webtrees - en to ur translation catalogue (543 entries)

en:  but the details are unknown
ur:  لیکن تفصیلات معلوم نہیں ہیں

en:  in
ur:  میں

en: #%s
ur: %s#

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
ur: %1$s %2$s میں %4$s کے لیے %3$s کی لنک موجود ہے۔

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
ur: %2$s سیکنڈ میں %1$s کے بی ڈاؤنلوڈ ہوئی۔

en: %1$s does not exist.
ur: %1$s موجود نہیں ہے۔

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
ur: %1$s موجود نہیں ہے۔ کیا آپ کا مطلب %2$s ہے؟

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
ur: %1$s میں واپس %2$s کے لیے کوئی لنک موجود نہیں ہے۔

en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
ur[0]: %2$s سیکنڈ میں %1$s فائل نکالی گئی۔
ur[1]: %2$s سیکنڈ میں %1$s فائلیں نکالی گئیں۔

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
ur: %1$s ایک %2$s ہے لیکن %3$s کی توقع ہے۔

en: %1$s × %2$s pixels
ur: %1$s × %2$s پکسلز

en: %1$s’s %2$s
ur: %1$s کے %2$s

en: %s BCE
ur: %s عام دور سے پہلے

en: %s KB
ur: %s کے بی

en: %s and her ancestors
ur: %s اور ان کے آباؤ اجداد

en: %s and his ancestors
ur: %s اور ان کے آباؤ اجداد

en: %s and the individuals that reference it.
ur: %s اور افراد جو ان کا حوالہ دیتے ہیں۔

en: %s and their children
ur: %s اور ان کے بچے

en: %s and their descendants
ur: %s اور ان کی نسلیں

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
ur[0]: %s گمنام سائن ان صارف
ur[1]: %s گمنام سائن ان صارفین

en: %s child | %s children
ur[0]: %s اولاد
ur[1]: %s اولادیں

en: %s day | %s days
ur[0]: %s دن
ur[1]: %s دن

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
ur[0]: %s خاندان کو اپ ڈیٹ کر دیا گیا ہے۔
ur[1]: %s خاندانوں کو اپ ڈیٹ کر دیا گیا ہے۔

en: %s family tree | %s family trees
ur[0]: %s شجرۂ نسب
ur[1]: %s شجرہات نسب

en: %s month | %s months
ur[0]: %s مہینہ
ur[1]: %s مہینے

en: %s week | %s weeks
ur[0]: %s ہفتہ
ur[1]: %s ہفتے

en: %s year | %s years
ur[0]: %s سال
ur[1]: %s سال

en: %s year ago | %s years ago
ur[0]: %s سال قبل
ur[1]: %s سال قبل

en: %s year anniversary
ur: %s سالہ سالگرہ

en: %s&nbsp;BCE
ur: %s&nbsp;قبل مسیح

en: %s&nbsp;CE
ur: %s&nbsp;عیسوی

en: %s+
ur: +%s

en: %s, her ancestors and their families
ur: %s، کے آباؤ اجداد اور ان کے کنبے

en: %s, her parents and siblings
ur: %s، کے والدین اور بھائی بہن

en: %s, her spouses and children
ur: %s، کے شریک حیات اور بچے

en: %s, her spouses and descendants
ur: %s، کے شریک حیات اور آل اولاد

en: %s, his ancestors and their families
ur: %s، کے آباؤ اجداد اور ان کے کنبے

en: %s, his parents and siblings
ur: %s، کے والدین اور بھائی بہن

en: (aged %s)
ur: (%s سال کی عمر)

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ur: اپریل

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ur: اگست

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ur: دسمبر

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ur: فروری

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ur: جنوری

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ur: جولائی

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ur: جون

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ur: مارچ

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ur: مئی

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ur: نومبر

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ur: اکتوبر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
ur: آبا

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
ur: آذر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
ur: بہم

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
ur: دے

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
ur: اسف

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
ur: فرو

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
ur: خرد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
ur: مہر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
ur: مرد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
ur: ارد

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
ur: شہر

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
ur: تیر

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ur: ستمبر

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Comments
ur: تبصرے

en: Common law marriage
ur: عام قانون شادی

en: Communicate directly with other users, using private messages.
ur: نجی پیغامات کے ذریعے دوسرے صارفین کے ساتھ براہ راست بات چیت کریں۔

en: Comoros
ur: کوموروس

en: Compact tree
ur: ٹھوس شجرہ

en: Compact tree of %s
ur: %s کا ٹھوس شجرہ

en: Completed before 1970; date not available
ur: ١٩٧٠ سے پہلے مکمل؛  تاریخ موجود نہیں

en: Completed; date unknown
ur: مکمل؛  تاریخ نامعلوم

en: Compress the GEDCOM file
ur: GEDCOM فائل کو سکیڑیں

en: Concatenation
ur: تسلسل

en: Confirmation
ur: تصدیق

en: Connection to database server
ur: ڈیٹا بیس سرور سے رابطہ

en: Contact information
ur: رابطے کی معلومات

en: Contact method
ur: رابطہ کا طریقہ

en: Contains
ur: مشتمل

en: Content
ur: مواد

en: Continued
ur: مسلسل

en: Control panel
ur: کنٹرول پینل

en: Convert from UTF-8 to ISO-8859-1
ur: ”UTF-8“ سے ”ISO-8859-1“ میں تبدیل کریں

en: Cook Islands
ur: کوک جزیرے

en: Cookies
ur: کوکیز

en: Copenhagen, Denmark
ur: کوپن ہیگن ، ڈنمارک

en: Copy
ur: نقل

en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
ur: ”%1$s“ میں سے تمام ریکارڈز کی ”%2$s“ میں نقل کریں۔

en: Copy files…
ur: فائلوں کی نقل کریں…

en: Copyright
ur: حقوق نسخہ

en: Cordoba, Argentina
ur: قرطبہ ، ارجنٹائن

en: Corporation
ur: کارپوریشن

en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
ur: پرانے جینیالوجی پروگراموں کے ذریعہ بنائی گئی ترتیب ”فلاں/ فلانے/“ یا ”فلاں/ فلانے“ نام کے ریکارڈ کو درست کریں۔

en: Costa Rica
ur: کوسٹا ریکا

en: Cote d’Ivoire
ur: کوٹ ڈیئوار

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
ur: آپ نے جو معلومات درج کی ہے اس کی تصدیق نہیں ہوسکی۔  براہ کرم دوبارہ کوشش کریں یا مزید معلومات کے لئے سائٹ ایڈمنسٹریٹر سے رابطہ کریں۔

en: Country
ur: ملک

en: Create
ur: بنائیں

en: Create a family tree
ur: ایک شجرہ بنائیں

en: Create a media object
ur: میڈیا آبجیکٹ بنائیں

en: Create a repository
ur: ایک ذخیرہ بنائیں

en: Create a shared note
ur: مشترکہ نوٹ بنائیں

en: Create a shared note using the census assistant
ur: مردم شماری کے معاون کا استعمال کرتے ہوئے ایک مشترکہ نوٹ بنائیں

en: Create a source
ur: ایک ماخذ بنائیں

en: Create an individual
ur: فرد بنائیں

en: Create your own chart
ur: اپنا چارٹ بنائیں

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
ur: ڈیٹا فولڈر میں ہر GEDCOM فائل کے لئے ایک شجرہ نسب بنائیں یا اپڈیٹ اور حذف کریں۔

en: Cremation
ur: احراق

en: Cremation of a brother
ur: ایک بھائی کا احراق

en: Cremation of a child
ur: ایک بچے کا احراق

en: Cremation of a daughter
ur: ایک بیٹی کا احراق

en: Cremation of a father
ur: باپ کا احراق

en: Cremation of a grand-parent
ur: دادا/دادی کا احراق

en: Cremation of a grandchild
ur: ناتی پوتے کا احراق

en: Cremation of a granddaughter
ur: ناتن/پوتی کا احراق

en: Cremation of a grandfather
ur: نانا/دادا کا احراق

en: Cremation of a grandmother
ur: نانی/دادی کا احراق

en: Cremation of a grandson
ur: پوتے/نواسے کا احراق

en: Cremation of a half-brother
ur: سوتیلے بھائی کا احراق

en: Cremation of a half-sibling
ur: سوتیلے بھائی/بہن کا احراق

en: Cremation of a half-sister
ur: سوتیلی بہن کا احراق

en: Cremation of a husband
ur: شوہر کا احراق

en: Cremation of a maternal grandfather
ur: نانا کا احراق

en: Cremation of a maternal grandmother
ur: نانی کا احراق

en: Cremation of a mother
ur: ماں کا احراق

en: Cremation of a parent
ur: ماں/باپ کا احراق

en: Cremation of a paternal grandfather
ur: دادا کا احراق

en: Cremation of a paternal grandmother
ur: دادی کا احراق

en: Cremation of a sibling
ur: بھائی/بہن کا احراق

en: Cremation of a sister
ur: بہن کا احراق

en: Cremation of a son
ur: بیٹے کا احراق

en: Cremation of a spouse
ur: شریک حیات کا احراق

en: Cremation of a wife
ur: بیوی کا احراق

en: Croatia
ur: کروشیا

en: Cuba
ur: کیوبا

en: Curitiba, Brazil
ur: کریٹیبا ، برازیل

en: Custom
ur: حسب ضرورت

en: Custom event
ur: حسب ضرورت واقعہ

en: Custom fact
ur: حسب ضرورت حقیقت

en: Custom module
ur: کسٹم ماڈیول

en: Custom welcome text
ur: حسب ضرورت خیرمقدم متن

en: Customize this page
ur: اس صفحے کو اپنی مرضی کے مطابق بنائیں

en: Cyprus
ur: قبرص

en: Czech Republic
ur: جمہوریہ چیک

en: Decidi
ur: ڈیسیڈی

en: Duodi
ur: ڈوڈی

[ctx: FEMALE]
en: ex-partner
ur: سابقہ ساتھی

[ctx: FEMALE]
en: partner
ur: ساتھی

en: File successfully uploaded
ur: فائل کامیابی سے اپ لوڈ ہوگئی

en: French
ur: فرانسیسی

en: Fri
ur: جمعہ

en: Friday
ur: جمعہ

[ctx: GENITIVE]
en: Aban
ur: آبان

[ctx: GENITIVE]
en: Adar
ur: ادار

[ctx: GENITIVE]
en: Adar I
ur: ادار اول

[ctx: GENITIVE]
en: Adar II
ur: ادار دوم

[ctx: GENITIVE]
en: April
ur: اپریل

[ctx: GENITIVE]
en: August
ur: اگست

[ctx: GENITIVE]
en: Av
ur: آو

[ctx: GENITIVE]
en: Azar
ur: آذر

[ctx: GENITIVE]
en: Bahman
ur: بہمن

[ctx: GENITIVE]
en: Brumaire
ur: بروومیر

[ctx: GENITIVE]
en: December
ur: دسمبر

[ctx: GENITIVE]
en: Dey
ur: دے

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ur: ذوالحج

[ctx: GENITIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ur: ذوالقعدہ

[ctx: GENITIVE]
en: Elul
ur: ایلول

[ctx: GENITIVE]
en: Esfand
ur: اسفند

[ctx: GENITIVE]
en: Farvardin
ur: فروردین

[ctx: GENITIVE]
en: February
ur: فروری

[ctx: GENITIVE]
en: Floreal
ur: فلوریل

[ctx: GENITIVE]
en: Frimaire
ur: فریمیر

[ctx: GENITIVE]
en: Fructidor
ur: فروٹڈور

[ctx: GENITIVE]
en: Germinal
ur: جرمنل

[ctx: GENITIVE]
en: Heshvan
ur: ہشیوان

[ctx: GENITIVE]
en: Iyar
ur: ایار

[ctx: GENITIVE]
en: January
ur: جنوری

[ctx: GENITIVE]
en: July
ur: جولائی

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-awwal
ur: جمادی الاول

[ctx: GENITIVE]
en: Jumada al-thani
ur: جمادی الثانی

[ctx: GENITIVE]
en: June
ur: جون

[ctx: GENITIVE]
en: Khordad
ur: خرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Kislev
ur: کِیسلو

[ctx: GENITIVE]
en: March
ur: مارچ

[ctx: GENITIVE]
en: May
ur: مئی

[ctx: GENITIVE]
en: Mehr
ur: مہر

[ctx: GENITIVE]
en: Messidor
ur: میسڈر

[ctx: GENITIVE]
en: Mordad
ur: مرداد

[ctx: GENITIVE]
en: Muharram
ur: محرم

[ctx: GENITIVE]
en: Nissan
ur: نسان

[ctx: GENITIVE]
en: Nivose
ur: نیووز

[ctx: GENITIVE]
en: November
ur: نومبر

[ctx: GENITIVE]
en: October
ur: اکتوبر

[ctx: GENITIVE]
en: Ordibehesht
ur: اردی بہشت

[ctx: GENITIVE]
en: Pluviose
ur: پلویوز

[ctx: GENITIVE]
en: Prairial
ur: پریریئل

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ur: ربیع الاول

[ctx: GENITIVE]
en: Rabi’ al-thani
ur: ربیع الثانی

[ctx: GENITIVE]
en: Rajab
ur: رجب

[ctx: GENITIVE]
en: Ramadan
ur: رمضان

[ctx: GENITIVE]
en: Safar
ur: صفر

[ctx: GENITIVE]
en: September
ur: ستمبر

[ctx: GENITIVE]
en: Shahrivar
ur: شہریور

[ctx: GENITIVE]
en: Shawwal
ur: شوال

[ctx: GENITIVE]
en: Sha’aban
ur: شعبان

[ctx: GENITIVE]
en: Shevat
ur: شوات

[ctx: GENITIVE]
en: Sivan
ur: سیوان

[ctx: GENITIVE]
en: Tamuz
ur: تموز

[ctx: GENITIVE]
en: Tevet
ur: تیوت

[ctx: GENITIVE]
en: Thermidor
ur: تھرمائڈور

[ctx: GENITIVE]
en: Tir
ur: تیر

[ctx: GENITIVE]
en: Tishrei
ur: تشیری

[ctx: GENITIVE]
en: Vendemiaire
ur: وینڈیمیئر

[ctx: GENITIVE]
en: Ventose
ur: وینٹوز

[ctx: GENITIVE]
en: jours complementaires
ur: جورس کمپلیمینٹریس

en: Gregorian
ur: گریگوریئن

en: Hijri
ur: ہجری

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Aban
ur: آبان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar
ur: ادار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar I
ur: ادار اول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Adar II
ur: ادار دوم

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ur: اپریل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ur: اگست

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Av
ur: آو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Azar
ur: آذر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Bahman
ur: بہمن

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Brumaire
ur: بروومیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ur: دسمبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dey
ur: دے

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Hijjah
ur: ذوالحجہ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Dhu al-Qi’dah
ur: ذوالقعدہ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Elul
ur: ایلول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Esfand
ur: اسفند

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Farvardin
ur: فروردین

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ur: فروری

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Floreal
ur: فلوریل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Frimaire
ur: فریمیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Fructidor
ur: فروٹڈور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Germinal
ur: جرمنل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Heshvan
ur: ہشیوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Iyar
ur: ایار

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ur: جنوری

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ur: جولائی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-awwal
ur: جمادی الاول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Jumada al-thani
ur: جمادی الثانی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ur: جون

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Khordad
ur: خرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Kislev
ur: کِیسلو

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ur: مارچ

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ur: مئی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mehr
ur: مہر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Messidor
ur: میسڈر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Mordad
ur: مرداد

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Muharram
ur: محرم الحرام

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nissan
ur: نسان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Nivose
ur: نیووز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ur: نومبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ur: اکتوبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ordibehesht
ur: اردی بہشت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Pluviose
ur: پلویوز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Prairial
ur: پریریئل

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-awwal
ur: ربیع الاول

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rabi’ al-thani
ur: ربیع الثانی

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Rajab
ur: رجب المرجب

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ramadan
ur: رمضان المبارک

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Safar
ur: صفر المظفر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ur: ستمبر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shahrivar
ur: شہریور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shawwal
ur: شوال المکرم

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sha’aban
ur: شعبان المعظم

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Shevat
ur: شوات

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Sivan
ur: سیوان

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tamuz
ur: تموز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tevet
ur: تیوت

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Thermidor
ur: تھرمائڈور

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tir
ur: تیر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Tishrei
ur: تشیری

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Vendemiaire
ur: وینڈیمیئر

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: Ventose
ur: وینٹوز

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: jours complementaires
ur: جورس کمپلیمینٹریس

en: Invalid date
ur: غلط تاریخ

en: Jalali
ur: جلالی

en: Jewish
ur: یہودی

en: Julian
ur: جولین

[ctx: LOCATIVE]
en: Aban
ur: آبان

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar
ur: ادار

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar I
ur: ادار اول

[ctx: LOCATIVE]
en: Adar II
ur: ادار دوم

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ur: اپریل

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ur: اگست

[ctx: LOCATIVE]
en: Av
ur: آو

[ctx: LOCATIVE]
en: Azar
ur: آذر

[ctx: LOCATIVE]
en: Bahman
ur: بہمن

[ctx: LOCATIVE]
en: Brumaire
ur: بروومیر

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ur: دسمبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Dey
ur: دے

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ur: ذوالحجہ

[ctx: LOCATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ur: ذوالقعدہ

[ctx: LOCATIVE]
en: Elul
ur: ایلول

[ctx: LOCATIVE]
en: Esfand
ur: اسفند

[ctx: LOCATIVE]
en: Farvardin
ur: فروردین

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ur: فروری

[ctx: LOCATIVE]
en: Floreal
ur: فلوریل

[ctx: LOCATIVE]
en: Frimaire
ur: فریمیر

[ctx: LOCATIVE]
en: Fructidor
ur: فروٹڈور

[ctx: LOCATIVE]
en: Germinal
ur: جرمنل

[ctx: LOCATIVE]
en: Heshvan
ur: ہشیوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Iyar
ur: ایار

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ur: جنوری

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ur: جولائی

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-awwal
ur: جمادی الاول

[ctx: LOCATIVE]
en: Jumada al-thani
ur: جمادی الثانی

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ur: جون

[ctx: LOCATIVE]
en: Khordad
ur: خرداد

[ctx: LOCATIVE]
en: Kislev
ur: کِیسلو

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ur: مارچ

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ur: مئی

[ctx: LOCATIVE]
en: Mehr
ur: مہر

[ctx: LOCATIVE]
en: Messidor
ur: میسڈر

[ctx: LOCATIVE]
en: Mordad
ur: مرداد

[ctx: LOCATIVE]
en: Muharram
ur: محرم الحرام

[ctx: LOCATIVE]
en: Nissan
ur: نسان

[ctx: LOCATIVE]
en: Nivose
ur: نیووز

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ur: نومبر

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ur: اکتوبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Ordibehesht
ur: اردی بہشت

[ctx: LOCATIVE]
en: Pluviose
ur: پلویوز

[ctx: LOCATIVE]
en: Prairial
ur: پریریئل

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ur: ربیع الاول

[ctx: LOCATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ur: ربیع الثانی

[ctx: LOCATIVE]
en: Rajab
ur: رجب المرجب

[ctx: LOCATIVE]
en: Ramadan
ur: رمضان المبارک

[ctx: LOCATIVE]
en: Safar
ur: صفر المظفر

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ur: ستمبر

[ctx: LOCATIVE]
en: Shahrivar
ur: شہریور

[ctx: LOCATIVE]
en: Shawwal
ur: شوال المکرم

[ctx: LOCATIVE]
en: Sha’aban
ur: شعبان المعظم

[ctx: LOCATIVE]
en: Shevat
ur: شوات

[ctx: LOCATIVE]
en: Sivan
ur: سیوان

[ctx: LOCATIVE]
en: Tamuz
ur: تموز

[ctx: LOCATIVE]
en: Tevet
ur: تیوت

[ctx: LOCATIVE]
en: Thermidor
ur: تھرمائڈور

[ctx: LOCATIVE]
en: Tir
ur: تیر

[ctx: LOCATIVE]
en: Tishrei
ur: تشیری

[ctx: LOCATIVE]
en: Vendemiaire
ur: وینڈیمیئر

[ctx: LOCATIVE]
en: Ventose
ur: وینٹوز

[ctx: LOCATIVE]
en: jours complementaires
ur: جورس کمپلیمینٹریس

[ctx: MALE]
en: ex-partner
ur: سابق ساتھی

[ctx: MALE]
en: partner
ur: ساتھی

en: Mon
ur: پیر

en: Monday
ur: پیر

en: Multiple marriages
ur: متعدد شادیاں

en: My account
ur: میرا کھاتا

en: My family tree
ur: میرا شجرہ نسب

en: My individual record
ur: میرا انفرادی ریکارڈ

en: My page
ur: میرا صفحہ

en: My pages
ur: میرے صفحات

en: My pedigree
ur: میرا نسب

en: Myanmar
ur: میانمار

[ctx: NOMINATIVE]
en: Aban
ur: آبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar
ur: ادار

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar I
ur: ادار اول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Adar II
ur: ادار دوم

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ur: اپریل

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ur: اگست

[ctx: NOMINATIVE]
en: Av
ur: آو

[ctx: NOMINATIVE]
en: Azar
ur: آذر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Bahman
ur: بہمن

[ctx: NOMINATIVE]
en: Brumaire
ur: بروومیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ur: دسمبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dey
ur: دے

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Hijjah
ur: ذوالحج

[ctx: NOMINATIVE]
en: Dhu al-Qi’dah
ur: ذوالقعدہ

[ctx: NOMINATIVE]
en: Elul
ur: ایلول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Esfand
ur: اسفند

[ctx: NOMINATIVE]
en: Farvardin
ur: فروردین

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ur: فروری

[ctx: NOMINATIVE]
en: Floreal
ur: فلوریل

[ctx: NOMINATIVE]
en: Frimaire
ur: فریمیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Fructidor
ur: فروٹڈور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Germinal
ur: جرمنل

[ctx: NOMINATIVE]
en: Heshvan
ur: ہشیوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Iyar
ur: ایار

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ur: جنوری

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ur: جولائی

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-awwal
ur: جمادی الاول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Jumada al-thani
ur: جمادی الثانی

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ur: جون

[ctx: NOMINATIVE]
en: Khordad
ur: خرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Kislev
ur: کِیسلو

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ur: مارچ

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ur: مئی

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mehr
ur: مہر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Messidor
ur: میسڈر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Mordad
ur: مرداد

[ctx: NOMINATIVE]
en: Muharram
ur: محرم

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nissan
ur: نسان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Nivose
ur: نیووز

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ur: نومبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ur: اکتوبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ordibehesht
ur: اردی بہشت

[ctx: NOMINATIVE]
en: Pluviose
ur: پلویوز

[ctx: NOMINATIVE]
en: Prairial
ur: پریریئل

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-awwal
ur: ربیع الاول

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rabi’ al-thani
ur: ربیع الثانی

[ctx: NOMINATIVE]
en: Rajab
ur: رجب

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ramadan
ur: رمضان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Safar
ur: صفر

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ur: ستمبر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shahrivar
ur: شہریور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shawwal
ur: شوال

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sha’aban
ur: شعبان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Shevat
ur: شوات

[ctx: NOMINATIVE]
en: Sivan
ur: سیوان

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tamuz
ur: تموز

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tevet
ur: تیوت

[ctx: NOMINATIVE]
en: Thermidor
ur: تھرمائڈور

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tir
ur: تیر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Tishrei
ur: تشیری

[ctx: NOMINATIVE]
en: Vendemiaire
ur: وینڈیمیئر

[ctx: NOMINATIVE]
en: Ventose
ur: وینٹوز

[ctx: NOMINATIVE]
en: jours complementaires
ur: جورس کمپلیمینٹریس

en: Name
ur: نام

en: Name in Hebrew
ur: عبرانی زبان میں نام

en: No file was received. Please try again.
ur: کوئی فائل موصول نہیں ہوئی۔  دوبارہ کوشش کریں.

en: Nonidi
ur: نونیڈی

en: Octidi
ur: اوکٹیڈی

en: PHP blocked the file because of its extension.
ur: PHP نے فائل میں توسیع کی وجہ سے اسے بلاک کردیا۔

en: PHP failed to write to disk.
ur: PHP کی ڈسک پر لکھنے میں ناکام۔

en: Primidi
ur: پریمیڈی

en: Quartidi
ur: کوارٹیڈی

en: Quintidi
ur: کوئنٹیڈی

[ctx: Repository]
en: Name
ur: نام

en: Sat
ur: سنیچر

en: Saturday
ur: سنیچر

en: Septidi
ur: سیپڈی

en: Sextidi
ur: سیکسٹیڈی

en: Sun
ur: اتوار

en: Sunday
ur: اتوار

en: The PHP temporary folder is missing.
ur: PHP کا عارضی فولڈر غائب ہے۔

en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ur: فائل صرف جزوی طور پر اپ لوڈ کی گئی تھی۔  دوبارہ کوشش کریں.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ur: اپ لوڈ کردہ فائل اجازت شدہ سائز سے زیادہ ہے۔

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ کنبہ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ فرد موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ میڈیا آبجیکٹ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ نوٹ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ ریکارڈ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ ذخیرہ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
ur: یہ ماخذ موجود نہیں ہے یا آپ کو اسے دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: Thu
ur: جمعرات

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Tridi
ur: تریڈی

en: Tue
ur: منگل

en: Tuesday
ur: منگل

en: Wed
ur: بدھ

en: Wednesday
ur: بدھ

en: You do not have permission to view this page.
ur: آپ کو یہ صفحہ دیکھنے کی اجازت نہیں ہے۔

en: about %s
ur: تقریباً %s

en: after %s
ur: بعد از %s

en: before %s
ur: قبل از %s

en: between %s and %s
ur: %s اور %s کے درمیان

en: brother
ur: بھائی

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ur: بھتیجے/بھتیجی

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ur: بھتیجی

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ur: بھتیجے

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ur: بھابی

en: calculated %s
ur: بالحساب %s

en: child
ur: اولاد

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ur: ناتی/پوتے

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ur: پوتی/نواسی

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ur: داماد

[ctx: child’s son]
en: grandson
ur: پوتے/نواسے

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ur: داماد/بہو

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ur: بہو

en: daughter
ur: بیٹی

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
ur: نواسہ/نواسی

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ur: نواسی کا احراق

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
ur: نواسی

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
ur: داماد

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
ur: نواسے کا احراق

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
ur: نواسہ

en: elder brother
ur: بڑے بھائی

en: elder sibling
ur: بڑے بھائی/بہن

en: elder sister
ur: بڑی بہن

en: estimated %s
ur: اندازاً %s

en: ex-husband
ur: سابق شوہر

en: ex-partner
ur: سابق ساتھی

en: ex-spouse
ur: سابق شریک حیات

en: ex-wife
ur: سابقہ بیوی

en: father
ur: والد

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ur: چچا

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ur: نصف-بھائی/بہن

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ur: نصف-بہن

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ur: دادا

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ur: دادی

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ur: دادا/دادی

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ur: چچا/پھوپھی

[ctx: father’s sister]
en: aunt
ur: پھوپھی

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ur: نصف-بھائی

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ur: سوتیلی ماں

en: from %s
ur: %s سے

en: from %s to %s
ur: %s سے %s تک

en: herself
ur: خود

en: himself
ur: خود

en: husband
ur: شوہر

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ur: دیور

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ur: سوتیلے بچے

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ur: سوتیلی بیٹی

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ur: سسر

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ur: ساس

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ur: دیور/نند

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
ur: نند

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ur: سوتیلے بیٹے

en: interpreted %s (%s)
ur: تشریحی %s (%s)

en: mother
ur: والدہ

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
ur: ماموں

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
ur: نصف-بھائی/بہن

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
ur: نصف-بہن

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ur: نانا

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ur: سوتیل والد

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ur: نانی

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ur: نانا/نانی

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
ur: ماموں/خالہ

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
ur: خالہ

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
ur: نصف-بھائی

en: parent
ur: والدین

en: partner
ur: ساتھی

en: self
ur: خود

en: sibling
ur: بھائی/بہن

en: sister
ur: بہن

en: son
ur: بیٹے

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
ur: پوتی کا احراق

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
ur: پوتے کا احراق

en: spouse
ur: شریک حیات

en: themself
ur: خود

en: to %s
ur: %s تک

en: twin brother
ur: جڑواں بھائی

en: twin sibling
ur: جڑواں بھائی/بہن

en: twin sister
ur: جڑواں بہن

en: wife
ur: بیوی

en: younger brother
ur: چھوٹے بھائی

en: younger sibling
ur: چھوٹے بھائی/بہن

en: younger sister
ur: چھوٹی بہن
