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
uk: Має складатися принаймні з шести символів. Читливий до регістру.

en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
uk: Це ім'я використовується в полі «Від», при відправці повідомлень електронної пошти автоматично з цього сервера.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Це примітка не існує або у Вас немає прав для перегляду.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю примітку було видалено. Видалення має бути переглянуто модератором.

en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цю примітку було видалено. Ви маєте переглянути це видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цю примітку було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цю примітку було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
uk: Ця опція контролює, чи слід автоматично відображати вміст <i>Примітці</i> на сторінці персони.

en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
uk: Цей параметр визначає, чи слід автоматично відображати вміст записи <i>Джерело</i> на сторінці персони.

en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
uk: Ця опція дозволяє показувати вік батьків поряд з датою народження дитини на графіках.

en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
uk: Ця опція дозволяє показувати зразкові дати народження і смерті замість порожніх полів на сторінках персон і графіках якщо цих даних немає.

en: This option controls whether or not to show the individual’s gender icon on charts.<br><br>Since the gender is also indicated by the color of the box, this option doesn’t conceal the gender. The option simply removes some duplicate information from the box.
uk: Цей параметр визначає, показувати чи ні іконку статі людини в графіках.<br><br>Так як на статеву приналежність також вказує колір вікна, цей параметр не приховує статi. Ця опція просто видаляє деякі повторювані дані з візитки.

en: This option indicates whether the pedigree chart should be generated in landscape or portrait mode.
uk: Цей параметр вказує, чи слід створити діаграму родоводу в ландшафтному або портретному режимі.

en: This option will make it easier for users to download images.
uk: Цей параметр полегшить користувачам завантаження зображень.

en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
uk: Цей параметр зберігає родинні зв'язки у прихованих записах. Це означає, що ви побачите порожні "приховані" прямокутники на діаграмі родоводу та інших діаграмах, що містять прихованих осіб.

en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
uk: Цей параметр контролює відображення імен (але не інших деталей) для прихованих осіб. Особи є прихованими, якщо вони ще живі, або до їх запису були додані обмеження конфіденційності. Щоб приховати конкретне ім'я, додайте обмеження конфіденційності до запису імені.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
uk: На цій сторінці ви можете редагувати вихідні дані напряму, в обхід стандартних форм. Це розширена опція, і вам не варто користуватись нею, якщо ви не розумієтие формат GEDCOM. Якщо ви зробите тут помилку, її буде важко виправити.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
uk[0]: Цю сторінку було переглянуто %s раз.
uk[1]: Цю сторінку було переглянуто %s рази.
uk[2]: Цю сторінку було переглянуто %s разів.

en: This place has no coordinates
uk: У цього місця немає координат

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
uk: Цей процес дозволяє власникові сайту гарантувати, що нова інформація слідує за стандартами сайту та угодами, має належні вихідні приписування, і т.д.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Цей запис не існує, або у вас немає дозволу для перегляду.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Цей запис було видалено. Видалення має бути переглянуте модератором.

en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цей запис було видалено. Ви маєте переглянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цей запис було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цей запис було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Цей архів не існує або у Вас немає прав на перегляд.

en: This repository has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Це репозиторій було видалено. Видалення має бути переглянуте модератором.

en: This repository has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Цей репозиторій було видалено. Ви маєте переглянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This repository has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Цей репозиторій було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This repository has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Цей репозиторій було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
uk: Цей користувач має всі права Редактора і додатково права приймати / відхиляти зміни інших користувачів.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
uk: У цієї ролі є всі дозволи ролі менеджера у всіх родоводів, плюс дозвіл змінити настроювання сайту, користувачів і модулів.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
uk: Ця роль має всі права ролі Учасник, а також право додавати, змінювати та видаляти дані. Будь-які зміни мають бути схвалені модератором окрім випадків, коли включено параметр "автоматично приймати зміни".

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
uk: У цієї ролі є всі дозволи ролі модератора, плюс будь-який додатковий доступ, наданий конфігурацією родоводу, плюс дозвіл змінити настроювання родоводу.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
uk: У цій ролі є всі дозволи ролі відвідувача, плюс будь-який додатковий доступ, наданий конфігурацією генеалогічного дерева.

en: This server does not support secure downloads using HTTPS.
uk: Цей сервер не підтримує безпечні завантаження по протоколу HTTPS.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
uk: Цей сервер має наступні налаштування: обмеження по пам'яті =%sMB (робоча пам'ять для скриптів), межа процесорного часу =%s (максимальний час для виконання скрипта).

en: This should be a comma or space separated list of facts, in addition to birth and death, that you want to appear in chart boxes such as the pedigree chart. This list requires you to use fact tags as defined in the GEDCOM 5.5.1 standard. For example, if you wanted the occupation to show up in the box, you would add “OCCU” to this field.
uk: Це має бути розділений комами чи пробілами список фактів, на додачу до народження і смерті, які мають відображатися в прямокутниках діаграм, таких як діаграма родоводу. Цей список вимагає використання тегів фактів відповідно до стандарту GEDCOM 5.5.1. Наприклад, якщо ви хочете, щоб у прямокутнику було відображено рід занять, ви маєте додати "OCCU" у це поле.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
uk: Це джерело не існує або у Вас немає прав для перегляду.

en: This source has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
uk: Це джерело було видалено. Видалення має бути переглянуто модератором.

en: This source has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
uk: Це джерело було видалено. Ви маєте переглянути видалення, а потім %1$s чи %2$s його.

en: This source has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
uk: Це джерело було відредаговано. Зміни мають бути переглянуті модератором.

en: This source has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
uk: Це джерело було відредаговано. Ви маєте переглянути зміни, а потім %1$s чи %2$s їх.

en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
uk: Цей текст буде додано до заголовку кожної сторінки. Також, він буде відображений у заголовку браузера, в закладках і т. п.

en: This type of link is not allowed here.
uk: Цей тип посилання не дозволено у цьому записі.

en: This user account does not have access to any tree.
uk: Цей обліковий запискористувача не має доступу до жодного дерева.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
uk: Зазвичай це означає, що Вам необхідно змінити дозволи для папок на 777.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
uk: Цей сайт оновлюється. Повторіть спробу через декілька хвилин.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
uk: Сайт закритдо для технічного обслуговування. <a href="index.php">Повторіть спробу</a> через декілька хвилин.

en: This website is temporarily unavailable
uk: Сайт тимчасово недоступний

en: This website uses cookies to learn about visitor behaviour.
uk: Даний сайт використовує куки, щоб вивчити поведінку користувача.

en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
uk: Це видалить всі генеалогічні дані з «%s» і замінить їх на дані з іншого GEDCOM-файла.

en: This will update the highest-level part or parts of the place name. For example, “Mexico” will match “Quintana Roo, Mexico”, but not “Santa Fe, New Mexico”.
uk: Це функція оновлює частину(и) назви місця найвищого рівня. Наприклад, "Mexico" буде відповідати "Quintana Roo, Mexico", але не "Santa Fe, New Mexico".

en: Thu
uk: Чтв

en: Thumbnail files must contain images.
uk: Ескізи повинні бути зображеннями.

en: Thumbnail images
uk: Мініатюри зображення

en: Thumbnail to upload
uk: Вибрати мініатюру

en: Thursday
uk: Четвер

en: Tijuana, Mexico
uk: Тіхуана, Мексика

en: Time
uk: Час

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Timeline
uk: Шкала часу

en: Timestamp
uk: Позначка часу

en: Timor-Leste
uk: Тимор-Лешти

en: Title
uk: Заголовок

en: Title in Hebrew
uk: Назва на івриті

en: To
uk: По

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
uk: Щоб допомогти вам почати роботу з цим блоком, було стоворено декілька стандартних шаблонів. При виборі одного з шаблонів, у текстову область буде поміщено копію, які ви зможете змінити у відповідності до вимог вашого сайту.

en: To complete the upgrade, you should install the files manually.
uk: Щоб завершити оновлення, Ви повинні встановити файли вручну.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
uk: Щоб створити нове дослідницьке завдання, вам необхідно спершу додати «дослідницьке завдання» в список фактів і подій в оцпіях вашого сімейного древа.

en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
uk: Для забезпечення сумісності з іншими генеалогічними програмами, примітки, текст та розшифровки мають бути записані використовуючи простий, неформатований текст. Проте, часто форматування є бажаним для полегшання представлення, розуміння і т. п.

en: To prevent visitors from accessing the website while you are in the middle of copying files, you can temporarily create a file %s on the server. If it contains a message, it will be displayed to visitors.
uk: Для запобагіння доступу до сайту відвідувачів під час копіювання файлів, ви можете тимчасово створити на сервері файл %s. Якщо він містить повідомлення, воно буде показано відвідувачам.

en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
uk: Щоб захистити особисті дані, webtrees використовує конфігураційний файл Apache (.htaccess), який блокує весь доступ до цієї теки. Якщо ваш вебсервер не підтримує файли .htaccess, і ви не можете обмежити доступ до цієї теки, то ви можете вибрати іншу папку, що знаходиться окремо від вебдокументів.

en: To reduce the size of the download, you can compress the data into a .ZIP file. You will need to uncompress the .ZIP file before you can use it.
uk: Щоб зменшити розмір файлу для завантаження ви можете стиснути його у .ZIP файл. Перед використанням, вам потрібно буде розпакувати .ZIP файл.

en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
uk: Для введення цього тексту іншою мовою вам потрібно змінити мову інтерфейсу, а потім зайти на цю сторінку знову.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
uk: Щоб сказати пошуковим системам про карту сайту, перейдіть за наступним посиланням.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you should add the following line to your robots.txt file.
uk: Щоб сказати пошуковим системам про карту сайту, додайте наступний рядок у файл robots.txt.

en: To use a Google mail account, use the following settings: server=smtp.gmail.com, port=587, security=tls, username=xxxxx@gmail.com, password=[your gmail password]
uk: Для використання облікового запису пошти Google використовуйте наступні параметри: сервер = smtp.gmail.com, порт = 587, захист = tls, ім'я користувача = xxxxx@gmail.com, пароль = [ваш пароль в Gmail]

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tokyo, Japan
uk: Токіо, Японія

en: Tombstone
uk: Надгробок

en: Tonga
uk: Тонга

en: Top %s given name | Top %s given names
uk[0]: %s найбільш поширене ім'я
uk[1]: %s самиx поширених імен
uk[2]: %s самиx поширених імен

en: Top %s surname | Top %s surnames
uk[0]: %s найпоширеніше прізвище
uk[1]: %s найпоширеніших прізвищ
uk[2]: %s найпоширеніших прізвищ

en: Top given name
uk: Найпоширеніші імена

en: Top given names
uk: Найчастіше зустрічаються імена та по батькові

en: Top level
uk: Верхній рівень

en: Top surname
uk: Поширена прізвище

en: Top surnames
uk: Найчастіше зустрічаються прізвища

en: Toronto, Ontario, Canada
uk: Торонто, Онтаріо, Канада

en: Total
uk: Всього

en: Total accepted changes:
uk: Всього прийнятих змін:

en: Total births
uk: Всього народжень

en: Total dead
uk: Всього померло

en: Total deaths
uk: Всього смертей

en: Total divorces
uk: Всього розлучень

en: Total events
uk: Всього подій

en: Total families
uk: Всього сімей

en: Total families: %s
uk: Усього сімей: %s

en: Total females
uk: Всього жінок

en: Total given names
uk: Всього імен та по батькові

en: Total individuals
uk: Всього людей

en: Total individuals: %s
uk: Всього персон: %s

en: Total living
uk: Всього нині живуть

en: Total males
uk: Всього чоловіків

en: Total marriages
uk: Всього шлюбів

en: Total number of users
uk: Всього користувачів

en: Total pending changes:
uk: Всього змін:

en: Total places: %s
uk: Всього місць: %s

en: Total sources: %s
uk: Всього джерел: %s

en: Total surnames
uk: Всього прізвищ

en: Total users
uk: Всього користувачів

en: Tracking and analytics
uk: Відслідковування і аналітика

en: Tracking and analytics are not added to the control panel.
uk: Відслідковування і аналітика не додаються до панелі керування.

en: Trailer
uk: Анонс

en: Tridi
uk: Триди

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Trujillo, Peru
uk: Трухільо, Перу

en: Tue
uk: Втр

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Теркс і Кайкос, острови

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
uk: Тустла-Гутьєррес, Мексика

en: Twin Falls, Idaho, United States
uk: Водоспад Твін, Айдахо, США

en: Type
uk: Тип

en: Type of event
uk: Тип події

en: Type of fact
uk: Тип факту

en: Type of place markers in the place hierarchy
uk: Тип маркера місця в ієрархії місць

en: Type the password again.
uk: Введіть пароль ще раз.

en: Type your password again, to make sure you have typed it correctly.
uk: Повторіть пароль, щоб переконатися в правильності набраного пароля.

en: Types of error
uk: Типи помилки

en: US Minor Outlying Islands
uk: Малі Віддалені Острови США

en: US Virgin Islands
uk: Американські Віргінські острови

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: Unable to connect using this username and password. Your server gave the following error.
uk: Не вдається підключитися використовуючи ці налаштування. Ваш сервер видав наступну помилку.

en: Unable to find record with ID
uk: Не знайдено запис з цим ID номером

en: Uncleared: insufficient data
uk: Невирішені: недостатньо даних

en: Unique family facts
uk: Унікальні сімейні факти

en: Unique identifier
uk: Унікальний ідентифікатор

en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
uk: Унікальні ідентифікатори дозволяють знайти такий самий запис у різних родинних деревах та в різних системах. Вони будуть додані кожного разу, коли записи створюються або оновлюються. Якщо ви не хочете, щоб унікальні ідентифікатори відображалися, ви можете приховати їх, використовуючи правила конфіденційності.

en: Unique individual facts
uk: Одноразові факти персони

en: Unique repository facts
uk: Одноразові факти архіву

en: Unique source facts
uk: Одноразові факти джерела

en: United Arab Emirates
uk: Об’єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: Сполучені Штати

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unlink the media object
uk: Від'єднати медіа

en: Unrecognized GEDCOM code
uk: Невпізнаний тег GEDCOM

en: Unused files
uk: Невикористовувані файли

en: Unzip %s to a temporary folder…
uk: Розпакування %s у тимчасову папку…

en: Upcoming events
uk: Майбутні події

en: Update
uk: Оновлення

en: Update all
uk: Оновити все

en: Update all the place names in a family tree
uk: Оновити всі географічні назви в родоводі

en: Update place names
uk: Оновити географічні назви

en: Upgrade anyway
uk: Оновлення в будь-якому випадку

en: Upgrade to webtrees %s.
uk: Оновити webtrees на %s.

en: Upgrade wizard
uk: Майстер оновлення

en: Upload geographic data
uk: Вивантажити географічні дані

en: Upload media files
uk: Вивантажити медіа файли

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
uk: Вивантажити один або більше медіа файлів з вашого локального комп'ютера. Медіа файлами можуть бути зображення, відео, аудіо та інші формати.

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Use Google Maps™ for the place hierarchy
uk: Використовувати Google Maps ™ для iєрархії місць

en: Use PHP mail to send messages
uk: Використовувати PHP пошти для відправки повідомлень

en: Use SMTP to send messages
uk: Використовувати SMTP для відправлення повідомлень

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
uk: Використовуйте &laquo;?&raquo; для пошуку нуля або одного символу, використовуйте &laquo;*&raquo; для пошуку нуля або більше символів.

en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
uk[0]: Мінімум %s символ.
uk[1]: Мінімум %s символу.
uk[2]: Мінімум %s символів.

en: Use colors
uk: Використовувати кольори

en: Use compact layout
uk: Компактне компонування

en: Use full source citations
uk: Використовувати повну цитату джерела

en: Use password
uk: Використовувати пароль

en: Use sendmail to send messages
uk: Надіслати повідомлення за допомогою sendmail

en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
uk: Використовувати зображення силуету, якщо для персони не вибрано виділеного зображення. Зображення силуету відповідає статі людини.

en: Use silhouettes
uk: Використовувати силуети

en: Use the GeoNames database for autocomplete on places
uk: Використовувати базу даних GeoNames для автозавершення назв місць

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
uk: Використайте це поле, щоб повідомити адміністратора сайту, чому ви запитуєте створення облікового запису, і як ви відноситесь до генеалогії, що міститься на даному сайті. Ви також можете додати інші коментарі, які ви хочете надати адміністратору сайту.

en: Use this image for charts and on the individual’s page.
uk: Показувати це зображення на діаграмах і на сторінці персони.

en: Use this value
uk: Використовувати ці координати

en: User
uk: Користувач

en: User administration
uk: Управління користувачами

en: User didn’t verify within 7 days.
uk: Користувач не ввів код перевірки протягом 7 днів.

en: User not verified by administrator.
uk: Користувач не схвалений адміністратором.

en: User preferences
uk: Налаштування користувача

en: User verification
uk: Перевірка користувача

en: User-agent string
uk: Рядок User-agent

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або адрес електронної пошти

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
uk: Імена користувачів є нечутливими до регістру і ігнорують акцентовані літери, тому "chloe", "chloë" і "Chloe" вважаються одним і тим самим іменем.

en: Users
uk: Користувачі

en: Users who are signed in
uk: Користувачі, що працюють зараз на сайті

en: User’s account has been inactive too long:
uk: Аккаунт занадто довго не використовувався:

en: Using the pull down menu it is possible to select a country, of which a flag can be selected. If no flags are shown, then there are no flags defined for this country.
uk: За допомогою випадного меню можна вибрати країну, для якої буде показаний прапор. Якщо прапори не показані, це означає, що вони не визначені для цих країн.

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vancouver, British Columbia, Canada
uk: Ванкувер, Британська Колумбія, Канада

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Various statistics charts.
uk: Різноманітні статистичні діаграми.

en: Vatican City
uk: Ватикан

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Veracruz, Mexico
uk: Веракрус, Мексика

en: Verification code
uk: Контрольний код

en: Verified
uk: Перевірено

en: Vernal, Utah, United States
uk: Вернал, Юта

en: Version
uk: Версія

en: Video
uk: Відео

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: View
uk: Вигляд

en: View all records found in this place
uk: Переглянути всі записи, знайдені для цього місця

en: View the details
uk: Переглянути подробиці

en: View the notes
uk: Переглянути примітки

en: View this day
uk: Показати цей день

en: View this family
uk: Дивитися відомості про сім'ю

en: View this individual
uk: Дивитися відомості про персону

en: View this month
uk: Показати цей місяць

en: View this source
uk: Дивитися джерело

en: View this year
uk: Показати цей рік

en: Villa Hermosa, Mexico
uk: Villa Hermosa, Мексика

en: Visible online
uk: Відображати онлайн статус

en: Visible to other users when online
uk: Відображати онлайн статус для інших

en: Visitor
uk: Відвідувач

en: Vital records
uk: Акти цивільного стану

en: Wales
uk: Уельс

en: Wallis and Futuna
uk: Острови Волліс та Футуна

en: Ward
uk: Підопічний

en: Washington, District of Columbia, United States
uk: Вашингтон (округ Колумбія)

en: Watermarks
uk: Водяні знаки

en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
uk: Водяні знаки є необов'язковими, і вони зазвичай відображаються тільки для відвідувачів.

en: Watermarks can be slow to generate for large images. Busy websites may prefer to generate them once and store the watermarked image on the server.
uk: Створення водяних знаків для великих зображень може бути повільним для везиких зображень. Для навантажених сайтів може бути краще створювати їх один раз і зберігати на сервері.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
uk: Найближчим часом на вашу електронну пошту <b>%s</b> буде надіслано лист-підтвердження. Ви маєте підтвердити ваш запит на створення облікового запису, виконавши інструкції вказані у цьому листі. Якщо ви не підтвердите ваш запит упродовж семи днів, вашу заявку буде автоматично відхилено. Вам доведеться подавати новий запит.<br><br>Після того, як ви виконаєте всі інструкції вказані у листі, адміністратор все ще має схвалити ваш запит. Лише після цього ви зможете почати користуватись вашим обліковим записом.<br><br>Щоб увійти на цей сайт, вам потрібно знати ім'я користувача і пароль.

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Website URL
uk: Адреса веб-сайту

en: Website access rules
uk: Правила доступу до сайту

en: Website logs
uk: Журнали сайту

en: Website preferences
uk: Налаштування веб-сайту

en: Wed
uk: Срд

en: Wednesday
uk: Середа

en: Weight
uk: Вага

en: Welcome %s
uk: Ласкаво просимо %s

en: Welcome text on sign-in page
uk: Текст привітання на сторінці входу

en: Welcome to this genealogy website
uk: Ласкаво просимо на цей генеалогічний сайт

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
uk: Коли запис редагується, реєструються користувач, що вносить зміни, і час та дата змін. Інколи бажано зберегти інформацію про "останні зміни", наприклад, коли робляться малі зміни до даних, внесених іншим користувачем. Цей параметр контролює, чи ця функция увімкнена за замовчуванням.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
uk: Коли відвідувач робить запит на створення облікового запису, на його адресу електронної пошти надсилається лист із посиланням для перевірки. Після переходу по посиланню, стає відомо, що адреса електронної пошти правильна, і прапорець "електронна пошта підтверджена" встановлюється автоматично.

en: When adding a link, the ID field cannot be empty.
uk: При додаванні зв'язку поле номера запису не повинно бути порожнім.

en: When adding new close relatives, you can add source citations to the records (individual and family) or to the facts and events (birth, marriage, and death). This option controls whether records or facts will be selected by default.
uk: При додаванні нових близьких родичів ви можете додати цитати з джерел до записів (людини чи сім'ї) або до фактів і подій (народження, шлюб та смерть). Цей параметр контролює, чи будуть записи або факти вибрані за замовчуванням.

en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
uk: Коли ви додаєте нового члена сім'ї, для нього вказується фамілія за замувчуванням. Ця фамілія залежить від місцевої традиції.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
uk: Коли ви додаєте, змінюєте чи видаляєте інформацію, зміни зберігаються не одразу. Вони поміщаються у так звані "очікувані зміни." Ці очікувані зміни мають бути переглянуті і схвалені модератором перед тим, як вони будуть збережені.

en: When you send this message you will receive a copy sent via email to the address you provided.
uk: Ви отримаєте копію повідомлення на вказану Вами адресу.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
uk: Якщо користувач пов'язаний з записом особи в генеалогічному дереві та має роль учасника, редактора чи модератора, ви можете заборонити йому доступ до далеких живих родичів. Ви можете вказати кількість кроків рідства, які дозволено бачити користувачу.

en: Where is your PhpGedView installation?
uk: Де Ваша установка PhpGedView?

en: Which family trees should be included in the sitemaps
uk: Які генеалогічні дерева має бути включено в карту сайту

en: Who can upload new media files
uk: Хто може вивантажувати нові медіафайли

en: Who is online
uk: Зараз на сайті

en: Whole words only
uk: Тільки слова цілком

en: Widow
uk: Вдова

en: Widower
uk: Вдівець

en: Width
uk: Ширина

en: Width of generated thumbnails
uk: Ширина генеруються мініатюр

en: Wife
uk: Дружина

en: Wife’s age
uk: Вік подружжя

en: Wife’s maiden surname becomes new given name
uk: Дівоче прізвище дружини стає новим ім'ям

en: Wife’s surname replaced by husband’s surname
uk: Дружина переймає прізвище чоловіка

en: Wildcards
uk: Групові символи

en: Will
uk: Заповіт

en: Winter Quarters, Nebraska, United States
uk: Уінтер-Куортерс, Небраска

en: With sources
uk: З джерелами

en: Without sources
uk: Без джерел

en: Witness
uk: Свідок

en: Wives take their husband’s surname.
uk: Дружини переймають прізвище чоловіка.

en: World
uk: Світ

en: XREF prefixes
uk: Префікси XREF

en: Yahrzeit
uk: Поминання померлих (в єврейській релігії)

en: Yahrzeiten
uk: Меморіал

en: Year
uk: Рік

en: Year input box
uk: Поле для вводу року

en: Year:
uk: Рік:

en: Yemen
uk: Ємен

en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
uk: Ви (або хто то, хто видає себе за Вас) запросив доступ на %1$s використовуючи адресу ел. пошти %2$s.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
uk: Ви не можете посилати повідомлення, які містять посилання.

en: You are signed in as %s.
uk: Ви увійшли як %s.

en: You can apply for an account using the link below.
uk: Ви можете підтвердити обліковий запис за посиланням нижче.

en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
uk: Ви можете змінини зовнішній вигляд webtrees за допомогою "тем". Кожна тема має інший стиль, розположення елементів, схему кольорів і т. п.

en: You can choose the prefix that will be used whenever new XREFs are created.
uk: Вы можете вибрати префікс для нових XREF-записів.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
uk: Ви можете вибрати, чи показуватися у списку користувачів, які наразі ввійшли в систему.

en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
uk: Ви можете завантажити копію специфікації GEDCOM з %s.

en: You can make it easier to search for married women by recording their married name. However not all women take their husband’s surname, so beware of introducing incorrect information into your database.
uk: Ви можете полегшити пошук заміжніх жінок, роблячи запис їх прізвища по чоловікові. Однак, не всі жінки беруть прізвище свого чоловіка, тому остерігайтеся введення неправильної інформації в Вашу базу даних.

en: You can re-enable these modules after the upgrade.
uk: Ви можете включити ці модулі після оновлення.

en: You can re-enable these themes after the upgrade.
uk: Ви можете знову включити ці теми після оновлення.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
uk: Ви можете перенумервати записи в генеалогічному дереві, щоб ці внутрішіні ідентифікаційні номери не дублювалися в жодному іншому генеалогічному дереві.

en: You can renumber this family tree.
uk: Ви можете перенуварувати це генеалогічне дерево.

en: You can request a higher or lower limit, although the server may ignore this request.
uk: Ви може вказати інше обмеження, але сервер може ігнорувати зміну.

en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
uk: Ви можете встановити доступ до певної записи, факту або події, додавши до неї обмеження. Якщо запис, факт або подія не мають обмеження, будуть використані наступні обмеження за замовчуванням.

en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
uk: Ви можете прискорити обчислення рівня конфіденційності додавши запис про смерть до особистого запису людини, чия смерть виходить з інших даних, але у якого немає ніяких записів про смерть, поховання, кремації і т.д..

en: You cannot create a rule which would prevent yourself from accessing the website.
uk: Неможна створити правило, яке заборонить доступ до сайту собі.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
uk: Ви не можете увійти, тому що Ваш браузер не приймає куки.

en: You do not have permission to view this page.
uk: У Вас немає дозволу для перегляду цієї сторінки.

en: You entered the same IDs. You cannot merge the same records.
uk: Ви ввели однакові ідентифікаційні номери. Неможна об'єднати ті ж самі записи.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
uk: Ви відомі як зареєстрований користувач.

en: You have not created any journal items.
uk: У Вас не створено жодної замітки для щоденника.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
uk: Ви вибрали файл GEDCOM з іншим іменем. Ви впевнені?

en: You have signed out.
uk: Ви вийшли з системи.

en: You may enter a URL, beginning with “http://”.
uk: Можете ввести інтернет-посилання (URL), починаючи з «http://».

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
uk: Ви можете використовувати HTML формат для відповідей і використовувати посилання на інші сторінки.

en: You must also enable “less secure applications” in your Google account.
uk: Ви також маєте включити "менш безпечні додатки" у вашому обліковому записі Google.

en: You must change this before you can continue.
uk: Перш ніж продовжити, Ви повинні внести Ізміненія.

en: You must enter a name
uk: Ви повинні ввести ім'я

en: You must enter a real name.
uk: Необхідно ввести справжнє ім'я.

en: You must enter a username.
uk: Введіть ім'я користувача.

en: You must enter all the administrator account fields.
uk: Вам потрібно заповнити всі поля в облікового запису адміністратора.

en: You must provide a repository name.
uk: Ви повинні вказати назву архіву.

en: You must provide a source title
uk: Ви повинні вказати зміст джерела

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
uk: Ви маєте перенумерувати записи в одному з дерев перед тим, як їх можна буде об'єднати.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
uk: Ви повинні вибрати персону і тип діаграми в налаштуваннях блоку

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
uk: Необхідно вказати персональну запис, перш ніж обмежувати доступ до родичів.

en: You need to be a family member to access this website.
uk: Ви маєте бути членом сім'ї, щоб отримати доступ до сайту.

en: You need to be an authorized user to access this website.
uk: Ви маєте ввести правильні логін та пароль, щоб мати доступ до цього сайту.

en: You need to create a family tree.
uk: Ви маєте створити генеалогічне дерево.

en: You need to review the account details.
uk: Ви маєте переглянути деталі облікового запису.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
uk: Ви маєте створити обліковий запис адміністратора. Цей обліковий запис може контролювати всі аспекти all aspects даного сайту webtrees. Будь ласка, виберіть надійний пароль.

en: You need to sign in again, using your PhpGedView username and password.
uk: Ви повинні зайти знову, використовуючи свої ім'я користувача та пароль PhpGedView.

en: You only need to enter a Sign-in URL if you want to redirect to a different website or location when your users sign in. This is very useful if you need to switch from http to https when your users sign in. Include the full URL to <i>login.php</i>. For example, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .
uk: Заповніть це поле лише у випадку, коли ви хочете перенаправити користувачів на інший ваб-сайт чи сторінку після входу в систему. Це корисно, якщо ви хочете переключитися з http на https при вході в систему. Введіть повний URL до сторінки <i>login.php</i>. Наприклад, https://www.yourserver.com/webtrees/login.php .

en: You sent the following message to a webtrees administrator:
uk: Ви послали наступне повідомлення адміністратору webtrees:

en: You sent the following message to a webtrees user:
uk: Ви послали наступне повідомлення користувачеві webtrees:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
uk: Ви повинні прийняти або відхилити всі чекаючі зміни перед оновленням.

en: You should consult the module’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
uk: Ви повинні проконсультуватися з автором модуля, щоб переконатися в сумісності з даною версією webtrees.

en: You should consult the theme’s author to confirm compatibility with this version of webtrees.
uk: Ви повинні проконсультуватися з автором теми, щоб підтвердити сумісність з цією версією webtrees.

en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
uk: Видаліть «%1$s» з «%2$s» і спробуйте заново.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
uk: Ви не повинні затверджувати обліковий запис, якщо адреса електронної пошти не підтверджена користувачем.

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: accept
uk: прийняти

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
uk: відхилити

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: accept
uk: прийняти

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
uk: відхилити

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
uk: Ви будете проінформовані електронною поштою, коли цей потенційний користувач підтвердить запит. Після цього ви можете завершити процес, активувавши обліковий запис користувача. Новий користувач не зможе увійти в систему до того, як ви активуєте його обліковий запис.

en: You will use this to sign in to webtrees.
uk: Це необхідно для входу на сайт.

en: Youngest father
uk: Наймолодший батько

en: Youngest female
uk: Наймолодша наречена

en: Youngest male
uk: Наймолодший наречений

en: Youngest mother
uk: Наймолодша мати

en: Your clippings cart is empty.
uk: Ваш кошик порожній.

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: Your registration at %s
uk: Ваша реєстрація на %s

en: Your server’s administrator will provide you with the connection details.
uk: Ваш адміністратор сервера (хостинг-провайдер) надасть Вам дані для підключення.

en: Your user account does not have “automatically accept changes” enabled. You will only be able to change one record at a time.
uk: Для вашого облікового запису не увімкнуто параметр "автоматично приймати зміни". Ви зможете змінювати лише один запис за раз.

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
uk: Ваш веб-сервер використовує PHP версії %s, яка більше не отримує оновлення безпеки. Ви маєте якнайшвидше оновити PHP до більш нової версії.

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zip file(s)
uk: Zip файл(и)

en: Zoom
uk: Масштабування

en: Zoom in
uk: Наблизити

en: Zoom in/out on this box.
uk: Більше/менше даних.

en: Zoom level
uk: Коефіцієнт масштабування

en: Zoom level of map
uk: Фактор масштабу карти

en: Zoom out
uk: Віддалити

en: a.m.
uk: д. п.

en: about %s
uk: близько %s

en: accepted
uk: прийнято

en: add
uk: додати

en: adopted name
uk: ім'я після адопціі

en: adoption
uk: усиновлення

en: after
uk: після

en: after %s
uk: після %s

en: after death
uk: після смерті

en: age
uk: вік

en: allow
uk: дозволити

en: also known as
uk: також відомий як

en: always
uk: завжди

en: and
uk: і

en: back to top
uk: назад вгору

en: before
uk: до

en: before %s
uk: перед %s

en: between %s and %s
uk: між %s та %s

en: birth
uk: народження

en: birth name
uk: ім'я при народженні

en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
uk: народилися в останні %1$s s років або померли в останні %2$s років

en: brother
uk: брат

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
uk: племінник/племінниця

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
uk: племінниця

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
uk: чоловік племінниці

[ctx: brother’s son]
en: nephew
uk: племінник

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
uk: дружина племінника

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
uk: невістка

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
uk: шурин

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
uk: шурин/своячка

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
uk: своячніца

en: bullet list
uk: маркований список

en: burial
uk: похорон

en: by
uk: Виконавець

en: calculated %s
uk: обчислено %s

en: cancel
uk: скасувати

en: census added
uk: перепис добавлена

en: century
uk: століття

en: change of name
uk: зміна імені

en: child
uk: дитина

en: children
uk: дітей

[ctx: child’s child]
en: grandchild
uk: онук

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
uk: внучка

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
uk: чоловік внучки

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
uk: зять

[ctx: child’s son]
en: grandson
uk: онук

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
uk: дружина онука

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
uk: зять/невістка

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
uk: невістка

en: close
uk: закрити

en: clouds
uk: хмари

en: colors
uk: кольори

en: compact list
uk: компактний список

en: continue
uk: продовжити

en: create
uk: створити

en: creating thumbnails of images
uk: створення мініатюр зображень

en: date periods
uk: відрізок часу

en: daughter
uk: дочка

en: daughter of
uk: дочка від

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
uk: онук

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
uk: Удочеріння внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (таїнство)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
uk: Народження онучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
uk: Похорони внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (церемонія)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
uk: Кремація внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
uk: Смерть внучки

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
uk: Шлюб внучкі

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
uk: внучка

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
uk: чоловік внучки

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
uk: зять

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
uk: Сват

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
uk: сваха

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
uk: Свати

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
uk: Усиновлення онука

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
uk: Хрещення онука (таїнство)

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
uk: Народження онука

[ctx: daughter’s son]
en: Brit milah of a grandson
uk: Обрізання онука

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
uk: Похорони онука

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
uk: Хрещення онука (церемонія)

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
uk: Кремація онука

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
uk: Смерть онука

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
uk: Шлюб онука

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
uk: онук

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
uk: дружина онука

en: death
uk: смерть

en: degrees
uk: градусів

en: delete
uk: видалити

en: deny
uk: відхилити

en: download
uk: завантажити

en: east
uk: східна

en: edit
uk: змінити

en: eighth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (8-го коліна)

en: elder brother
uk: старший брат

en: elder sibling
uk: старший брат/сестра

en: elder sister
uk: старша сестра

en: eleventh cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (11-го коліна)

en: estate name
uk: назва нерухомості

en: estimated %s
uk: передбачувано %s

en: ex-husband
uk: колишній чоловік

en: ex-partner
uk: екс-партнер

en: ex-spouse
uk: колишній чоловік

en: ex-wife
uk: колишня дружина

en: facts
uk: факти

en: father
uk: батько

[ctx: father’s brother]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат/сестра

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
uk: двоюрідна сестра

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
uk: неповнорідні брат/сестра

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
uk: неповнорідні сестра

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
uk: дідусь по батькові

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько / тітка

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
uk: бабуся по батькові

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
uk: пра-батьки по батькові

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
uk: тітка/дядько

[ctx: father’s sister]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат/сестра

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
uk: двоюрідна сестра

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат

[ctx: father’s son]
en: half-brother
uk: неповнорідний брат

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
uk: мачеха

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
uk: зведений (-ая)

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
uk: зведена сестра

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
uk: зведений брат

en: fifteenth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (15-го коліна)

en: fifth %s
uk: п'ятий/п'ята %s

en: fifth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (5-го коліна)

en: file upload capability
uk: можливість вивантажувати файли

en: first
uk: перша

en: first %s
uk: перший/перша %s

en: first cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (1-го коліна)

en: fourteenth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (14-го коліна)

en: fourth %s
uk: четвертий/четверта %s

en: fourth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (4-го коліна)

en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
uk[0]: починаючи з %1$s інтервал %2$s рік
uk[1]: починаючи з %1$s інтервал %2$s рік
uk[2]: починаючи з %1$s інтервал %2$s років

en: from %s
uk: з %s

en: from %s to %s
uk: з %s до %s

en: full circle
uk: повне коло

en: gender
uk: стать

en: go to new individual
uk: перейти до нової персони

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
uk: троюрідний брат/сестра

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
uk: троюрідна сестра

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
uk: троюрідний брат

en: great ×%s aunt
uk: %sх прабабуся

en: great ×%s aunt/uncle
uk: %sх прадід/прабабуся

en: great ×%s grandchild
uk: %sх праонук/онучка

en: great ×%s granddaughter
uk: %sх праонучка

en: great ×%s grandfather
uk: %sх прадід

en: great ×%s grandmother
uk: %sх прабабуся

en: great ×%s grandparent
uk: %sх прадід/прабабуся

en: great ×%s grandson
uk: %sх праонук

en: great ×%s nephew
uk: %sх праплемінник

en: great ×%s nephew/niece
uk: %sх праплемінник/праплемінниця

en: great ×%s niece
uk: %sх праплемінниця

en: great ×%s uncle
uk: %sх прадід

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
uk: %sх прадід

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
uk: %sх прадід

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
uk: %sх прадід

en: great ×4 aunt
uk: 4х прабабуся

en: great ×4 aunt/uncle
uk: 4х прадід/прабабуся

en: great ×4 grandchild
uk: 4× праонук/онучка

en: great ×4 granddaughter
uk: 4× праонучка

en: great ×4 grandfather
uk: 4х прадід

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
uk: 5х прадід

en: great ×4 grandmother
uk: 4х прабабуся

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
uk: 5х прадід

en: great ×4 grandparent
uk: 4х прадід/прабабуся

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
uk: 5х прадід

en: great ×4 grandson
uk: 4х правнук

en: great ×5 aunt
uk: 5х прабабуся

en: great ×5 aunt/uncle
uk: 5х прадід/прабабуся

en: great ×5 grandchild
uk: 5× праонук/онучка

en: great ×5 granddaughter
uk: 5× праонучка

en: great ×5 grandfather
uk: 5х прадід

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
uk: 6х прадід

en: great ×5 grandmother
uk: 5х прабабуся

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
uk: 6х прадід

en: great ×5 grandparent
uk: 5х прадід/прабабуся

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
uk: 6х прадід

en: great ×5 grandson
uk: 5× праонук

en: great ×6 aunt
uk: 6х прабабуся

en: great ×6 aunt/uncle
uk: 6х прадід/прабабуся

en: great ×6 grandchild
uk: 6× праонук/онучка

en: great ×6 granddaughter
uk: 6× праонучка

en: great ×6 grandfather
uk: 6х прадід

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
uk: 7х прадід

en: great ×6 grandmother
uk: 6х прабабуся

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
uk: 7х прадід

en: great ×6 grandparent
uk: 6х прадід/прабабуся

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
uk: 7х прадід

en: great ×6 grandson
uk: 6× праонук

en: great ×7 aunt
uk: 7х прабабуся

en: great ×7 aunt/uncle
uk: 7х прадід/прабабуся

en: great ×7 grandchild
uk: 7х праонук/онучка

en: great ×7 granddaughter
uk: 7× праонучка

en: great ×7 grandfather
uk: 7х прадід

en: great ×7 grandmother
uk: 7х прабабуся

en: great ×7 grandparent
uk: 7х прадід/прабабуся

en: great ×7 grandson
uk: 7× праонук

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
uk: двоюрідний прадід

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
uk: двоюрідний прадід

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
uk: двоюрідний прадід

en: great-great-aunt
uk: двоюрідна прабабуся

en: great-great-aunt/uncle
uk: двоюрідний прадід/бабуся

en: great-great-grandchild
uk: праправнук/внучка

en: great-great-granddaughter
uk: прапраправнучка

en: great-great-grandfather
uk: прапрадід

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
uk: двоюрідний прапрадід

en: great-great-grandmother
uk: прапрабабуся

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
uk: двоюрідний прапрадід

en: great-great-grandparent
uk: прапрапрадід/бабуся

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
uk: двоюрідний прапрадід

en: great-great-grandson
uk: прапраправнук

en: great-great-great-aunt
uk: двоюрідна прапрабабуся

en: great-great-great-aunt/uncle
uk: двоюрідний прапрадед/бабушка

en: great-great-great-grandchild
uk: прапраправнук/внучка

en: great-great-great-granddaughter
uk: прапраправнучка

en: great-great-great-grandfather
uk: пра-пра-прадід

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
uk: 4х прадід

en: great-great-great-grandmother
uk: прапрапрабабуся

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
uk: 4х прадід

en: great-great-great-grandparent
uk: прапрапрапрадід/бабуся

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
uk: 4х прадід

en: great-great-great-grandson
uk: прапраправнук

en: half circle
uk: півколо

en: half-year after marriage
uk: півріч після вступу в шлюб

en: herself
uk: вона ж

en: hh:mm or hh:mm:ss
uk: гг:хх or гг:хх:сс

en: hide
uk: приховати

en: himself
uk: він же

en: husband
uk: чоловік

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
uk: дівер (брат чоловіка)

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
uk: своячніца

[ctx: husband’s child]
en: step-child
uk: пасинок/пасербиця

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
uk: пасербиця

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
uk: свекор

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
uk: свекруха

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
uk: брат/сестра чоловіка

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
uk: Зовиця

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
uk: дівер

[ctx: husband’s son]
en: step-son
uk: пасинок

en: immigration name
uk: ім'я після імміграції

en: import
uk: імпортувати

en: interpreted %s (%s)
uk: розпізнано як %s(%s)

en: interval %s year | interval %s years
uk[0]: Iнтервал %s рік
uk[1]: Iнтервал %s року
uk[2]: Iнтервал %s років

en: interval one child
uk: інтервал одна дитина

en: interval two children
uk: інтервал дві дитини

en: invert selection
uk: інвертувати виділення

en: last
uk: остання

en: link
uk: приєднати

en: list
uk: список

en: maiden name
uk: дівоче прізвище

en: managers
uk: менеджери

en: marriage
uk: одруження

en: married name
uk: ім'я в шлюбі

en: matrilineal
uk: матрилейно

en: maximum
uk: максимум

en: maximum %s day | maximum %s days
uk[0]: максимально %s день
uk[1]: максимально %s дня
uk[2]: максимально %s день

en: members
uk: члени

en: midnight
uk: опівночі

en: minimal
uk: мінімальна

en: minimum
uk: мінімум

en: month
uk: місяць

en: months after marriage
uk: місяців після вступу в шлюб

en: months before and after marriage
uk: місяців до і після вступу в шлюб

en: mother
uk: матір

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
uk: двоюрідна сестра

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
uk: неповнорідні брат/сестра

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
uk: неповнорідні сестра

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
uk: дідусь по мамі

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
uk: вітчим

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
uk: зведений (-ая)

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
uk: зведена сестра

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
uk: зведений брат

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
uk: бабуся по мамі

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько/тітка

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідна тітка

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
uk: двоюрідний дядько

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
uk: пра-батьки по мамі

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
uk: тітка/дядько

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат/сестра

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
uk: двоюрідна сестра

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
uk: двоюрідний брат

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
uk: неповнорідний брат

en: never
uk: ніколи

en: next
uk: наступне

en: ninth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (9-го коліна)

en: no
uk: ні

en: none
uk: немає

en: noon
uk: опівдні

en: north
uk: північна

en: numbers
uk: числа

en: of
uk: з

en: on the date of death
uk: на день смерті

en: overall
uk: всього

en: p.m.
uk: п. п.

[ctx: paper size]
en: Legal
uk: Юридичні

[ctx: paper size]
en: Letter
uk: Розмір паперу

en: parent
uk: батько

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
uk: неповнорідні брат/сестра

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
uk: неповнорідні сестра

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
uk: дідусь

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
uk: бабуся

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
uk: дідусь/бабуся

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
uk: прадід

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
uk: прабабуся

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
uk: прадед/бабушка

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
uk: двоюрідний дід/бабуся

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
uk: двоюрідна бабуся

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
uk: двоюрідний дідусь

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
uk: тітка/дядько

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
uk: тітка

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
uk: дядько

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
uk: неповнорідний брат

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
uk: вітчим/мачуха

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
uk: зведений (-ая)

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
uk: зведена сестра

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
uk: зведений брат

en: partner
uk: партнер

en: patrilineal
uk: патрилейно

en: pending
uk: в очікуванні

en: percentage
uk: відсоток

en: pixels
uk: пікселів

en: preview
uk: Попередній перегляд

en: previous
uk: попереднє

en: primary evidence
uk: першоджерело

en: quarters after marriage
uk: кварталів після вступу в шлюб

en: questionable evidence
uk: сумнівні докази

en: records
uk: записи

en: rejected
uk: відхилено

en: religious name
uk: релігійне ім'я

en: replace
uk: замінити

en: reporting
uk: створення звітів

en: reset
uk: скинути

en: robot
uk: робот

en: save
uk: зберегти

en: search
uk: пошук

en: second %s
uk: другий/друга %s

en: second cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (2-го коліна)

en: secondary evidence
uk: вторинни докази

en: select all
uk: вибрати всі

en: select none
uk: вибору немає

en: self
uk: поточний

en: seventh cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (7-го коліна)

en: show
uk: показати

en: show the chart
uk: показати діаграму

en: sibling
uk: брат/сестра

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
uk: племінник/племінниця

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
uk: племінниця

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
uk: чоловік племінниці

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
uk: племінник

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
uk: внучатий племінник/племінниця

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
uk: внучата племінниця

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
uk: внучатий племінник

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
uk: дружина племінника

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
uk: зять/невістка

en: sign in
uk: вхід в систему

en: sign out
uk: вийти

en: sister
uk: сестра

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
uk: чоловік племінниці

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
uk: дружина племінника

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
uk: племінник/племінниця

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
uk: племінниця

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
uk: дівер (брат чоловіка)

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
uk: дівер (брат чоловіка)

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
uk: Дівер/Зовиця

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
uk: Зовиця

[ctx: sister’s son]
en: nephew
uk: племінник

en: sixth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (6-го коліна)

en: son
uk: син

en: son of
uk: син від

[ctx: son’s child]
en: grandchild
uk: онук

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
uk: Удочеріння внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (таїнство)

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
uk: Народження онучки

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
uk: Похорони внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
uk: Хрещення внучки (церемонія)

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
uk: Кремація внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
uk: Смерть внучки

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
uk: Шлюб внучкі

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
uk: внучка

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
uk: чоловік внучки

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
uk: Усиновлення онука

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
uk: Хрещення онука (таїнство)

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
uk: Народження онука

[ctx: son’s son]
en: Brit milah of a grandson
uk: Обрізання онука

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
uk: Похорони онука

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
uk: Хрещення онука (церемонія)

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
uk: Кремація онука

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
uk: Смерть онука

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
uk: Шлюб онука

[ctx: son’s son]
en: grandson
uk: онук

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
uk: правнук/внучка

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
uk: правнучка

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
uk: правнук

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
uk: дружина онука

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
uk: невістка

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
uk: сват

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
uk: сваха

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
uk: Тесть/Теща

en: sort by date
uk: сортувати по даті

en: sort by date of birth
uk: Сортувати по даті народження

en: sort by date of death
uk: сортувати по даті смерті

en: sort by date of marriage
uk: сортувати по даті шлюбу

en: sort by date, newest first
uk: сортувати по даті, нове вперед

en: sort by date, oldest first
uk: сортувати по даті, старе вперед

en: sort by filename
uk: сортувати по імені файлу

en: sort by name
uk: сортувати по імені

en: sort by title
uk: сортувати по заголовку

en: south
uk: південна

en: spouse
uk: супруг (а)

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
uk: шурин

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
uk: пасинок/пасербиця

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
uk: пасербиця

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
uk: свекор

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
uk: свекруха

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
uk: Свекор/Свекруха

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
uk: Дівер/Зовиця

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
uk: своячніца

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
uk: пасинок

en: ssl
uk: SSL (протокол безпечних з'єднань)

en: table
uk: таблиця

en: tag cloud
uk: хмара тегів

en: tenth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (10-го коліна)

en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
uk: настройки з'єднання з базою даних у файлі «/data/config.ini.php» вірні

en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
uk: У каталогу «/data» і файлу «/data/config.ini.php» встановлені права доступу, які дозволяють серверу прочитати їх

en: themself
uk: він же

en: third %s
uk: третій/третя %s

en: third cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (3-го коліна)

en: thirteenth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (13-го коліна)

en: this record does not exist
uk: ця запис не існує

en: three-quarter circle
uk: три чверті коло

en: tls
uk: TLS (безпечний протокол зв'язку)

en: to %s
uk: до %s

en: twelfth cousin
uk: двоюрідний брат/сестра (12-го коліна)

en: twin brother
uk: брат близнюк

en: twin sibling
uk: брат/сестра близнюк

en: twin sister
uk: сестра близнюк

en: unknown
uk: невідомо

[ctx: unknown century]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: unknown family]
en: unknown
uk: немає даних

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
uk: Немає даних

[ctx: unknown people]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: unlimited
uk: необмежений

en: unreliable evidence
uk: ненадійні докази

en: update
uk: Оновлення

en: upload
uk: вивантажити

en: view
uk: переглянути

en: visitors
uk: відвідувачі

en: webtrees cannot connect to the PhpGedView database: %s.
uk: webtrees не може підключитися до бази даних PhpGedView: %s.

en: webtrees message
uk: Повідомлення webtrees

en: webtrees needs a MySQL database, version %s or later.
uk: Програмі webtrees потрібна СУБД MySQL версії не нижче %s.

en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications. To do this, it can use this server’s built in PHP mail facility (which is not always available) or an external SMTP (mail-relay) service, for which you will need to provide the connection details.
uk: webtrees необхідно надсилати електронні листи, такі як нагадування паролю та повідомлення від сайту. Для цього може бути використаний вбудований в PHP механізм надсилання пошти (який не завжди доступний) або зовнішній SMTP сервіс, для використання якого ви маєте надати параметри з'єднання.

en: webtrees reply address
uk: Зворотна адреса webtrees

en: webtrees sends emails with no storage
uk: webtrees відсилає лист не зберігаючи

en: webtrees uses UTF-8 encoding for accented letters, special characters and non-Latin scripts. If you want to use this GEDCOM file with genealogy software that does not support UTF-8, then you can create it using ISO-8859-1 encoding.
uk: webtrees використовує кодування UTF-8 для акцентованих літер, спеціальних символів і нелатинських писемностей. Якщо ви хочете використовувати GEDCOM файл з генеалогічними програмами, які не підтримують UTF-8, то ви можете створити його використовуючи кодування ISO-8859-1.

en: webtrees wiki
uk: webtrees вікі

en: webtrees’ database must be on the same server as PhpGedView’s
uk: база даних webtrees повинна бути на тому ж сервері що і від PhpGedView

en: west
uk: західна

en: wife
uk: дружина

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
uk: шурин

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
uk: невістка

[ctx: wife’s child]
en: step-child
uk: пасинок/пасербиця

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
uk: пасербиця

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
uk: тесть

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
uk: теща

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
uk: шурин/своячка

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
uk: своячніца

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
uk: дівер

[ctx: wife’s son]
en: step-son
uk: пасинок

en: xenea
uk: Xenea

en: years
uk: року (років)

en: yes
uk: так

en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
uk: Ви можете з'єднатися з базою даних використовуючи інші програми, наприклад phpmyadmin

en: younger brother
uk: молодший брат

en: younger sibling
uk: молодший брат/сестра

en: younger sister
uk: молодша сестра

en: ±%s year | ±%s years
uk[0]: ±%s рок
uk[1]: ±%s року
uk[2]: ±%s років

en: “%s”
uk: «%s»

en: “%s” has been added to your favorites.
uk: «%s» додано до обраного.

en: “%s” has been deleted.
uk: "%s" було видалено.
